• Σύντομα κοντά σας!

Welcome Guest ( Log In | Register )

18 Pages V  « < 16 17 18  
Reply to this topicStart new topic
Ποδοσφαιροτοπικ version 2.0, Ευρωπαϊκά Πρωταθλήματα και Διοργανώσ
Redoctor
post Oct 11 2017, 00:29
Post #256

A1 (200~550)
Group Icon

Group: Players
Member No.: 14,777
Αγαπημένη Ομάδα: Oλυμπιακός
Αγαπημένη θέση: Point Guard

-

Συγκριση πορειών Εθνικων Ποδοσφαιρου -Μπασκετ

2010
Π.Πρόκριση με μπαραζ (ουκρανια) σε Μουντιάλ
1η Νίκη με Νιγηρία
Μ. Αποκλεισμός στους 16 στο Μουντομπάσκετ από esp
1-0

2011/2012
Π.Πρόκριση σε Euro (16 ομαδων) με Κροατία σε όμιλο. Νίκη Με Ρωσία-ισοπαλία με Πολωνία. Αποκλεισμός από γερμανούς στους 8
Μ. 6η θεση Ευρωμπάσκετ 11
Αποκλεισμός από ολυμπιακούς από Νιγηρία
2-0

2013/2014
Π. Πρόκριση σε Μουντιάλ με μπαράζ με Ρουμανία από όμιλο με Βοσνία
Ισοπαλία με Ιάπωνες. Ιστορική νίκη με ακτη Ελεφαντοστού. Αποκλεισμός οριακά από κοστα Ρίκα στους 16.
Μ. 2013 αποκλεισμός από ομίλους σε Ευρωμπάσκετ
Wild card 800.000 για μουντομπασκετ
2014 αποκλεισμός στους 16 απο Σερβία
3-0

2015/2016
Π.Αποκλεισμός από Φεροε στα προκριματικά (χειροτερη χρονια στην ιστορια της εθνικης μαλλον)
Μ. 2015 αποκλεισμός στους 8 από Ευρωμπάσκετ
2016 αποκλεισμός από Κροατία σε προολυμπιακο
3-1

2017.
Π: πρόκριση σε μπαράζ από όμιλο με Βελγιο-Βοσνια και αναμενουμε μπαραζ
Μ: αποκλεισμός στους 8 απο Ρωσία
Αν προκριθουμε 4-1 υπέρ ποδοσφαιρου. Αλλιώς 3-1 Και ισόπαλο το 17

Αποτελεσματικοτατο και τυχερο το ποδοσφαιρο. Συνεχης αναποτελεσματικοτητα το μπασκετ

Βασιλακόπουλε Πούλα #124
Go to the top of the page

+Quote Post
yorgos
post Oct 11 2017, 01:02
Post #257

BasketForum champion! (3000~)
Group Icon

From: America Latina
Member No.: 8,205
Αγαπημένη Ομάδα: Γκράτιπα - Φενταγίν - ΑΟ ΤΥΦΩΝ
Αγαπημένος Παίχτης: Αριδάς για αποτρίχωση
Αγαπημένη θέση: Small Forward

-

Μετά απο 28 χρόνια η Αίγυπτος με 2 γκολ του Σαλαχ, το ένα μάλιστα στις καθυστερήσεις με πέναλντι ( πόσα κιλά φρύδια θέλει για να το βαρέσεις) , νίκησε 2-1 το Κονγκό και προκρίθηκε στο Μουντιάλ. Απίστευτη ιστορία με όλη την χώρα να κλαίει απο συγκίνηση. Βέβαια ο φίλος μας ο Yorgos θα βρίζει , καθώς δεν αγαπάει και πολύ τους πολίτες της. (ιστορία από άλλο φόρουμ αυτή smiley.gif )

A, θα παρακολουθήσω κι εγώ Μουντιάλ τότε! Πεντάρες να τρώνε και να μην περνάνε τη σέντρα.

