Ολυμπιακοί Αγώνες 2021 - Τα υπόλοιπα αθλήματα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4148
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Τρί Ιούλ 27, 2021 12:07 pm

ο γκιωνης χθες με τον τροπο που εχασε ηθελε λεωφορειο στυλ δγ

και μονος του να επαιζε θα εβγαινε 2ος
τελικα ειναι οπως τα λενε αν δεν εχεις καρδια και ........ δεν κανεις πρωταθλητισμος

0
Άβαταρ μέλους
eddiedimitris

 a1greece
Reactions: 300
Δημοσιεύσεις: 506
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 10:42 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 12:26 pm

Κατι θεωρητικα ασχετο αλλα πολυ χρήσιμο κατα τη γνωμη μου με αφορμη οσα γράψατε νωριτερα.

Προσωπικα ειμαι γεννημενος το 1981 και με τον παιδικο μου φιλο εχουμε εταιρια πληροφορικης απ το 2006.

Οταν το 2011 καταφέραμε να ορθοποδήσουμε και να ψάξουμε για υπαλλήλους σας πληροφορώ τα πραγματα καμμια σχεση με οτι φανταζόμασταν και φαντάζεται το 90% του πληθυσμού.

Η πλειοψηφια που ερχόταν και ακομα και σημερα ερχονται για συνεντευξη ακομα και να εχουν πτυχία οι πρακτικές γνωσεις πνω στον προγραμματισμό ειναι ελαχιστες και επισης παρολο που δε γνωρίζουν απαιτούν συνηθως ανω των καθαρών 1000 ευρω συν τις εισφορες...
Μεσα σε αυτα τα χρονια καταφέραμε και εχουμε 7 υπαλληλους-συνεργάτες που ειμαστε πραγματικα σαν οικογενεια και κανεις δεν παιρνει κατω πο 1000 καθαρα ενω υπαρχουν και ατομα που παιζουν στα 2 συν αμαξι-bonus κλπ...

Πολυ συχνό φαινόμενο βεβαια να ερχεται ο αλλος και καλα για να μάθει να παιρνει πχ 900 ευρω με τη λογικη οτι θα εξελιχθεί να αφιερώνεις χρονο να τον εκπαιδεύσεις και στους 4 μηνες να ερχεται να σου λεει τελικα δεν με ενδιαφερει ο προγραμματισμός και διαφορα αλλα...

Με λιγα λογια πτυχία πολλα αλλα γνωσεις και ορεξη για δουλεια ελάχιστη....

Υ.Γ.Ο πιο ακριβοπληρωμένος μας υπάλληλος ηρθε το 2012 με συμφωνία 600 ευρω πρωτο μηνα και καθε μηνα εφοσον οντως εξελιχθεί αυξηση 100 ευρω...Στο εξάμηνο επαιρνε 1100 καθαρα και πλεον παιρνει 2 χιλιαρικα...γιος μεταναστών απο Αλβανία χωρις ιδιαιτερα πτυχία οταν ηρθε ηταν 22 ετων και τωρα 31 παντρεμένος κλπ...

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 12:56 pm

Ήμουν σίγουρος ότι θα συμφωνούσες φίλε μου Tracymac.

tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 1:35 pm

eddiedimitris έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 12:26 pm
Κατι θεωρητικα ασχετο αλλα πολυ χρήσιμο κατα τη γνωμη μου με αφορμη οσα γράψατε νωριτερα.

Προσωπικα ειμαι γεννημενος το 1981 και με τον παιδικο μου φιλο εχουμε εταιρια πληροφορικης απ το 2006.

Οταν το 2011 καταφέραμε να ορθοποδήσουμε και να ψάξουμε για υπαλλήλους σας πληροφορώ τα πραγματα καμμια σχεση με οτι φανταζόμασταν και φαντάζεται το 90% του πληθυσμού.

Η πλειοψηφια που ερχόταν και ακομα και σημερα ερχονται για συνεντευξη ακομα και να εχουν πτυχία οι πρακτικές γνωσεις πνω στον προγραμματισμό ειναι ελαχιστες και επισης παρολο που δε γνωρίζουν απαιτούν συνηθως ανω των καθαρών 1000 ευρω συν τις εισφορες...
Μεσα σε αυτα τα χρονια καταφέραμε και εχουμε 7 υπαλληλους-συνεργάτες που ειμαστε πραγματικα σαν οικογενεια και κανεις δεν παιρνει κατω πο 1000 καθαρα ενω υπαρχουν και ατομα που παιζουν στα 2 συν αμαξι-bonus κλπ...

Πολυ συχνό φαινόμενο βεβαια να ερχεται ο αλλος και καλα για να μάθει να παιρνει πχ 900 ευρω με τη λογικη οτι θα εξελιχθεί να αφιερώνεις χρονο να τον εκπαιδεύσεις και στους 4 μηνες να ερχεται να σου λεει τελικα δεν με ενδιαφερει ο προγραμματισμός και διαφορα αλλα...

