• Σύντομα κοντά σας!

Welcome Guest ( Log In | Register )

38 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > »   
Reply to this topicStart new topic
Παιδικοεφηβικά ΕΣΚΑΝΑ 2009-2010, Νεα και σκορ αγωνων παιδ/εφηβικων
skelters
post Sep 8 2009, 11:35
Post #46

Amateur (20~100)
Group Icon

Group: Players
Member No.: 7,146
Αγαπημένη Ομάδα: barcelona
Αγαπημένος Παίχτης: navaro
Αγαπημένη θέση: Center

-

QUOTE(ikarosbc @ Sep 6 2009, 22:02 ) *
Επειδη καποιοι δεν ειναι ενημερωμενοι και δεν γνωριζουν τι εχει συμβει, θα αποκαλυψω λοιπον την ιντριγκα, τη λαμογια, την παρανομια, τη δολοπλοκια του αιωνα. Το στησιμο της παραγκας, με λιγα λογια.
Στην ομαδα που δραστηριοποιουμαι τον Ικαρο/Ακαδημια Ν. Σμυρνης, αθλουνται αυτη τη στιγμη 20 παιδια που εχουν γεννηθει το '95. Εφετος θα ειναι η πρωτη τους χρονια στο παιδικο.
Απ' ολα αυτα τα παιδια μονο 6 χωρανε για να πλαισιωσουν τους ηδη υπαρχοντες 94αρηδες στην παιδικη ομαδα του Συλλογου και εχουν επιλεγει απο τον κοουτς, με βαση την μπασκετικη τους αξια.
Στα υπολοιπα 14 παιδια τι να πουμε;
Ευχαριστουμε πολυ που ησασταν τοσα χρονια στις ακαδημιες του Συλλογου. Δυστυχως τωρα δε χωρατε στην ομαδα, οποτε πηγαινετε στα σπιτια σας;
Ή μεινετε στις ακαδημιες να μαθενεται αιωνια μπασκετ;
Χαλαστε την ομαδα σας, την παρεα σας και σκορπιστειτε σ' οποιους συλλογους βρειτε στις γειτονικες συνοικιες;
Αν ησασταν στη θεση αυτων των παιδιων πως θα το βλεπατε;
Ειναι μια τραυματικη εμπειρια ή οχι;
Θα μπορουσαμε να ιδρυσουμε ενα συλλογο σφραγιδα, νομιμο μεν, αλλα ουσιαστικα ανενεργο, για να κατεβασουμε εκει ενα παιδικο τμημα και μονο.
Ειναι θεμιτο να δημιουργηθει ομως, ακομη ενας συλλογος, γι' αυτο και μονο το λογο;
Πιστευω πως οχι, γιατι οι συλλογοι ειναι ηδη παρα πολλοι.
Υπαρχει ηδη ενας τετοιος συλλογος, ο Ικαρος Ν. Σμυρνης ( ο οποιος μεταφερθηκε και εκανε τις γνωστες σγχωνευσεις στην Καλλιθεα), αλλα με βαση το νομο δεν μπορει να εχει τμηματα για 5 χρονια. Ηδη τα μισα περασαν.
Μια που υπαρχει λοιπον, εκει κατεβαζουμε την παιδικη ομαδα με τον τιτλο Ικαρος Ν, Σμυρνης και συμμετεχει στον 4ο ομιλο,
απλα και μονο για να παιξουν μπασκετ αυτα τα παιδια.
Αυτο συμβαινει και σ' αλλες ομαδες. Στον Ικαρο-Εσπερο, στον Κρονο, στον Πανιωνιο.
Αυτοι ομως εχουν ομαδα στην Α! κατηγορια και κατεβαζουν 2η με παικτες σαφως μικροτερης μπασκετικης αξιας, χρησιμοποιωντας το προσημο 2, στη Β! κατηγορια.
Πολυ σωστα κανουν κατα την αποψη μου.
Εμεις δεν εχουμε ομαδα στην Α! κατηγορια και δεν μπορουμε να το κανουμε.
Το κατα ποσο ειναι νομιμο δεν με ενδιαφερει κι ουτε καν το εξεταζω.
Το μονο που με ενδιαφερει ειναι να παιζουν, οσο το δυνατον περισσοτερα παιδια μπασκετ.
Αν το 2ο παιδικο τμημα της ομαδας μου, φτασει να διεκδικησει το πρωταθλημα τι να πω. Θα ειναι η εκπληξη του αιωνα.
Εννοειται οτι ειναι απιθανο, γιατι στα παιδια αυτα αρεσει και θελουν να παιξουν μπασκετ, αλλα δεν.......
(στεναχωριεμαι πολυ που χρησιμοποιω τετοιες εκφρασεις, αλλα με αναγκαζουν)
Ο Συλλογος μας δεν εχει μεγαλοεπιβολα σχεδια για τα παιδικοεφηβικα του, γι' αυτο ειναι στη Β! κατηγορια και δεν κανει μεταγραφες οπως κανουν αλλοι, για να διεκδικησουν Πανελληνια πρωταθληματα.
Με τον τυπο που παριστανει τον ηθικο παραγοντα στην Καλλιθεα, ειχα καποιες "κοντρες στο τοπικ Εσπερος Καλλιθεας. Με ειρωνευτικαν και με προσεβαλαν αναιτια.Φυσικα τους απαντησα αναλογα. Μεχρι εκει ομως απο τη μερια μου.
Αυτη την "κοντρα" θελησε λοιπον να μεταφερει και ν' αναζωπυρωσει σ' αυτο εδω το τοπικ και θεωρει οτι μ' αυτον τον τροπο με εκδικειται. Δεν καταλαβαινει οτι μ' αυτον τον τροπο το μονο που κανει ειναι να τιμωρει τα παιδια, που στην ουσια δεν φταινε σε τιποτε.
Εχει κανει 5 δημοσιευσεις στο τοπικ κι ενω εχει 3 ομαδες παιδικοεφηβικων η ομαδα του Ικαρος-Εσπερος Καλλιθεας, στην Α! και Β! κατηγορια, ασχολειται αποκλειστικα και μονο, με τη Ν. Σμυρνη.
Γι' αυτο λεω λοιπον οτι τον αφηνω στην κριση σας.
Αν εχουμε κανει το εγκλημα του αιωνα, αν ειμαστε λαμογια και ιντριγκαδοροι οπως μας χαρακτηριζει κι αν οι πραξεις μας αυτες υπονομευουν τους αθλητες των αλλων ομαδων και αλιωνουν το αποτελεσμα του πρωταθληματος στη Β! κατηγορια, τοτε ΣΤΑΥΡΩΣΤΕ ΜΑΣ και χαρακτηρηστε μας αναλογα.
Θα επιμενω στην αποψη μου, αλλα οποιαδηποτε κριση θα ειναι δεκτη.

