• Σύντομα κοντά σας!

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V  < 1 2  
Reply to this topicStart new topic
Detroit Pistons, Σαιζόν 2017-18 - νέα ομάδας
rankin
post Nov 20 2017, 11:11
Post #16

BasketForum champion! (3000~)
Group Icon

Group: Players
Member No.: 1,912
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos BC
Αγαπημένος Παίχτης: Χριστάρας Χαρίσης
Αγαπημένη θέση: Small Forward

-

QUOTE(geo82 @ Nov 18 2017, 15:12 ) *
Μιας και παίζουν καλά φέτος οι Pistons, είπαν να ξεκινήσουν τις περσινές "πατατιές", ώστε να μην ξεχνούν οι οπαδοί τους με ποιους έχουν να κάνουν. Κατάφεραν να προηγηθούν με 22 πόντους 5 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου απέναντι στην Ιντιάνα και τελικά έχασαν το παιχνίδι.

Σκαμπανεβάσματα δε γλιτώνεις.
Μη περιμένεις να πας τραινο ολη τη σεζόν.
Ας κρατηθούν σε καλά επίπεδα και ας πετυχουν ενα καλό πλασάρισμα στα play off και το λες και πρόοδο, σε σχέση με την αηδία που βλέπουμε εδώ και πολλά χρονια...

τελευταία χρονιά με θετικό πρόσημο ήταν το 15-16 που ολοκληρώθηκε με αποκλεισμό στον πρώτο γύρο των Play off
Αν πας παλιότερα, πρέπει να φτάσεις στο 07-08 για να ξαναβρείς θετικό πρόσημο στη κανονική περίοδο (και τελικούς περιφέρειας)

Στην πραγματικότητα έχει περάσει μια δεκαετία πλέον απο την τελευταία ομάδα των Pistons που έφτανε τελικούς περιφέρειας, ή τελικους ΝΒΑ ή ακόμα και έπαιρνε τον τίτλο..

Οτιδήποτε θετικό δουμε φέτος θα ειναι σχεδόν ανέλπιστο, με βάση αυτά που βλέπουμε ολα αυτά τα χρόνια...
Ασε που δεν έχω πειστεί οτι το υλικό των Pistons αντιστοιχεί σε ομάδα που μπορεί να φτάσει τελικούς περιφέρειας...

Πάντως, μετά τις 2 σερί ήττες, κερδίσαμε τους Timberwolves στη Μινεάπολις και παραμείναμε στην 2η θέση της Ανατολής.
Οι οποίοι Wolves ηταν επίσης στο 10-5 και τρίτοι στη δύση (και με 5-1 στην εδρα τους) ... Επίσης οι Pistons ηταν πίσω σε ολοκληρο το παιχνίδι και το κλέψανε στο τέλος...
Ακολουθεί το παιχνίδι απέναντι στους Cavs, στην (απο οτι διαβάζω) συνήθως άδεια Little Caesars Arena

Με νίκη παραμένεις ψηλά, έχοντας διανύσει το 20% της regular season.

This post has been edited by rankin: Nov 20 2017, 11:23

--------------------

"...και εγώ τριάντα χρόνια πάω στα μπουζούκια αλλά μπουζούκι δεν έμαθα να παίζω..."
Γιώργος Μύρτσος

"Της χαμογέλασα με τα πορσελάνινα δόντια μου με τις ανάγλυφες παραστάσεις,όπως τα φλιτζανάκια του καφέ της μαμάς, και θαμπώθηκε από την ολόλευκη ακτινοβολία που απλώθηκε σ’ όλη την περιοχή, βορειοδυτικά της Οκλαχόμα...."
Go to the top of the page

+Quote Post
Quincy
post Nov 20 2017, 11:22
Post #17

Moderator Forum Ολυμπιακού
Group Icon

Group: Moderators
Member No.: 9,434
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos, Kyle Hines, ΑΟ Φοίνικα Σύρου
Αγαπημένος Παίχτης: A.Iverson
Αγαπημένη θέση: Power Forward

-

Θα είναι δύσκολο το αποψινό για τους Pistons. Back-to-back + το ταξίδι ενώ οι Cavs είχαν 2-3 μέρες ξεκούρασης. Έχουν πάντως τα θέματα τους οι Cavs, που δίνουν ελπίδες.