Με λιγα λογια πτυχία πολλα αλλα γνωσεις και ορεξη για δουλεια ελάχιστη....

Υ.Γ.Ο πιο ακριβοπληρωμένος μας υπάλληλος ηρθε το 2012 με συμφωνία 600 ευρω πρωτο μηνα και καθε μηνα εφοσον οντως εξελιχθεί αυξηση 100 ευρω...Στο εξάμηνο επαιρνε 1100 καθαρα και πλεον παιρνει 2 χιλιαρικα...γιος μεταναστών απο Αλβανία χωρις ιδιαιτερα πτυχία οταν ηρθε ηταν 22 ετων και τωρα 31 παντρεμένος κλπ...
Ένα μεγάλο μέρος του επιστημονικού προσωπικού κυρίως γιατροί-νοσοκόμοι-πληροφορικάριοι και μηχανικοί έχει φύγει γι άλλες πολιτείες. Αυτό φυσικά θα είχε επιπτώσεις και στην αγορά εργασίας στην ελλάδα. ζω στην επαρχία και δυστυχώς στα κέντρα υγείας και νοσοκομεία έχουν μείνει σε μεγάλη πλειοψηφία γιατροί από ρουμανίες και βουλγαρίες, ευτυχώς που υπάρχουν και τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία και σώζετε η κατάσταση. Από το 2000 και μετά έχει βελτιωθεί πάρα πολύ το προσωπικό στο δημόσιο , τα τελευταία 5 χρόνια στους διαγωνισμούς τους ΑΣΕΠ Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης αν δεν έχεις διδακτορικό δεν μπαίνεις στο δημόσιο.
κάθε γενιά έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα να αντιμετωπίσει. Πάλι καλά να λέμε που η χώρα μας ζεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια σε ειρηνική περίοδο και μετά την πτώση της χούντας χωρίς εμφυλιακές διαμάχες. Ένας από τους βασικούς λόγους που είμαστε σε παρακμή πιστεύω είναι και η χαμηλού επιπέδού ελίτ που έχουμε αυτή την ιστορική περίοδο, αυτό φαίνεται και στον αθλητισμό μας μιας και είμαστε και σε αθλητικό σαιτ μαρινάκης και γιαννακόπουλος είναι 2 χαρακτηριστικά παραδείγματα της παρακμή μας σε αθλητικούς παράγοντες

0
Άβαταρ μέλους
eddiedimitris

 a1greece
Reactions: 300
Δημοσιεύσεις: 506
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 10:42 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 1:43 pm

tarp7 έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 1:35 pm
eddiedimitris έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 12:26 pm
Κατι θεωρητικα ασχετο αλλα πολυ χρήσιμο κατα τη γνωμη μου με αφορμη οσα γράψατε νωριτερα.

Προσωπικα ειμαι γεννημενος το 1981 και με τον παιδικο μου φιλο εχουμε εταιρια πληροφορικης απ το 2006.

Οταν το 2011 καταφέραμε να ορθοποδήσουμε και να ψάξουμε για υπαλλήλους σας πληροφορώ τα πραγματα καμμια σχεση με οτι φανταζόμασταν και φαντάζεται το 90% του πληθυσμού.

Η πλειοψηφια που ερχόταν και ακομα και σημερα ερχονται για συνεντευξη ακομα και να εχουν πτυχία οι πρακτικές γνωσεις πνω στον προγραμματισμό ειναι ελαχιστες και επισης παρολο που δε γνωρίζουν απαιτούν συνηθως ανω των καθαρών 1000 ευρω συν τις εισφορες...
Μεσα σε αυτα τα χρονια καταφέραμε και εχουμε 7 υπαλληλους-συνεργάτες που ειμαστε πραγματικα σαν οικογενεια και κανεις δεν παιρνει κατω πο 1000 καθαρα ενω υπαρχουν και ατομα που παιζουν στα 2 συν αμαξι-bonus κλπ...

Πολυ συχνό φαινόμενο βεβαια να ερχεται ο αλλος και καλα για να μάθει να παιρνει πχ 900 ευρω με τη λογικη οτι θα εξελιχθεί να αφιερώνεις χρονο να τον εκπαιδεύσεις και στους 4 μηνες να ερχεται να σου λεει τελικα δεν με ενδιαφερει ο προγραμματισμός και διαφορα αλλα...

Με λιγα λογια πτυχία πολλα αλλα γνωσεις και ορεξη για δουλεια ελάχιστη....