Υ.Γ. Καταχραζομαι το χωρο του τοπικ, αλλα ημουν υποχρεωμενος να το κανω.
Αλλωστε δεν υπαρχουν πολυ σημαντικα θεματα, μιας και το πρωταθλημα δεν ξεκινησε ακομη.
Ευχαριστω για την κατανοηση.

Η λύση είναι πολύ απλή!!!!!!!
Τις παρέες που λέτε , και καλά το λέτε, τις διαλύσατε όταν αποφασίσατε να κάνετε την συγχώνευση. Βάλατε τα παιδιά αυτά στο τρυπάκι του ανταγωνισμού.
Και φυσικά , όταν οι μισοί έχουν επιλεγεί στην πρώτη ομάδα , και οι άλλοι πάνε στη Β.Ομάδα εχει σπάσει ήδη η παρέα . Διαφορετικές ώρες προπόνησης , άλλα παιδιά στην Α. ομάδα , άλλα στη Β.Ομάδα και χάνεται η επαφή.
Ασε που οι της Β.Ομάδας πιθανώς να θεωρούν τους εαυτούς τους θιγμένους και πιθανώς να αρχίσουν να ζηλεύουν και να ανταγωνίζονται τους πρώην συμπαίκτες και φίλους .
Πολλές φορές χάνουν και την διαθεσή τους να παίξουν όταν μέχρι πέρσυ παίζανε στη Α.Εσκανά και τώρα υποχρεούνται να παίξουν στην Β.Κατηγορία Εσκανά και μάλιστα εκτός συναγωνισμού !!!!! (π.χ.ΙΚΑΡΟΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ Β.ΕΦΗΒΙΚΟ)
Η λογική πολλές φορές σε αυτό το πράμμα είναι ότι , συντηρώ ένα Β.τμήμα μήπως απο αυτό συμπληρώσω την επόμενη χρονιά την Α. ομάδα απο την οποία πιθανώς να φύγουν κάποιοι λόγω ηλικίας.
Δυστυχώς, σε περιπτώσεις συγχωνεύσεων οι ομάδες που δημιουργούνται έχουν λάθος σκεπτικό . Δεν ακολουθούν την φυσική ροή που έχει μία φυσιολογική ομάδα που έχει παιδικοεφηβικά. Το παιδί να μετέχει δύο χρόνια στο παιδικό, και μετά να πηγαίνει στο εφηβικό του . Ετσι στο εφηβικό να είναι δυνατόν να υπάρχουν τρείς ηλικίες , και τα παιδιά των 16 ετών να ξέρουν ότι πιθανώς την πρώτη χρονιά να έχουν μειωμένο χρόνο συμμετοχής , αλλά τον επόμενο χρόνο θα έχουν περισσότερο και τον τρίτο χρόνο ακόμη περισσότερο, ανάλογα πάντα με την μπασκετική τους αξίας . ΑΛΛΑ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ , και δεν χάνουν επαφή.
Αυτοί που δημιουργούν τα παιδικοεφηβικά απο αυτές τις συγχωνεύσεις μοναδικό σκοπό τους έχουν ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Και έτσι δεν φροντίζουν να δημιουργούν τις προυποθέσεις για μία φυσιολογική ανανέωση του έμψυχου υλικού τους. Και φυσικά φερόμενοι τελείως αλλαζονικά , και με όπλο το δελτίο του αθλητή , αιχμαλωτίζουν τα παιδιά και δημιουργούν αυτές τις περίφημες Β.Ομάδες. Σε κάποιες μάλιστα ομάδες τα Β.παιδικοεφηβικά αποτελούνται απο τα μικρότερα ηλικιακά παιδιά. Και ξέρουμε σε αυτές τις ηλικίες , τι διαφορά υπάρχει σωματοδομικά απο ηλικία σε ηλικία
( εκτός κάποιων ειδικών περιπτώσεων). Και απο αυτά τα παιδιά ζητάμε να συναγωνιστούν μεγαλύτερα παιδιά στη Β.κατηγορία. Για φανταστείτε αυτά τα παιδιά να χάνουν με διαφορές 20 και 30 πόντων. Χάνουν αυτομάτως το κίνητρό τους και αρχίζουν και απέχουν. Αυτό ζητάμε να φύγουν τα παιδιά??
Η λύση μία : Ναι, να αφήσετε τα παιδιά που ΔΕΝ έχετε επιλέξει για την πρώτη ομάδα του παιδικού να φύγουν και να πάνε να παίξουν όπου αλλού θέλουν. Και όχι να τα κρατάτε με το ζόρι , με τον εκβιασμό του δελτίου.
Δεν φταίτε εσείς , η ΕΣΚΑΝΑ φταίει . Επρεπε να επιβάλλει οι ομάδες σε αυτή τις ηλικίες να δηλώνουν 16-17 παιδιά και οι υπόλοιποι να μένουν αυτόματα ελεύθεροι και να πηγαίνουν να πλαισιώσουν κάποια άλλη ομάδα . ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΜΑΔΕΣ ΜΕ Β.ΠΑΙΔΙΚΟΕΦΗΒΙΚΟ και άλλες ομάδες ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ 12αδα.
ΓΙΑΤΙ , ΟΠΩΣ ΛΕΝΕ Ο ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ προοδεύει μέσω του υγιούς ανταγωνισμού. Πρέπει να υπάρχουν ομάδες ανταγωνιστικές , ώστε να γίνεται ένα δυνατό πρωτάθλημα και να μπορούν να προοδεύουν αυτοί που πρέπει να προοδεύσουν.
Go to the top of the page