--------------------
Ο KYLE (είμαι μια ομάδα μόνος μου) HINES ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ

A Rainbow Goes Through

+Quote Post
geo82
post Nov 21 2017, 19:57
Post #18

NBA (1000~2000)
Group Icon

From: Νέα Σμύρνη
Member No.: 12,290
Αγαπημένη Ομάδα: Πανιώνιος, New York Knicks (και ολίγον από Detroit)
Αγαπημένος Παίχτης: M. Jordan, Κ. Bryant, P. Ewing, Κ. Garnett, Sheed, Sir Charles, Hakeem Olajuwon

-

QUOTE (rankin @ Nov 20 2017, 11:11 ) *
Ακολουθεί το παιχνίδι απέναντι στους Cavs, στην (απο οτι διαβάζω) συνήθως άδεια Little Caesars Arena

Όντως ήταν σημαντική η νίκη στη Μινεσότα, αλλά η κούραση του ταξιδιού φάνηκε απέναντι στο Κλίβελαντ. Είναι κρίμα που , ενώ έφτιαξαν καινούριο γήπεδο, υπάρχουν αρκετά άδεια καθίσματα στους αγώνες τους. Απ' ό,τι έχω διαβάσει, ανέβασαν αρκετά τις τιμές των εισιτηρίων, γι' αυτό και αυτή η εικόνα.

--------------------
"Some people want it to happen, some wish it would happen, others make it happen."

Michael Jordan

"No bird soars too high if he soars with his own wings" William Blake

+Quote Post
geo82
post Nov 28 2017, 22:03
Post #19

NBA (1000~2000)
Group Icon

Αγαπημένος Παίχτης: M. Jordan, Κ. Bryant, P. Ewing, Κ. Garnett, Sheed, Sir Charles, Hakeem Olajuwon

-

Απίστευτος Drummond στη Βοστόνη. 26 πόντοι, 22 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Πολύ ωραίο και το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες με εναλλαγές στο σκορ και τους Pistons να καταφέρνουν να πάρουν μεγάλο διπλό σε μια δύσκολη έδρα.

--------------------
"Some people want it to happen, some wish it would happen, others make it happen."

Michael Jordan

+Quote Post
rankin
post Nov 29 2017, 10:40
Post #20

Group Icon

-

QUOTE(geo82 @ Nov 28 2017, 22:03 ) *
Απίστευτος Drummond στη Βοστόνη. 26 πόντοι, 22 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Πολύ ωραίο και το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες με εναλλαγές στο σκορ και τους Pistons να καταφέρνουν να πάρουν μεγάλο διπλό σε μια δύσκολη έδρα.

Ειδα το σκορ σήμερα το πρωί...
Η ομάδα κρατιέται ακόμα ψηλά και κάνει μεγάλες (εως και αναπάντεχες) νίκες.
Εν τω μεταξύ, η συζήτηση που γίνεται στην απέναντι πλευρά του ατλαντικού αφορά το αν θα καταφέρουν να συνεχίσουν έτσι.

Η δική μου εκτίμηση ειναι πως οι Pistons θα περάσουν στα Play off. Ισως να καταφέρουν να πλασαριστούν και στην 4αδα της Ανατολής. Το τι θα μπορέσουν να κάνουν μετά ειναι άλλη ιστορία..

Για την ώρα πάντως, ειναι η καλύτερη ομάδα στη λίγκα στην τέταρτη περίοδο (και μια απο τις χειρότερες στην πρώτη)
Δε σουτάρει πολύ, αλλά σουτάρει καλά.
Ο Ντραμοντ έχει βελτιώσει τις βολές του και έτσι δεν ειναι ρισκο να βρίσκεται στο παρκέ στο τέλος των αγώνων.
Η 2nd Unit φέρνει αμυντική ισχύ και ενέργεια στο παρκέ (οπως θα έπρεπε να κάνει)
Ο υγιής Ρέτζι, παίζει σαν υποψήφιος all star και η παρουσία του Μπράντλει τον απαλλάσσει απο τα πολύ σκληρά αμυντικά καθήκοντα...
Ο Χάρις σκοράρει κατα βούληση...

Γενικά τα πράγματα πάνε καλά και η δήλωση του Μπραντ Στίβενς μετά τον αγώνα ("they are really good" ) λέει αρκετά πράγματα απο μόνη της.

Όπως διάβαζα σε ένα άρθρο, οι Pistons δεν είναι απο τις ομάδες που έχει κάτι το πολύ αστραφτερό πάνω της, δεν έχει ομως και πολλές αδυναμίες και για να τους κερδίσεις θα πρέπει να προσπαθήσεις πολύ.

