Σουτ και ανάπτυξη

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Μαρ 28, 2020 4:26 pm

Μια χαρα καλη αρχη.
Λοιπον για αρχη ειχα παντα την απορια ποιο ειναι το σωστο υψος της μπασκετας για ενα παιδι σε ολη τη διαρκεια της ανάπτυξής του. Πόσο λαθος ειναι για ενα παιδι να προσπαθει να σουταρει σε κανονική ή σχετικά ψηλη μπασκετα και ποσο κακη επιδραση εχει στο να εχει σωστο σουτ αυτό. Ακομα θυμαμαι το σουτ μου μέχρι τα 15 που δεν ειχα την απαιτούμενη δυναμη. Νομιζω οτι ηταν χαμενα χρονια, ουσιαστικα το κλειδωσα το σουτ μου μετα τα 20, ερασιστεχνης βεβαια.
Ο 2χρονος γιος μου θα μεγαλώσει γρήγορα :rofl: και αγχώνομαι. :rofl:
Νομιζω οτι στο αμερικα θα υπαρχει απαντηση αλλα οποιος το εχει ηδη ψαξει καλο θα ηταν να ποσταρει τιποτα.

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 01, 2020 6:13 pm

Πολύ μεγάλο θέμα...

Είναι ουσιαστικά ο λόγος που μικρός επέλεξα το ποδόσφαιρο αντί για το μπάσκετ, γιατί απλά δεν έφτανα τη κανονική μπασκέτα :P
Και χάθηκε έτσι ένα μεγάλο ταλέντο :rofl:

Ακόμα μεγαλύτερο είναι το θέμα στα κορίτσια. Κάπου είχα διαβάσει/δει τον Φασούλα να το αναφέρει αυτό, ότι στην Ισπανία νομίζω μέχρι τα 12-14(??) αγωνίζονται σε καθαρά χαμηλότερες μπασκέτες. Και ήταν και ένα από τα πράγματα που είχε να προτείνει για αλλαγές στο ελληνικό μπάσκετ.

Πιο επιστημονική απάντηση καθαρά για το ερώτημα δεν έχω, ίσως να βρεις κάπου εδώ παράλληλα με το όπου αλλού ψάχνεις:
http://dragon.a2hosted.com/basketforum. ... l?f77.html

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
jhantzop

Moderator
Reactions: 36
Δημοσιεύσεις: 3552
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2007 6:35 am
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: ο έκτος!
Αγαπημένη ομάδα: Charlotte-Hornets
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 26, 2020 6:34 am

Redfly έγραψε:
Σάβ Μαρ 28, 2020 4:26 pm
Νομιζω οτι στο αμερικα θα υπαρχει απαντηση αλλα οποιος το εχει ηδη ψαξει καλο θα ηταν να ποσταρει τιποτα.
Δυστυχώς δεν υπάρχει απάντηση πουθενά... ή για να το πω διαφορετικά, υπάρχουν δύο σχολές... και οι δύο έχουν επιχειρήματα!

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Tips 'n Tricks”