+Quote Post
skelters
post Sep 8 2009, 11:55
Post #47

Amateur (20~100)
Group Icon

-

QUOTE(esperiotis @ Aug 27 2009, 08:44 ) *
Εύχομαι σε όλους υγεία και καλή χρονιά σε όλα τα πρωταθλήματα. Επιστρέφοντας απο τις διακοπές διαπίστωσα, όσον αφορά την κλήρωση των παιδικοεφηβικών της ΕΣΚΑΝΑ δύο πράγματα: Το πρώτο είναι ότι συμμετέχει στο Παιδικό, η ομάδα Ίκαρος Νέας Σμύρνης, η οποία είχε απορροφηθεί από την ΑΕΚΤ και είχε μετεξελιχθεί σε Ίκαρο Καλλιθέας. Σύμφωνα με την νομοθεσία, ομάδα που συγχωνεύεται δεν μπορεί να λειτουργήσει τμήμα της για 5 χρόνια!. Η δεύτερη διαπίστωση: Ο Θεμιστοκλής Κερατσινίου, ο οποίος, δήλωσε στο Εφηβικό ότι θα παίζει στην Καλλιθέα, έχει κάνει μεταγραφές εφήβων, πάνω από τον αριθμό εκείνο που επιτρέπει η εγκύκλιος για τις μεταγραφές. Μπορεί κάποιος υπεύθυνος από την ΕΣΚΑΝΑ, τι πραγματικά συμβαίνει. Αν οι επισημάνσεις μου αυτές επαληθευτούν, η ΕΣΚΑΝΑ και ο αξιότιμος πρόεδρος της κ. Γιάννης Παλλάτος, καθώς και ο έμπειρος αντιπρόδρος κ. Λυμπεράτος τι θα πράξουν; Ελπίζω, να τηρηθεί η νομιμότητα, γιατί αν ξεφύγει η κατάσταση, φοβάμαι, ότι θα επικρατήσει ο νόμος της Ζούγκλας...

Αυτά που έγραψα στη δημοσίευση #46 ισχύουν και για σένα , Εσπεριώτη.

+Quote Post
ikarosbc
post Sep 8 2009, 12:57
Post #48

A1 (200~550)
Group Icon

From: Ν.Σμυρνη
Member No.: 7,149
Αγαπημένη Ομάδα: ΙΚΑΡΟΣ Ν. ΣΜΥΡΝΗΣ
Αγαπημένη θέση: 6th player

-

QUOTE(skelters @ Sep 8 2009, 12:55 ) *
Αυτά που έγραψα στη δημοσίευση #46 ισχύουν και για σένα , Εσπεριώτη.

Καλημερα . Καφε ηπιαμε; Ολα καλα; Ή ξυπνησαμε στραβα απο κακο ονειρο.
Για να μην τρελλαθω δηλαδη εδω που εχω μπλεξει μ' εσας απο την Καλλιθεα.
Επιασες αυτα που εγραψα, τα προσαρμοσες στην δικια σου ομαδα κι αρχισες την αναλυση απλα για να πεις τον πονο σου και να κανεις κριτικη στους Καλλιθεατες.
Για τον ΙκαροΕσπερο τα εχουμε ξαναπει. Σταματησε να με ενδιαφερει το θεμα του. Καμια σχεση η ομαδα μου με την περιπτωση του.
Η δικια μου ομαδα εκανε συγχωνευση πριν 2.5 χρονια με την Ακαδημια που ειχε ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ.
ΟΙ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑΡΟΥ. Τα παιδια ειναι μαζι μας απο μικρα. Δεν εγινε κανενα παντρεμα, ουτε μπερδεμα.
Ηταν χωρισμενα σε 2 τμηματα ανεκαθεν. Ετσι κατεβαιναν και στα τουρνουα σαν παμπαιδες Α και Β.
Αρα ειναι η ιδια ομαδα, η ιδια παρεα με τον ιδιο κοουτς. Δεν θελουν να φυγουν και να πανε σε αλλη ομαδα μετα απο τοσα χρονια.
Δεν εκβιαζουμε κανεναν με δελτιο. Τωρα θα βγαλουν. Θα ειναι ολα νεα.
Μην το ξαναπεις αυτο για τον Ικαρο/Ακαδημια.
Εδω αφησαμε να φυγουν αντρες χωρις να εχουμε απαιτησεις και θα εκβιασουμε παιδια;
Που τα φανταστηκες ολα αυτα που λες;
Σ' αυτα που λεω ειμαι σαφης και απολυτα κατανοητος νομιζω. Δεν μπορω να κανω κατι αλλο.
Αν θελεις να πεις κατι στον Εσπεριωτη, μη χρησιμοποιεις τα λογια μου και ιδιαιτερα την ομαδα μου, κανοντας αρνητικη κριτικη ασκοπα.
Σε παρακαλω πολυ δηλαδη.
Και επιτελους σταματηστε να χρησιμοποιειτε αυτο το τοπικ. Σεβασμος.

This post has been edited by ikarosbc: Sep 8 2009, 12:59

--------------------
www.ikarosns.gr

+Quote Post
esperiotis
post Sep 8 2009, 14:01
Post #49

A1 (200~550)
Group Icon

Member No.: 7,233
Αγαπημένη Ομάδα: ESPEROS
Αγαπημένος Παίχτης: ANDRITSOS
Αγαπημένη θέση: Point Guard

-

Επειδή μερικοί είναι ευαίσθητοι μέχρι αναισθησίας, θα παρακαλέσω τους συντονιστές να επαναφέρουν το τόπικ ΕΣΠΕΡΟΣ, προκειμένου να εκφρασθούν οι φίλοι, τα μέλη, οι παίκτες, οι γονείς του συλλόγου. Στην ανάγκη, να υπάρχει οι παλιοί διάλογοι. Παρακαλώ, να υπάρξει ξεχωριστό τόπικ για τον ΕΣΠΕΡΟ. Νομίζω ότι θα προσφέρατε πολλά στην Καλλιθέα και στο μέλλον της ομάδας και των παιδών. Οι παρεμβάσεις από έξω, δεκτές, χωρίς συμβουλές...

Επειδή μερικοί είναι ευαίσθητοι μέχρι αναισθησίας, θα παρακαλέσω τους συντονιστές να επαναφέρουν το τόπικ ΕΣΠΕΡΟΣ, προκειμένου να εκφρασθούν οι φίλοι, τα μέλη, οι παίκτες, οι γονείς του συλλόγου. Στην ανάγκη, να μην υπάρχουν οι παλιοί διάλογοι. Παρακαλώ, να υπάρξει ξεχωριστό τόπικ για τον ΕΣΠΕΡΟ. Νομίζω ότι θα προσφέρατε πολλά στην Καλλιθέα και στο μέλλον της ομάδας και των παιδών. Οι παρεμβάσεις από έξω, δεκτές, χωρίς συμβουλές...