Αυτό ειναι και το δια ταύτα και αν σκεφτεί κανείς την ομάδα του 03-04, θα διαπιστώσει οτι και τότε δεν υπήρχε κάποιος super star στην ομάδα, αλλά super star ηταν η ίδια η ομάδα οντας ενα συμπαγές και δυσκολοκατάβλητο σύνολο.

Μπορούν να φτάσουν τόσο ψηλά οι φετινοί Pistons?
Δύσκολα. Πολύ δύσκολα...
Εαν ομως κατορθώσουν να σταθεροποιηθούν σε αυτά τα επίπεδα θα μπορούσαν να χτυπήσουν ημιτελικούς ή και τελικούς περιφέρειας.

Μπορεί φυσικά και να καταρρεύσουν μέσα στις επόμενες 15 μέρες και μετά να κυνηγάνε την είσοδο στα play off.
Σημαντικό πάντως ρόλο σε ολα αυτά θα παίξει η υγεία. Αν το ρόστερ παραμείνει υγιές ως το τέλος, έχει δυνατότητες να προχωρήσει. Αν αρχίσουν πάλι οι τραυματισμοί του Ρέτζι ή αν αρχίσει πάλι ο Ντραμοντ να έχει 40% στις βολές, δυσκολεύουν τα πράγματα.

--------------------

"...και εγώ τριάντα χρόνια πάω στα μπουζούκια αλλά μπουζούκι δεν έμαθα να παίζω..."
Γιώργος Μύρτσος

"Της χαμογέλασα με τα πορσελάνινα δόντια μου με τις ανάγλυφες παραστάσεις,όπως τα φλιτζανάκια του καφέ της μαμάς, και θαμπώθηκε από την ολόλευκη ακτινοβολία που απλώθηκε σ’ όλη την περιοχή, βορειοδυτικά της Οκλαχόμα...."

+Quote Post
aegeansheed
post Nov 29 2017, 14:09
Post #21

Moderator NBA Forum
Group Icon

Group: Super Moderators
From: c:/my documents/nba
Member No.: 197
Αγαπημένος Παίχτης: ::::::: Τhe Dirty Thirty
Αγαπημένη θέση: Point Guard

-

QUOTE(rankin @ Nov 29 2017, 10:40 ) *
Εν τω μεταξύ, η συζήτηση που γίνεται στην απέναντι πλευρά του ατλαντικού αφορά το αν θα καταφέρουν να συνεχίσουν έτσι.

Εχμ, μήπως το πάγκωμα του Eli Manning;;; laugh.gif

Για Pistons δεν ξέρω, δεν παρακολουθώ, βλέπω ότι παίρνουν αποτελέσματα όμως. Για μένα το βαρόματρό αυτής της ομάδας ήταν πάντα και είναι ο Tobias. Ξέρεις τί θέλω να δω: όταν σταθεροποιηθούν λίγο στα Standings, θέλω να δω την προετοιμασία και τη μαχητικότητά τους απέναντι σε ομάδες-playoffs contenders. Εκεί πιστεύω θα αρχίσω να τους προσέχω, προς το παρόν και η βαθμολογία να γυρίσει τούμπα, δε μου λέει κάτι Νοέμβριο μήνα.

--------------------

+Quote Post
rankin
post Nov 29 2017, 14:45
Post #22

Group Icon

-

QUOTE(aegeansheed @ Nov 29 2017, 14:09 ) *
Εχμ, μήπως το πάγκωμα του Eli Manning;;; laugh.gif

Ελα
Καταλαβαίνεις τι ηθελα να πω
Ηθελα να πω η συζήτηση που γίνεται και αφορά τους Pistons, οχι γενικά οτι ολοι ασχολούνται με αυτούς.

Γενικά (και ειδικά) λίγοι ασχολούνται με τους Pistons, ακριβώς γιατί κανείς δε τους θεωρεί σοβαρούς contenders (ακόμα)..

** Οσο για τον Μάνινγκ, να πάει σπίτι του να φάει κανα μαρσμάλοου... Αρκετά με το Μανινγκέικο. Να παιξει και κανας αλλος tongue.gif

This post has been edited by rankin: Nov 29 2017, 14:53

--------------------

Γιώργος Μύρτσος

+Quote Post
rankin
post Dec 7 2017, 11:33
Post #23

Group Icon

-

4η σερί ηττα και πλέον στο 14-10 οι Pistons που μετά το εξαιρετικό ξεκίνημα έχουν να πάρουν "ροζ φύλλο" απο τις 29 του Νοέμβρη, οταν και κέρδισαν εύκολα τους Suns.
0/4 η συγκομιδή της τελευταίας τους εξόδου απο τη Motown, με βαριά ήττα στην Ουάσινγκτον που ακολούθησαν οι ήττες σε Philly, SA και χθες στο Μιλγουόκι του Γιάννη...
Επιστροφή τώρα στο σπίτι τους με παιχνίδια απέναντι σε GSW, Celtics, Denver ...
Εύκολα φτάνεις και στο 0-6 (μη πω κι 0-7) εκτός και αν αρχίσουν πάλι να παίζουν καλά.

