• Σύντομα κοντά σας!

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages V  < 1 2 3 4 >  
Reply to this topicStart new topic
Ποια ειναι η μεγαλυτερη προσωπικοτητα ever, Του Ελληνικου Μπασκετ?
Ποια ειναι η μεγαλυτερη προσωπικοτητα ever
Του Ελληνικου Μπασκετ?
Παναγιωτης Γιαννακης [ 21 ] ** [16.67%]
Γιωργος Αμερικανος [ 3 ] ** [2.38%]
Δημητρης Διαμαντιδης [ 8 ] ** [6.35%]
Γιωργος Βασιλακοπουλος [ 6 ] ** [4.76%]
Γιαννης Ιωαννιδης [ 8 ] ** [6.35%]
Θοδωρης Παπαλουκας [ 6 ] ** [4.76%]
Φαιδων Ματθαιου [ 8 ] ** [6.35%]
Αφοι Γιαννακοπουλοι [ 10 ] ** [7.94%]
Νικος Γκαλης [ 49 ] ** [38.89%]
Σωκρατης Κοκκαλης [ 2 ] ** [1.59%]
Αλλος [ 5 ] ** [3.97%]
Total Votes: 79
Guests cannot vote 
kolokotronis
post Oct 19 2009, 00:32
Post #16

NBA (1000~2000)
Group Icon

Group: Players
From: Ηλιούπολη- Αθήνα
Member No.: 5,221
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Αγαπημένος Παίχτης: kevin johnson
Αγαπημένη θέση: Point Guard

-

Προσπαθώ να κρατηθώ από τη στιγμή που είδα το θρεντ και την ψηφοφορία με το όνομα του Γκάλη δίπλα στα υπόλοιπα.
Κατ'αρχήν κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να απαντήσει που θα ήταν ο ένας χωρίς τον άλλο, ας πούμε μεταξύ Γκάλη-Γιαννάκη.
Μάλλον ξέρουμε την απάντηση.
Σαρούνας λες για συμπάθειες και αντιπάθειες και πριν τονίζεις ότι δεν μιλάμε για παικτική αξία μόνο αλλά για προσωπικότητες. Μάλιστα.
Μα η προσωπηκότητα δεν περιλαμβάνει και τον χαρακτήρα του ατόμου??
Ο εκάστοτε χαρακτήρας και προσωπηκότητα ενός ανθρώπου δεν δημιουργεί κάποια συναισθήματα στους υπόλοιπους?
Θαυμασμού, αηδείας κ.τ.λ. και συμπάθειας ή αντιπάθειας τελικά?
Θα μιλήσω για τον Ιωαννίδη.
Υπήρξε προπονητής του αιώνιου αντιπάλου σε χρόνια που ο παναθηνα'ι'κός ήταν η ζωή μου.
Τον αντιπαθώ απριόρι. Το ίδιο όμως υπήρξε και ο Τόμιτς π.χ. και πολλοί άλλοι. Για τον κόουτς η γνώμη μου είναι κατά πολύ χειρότερη.
Τα χειρότερα πράγματα στη ζωή για μένα κατά σειρά αχαριστία-ρουφιανιά-υποκρισία.
Ο Ιωαννίδης είναι το τρίτο.
Όταν έγινε υπουργός ένα από τα πρώτα πράγματα που τον άλουσα να λέει είναι ότι ''οι προπονητές πρέπει να εμπιστεύονται και να προωθούν τους Έλληνες παίκτες''. Ωραία.
Σαν τον τόμιτς, τον τάρλατς και τον νάκιτς. Έχουμε και τον σιγάλα θα βροντοφωνάξει κάποιος.
3-1 γράφει το σκορ. Γιατί δεν προτίμησε 3 ελληνόπουλα αντί των γιουγκοσλάβων?
Στην ΑΕΚ? Εκεί είναι το πανυγήρι!!
Στον τελικό που με την μαγκιά του κατάφερε να πάει το 98' από τα 200 συνολικά λεπτά συμμετοχής έλληνες έπαιξαν τα 29!!
Ναι, καλά είδατε, στη δεκάδα είχε τους κακιούζη-χατζη με 11 και 18 λεπτά συμμετοχής.
Μην μου πει κανείς ότι ο τσακαλίδης είναι έλληνας (το απέδειξε μόνος του άλλωστε πόσο έλληνας νιώθει) αλλά και αυτόν να βάλεις το καράβι δεν σώνεται.
Φυσικά όταν κάνεις πρωταθλητισμό τα πάντα πάνε περίπατο και κοιτάς να πετύχεις το στόχο σου.
Ο Ιωαννίδης το κατάφερε αυτό πάμπολλες φορές.
Όταν έχεις περάσει όμως από τη φάση και ξέρεις τι γίνεται, μην μας το παίζεις ότι νοιάζεσαι για τους έλληνες παίκτες.
Σου λέει όμως πόσοι στην ελλάδα θα ασχολούνται με το άθλημα και θα θυμούνται και πόσοι (παππούδες-γιαγιάδες-θείες) απλά θα σκεφτούν ''ο Ιωαννίδης ωοιάζεται για το καλό του ελληνικού αθλητισμού!!''
Καλά έκανε βέβαια, άλλες οι ανάγκες του πρωταθλητισμού και άλλες της πολιτικής.
Το συμπέρασμα όμως είναι ότι η προσωπικότητα που λέγεται Ιωαννίδης είναι πάρα πολύ ικανή αλλά και πάρα πολύ υποκριτική.
Και μετά σαρούνας λες ότι ότι πρέπει οι αντιπάθειες να μείνουν έξω από την επιλογή μας.
Και πρέπει να επιλέξω τον Ιωαννίδη ή τον Γκάλη?

--------------------
''Δεν φταίει κανένας από εσάς. Εγώ ο μ...κας φταίω, που σας ελευθέρωσα!!''

http://www.youtube.com/watch?v=qpAtG744-hE
Go to the top of the page

+Quote Post
colonel gomelsky
post Oct 19 2009, 00:48
Post #17

BasketForum champion! (3000~)
Group Icon

From: Thessaloniki
Member No.: 5,084
Αγαπημένη Ομάδα: Παναθηναικός
Αγαπημένος Παίχτης: Sarunas Marciulionis

-

Δεν διευκρινίζεις αν εννοείς μόνο Έλληνες. Ψήφισα την επιλογή "άλλος". Από τις υπάρχουσες θα ψήφιζα το Γιαννάκη (και μόνο). Τι σχέση έχει η παικτική αξία του Γκάλη με την προσωπικότητά του; Επειδή και οι ξένοι συμμετέχουν και συνεισφέρουν στο ελληνικό μπάσκετ οι δύο μεγαλύτερες προσωπικότητες που συνεισέφεραν από πολύ έως ελάχιστα στο ελληνικό μπάσκετ ειναι ο Ζοτς και ο Σάρας.

ΥΓ. Τεράστια εντύπωση μου κάνουν οι ψήφοι σε Παπαλουκά και Διαμαντίδη. Ειδικά στο Διαμαντίδη....