+Quote Post
ikarosbc
post Sep 8 2009, 14:28
Post #50

A1 (200~550)
Group Icon

-

QUOTE(esperiotis @ Sep 8 2009, 15:01 ) *
Επειδή μερικοί είναι ευαίσθητοι μέχρι αναισθησίας, θα παρακαλέσω τους συντονιστές να επαναφέρουν το τόπικ ΕΣΠΕΡΟΣ, προκειμένου να εκφρασθούν οι φίλοι, τα μέλη, οι παίκτες, οι γονείς του συλλόγου. Στην ανάγκη, να υπάρχει οι παλιοί διάλογοι. Παρακαλώ, να υπάρξει ξεχωριστό τόπικ για τον ΕΣΠΕΡΟ. Νομίζω ότι θα προσφέρατε πολλά στην Καλλιθέα και στο μέλλον της ομάδας και των παιδών. Οι παρεμβάσεις από έξω, δεκτές, χωρίς συμβουλες.

Το τοπικ ειναι ενεργο και υπαρχει λιγο πιο κατω απο τη μεση στη 2η σελιδα.

--------------------
www.ikarosns.gr

+Quote Post
whitewoolf
post Sep 8 2009, 16:09
Post #51

Pro (100~200)
Group Icon

Member No.: 1,647
Αγαπημένη Ομάδα: AEK
Αγαπημένη θέση: Shooting Guard

-

QUOTE(ikarosbc @ Sep 8 2009, 10:57 ) *
Η δικια μου ομαδα εκανε συγχωνευση πριν 2.5 χρονια με την Ακαδημια που ειχε ΜΟΝΟ ΑΝΤΡΙΚΗ ΟΜΑΔΑ.
ΟΙ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑΡΟΥ. Τα παιδια ειναι μαζι μας απο μικρα. Δεν εγινε κανενα παντρεμα, ουτε μπερδεμα.
Ηταν χωρισμενα σε 2 τμηματα ανεκαθεν. Ετσι κατεβαιναν και στα τουρνουα σαν παμπαιδες Α και Β.
Αρα ειναι η ιδια ομαδα, η ιδια παρεα με τον ιδιο κοουτς. Δεν θελουν να φυγουν και να πανε σε αλλη ομαδα μετα απο τοσα χρονια.

Μια απορια.Αφελης ισως αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα:
Αφου ειναι οπως λες τοσα χρονια μαζι [και λογικα ετσι θα ειναι οπως το λες] πως κατεβαιναν στα τουρνουα;;;Δεν ειχαν δελτιο;;;; [Με πιστοποιητικο;;;;]
Αρα, αν ναι, τι δελτιο και γιατι θα βγαλουν;;;; Σαν καινουργιοι παικτες;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εαν κανω λαθος [καλοπροαιρετο] διορθωσε με αλλα κατι δεν μου λες καλα νομιζω.

+Quote Post
ikarosbc
post Sep 8 2009, 16:28
Post #52

A1 (200~550)
Group Icon

-

QUOTE(whitewoolf @ Sep 8 2009, 17:09 ) *
Μια απορια.Αφελης ισως αλλα επειδη δεν ξερω και πολλα:
Αφου ειναι οπως λες τοσα χρονια μαζι [και λογικα ετσι θα ειναι οπως το λες] πως κατεβαιναν στα τουρνουα;;;Δεν ειχαν δελτιο;;;; [Με πιστοποιητικο;;;;]
Αρα, αν ναι, τι δελτιο και γιατι θα βγαλουν;;;; Σαν καινουργιοι παικτες;;;;!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εαν κανω λαθος [καλοπροαιρετο] διορθωσε με αλλα κατι δεν μου λες καλα νομιζω.

Καμμια απορια δεν αφελης. Ολοι εχουμε αποριες. Κανεις δεν ειναι ενημερωμενος για τα παντα.
Οποιος ισχυριζεται αυτο, ειναι αφελης.
Τουρνουα εννοω ανεπισημο ακαδημιων. Δεν χρειαζεται η εκδοση δελτιου.
Ο Ικαρος/Ακαδημια διοργανωνει καθε χρονο σχεδον απο την αρχη του ετους, τουρνουα ολων των ηλικιων των ακαδημιων.Συμμετεχουν περιπου 15 συλλογοι, κυριως απο νοτιοανατολικες συνοικιες, με ολα τους τα τμηματα.
Βγαινει προγραμμα και οι αγωνες γινονται τα Σαββατοκυριακα. Οι τελικοι γινονται την Ανοιξη με βραβευσεις κλπ.
Ειναι ενα επιπλεον κινητρο για τα παιδια, για να μην κανουν μονο προπονησεις.
Οτι αλλο χρειασθεις στη διαθεση σου.
Εσυ σε ποια ομαδα δραστηριοποιεισαι;

--------------------
www.ikarosns.gr

+Quote Post
traxonas
post Sep 8 2009, 16:36
Post #53

A1 (200~550)
Group Icon

From: Neverland
Member No.: 4,313
Αγαπημένη Ομάδα: Τράχωνες
Αγαπημένος Παίχτης: Magic Johnson

-

QUOTE(ikarosbc @ Sep 8 2009, 17:28 ) *
Ο Ικαρος/Ακαδημια διοργανωνει καθε χρονο σχεδον απο την αρχη του ετους, τουρνουα ολων των ηλικιων των ακαδημιων.Συμμετεχουν περιπου 15 συλλογοι, κυριως απο νοτιοανατολικες συνοικιες, με ολα τους τα τμηματα.
Βγαινει προγραμμα και οι αγωνες γινονται τα Σαββατοκυριακα. Οι τελικοι γινονται την Ανοιξη με βραβευσεις κλπ.

OFF-TOPIC :Αρκετο καιρο τωρα θελω να συγχαρω την ομαδα σου για την αφιλοκερδη διοργανωση αυτου του τουρνουα, το κανω τωρα και δημοσιως. Αλλωστε συμμετεχουμε με τρια-τεσσερα τμηματα καθε χρονο. Φετος θα γινει;

--------------------
ΒΟΗΘΑ ΜΕ ΦΤΩΧΕ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΜΟΙΑΣΩ !!! (Ελληνάρας)

+Quote Post
ikarosbc
post Sep 8 2009, 17:02
Post #54

A1 (200~550)
Group Icon

-

QUOTE(traxonas @ Sep 8 2009, 17:36 ) *
OFF-TOPIC :Αρκετο καιρο τωρα θελω να συγχαρω την ομαδα σου για την αφιλοκερδη διοργανωση αυτου του τουρνουα, το κανω τωρα και δημοσιως. Αλλωστε συμμετεχουμε με τρια-τεσσερα τμηματα καθε χρονο. Φετος θα γινει;

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.
Οταν προκειται για παιδια προσπαθουμε παντα για το καλυτερο, με τα οποια μας λαθη,
τα οιποια μεσα και απο τις δικες σας προτασεις, προσπαθουμε να ελαχιστοποιησουμε.
Θα γινει και φετος, οπως καθε χρονο.