Υ.Γ.Ο πιο ακριβοπληρωμένος μας υπάλληλος ηρθε το 2012 με συμφωνία 600 ευρω πρωτο μηνα και καθε μηνα εφοσον οντως εξελιχθεί αυξηση 100 ευρω...Στο εξάμηνο επαιρνε 1100 καθαρα και πλεον παιρνει 2 χιλιαρικα...γιος μεταναστών απο Αλβανία χωρις ιδιαιτερα πτυχία οταν ηρθε ηταν 22 ετων και τωρα 31 παντρεμένος κλπ...
Ένα μεγάλο μέρος του επιστημονικού προσωπικού κυρίως γιατροί-νοσοκόμοι-πληροφορικάριοι και μηχανικοί έχει φύγει γι άλλες πολιτείες. Αυτό φυσικά θα είχε επιπτώσεις και στην αγορά εργασίας στην ελλάδα. ζω στην επαρχία και δυστυχώς στα κέντρα υγείας και νοσοκομεία έχουν μείνει σε μεγάλη πλειοψηφία γιατροί από ρουμανίες και βουλγαρίες, ευτυχώς που υπάρχουν και τα πανεπιστημιακά νοσοκομεία και σώζετε η κατάσταση. Από το 2000 και μετά έχει βελτιωθεί πάρα πολύ το προσωπικό στο δημόσιο , τα τελευταία 5 χρόνια στους διαγωνισμούς τους ΑΣΕΠ Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης αν δεν έχεις διδακτορικό δεν μπαίνεις στο δημόσιο.
κάθε γενιά έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα να αντιμετωπίσει. Πάλι καλά να λέμε που η χώρα μας ζεί εδώ και πάρα πολλά χρόνια σε ειρηνική περίοδο και μετά την πτώση της χούντας χωρίς εμφυλιακές διαμάχες. Ένας από τους βασικούς λόγους που είμαστε σε παρακμή πιστεύω είναι και η χαμηλού επιπέδού ελίτ που έχουμε αυτή την ιστορική περίοδο, αυτό φαίνεται και στον αθλητισμό μας μιας και είμαστε και σε αθλητικό σαιτ μαρινάκης και γιαννακόπουλος είναι 2 χαρακτηριστικά παραδείγματα της παρακμή μας σε αθλητικούς παράγοντες
Επειδη τυγχάνει και ως εταιρια εχουμε κατα βαση ιατρικο λογισμικο και καθημερινα μιλαω με δεκάδες γιατρους παρα πολλοι εχουν αρχίσει και γυρίζουν πισω....Προφανως οχι ολοι επισης δεν εχω και αποψη τι επιπεδο ειναι αυτοι που γυρίζουν...

Αυτο που θελω να πω με το παραπανω μιλωντας αποκλειστικα για τον τομεα της πληροφορικης γιατι για αλλου δεν μπορω να εχω αποψη,ειναι πως πτυχιούχοι πληροφορικης στην πραξη ξερουν ελαχιστα πραγματα οποτε το πτυχίο δε λεει κατι και δεύτερον ελαχιστοι εχουν τη διαθεση να προσπαθήσουν να μάθουν...
Εχουν την ορεξη να μπουν καπου να περναει το 8ωρο να φεύγουν

Εννοειται αν ψάξεις πολυ θα βρεις τους κατάλληλους αλλα ειναι πραγματικα λιγοι.

Υ.Γ.Κοινωνικά και ως επιρροή στη νεολαία δεν εχουν καμμια σχεση Γιαννακοπουλος και Μαρινακης...

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1189
Δημοσιεύσεις: 1748
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 1:48 pm

tarp7 έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 1:35 pm
Ένα μεγάλο μέρος του επιστημονικού προσωπικού κυρίως γιατροί-νοσοκόμοι-πληροφορικάριοι και μηχανικοί έχει φύγει γι άλλες πολιτείες. Αυτό φυσικά θα είχε επιπτώσεις και στην αγορά εργασίας στην ελλάδα.
Αυτό ακριβώς 1000%.
Από το γκρουπ των 12-15 φίλων μου που μεγαλώσαμε μαζί, όλοι με μεταπτυχιακά σε κάποια θετική επιστήμη, 2 έχουν μείνει Ελλάδα. Ο ένας γιατί ανέλαβε το γραφείο του πατέρα του. Και οι περισσότεροι δεν ανυπομονούν(με) και να γυρίσουν(με) κιόλας.

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 1:56 pm

Αν είναι για ότι μ@@@κια γράφω να τσακώνεστε μικροί - μεγάλοι να το κλείσουμε το μαγαζί :D

Τεσπά, εμένα ο πατέρας μου ήρθε στην Αθήνα από το χωριό του και δούλευε μόνος του εδώ χωρίς να ξέρει κανέναν.

