• Σύντομα κοντά σας!

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages V  « < 7 8 9  
Reply to this topicStart new topic
Καλύτερο Metal Συγκρότημα
επαθα λαστιχο
post Apr 22 2012, 08:22
Post #121

All-star (2000~3000)
Group Icon

Group: Players
Member No.: 10,285
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός,Βαλενθια,ΑΟ Παγκρατιου και κάνω παρέα στον nuntius περιμένοντας καλοκαίρια και χειμώνες να φανεί ένα πρωτάθλημα στην Ιντιανάπολις
Αγαπημένη θέση: 6th player

-

maiden
metallica
nightwish
therion
haggard
gamma ray
trelleborg
firewind
rein xeed
rhapsody of fire
sabaton

--------------------
Σιχαίνομαι τα αποφθέγματα

Go to the top of the page

+Quote Post
SG3ptshooter
post Jan 31 2015, 18:43
Post #122

BasketForum champion! (3000~)
Group Icon

Group: Super Moderators
From: Enfield Tennis Academy
Member No.: 7,478
Αγαπημένος Παίχτης: Donovan Mitchell
Αγαπημένη θέση: Shooting Guard

-

Συζητούσαμε με γνωστό mod χτες και διαπίστωσα πως δεν ψάχτηκα ιδιαίτερα για φετινή best of μου λίστα, γιατί ήταν η χρονιά που με έχασαν τα "μεγάλα" ονόματα των 00s. Νιώθω πως περιμένω κάτι καινούριο, μια νέα διάσταση και εποχή, όπως ήταν αυτά το φρέσκο, το ενδιαφέρον, η απάντηση στα διάφορα που βοήθησαν να χαθεί το momentum της σκηνής στην πορεία.

Κι απ' την άλλη κάνοντας ένα χτένισμα σε αυτό το thread, του οποίου η συζήτηση έλαβε χώρα στο τέλος αυτής της δεκαετίας που αναφέρομαι, τα συγκροτήματα αυτά είτε λείπουν τελείως είτε αναφέρονται ως footnotes της συζήτησης. Συμφωνία πως δε λένε και τίποτε οι Mastodon, στο DVD για τον Cliff μιλάνε κάτι Opeth, οι Dillinger ή οι Gojiromeshuggahες σπίτια τους.

Όχι πως δε θα βρείτε τα ονόματά τους αν σκάψετε το thread της μουσικής, αλλά just saying, έσωσαν μια γενιά όταν η βάρκα κατά πολλούς είχε μπατάρει.

Και ναι λοιπόν, τη χρονιά μάλιστα που με έχασαν τελείως, παρότι παρήγαγαν άλλη μια ποιοτική δουλειά, έξω όμως απ' αυτά που έχουμε μάθει να αγαπάμε σε αυτούς, στο πρώτο μου post ever στο εγκαταληφθέν thread, η ψήφος μου για καλύτερο Metal συγκρότημα ever, πάει στους Opeth.

--------------------
knowledge is at our hands, never to understand

+Quote Post
Zephyr
post Jan 31 2015, 21:02
Post #123

Group Icon

From: Αγρίνιο
Member No.: 10,238
Αγαπημένη Ομάδα: Εθνική Ελλάδος, Ολυμπιακός, L.A. Lakers
Αγαπημένος Παίχτης: Eddie Johnson, Magic Johnson, Kobe Bryant, Grant Hill, Eddie Jones

-

Metallica
Volbeat
Iron Maiden
Nightwish
System Of A Down
Savatage
Planet of Zeus

--------------------
When the Going Gets Tough, the Tough Get Going

+Quote Post
Ledas
post Mar 15 2017, 11:04
Post #124

Euroleague (500~1000)
Group Icon

Member No.: 16,604
Αγαπημένη θέση: 6th player

-

Θα πω τα τετριμμένα αλλά λογικό να είναι τετριμμένα αφού δικαιούνται να είναι οι πιο γνωστοί και πολυσυζητημένοι.

