• Σύντομα κοντά σας!

Welcome Guest ( Log In | Register )

1995 Pages V  « < 1993 1994 1995  
Reply to this topicStart new topic
ΠΑΟ - Μεταγραφές volume 3
pan24
post Yesterday, 23:33
Post #29911

BasketForum champion! (3000~)
Group Icon

Group: Players
Member No.: 15,107
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Αγαπημένος Παίχτης: Διαμαντιδης
Αγαπημένη θέση: Point Guard

-

QUOTE (Guardian @ Jul 23 2017, 23:45 ) *
Εχω τοποθετηθεί αναλυτικά χτες.

Καλά,σύγκριση με Μποχωρίδη δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια.Ο Κόνιαρης κατεβάζει ικανοποιητικά την μπάλα,ο Μποχωρίδης δεν κατεβάζει ικανοποιητικά την μπάλα,και κάπου εκεί σταματάει η συζήτηση για το αν στέκεται ως 3ος "άσος" ο ένας ή ο άλλος.Ξερά και απλά.

Ο Σαντιάγο Γιούστα,με μέτρια στατιστικά στην Ομπραντόιρο, πίσω στη Ρεάλ Μαδρίτης.Θα παίζει Ευρωλίγκα από φέτος.Αυτός που βιδώσαμε χτες το βράδυ...Οι Μαδριλένοι δεν περίμεναν να πάρει 30 λεπτά στην Ομπραντόιρο ούτε και να βάλει 20 πόντους εκεί.Τον τράβηξαν πίσω.

Μόνο στην Ελλάδα βλέπουμε έναν παίχτη 20 ετών να "εκρήγνυται", διότι αυτό συμβαίνει τώρα με τον Κόνιαρη,και συζητάμε στα σοβαρά αν πρέπει άμεσα να πάρει παραστάσεις από το ανώτερο επιπεδο για να εξελιχθεί κι άλλο.Μόνο στην Ελλάδα λεμε " κάτσε να ωριμάσεις στον ΠΑΟΚ".Δεν υπάρχουν αυτά πουθενά στην Ευρώπη.Γι'αυτό οι παίκτες μας μένουν πίσω σε σχέση με αυτούς που νικάνε σε αυτές τις ηλικίες. Πολλά τα παραδείγματα.

Αν ο φετινός σχεδιασμός έχει για 3ο "άσο" τον Μποχωρίδη , κακώς αναρωτιόμαστε αν μπορεί ή δεν μπορεί ο Κόνιαρης.

Εχουμε προπονητή τον Πασκουάλ. Ο Κόνιαρης είναι λες και έχει "φτιαχτεί" για να παίζει το μπάσκετ του Πασκουάλ...Η συγκυρία είναι εξαιρετική.Το παιδί πρέπει να έρθει τώρα.Στα χέρια του Καταλανού θα εξελιχθεί σε μεγάλο γκαρντ.Ο Πασκουάλ είναι ειδικός στο να "φτιάχνει" τους μικρούς που έχουν το χάρισμα...

Παιρνεις καποιον αν μπορεις να του δωσεις χρονο να παιξει
Η ρεαλ μιας και αναφερεις τον γιουστα στο 3 εχει τον ματσιουλις που ηδη επαιζε λιγο και φετος ειδικα θα εχει τον ρολο που ειχε ο νοτσιονι δηλαδη σχεδον τιποτα,τον τειλορ που ετσι κι αλλιως παιζει λιγο και τον ρουντι που ειναι σε πολυ μεγαλη πτωση και λογικα θα παιζει λιγοτερο ενω παιρνει χρονο και στο 2

Βλεπεις λοιπον οτι υπαρχει περιθωριο να παρει χρονο
Σε εμας με καλαθη(που και ας υπηρχε ο τζειμς ειχε περσι μεσο ορο 21' στην α1 και για διαφορους λογους δεν θα πεφτει κατω απο 20'),λεκαβιτσιους(που θα παιζει αρκετα στην α1 αφου ευρωλιγκα θα παιζει λιγο),ντενμον(που θα παιρνει χρονο και στο 1) και μποχωριδη που θα πρεπει στην α1 να παιρνει παραπανω απο τα 10' που επαιρνε περσι πως χωραει ο κονιαρης?

Να τον εχουμε να κουναει πετσετες?
Ακομα και αν μου πεις να παιζει 15' στην α1 ειναι καλυτερα να τα παιζει στον παοκ σε ανταγωνιστικα παιχνιδια παρα σε εμας σε σκοτωμενα-παιχνιδια που ακομα και αν τα κανει χαλια ξερει οτι θα μπουν οι μεγαλοι να καθαρισουν
Στην ευρωλιγκα ειναι σιγουρο οτι δεν θα παιξει ακομα και αν ειναι τριτος ασσος.Οχι μονο αυτος,οποισδηποτε ειναι τριτος ασσος
Αν σου τραυματιστει ο καλαθης παιρνεις παικτη,δεν βαζει τον 3ο να παιξει.Οπως ο ολυμπιακος πχ οταν τραυματιστηκε ο χακετ πηρε παικτη δεν εβαλε τον αθηναιου.Ολες οι ομαδες αυτο κανουν