ΥΓ2. Προσθέστε και τον προδότη Βασίλη Σκουντή που κάθεται και ασχολείται πλέον με το Λεβαδειακό και την Καβάλα. tongue.gif

This post has been edited by colonel gomelsky: Oct 19 2009, 00:57

--------------------
QUOTE(D-Wade @ Feb 22 2014, 21:48 ) *
Όποιος απορεί γιατί καλείται συνέχεια ο Ζήσης στην εθνική Ελλάδος μάλλον ασχολείται με την ρυθμική γυμναστική.

QUOTE(colonel gomelsky @ Feb 22 2014, 21:51 ) *
Εγώ όχι απλά απορώ, εξανίσταμαι. Βγαίνω από τα ρούχα μου. Αλλά με τη ρυθμική δεν ασχολούμαι.

QUOTE(D-Wade @ Feb 22 2014, 21:55 ) *
Ούτε με το μπασκετ

+Quote Post
sarounas
post Oct 19 2009, 01:05
Post #18

NBA (1000~2000)
Group Icon

Member No.: 130
Αγαπημένη Ομάδα: ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ, ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ ΣΙΞΕΡΣ, ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ
Αγαπημένος Παίχτης: ΓΚΑΛΗΣ, ΜΑΤΖΙΚ, ΜΑΡΤΣΟΥΛΙΟΝΙΣ, ΕΡΒΙΝΓΚ, ΑΙΖΑΙΑ ΤΟΜΑΣ
Αγαπημένη θέση: 6th player

-

QUOTE(kolokotronis @ Oct 19 2009, 01:32 ) *
Προσπαθώ να κρατηθώ από τη στιγμή που είδα το θρεντ και την ψηφοφορία με το όνομα του Γκάλη δίπλα στα υπόλοιπα.
Κατ'αρχήν κανείς δεν μπαίνει στον κόπο να απαντήσει που θα ήταν ο ένας χωρίς τον άλλο, ας πούμε μεταξύ Γκάλη-Γιαννάκη.
Μάλλον ξέρουμε την απάντηση.
Σαρούνας λες για συμπάθειες και αντιπάθειες και πριν τονίζεις ότι δεν μιλάμε για παικτική αξία μόνο αλλά για προσωπικότητες. Μάλιστα.
Μα η προσωπηκότητα δεν περιλαμβάνει και τον χαρακτήρα του ατόμου??
Ο εκάστοτε χαρακτήρας και προσωπηκότητα ενός ανθρώπου δεν δημιουργεί κάποια συναισθήματα στους υπόλοιπους?
Θαυμασμού, αηδείας κ.τ.λ. και συμπάθειας ή αντιπάθειας τελικά?
Θα μιλήσω για τον Ιωαννίδη.
Υπήρξε προπονητής του αιώνιου αντιπάλου σε χρόνια που ο παναθηνα'ι'κός ήταν η ζωή μου.
Τον αντιπαθώ απριόρι. Το ίδιο όμως υπήρξε και ο Τόμιτς π.χ. και πολλοί άλλοι. Για τον κόουτς η γνώμη μου είναι κατά πολύ χειρότερη.
Τα χειρότερα πράγματα στη ζωή για μένα κατά σειρά αχαριστία-ρουφιανιά-υποκρισία.
Ο Ιωαννίδης είναι το τρίτο.
Όταν έγινε υπουργός ένα από τα πρώτα πράγματα που τον άλουσα να λέει είναι ότι ''οι προπονητές πρέπει να εμπιστεύονται και να προωθούν τους Έλληνες παίκτες''. Ωραία.
Σαν τον τόμιτς, τον τάρλατς και τον νάκιτς. Έχουμε και τον σιγάλα θα βροντοφωνάξει κάποιος.
3-1 γράφει το σκορ. Γιατί δεν προτίμησε 3 ελληνόπουλα αντί των γιουγκοσλάβων?
Στην ΑΕΚ? Εκεί είναι το πανυγήρι!!
Στον τελικό που με την μαγκιά του κατάφερε να πάει το 98' από τα 200 συνολικά λεπτά συμμετοχής έλληνες έπαιξαν τα 29!!
Ναι, καλά είδατε, στη δεκάδα είχε τους κακιούζη-χατζη με 11 και 18 λεπτά συμμετοχής.
Μην μου πει κανείς ότι ο τσακαλίδης είναι έλληνας (το απέδειξε μόνος του άλλωστε πόσο έλληνας νιώθει) αλλά και αυτόν να βάλεις το καράβι δεν σώνεται.
Φυσικά όταν κάνεις πρωταθλητισμό τα πάντα πάνε περίπατο και κοιτάς να πετύχεις το στόχο σου.
Ο Ιωαννίδης το κατάφερε αυτό πάμπολλες φορές.
Όταν έχεις περάσει όμως από τη φάση και ξέρεις τι γίνεται, μην μας το παίζεις ότι νοιάζεσαι για τους έλληνες παίκτες.
Σου λέει όμως πόσοι στην ελλάδα θα ασχολούνται με το άθλημα και θα θυμούνται και πόσοι (παππούδες-γιαγιάδες-θείες) απλά θα σκεφτούν ''ο Ιωαννίδης ωοιάζεται για το καλό του ελληνικού αθλητισμού!!''
Καλά έκανε βέβαια, άλλες οι ανάγκες του πρωταθλητισμού και άλλες της πολιτικής.
Το συμπέρασμα όμως είναι ότι η προσωπικότητα που λέγεται Ιωαννίδης είναι πάρα πολύ ικανή αλλά και πάρα πολύ υποκριτική.
Και μετά σαρούνας λες ότι ότι πρέπει οι αντιπάθειες να μείνουν έξω από την επιλογή μας.
Και πρέπει να επιλέξω τον Ιωαννίδη ή τον Γκάλη?

δεν σε καταλαβαίνω kolokotronis προς τί τέτοιος ζήλος?
και από τί να κρατηθείς? σε τραβάει κανείς? laugh.gif

δηλαδή πρέπει σώνει και καλά να δεις γραμμένο από μένα ότι ο Γκάλης είναι η μεγαλύτερη προσωπικότητα ever? είπα την γνώμη μου όπως κάνω κάθε φορά

αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση
είναι φανερό ότι μιλάμε πάνω σε διαφορετική βάση και δεν έχει νόημα

+Quote Post
kolokotronis
post Oct 19 2009, 01:12
Post #19

NBA (1000~2000)
Group Icon

From: Ηλιούπολη- Αθήνα
Member No.: 5,221
Αγαπημένη Ομάδα: panathinaikos
Αγαπημένος Παίχτης: kevin johnson

-

QUOTE(sarounas @ Oct 19 2009, 02:05 ) *
δεν σε καταλαβαίνω kolokotronis προς τί τέτοιος ζήλος?
και από τί να κρατηθείς? σε τραβάει κανείς? laugh.gif

δηλαδή πρέπει σώνει και καλά να δεις γραμμένο από μένα ότι ο Γκάλης είναι η μεγαλύτερη προσωπικότητα ever? είπα την γνώμη μου όπως κάνω κάθε φορά

αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση
είναι φανερό ότι μιλάμε πάνω σε διαφορετική βάση και δεν έχει νόημα

Αναφέρομαι μόνο στις λέξεις προσωπικότητα και αντιπάθειες που είπες.
Μην πιάνεσαι από την τελευταία πρόταση. wink.gif
Και φυσικά το γεγονός ότι τα έγραψα σε έντονο ύφος, δεν σημαίνει ότι σου υπέδειξα τι να προτιμήσεις.
Μην μου βάζεις λόγια. peace.gif

--------------------
''Δεν φταίει κανένας από εσάς. Εγώ ο μ...κας φταίω, που σας ελευθέρωσα!!''

http://www.youtube.com/watch?v=qpAtG744-hE

+Quote Post
giannis_
post Oct 19 2009, 01:30
Post #20

NBA (1000~2000)
Group Icon

Member No.: 4,002
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
Αγαπημένος Παίχτης: Διαμαντίδης-Milos Vujanic-Saras

-

Εννοειται νικος γκαλης χωρις αυτον δεν θα μασταν εδω π ειμαστε τωρα και ως χωρα αλλα και ως συλλογοι!

