• Σύντομα κοντά σας!

Welcome Guest ( Log In | Register )

Reply to this topicStart new topic
Τραυματισμός (Κάταγμα Κοπώσεως)
mc13
post Dec 4 2017, 20:35
Post #1

rookie (3~20)
Group Icon

Group: Players
Member No.: 17,185
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Αγαπημένος Παίχτης: Diamantidis
Αγαπημένη θέση: Point Guard

-

Καλησπέρα συμμπασκετόφιλοι,
Ανοίγω αυτό το topic για να συζητούσουμε σχετικά με έναν περίεργο τραυματισμό, το κάταγμα κοπώσεως.
Συγκεκριμένα ταλαιπωρούμαι από ένα κάταγμα κοπώσεως στο μέσο της κνήμης εδώ και 6 μήνες, το οποίο δείχνει να μην επουλώνεται με την ξεκούραση.
Καθώς από ότι έχω καταλάβει ο τραυματισμός αυτός είναι σχετικά σπάνιος και ιδιαίτερος (φανταστείτε οι δύο πρώτοι ιατροί που πήγα δεν το αναγνώρισαν καν (-Δημόσιο) tongue.gif), και δε έχω βρει άτομα που να έχουν πάθει κάτι ανάλογο, θα ήθελα αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ή έχει ακούσει κάτι να μοιραστεί την εμπειρία του.
Go to the top of the page

+Quote Post
julius ervin
post Dec 5 2017, 17:15
Post #2

A1 (200~550)
Group Icon

From: ATHENS
Member No.: 14,972
Αγαπημένη Ομάδα: παναθηναικος
Αγαπημένος Παίχτης: διαμαντιδης

-

QUOTE(mc13 @ Dec 4 2017, 20:35 ) *
Καλησπέρα συμμπασκετόφιλοι,
Ανοίγω αυτό το topic για να συζητούσουμε σχετικά με έναν περίεργο τραυματισμό, το κάταγμα κοπώσεως.
Συγκεκριμένα ταλαιπωρούμαι από ένα κάταγμα κοπώσεως στο μέσο της κνήμης εδώ και 6 μήνες, το οποίο δείχνει να μην επουλώνεται με την ξεκούραση.
Καθώς από ότι έχω καταλάβει ο τραυματισμός αυτός είναι σχετικά σπάνιος και ιδιαίτερος (φανταστείτε οι δύο πρώτοι ιατροί που πήγα δεν το αναγνώρισαν καν (-Δημόσιο) tongue.gif), και δε έχω βρει άτομα που να έχουν πάθει κάτι ανάλογο, θα ήθελα αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο ή έχει ακούσει κάτι να μοιραστεί την εμπειρία του.

1.δεν ειναι σπανιο 2.τον πρωτο καιρο δεν φαινεται στις ακτινογραφιες παρα μονο στην μαγνητικη.αν εχει δειξει καταγμα η μαγνητικη θελει γυψο.κατι δεν εχει γινει σωστα η ειναι κατι αλλο.

--------------------
Αν είσαι πραγματικά ταλαντούχος, μην φοβάσαι την κακοτυχία ΝΤΙΝΟ RΑΤΖΑ: αν δεν εχεις παιξει στον παναθηναικο δεν εχεις παιξει μπασκετ.

https://youtu.be/pAvhvpQ7DSw

+Quote Post
mc13
post Dec 5 2017, 19:39
Post #3

rookie (3~20)
Group Icon

Member No.: 17,185
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos
Αγαπημένος Παίχτης: Diamantidis

-

QUOTE (julius ervin @ Dec 5 2017, 17:15 ) *
1.δεν ειναι σπανιο 2.τον πρωτο καιρο δεν φαινεται στις ακτινογραφιες παρα μονο στην μαγνητικη.αν εχει δειξει καταγμα η μαγνητικη θελει γυψο.κατι δεν εχει γινει σωστα η ειναι κατι αλλο.

Σπάνιο με την έννοια ότι δε έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο για γνωστό μου. Έχω κάνει και ακτινογραφία και μαγνητική και φαίνεται και στα δύο, βέβαια εξετάσεις έκανα περίπου 4 μήνες μετά την εμφάνιση του πόνου...
Οι γιατροί που έχω πάει δε μου σύστησαν να φορέσω γύψο, απλή αποχή από επίπονες δραστηριότητες...Μήπως αυτό είναι το λάθος?

+Quote Post
julius ervin
post Dec 5 2017, 22:21
Post #4

A1 (200~550)
Group Icon

From: ATHENS
Member No.: 14,972
Αγαπημένη Ομάδα: παναθηναικος
Αγαπημένος Παίχτης: διαμαντιδης

-

QUOTE(mc13 @ Dec 5 2017, 19:39 ) *
Σπάνιο με την έννοια ότι δε έχω ακούσει κάτι αντίστοιχο για γνωστό μου. Έχω κάνει και ακτινογραφία και μαγνητική και φαίνεται και στα δύο, βέβαια εξετάσεις έκανα περίπου 4 μήνες μετά την εμφάνιση του πόνου...
Οι γιατροί που έχω πάει δε μου σύστησαν να φορέσω γύψο, απλή αποχή από επίπονες δραστηριότητες...Μήπως αυτό είναι το λάθος?

καθυστερημένη έναρξη θεραπείας άρα καθυστέρηση στην αποθεραπεία .αν η αξονική δείχνει καθυστερημένη πόρωση ακινητοποίηση με Sarmiento από γύψο η από το εμποριο και ελπίδα να κολλήσει και να μην χρειαστεί χειρουργείο.αν δείξει πόρωση ενδυνάμωση κυρίως με ασκήσει χωρίς φόρτιση.περαστικα.

--------------------
Αν είσαι πραγματικά ταλαντούχος, μην φοβάσαι την κακοτυχία ΝΤΙΝΟ RΑΤΖΑ: αν δεν εχεις παιξει στον παναθηναικο δεν εχεις παιξει μπασκετ.

https://youtu.be/pAvhvpQ7DSw

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 12th December 2017 - 16:19