This post has been edited by ikarosbc: Sep 8 2009, 17:03

--------------------
www.ikarosns.gr

+Quote Post
skelters
post Sep 9 2009, 10:28
Post #55

Amateur (20~100)
Group Icon

-

QUOTE(ikarosbc @ Sep 8 2009, 13:57 ) *
Καλημερα . Καφε ηπιαμε; Ολα καλα; Ή ξυπνησαμε στραβα απο κακο ονειρο.
Για να μην τρελλαθω δηλαδη εδω που εχω μπλεξει μ' εσας απο την Καλλιθεα.
Επιασες αυτα που εγραψα, τα προσαρμοσες στην δικια σου ομαδα κι αρχισες την αναλυση απλα για να πεις τον πονο σου και να κανεις κριτικη στους Καλλιθεατες.
Για τον ΙκαροΕσπερο τα εχουμε ξαναπει. Σταματησε να με ενδιαφερει το θεμα του. Καμια σχεση η ομαδα μου με την περιπτωση του.
Εδω αφησαμε να φυγουν αντρες χωρις να εχουμε απαιτησεις και θα εκβιασουμε παιδια;
Που τα φανταστηκες ολα αυτα που λες;
Σ' αυτα που λεω ειμαι σαφης και απολυτα κατανοητος νομιζω. Δεν μπορω να κανω κατι αλλο.
Αν θελεις να πεις κατι στον Εσπεριωτη, μη χρησιμοποιεις τα λογια μου και ιδιαιτερα την ομαδα μου, κανοντας αρνητικη κριτικη ασκοπα.
Σε παρακαλω πολυ δηλαδη.
Και επιτελους σταματηστε να χρησιμοποιειτε αυτο το τοπικ. Σεβασμος.

Δεν καταλαβαίνω . Οταν ανταλλάσσατε πυρά με τον esperioti ήτανε καλά ???? Και τώρα επειδή είπα εγώ την γνώμη μου σας πείραξε ???? Εγώ διαβάζω κάποια τοπικ που με ενδιαφέρουν και αναλόγως μετέχω στο διάλογο . Και τι κόλλημα είναι αυτό με την Καλλιθέα ???? Τόσο πολύ σας ενοχλεί ?????
Ευχαριστώ, ειλικρινά ,για τις διευκρινήσεις . Μερικά πράμματα δεν τα ήξερα. Παρ'ολα αυτά επέτρεψε μου, να επιμένω πρώτα στην αποψή μου ότι δεν μπορεί να υπάρχουν ομάδες που να έχουν Α.& Β. παιδικοεφηβικά και άλλες να μην μπορούν να συμπληρώσουν 12αδα. Και για αυτό πρέπει να ενεργοποιηθεί η ΕΣΚΑΝΑ. Διότι παιδιά απο ότι φαίνεται υπάρχουν. Ισως είναι θέμα συνδρομών που είναι και έσοδα του συλλόγου, αλλά αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία.!!!!!!
Δεύτερον , δεν μπορώ να συμφωνήσω με την γνώμη σου ,ότι δεν σε ενδιαφέρει κατα πόσο είναι νόμιμος η δημιουργία ομάδας Ικαρος Ν.Σμύρνης. Αλλοίμονο, αν παιρνάμε στα παιδιά μας , την άποψη ότι όλα επιτρέπονται αρκεί να έχουμε τις άκρες. Γιατί έτσι σε λίγο , θα έχουμε την κοινωνία του χάους , και όχι κοινωνία δικαίου.
Και τελευταίο, αφού υπάρχει θέμα γιατί κατεβάσατε τον σύλλογο με το όνομα Ικαρος Ν.Σμύρνης???? Δεν μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε άλλο όνομα ????

QUOTE(esperiotis @ Sep 8 2009, 15:01 ) *
Επειδή μερικοί είναι ευαίσθητοι μέχρι αναισθησίας, θα παρακαλέσω τους συντονιστές να επαναφέρουν το τόπικ ΕΣΠΕΡΟΣ, προκειμένου να εκφρασθούν οι φίλοι, τα μέλη, οι παίκτες, οι γονείς του συλλόγου. Στην ανάγκη, να υπάρχει οι παλιοί διάλογοι. Παρακαλώ, να υπάρξει ξεχωριστό τόπικ για τον ΕΣΠΕΡΟ. Νομίζω ότι θα προσφέρατε πολλά στην Καλλιθέα και στο μέλλον της ομάδας και των παιδών. Οι παρεμβάσεις από έξω, δεκτές, χωρίς συμβουλές...

Επειδή μερικοί είναι ευαίσθητοι μέχρι αναισθησίας, θα παρακαλέσω τους συντονιστές να επαναφέρουν το τόπικ ΕΣΠΕΡΟΣ, προκειμένου να εκφρασθούν οι φίλοι, τα μέλη, οι παίκτες, οι γονείς του συλλόγου. Στην ανάγκη, να μην υπάρχουν οι παλιοί διάλογοι. Παρακαλώ, να υπάρξει ξεχωριστό τόπικ για τον ΕΣΠΕΡΟ. Νομίζω ότι θα προσφέρατε πολλά στην Καλλιθέα και στο μέλλον της ομάδας και των παιδών. Οι παρεμβάσεις από έξω, δεκτές, χωρίς συμβουλές...

Δεν καταλαβαίνω . Οταν ανταλλάσσατε πυρά με τον ikarobc ήτανε καλά ???? Και τώρα επειδή είπα εγώ την γνώμη μου σας πείραξε ???? Εγώ διαβάζω κάποια τοπικ που με ενδιαφέρουν και αναλόγως μετέχω στο διάλογο .
Είσαι ευαισθητοποιημένος για την νομιμότητα του παιδικού του Ικαρου Ν.Σμύρνης , αλλά για αυτά που συμβαίνουν στα παιδικοεφηβικά του Ικαρος-Εσπερος δεν λές κουβέντα.!!!!!!
Eπιμένω λοιπόν στην αποψή μου ότι δεν μπορεί να υπάρχουν ομάδες που να έχουν Α.& Β. παιδικοεφηβικά και άλλες να μην μπορούν να συμπληρώσουν 12αδα. Και για αυτό πρέπει να ενεργοποιηθεί η ΕΣΚΑΝΑ. Διότι παιδιά απο ότι φαίνεται υπάρχουν.