Μεταγενεστερα βοηθησαν και αλλοι να γινει το μπασκετ τοσο αγαπητο στην ελλαδα αλλα παντα θα ειναι πιο πισω απο τον νικ

σωκρατης? rolleyes.gif βασιλακοπουλος>? rolleyes.gif

This post has been edited by giannis_: Oct 19 2009, 01:32

--------------------

"."Το μήνυμά μου προς όλους είναι ένα: Να προσέχετε όταν μιλάτε για τον Παναθηναϊκό! Και όταν ο Παναθηναϊκός παίζει άσχημα θα το πω εγώ πρώτος όπως έγινε και πέρυσι...Θα πω την αλήθεια και η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός άξιζε να πάρει τη νίκη σε αυτόν τον αγώνα. Γι' αυτό αφήστε τις μ....ίες ! Και μην με ρωτάτε γιατί συμβαίνει αυτό τώρα. Έχετε την εμπειρία να ξέρετε γιατί. Εδώ και 11 χρόνια ο Παναθηναϊκός είναι η καλύτερη ομάδα. Ας τελειώνουμε!"
Μe gustas panathinaikos me gustas tu http://www.youtube.com/watch?v=FXgSGwFCtpM ,manu chao και τα μυαλα στα μπλεντερ λεμε...

+Quote Post
Air and King
post Oct 19 2009, 02:27
Post #21

Group Icon

Member No.: 5,181
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Lakers 1972,Lakers 1985,Lakers 1987,Sixers 1967,Bucks 1971
Αγαπημένος Παίχτης: Pete Maravich,Magic Johnson,Elgin Baylor,George Gervin,LeBron James,Oscar Robertson,Len Bias,Michael Jordan,Kobe Bryant,Wilt Chamberlain,Hakeem Olajuwon κ.α

-

Θεωρω οτι ολοι αυτοι οι ανθρωποι που εβαλε ο Bullet στο Poll υπηρξαν/υπαρχουν ισχυρες προσωπικοτητες ειτε θετικα ειτε αρνητικα.Ειναι και υποκειμενικο το θεμα.

Ο Νικος Γκαλης ερχομενως απο το Σιτον Χολλ εκανε πολυ κοσμο να βγει στους δρομους και να παιξει μπασκετ!Τεραστια προσωπικοτητα ως αθλητης ενα ειδωλο που σημαδεψε μια χωρα για κοντα τωρα 30 χρονια!Η μπασκετκη του αξια εκανε τους οπαδους ολων των ομαδων ειτε αυτοι λεγονταν Ολυμπιακοι-Παναθηναικοι-Παοκτζηδες κ.ο.κ να τον σεβονται και να τον λατρευουν και εχω ξαναεκφρασει τη αποψη μου ποτε δεν διχασε!Ειμαι βεβαιος οτι κανενας Ολυμπιακος που σεβεται τον ευατο του δεν θα ειχε προβλημα να γινει ενα αγαλμα του Μεγαλου Νικου Γκαλη εξω απο το Σ.Ε.Φ!

Παρολο που ποτε δεν υπηρξα φαν του Γιαννακη ουτε σαν παιχτη ουτε σαν προπονητη(πολυ θα ηθελα να ειχε φυγει και να ερχοταν ξανα ο Ντουντα) δεν μπορω να παραγνωρισω οτι ειναι μια σπουδαια προσωπικοτητα.Νομιζω οτι οποιος υποστηριζει οτι ο Γιαννακης ειναι οτι ειναι εξαιτιας του Γκαλη υπερβαλει.Και παιχτικα να το δει κανεις δεν ηταν λιγοι οι επικριτες που ελεγαν οτι ο Γκαλης μπορει να εβαζε 40αρες αλλα οταν εκαιγε η μπαλα εριχνε "το μπαλακι" στο Γιαννακη.Και ως ενα βαθμο εχουν δικιο!Επισης ο Γιαννακης εχει και ως ενα σημειο παγκοσμια αναγνωριση σε σχεση με τον Γκαλη,λογικο βεβαια καθως σαν προπονητης εινα στο προσκηνιο.
Ο Sarounas εχει αρκετο δικιο αν σκεφτει κανεις οτι αθλητες παγκοσμιου βεληνεκους Ματζικ Τζονσον-Σακιλ Ονιλ-ΛεΜπρον Τζειμς-Βλαντε Ντιβατς εχουν αγακαλιασει τον Γιαννακη και τον γνωριζουν σαν προπονητη/παιχτη με την Εθνικη!

Ο Παπαλουκας και ο Διαμαντιδης πολυ σωστα βρισκονται στο Poll κατα την γνωμη μου.Εκτος οτι ειναι μεσα στους 3-4 κορυφαιους Ελληνες ολων των εποχων καριεριστες πετυχημενοι ειναι 2 απο τους κυριοτερους λογους που το ελληνικο μπασκετ ξεπερασε την κριση στις αρχες της δεκαετιας και ξαναεφεραν τον κοσμο πισω στο αθλημα κυριως με τις επιτυχιες της Εθνικης.Μεγαλες προσωπικοτητες-μεγαλοι παιχτες-καλα παιδια!

Προτιμω να μην αναφερθω στα αλλα ονοματα καθως διχαζουν.Τον Βασιλακοπουλο ειδικα ουτε θελω να τον ακουω ουτε να μιλαω για αυτον!

This post has been edited by Air and King: Oct 19 2009, 02:29

--------------------
NBA HISTORY

+Quote Post
a bullet for you...
post Oct 19 2009, 02:41
Post #22

Group Icon

From: From Hell...
Member No.: 4,452
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης στα μεσα-τελη των 80',ΠΑΟ(2OO2 & 2009)),Ροκετς(1994 & 1995),Πιστονς(1989 & 1990),Μπλειζερς(2010)
Αγαπημένος Παίχτης: Χακιμ Ολαζουον,Λαρι Μπερντ,Τσαρλς Μπαρκλει,Μπιλ Λαιμπιρ,Ντενις Ροντμαν,Βινι Τζονσον,Κεβιν Τζονσον,Μαχμουτ-Αμπντουλ-Ραουφ,Λαρι Τζονσον,Αλλεν Αιβερσον,Πολ Πιρς,Μπραντον Ροι,ΛαΜαρκους Αλντριτζ,Ντε Μαρκους Καζινς,,Νικ Γκαλης,Ντραζεν Πετροβιτς,Τονι Κουκοτς.
Αγαπημένη θέση: Center

-

QUOTE(colonel gomelsky @ Oct 19 2009, 01:48 ) *
Δεν διευκρινίζεις αν εννοείς μόνο Έλληνες. Ψήφισα την επιλογή "άλλος". Από τις υπάρχουσες θα ψήφιζα το Γιαννάκη (και μόνο). Τι σχέση έχει η παικτική αξία του Γκάλη με την προσωπικότητά του; Επειδή και οι ξένοι συμμετέχουν και συνεισφέρουν στο ελληνικό μπάσκετ οι δύο μεγαλύτερες προσωπικότητες που συνεισέφεραν από πολύ έως ελάχιστα στο ελληνικό μπάσκετ ειναι ο Ζοτς και ο Σάρας.