Να μια αλλη διαφορα με την ισπανια
Εκει αν δεις τα αποτελεσματα των μεγαλων κανουν αρκετες ηττες και παιζουν καθε δευτερη αγωνιστικη ντερμπι.Το πρωταθλημα ειναι ανταγωνιστικο δεν ειναι σαν φιλικα τα παιχνιδια

Εγω θα προτιμουσα να πηγαινε και ο μποχωριδης δανεικος και να ειχαμε για φετος τον αθηναιου ως τριτο για να παιξει και να παρει χρονο
Παντως σωστα παει δανεικος εστω ο χαραλαμπης γιατι αν δεν εισαι η ζαλγκιρις και ο ερυθρος αστερας δεν μπορεις να εχεις πανω απο 1 prospect ταυτοχρονα
Μην ξεχναμε οτι εμεις ειχαμε και κονιαρη και μποχωριδη και διαλεξαμε μποχωριδη...
Αναμενομενο λογω ηλικιας ισως αλλα ο μποχωριδης πλην χειρισμου μπαλας ειναι στα παντα καλυτερος απο τον κονιαρη

Μην κρινουμε απο μικρες εθνικες ξαναλεω.Λεμε για τις καλες εμφανισεις του κονιαρη αλλα παραβλεπουμε οτι mvp του τουρνουα βγηκε ο χαραλαμποπουλος που ξερουμε ποσο (δεν) μπορει να ανταποκριθει σε αυτη την φαση στο επιπεδο παναθηναικου

Ο κονιαρης ας κατσει εκει που ειναι να δουμε την εξελιξη του.Αν ειναι αυτο που ελπιζουμε και χωραει στο ροστερ τον τσιμπαμε το επομενο καλοκαιρι

Παρακαλω πολυ να δειτε παιχνιδια του κονιαρη στην α1.Δεν μπηκε σε ενα διμηνο απο οταν τελειωσε η σεζον ο ΔΔ μεσα του
Η εικονα του απεναντι σε αντρες και οχι συνομιληκους του ειναι αυτη που ειχε με τον παοκ που δεν πιστευω οτι εντυπωσιασε κανεναν αν τον ειδε
Μελλον και ταλεντο εχει(δεν ξερω τι ταβανι βεβαια),ετοιμος ακομα σιγουρα οχι
Επισης προτεινω να δειτε τι εκανε και ο μποχωριδης στις μικρες εθνικες αν δεν φτανει η συγκριση με τον χαραλαμποπουλο

(Φιλε guardian δεν εχω τιποτα μαζι σου απλα διαφωνουμε συχνα )

This post has been edited by pan24: Yesterday, 23:38
Go to the top of the page

+Quote Post
rahxephon13
post Yesterday, 23:44
Post #29912

NBA (1000~2000)
Group Icon

From: Σητεια κρητης
Member No.: 15,961
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος,Utah Jazz,san antonio spurs
Αγαπημένος Παίχτης: Διαμαντιδης,Stockton to Malone Delivery Service,γκαλης

-

QUOTE (gerorge @ Jul 24 2017, 00:29 ) *
Οχι ρε συ δεν το λεω καθολου οπαδικα,ετσι κι αλλιως εχω σε εκτιμηση τον μπασκετικο ΠΑΟΚ.Απλα σαν σημειωση το προσθεσα στα λεγομενα σου

Και εγώ ανάφερα τον παοκ γιατί εκεί παίζει ο κονιαρης για τον οποίο γίνεται τώρα η όλη συζήτηση κάλλιστα τα ίδια μπορεί να λέμε για τους Δημήτρη Φλιώνη, Νίκο Δίπλαρο, Βασίλη Χρηστίδη και τον Διονύση Τάραρη (έχετε και πολλούς πανάθεμα σας laugh.gif ) σε λίγο καιρό το ίδιο ισχύει και για τις άλλες ομάδες που έχουν στις τάξεις τους νέους ελληνες παίχτες.

Ο Αντώνης Κόνιαρης βίωσε την απόλυτη απογοήτευση, όταν πέρυσι το καλοκαίρι ο Παναθηναϊκός του ανακοίνωσε ότι δεν τον υπολόγιζε για τη σεζόν 2016-17 και ότι είχε αποφασίσει να τον αφήσει ελεύθερο. Το παιδί κόντεψε να πεθάνει. Στενοχωρήθηκε και στρεσαρίστηκε τόσο, ώστε έχασε τα μαλλιά του, αλλά ήταν τυχερός, γιατί επέστρεψε στον ΠΑΟΚ, όπου το τεχνικό επιτελείο του Σούλη Μαρκόπουλου και το διοικητικό επιτελείο του Μπάνε Πρέλεβιτς, του έσωσαν την καριέρα.

Ο χαρισματικός πόιντ φόργουορντ, που ποτέ δεν έχει παίξει με την μπάλα στα τόσα χρόνια στο Τριφύλλι, στριφογύριζε αρκετά βράδια θέλοντας (που λέει ο λόγος) να κόψει το μπάσκετ και παρουσιάζοντας συμπτώματα καταθλιπτικής συμπεριφοράς.