+Quote Post
esperiotis
post Sep 9 2009, 10:56
Post #56

A1 (200~550)
Group Icon

Member No.: 7,233
Αγαπημένη Ομάδα: ESPEROS
Αγαπημένος Παίχτης: ANDRITSOS

-

Δεν αναφέρθηκα σε σένα αγαπητέ φίλε, μάλλον με παρεξήγησες, συμφωνώ μαζί σου σε πολλά.

+Quote Post
whitewoolf
post Sep 9 2009, 13:54
Post #57

Pro (100~200)
Group Icon

-

QUOTE(ikarosbc @ Sep 8 2009, 15:28 ) *
Εσυ σε ποια ομαδα δραστηριοποιεισαι;

Σε καμμια.Παλια ημουν. [ΟΧΙ ΚΑΛΛΙΘΕΑ]
Αλλα και παλι κατι δεν καταλαβαινω.
Αυτα τα παιδια δεν ηταν εγγεγραμενα στο συλλογο;;;
Δεν τους εισπρατατε καποιο ποσο τον μηνα;;;
Αρα για να ειναι εγγεγραμενα σαν αθλητες του συλλογου θα επρεπε να ειχατε καταθεσει και χαρτια στην ομοσπονδια.
Αρα θα επρεπε να ειχαν και δελτιο.
Πως αλλιως μπορουσε να ειναι για να δικαιλογειτε και την εισπραξη των χρηματων στην εφορια εαν δεν ειναι εγγεγραμενοΙ αθλητες του συλλογου;; [παντα συμφωνα με τις αποδειξεις που δινατε για τα χρηματα αυτα στους γονεις που πληρωναν.]
Και παλι εαν κανω λαθος διορθωσε με.

This post has been edited by whitewoolf: Sep 9 2009, 14:02

+Quote Post
whitewoolf
post Sep 9 2009, 14:11
Post #58

Pro (100~200)
Group Icon

-

Και κατι ακομα. Εγινε συγχωνευση του Ικαρος Ν.Σμυρνης με την Ακαδημια μονο στο αντρικο εαν δεν κανω λαθος.Σωστα;;;
Ολο το υπολοιπο κομματι του Ικαρου συγχωνευθηκε-απορροφηθηκε απο ΑΕΚΤ και εγινε ΙΚΑΡΟΣ ΑΕΚΤ.Σωστα;;;
Τα παιδια που προανεφερες σε ποια ομαδα παρεμειναν;;;; ΙΚΑΡΟΣ ΑΚΑΔΗΜΙΑ;;;
Ο Ικαρος Ν.Σμυρνης διαλυθηκε σαν ομαδα μετα την συγχωνευση;;; [εννοω το ΑΦΜ του επαψε να υφιστατε;;;; εφ οσον συγχωνευτηκε;;;]
Απλα μια ενημερωση δεν εχω προσωπικο οφελος ή λογο.

This post has been edited by whitewoolf: Sep 9 2009, 14:11

+Quote Post
ikarosbc
post Sep 9 2009, 17:17
Post #59

A1 (200~550)
Group Icon

-

Θ' απαντησω σ' ολους στο τοπικ ΓΕΝΙΚΑ.
Σε μια-δυο μερες ομως λογω πιεσης χρονου.
Υπομονη.

whitewoolf, μπορεις εν το μεταξυ να ριξεις μια ματια στο τοπικ ΜΕΤΑΓΡΑΦΕΣ Α2 2009
στησελιδα 40 στις 17-07-09 στη δημοσιευση #592 για να μην τα επαναλαμβανω.

--------------------
www.ikarosns.gr

+Quote Post
kallithea
post Sep 10 2009, 02:39
Post #60

Pro (100~200)
Group Icon

Member No.: 4,546
Αγαπημένη Ομάδα: esperos

-

QUOTE(ikarosbc @ Sep 9 2009, 18:17 ) *
Θ' απαντησω σ' ολους στο τοπικ ΓΕΝΙΚΑ.
Σε μια-δυο μερες ομως λογω πιεσης χρονου.

Αφού ο ikarosbc θα απαντήσει «σε μια-δυο μέρες» λόγω πίεσης χρόνου, πράγμα που έχει να συμβεί (να μη γράψει δηλαδή για δύο συνεχείς μέρες) από τη μέρα που γράφτηκε στο basketforum τον Απρίλιο του 2009, ας πω κι εγώ τη γνώμη μου περιμένοντας.

Αν κατάλαβα καλά, οι περισσότερες δημοσιεύσεις εδώ θέτουν τεσσάρων ειδών ζητήματα.

1. Το πρώτο, χρονικά τελευταίο για την ακρίβεια, είναι αυτό που θέτει ο skelters. Αντιγράφω: «Η λύση είναι μία: Να αφήσουν τα παιδιά που δεν έχουν επιλέξει για την πρώτη ομάδα του παιδικού να φύγουν και να πάνε να παίξουν όπου αλλού θέλουν».

Συμφωνώ. Ακόμα και στον ΙΚΑΡΟ-ΕΣΠΕΡΟ, που μετά τη συγχώνευση είχαν ουσιαστικά δύο ισχυρές παιδικες ομάδες Α’ κατηγορίας (τις προερχόμενες αντίστοιχα από τον ΙΚΑΡΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ και τον ΕΣΠΕΡΟ) δεν κατεβάζουν β’ παιδικό.

2. Το δεύτερο ζήτημα είναι πιο σύνθετο. Τίθεται εμμέσως πάλι από τον skelters. Αντιγράφω: «Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν ομάδες με β’ παιδικό και β’ εφηβικό και άλλες ομάδες να μην έχουν παιδιά να συμπληρώσουν δωδεκάδα».

Εδώ φαίνεται ότι ο skelters επεκτείνει τον συλλογισμό του και στο β’ εφηβικό. Ξεπερνώ το παράδοξο, ότι δηλαδή στις ομάδες που καλλιεργούν συστηματικά το άθλημα καταλογίζεται ευθύνη για άλλες, που το καλλιεργούν λιγότερο συστηματικά. Προχωρώ στην ουσία του συλλογισμού.

Ο skelters ξέρει, ότι αυτό που γράφει είναι αμφίσημο, αφού λίγο πιο πάνω έχει ήδη γράψει: «… στο εφηβικό είναι δυνατόν να υπάρχουν τρείς ηλικίες και τα παιδιά των 16 ετών να ξέρουν, ότι πιθανώς την πρώτη χρονιά να έχουν μειωμένο χρόνο συμμετοχής, αλλά τον επόμενο χρόνο θα έχουν περισσότερο και τον τρίτο χρόνο ακόμη περισσότερο, ανάλογα πάντα με την μπασκετική τους αξία».