Πάντως, με εναν τρόπο κάπου άρχισαν να αποκαθίστανται οι ισορροπίες και να πλησιάζουν οι Pistons στο πραγματικό τους Potential που, δυστυχώς, δείχνει να ειναι το πλασάρισμα στα Play Off.
Θα φανεί βέβαια... Ειμαστε περίπου στο 30% της regular season
Τα επόμενα 2-3 παιχνίδια θα κάνουν πιο σαφές το αν θα πρέπει να τους πάρουμε στα σοβαρά ή αν κάπου εδώ έσβησε το καντήλι τους.

--------------------

Γιώργος Μύρτσος

+Quote Post
geo82
post Dec 7 2017, 14:57
Post #24

NBA (1000~2000)
Group Icon

-

Το πρόγραμμα ήταν δύσκολο σ' αυτό το σημείο και ίσως γι' αυτό να υπήρξε κάποια "καθίζηση".

This post has been edited by geo82: Dec 7 2017, 14:57

--------------------

Michael Jordan

+Quote Post
geo82
post Dec 9 2017, 21:11
Post #25

NBA (1000~2000)
Group Icon

-

Το πάλεψαν οι Pistons απέναντι στους πρωταθλητές, αλλά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες. Η τελευταία προσπάθεια του Jackson για ισοφάριση ήταν επιεικώς τραγική, όσο κι αν προσπάθησε να τον δικαιολογήσει ο προπονητής του. Το ζουμί είναι, πως από εκεί που βρίσκονταν στις πρώτες θέσεις τις περιφέρειας , τώρα είναι 4οι στην division και ίσως βρεθούν εκτός οκτάδας σε λίγες μέρες αν συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό (λαμβάνοντας υπόψη και το ευκολότερο πρόγραμμα της 9ης Νεάς Υόρκης για τις επόμενες μέρες).

--------------------

Michael Jordan

+Quote Post
rankin
post Yesterday, 11:26
Post #26

Group Icon

-

QUOTE(geo82 @ Dec 9 2017, 21:11 ) *
Το πάλεψαν οι Pistons απέναντι στους πρωταθλητές, αλλά ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες. Η τελευταία προσπάθεια του Jackson για ισοφάριση ήταν επιεικώς τραγική, όσο κι αν προσπάθησε να τον δικαιολογήσει ο προπονητής του. Το ζουμί είναι, πως από εκεί που βρίσκονταν στις πρώτες θέσεις τις περιφέρειας , τώρα είναι 4οι στην division και ίσως βρεθούν εκτός οκτάδας σε λίγες μέρες αν συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό (λαμβάνοντας υπόψη και το ευκολότερο πρόγραμμα της 9ης Νεάς Υόρκης για τις επόμενες μέρες).

Το πάλεψαν και απέναντι στους Celtics αλλά πάλι τους έφαγε η μαρμάγκα...

Οπως και να χει, εμπιστευόμαστε τον μεγιστο SVG για ανατροπή της κατάστασης. smiley.gif

--------------------

Γιώργος Μύρτσος

+Quote Post
Quincy
post Yesterday, 13:49
Post #27

Moderator Forum Ολυμπιακού
Group Icon

Group: Moderators
Member No.: 9,434
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiacos, Kyle Hines, ΑΟ Φοίνικα Σύρου
Αγαπημένος Παίχτης: A.Iverson

-

QUOTE(geo82 @ Dec 9 2017, 19:11 ) *

Μετράνε ήδη έξι σερί ήττες, αλλά έχουν ευκολότερους αντιπάλους για τον υπόλοιπο μήνα. Πιστεύω ότι θα πάρουν τελικά την 6η ή 7η θέση οι pistons αν και πολλά γίνονται μέχρι τον Απρίλιο. Η Νέα Υόρκη με τέτοιο ρεκόρ μακρυά από το MSG έχει ελάχιστες ελπίδες για 8αδα.

--------------------
Ο KYLE (είμαι μια ομάδα μόνος μου) HINES ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ

A Rainbow Goes Through

+Quote Post

2 Pages V  < 1 2
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 12th December 2017 - 16:18