• Σύντομα κοντά σας!

Welcome Guest ( Log In | Register )

118 Pages V   1 2 3 > »   
Reply to this topicStart new topic
Ολυμπιακός-Επικαιρότητα 2013-2014
gspara
post Sep 11 2013, 07:50
Post #1

Moderator Υπολοίπων Κατηγοριὠν
Group Icon

Group: Moderators
From: Κολωνος
Member No.: 13,345
Αγαπημένη Ομάδα: Aμυντας,ΓΣΠ,οπου παιζει ο Kawhi
Αγαπημένος Παίχτης: Ζουπας.Αντριανο.Κορωνιος,Alfonso Ford,
Αγαπημένη θέση: Point Guard

-

http://www.basketblog.gr/index.php?option=...&Itemid=240
Το novasports 3 θα μεταδωσει το τουρνουα της Πατρας το σαβ/κο.Πρωτος αγωνας το Σαββατο στις 6 με Μοντεγκραναρο.
Go to the top of the page

+Quote Post
rankin
post Sep 14 2013, 16:17
Post #2

BasketForum champion! (3000~)
Group Icon

Group: Players
Member No.: 1,912
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos BC
Αγαπημένος Παίχτης: Χριστάρας Χαρίσης
Αγαπημένη θέση: Small Forward

-

Σαν πρώτη πρόβλεψη για τα φιλικά της Πατρας, βλέπω σκοράρισμα απο τον Χαρλεμ Γκλομπτρότερ κυρίως...
Αυτό το όνειρο είδα...

--------------------

"...και εγώ τριάντα χρόνια πάω στα μπουζούκια αλλά μπουζούκι δεν έμαθα να παίζω..."
Γιώργος Μύρτσος

"Της χαμογέλασα με τα πορσελάνινα δόντια μου με τις ανάγλυφες παραστάσεις,όπως τα φλιτζανάκια του καφέ της μαμάς, και θαμπώθηκε από την ολόλευκη ακτινοβολία που απλώθηκε σ’ όλη την περιοχή, βορειοδυτικά της Οκλαχόμα...."

Rankin on Twitter

+Quote Post
benchwarmer
post Sep 14 2013, 21:51
Post #3

Moderator Εθνικών Ομάδων και Ευρωπαϊκού Μπάσκετ
Group Icon

Group: Moderators
Member No.: 3,578
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Αγαπημένη θέση: 6th player

-

Γραφω εδω, μιας και ειναι το τοπικ που κινειται:

Εντυπωσεις (μεσα απο το γηπεδο) απο το ματς με την Μοντεγκραναρο.

Κατ' αρχας οι απουσιες (και μαλιστα μαζεμενες στην περιφερεια) δεν αφηνουν πολλα περιθωρια να πουμε για σχηματα κλπ. Πενταδα παντως ηταν Κατσιβελης-Λοτζεσκι-Παπαπετρου-Πετγουει-Ντανστον. Στο 5 αγωνιστηκαν αποκλειστικα Ντανστον-Σιμονς, στο 4 αποκλειστικα Πετγουει-Αγραβανης-Κακιουζης, ενω στο 1-2-3 εγιναν διαφορες αλχημειες που δεν εχει νοημα να αναφερθουν αναλυτικα μιας και δεν προκειται να τις δουμε ποτε σε επισημο ματς. Ακομα και με τον Λοτζεσκι δεν λυθηκε το μυστηριο αν προοριζεται για 2 η για 3.

Οποτε το μονο που μπορουμε να πουμε αυτη τη στιγμη ειναι καποια ατομικα για καθε παιχτη χωριστα. Εχουμε και λεμε λοιπον:

Ντανστον: Αγωνιστικα, μπορει να κανει τα περισσοτερα πραγματα που εκανε ο Χαινς εξισου καλα. Πηδαει στα ριμπαουντ (και στα επιθετικα κυριως), παιζει πικ εν ρολ, καρφωνει (και με αλει ουπ ενιοτε). Αυτα φυσικα πανω κατω τα ξεραμε. Το θεμα ειναι να εμφανιστει οταν πρεπει και πνευματικα το ιδιο ετοιμος με τον Χαινς. Α, και χανει και βολες. Πολλες. 2/7 νομιζω τελικα, και ξεκινησε με 0/5. Α, και ηταν ο πρωτος που πανηγυριζε και απο τον παγκο.