Αυτά κατά τον Κώστας Σωτηρίου άμα είναι να κινδυνεύουν να χάσουν τα μαλλιά να έχουν προβλήματα στ***ς και αυτοκτονικές τάσεις δεν τα αφήνουμε καλύτερα στην ησυχία τους τα παιδιά icon_drunk.gif

This post has been edited by rahxephon13: Yesterday, 23:47

+Quote Post
Dreamerpanos
post Today, 00:13
Post #29913

All-star (2000~3000)
Group Icon

Member No.: 13,872
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός,Εθνικός Πειραιά
Αγαπημένος Παίχτης: Δημήτρης Διαμαντίδης,Ricky Rubio,Sarunas Jaskevicius

-

Η Πράσινη γράφει ότι ο Παναθηναϊκός "χτενίζει" όλον τον κόσμο για το τελευταίο κομμάτι του ρόστερ.

--------------------

Την αποτυχία μπορώ να την δεχτώ. Όλοι αποτυγχάνουν σε κάτι. Δεν δέχομαι την έλλειψη προσπάθειας.

Το ταλέντο κερδίζει αγώνες, αλλά το ομαδικό πνεύμα και η ευφυία κερδίζουν πρωταθλήματα.

Έχω αστοχήσει σε περισσότερα από 9.000 σουτ στην καριέρα μου. Έχω χάσει σχεδόν 300 αγώνες. Μου έχουν εμπιστευτεί 26 φορές να ρίξω το νικητήριο σουτ του αγώνα και αστόχησα. Έχω αποτύχει τόσες και τόσες και τόσες φορές στη ζωή μου. Κι αυτό είναι που με έκανε να πετύχω!

Michael Jordan

+Quote Post
Guardian
post Today, 00:39
Post #29914

A1 (200~550)
Group Icon

Member No.: 16,871
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟ
Αγαπημένος Παίχτης: James Gist
Αγαπημένη θέση: Power Forward

-

QUOTE (pan24 @ Jul 24 2017, 00:33 ) *
Παιρνεις καποιον αν μπορεις να του δωσεις χρονο να παιξει
Η ρεαλ μιας και αναφερεις τον γιουστα στο 3 εχει τον ματσιουλις που ηδη επαιζε λιγο και φετος ειδικα θα εχει τον ρολο που ειχε ο νοτσιονι δηλαδη σχεδον τιποτα,τον τειλορ που ετσι κι αλλιως παιζει λιγο και τον ρουντι που ειναι σε πολυ μεγαλη πτωση και λογικα θα παιζει λιγοτερο ενω παιρνει χρονο και στο 2

Βλεπεις λοιπον οτι υπαρχει περιθωριο να παρει χρονο
Σε εμας με καλαθη(που και ας υπηρχε ο τζειμς ειχε περσι μεσο ορο 21' στην α1 και για διαφορους λογους δεν θα πεφτει κατω απο 20'),λεκαβιτσιους(που θα παιζει αρκετα στην α1 αφου ευρωλιγκα θα παιζει λιγο),ντενμον(που θα παιρνει χρονο και στο 1) και μποχωριδη που θα πρεπει στην α1 να παιρνει παραπανω απο τα 10' που επαιρνε περσι πως χωραει ο κονιαρης?

Να τον εχουμε να κουναει πετσετες?
Ακομα και αν μου πεις να παιζει 15' στην α1 ειναι καλυτερα να τα παιζει στον παοκ σε ανταγωνιστικα παιχνιδια παρα σε εμας σε σκοτωμενα-παιχνιδια που ακομα και αν τα κανει χαλια ξερει οτι θα μπουν οι μεγαλοι να καθαρισουν
Στην ευρωλιγκα ειναι σιγουρο οτι δεν θα παιξει ακομα και αν ειναι τριτος ασσος.Οχι μονο αυτος,οποισδηποτε ειναι τριτος ασσος
Αν σου τραυματιστει ο καλαθης παιρνεις παικτη,δεν βαζει τον 3ο να παιξει.Οπως ο ολυμπιακος πχ οταν τραυματιστηκε ο χακετ πηρε παικτη δεν εβαλε τον αθηναιου.Ολες οι ομαδες αυτο κανουν

Να μια αλλη διαφορα με την ισπανια
Εκει αν δεις τα αποτελεσματα των μεγαλων κανουν αρκετες ηττες και παιζουν καθε δευτερη αγωνιστικη ντερμπι.Το πρωταθλημα ειναι ανταγωνιστικο δεν ειναι σαν φιλικα τα παιχνιδια

Εγω θα προτιμουσα να πηγαινε και ο μποχωριδης δανεικος και να ειχαμε για φετος τον αθηναιου ως τριτο για να παιξει και να παρει χρονο
Παντως σωστα παει δανεικος εστω ο χαραλαμπης γιατι αν δεν εισαι η ζαλγκιρις και ο ερυθρος αστερας δεν μπορεις να εχεις πανω απο 1 prospect ταυτοχρονα
Μην ξεχναμε οτι εμεις ειχαμε και κονιαρη και μποχωριδη και διαλεξαμε μποχωριδη...
Αναμενομενο λογω ηλικιας ισως αλλα ο μποχωριδης πλην χειρισμου μπαλας ειναι στα παντα καλυτερος απο τον κονιαρη