ΜETALLICA: Μεχρι το 90. Οτιδήποτε μετά το black album είναι μια τρελή απογοήτευση (ήδη το black album εδειχνε μια τάση στροφής προς την φλωριά). Μεταλλαχτήκαν σαν μπαντα (αν και παντα κρεατα ήταν στα μυαλα), αλλαξαν στυλ μουσικής κτλ κτλ κτλ. Οποιος δε συμφωνεί με αυτά που λέω, εύχομαι να του καουν όλα τα πρωτα τους αλμπουμ και να είναι καταδικασμένος να ακουει load και reload (οτι πιο βαρετο σε ήχο έχω ακουσει) το s. anger (οτι πιο τραγικό και βαρετο και απαραδεκτο σε ήχο έχω ακουσει με τρύπια ντραμς γιατί ο ulrich μαλλον χαζεψε και άλλο) και να ακουει τους φιλους τους του λινκιν παρκ για μια αιωνιότητα. Καλο μαρτυριο. Καλύτερο αλμπουμ θα έβαζα kill em all αλλα επειδή θα είμαι ο μονος από ότι φαινεται θα πω ενα μεταξύ του master of puppets ή ...and justice for all.

ΜEGADETH: Μεχρι το 90 και κάτι και αυτοί. Μετά ο μαστειν εκαψε φλάτζα, το ριξε και στο θεο, ξεχασε να γραφει στιχους και να διαλέγει καλούς μουσικούς, αρχισε εμετικές δεξιοφασιστικές δηλώσεις κτλ. Το καλύτερο τους αλμπουμ το rust in peace με menza friedman να συνθέτουν μια εξαιρετική μπάντα.

IRON MAIDEN: Ας μη ξαναπώ πάλι μέχρι ποια χρονολογία. Μετά το 90 το μεταλ ψιλοπέθανε (ασχετα αν βγαίνουν κατα καιρούς σοβαρές underground μπαντες με διαμάντια, η αλήθεια ειναι ότι το μεταλ δε θα ξαναγίνει ποτέ όπως ήταν κάποτε ούτε η ατμόσφαιρα της εποχής εκείνης). Αγαπημένο άλμπουμ θα έλεγα το powerslave. Oσο και να με κράξετε πιστεύω ότι και με dianno γράψαν κάποιες κομματάρες, αν και σαφώς maiden= dickinson.

BLACK SABBATH: Oι led zeppelin σκληρυναν τον ήχο και οι sabbath γέννησαν το μεταλ κατά την άποψή μου. Eννοείται sabbath=ozzy και ας αγαπάμε τον dio που περασε απο την μπαντα.

Σαφώς και υπάρχουν και άλλες φοβερές μπαντες όπως πχ slayer, dio κτλ αλλά εγώ ξεχωρίζω αυτές ως τις καλύτερες όλων.

This post has been edited by Ledas: Mar 15 2017, 11:07

+Quote Post
geo82
post May 16 2018, 19:46
Post #125

NBA (1000~2000)
Group Icon

From: Νέα Σμύρνη
Member No.: 12,290
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος, New York Knicks
Αγαπημένος Παίχτης: M. Jordan, P. Ewing, Sir Charles, H. Olajuwon, K. Garnett, K. Bryant
Αγαπημένη θέση: Power Forward

-

Τα αγαπημένα μου συγκροτήματα που ακούω ακόμη:

Manowar
Motorhead
Iron Maiden
Accept
Virgin Steele
Metallica (μέχρι το Justice for all)
Παλιότερα άκουγα και Slayer αλλά πλέον με κουράζουν. Γεράματα laugh.gif

--------------------

+Quote Post
Zephyr
post May 17 2018, 11:29
Post #126

Group Icon

From: Αγρίνιο
Member No.: 10,238
Αγαπημένη Ομάδα: Εθνική Ελλάδος, Ολυμπιακός, L.A. Lakers
Αγαπημένος Παίχτης: Eddie Johnson, Magic Johnson, Kobe Bryant, Grant Hill, Eddie Jones

-

QUOTE(geo82 @ May 16 2018, 20:46 ) *
Παλιότερα άκουγα και Slayer αλλά πλέον με κουράζουν. Γεράματα laugh.gif

Εγώ στα γεράματα το έριξα στο metalcore (κάνει καλό στα νεύρα laugh.gif )
Parkway Drive και τα μυαλά στα μπλέντερ!!!

Από ελληνικές μπάντες αξίζει να αναφερθούν οι Innerwish.

--------------------
When the Going Gets Tough, the Tough Get Going

+Quote Post

9 Pages V  « < 7 8 9
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 22nd September 2018 - 15:55