Φαίνεται ότι η διαφωνία μου με τον skelters περιορίζεται στον τρόπο αξιοποίησης των μικρότερων από αυτά τα παιδιά.

Εκείνος πιστεύει ότι τα παιδιά των τριών ηλικιών του εφηβικού θα πρέπει να προπονούνται όλα μαζί και όχι χωριστά σε α’ και β’ εφηβικό, επειδή «όταν οι μισοί έχουν επιλεγεί στo α’ εφηβικό και οι άλλοι πάνε στο β’ εφηβικό, έχει σπάσει ήδη η παρέα... Άσε που οι του β’ εφηβικού πιθανώς να θεωρούν τους εαυτούς τους θιγμένους και πιθανώς να αρχίσουν να ζηλεύουν και να ανταγωνίζονται τους πρώην συμπαίκτες και φίλους».

Ωστόσο ο skelters είναι ευφυής. Γι’ αυτό και δεν προτείνει τίποτε για τους μικρούς (16ρηδες) εφήβους, αυτούς για παράδειγμα που κατεβάζει φέτος ο ΙΚΑΡΟΣ-ΕΣΠΕΡΟΣ ως β’ εφηβικό.

Γιατί αν πρότεινε και γι’ αυτούς να τους αφήσουν να πάνε να παίξουν όπου θέλουν (ως έφηβοι εννοείται), θα ερχόταν σε αντίφαση με αυτό που έχει ήδη γράψει: «...ξέρουμε σε αυτές τις ηλικίες τη διαφορά που υπάρχει σωματοδομικά απο ηλικία σε ηλικία... Και απο αυτά τα παιδιά ζητάμε να συναγωνιστούν μεγαλύτερα παιδιά...».

3. Το τρίτο ζήτημα προέκυψε όταν ο traxonas (δημοσίευση #1) ρώτησε «Ο Ίκαρος Ν/Σ, στο παιδικο, ποια ομαδα ειναι;» Ο ikarosbc ψέλλισε κάτι, «τσίμπησε» ο esperiotis και εξερράγη ο ikarosbc, καταγγέλοντας τους δολοπλόκους Εσπεριώτες «διώκτες» του. Μα γιατί να τα βάλουν με σένα καλέ μου οι Εσπεριώτες; Aφού και το ονοματεπώνυμό σου δημοσιευμένο είδαν εδώ (από εσένα τον ίδιο) και πάλι δεν θυμήθηκαν αν σε έχουν συναντήσει κάπου. Ωστόσο ο skelters μάλλον δεν κατάλαβε καλά. Επικέντρωσε την προσοχή του στην υπόθεση, ότι κάποιοι δεν αφήνουν τα παιδιά, που δεν έχουν επιλέξει για την πρώτη ομάδα του παιδικού, να φύγουν και να πάνε να παίξουν όπου αλλού θέλουν.

Ο ikarosbc γράφει, ότι κανένας δεν τα κρατάει με το ζόρι. Τα ίδια δεν θέλουν να φύγουν. Ωστόσο, όπως μας ενημερώνει, δεν έχουν ιδιαίτερα αξιόλογη μπασκετική προοπτική. Αυτό, λέω εγώ, δεν συμβαίνει σπάνια. Μάλιστα τα ίδια τα παιδιά προφανώς θα το γνωρίζουν και (αν τυχαίνει να είναι σοβαροί και οι γονείς τους) δεν πρέπει να έχουν κανένα πρόβλημα.

Τότε λοιπόν ποιός ο λόγος να στήσουμε ολόκληρη μηχανορραφία (εξηγώ πιο κάτω), για να βάλουμε τα παιδιά αυτά να παίξουν με το «έτσι θέλω» σε επίσημο πρωτάθλημα; Δεν θα αρκούσε να παίζουν σε εσωτερικά τουρνουά; Ή στην παιδική χαρά της γειτονιάς τους; Ή σε κάποιο άλλο λιγότερο «εμπορικό» άθλημα τώρα που γίναμε πολλοί οι μπασκετικοί; Nα στείλω κάποιον να τα πάρει και να τα βάλει να παίξουν βόλλεϋ ή χάντμπωλ ή πιγκ πογκ, να χαρούν και την αξιοκρατική συμμετοχή τους σε επίσημο πρωτάθλημα και όχι τη συμμετοχή από την «πίσω πόρτα» με ψιλοπουστίτσες (προς θεού ikarosbc, όχι χοντρολαμογιές!) του μπαμπά ή του θείου τους;

Κάθε πιτσιρικάς έχει κάποιο ταλέντο. Άλλος έχει ταλέντο στο μπάσκετ. Άλλος στο ποδόσφαιρο. Άλλος στη μουσική. Άλλος βγάζει τις πιο όμορφες γκόμενες. Άλλος είναι μαθηταράς. Άλλος (που δεν είναι ούτε μαθηταράς, ούτε αθληταράς, ούτε αρχιγκόμενος), είναι ο πιο αγαπητός από όλους λόγω χαρακτήρα. Άλλος έχει καταφέρει (για λόγους που ευτυχώς μόνο τα ίδια τα παιδιά γνωρίζουν) να είναι ο αρχηγός της παρέας. Άλλος… Άλλος…

Ας ξαναγυρίσουμε όμως στον ikarosbc, ο οποίος, έχοντας δημοσιεύσει στο basketforum 211 άρθρα τις τελευταίες 134 ημέρες, είναι προφανές, ότι έχει χάσει τον έλεγχο αυτών που γράφει.

Φυσικά το πρόβλημα του Ελληνικού μπάσκετ δεν είναι τι θα γίνει με τους 14 «περισσευάμενους» 95ρηδες του συλλόγου μπάσκετ ΙΚΑΡΟΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ, οι οποίοι, όπως μας γράφει ο ikarosbc, δεν κρίνονται κατάλληλοι για να στελεχώσουν το α’ παιδικό της ομάδας τους στη Β’ κατηγορία παίδων ΕΣΚΑΝΑ.

Το σοβαρό πρόβλημα εδώ (γιατί υπάρχει και πιο σημαντικό παρακάτω), είναι ότι ο ikarosbc προσπαθεί με αλλεπάλληλα ποσταρίσματα να πείσει, ότι από ολόκληρο τον κόσμο μόνο στον ΙΚΑΡΟΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ και μόνο φέτος ειδικά υπάρχουν δεκατέσσερις 95ρηδες, που «περισσεύουν» σε μια μέτρια (έτσι κι αλλιώς) ομάδα, όπου το «μέτρια» είναι καθαρά αξιολογική κρίση και δεν συνιστά κανενός είδους μομφή.