ΥΓ. Τεράστια εντύπωση μου κάνουν οι ψήφοι σε Παπαλουκά και Διαμαντίδη. Ειδικά στο Διαμαντίδη....

ΥΓ2. Προσθέστε και τον προδότη Βασίλη Σκουντή που κάθεται και ασχολείται πλέον με το Λεβαδειακό και την Καβάλα. tongue.gif

Εχεις δικιο οτι δεν το διευκρινησα..βεβαια,ειχα την αισθηση,οτι απ τις επιλογες της ψηφοφοριας,θα καταλαβαινατε οτι προκειται για τους Ελληνες και μονο.. peace.gif ..
Σιγουρα εχουν υπαρξει και ξενοι με πολυετη θητεια που εχουν προσφερει παρα πολλα..ο παλαιοτερος πρεπει να ειναι ο Ντουξαιρ,αν δεν κανω λαθος..(αληθεια..θυμαστε τον Τζονι Νιουμαν,πρωην κοουτς του Παγκρατιου και του ΠΑΟΚ?.. tongue.gif ..Ξεκαρφωτο..αλλα ηταν ''μορφη''..)..
Οσον αφορα τον Γκαλη τωρα...
Εσυ,μονο την αγωνιστικη του αξια,μπορεις να αναγνωρισεις?
Πρωτα απ'ολα,θα πρεπει να λαβουμε υποψιν,την επιδραστικοτητα,το impact που ειχε,οχι μονο στο Ελληνικο,αλλα και στο Ευρωπαικο μπασκετ,στο ιδιο το αθλημα της καλαθοσφαιρισης και στον Ελληνικο αθλητισμο γενικοτερα..
Επισης,ηταν ο ηρωας των παιδικων χρονων πολλων απο εμας..το ινδαλμα μιας εποχης..ενα προτυπο,πολυ θετικο μαλιστα.
Ηταν ο αθλητης,που αποτελεσε τον ''κραχτη'' του αθληματος στην Ελλαδα..που εκανε την πλειοψηφια της τοτε νεολαιας,να στραφει στο μπασκετ,να καθηλωθει στην τηλεοραση,να γεμισουν τα γηπεδα απο κοσμο που ηθελε να παρακολουθησει αγωνες μπασκετ,να γεμισουν τα ανοιχτα ολης της χωρας με παιδια....παρα πολυ μεγαλη υποθεση αυτο..
Ο Γκαλης,ειναι ο ανθρωπος-αθλητης,που αγαπηθηκε περισσοτερο απ τον οποιοδηποτε αλλον,απ τη συντριπτικη πλειοψηφια του κοσμου..ανεξαρτητος οπαδικης προτιμησης..που εχει δημιουργησει ενα μυθο γυρω απ το ονομα του..που ο κοσμος,ακομη τον θυμαται και τον λατρευει..τον σεβεται και τον αναγνωριζει..τη στιγμη που καποιοι αλλοι,ισως να δειχνουν αγνωμοσυνη και μικροτητα προς το προσωπο του...

QUOTE(sarounas @ Oct 18 2009, 23:51 ) *
Κατά την γνώμη μου ο Γιαννάκης και μάλιστα χωρίς αντίπαλο. Τον ξέρουν και οι πέτρες.....
Είναι για πάνω από 30 χρόνια στην πρώτη γραμμή εκ των οποίων στα μισά αρχηγός της εθνικής και έχει γίνει σχεδόν συνώνυμο με την φράση «ελληνικό μπάσκετ»

Αν σηκωσεις τις πετρες ομως..απο κατω μπορει και να μην τον ξερουν..ενω τον Νικ,σιγουρα θα τον αναγνωρισουν..
Σιγουρα εχει προβληθει κατα πολυ,ως το συνωνυμο με το Ελληνικο μπασκετ(ο Γιαννακης).Εμενα προσωπικα,ουδεποτε με επεισε ολη αυτη η προβολη..

QUOTE(xxx-4711 @ Oct 19 2009, 00:19 ) *
1. γκαλης πρωτος μακραν απο τους υπολοιπους
2. γιαννακης δευτερος καλυτερος παικτης μετα τον γκαλη τουλαχιστον την τελευταια 30ετια ο μοναδικος που εχει κερδισει ευρωμπασκετ ως παικτης και προπονητης
3. σπανουλης παπαλουκας οι καλυτεροι της τελευταιας δεκαετιας
4. φασουλας κορυφαιος αμυντικος αγωνιζοταν ουσιαστικα μονος στη θεση του για σχεδον μια δεκαετια χωρις την παρουσια του το 87 δε θα μπαιναμε καν στην τετραδα.

τον ιωαννιδη θα τον τοποθετουσα στους ολετηρες του αθληματος

Φιλε triple x...αν προσεξες,η ψηφοφορια δεν αναφερεται μονο για-σε παικτες.
Εχουν προταθει και αλλα ονοματα απο αλλα ποστα,πχ. διοικητικα,προεδροι ομαδων..
Ο Γιαννακης,ο 2ος καλυτερος παικτης μετα τον Γκαλη?Εχω αντιθετη αποψη..βεβαια το θεμα το poll ειναι αλλο..

Τι σημαινει ''ολετηρες''?

Ειναι εμφανες βεβαια,οτι η 2η ψηφος μου ειναι ο τρισμεγιστος Νικ(βασικα ειναι 100% η 1η μου επιλογη!)..
Θα παραθεσω μια παλιοτερη δημοσιευση μου(Νο7),απ το τοπικ ''Γκαλης vs Διαμαντιδης''..

