• Σύντομα κοντά σας!

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages V   1 2 >  
Reply to this topicStart new topic
Διατροφη για Προπονήσεις, Ποιες είναι οι διατροφικές ανάγκες εφ
neopen32
post Oct 21 2008, 15:04
Post #1

A1 (200~550)
Group Icon

Group: Players
Member No.: 5,477
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, NEOPENTELIKOS, Denver Nuggets, AGSI
Αγαπημένος Παίχτης: Dr J
Αγαπημένη θέση: Power Forward

-

Ο γιος μου είναι 1.90/15 ετών και ξεκίνησε να ασχολείται με προπονήσεις κλπ το Σεπτέμβρη. Υπάρχουν προγράμματα διατροφής, βιταμινών κλπ (και οπωσδήποτε όχι αναβολικών κλπ) που πρέπει να ακολουθεί;
Go to the top of the page

+Quote Post
amoebas
post Oct 21 2008, 20:37
Post #2

rookie (3~20)
Group Icon

Member No.: 3,063
Αγαπημένη Ομάδα: paok
Αγαπημένος Παίχτης: korfas
Αγαπημένη θέση: Point Guard

-

to basket ine athlima opou o organismos xodevi idietera poli idrogonanthrakes.ke den ton hriazetonte mono i mis alla ke to mialo.80-90% tis energias tou to perni o organismos apo tous idrogonanthrakes.ti simeni tora afto gia sena san babas-frontistis!
makaronia !! polla makaronia.
akolouthoun patates,baguette,pizza (ohi tis etimes),rizi,bananes,frouta,afta ta snack me sporia..alla mono an ine se psili morfi (ine ligo pio akriva apo afta pou fenete o sporos)
ola afta ta hapia me kalio,magnisio ktl. sou sinisto na ta apofigis giati ine diskola na vris tin sosti dosi ke pio polli zimia kanis para kalo.

meriki diatrofologi sinistoun afton ton kero stis omades 0.5-1 grammario vitaminis C se skoni.lene oti ehi apodihti oti i pektes arostenoun ligotero.

makria apo ta lipara ktl. (ego pou grafo tora apo afta zo,alla tespa ;-) )

i sosti diatrofi tha voithaei ton gio sou ohi mono stin apodosi alla ke tha giatrevi kalitera to soma tou meta apo travmatismous.

na simpliroso oti afta ta pragmata (fai ke pota) allazoun apo kero se kero opos allazoun ola analoga me tin epistimi.opote meta apo dio mines bori ke na ime out.pros stigmi xero omos oti ime up-to-date .to mono pou ine ipo skepsi afton ton kero ine oti isos stin a ke b ethniki efarmosoume sto mellon na dinoume stous athlites ta legomena power-snack.isos ta ehete di meriki.ine afta pou pernoun i podilates kata tous agones tous.

+Quote Post
neopen32
post Dec 17 2008, 23:57
Post #3

A1 (200~550)
Group Icon

Member No.: 5,477
Αγαπημένη Ομάδα: AEK, NEOPENTELIKOS, Denver Nuggets, AGSI
Αγαπημένος Παίχτης: Dr J
Αγαπημένη θέση: Power Forward

-

Μετά από λεπτομερή αναζήτηση σε site και κουβέντα με γιατρό, κάναμε αναλυτικές εξετάσεις και διαμορφώσαμε ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα διατροφής και εκγύμνασης. Αυτά που αναφέρεις φίλε ισχύουν

+Quote Post
amoebas
post Dec 18 2008, 21:34
Post #4

rookie (3~20)
Group Icon

-

QUOTE(neopen32 @ Dec 17 2008, 23:57 ) *
Μετά από λεπτομερή αναζήτηση σε site και κουβέντα με γιατρό, κάναμε αναλυτικές εξετάσεις και διαμορφώσαμε ένα εξειδικευμένο πρόγραμμα διατροφής και εκγύμνασης. Αυτά που αναφέρεις φίλε ισχύουν

efharisto file mou.ego mono coach ime.ta stihia vasizonte pano sta teleftea epistimonika dedomena tis germanias pano ston tomea afto. ke ego ,opos kathe coach,ta pernoume etima.