Σιμονς: Εδω ειναι η πρωτη μου μικρη διαφωνια. Δεν ξερω τι το διαφορετικο μπορει να δωσει στην φροντ λαιν μας. Ειναι δυνατος (ντουλαπα), αλτικος, σπρωχνει, παιρνει ριμπαουντ, αλλα επιθετικα (παρολο που διαβαζω για 10 ποντους) το μονο που μπορει να θυμηθω ειναι 2 καρφωματα και 1-2 αποτυχημενες προσπαθειες να παιξει με πλατη. Α, και χανει και αυτος βολες.

Πετγουει: Ειχε 2/4 τριποντα (τα 2 ευστοχα μαλιστα σε συνεχομενες επιθεσεις), 3 ταπες αλλα σε 1-2 φασεις λιγο "αλλου", οπως χαρακτηριστικα οταν ξεχαστηκε και μπηκαμε μετα απο ταιμ αουτ με 4 στο παρκε. Ξανα, μπορει να κανει αγωνιστικα τα περισσοτερα πραγματα που εκανε ο Αντιτς και το εδειξε, το θεμα και με αυτον (κυριως) ειναι το τι θα κανει πνευματικα.

Αγραβανης: 0/4 τριποντα (τα 3 μαλιστα ηταν και πολυ ασχημα σουτ), 1 επιτυχημενη προσπαθεια να παιξει με πλατη, και 1 αλλο καλαθι που εφυγε στον αιφνιδιασμο μονος του απο πισω απο τη σεντρα και τελειωσε κοντρολαροντας πολυ καλα το σωμα του. Δεν ξερω ακριβως τι ειναι, αλλα stretch 4αρι που πιστευα οτι θα μπορουσε να γινει, δεν νομιζω οτι ειναι. Φαινοταν παντως και η απειρια του, ο Κακιουζης που μπηκε για 5 λεπτα ηταν "καλυτερος", με την εννοια οτι ηξερε που βρισκοταν και τι εκανε σε καθε φαση.

Παπαπετρου: Πραγματικα ενω ημουν περιεργος να τον παρακολουθησω, περα απο ενα γκολ φαουλ στην αρχη που πηρε ωραιοτατα την εσωτερικη με ντριμπλα, καπου στην πορεια τον εχασα/ξεχασα, δεν εκανε δηλαδη τιποτα το ιδιαιτερο μαλλον, ουτε θετικο, ουτε αρνητικο. Ελπιζω αυριο να τον ξαναδω καλυτερα.

Λοτζεσκι: Καταρχας, δεν φαινεται να εχει τη σωματοδομη για να παιξει αμυνα στο 3, αυτο ηταν νομιζω ξεκαθαρο (αν και δεν αντιμετωπισε καποιο δυνατο τριαρι σημερα). Απο εκει και περα, με τη μπαλα ατα χερια ξερει πολυ καλα τι κανει, εχει πολυ καλη πασα, δεν ειναι Γκετσε σε καμια περιπτωση. Αλλα επειδη στον Ολυμπιακο του Σπανουλη και του Λο δεν νομιζω να εχει πολυ τη μπαλα στα χερια, ως ρολιστας δεν ξερω τι μπορει να δωσει, και μαλλον θα αργησουμε να παρουμε απαντηση σε αυτο.

Χριστοδουλου: Φυσικα κανεις δεν περιμενει κατι απο αυτον φετος, αλλα φανηκε σχετικα ξεψαρωμενος, χωνοταν στις φασεις, τελειωσε αιφνιδιασμο, εβαλε και 1 τριποντο (ειχε και 1 αστοχο ερμπολ βεβαια...). Φετος στις προπονησεις, του χρονου δανεικος και νομιζω θα τον συζητησουμε αρκετα στο μελλον.