Επίσης κάποτε έζησα στο Leeds. Δεν το επέλεξα, κέρδισα υποτροφία, στη συνέντευξη με ρώτησαν σε ποιο από τα 15 πανεπιστήμια που πλήρωνε το Ευρωκοινοβούλιο ήθελα να πάω και τους είπα στείλτε με όπου θέλετε εκτός από την Αγγλία. Εκεί με έστειλε η παλιό@#@$% "για να μάθω να εκτιμήσω τη βρετανική κουλτούρα". Πέρασα καταπληκτικά!
- Ένα συμφοιτητή το βίασαν στο Hyde PArk
- τους απέναντι τους έσπασαν την πόρτα με τσεκούρι, μπήκαν μέσα και τους έδεσαν, τους πήραν το αμάξι κι έβαλαν μέσα όσα έπιπλαν μπόρεσαν κι έφυγαν κύριοι, ενώ όταν μια γειτόνισσα πήρε την αστυνομία της είπαν ότι δεν μπορούν να επέμβουν διότι δεν η κυρία δεν είναι αυτόπτης μάρτυρας αφού δεν βλέπει τους δράστες. "Μα βλέπω ένα τσεκούρι στην πόρτα κι ακούω κραυγές". Τους δράστες τους βλέπετε; Δεν τους βλέπετε! Οπότε ήρθαν μετά από 2 ώρες
- Το βράδυ φορούσα ωτοασπίδες γιατί δεν μπορούσα να κοιμηθώ από τους πυροβολισμούς
-Γύριζα στο σπίτι με το safety bus αφού έμπλεξα με κάτι skinhead που τσαντίστηκαν που δεν τους χάρισα τα ψώνια μου από το cornershop
- Στο οποίο cornershop η πακιστανή ιδιοκτήτρια είχε 2 ροτβάιλερ μέσα. Μια μέρα τα πήγε ο σύζυγός της στον κτηνίατρο, μπήκαν μέσα κάτι καλόπαιδα κι εκτός ότι την κατάκλεψαν της έκαναν τη μούρη κρέας, η γυναικούλα έμεινε αγνώριστη για το υπόλοιπο της ζωής της
- Η νυχτερινή ζωή κυμαίνεται ανάμεσα στο "παίζω μπίνγκο στην παμπ με κάτι μεθύστακες που έχουν τα μονά δόντια" και το "βγήκα να γινω λιάρδα για να δω κάτι χοντροβούζες με κυτταρίτιδα να ξερνάνε πάνω στις κυλότες τους".
- Μια μέρα με απείλησαν με μαχαίρι έξω από το σπίτι δύο... 7χρονα. ΕΛΕΟΣ.
- Είχα μια βραζιλιάνα συμφοιτήτρια που με τον άντρα της το Βρετανό αγόρασαν ένα πλοιάριο κι έμεναν εκεί, 30' με το ποδήλατο έξω από το Ληντς σε ένα κανάλι. Ήταν πολύ ενδιαφέροντα παιδιά κι οι δύο, αυτός είχε κάνει το γύρο της Νοτίου Αμερικής με ποδήλατο κι αυτή ήταν μια απίθανη τύπισσα, της οποίας ο μπαμπας ήταν πρέσβης στην Κούβα όταν έγινε η Επανάσταση, όταν πήγα Βραζιλία με έστειλε στις φαβέλες με κάτι κοινωνικούς λειτουργούς να περάσω μια εβδομάδα, καταπληκτική κοπέλα. Η βαρκούλα τους ήταν το ησυχαστήριό μου, πήγαινα κάθε δεύτερο ΣΚ και διαβάζαμε μαζί, τα λέγαμε για τα ταξίδια μας, καθόμασταν στο κανάλι και κοιτούσαμε τα αστέρια, όλα αυτά μακριά από τη βία, τη σαπίλα και τη ναρκωτικίλα του Ληντς. Μια μέρα γυρίζουν τα παιδιά από το πανεπιστήμιο και βρήκαν τη βάρκα τους καμένη. Δεν τους είχαν κλέψει ΤΙΠΟΤΕ, απλά από μίσος κάποιοι τους έκαψαν το πλοιάροιο, μαζί και τις πτυχιακές τους, τα φωτογραφικά τους άλμπουμ, τη συλλογή από κούκλες από τη Μοζαμβίκη.

Αυτό για μένα είναι το Ληντς. The biggest shithole on earth. Τώρα λοιπόν θα παρακολουθώ και βου κατηγορία Αγγλίας, ελπίζοντας ότι θα χάνουν κάθε μέρα, όπως παρακολουθούσα και την τοπική εφημερίδα τότε και χαιρόμουν όποτε έχαναν, δηλαδή συνέχεια.