+Quote Post
MAD_DOG
post Dec 20 2008, 15:38
Post #5

Member No.: 6,108
Αγαπημένη Ομάδα: ΙΚΑΡΟΙ
Αγαπημένος Παίχτης: ΕΓΩ

-

QUOTE(amoebas @ Dec 18 2008, 21:34 ) *
efharisto file mou.ego mono coach ime.ta stihia vasizonte pano sta teleftea epistimonika dedomena tis germanias pano ston tomea afto. ke ego ,opos kathe coach,ta pernoume etima.

geia sas eida thn omilia sas kai thelw na sas rwtisw kati. Eimai 16xr. kai exw ypsos 1.85 alla exw liga parapano kila.pezw se 8esh center kai gumnazomai sunexos,kanw kalh diatrofh alla auta ta kila den feugoun ti na kanw??

+Quote Post
amoebas
post Dec 20 2008, 22:14
Post #6

rookie (3~20)
Group Icon

-

QUOTE(MAD_DOG @ Dec 20 2008, 14:38 ) *
geia sas eida thn omilia sas kai thelw na sas rwtisw kati. Eimai 16xr. kai exw ypsos 1.85 alla exw liga parapano kila.pezw se 8esh center kai gumnazomai sunexos,kanw kalh diatrofh alla auta ta kila den feugoun ti na kanw??

kapou den kollaei,na athlise ke na diatrefese sosta ke na ehis perissia kila.kapou ehis latho.
ise se katallili ilikia gia na exakrivothi me akrivia to poso tha psilosis.pane mia volta ston giatro.tha se voithisi oste na xeris pano kato pou tha pezis sto mellon.
kata ta alla na xeris oti kathe perissio kilo pou hanis se voithaei stin apodosi sou sa athlitis!
ke min parexigitho!den leo na min trote.na trote alla sosta!

+Quote Post
KobeNBA
post Sep 7 2009, 02:04
Post #7

Pro (100~200)
Group Icon

From: THessaloniki
Member No.: 7,350
Αγαπημένη Ομάδα: Lakers
Αγαπημένος Παίχτης: Kobe Bryant
Αγαπημένη θέση: Small Forward

-

μηπως υπαρχει δυνατοτητα να βρω κι εγω γ μενα ενα τετοιο προγραμματακι??

+Quote Post
Basketikoc
post Sep 7 2009, 12:33
Post #8

A1 (200~550)
Group Icon

From: Μυκονος
Member No.: 5,132
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Phoenix Suns
Αγαπημένος Παίχτης: Kobe Bryant,Steve Nash,Hakeem Olajuwon,Amare Stoudemire

-

Δεν ειναι θεμα μαγικων προγραμματων.Και κατι το οποιο πολλοι δεν ξερουν ειναι πως το καθε προγραμμα ειναι σχεδιασμενο για καθε ανθρωπο ξεχωριστα.Ας πουμε ενασ αν8ρωπος 1,70 65 κιλα δεν θα φαει το ιδιο με εναν 1,90 και 80 κιλα.Συνεπως,1 ειναι ο τροπος.Βρειτε τις απταιτουμενες θερμιδες που χρειαζεται ο οργανισμος σας και μαθετε να κινειστε μεσα σε αυτες.
Για μπασκετ χρειαζονται ποολλοι υδατανθρακες(μακαρονια,ρυζια,ρυζογκοφρετε
,πατατεσ(οχι τηγανιτες κατα προτιμηση),μπανανες,οσπρια.Αυτες ειναι οι καλυτερες πηγες υδατανθρακων
Πρωτεινες παιρνετε απο κρεας,ψαρι,αυγα,γαλακτοκομικα(απαραιτιτα ειδικα στις μικρες ηλικιες.
Και να τρωτε ξηρους καρπους κατα προτιμηση αμιγδαλα η καριδια καθως εχουν ''καλα'' λιπαρα (ω3)