Μαντζαρης: Επαιξε κανονικοτατα, εβαλε 2 τριποντακια, ετρεξε στην αμυνα, νομιζω θα ειναι ο παλιος καλος Μαντζαρης χωρις πολλα πολλα.

Κατσιβελης: Εδω ηταν η μεγαλυτερη εκπληξη για μενα. Σε αυτην την περιφερεια (χωρις Σπανουλη, Λο, Σλουκα) πηρε ξεκαθαρα το ρολο του ηγετη. Εβαλε 2-3 πολυ δυσκολα σουτ, δοκιμασε και 1-2 δυσκολες πασες (ασχετα αν δεν βγηκαν), γενικα εχει ολα τα φοντα καποια στιγμη να γινει κατι περισσοτερο απο ενας αμυντικος παιχτης. Εχασε καποια ελευθερα τριποντα βεβαια, αλλα φανηκε τελειως αλλος παιχτης απο αυτο που εχουμε δει οι περισσοτεροι. Καποια στιγμη βεντετισμου εκει στον παγκο ελπιζω να ηταν απλα της στιγμης.

Απο αλλα παραλειπομενα:
- Θεουλης φιλαθλος του Απολλωνα(?) να κανει κ***δαχτυλα στον Τομιτς, ο οποιος να λεει μισογελωντας/μισοσαστισμενος "Τι ειναι τουτος ρε?"
- Ρεκαλκατι βαψομαλιας, τελος.
- Γκεστ σταρ στις κερκιδες η Μαντζαρινα, σαπια.
- Ο Γεωργακης δεν αγωνιστηκε δευτερολεπτο, ενω αγωνιστηκαν κανονικα οι δυο "βοηθητικοι" Κακιουζης και Ιωακειμιδης (που εβαλε και ενα τριποντο), δεν θελω να ξερω πως θα αισθανεται.

* Για εξτρα πληροφορηση, να περιμενετε και ποστ απο duncan21, που ειναι βεβαια πιο αμπαλος αλλα οκ....

This post has been edited by benchwarmer: Sep 14 2013, 21:52

--------------------

+Quote Post
Reggie Miller #3...
post Sep 14 2013, 23:06
Post #4

Group Icon

From: Brahami
Member No.: 7,791
Αγαπημένος Παίχτης: Reggie Miller,Δημήτρης Παπανικολάου

-

Σιδερένιος ο Μάντζαρης!Πιστεύω αρκετά σημαντικό ότι γύρισε και είναι καλά!

--------------------

+Quote Post
Dancing Madly Ba...
post Sep 15 2013, 00:45
Post #5

Euroleague (500~1000)
Group Icon

Member No.: 14,486
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένος Παίχτης: Jordan, Galis, Olajuwon, Sabonis, Rondo
Αγαπημένη θέση: Power Forward

-

Εντάξει, το ματς δεν ήταν για να κρίνεις πολύ παίκτες και καταστάσεις. Μου έκανε μια κάποια εντύπωση πάντως ο Χριστοδούλου, ειδικά όσον αφορά την αντίληψη του παιχνιδιού. Φάνηκε επίσης κάπως πως θα χρησιμοποιούνται οι ψηλοί μας φέτος: πολλά πλάγια πικ εν ρολ και κίνηση χωρίς τη μπάλα ο Ντάνστον (σε αντίθεση με Χάινς), στρατοπέδευση στο ζωγραφιστό στα όρια των 3ων δευτερολέπτων για να υποδεχθει απλά τη μπάλα και να τελειώσει τη φάση (ο Σίμονς). Θα δημιουργούν όλοι όσο καλύτερα μπορούν, έτσι τουλάχιστον έδειξε σήμερα ο Μπαρτζώκας πως θέλει την ομάδα.
Ο Λοτζέσκι κάνει διάφορα πράματα, κατεβάζει μπάλα, δημιουργεί κάπως, έπαιξε το πικ εν ρολ με τον Ντάνστον σε μια φάση σαν οποιοδήποτε καλό ποιντ γκαρντ, δείχνει ποιότητα όταν βάζει τη μπάλα στο παρκέ, και το γεγονός ότι τσαντιζόταν με το παραμικρό λάθος φανερώνει θέληση, πολλή θέληση.