''Υπηρχε μια ατακα ενος εκλιποντος πολιτικου αρχηγου που ελεγε:''Τα τιμημενα νιατα κ' το δοξασμενα γηρατεια..''.Με αφορμη αυτο ειπα να ανοιξω ενα τοπικ,προκειμενου να δω αποψεις.Το εθεσα σε επιπεδο Εθνικης ομαδας αν κ' σε συλλογικο επιπεδο παλι θα παρουσιαζε ενδιαφερον.Στο προκειμενο τωρα θα ελεγα τα εξης:Οι διακρισεις κ' των 2 τους παρουσιαζει μια ισορροπια.Χρυσο στο Ευρω του 87',κ' αργυρο στο Ευρω του 89' ο Γκαλης,χρυσο στο Ευρω του 05',κ' αργυρο στο παγκοσμιο του 06' ο Διαμαντιδης.Εδω πρεπει να πω κατι.Η εποχη που αγωνιζεται ο Διαμαντιδης(Και γενικα ολοι μετα το 87'),ειναι μια εποχη με την Ελλαδα να ειναι ηδη ανεπτυγμενη κ' καταξιωμενη μπασκετικα,τοσο σε συλλογικο επιπεδο οσο κ στην Εθνικη.Ο τροπος που μας αντιμετωπιζουν ολες οι δυναμεις του μπασκετ καταδεικνυει ποσο πολυ μας σεβονται κ' μας υπολογιζουν σαν αντιπαλους.Ολα αυτα χτιστηκαν στα ''Γερα θεμελια'' που μπηκαν στα 80',οταν το μπασκετ ηταν ''Αναπτυσομενο'' ακομα,οι ''Κραταιες'' δυναμεις ηταν αλλες κ' μεις ημασταν καποια ''Κλικ'' πισω σ'ολα.Παρολα αυτα η παρουσια του Νικ,συνεπικουρουμενου κ' απο τους αλλους ''Σωματοφυλακες'' Γιαννακη,Φανη,Φασουλα κ των υπολοιπων παιδιων,αλλαξε τα πραγματα με την κορυφωση αυτων,το 87' το οποιο αποτελει μια απο τις μεγαλυτερες αθλητικες εκπληξεις-ανατροπες που εχουν συμβει ποτε.Καποιοι ειπαν(Γκομελσκι),οτι κ η Μαυριτανια να διοργανωνε Ευρω,θα το επαιρνε.Ηρθε κ' το ασημενιο το 89',για να δειξει οτι δεν επροκειτο για συγκυρια.Θελω να πω με ολα αυτα οτι,υπηρξε μεγαλος ανηφορος μεχρι η Εθνικη Ελλαδος να καθιερωθει στις συνειδησεις των Ευρωπαιων,ως μια,εκ των κορυφαιων ομαδων.Και σε ολα αυτα ο Νικ μεγαλουργησε.4 φορες πρωτος σκορερ σε Ευρωμπασκετ,2 MVP σε Ευρωμπασκετ,1 φορα 1ος σκορερ σε παγκοσμιο,επιλεκτο μελος της μικτης Ευρωπης,σπαζοντας το φραγμα των 5000π με την Εθνικη κανοντας τον τον μοναδικο αθλητη που το εχει καταφερει,κ' με μεσο ορο κατι παραπανω απο 30π!Οσον αφορα τις αμυντικες του ''Αδυναμιες'' θα ελεγα οτι οποτε χρειαστηκε να παιξει αμυνα το επραξε.Ηταν ο πιο γυμνασμενος αθλητης ομαδικου σπορ στα χρονια του.Πιστευω οτι κ ο Ιωαννιδης στον Αρη,κ οι Πολιτης,Κιουμουρτζογλου στην Εθνικη τον ''Διαχειριστηκαν'' με τετοιον τροπο,ωστε να ζητανε απο αυτον το μεγιστο σε επιθετικες επιδοσεις, κ' δεν ισχυε αυτο οτι οι υπολοιποι κυριως ο Γιαννακης καλυπταν την αμυντικη του ''Αμελεια''.Απλα ο Νικ ηταν machine gun στην επιθεση.Εκτος αυτου του ''Χαρισματος'',διεθετε φοβερη αντιληψη στη πασα.Οι no look πασες του Νικ,εχουν μεινει στην ιστορια.Οι μεσοι του οροι στις ασιστ ηταν παντα ψηλοι,με την 1η χρονια στον ΠΑΟ,να αγγιζει τις 6 ασσιστ ανα παιχνιδι!Στην απορια που εχουν εκφρασει πολλοι κατα καιρους,αν ο Νικ θα μπορουσε να ανταποκριθει με παρομοιο τροπο(Να κυριαρχησει δηλαδη),κ' στο συγχρονο μπασκετ η προσωπικη μου απαντηση ειναι ΑΝΕΤΑ!!Για ποιο λογο?Επιθετικα,τα κυριαρχα στοιχεια ειναι το isolation game κ' η ικανοτητα στο 1 vs 1,η extra πασα,το pick n' roll k' split out game.Αν ο Σπανουλης θεωρειται ως ενας εκ των κορυφαιων στη Ευρωπη σ'αυτα τα στοιχεια,τοτε θα μου επιτρεψετε να πω οτι ο Γκαλης θα εκανε θραυση!Συν το γεγονος οτι οι συγχρονοι ψηλοι ειναι πιο οξυδερκεις κ ταλαντουχοι απο αυτους που ειχε ο Νικ κατα καιρους για συμπαικτες,για να αξιοποιουν τις laser πασες του,κ περισσοτεροι καλοι σουτερ υπαρχουν,για να τους τις στελνει ''Συστημενες''!Ειτε με pick n' roll,ειτε με 1 vs 1,ειτε ετσι ,ειτε αλλιως,ο Νικ θα περναγε τον προσωπικο του αντιπαλο κ' η' θα το εβαζε η' θα αξιοποιουσε τον ελευθερο συμπαικτη του.Αν καποιος ισχυριστει οτι οι συγχρονοι αμυντικοι ειναι ικανοτεροι κ' θα μπορουσαν να τον περιορισουν(Μεσα σ'αυτους κ' ο Διαμαντιδης),εγω θα ελεγα, οτι σιγουρα δεν εχουν δει,ακουσει η' διαβασει για Σιγαλα,Ντακουρι,Ζντοβτς,Φανη,Μαρτσουλιονις κ πολλους αλλους που ειχε αντιμετωπισει σε Ελλαδα κ' Ευρωπη..Σαν ινδαλμα της νεολαιας,ο Γκαλης ηταν ο super man των παιδικων μας χρονων τοτε.Ειχε φοβερο αντικτυπο.Δεν υπηρχε ανοικτο γηπεδο που να μην ηταν γεματο,οι παντες επαιζαν προσπαθωντας να μιμηθουν τον Νικ.Εγινε τραγουδι στα γηπεδικα συνθηματα κ εμεινε στα χρονικα η θεικη ατακα''Ποιος εισαι ο Γκαλης?''η' ''Πως την εχεις δει Γκαλης?''!!Η αναγνωριση απο τον κοσμο κ την νεολαια,ηταν τοτε πολυ μεγαλη σε εκταση,καθολικη θα ελεγα.Simple the BEST!''.

This post has been edited by a bullet for your head: Oct 19 2009, 02:49

--------------------

+Quote Post
giannis_
post Oct 19 2009, 02:47
Post #23

NBA (1000~2000)
Group Icon

Member No.: 4,002
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ
Αγαπημένος Παίχτης: Διαμαντίδης-Milos Vujanic-Saras

-

QUOTE(a bullet for your head @ Oct 19 2009, 03:37 ) *
Αν σηκωσεις τις πετρες ομως..απο κατω μπορει και να μην τον ξερουν..ενω τον Νικ,σιγουρα θα τον αναγνωρισουν..
Σιγουρα εχει προβληθει κατα πολυ,ως το συνωνυμο με το Ελληνικο μπασκετ(ο Γιαννακης).Εμενα προσωπικα,ουδεποτε με επεισε ολη αυτη η προβολη..