Μην κρινουμε απο μικρες εθνικες ξαναλεω.Λεμε για τις καλες εμφανισεις του κονιαρη αλλα παραβλεπουμε οτι mvp του τουρνουα βγηκε ο χαραλαμποπουλος που ξερουμε ποσο (δεν) μπορει να ανταποκριθει σε αυτη την φαση στο επιπεδο παναθηναικου

Ο κονιαρης ας κατσει εκει που ειναι να δουμε την εξελιξη του.Αν ειναι αυτο που ελπιζουμε και χωραει στο ροστερ τον τσιμπαμε το επομενο καλοκαιρι

Παρακαλω πολυ να δειτε παιχνιδια του κονιαρη στην α1.Δεν μπηκε σε ενα διμηνο απο οταν τελειωσε η σεζον ο ΔΔ μεσα του
Η εικονα του απεναντι σε αντρες και οχι συνομιληκους του ειναι αυτη που ειχε με τον παοκ που δεν πιστευω οτι εντυπωσιασε κανεναν αν τον ειδε
Μελλον και ταλεντο εχει(δεν ξερω τι ταβανι βεβαια),ετοιμος ακομα σιγουρα οχι
Επισης προτεινω να δειτε τι εκανε και ο μποχωριδης στις μικρες εθνικες αν δεν φτανει η συγκριση με τον χαραλαμποπουλο

(Φιλε guardian δεν εχω τιποτα μαζι σου απλα διαφωνουμε συχνα )

Εννοείται φίλε. Τι να τρέχει; Διάλογο κάνουμε. Και αρκετές φορές συμφωνούμε,να συμπληρώσω.

Εδώ η βασική μας διαφωνία εντοπίζεται στο αν είναι καλύτερος ο Κόνιαρης ή ο Μποχωρίδης. Προφανώς δεν θα πείσουμε ο ένας τον άλλο. Αλλά τουλάχιστον θα συμφωνήσεις,νομίζω,στο ότι δεν νοείται "άσος" που να μην χειρίζεται ικανοποιητικά την μπάλα.

Το ζήτημα με τον Γιούστα είναι ακριβώς αυτό που γράφεις : ότι θα βρει χρόνο και ρόλο στην Ρεάλ, όπως είχε βρει και ο Αμπρίνες στην Μπαρτσελόνα,όπως είχε βρει ο Χαραλαμπόπουλος στον Παναθηναϊκό (καλά,σε αυτόν κάναμε τόσο χώρο που δεν περιγράφεται). Ετσι θα εξελιχθεί και,τέλος πάντων,θα δείξει τι ψάρια πιάνει.Αντίθετα,οι δικοί μας νέοι που τον βίδωσαν χτες,θα τον βλέπουνε από την τηλεόραση να παίζει στην Ευρωλίγκα (και είναι μεγάλη παιχτάρα ο συγκεκριμένος).Για τον Κόνιαρη αυτό είναι άδικο,διότι έχει το χάρισμα να σταθεί στο επίπεδο του Γιούστα και το έδειξε.Γιατί να μείνει πίσω και να μην εξελιχθεί;

Δεν κρίνω από τα τουρνουά των μικρών. Ποτέ πχ εγώ δεν έχω πει ότι ο Χαραλαμπόπουλος θα γίνει μεγάλος παίκτης (κάπου εδώ,βλέπω το όλον φόρουμ να πέφτει πάνω μου smile.gif ) . Του λείπουν πολλά πράγματα και ήδη έχει χάσει χρόνια. Και για κανέναν από τους άλλους μικρούς που είδαμε στην Κρήτη δεν λέω ότι θα φτάσει ψηλά. Ο Λούντζης μπορεί να γινει ένας καλός βοηθητικος. Μέχρι εκεί.
Αλλά τούτος εδώ,ο Κόνιαρης,έχει το χάρισμα.Βγάζει μάτι.Είναι αυτό που έγραψε κάποιος φίλος πιο πάνω.Βλέπω πώς παίζει το παιδί τη θέση.

Κάναμε λάθος που τον αφήσαμε να φύγει αλλά δεν θέλω να μπω και πολύ σε αυτή την κουβέντα.Τα λάθη διορθώνονται αλλά και εκείνος τώρα είναι ψημένος και έχει φάει τα "χαστούκια" του.

+Quote Post
Guardian
post Today, 00:58
Post #29915

A1 (200~550)
Group Icon

-

QUOTE (boumtze-boumtze @ Jul 23 2017, 23:59 ) *
Ο Κονιαρης θελει να γυρισει στην ομαδα που τον εδιωξε;Α;

Αυτό είναι πολύ σοβαρό ερώτημα. Αλλά, αν του δώσεις την ευκαιρία που του στέρησες τότε, γιατί όχι;

Ο Κόνιαρης πιστεύει ότι αξίζει να παίζει στο ανώτερο επίπεδο. Το ίδιο πιστεύω και γω,το ίδιο και αρκετοί φίλοι.

Εχει σημασία ο τρόπος προσέγγισης σε τέτοιες περιπτώσεις.

