• Σύντομα κοντά σας!

Welcome Guest ( Log In | Register )

135 Pages V  « < 133 134 135  
Reply to this topicStart new topic
ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ (u18-u19)
ggrilik
post Jul 17 2017, 13:42
Post #2011

Euroleague (550~1000)
Group Icon

Group: Players
Member No.: 16,305
Αγαπημένη θέση: Power Forward

-

QUOTE (Runt @ Jul 17 2017, 12:47 ) *
.. για πιο λόγο ένας μάνατζερ να μη θέλει να δει τον παίκτη που εκπροσωπεί στην εθνική ομάδα; Εκεί δεν είναι που θα ανέβουν οι μετοχές του;

Δεν νομίζω πως το βέτο μπαίνει για δικό του παίκτη.....
Go to the top of the page

+Quote Post
mpek
post Jul 17 2017, 14:26
Post #2012

A1 (200~550)
Group Icon

Member No.: 15,614
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός
Αγαπημένος Παίχτης: Σπανουλης
Αγαπημένη θέση: Point Guard

-

Γλαφυρό και καλογραμμένο ποστάρισμα, ενδιαφέρον όπως κάθε τι που βγαίνει μέσα από την πραγματικότητα. Επιτρέψτε μου όμως να βάλω τα πράγματα στη σωστή (κατ΄εμέ) διάσταση:
Οι συζητήσεις με έφηβους 17-18 χρονών είναι "αέρινες", γεμάτες ατάκες όπως "χαβαλές", "ό,τι γουστάρει" , "καλάθι με αίτηση" και παρόμοια. Όμως δύσκολα θα επιχειρηματολογήσει και όταν η κουβέντα πάει στον κυρίως υπεύθυνο, δηλαδή τον προπονητή, εκεί λόγω ηλικίας δεν θα βρει κακή κουβέντα. Για τον λόγο αυτόν δεν λαμβάνω σοβαρά υπόψιν μου τις συζητήσεις με έφηβους. Σόρρυ, γνώμη μου.
Σταμούλης: Στο παιδικό του Πανιωνίου δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Δεν παρακολούθησα βέβαια την πορεία του τα δύο αυτά χρόνια που λείπει αλλά -επιτρέψτε μου το λογικό άλμα- βελτιώθηκε τόσο πολύ ώστε να ασκήσει αποφασιστική επίδραση στην πορεία μιας εθνικής ; Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.
Καζάκου: Διαφορετική περίπτωση. Στην παίδων αν θυμάμαι καλά δεν αγωνίστηκε λόγω κάποιου θέματος με την ιθαγένεια του. Ας δεχτώ ότι φέτος έχει θέση στην Εθνική Εφήβων - ποιου τη θέση να πάρει είναι άλλη συζήτηση-. Όμως χωρίς να συμμετέχει στις προπονήσεις, συνηθισμένος σε άλλο στυλ αγώνα (άλλο το 3ο ον 3 και άλλο το εφηβικό πρωτάθλημα) , προορισμένος εκ των πραγμάτων να έρχεται πίσω από Μωραίτη και Καλαϊτζάκη, θα ασκούσε τόσο σημαντική επίδραση στην ομάδα ; Έχω γράψει και εγώ για το αναχρονιστικό μπάσκετ που παίζουμε όμως στην οργανωμένη άμυνα των Τουρκαλάδων ή των Ιταλών θα πήγαινε τόσο καλά ; Δεν το γνωρίζω, έχω όμως τις επιφυλάξεις μου. Κακώς, πολύ κακώς αλλά διαφορετικό μπάσκετ παίζει ο προπονητής μας.
Εισητήρα: Επειδή δεν υπάρχει γρόσι, πολύ λογικά κλείνονται τα εισητήρια εκ των προτέρων για να πετύχουμε καλή τιμή. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές στα ονόματα αν τραυματιστεί ο Χ ή δεν πάει καλά ο Ψ.
Για τους "εκτός συστήματος" και την "ανατριχίλα για όσους πηγαίνουν Αμερική" είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. ΩΣΤΟΣΟ αν υπάρχει ένας ο οποίος θα μπορούσε να φέρει το (λέμε τώρα) χρυσό ή ασημένιο, θα τον έφερναν και ας ήταν ο ίδιος ο Γερο Διάολος 19.gif
Είμαι ο πρώτος που λέω ότι για τα κακά του Ελληνικού μπάσκετ φταίνε κατά σειρά οι διοικούντες, οι παράγοντες, οι προπονητές και μετά όλοι οι άλλοι .Όμως από "τον αγγελικά πλασμένο κόσμο" ως τον "δαιμονικό κόσμο" υπάρχει μεγάλη απόσταση. Κάπου στο ενδιάμεσο θα βρείτε εμένα.