Eχει προβληθει πολυ και λογικο ειναι!Οι επιτυχιες της εθνικης η προσπαθεια επαναφορας του ολυμπιακου στην πρωτη θεση και πολλα αλλα!
Αλλα αν σε ενα δωματιo ηταν ο γιαννακης και ο γκαλης μαζι, ποιος θα ηταν το επικεντρο?Ο νικ.Αν βγει στο δρομο ο νικ σε οποιοδηποτε μερος της ελλαδας(ειτε στο κεντρο της αθηνας ειτε στη θεσσαλονικη ειτε στο πειραια ...αν καταλαβαινετε τι εννοω...) θα τρεχουν ολοι σαν τρελοι για να τον δουν απο κοντα και να του μιλησουν!Με τον γιαννακη δεν θα γινει το ιδιο...

This post has been edited by giannis_: Oct 19 2009, 02:50

--------------------

"."Το μήνυμά μου προς όλους είναι ένα: Να προσέχετε όταν μιλάτε για τον Παναθηναϊκό! Και όταν ο Παναθηναϊκός παίζει άσχημα θα το πω εγώ πρώτος όπως έγινε και πέρυσι...Θα πω την αλήθεια και η αλήθεια είναι ότι ο Παναθηναϊκός άξιζε να πάρει τη νίκη σε αυτόν τον αγώνα. Γι' αυτό αφήστε τις μ....ίες ! Και μην με ρωτάτε γιατί συμβαίνει αυτό τώρα. Έχετε την εμπειρία να ξέρετε γιατί. Εδώ και 11 χρόνια ο Παναθηναϊκός είναι η καλύτερη ομάδα. Ας τελειώνουμε!"
Μe gustas panathinaikos me gustas tu http://www.youtube.com/watch?v=FXgSGwFCtpM ,manu chao και τα μυαλα στα μπλεντερ λεμε...

+Quote Post
Air and King
post Oct 19 2009, 03:08
Post #24

Group Icon

Member No.: 5,181
Αγαπημένη Ομάδα: Olympiakos,Lakers 1972,Lakers 1985,Lakers 1987,Sixers 1967,Bucks 1971
Αγαπημένος Παίχτης: Pete Maravich,Magic Johnson,Elgin Baylor,George Gervin,LeBron James,Oscar Robertson,Len Bias,Michael Jordan,Kobe Bryant,Wilt Chamberlain,Hakeem Olajuwon κ.α

-

QUOTE(a bullet for your head @ Oct 19 2009, 03:41 ) *

Αυτο ειναι το θεμα φιλε Bullet οτι ο Γιαννακης εχει μεινει στο προσκηνιο και γνωριζει μεγαλυτερη αναγνωριση απο τον Γκαλη εκτος Ελλαδας.Στην Ελλαδα ολοι η οι περισσοτεροι ξερουν ποιος ειναι ο Γκαλης και οτι ειναι(να το πω και εδω) ο G.O.A.T του ελληνικου μπασκετ!
Αυτη η προβολη στον Γιαννακη τον εχει γιγαντωσει παραπανω ισως απο οτι το αξιζε δεν παυει ομως να ειναι δεδομενο!

Στα υπολοιπα που λες συμφωνω για τον Γκαλη.Αλλωστε προσωπικα τα μονα μου "ειδωλα" εκτος ΝΒΑ ηταν ο Σαμπονις και ο Γκαλης!

This post has been edited by Air and King: Oct 19 2009, 03:09

--------------------
NBA HISTORY

+Quote Post
a bullet for you...
post Oct 19 2009, 03:35
Post #25

Group Icon

From: From Hell...
Member No.: 4,452
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης στα μεσα-τελη των 80',ΠΑΟ(2OO2 & 2009)),Ροκετς(1994 & 1995),Πιστονς(1989 & 1990),Μπλειζερς(2010)
Αγαπημένος Παίχτης: Χακιμ Ολαζουον,Λαρι Μπερντ,Τσαρλς Μπαρκλει,Μπιλ Λαιμπιρ,Ντενις Ροντμαν,Βινι Τζονσον,Κεβιν Τζονσον,Μαχμουτ-Αμπντουλ-Ραουφ,Λαρι Τζονσον,Αλλεν Αιβερσον,Πολ Πιρς,Μπραντον Ροι,ΛαΜαρκους Αλντριτζ,Ντε Μαρκους Καζινς,,Νικ Γκαλης,Ντραζεν Πετροβιτς,Τονι Κουκοτς.
Αγαπημένη θέση: Center

-

QUOTE(Air and King @ Oct 19 2009, 03:27 ) *
Θεωρω οτι ολοι αυτοι οι ανθρωποι που εβαλε ο Bullet στο Poll υπηρξαν/υπαρχουν ισχυρες προσωπικοτητες ειτε θετικα ειτε αρνητικα.Ειναι και υποκειμενικο το θεμα.

Προτιμω να μην αναφερθω στα αλλα ονοματα καθως διχαζουν.Τον Βασιλακοπουλο ειδικα ουτε θελω να τον ακουω ουτε να μιλαω για αυτον!

Σιγουρα,αρκετοι εχουν προσφερει πολλα θετικα..οπως και καποια αρνητικα..
Περαν του υποκειμενισμου του καθενος απο εμας,εχει παραχθει εργο και εχει υπαρξει συνεισφορα..λιγο πολυ,ολοι ξερουμε.
Ο κ.Βασιλακοπουλος,εχω την αισθηση,οτι δεν θα συγκεντρωνει και τις περισσοτερες συμπαθειες..παρολα αυτα,& αυτος,απ το δικο του μετεριζι,εχει δουλεψει αρκετα και εχει προσπαθησε επι σειρα ετων,για την αναπτυξη του αθληματος..
Μπορει να υπαρχουν πολλα ''αμφισβητουμενα'' σημεια..το αντιλαμβανομαι..ομως και αυτος εχει προσφερει και σιγουρα μπορει να θεωρηθει ως μια εκ των κορυφαιων προσωπικοτητων..
Βεβαια,οπως εχω αναφερει και στο παρελθον γι'αυτον,αυτα που εχει αποκομισει απ την ''εμπλοκη'' του με το μπασκετ,ειναι περισσοτερα ισως,απ'αυτα που εχει προσφερει..και σιγουρα η οποια σταση του στο ''θεμα'' με τον Νικ,αποτελει ενα ''μελανο σημειο''...

Οι κ.Γιαννακοπουλοι,δεν ξερω κατα ποσο η' σε ποιο βαθμο μπορει να διχαζουν..σιγουρα ομως εχουν προσφερει τα μεγιστα..και αυτο δυσκολα μπορει να αμφισβητηθει απο οποιονδηποτε..
Εδω και παρα πολλα χρονια,εχουν ξοδεψει τεραστια ποσα,καταφερνοντας να προσελκυσουν και να ενταξουν, κορυφαια ονοματα παικτων και προπονητων στην ομαδα του ΠΑΟ..και ποιοι δεν εχουν ερθει..Ντομινικ?Γκαλης?Μαλκοβιτς?Σκοτ?Βολκωφ?Πασπαλιε?Ρατζα?Μποντιρογκα?Φανης?Στογιαν?Γιαννακης?Ρεμπρατσα?Διαμαντιδης?Αλβερτης?Σισκα?Σαρας?Σπανουλης?Η' ο κορυφαιος προπονητης ολων των εποχων στην Ευρωπη ο Ζελικο Ομπραντοβιτς?
Ειχαμε την τυχη να παρακολουθησουμε απο κοντα,στα Ελληνικα γηπεδα,μια πανδαισια αστερων..κορυφαιες και τεραστιες μπασκετικες προσωπικοτητες..για τον ''απλουστατο'' λογο,οτι οι κ.Γιαννακοπουλοι,εκαναν τα αδυνατα,δυνατα...και χωρις να συνυπολογιζουν στις τελικες τους αποφασεις το οποιο χρηματικο κοστος...
Νομιζω οτι ειναι μακραν,οι καλυτεροι διαχρονικα προεδροι, σε οποιοδηποτε αθλημα στην Ελλαδα,της ομαδας,που ειναι η καλυτερη-πιο επιτυχημενη στην Ευρωπη, την τελευταια 15ετια..