Ο ikarosbc δεν διασαφήνισε πλήρως τα «οργανωτικά», πράγμα που υποχρεώνομαι να κάνω εγώ. Μέσα λοιπόν από αλλεπάλληλες συγχωνεύσεις στην περιοχή, βρέθηκαν εύκαιρες οι μπασκετικές σφραγίδες μερικών σωματείων. Ας απαριθμίσουμε μερικές:

• Η σφραγίδα των ΙΚΑΡΩΝ (προσοχή στον πληθυντικό) ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ, του πρόγονου δηλαδή του ΙΚΑΡΟΥ-ΑΚΑΔΗΜΙΑΣ, οι οποίοι δεν έπαιξαν ποτέ πουθενά. Όταν ο κανονικός ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ μετακόμισε στην Καλλιθέα και συγχωνεύτηκε το καλοκαίρι του 2007 στην ΑΕΚΤ με το όνομα ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ, οι ΙΚΑΡΟΙ ανασύρθηκαν, συγχωνεύθηκαν με την ΑΚΑΔΗΜΙΑ Π. ΦΑΛΗΡΟΥ και συγκρότησαν τον ΙΚΑΡΟ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ.
  • Η σφραγίδα του ΙΚΑΡΟΥ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ. Ο σύλλογος αυτός μπασκετικά δεν υπάρχει από το 2007 αφού, όπως προαναφέρθηκε, συγχωνεύτηκε στην ΑΕΚΤ η οποία μετονομάστηκε σε ΑΘΛΗΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ.
  • Η σφραγίδα της ΑΘΛΗΤΙΚΗΣ ΕΝΩΣΗΣ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ. Ούτε αυτός ο σύλλογος υπάρχει μπασκετικά από τον Μάϊο του 2009, αφού συγχωνεύτηκε στον ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ, ο οποίος μετονομάστηκε σε ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΙΚΑΡΟΣ ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ.
Ο ikarosbc είναι ξεκάθαρος: Δεν είναι κακό, αφού του «περίσσευαν» δεκατέσσερις 95ρηδες, να χρησιμοποιήσει τη σφραγίδα του μπασκετικά ανυπόστατου σήμερα σωματείου ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ, για να κατεβάσει τους «περισσευάμενούς» του στο πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΝΑ.

Αν του «περίσσευαν» εικοσιοκτώ 95ρηδες, θα κατέβαζε με την ίδια άνεση και με αντίστοιχα επιχειρήματα τους μισούς με τη σφραγίδα του μπασκετικά ανυπόστατου σήμερα σωματείου ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ και τους υπόλοιπους με τη σφραγίδα του μπασκετικά επίσης ανυπόστατου σήμερα σωματείου ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ, με το οποίο έχει επίσης «άκρες», αφού, όπως ο ίδιος έχει γράψει εδώ, διετέλεσε και μέλος της διοίκησής του.

Ωστόσο ο ikarosbc «ψωνίζει» από «πολυεθνική» και έχει «άκρες». Οι υπόλοιποι, οι «λαϊκούρες» της ΕΣΚΑΝΑ, που ψωνίζουν από το «πανέρι», τι πρέπει να κάνουν; Να τρέχουν στα Πρωτοδικεία για ν’ ανακαλύψουν καταστατικά πεθαμένων αθλητικών σωματείων για να κατεβάσουν τους «περισσευάμενους» παίκτες τους στο «επίσημο» πρωτάθλημα; Ή μήπως πιστεύει κανείς σοβαρά, ότι αυτό που μας παρουσιάζεται εδώ ως ειδικό φετεινό πρόβλημα ενός σωματείου δεν αποτελεί κάθε χρόνο σοβαρό πρόβλημα κάθε σωματείου, ιδιαίτερα εκείνων που διατηρούν μαζικά τμήματα υποδομής;

4. Το τέταρτο όμως ζήτημα είναι ακόμη πιο σημαντικό. Γράφει ο ikarosbc: «Το κατά πόσο είναι νόμιμο δεν με ενδιαφέρει κι ούτε καν το εξετάζω. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να παίζουν, όσο το δυνατόν περισσότερα παιδια μπάσκετ».

Η πρώτη φράση είναι απαράδεκτη και λυπάμαι αν τον χαρακτηρίζει. Εφ’ όσον υιοθετεί την πρώτη φράση, τη δεύτερη μπορεί να τη διαμορφώνει κατά περίπτωση και όχι μόνο στο μπάσκετ, όπου «δραστηριοποιείται» σήμερα. Ας το δούμε στην πράξη:

Σήμερα:
1. Το κατά πόσο κάτι είναι νόμιμο δεν με ενδιαφέρει κι ούτε καν το εξετάζω.
2. Το μονο που με ενδιαφερει είναι να παίζουν μπάσκετ τα παιδιά.

Αύριο:
1. Το κατά πόσο κάτι είναι νόμιμο δεν με ενδιαφέρει κι ούτε καν το εξετάζω.
2. Συμπληρώνω στις τελείτσες που ακολουθούν τις εκάστοτε επιθυμίες μου και σπεύδω να τις ικανοποιήσω, νόμιμα ή παράνομα.
................................................
................................................

Κάποιοι πιτσιρικάδες τιμωρούνται εδώ με αποκλεισμό, γιατί βρίστηκαν ή μίλησαν άσχημα. Την ίδια στιγμή ένας μεγάλος άνθρωπος, έχοντας γίνει οικόσιτο στο basketforum, το χρησιμοποιεί ως βήμα για να εκφράζει απαράδεκτες απόψεις...

ΥΓ1: Ο μοναδικός λόγος που γράφηκε και δημοσιεύθηκε το άρθρο αυτό είναι για να βοηθήσει τον ikarosbc στην όσο το δυνατόν καλύτερη διήμερη προετοιμασία της ουσιαστικής επανόρθωσης των «παροραμάτων» που παρεισέφρυσαν στα δημοσιεύματά του σε αυτό το τόπικ. Περιορίστηκα στα κυριότερα. Υπάρχουν πάρα πολλά.

ΥΓ2: Τις περισσότερες φορές τα «παροράματα» οφείλονται σε overposting, το οποίο με τη σειρά του προκαλείται από εθισμό. Ξέρει κανείς κανένα προγραμματάκι, που να κλειδώνει το πληκτρολόγιο αλλά όχι και το ποντίκι;

+Quote Post

38 Pages V  « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 26th October 2014 - 03:27