Αν ο Πασκουάλ τον πιστεύει, τότε οπωσδήποτε ο μικρός θα το σκεφτεί. Ο Καταλανός είναι εγγύηση για το μέλλον του.Αλλωστε θα είναι και μια ξεκάθαρη δικαίωση του ίδιου του παίκτη.Ως δικαιωμένος θα επιστρέψει.

Και κάτι πολύ σημαντικό.Ο μικρός απέδειξε ότι έχει 100 κιλά κότσια.Χαρακτήρα.Μέταλλο.Σηκώθηκε από χάμω και τώρα δείχνει τι αξίζει.

Τέτοιον χαρακτήρα και τέτοιο μέταλλο έχουν οι πρωταθλητές.

+Quote Post
Guardian
post Today, 01:13
Post #29916

A1 (200~550)
Group Icon

-

Ο Τόλης Κοτζιάς είπε στον ΣΠΟΡ FM ότι ο Παναθηναϊκός "φουλάρει" για την απόκτηση του Μήτογλου.Τον πιστεύουμε πολύ και θα του δώσουμε ενεργό ρόλο στην ομάδα,σύμφωνα με τον συμπαθή μπασκετικό...

Για να δούμε.

This post has been edited by Guardian: Today, 01:16

+Quote Post
pan24
post Today, 01:15
Post #29917

BasketForum champion! (3000~)
Group Icon

Member No.: 15,107
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικος
Αγαπημένος Παίχτης: Διαμαντιδης

-

QUOTE (Guardian @ Jul 24 2017, 01:39 ) *
Εννοείται φίλε. Τι να τρέχει; Διάλογο κάνουμε. Και αρκετές φορές συμφωνούμε,να συμπληρώσω.

Εδώ η βασική μας διαφωνία εντοπίζεται στο αν είναι καλύτερος ο Κόνιαρης ή ο Μποχωρίδης. Προφανώς δεν θα πείσουμε ο ένας τον άλλο. Αλλά τουλάχιστον θα συμφωνήσεις,νομίζω,στο ότι δεν νοείται "άσος" που να μην χειρίζεται ικανοποιητικά την μπάλα.

Το ζήτημα με τον Γιούστα είναι ακριβώς αυτό που γράφεις : ότι θα βρει χρόνο και ρόλο στην Ρεάλ, όπως είχε βρει και ο Αμπρίνες στην Μπαρτσελόνα,όπως είχε βρει ο Χαραλαμπόπουλος στον Παναθηναϊκό (καλά,σε αυτόν κάναμε τόσο χώρο που δεν περιγράφεται). Ετσι θα εξελιχθεί και,τέλος πάντων,θα δείξει τι ψάρια πιάνει.Αντίθετα,οι δικοί μας νέοι που τον βίδωσαν χτες,θα τον βλέπουνε από την τηλεόραση να παίζει στην Ευρωλίγκα (και είναι μεγάλη παιχτάρα ο συγκεκριμένος).Για τον Κόνιαρη αυτό είναι άδικο,διότι έχει το χάρισμα να σταθεί στο επίπεδο του Γιούστα και το έδειξε.Γιατί να μείνει πίσω και να μην εξελιχθεί;

Δεν κρίνω από τα τουρνουά των μικρών. Ποτέ πχ εγώ δεν έχω πει ότι ο Χαραλαμπόπουλος θα γίνει μεγάλος παίκτης (κάπου εδώ,βλέπω το όλον φόρουμ να πέφτει πάνω μου smile.gif ) . Του λείπουν πολλά πράγματα και ήδη έχει χάσει χρόνια. Και για κανέναν από τους άλλους μικρούς που είδαμε στην Κρήτη δεν λέω ότι θα φτάσει ψηλά. Ο Λούντζης μπορεί να γινει ένας καλός βοηθητικος. Μέχρι εκεί.
Αλλά τούτος εδώ,ο Κόνιαρης,έχει το χάρισμα.Βγάζει μάτι.Είναι αυτό που έγραψε κάποιος φίλος πιο πάνω.Βλέπω πώς παίζει το παιδί τη θέση.

Κάναμε λάθος που τον αφήσαμε να φύγει αλλά δεν θέλω να μπω και πολύ σε αυτή την κουβέντα.Τα λάθη διορθώνονται αλλά και εκείνος τώρα είναι ψημένος και έχει φάει τα "χαστούκια" του.

Το ζητημα δεν ειναι αν ειναι καλυτερος του ο μποχωριδης,ειναι το αν μπορεις να του δωσεις τον χρονο που χρειαζεται για να εξελιχθει

Περσι ο μποχωριδης εβρισκε με το ζορι 10' ενω δεν υπηρχε δευτερος ασσος και επαιζε εκει ο τζειμς
Τωρα ακομα και αν εφευγε ο μποχωριδης εχοντας επιπλεον σε σχεση με περσι τον λεκαβιτσιους δεν θα μπορουσες να δωσεις στον κονιαρη πανω απο 10' αντε 15' και αυτα υπο την προυποθεση οτι ο καλαθης δεν θα παιζει σχεοδν καθολου αφου στην α1 ο λεκα θα το εχει σιγουρο το 20λεπτο και ετσι πρεπει γιατι ευρωλιγκα δεν θα παιζει πολυ