Η 3η ψηφος μου πηγε ΄σ'αυτους..

ΥΓ:Χαιρομαι παρα πολυ που βλεπω 4 ψηφους ηδη στον Ματθαιου!

This post has been edited by a bullet for your head: Oct 19 2009, 03:37

--------------------

+Quote Post
pivot
post Oct 19 2009, 10:01
Post #26

A1 (200~550)
Group Icon

Member No.: 3,538
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Αγαπημένος Παίχτης: Αγγελος Κορωνιός
Αγαπημένη θέση: Small Forward

-

H μεγαλύτερη προσωπικότητα; δεν νομίζω να θέλει καν ρώτημα : μακράν ο Νίκος Γκάλης.
Η επίδραση που είχε και έχει ο Γκάλης όχι μόνο στο μπάσκετ αλλά σε όλο τον ελληνικό αθλητισμό (ίσως με μια υπερβολή και στην κοινωνία) δεν έχει προηγούμενο. Μένει η ιστορία να καταγράψει αν θα υπάρχει επόμενο (τέτοιου είδος φαινόμενο).

Τώρα επειδή επέλεξε να μην γίνει αυλοκόλακας σαν μερικούς άλλους και αποτραβήχτηκε αυτό τον κάνει ακόμα πιο μεγάλο.

Τωρα όσον αφορά την ύπαρξη Παπαλουκά-Διαμαντίδη εγώ διαφωνώ γενικώς όταν σε τέτοιου είδους ψηφοφορίες "όλων των εποχών" μπαίνουν μέσα εν ενεργεία παίκτες. Σύμφωνοι οι Παπαλουκάς - Διαμαντίδης είναι οι καλύτεροι παίκτες της εποχής μας, όπως και άλλοι στην εποχή τους ήταν οι καλύτεροι. Για να δούμε όμως την αξία τους και την συμβολή τους διαχρονικά πρέπει να το δούμε στο μέλλον αφού έχουν κλείσει την καριέρα τους και περάσει και καμιά δεκαετία.

Είμαι ο τελευταίος που θα υποστήριζα τον Βασιλακόπουλο, αλλά δεν μπορεί κανείς να αρνηθεί την προσφορά του στο ελληνικό μπάσκετ. Εχει του κόσμου τα αρνητικά, συμφωνώ, η ιστορία θα κρίνει πια θα βαρύνουν περισσότερο.

Για τον Ιωαννίδη τα είπε όλα ο μεγάλος Φάνης με μια φράση "έπαιζε και έξω από τις γραμμές του παρκέ" , κάπως έτσι!
Κάποιος φίλος πιο πάνω είπε ότι έδειξε τι αξίζει και κρίθηκε από την παρουσία του σαν υπουργός, με βρίσκει σύμφωνο.

+Quote Post
Timemaster
post Oct 19 2009, 10:16
Post #27

NBA (1000~2000)
Group Icon

From: ΤΑΜΠΕΡΕ ΦΙΛΑΝΔΙΑ
Member No.: 7,003
Αγαπημένη Ομάδα: Αρης
Αγαπημένη θέση: Power Forward

-

καταρχήν όταν μιλάμε για μεγάλη προσωπικότητα εγώ το εκλαμβάνω ποιος επηρέασε περισσότερο θετικά το Ελληνικό μπάσκετ. Μιας και ο τίτλος είναι (να με συγχωρέσει ο bullet) κακοδιατυπωμένος

Τι σημασία έχει πόσα χρόνια έζησε...
πόσα χρόνια αγωνίστηκε
τι δημόσιες σχέσεις έχει και όλα αυτά;

Και ο Χριστός 33 χρόνια έζησε και δίδαξε μόλις τρία αλλά είναι γνωστός εδώ και 2000 χρόνια περίπου
Το ίδιο και ο Μ. Αλέξανδρος κ.λ.π.

Ο Γκάλης για εμένα είναι η πρώτη επιλογή πολύ μακριά από την δεύτερη και την αιτιολογώ από την μεριά μου αν και το βρίσκω λίγο μάταιο μιας και τόνοι μελάνης έχουν χυθεί για αυτόν τον αθλητή.

Όταν ήρθε στην Ελλάδα το μπάσκετ ήταν ερασιτεχνικό και ΑΥΤΟΣ το άλλαξε. Οι κινήσεις του ήταν πολλές και όχι μόνο μέσα από το γήπεδο που ήταν κορυφαίος.

Είναι πολλές οι ιστορίες ,που αγγίζουν τα όρια του μύθου, για τις προπονήσεις του Άρη που όταν τελείωναν αυτός ξεκινούσε να ανεβοκατεβαίνει τις κερκίδες του Αλεξάνδρειου και να συνεχίζει προπόνηση με τον προσωπικό του γυμναστή και που οδήγησαν στους συμπαίχτες του να γίνουν ποιο επαγγελματικοί προσπαθώντας να ακολουθήσουν το ρυθμό του.
Ήταν αυτός που πρώτος ζήτησε επαγγελματικό συμβόλαιο.

Ενώ η αγωνιστική του παρουσία ήταν τόσο έντονη που επισκίασε όλους τους προηγούμενους μεγάλους αθλητές και οδήγησε την Ελλάδα από την Ευρωπαική αφάνεια με σταθερή ανοδική πορεία έως την καθιέρωση στην κορυφή και το ίδιο έκανε και με τον Άρη.

Είναι ο μοναδικός αθλητής όπου είχε πιστούς υποστηριχτές από όλο το φάσμα των φιλάθλων ανεξάρτητα οπαδικών φρονημάτων ενώ η προσωπολατρία του ήταν τόσο έντονη που επισκίασε κατά πολύ την ομάδα του Άρη και μιλάμε για ομάδα με απίστευτα ρεκόρ εκείνη την εποχή και μερικά πιθανών να μην καταρριφθούν ποτέ και όχι μια περίπτωση όπως ο Χατζηπαναγής στο ποδόσφαιρο που κατάφερε κάτι παραπλήσιο αλλά παίζοντας στον μέτριο Ηρακλη του ενός κυπέλλου.

Όλοι οι τωρινοί Έλληνες καλαθοσφαιριστές επέλεξαν το μπάσκετ για να μοιάσουν τον Γκάλη (δηλώσεις τέτοιες υπάρχουν άπειρες) δημιουργώντας ένα ντόμινο εξελίξεων που έφερε μια ραγδαία ανάπτυξη του αθλήματος.