Αίγυπτος + Ληντς = έχετε την κατάρα μου, ποδοσφαιρική και όχι μόνο

--------------------

+Quote Post
Dreamerpanos
post Oct 11 2017, 22:10
Post #258

All-star (2000~3000)
Group Icon

Member No.: 13,872
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός,Εθνικός Πειραιά
Αγαπημένος Παίχτης: Δημήτρης Διαμαντίδης,Ricky Rubio,Sarunas Jaskevicius

-

Υποστηρίζω την Λίντς από μικρός.

Οι λόγοι είναι αυτοί που γοητεύουν τον καθένα όταν ξεκινάνε να υποστηρίζουν μια ομάδα: Ιστορία,καταπληκτική ομάδα όταν την πρωτοέβλεπα και γενικά είχε και παίχτες που γούσταρα πάρα πολύ.

Αν όμως είχα περάσει αυτά που περιγράφεις η κατάρα μου δεν θα ήταν απλά ποδοσφαιρική(έχω και εγώ ανάλογες αντιπάθειες από κακές εμπειρίες).

Σε καταλαβαίνω(καλά δεν έχω περάσει όλα αυτά smiley.gif αλλά σε μικρότερη κλίμακα,όντως σε καταλαβαίνω) λοιπόν χώνε αβέρτα! cool.gif

Υ.Γ.

Και ένα υστερόγραφο για το Μουντιάλ.

Τρομακτική έκπληξη ο αποκλεισμός των ΗΠΑ. Μιλάμε για χαρακίρι.

Η Αργεντινή τελικά πέρασε και ας ίδρωσε. Τα συνθήματα με ακραία μπινελίκια στα αποδυτήρια τους φανερώνουν την πίεση που είχαν.

Στα δικά μας,η κλήρωση είναι,αν δεν κάνω λάθος,την άλλη Τρίτη με πιθανούς αντιπάλους τους:

- Ιταλία
- Δανία
- Κροατία
- Ελβετία

Όλες τους καλές με την Δανία να είναι ίσως η πιο αδύναμη(μια χαρά ομάδα είναι και δεμένη με πολύ καλούς παίχτες,απλά από τις 4 είναι η πιο αδύναμη). Και επειδή νομίζω είναι στο 51-49 υπερ μας και είναι και καλή αμυντικά,ίσως να μην ταιριάζουμε αγωνιστικά.

Ελβετία και Κροατία πολύ δυνατές αλλά έχω την εντύπωση ότι μας ταιριάζουν πάρα πολύ. Δεν έχουν κάνα τρομερό μέταλλο,αλλά είναι εξαιρετικά ταλαντούχες.

Η Ιταλία είναι σε φάση αναδόμησης. Θεωρώ πως δεν είμαστε χαμένοι από χέρι αλλά σίγουρα είναι η δυνατότερη.

This post has been edited by Dreamerpanos: Oct 11 2017, 22:19

--------------------

Την αποτυχία μπορώ να την δεχτώ. Όλοι αποτυγχάνουν σε κάτι. Δεν δέχομαι την έλλειψη προσπάθειας.

Το ταλέντο κερδίζει αγώνες, αλλά το ομαδικό πνεύμα και η ευφυία κερδίζουν πρωταθλήματα.

Έχω αστοχήσει σε περισσότερα από 9.000 σουτ στην καριέρα μου. Έχω χάσει σχεδόν 300 αγώνες. Μου έχουν εμπιστευτεί 26 φορές να ρίξω το νικητήριο σουτ του αγώνα και αστόχησα. Έχω αποτύχει τόσες και τόσες και τόσες φορές στη ζωή μου. Κι αυτό είναι που με έκανε να πετύχω!

Michael Jordan

+Quote Post
Germany96
post Oct 12 2017, 05:58
Post #259

Euroleague (550~1000)
Group Icon

Member No.: 1,870
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός

-

QUOTE(Dreamerpanos @ Oct 11 2017, 23:10 ) *
...
Και ένα υστερόγραφο για το Μουντιάλ.

Τρομακτική έκπληξη ο αποκλεισμός των ΗΠΑ. Μιλάμε για χαρακίρι...

Το πραγματικό σοκ με τις ΗΠΑ το έπαθα πριν από ένα μήνα μετά την εντός έδρα ήττα από την Κόστα Ρίκα και όχι δεν αφορούσε το αποτέλεσμα (καλή τεσσάρα είχαν μαζέψει και με τον Jurgen στον πρώτο γύρο) αλλά αυτό που ακολούθησε έδωσε πισώπλατη μαχαιριά στις παιδικές μου αναμνήσεις.