+Quote Post
Runt
post Jul 17 2017, 14:40
Post #2013

A1 (200~550)
Group Icon

Member No.: 15,146
Αγαπημένη Ομάδα: ΑΕΚ
Αγαπημένος Παίχτης: Κουκοτς, Φανης, Pete, Larry

-

QUOTE (ggrilik @ Jul 17 2017, 14:42 ) *
Δεν νομίζω πως το βέτο μπαίνει για δικό του παίκτη.....

Ααα τόσο καμμενος είμαι! Thanks!

+Quote Post
xxx-4711
post Jul 17 2017, 14:46
Post #2014

A1 (200~550)
Group Icon

Member No.: 619

-

QUOTE(mpek @ Jul 17 2017, 15:26 ) *
Σταμούλης: Στο παιδικό του Πανιωνίου δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Δεν παρακολούθησα βέβαια την πορεία του τα δύο αυτά χρόνια που λείπει αλλά -επιτρέψτε μου το λογικό άλμα- βελτιώθηκε τόσο πολύ ώστε να ασκήσει αποφασιστική επίδραση στην πορεία μιας εθνικής ; Η γνώμη μου είναι ότι δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Ο Σταμουλης, 8ος-9ος παικτης στον Πανιωνιο μετατραπηκε μετα απο 2 χρονια παρουσιας στις ΗΠΑ στον 2ο καλυτερο Ελληνα γκαρντ της ηλικιας του.

Τελος παντων επειδη οι 2 πρωην του Πανιωνιου αγωνιζονται στην Αμερικη και προφανως δεν εχουμε εικονα για την οποια προοδο τους, ας γραψει ο φιλος ποια αλλα παιδια κοπηκαν λογω μανατζερ.

+Quote Post
Flinafim
post Jul 17 2017, 19:28
Post #2015

A1 (200~550)
Group Icon

Member No.: 15,438

-

QUOTE (xxx-4711 @ Jul 17 2017, 15:46 ) *
Ο Σταμουλης, 8ος-9ος παικτης στον Πανιωνιο μετατραπηκε μετα απο 2 χρονια παρουσιας στις ΗΠΑ στον 2ο καλυτερο Ελληνα γκαρντ της ηλικιας του.

Τελος παντων επειδη οι 2 πρωην του Πανιωνιου αγωνιζονται στην Αμερικη και προφανως δεν εχουμε εικονα για την οποια προοδο τους, ας γραψει ο φιλος ποια αλλα παιδια κοπηκαν λογω μανατζερ.

Παιδιά τι πατάτα κυκλοφορεί...Στη Νάξο η στο Νευροκόπι ζούμε;;;Ο Σταμουλης που παίζει στο Long Island Lutheran???ο Theo Stamoulis???τελευταια χρονια ουτε κ´αν βασικός και με ποσοστα και αριθμούς ανάπτυξης της ελληνικής οικονομίας...παπαγαλάκια Μαζευτείτε...
Υ.Γ τι διαφήμιση τρώει ´αυτος ο μέτριος που φοβάται και τον ίσκιο του παίκτης της u20????τον ξεπέρασε και ο Μουρατος και τον λιβανίζουν παντου ως ταλενταρα...(άσχετο)αλλα κολλάει στους φιδεμπορες που κυκλοφορούν...