Ακομα και για τον μποχωριδη θεωρω οτι δεν θα βρει χρονο και θα ηταν καλυτερα να παει δανεικος*

Οποτε αν ειναι να εχεις τον κονιαρη με μαξ 15' στην α1 σε αδιαφορα παιχνιδια δεν θα ειναι καλυτερο για τον ιδιο να παιζει 20' στον παοκ με απαιτησεις απο αυτον σε παιχνιδια που στην πλειοψηφια τους θα ειναι ντερμπι?
Σε αυτη την φαση δεν μας εχει αναγκη και εμεις δεν εχουμε αναγκη να τον αποκτησουμε αμεσα

*Εξαρταται τι τον θεωρει ο πασκουαλ.Ποιος μας ειπε οτι εχει σκοπο να τον χρησιμοποιει στο 1?
Αν τον εχει στο 2-3 εκμεταλλευεται το υψος,δυναμη,σουτ,αμυνα που εχει ενω κρυβει την αδυναμια του στην ντριμπλα γιατι για off ball παικτης εχει παραπανω απο ικανοποιητικη ντριμπλα.Δουλευοντας την(αν και θεωρω οτι ειναι περισσοτερο θεμα ψυχολογιας παρα τεχνικης) θα μπορει σταδιακα να παιζει και στο 1
Θελω να πω οτι οσο δουλευει στο ball handling του μπορεις να τον εχεις στα φτερα σε off ball ρολους κατι σαν τον ριβερς και οταν βελτιωθει το ball handling του να πηγαινει και στο 1
Ετσι μπορει να φτιαξει εναν παικτη που να μπορει να παιζει και στις τρεις θεσεις της περιφερειας σαν τον ΔΔ η τον μπογκντανοβιτς(μονο στο συγκεκριμενο κανω συγκριση οχι γενικα μην παρεξηγηθω)
Πιστευω οτι για να ζητησε ο πασκουαλ να μεινει ετοιμαζει κατι καλο και δεν τον θελει μονο για τις προπονησεις αλλιως θα επαιρνε εναν αθηναιου η θα εβαζε καποιον μικρο

This post has been edited by pan24: Today, 01:16

+Quote Post
t0ny3
post Today, 03:13
Post #29918

NBA (1000~2000)
Group Icon

Member No.: 2,822
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Αγαπημένος Παίχτης: iverson

-

Ο Λουντζης έκανε λαιβ στο ινστα και πάρα πολύ έγραφαν για τον κονιαρη και τον παναθηναϊκό. Ο λουνζτης το ανέφερε στον κονιαρη κι αυτός απάντησε κάτι αλλά με τις φωνές δεν ακούστηκε. Μήπως το πρόσεξε κάνεις;

Όπως κι αν έχει ας κάτσει να πάρει εμπειρίες το παιδί στον ΠΑΟΚ κι αν ξαναβρεθούν οι δρόμοι μας καλώς. Δείχνει τρομερή βελτίωση μετά από μια δύσκολη περίοδο στην καριέρα του που μόλις είχε ξεκινήσει. Θέλω να πιστεύω πως όταν τον αφήσαμε ελεύθερο κάναμε κάποια συμφωνία για την περιστροφή του...

--------------------
★ Paris - 1996
★★ Thessaloniki - 2000
★★★ Bologna - 2002
★★★★ Athens - 2007
★★★★★ Berlin - 2009
★★★★★★ Barcelona - 2011

+Quote Post
Lazeras
post Today, 08:04
Post #29919

A1 (200~550)
Group Icon

From: Athens
Member No.: 8,102
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Αγαπημένος Παίχτης: V-Span,3D,Kobe Bryant

-

QUOTE(rahxephon13 @ Jul 24 2017, 00:44 ) *
Και εγώ ανάφερα τον παοκ γιατί εκεί παίζει ο κονιαρης για τον οποίο γίνεται τώρα η όλη συζήτηση κάλλιστα τα ίδια μπορεί να λέμε για τους Δημήτρη Φλιώνη, Νίκο Δίπλαρο, Βασίλη Χρηστίδη και τον Διονύση Τάραρη (έχετε και πολλούς πανάθεμα σας laugh.gif ) σε λίγο καιρό το ίδιο ισχύει και για τις άλλες ομάδες που έχουν στις τάξεις τους νέους ελληνες παίχτες.

Αυτά κατά τον Κώστας Σωτηρίου άμα είναι να κινδυνεύουν να χάσουν τα μαλλιά να έχουν προβλήματα στ***ς και αυτοκτονικές τάσεις δεν τα αφήνουμε καλύτερα στην ησυχία τους τα παιδιά icon_drunk.gif

Έχω τρέλα με το μπάσκετ που φέτος είδα μέχρι και Champions League που έπαιζε ο ΠΑΟΚ. Το παιδί όχι απλά έχασε τα μαλλιά του. Έπαθε αυτοάνοσο που λέγεται Alopecia Universalis. Εϊναι πολύ ζόρικο. Αλλά παιδιά τι να λέμε. Η ίδια η ζωή είναι για ζόρικους. Μπράβο του πάντως. Πάντως πιστεύω ότι ο μικρός δεν έχει να ζηλέψει σε τίποτα από παίχτες που παίζουν ήδη και ζητούν εκατομμύρια. Δουλειά και υπομονή και όλα θα έρθουν.