Από εθνική ΗΠΑ στα 90’s θυμάμαι τρία πράγματα:

Το αυτογκόλ του Εσκομπάρ

Την ματσάρα και την κούρσα του Mehdi Mahdavikia στο τρομερά φορτισμένο πολιτικά Ιραν-ΗΠΑ.
Να πέσει Ρίκι Μάρτιν (που έρχεται και δένει υπέροχα σε μαγικά πλάνα με μουστάκα Ali Daei):

Και φυσικά τον Έναν, τον Μοναδικό, τον Ελληνοαμερικανό Αλέξι Λάλας:

Το cult, rock, ποδοσφαιρικό είδωλο που όλοι αγαπούσαμε. Που κάθε παιδί όταν το ρώταγες τι θέλει ντυθεί στις απόκριες σου έλεγε κατά σειρά καουμπόης, χελωνονιτζάκι, Γκάλης Κούπερ και αμέσως μετά Αλέξης Λάλας (δίνω και link για ebay, παλιμπαιδισμός τριάντα λιρων είναι τιμιότατο VFM):

Λοιπόν μετά το ΗΠΑ-Κόστα Ρίκα μαθαίνω πως εκρήγνυται σαν ηφαίστειο που ξυπνά απ' όνειρο βαθυ ο Αλέξης και βάλλει κατά πάντων, ακούω Lalas, έρχεται blast from the past οπότε αλωνίζω το youtube και βρίσκω το παρακάτω:

Και συνειδητοποιώ πως η τριχωτή, γραφική, κολοκύθα των νιάτων μου έχει μεταμορφωθεί σε σταχτοπούτο:

Και παθαίνω μεγαλύτερο σοκ απ' όταν ήρθα αντιμέτωπος με το γεγονός πως όταν θα έρθει η ταινία που θα δώσει το απαραίτητο closure στο Ρετιρέ (καλά όχι ότι η μεταφορά τους στο παράλληλο σύμπαν των Μικρομεσαίων δεν ήταν κίνηση 100 χρόνια μπροστά από την εποχή της), η Χαρούλα Πεπονάκη θα είναι έτσι:

Και η Ειρήνη Σοφιανού έτσι:

ΥΓ:

Bonus track 1, ο Αλέξης χαιδεύει την κιθάρα του και μεθά τις αισθήσεις μας με μπαλάντα:

Bonus track 2, από το album του "Ginger" στην πιο ώριμη δισκογραφική του δημιουργία:

Bonus track 3, αν τα τριάντα βρετανικά αργύρια σας φαίνονται πολλά για κάτι που θα φορεθεί μόνο μια φορά, στις £16 υπάρχει πάντα και αυτή η λύσις:

--------------------
- Έγραψα κι εγώ στο Σπανούλης VS Dragic -

+Quote Post
Dreamerpanos
post Yesterday, 14:58
Post #260

All-star (2000~3000)
Group Icon

Member No.: 13,872
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός,Εθνικός Πειραιά
Αγαπημένος Παίχτης: Δημήτρης Διαμαντίδης,Ricky Rubio,Sarunas Jaskevicius

-

Κροατία λοιπόν.

Όπως είχα πει,πιστεύω μας ταιριάζει πολύ. Ομάδα που δεν παίζει σε ιδιαίτερα υψηλό τέμπο με πολύ επιθετικό ταλέντο που μπορεί να περιοριστεί από την εξαιρετική μας άμυνα.

Κλειστά ματς,πίστη,πάθος και τύχη. 55-45 υπερ των Κροατών. Καλύτερα. Έτσι έχουμε συνηθίσει έτσι θα συνεχίσουμε.

--------------------

Την αποτυχία μπορώ να την δεχτώ. Όλοι αποτυγχάνουν σε κάτι. Δεν δέχομαι την έλλειψη προσπάθειας.

Το ταλέντο κερδίζει αγώνες, αλλά το ομαδικό πνεύμα και η ευφυία κερδίζουν πρωταθλήματα.

Έχω αστοχήσει σε περισσότερα από 9.000 σουτ στην καριέρα μου. Έχω χάσει σχεδόν 300 αγώνες. Μου έχουν εμπιστευτεί 26 φορές να ρίξω το νικητήριο σουτ του αγώνα και αστόχησα. Έχω αποτύχει τόσες και τόσες και τόσες φορές στη ζωή μου. Κι αυτό είναι που με έκανε να πετύχω!

Michael Jordan

+Quote Post

18 Pages V  « < 16 17 18
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 18th October 2017 - 18:29