+Quote Post
ubreaker
post Jul 17 2017, 22:24
Post #2016

Amateur (20~100)
Group Icon

Member No.: 15,481
Αγαπημένη Ομάδα: olympiacos
Αγαπημένος Παίχτης: spanoulis

-

QUOTE (mpek @ Jul 17 2017, 15:26 ) *
Γλαφυρό και καλογραμμένο ποστάρισμα, ενδιαφέρον όπως κάθε τι που βγαίνει μέσα από την πραγματικότητα. Επιτρέψτε μου όμως να βάλω τα πράγματα στη σωστή (κατ΄εμέ) διάσταση:
Οι συζητήσεις με έφηβους 17-18 χρονών είναι "αέρινες", γεμάτες ατάκες όπως "χαβαλές", "ό,τι γουστάρει" , "καλάθι με αίτηση" και παρόμοια. Όμως δύσκολα θα επιχειρηματολογήσει και όταν η κουβέντα πάει στον κυρίως υπεύθυνο, δηλαδή τον προπονητή, εκεί λόγω ηλικίας δεν θα βρει κακή κουβέντα. Για τον λόγο αυτόν δεν λαμβάνω σοβαρά υπόψιν μου τις συζητήσεις με έφηβους. Σόρρυ, γνώμη μου.
Καζάκου: Διαφορετική περίπτωση. Στην παίδων αν θυμάμαι καλά δεν αγωνίστηκε λόγω κάποιου θέματος με την ιθαγένεια του. Ας δεχτώ ότι φέτος έχει θέση στην Εθνική Εφήβων - ποιου τη θέση να πάρει είναι άλλη συζήτηση-. Όμως χωρίς να συμμετέχει στις προπονήσεις, συνηθισμένος σε άλλο στυλ αγώνα (άλλο το 3ο ον 3 και άλλο το εφηβικό πρωτάθλημα) , προορισμένος εκ των πραγμάτων να έρχεται πίσω από Μωραίτη και Καλαϊτζάκη, θα ασκούσε τόσο σημαντική επίδραση στην ομάδα ; Έχω γράψει και εγώ για το αναχρονιστικό μπάσκετ που παίζουμε όμως στην οργανωμένη άμυνα των Τουρκαλάδων ή των Ιταλών θα πήγαινε τόσο καλά ; Δεν το γνωρίζω, έχω όμως τις επιφυλάξεις μου. Κακώς, πολύ κακώς αλλά διαφορετικό μπάσκετ παίζει ο προπονητής μας.
Εισητήρα: Επειδή δεν υπάρχει γρόσι, πολύ λογικά κλείνονται τα εισητήρια εκ των προτέρων για να πετύχουμε καλή τιμή. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να γίνουν αλλαγές στα ονόματα αν τραυματιστεί ο Χ ή δεν πάει καλά ο Ψ.
Για τους "εκτός συστήματος" και την "ανατριχίλα για όσους πηγαίνουν Αμερική" είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα. ΩΣΤΟΣΟ αν υπάρχει ένας ο οποίος θα μπορούσε να φέρει το (λέμε τώρα) χρυσό ή ασημένιο, θα τον έφερναν και ας ήταν ο ίδιος ο Γερο Διάολος 19.gif
Είμαι ο πρώτος που λέω ότι για τα κακά του Ελληνικού μπάσκετ φταίνε κατά σειρά οι διοικούντες, οι παράγοντες, οι προπονητές και μετά όλοι οι άλλοι .Όμως από "τον αγγελικά πλασμένο κόσμο" ως τον "δαιμονικό κόσμο" υπάρχει μεγάλη απόσταση. Κάπου στο ενδιάμεσο θα βρείτε εμένα.

Φίλε Mpek δεν διαφωνώ ιδιαίτερα με όσα λες. Είμαστε πολύ κοντά. Αλλά προσπαθώ να κοιτάω το δάσος και όχι το δέντρο. Γι αυτό και ποτέ δεν προτείνω παίκτες. Γιατί μετά αρχίζει ο καθένας να λέει το κοντό του και το μακρύ του. Έτσι κι έγινε. Εγώ απλά αναφέρθηκα σε κάποια γεγονότα που έμαθα και τα μετέφερα στο forum κι ο καθένας ανάλογα με το μυαλό του και τις γνώσεις του (και ενδεχομένως τα συμφέροντά του θα συμπλήρωνα) μπορεί να κρίνει και να βγάλει τα συμπεράσματά του.