QUOTE(djibriliant @ Jul 24 2017, 00:26 ) *
Σορυ εγω που δεν εχω νοβα και δεν τα παω καλα με την συνταξη μπερδευτικα, δεν προσεξα την τελεια και νομισα οτι εννοουσες 0/5 τριποντα στην αρχη και μετα 5/5

No worries φίλε. Μην μου ζητάς συγγνώμη.

QUOTE(tuareg @ Jul 23 2017, 19:21 ) *
αυτο που παιρνετε μητογλου και θελετε να δωσετε δανεικο χαραλαμπο και το βλεπετε και σα καλη κινηση με ξεπερναει
κοντευετε να καψετε τον ενα ,θα καψετε και τον αλλον και θα το δωσετε κι αυτο δανεικο σε λιγο καιρο....
Ελπιζω μονο να παρουμε κανα φραγκο... smiley.gif

Δεν θα κάψουμε κανένα μην ανησυχείς. Ο ΠΑΟ είναι πολύ μεγάλο μπασκετικό πρόγραμμα ειδικά τώρα με Πασκουάλ. Αναστήσαμε Παππά. Θα φτιάξουμε και άλλες καριέρες.

--------------------
Live for nothing or die for something...

+Quote Post
Nemesakos
post Today, 09:20
Post #29920

NBA (1000~2000)
Group Icon

From: Athens
Member No.: 15,632
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναϊκός

-

Κάθε καλοκαίρι τα ίδια με τους 20άρηδες...Όλοι μπορούν να βρουν χρόνο, όλοι είναι καλύτεροι από κάποιον που έχουμε κλπ κλπ...

@Guardian θυμάσαι στα 20 τον Μποχωρίδη στον Άρη??

σου βάζω ένα ink για να δεις μια σύγκριση μεταξύ των 2 στην ίδια ακριβώς ηλικία.

Σύγκριση Κόνιαρη - Μποχωρίδη

Δεν στο βάζω για να του αποδείξω ότι ο ένας είναι καλύτερος ή ο άλλος...

Πρέπει απλά να γίνει κατανοητό ότι στην Ελλάδα δεν υπάρχει περίπτωση να παίξει και να έχει ρόλο κάποιος μικρός. Είναι η φιλοσοφία των ομάδων μας που δεν επιτρέπει να μπει σε κανονικούς αγωνιστικούς ρυθμούς ένας πιτσιρικάς.
Εφερες το παράδειγμα της Ρεάλ. Καταρχήν λες για τον Γιούστα που ακόμα δεν τον έχουμε δει να παίζει. Ας παίξει και τα λέμε. Ας έφερνες καλύτερα ως παράδειγμα τον Ντόνσιτς. 18 και έπαιζε κανονικά. Ο Ντόνσιτς όμως είναι ένας και είναι η εξαίρεση. Άλλους 20άρηδες που να παίζουν και να έχουν ενεργό ρόλο στις ομάδες της Ευρωλίγκα δύσκολα θα βρεις. Μην σου πω ότι δεν θα βρεις . Και είναι λογικό. Αν δεν έχει το ταλέντο του Ντόνσιτς τότε δεν θα παίξει.

Έχουμε μια μανία να ενθουσιαζόμαστε με τους νέους αλλά μόλις μπουν και δεν αποδώσουν τους θάβουμε. Όπως έγινε όλη τη σεζόν φέτος με τον Χαραλαμπόπουλο. Απέναντι σε συνομίλικους τους ο Χαραλαμπό και ο Κόνιαρης αλλά ακόμα και ο Μποχωρίδης αν θυμάσαι ή αν παρακολουθούσες πριν 3-4 χρόνια τις μικρές εθνικές, κάνουν και έκαναν πάρτυ. Όμως όταν μπαίνεις στην διαδικασία να συναγωνιστείς και να αντιμετωπίσεις παίκτες παιγμένους τότε εκεί φαίνεται η κατάσταση στην οποία βρίσκεσαι.

Ανέφερες λίγες σελίδες τον Γκρείντζερ. Φαντάζομαι ότι μέσα στον ενθουσιασμό σου και μόνο είπες ότι θα μπορεί ο Κόνιαρης να τον αντιμετωπίσει αμυντικά να του βγάλει την γλώσσα κλπ κλπ. Υπάρχουν Ευρωλιγκάτοι παίκτες, παιγμένοι με πολλές παραστάσεις που αντιμετώπισαν τον Γκρέιντζερ και δεν τον κατάφεραν. Γιαυτό φαντάζομαι ότι τό πες μόνο και μόνο από τον ενθουσιασμό σου..

Απλά μην ξεχνάς. Ο Κόνιαρης φαίνεται έτσι επειδή παίζει με παίκτες ίδιας ηλικίας. Αυτό δεν πρέπει να το ξεχνάμε. Τα παραδείγματα είναι πολλά. Στον κόσμο των μεγάλων ακόμα έχει ψωμιά.