Τωρα αν θελετε μπορειτε να τρωτε που και που καμια πιτσα κανα χαμπουργκερ κανα σουβλακι κανα γλυκο,κ αυτα απολαυσεις τις ζωης ειναι απλα μην το παρακανετε

Τελος το μεγαλυτερο/α γευματα της ημερας να ειναι πριν και μετα την προπονηση αφου τοτε ο οργανισμος κανει τις περισσοτερες καυσεις αλλα και εχει αναγκη θρεπτικα συστατικα ετσι ωστε να αντεξει.Και το βασικοτερο απ ολα.ο υπνος.Τοτε γινονται οι περισσοτερες απ τις σημαντικες αντιδρασεις και ειναι οτι πιο καλο να μπορειτε να κοιμαστε 8 ωρες το λιγοτερο

+Quote Post
Bikerboy
post Sep 7 2009, 15:48
Post #9

A1 (200~550)
Group Icon

From: Aigalew
Member No.: 5,263
Αγαπημένη Ομάδα: PAO
Αγαπημένος Παίχτης: kobe
Αγαπημένη θέση: Shooting Guard

-

Εγω ρε παιδια ειμαι 1.70 71 κιλα και ειμαι αρκετα γυμνασμενος δν εχω λυπος πανω μου!!!εχω μεγαλη μυικη μαζα στα ποδια οπως μου ειχε πει ενας γυμναστης και οταν τν ρωτησα αν ειναι καλο η κακο μου απαντησε και καλο αλλα και κακο!!!Πραγματικα δν μπορειτε να φανταστειτε ποσο πολυ τρωω αλλα λογο της γυμναστικης δν παιρνω κιλα αλλα θελω να το ελλατωσω λιγο για να χασω 2-3 κιλακια για να ειμαι πιο γρηγορος!

--------------------
Το πρώτο μέρος που θα ψάξεις για κάτι να είναι το τελευταίο μέρος που θα
περίμενες να το βρεις .

Μην διαφωνείς δημόσια με έναν ηλίθιο...Ο κόσμος μπορεί να μην
καταλάβει τη διαφορά.

Αν δεν μπορείς να τους πείσεις...μπερδεψέ τους.

+Quote Post
Basketikoc
post Sep 7 2009, 21:24
Post #10

A1 (200~550)
Group Icon

From: Μυκονος
Member No.: 5,132
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Phoenix Suns
Αγαπημένος Παίχτης: Kobe Bryant,Steve Nash,Hakeem Olajuwon,Amare Stoudemire

-

QUOTE(Bikerboy @ Sep 7 2009, 16:48 ) *
Εγω ρε παιδια ειμαι 1.70 71 κιλα και ειμαι αρκετα γυμνασμενος δν εχω λυπος πανω μου!!!εχω μεγαλη μυικη μαζα στα ποδια οπως μου ειχε πει ενας γυμναστης και οταν τν ρωτησα αν ειναι καλο η κακο μου απαντησε και καλο αλλα και κακο!!!Πραγματικα δν μπορειτε να φανταστειτε ποσο πολυ τρωω αλλα λογο της γυμναστικης δν παιρνω κιλα αλλα θελω να το ελλατωσω λιγο για να χασω 2-3 κιλακια για να ειμαι πιο γρηγορος!

Να προσεχεις μονο οχι υπερβολες γιατι αν δεν τρως θα χασεις μυες και αντι για πριο γρηγορος θα γινεισ πιο αδυναμος..

+Quote Post
KobeNBA
post Sep 7 2009, 22:24
Post #11

Pro (100~200)
Group Icon

From: THessaloniki
Member No.: 7,350
Αγαπημένη Ομάδα: Lakers
Αγαπημένος Παίχτης: Kobe Bryant
Αγαπημένη θέση: Small Forward

-

για να μου κανουν λοιπον κι εμενα ενα προγραμμα που να απευθυνθω?