+Quote Post
Manu7
post Sep 15 2013, 02:40
Post #6

Group Icon

Member No.: 7,927
Αγαπημένος Παίχτης: Manu Ginobili
Αγαπημένη θέση: Shooting Guard

-

Ωραία τα είπε ο bench αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω τι ρόλο βαράνε στην ομάδα Μαυροειδής - Γεωργάκης.. Άντε τώρα έχουμε προετοιμασία μετά τι θα γίνει?

+Quote Post
damian
post Sep 15 2013, 04:36
Post #7

Euroleague (500~1000)
Group Icon

From: Κορυδαλλός
Member No.: 12,375
Αγαπημένος Παίχτης: Kyle Hines
Αγαπημένη θέση: Center

-

QUOTE (Manu7 @ Sep 15 2013, 03:40 ) *
Ωραία τα είπε ο bench αλλά εγώ δεν καταλαβαίνω τι ρόλο βαράνε στην ομάδα Μαυροειδής - Γεωργάκης.. Άντε τώρα έχουμε προετοιμασία μετά τι θα γίνει?

Καλά ο Γεωργάκης ας πούμε ότι είναι για τις προπονήσεις και έχει και αντίστοιχο συμβόλαιο. Ο άλλος θα πάρει για 2 χρόνια 700.000 για να βλέπει Ολυμπιακό από καλή θέση. Αν το καλοκαίρι χτυπήσει συμβόλαιο 50Κ + θα πάω να βρω το μανατζέρ του να με προμοτάρει.

+Quote Post
rankin
post Sep 15 2013, 10:35
Post #8

Group Icon

-

Ο Μαυροειδής ακόμα τραυματίας είναι;;;
Ποιο πήλινος και απο τον Λο ειναι αυτός!!!

Φέτος βλέπω ξεπέταγμα Κατσίβελη..
Σε ανύποπτο χρόνο, πριν απο 3 χρόνια, είχα γράψει οτι σωματικά ο Κατσίβελης μου αρέσει περισσότερο απο Σλούκα και Μάντζαρη... Με βάση το οτι ο Λοτζέσκι θα ειναι απλά ρολίστας, ο Κατσίβελης σίγουρα θα βρει χρόνο συμμετοχής στη νεα σεζόν...

Απο εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός έχει τη τύχη να έχει τρία ταλαντούχα γκαρντ με διαφορετικά χαρακτηριστικά.
Ο Μαντζαρης ειναι ενας πειθαρχημένος, ψύχραιμος, αμυντικογενής παίχτης. Ο Σλούκας ένας ψυχομένος γκαρντ με καλό σουτακι, και ο Κατσίβελης ενας ικανός αμυντικός με θράσος και σημαντικές επιθετικές αρετές, που θα χρειαστεί εμπιστοσύνη για να τις βγάλει στο παρκέ.

Το θέμα ειναι κάποιος απο αυτούς (ή και ολοι μαζί) να βγει απο το καβούκι του και να γίνει κάτι παραπάνω απο ενας απλός role player..

--------------------

"...και εγώ τριάντα χρόνια πάω στα μπουζούκια αλλά μπουζούκι δεν έμαθα να παίζω..."
Γιώργος Μύρτσος

"Της χαμογέλασα με τα πορσελάνινα δόντια μου με τις ανάγλυφες παραστάσεις,όπως τα φλιτζανάκια του καφέ της μαμάς, και θαμπώθηκε από την ολόλευκη ακτινοβολία που απλώθηκε σ’ όλη την περιοχή, βορειοδυτικά της Οκλαχόμα...."

Rankin on Twitter

+Quote Post
tzagasdog
post Sep 15 2013, 11:43
Post #9

All-star (2000~3000)
Group Icon

Member No.: 4,513

-

τις βολές πρέπει να τις έχει επηρεάσει και η προετοιμασία.