Είδες τον Χαραλαμπό αυτές τις μέρες να παίζει με πλάτη, να μην φοβάται να σουτάρει, να δείχνει τσαγανό, να παθιάζεται, να σπρώχνει, να δίνει μάχες. Εικόνα ακριβώς αντίθετη από αυτή με μας. Είναι να αναρωτιέσαι αν είναι ο ίδιος παίκτης που παίζει με μας ή άλλος.

Τέσπα γενικά πρέπει να είμαστε όλοι υπομονετικοί με τους μικρούς. Δεν χρειάζονται τεράστια βήματα εκτός και αν μιλάμε για το ταλέντο του Ντόνσιτς. Υπήρχαν γκρίνιες για τον Χαραλαμπό στα 18 και στα 19 του...!!!! Στο μπάσκετ αυτές οι ηλικίες είναι σχεδόν απαγορευτικές για τόσο μεγάλο ρόλο. Θέλει ωριμότητα το άθλημα και για να την αποκτήσεις πέρα από παίξιμο χρειάζεται να ωριμάσεις και ηλικιακά. Να αναφέρω ξανά τα παραδείγματα των ΔΔ του Παπαλουκά του Σπανούλη που μετά τα 23-24 έκαναν το ξεπέταγμά τους. Και είναι ακόμα κ άλλοι πολλοί...

Οπότε υπομονή. Ο Κόνιαρης αν τον ρίξεις τώρα Ευρωλίγκα θα τον κάψεις. Το παιδί όπως και αυτά τα παιδιά που έχουμε πρέπει πρώτα να παίξουν και μετά να πάνε στα βαθιά. Στον ΠΑΟΚ αυτή τη στιγμή έχει όλες τις προϋποθέσεις να ανέβει αγωνιστικά. Το ίδιο και ο Χαραλαμπόπουλος εφόσον πάει. Τόσο καιρό λέμε για να τους δανείσουμε σε ομάδες να παίζουν δανεικοί και να έχουν κα ευρωπαίκές υποχρεώσεις. Ο ΠΑΟΚ στην προκειμένη είναι ιδανικός προορισμός. Βέβαια στο κομμάτι της εξέλιξης εμπιστεύομαι περισσότερο τον Σούλη και όχι τον Παπαθεοδώρου τόσο ακόμα και αν τους έχει στις εθνικές νέων/εφήβων.

Υπομονή για τους μικρούς. Ήδη τους δικούς μας τους έχουμε κάψει με αυτή την μανία και του προέδρου για ελληνοποίηση. Ο μποχωρίδης χωρίς να παίξει έχει βγει τραγικός, ο χαραλαμπό φλουφλης και δεν ξέρω και γω τι θα ακουστεί για τον Λούτζη. Κ όμως είναι μόλις 20. Για μπάσκετ είναι πολύ πολύ μικροί. Εκτός και αν σε λένε Ντόνσιτς...

+Quote Post
stefkorner
post 4 minutes ago
Post #29921

A1 (200~550)
Group Icon

Member No.: 16,860
Αγαπημένη Ομάδα: pao
Αγαπημένος Παίχτης: oded katash,ibo kutluay,romain sato,johnny rogers,stojan
Αγαπημένη θέση: 6th player

-

νταξει παιδια δεν χρειαζεται καποιοι να ανεβαζετε και πιεση...οταν υποστηριζουμε πως χρειαζεται και ενα δυαροτριαρι για να κλεισει ομορφα το ροστερ.
13ος θα ειναι ο μποχωριδης και 14ος ο καλαιτζακης.ακομα και να αποκτηθει ο μητογλου,το να φτασει 14.ος ο μποχωριδης
δεν θα ειναι παραλογο.

την ιδια ωρα ο ολυμπιακος θα χει 13.ο τον αγραβανη και 14.ο τον τολιοπουλο.
δηλαδη το ακρως φυσιολογικο να φτανει το ροτεισον μεχρι τον 13-14.ο παικτη στην εγχωρια λιγκα ,σε ομαδα που παιζει 30+ αγωνες στην ευρωλιγκα,φτασαμε στο σημειο να το βρισκουμε εξωπραγματικο... ( ; )

This post has been edited by stefkorner: 3 minutes ago

--------------------

+Quote Post
bat1st3
post A minute ago
Post #29922

Amateur (20~100)
Group Icon

From: Δίπλα στον Ζότς
Member No.: 10,113
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Αγαπημένος Παίχτης: Sir Charles, Sex Droga, Danilovic, 3D, Manu, Hakeem the dream
Αγαπημένη θέση: 6th player

-

Αν έχεις παίξει ελάχιστα μπάσκετ, θα ξέρεις ότι το κορμί σου στα είκοσι(20) δεν είναι έτοιμο.
Οι Ντόνσιτς και Ρούμπιο είναι οι εξαιρέσεις του κανόνα.

Πραγματικά, κάθε χρόνο βαριέμαι να διαβάζω για τα ταλέντα που δε βρίσκουν χώρο στο rotation των μεγάλων.

+Quote Post

1995 Pages V  « < 1993 1994 1995
Reply to this topicStart new topic
33 User(s) are reading this topic (31 Guests and 0 Anonymous Users)
2 Members: Nemesakos, jonaldidhs

RSS Lo-Fi Version Time is now: 24th July 2017 - 10:44