+Quote Post
traveller
post Sep 8 2009, 01:50
Post #12

NBA (1000~2000)
Group Icon

Member No.: 2,252
Αγαπημένη Ομάδα: Ignis Varese, Jugoplastika Split, Panathinaikos, Portland Trail Blazers
Αγαπημένος Παίχτης: DRAZEN PETROVIC

-

QUOTE(Bikerboy @ Sep 7 2009, 14:48 ) *

Eάν γυμνάζεσαι σκληρά πρέπει να τρως και καλά (όχι πιτόγυρα και πίτσες 69.gif )γιατί σε διαφορετική περίπτωση θα σε μαζεύουν καμια ώρα laugh.gif

Εάν εννοείς γενικά την ταχύτητα κάνε στίβο (σπριντ). Εάν θες ταχύτητα στο μπάσκετ (π.χ να πηδάς γρηγορότερα να σουτάρεις γρηγορότερα) προσάρμοσε έτσι το πρόγραμμά σου στα βάρη ώστε να εστιάσεις στην "έκρηξη". Ρώτα ένα γυμναστή με ειδικότητα μπάσκετ ή ένα γυμναστή ομάδας μπάσκετ ή έναν κοουτς

--------------------

"Ο Παναθηναϊκός με ή χωρίς τον Διαμαντίδη είναι μια διαφορετική ομάδα. Ο Διαμαντίδης κάνει τη διαφορά. Έχω τον καλύτερο παίκτη, τον Δημήτρη Διαμαντίδη και για αυτό ο Παναθηναϊκός είναι η καλύτερη ομάδα."

Κontoi : "we have problem"

+Quote Post
kosstadis
post Sep 11 2009, 14:23
Post #13

Amateur (20~100)
Group Icon

Member No.: 7,807

-

παιδια υπαρχει κανενα προγραμμα διατροφης? τι να τρωει καποιος που παιζει μπασκετ πρωι - πριν τιν προπονηση - μετα - και βραδυ? κατι πληρες?

+Quote Post
angelos 7 athina...
post Sep 20 2009, 19:03
Post #14

rookie (3~20)
Group Icon

Member No.: 8,002
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Αγαπημένος Παίχτης: Διαμαντίδης

-

QUOTE(Basketikoc @ Sep 7 2009, 22:24 ) *
Να προσεχεις μονο οχι υπερβολες γιατι αν δεν τρως θα χασεις μυες και αντι για πριο γρηγορος θα γινεισ πιο αδυναμος..

εγω ειμαι δεκατριων χρονων 1,71 υψος και 22,5 δεικτη μαζας. Αν και δεν ειμαι πολλα κιλα εχω πολυ λιπος πανω μου Αν και ασκουμε τακτικα(5 προπονησεις την εβδομαδα) τρωω πολυ. Τι μπορω να κανω για να χασω τουλαχιστον λιπος. Α και αν ξερεται ποτε ξεκιναει το πρωταθλημα παμπαιδων του αθηναικου( η ομαδα μου)?

+Quote Post
pinkTimeout
post Sep 20 2009, 19:10
Post #15

Pro (100~200)
Group Icon

From: athens
Member No.: 7,532

-

QUOTE(angelos 7 athinaikos @ Sep 20 2009, 20:03 ) *
εγω ειμαι δεκατριων χρονων 1,71 υψος και 22,5 δεικτη μαζας. Αν και δεν ειμαι πολλα κιλα εχω πολυ λιπος πανω μου Αν και ασκουμε τακτικα(5 προπονησεις την εβδομαδα) τρωω πολυ. Τι μπορω να κανω για να χασω τουλαχιστον λιπος. Α και αν ξερεται ποτε ξεκιναει το πρωταθλημα παμπαιδων του αθηναικου( η ομαδα μου)?

.. μηπως να κανεις ενα τηλεφωνημα στα γραφεια της "ομαδας σου" για αρχη...

This post has been edited by pinkTimeout: Sep 20 2009, 19:12

+Quote Post

2 Pages V   1 2 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 21st October 2014 - 19:59