για τους ψηλούς: πιστεύω ότι πρέπει κριθούν όταν παίξουν μαζί με τα πρωτοκλασάτα γκαρντ. Τώρα πιο πολλά αμυντικά χαρακτηριστικά μπορούμε να δούμε

+Quote Post
Manu7
post Sep 15 2013, 18:24
Post #10

Group Icon

Member No.: 7,927
Αγαπημένος Παίχτης: Manu Ginobili

-

QUOTE(rankin @ Sep 15 2013, 11:35 ) *
Ο Μαυροειδής ακόμα τραυματίας είναι;;;
Ποιο πήλινος και απο τον Λο ειναι αυτός!!!

Φέτος βλέπω ξεπέταγμα Κατσίβελη..
Σε ανύποπτο χρόνο, πριν απο 3 χρόνια, είχα γράψει οτι σωματικά ο Κατσίβελης μου αρέσει περισσότερο απο Σλούκα και Μάντζαρη... Με βάση το οτι ο Λοτζέσκι θα ειναι απλά ρολίστας, ο Κατσίβελης σίγουρα θα βρει χρόνο συμμετοχής στη νεα σεζόν...

Απο εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός έχει τη τύχη να έχει τρία ταλαντούχα γκαρντ με διαφορετικά χαρακτηριστικά.
Ο Μαντζαρης ειναι ενας πειθαρχημένος, ψύχραιμος, αμυντικογενής παίχτης. Ο Σλούκας ένας ψυχομένος γκαρντ με καλό σουτακι, και ο Κατσίβελης ενας ικανός αμυντικός με θράσος και σημαντικές επιθετικές αρετές, που θα χρειαστεί εμπιστοσύνη για να τις βγάλει στο παρκέ.

Το θέμα ειναι κάποιος απο αυτούς (ή και ολοι μαζί) να βγει απο το καβούκι του και να γίνει κάτι παραπάνω απο ενας απλός role player..

Σκέφτομαι περιφέρεια Μάντζαρη - Σλούκα - Κατσιβέλαρο για ευέλικτα σχήματα και καλή κυκλοφορία και γουστάρω απίστευτα. Μακάρι να φτιάξουν περισσότερο το σουτ τους ο πρώτος και ο τρίτος καθώς επίσης να μην διστάζουν να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες. Νομίζω είναι η χρονιά ειδικά για τον Μάντζαρη που πρέπει να κριθεί στο θέμα της εξέλιξης. Αν είναι να καταντήσει ο παίχτης που απλά θα δίνει τη μπάλα στον Σπανούλη και θα σουτάρει αν είναι ελεύθερος, θα απογοητευτώ. Στον Κατσίβελη δίνω μια επιπλέον πίστωση χρόνου.

+Quote Post
rankin
post Sep 15 2013, 19:40
Post #11

Group Icon

-

16-12 μπροστά στη πρώτη περίοδο.
Συμπαθητικός ο Κατσίβελης, παρότι λιγο ατομιστάκος.
Επίσης συμπαθητικός ο Αγραβάνης.
Με τον Χριστοδούλου δε, κατι μου λέει πως ο Ολυμπιακός χτύπησε φλέβα...
Ο Πετγουει 3 φαουλ σε 3 λεπτα...

--------------------

Γιώργος Μύρτσος

Rankin on Twitter

+Quote Post
kyle_lover
post Sep 15 2013, 20:14
Post #12

Amateur (20~100)
Group Icon

Member No.: 14,592
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos
Αγαπημένος Παίχτης: Kyle Hines

-

Προσυπογράφω κ εγώ για τον Χριστοδούλου, το παιδί είναι μόλις 18 και φαίνεται σχεδόν έτοιμος παίχτης. Αναλυτικά :

- Είναι γρήγορος και αθλητικός, σίγουρα μπορεί να ακολουθησει γρήγορα guard
- Πέρα από τα προσοντα του, παίζει με αρκετή ένταση στην άμυνα, με πολλές δυνάμεις
- Έχει καλή επαφή με το καλάθι, τόσο απ έξω, όσο και με drive που επιχειρεί
- Στα playmaking abilities δεν έχω δει κάτι ξεχωριστό, αλλά είναι ένα στοιχείο που δουλεύεται από την εμπειρία και τους αγώνες