Όσο για την αναγνωρισιμότητά του ,που έχει τεθεί από άλλους, το θεωρώ πως ακόμα και σήμερα 10 και κάτι χρόνια από τότε που αποσύρθηκε από το μπάσκετ και που εξαφανίστηκε ουσιαστικά από τον αθλητισμό (και όχι μόνο) παραμένει το επίκεντρο όπου και να βρίσκεται και τον γνωρίζουν ακόμα ξεπερνώντας στις εμφανίσεις του ακόμα και άτομα όπως ο Γιαννάκης, ο Ιωαννίδης, ο Φασούλας της ίδιας εποχής που είναι ακόμα στο προσκήνιο από διάφορα δημόσια πόστα.

Γράφοντας όλα αυτά νοιώθω σαν να συγκρίνω τον Σκαλκώτα (wink.gif ή τον Θεοδωράκη με την Άννα Βίσση
ή τον Μάνο Ελευθερίου με τον Καρβέλα. Και τα λέω αυτά για να τονίσω πως η δημοσιότητα ενός προσώπου δεν είναι ανάλογη με το έργο που έχει αναδείξει.

Υ.Γ.1 Οι άλλοι τρεις ψήφοι μου (Ιωαννίδης,Γιαννάκης, Άλλος) θα αναλυθούν (ίσως) αργότερα
Υ.Γ.2 Ματθαίου και ο Αμερικάνος ήταν σπουδαίοι και τρανοί στην εποχή τους αλλά οι συγκυρίες και όχι μόνο δε τους βοήθησαν να αλλάξουν το μπάσκετ.
Υ.Γ.3 Πιστεύω πως Παπαλουκάς, Διαμαντίδης είναι πολύ πρόσφατοι για να τους δούμε αντικειμενικά και για να κρίνουμε πως επηρέασαν το μπάσκετ.
Υ.Γ.4 Παράγοντες όπως ο Βασιλακοπουλος, οι Γιανακοπουλαίοι, ο Κόκαλης κ.λ.π. πιστεύω πως κάνουν περισσότερο κακό στο Ελληνικό μπάσκετ από καλό

QUOTE(pivot @ Oct 19 2009, 11:01 ) *
Τώρα επειδή επέλεξε να μην γίνει αυλοκόλακας σαν μερικούς άλλους και αποτραβήχτηκε αυτό τον κάνει ακόμα πιο μεγάλο.

rolleyes.gif

This post has been edited by Timemaster: Oct 19 2009, 10:20

--------------------
ΟΧΙ ΑΛΛΗ "Α1"

+Quote Post
Dwyane '...
post Oct 19 2009, 10:37
Post #28

NBA (1000~2000)
Group Icon

From: Aθηνα
Member No.: 1,345
Αγαπημένη Ομάδα: Miami Heat, Αεκ
Αγαπημένος Παίχτης: Dwyane Wade,Lebron James,Alonzo Mourning,Michael Jordan,Shaq, Larry Bird, Νικος Γκάλης

-

νικος γκαλης μακραν απο τον δευτερον!!!ετη φωτος μπροστα!!χιλιαδες κοσμος και ειδικοτερα παιδια ασχοληθηκαν με το μπασκετ χαρη σ'αυτον!!ειναι ισως ο μοναδικος παικτης ομαδικου αθληματος στην ελλαδα τον οποιο αναγνωριζουν και παραδεχονται απαντες!!!ολυμπιακοι,παναθηναικοι,αεκτζηδες,αρεια
οι
...ολοι!!!!δεν προκαλεσε ποτε με την συμπεριφορα του και το ηθος του ειναι αξιο αναφορας!!
ο γιαννακης θεωρω πως οτι εκτισε σαν παικτης το εχει γκρεμισει με την συμπεριφορα του σαν προπονητης και ειδικα τα τελευταια χρονια.
γκαλης χωρις δευτερη σκεψη!!

This post has been edited by ronin: Oct 19 2009, 10:37

--------------------
''Την αποτυχία μπορώ να την δεχτώ.Όλοι αποτυγχάνουμε σε κάτι.Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ είναι η έλλειψη προσπάθειας...''(Michael Jordan)

''Life is not measured by the number of breaths that you take but by the moments that take your breath away.Thats what Dwyane is about.''(Pat Riley)

''Μονάχα ο Θεός είναι πιο τρομακτικός από τον Lebron''(George Hill)

''I haven't seen anybody like him. It's like Karl Malone out at the point running a team. Are you kidding?"(Legend Julius Erving on LeBron James)

http://www.youtube.com/watch?v=l4-iyUpaw4g

http://www.youtube.com/watch?v=NSA_Di2vliU

2006, 2012, 2013 NBA Champions and the story continues....

+Quote Post
panos75
post Oct 19 2009, 14:31
Post #29

NBA (1000~2000)
Group Icon

Member No.: 720

-

QUOTE(a bullet for your head @ Oct 19 2009, 03:41 ) *
Τι σημαινει ''ολετηρες''?

Ολετήρας είναι ο καταστροφέας, αυτός που υποσκάπτει, που εμποδείζει κάτι.

Στα μεγάλα πλην του Βασιλακόπουλου να προσθέσω απλώς την μικροψυχία του. Αυτός ο κύριος είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που το κλειστό του ΟΑΚΑ δεν έχει ονομαστεί "Νίκος Γκάλης".

--------------------
http://farmakoglossos75.blogspot.com/

"Do not touch the glass. Do not approach the glass. You pass him nothing but soft paper - no pencils or pens. No staples or paperclips in his paper. Use the sliding food carrier, no exceptions. If he attempts to pass you anything, do not accept it. Do you understand me?"

+Quote Post
Dwyane '...
post Oct 19 2009, 14:38
Post #30

NBA (1000~2000)
Group Icon

From: Aθηνα
Member No.: 1,345
Αγαπημένη Ομάδα: Miami Heat, Αεκ
Αγαπημένος Παίχτης: Dwyane Wade,Lebron James,Alonzo Mourning,Michael Jordan,Shaq, Larry Bird, Νικος Γκάλης

-

QUOTE(panos75 @ Oct 19 2009, 13:31 ) *
Ολετήρας είναι ο καταστροφέας, αυτός που υποσκάπτει, που εμποδείζει κάτι.

Στα μεγάλα πλην του Βασιλακόπουλου να προσθέσω απλώς την μικροψυχία του. Αυτός ο κύριος είναι ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ λόγος που το κλειστό του ΟΑΚΑ δεν έχει ονομαστεί "Νίκος Γκάλης".

πολυ σωστη παρατηρηση!!!

--------------------
''Την αποτυχία μπορώ να την δεχτώ.Όλοι αποτυγχάνουμε σε κάτι.Αυτό που δεν μπορώ να δεχτώ είναι η έλλειψη προσπάθειας...''(Michael Jordan)

''Life is not measured by the number of breaths that you take but by the moments that take your breath away.Thats what Dwyane is about.''(Pat Riley)

''Μονάχα ο Θεός είναι πιο τρομακτικός από τον Lebron''(George Hill)

''I haven't seen anybody like him. It's like Karl Malone out at the point running a team. Are you kidding?"(Legend Julius Erving on LeBron James)

http://www.youtube.com/watch?v=l4-iyUpaw4g

http://www.youtube.com/watch?v=NSA_Di2vliU

2006, 2012, 2013 NBA Champions and the story continues....

+Quote Post

4 Pages V  < 1 2 3 4 >
Reply to this topicStart new topic
1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

RSS Lo-Fi Version Time is now: 30th July 2014 - 15:05