Σε καμιά περίπτωση δεν ισχυρίστηκα ότι οι δυο συγκεκριμένοι παίκτες θα έκαναν τη διαφορά. Ειδικά για τον ένα είπα ξεκάθαρα ότι δεν έχω άποψη. Για τον άλλο που είδα με τα μάτια μου το περασμένο ΣΚ έχω άποψη και ότι και να μου λέει οποιοσδήποτε, σχετικός ή άσχετος, δεν θα μου αλλάξει γνώμη γιατί το άθλημα το ξέρω καλά. Και επιμένω ότι η ικανότητα στο ένας εναντίον ενός είναι σημαντική σε αυτή την ηλικία (είναι ίσως το μόνο που είναι σημαντικό γιατί η αφομοίωση συστημάτων είναι πολύ δύσκολη υπόθεση, ιδιαίτερα όταν δεν έχεις προπονητές). Να είχαμε ένα Κωνσταντώνη, ένα Παταβούκα να πω μάλιστα. Κατά τα άλλα οι καλές ομάδες χτίζονται όταν έχεις παίκτες που μπορούν να αναλάβουν διαφορετικούς ρόλους, πράγμα που δεν εφαρμόζεται στη συγκεκριμένη περίπτωση. Και για να κλείσουμε αυτό το θέμα, θέλω να υπενθυμίσω ότι όταν είχαν γίνει οι κλήσεις είχα γράψει ότι σε γενικές γραμμές ήταν καλές κατά 8/12 τουλάχιστον. Και δεν περιμένω να είναι όλα τέλεια. Ποτέ δεν είναι σε αυτή τη ζωή. Έχω πολλά να πω για το θέμα και για τα παιδιά που είναι στο ρόστερ, αλλά δεν αξίζει τον κόπο.

Σε τελική ανάλυση, πιστεύω ότι όσο περισσότερο περιορίζεται ο ρόλος κάποιων παρείσακτων, τόσο τα αποτελέσματα θα είναι καλύτερα. Αυτό το νόημα είχε το ποστάρισμα μου. Απλά να συμφωνήσουμε, ότι το σύστημα νοσεί, αλλά δεν είναι και το μόνο που πάσχει στη χώρα μας. Δυστυχώς, αν τολμήσει και εκφράσει κάποιος διαφορετική άποψη τότε ελλείψει επιχειρημάτων αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί και οι βρισιές (απαντάω έμμεσα και σε κάποια άλλα posts γιατί βαριέμαι να ασχολούμαι με ανάγωγους και ξερόλες από οπουδήποτε κι αν κατάγονται)

Είχα πει να μην ασχοληθώ ξανά και κακώς έκανα που δεν το τήρησα. Θεώρησα όμως τουλάχιστον υποχρέωσή μου να απαντήσω στην αξιοπρεπή σου τοποθέτηση...

+Quote Post
benchwarmer
post Jul 17 2017, 22:32
Post #2017

Moderator Ευρωπαϊκου Μπασκετ και Εθνικών Ομάδων
Group Icon

Group: Moderators
Member No.: 3,578
Αγαπημένη θέση: 6th player

-

Είναι πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λέγονται, αλλά μπορούν να συνοψιστούν σε πολύ λίγες γραμμές:

Για το αν κάποιος παίχτης είναι καλύτερος από κάποιον άλλον μπορεί να διίστανται οι απόψεις. Ακόμα και για την Ανδρών αν πχ υπάρχει μία θέση κενή κάποιος μπορεί να θέλει τον Παπαπέτρου, κάποιος τον Περπέρογλου, κάποιος τον Θανάση, κάποιος τον Μπράμο. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για παιδιά 18 χρονών. Ακόμα και το σενάριο του "δεν επιλέγουμε τους 12 καλύτερους αλλά τους 12 που ταιριάζουν μεταξύ τους" έχει βάση και μπορώ φυσικά να το δεχτώ.