+Quote Post
tuareg
post Sep 15 2013, 20:54
Post #13

Group Icon

From: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΟ
Member No.: 12,645
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΡΗΣ
Αγαπημένος Παίχτης: ΝΙΚΟΣ ΓΚΑΛΗΣ-DRAZEN PETROVIC-DR J

-

και να σκεφτεις οτι το πηρατε καταλαθος.....το παιδι εχει μεγαλo potential,το θεμα ειναι να παιζει και στα ευκολα επισημα και να μη καει

--------------------
στο ταβανι που βρισκονται οι εφιαλτες σας

+Quote Post
rankin
post Sep 15 2013, 21:18
Post #14

Group Icon

-

Λοιπόν, αφου τελείωσε το ματσάκι και έχοντας σηκώσει τη πρώτη μας κούπα για φέτος, πάμε και στην κριτική των παιχτων

Μάντζαρης: Όσο την πάλευε, ήταν ο γνωστός Μάντζαρης που ξέρουμε και αγαπάμε. Χλάτσωσε τα τριποντάκια του, κυκλοφλόρησε τη μπάλα, έπαιξε τις άμυνες του. Φάνηκε να παίζει στο ρελαντί και προσεκτικά βέβαια.. Δεν έπαιξε με το γκάζι πατημένο, και ήταν σχετικά σοφτ. Κάποια στιγμή κουραστηκε και έπεσε ο ρυθμός του.. Νομίζω πως σιγά σιγά θα επανέλθει.. Δεν χρειάζεται πίεση

Κατσίβελης: Μπήκε δυνατά και κ@υλωμένος, αλλά γενικά είναι ασταθής.. Τη μια κλέβει, την άλλη δίνει πάσα στο πουθενά. Τη μία παίζει καλή άμυνα, την άλλη χαλάει το επιθετικό σύστημα της ομάδας. Τη μια παίρνει καλάθι και φάουλ, την άλλη του κλέβουν τη μπάλα μέσα απο τα χέρια.
Γενικά, φάνηκε ασταθής και επιπόλαιος. Εχει το potential, αλλά θα πρέπει να βάλει μυαλό στο παιχνίδι του..

Χριστοδούλου: Αυτός μου φάνηκε σουπερ. Δε ξέρω αν ηταν ο μέτριος Απολλων Πάτρας που τον βοήθησε, αλλά το παλικάρι έχει τρελό potential. Έχωσε 3-4 τρίποντα, είχε εξαιρετικο footwork στην άμυνα. Εσπαγε το τσαμπουκά των αντιπάλων... Τι να πω; Αυτός σήμερα έμοιαζε έτοιμος παιχτης.. Είναι νωρίς ακόμα, αλλά αν ειναι μολις 19 έχει εξαιρετικά περιθώρια βελιωσης.. Απο χειρισμό και οργάνωση είναι αγουρος βεβαια.. Αλλα σαν σκόρερ και αμυντικός δείχνει σπουδαία στοιχεία για την ηλικία του. Συν τον τσαμπουκά που κουβαλάει...

Παπαπέτρου: Με καλές και κακές στιγμές. Το σουτάκι το έχει, όπως επίσης έχει και καλα αθλητικά προσόντα. Τον περίμενα βαρύ σκαρί, αλλά δεν είναι. Πρέπει να δουλέψει στις επιθετικές του επιλογές αρκετά, γιατί ώρες ώρες έμπλεκε τα μπουτια του.
Δεν ξέρω αν άξιζε το ντόρο η μεταγραφή του, αφου χρειάζεται πολύ δουλειά, αλλά δεν ειναι κακός παίχτης. Αυτό ειναι σίγουρο.. Μπασκετ αν μη τι άλλο, ξέρει...