Το πρόβλημα φυσικά είναι όταν οι επιλογές δεν γίνονται πρακτικά από τον προπονητή (όποιος και αν είναι αυτός και όσο σχετικό ή άσχετο να τον θεωρεί κάποιος), αλλά απο τρίτους, δηλαδή μάνατζερ και τον υπόλοιπο συρφετό. Και δυστυχώς ξέρουμε πολύ καλά ότι αυτό ακριβώς είναι που συμβαίνει σε ένα πολύ σημαντικό ποσοστό... Από εκεί και πέρα ειλικρινά ότι άλλο συζητάμε ξεπερνάει τη λογική...

--------------------

+Quote Post
KingCrimson
post Jul 17 2017, 22:51
Post #2018

NBA (1000~2000)
Group Icon

Member No.: 9,299
Αγαπημένη Ομάδα: Aris
Αγαπημένος Παίχτης: Kukoc, Petrovic, Fanis, Sabonis klp..
Αγαπημένη θέση: Shooting Guard

-

QUOTE(benchwarmer @ Jul 17 2017, 22:32 ) *
Είναι πολύ ενδιαφέροντα τα όσα λέγονται, αλλά μπορούν να συνοψιστούν σε πολύ λίγες γραμμές:

Για το αν κάποιος παίχτης είναι καλύτερος από κάποιον άλλον μπορεί να διίστανται οι απόψεις. Ακόμα και για την Ανδρών αν πχ υπάρχει μία θέση κενή κάποιος μπορεί να θέλει τον Παπαπέτρου, κάποιος τον Περπέρογλου, κάποιος τον Θανάση, κάποιος τον Μπράμο. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για παιδιά 18 χρονών. Ακόμα και το σενάριο του "δεν επιλέγουμε τους 12 καλύτερους αλλά τους 12 που ταιριάζουν μεταξύ τους" έχει βάση και μπορώ φυσικά να το δεχτώ.

Το πρόβλημα φυσικά είναι όταν οι επιλογές δεν γίνονται πρακτικά από τον προπονητή (όποιος και αν είναι αυτός και όσο σχετικό ή άσχετο να τον θεωρεί κάποιος), αλλά απο τρίτους, δηλαδή μάνατζερ και τον υπόλοιπο συρφετό. Και δυστυχώς ξέρουμε πολύ καλά ότι αυτό ακριβώς είναι που συμβαίνει σε ένα πολύ σημαντικό ποσοστό... Από εκεί και πέρα ειλικρινά ότι άλλο συζητάμε ξεπερνάει τη λογική...

Την τέλεια ομαδα για τα γουστα ολων δυσκολα να την πετυχει κάποιος.. αλλα οταν βλεπεις να κατεβαζουνε και κατι ομαδες που δε ξερουν που πατανε και που βρισκονται τοτε δικαίως αρχιζει η γκρίνια

--------------------

+Quote Post
ggrilik
post Jul 18 2017, 00:19
Post #2019

Euroleague (550~1000)
Group Icon

Member No.: 16,305

-

Όπως τα είπε ο benchwarmer.

Το θέμα δεν είναι αν η ομάδα θα ήταν πολύ καλύτερη, λίγο καλύτερη ή στα ίδια μετά τις "έξωθεν παρεμβάσεις".

Το θέμα είναι πως η αναξιοκρατία έστω και για τις θέσεις 10 ως 12 σε ένα χώρο απο την φύση του αξιοκρατικό σαν τον αθλητικό χώρο δρά διαλυτικά όχι για το μπάσκετ αλλά για τη κοινωνία μας.