Λοτζέσκι: DNP

Πετγουέι: Έμεινε εκτός ρυθμού με τα φάουλ που έκανε νωρίς νωρίς.. Στη πορεία βρήκε πατήματα και έδειξε οτι μπορεί να βοηθήσει.. Δεν ειναι στο στυλ του Αντιτς και δεν είχε καλό footwork στην άμυνα σε αρκετές φάσεις, αλλά ίσως να βελτιωθεί στη πορεία της σεζόν..
Για την ακρίβεια, θα πρέπει να βελτιωθεί, διαφορετικά θα έχουμε πρόβλημα

Αγραβάνης: Καλός ο ψηλός... Μου άρεσε... Σίγουρα άγουρος και αυτός, αλλά είναι ευκίνητος και αποτελεσματικος. Με βάση αυτα που είδα απο τον Πετγουει, θα πάρει χρόνο συμμετοχής απο φέτος.. Έχει καλή τεχνική και αντίληψη του αθλήματος.

Ντανστον: Δεν έπαιξε πολύ αφου προτιμήθηκε περισσότερο ο Σιμονς και δεν έδειξε και τίποτα το ιδιαίτερο... Θέλω να πιστεύω ότι είναι κουρασμένος απο τη προετοιμασία.

Σίμονς: Πήρε χρόνο και ήταν ... συμπαθητικός... Οχι κάτι σπουδαίο, αλλά δυνατός παίχτης με καλά τελειώματα και σουτάκι απο τα 3-4 μέτρα.

Σχετικά με τους ψηλούς βέβαια, οφείλω να αναφέρω οτι δεν συμμετείχαν πολύσ το παιχνίδι της ομάδας. Κύρια δουλειά τους ήταν να δίνουν σκριν και να ανοίγουν χώρο στη περιφέρεια..
Υποθέτω πως με Σπανούλη, Λο θα αλλάξει αυτό και θα τους δίνονται και περισσότερες ασσιστ κοντά στο καλάθι..

Γενικά ο Ολυμπιακός έδειξε καλά αμυντικά στοιχεία, με όλη αυτή τη πιτσιρικαρία στη περιφέρεια να πιέζει ανελέητα.
Στην επίθεση υπήρχε νομίζω καλή κυκλοφορία, χωρίς ιδιαίτερες εμπνεύσεις βέβαια και χωρίς να καταφέρνει να περνάει η μπάλα στους ψηλούς..
Νομίζω πως μόνο ο Μάντζαρης σε 1-2 φάσεις κατάφερε να σπρώξει τη μπάλα σε ψηλό, μέσα στο ζωγραφιστό, έχοντας πρώτα ανοίξει διαδρόμους..
Κατα ταλλα, γύρω γύρω όλοι, μέχρι να βρεθεί ελευθερο σουτ ...

Με βάση τις απουσίες και το υπάρχον ρόστερ, το δείγμα ήταν κάτι περισσότερο απο θετικό πάντως...
Φαίνεται πως γίνεται καλή δουλειά ενώ έχει γίνει και καλή επιλογή σε νεα παιδιά. Δε μιλάμε δηλαδή για παίχτες που απλά θα γεμίζουν το ρόστερ, αλλά για παίχτες που σίγουρα θα πάρουν ευκαιρίες κατα τη διάρκεια της σεζόν..

Απο εκεί και πέρα, δεν υπήρχε αναρχία στο παιχνίδι, αλλά ροή και συγκεκριμένη φιλοσοφία, το οποίο είναι επίσης καλό..

This post has been edited by rankin: Sep 15 2013, 21:20

--------------------

Γιώργος Μύρτσος

Rankin on Twitter

+Quote Post
akratacity
post Sep 15 2013, 23:01
Post #15

Group Icon

Member No.: 13,072
Αγαπημένη Ομάδα: olympiacos
Αγαπημένος Παίχτης: kostas sloukas

-

χριστοδουλου 14 ποντοι με 4/5 τριποντα 5 ριμπ. 4 ασ. 2κλ. και μολις 1 λαθος σε 29 λεπτα

ξερει κανεις αν παιζει ως κοινοτικος η εχει ελληνικο διαβατηριο???θα ηταν καλο να μεινει φετος να δουλεψει στις αδυναμιες του

πολυ καλοι και οι αγραβανης (10π.-5ριμπ.) και παπαπετρου (9π.-5ριμπ.-3ασ.-1κοψ.)

+Quote Post

118 Pages V   1 2 3 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 17th February 2019 - 04:49