Μπορεί κάποιοι να λένε "έλα μωρέ, τόσα χρόνια τα ίδια, τι έγινε" αλλά δεν είναι έτσι. Καθόλου έτσι. Δεν το παρατηρείτε επειδή γίνεται αργά, δεκαετίες, αλλά είναι κάπως έτσι:

Μέρα με την μέρα, χρονιά με την χρονιά, δεκαετία με την δεκαετία προστίθεται όλο και περισσότερη ραδιομπίχλα μέχρι που στο τέλος σε ξετινάζει τρώγοντας σε απο τα μέσα. Περίπου όπως καθαρίζουν οι πιο μοχθηρές μυστικές υπηρεσίες τους ανεπιθύμητους.. Ορίστε, το έκανα και μυθιστορηματικό για να το καταλάβουμε. rolleyes.gif

This post has been edited by ggrilik: Jul 18 2017, 00:21

+Quote Post
ema
post Jul 18 2017, 01:18
Post #2020

Pro (100~200)
Group Icon

Member No.: 16,122

-

QUOTE(ggrilik @ Jul 18 2017, 01:19 ) *
Όπως τα είπε ο benchwarmer.

Το θέμα δεν είναι αν η ομάδα θα ήταν πολύ καλύτερη, λίγο καλύτερη ή στα ίδια μετά τις "έξωθεν παρεμβάσεις".

Το θέμα είναι πως η αναξιοκρατία έστω και για τις θέσεις 10 ως 12 σε ένα χώρο απο την φύση του αξιοκρατικό σαν τον αθλητικό χώρο δρά διαλυτικά όχι για το μπάσκετ αλλά για τη κοινωνία μας.

Μπορεί κάποιοι να λένε "έλα μωρέ, τόσα χρόνια τα ίδια, τι έγινε" αλλά δεν είναι έτσι. Καθόλου έτσι. Δεν το παρατηρείτε επειδή γίνεται αργά, δεκαετίες, αλλά είναι κάπως έτσι:

Μέρα με την μέρα, χρονιά με την χρονιά, δεκαετία με την δεκαετία προστίθεται όλο και περισσότερη ραδιομπίχλα μέχρι που στο τέλος σε ξετινάζει τρώγοντας σε απο τα μέσα. Περίπου όπως καθαρίζουν οι πιο μοχθηρές μυστικές υπηρεσίες τους ανεπιθύμητους.. Ορίστε, το έκανα και μυθιστορηματικό για να το καταλάβουμε. rolleyes.gif

77.gif 77.gif 77.gif

--------------------

+Quote Post
xxx-4711
post Jul 18 2017, 05:51
Post #2021

A1 (200~550)
Group Icon

Member No.: 619

-

Την ήττα με 59-53 γνώρισε η Εθνική Εφήβων από την οικοδέσποινα Ιταλία σε φιλικό που έγινε στην πόλη Καμπομπάσο.

Δεκάλεπτα: 18-13, 34-27, 42-41, 59-53.

Οι πόντοι της Εθνικής (Βλασσόπουλος): Γ. Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης 9, Καμπερίδης 1, Π. Καλαϊτζάκης 6, Γάργαλης 3, Πιλάβιος 2, Δομπρογιάννης 7 (1), Αρσενόπουλος 2, Καμπουρίδης 6, Δούβλης 3, Λιούνης 13, Βύρλας 1, Αλτίνης.

http://www.basket.gr/eidhseis/6969-efivon-itta-apo-italia

QUOTE(benchwarmer @ Jul 17 2017, 23:32 ) *

Μαλλον ισχυει κατι που εγραψε καποιος αλλος.
Σε καθε φουρνια υπαρχουν 2-3 παικτες (και πολλους λεω) υψηλου επιπεδου. Οι λοιποι υποψηφιοι για τις αλλες θεσεις ειναι μαλλον μετριοι (το ταβανι τους ειναι Α2 και αν) και βραζουν στον ιδιο καζανι. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να υποστηριζει ο καθενας οτι γουσταρει και καποιοι να προσποιουνται τους εκπληκτους με τις (με ή χωρις εισαγωγικα) αποκαλυψεις του.

+Quote Post
mpek
post Yesterday, 05:50
Post #2022

A1 (200~550)
Group Icon

Member No.: 15,614
Αγαπημένος Παίχτης: Σπανουλης

-

Εφήβων: Ήττα από την Ιταλία
http://basket.gr/eidhseis/6969-efivon-itta-apo-italia

+Quote Post

135 Pages V  « < 133 134 135
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th July 2017 - 20:28