Σε εμένα μου είχε έτοιμο το δρόμο μέχρι να τελείωσω το πανεπιστήμιο. Μέχρι τα 25 δηλαδής ζωάρα. Μετά μέχρι τα 42 που είμαι τώρα ξεκίνησα από τα πολύ χαμηλά μισθολογικά (οικιοθελώς) μέχρι να φτάσω τώρα να βγάζω τα προς το ζειν ψιλοάνετα. Αλλά 15 χρόνια μου βγήκε ο κώλος.

Στις κόρες μου (και σχεδόν σε όλα τα παιδιά που μεγαλώνουμε οι 35+) τα έχω όλα έτοιμα. Αλλά αυτό είναι ψιλολάθος ανατροφή.

Αντί να γίνεις Καιμακόγλου θα γίνεις Καράγκουτης :sad:

Και όσοι έχουμε μια στάλα ικανότητες και ένα δράμι μυαλό (το οποίο πιστεύω ότι ισχύει για το 99,99% των συμφορουμιτών ασχέτως ηλικίας) μην κάνετε ένα λάθος που έφτασα στα 40 να το καταλάβω. Ο μικρόκοσμος μου/σας δεν αντανακλά την πλειοψηφία της κοινωνίας. Το γεγονός ότι έχετε/έχω σπουδάσει κάτι και έχετε/έχω όρεξη να δουλέψουμε δεν σημαίνει ότι αυτό ισχύει και για τους υποδέλοιπους εκεί έξω.

Υ.Γ. Για να διορθώσω τον εαυτό μου , ο Ελληνικός πρωταθλητισμός έχει πεθάνει όχι ο Ελληνικός αθλητισμός. Τα παιδάκια πια πηγαίνουν και κάνα κολυμβητήριο πια. Εμείς μόνο μπασκετ παίζαμε και πονάνε τα γόνατα μου 20 χρόνια μετά :mrgreen:

Όπως και να έχει σόρρυ για το οφ τοπικ που δημιούργησα :sorry:

Αλλά βλέπω ειδικά αυτήν την σημερινή Εθνική ποδοσφαίρου με τους μη μου άπτου τατουαζάκηδες και αναπολώ τον Καραγκούνη που δεν θα χρειάζοταν καν σκύλο για να βοσκήσει τα πρόβατα στο χωριό :peace:

1
1 Εικόνα
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
tarp7

allstar
Reactions: 1354
Δημοσιεύσεις: 3519
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 2:02 pm

Υ.Γ.Κοινωνικά και ως επιρροή στη νεολαία δεν εχουν καμμια σχεση Γιαννακοπουλος και Μαρινακης...
Άμεσα όχι, έμμεσα όμως και μέσα από μμε προσπαθούν να αποκτήσουν επιρροή.
Αν μπεις σε φόρουμ σε άλλα μμε έχουν φανατικό κοινό υποστήριξης σε βαθμό που πιστεύω ότι περισσότερο υποστηρίζουν τους προέδρους παρά οσφπ και παο

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 2:45 pm

Να κάνω μια ανακεφαλαίωση σήμερα για να επιστρέψουμε στα του τόπικ, σήμερα οι ελληνικές συμμετοχές είχαν μια γλυκόπικρη γεύση.

Στα συν η πρόκριση του Τσιτσιπά στον τρίτο γύρο του τουρνουά επί του Αμερικανού Tiafoe με 2-0 σετ. Επόμενω αντίπαλος αύριο ο Γάλλος Humbert (δεν έχω ιδέα αν είναι καλός ή όχι). Θετικό πρόσημο και για την εθνική πόλο που απέσπασε ισοπαλία με 6-6 από την παγκοσμια πρωταθλήτρια Ιταλία, σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσαμε να το είχαμε κερδίσει ή να χάσει στην τελευταία επίθεση. Παρεμπιπτόντως ο τερματοφύλακας μας είναι ίσως ο κορυφαίος του τουρνουά μέχρι στιγμής.

Σχετικά καλά τα πήγαν ο Μιτάκης στην ιστιοπλοϊα (κατηγορία FInn) όπου μετά από δύο κούρσες είναι έκτος, στην κολύμβηση ο Απόστολος Χρήστου έμεινε εκτός ημιτελικών για 6 εκατοστά στα 100 μέτρα ελέυθερο (ήταν κοντά στην επίδοση του), ενώ και ο Παναγιώτης Γκιώνης έφτασε κοντά στην υπέρβαση αλλά τελικά ηττήθηκε με δραματικό τρόπο 4-3 από τον Κορεάτη Jeoung (ο οποίος πέρασε "αέρα" στον προημιτελικό λίγο αργότερα).

Στα άσχημα νέα συγκαταλέγονται οι αποκλεισμοί της Σάκκαρη στο μόνο γυναικών (δεν επιβεβαίωσε την φόρμα της) από μια ισάξια αντίπαλο την Ουκρανή Svitolina με 2-1 σετ. Άσχημη ημέρα και για την Καραχάλιου στην ιστιοπλοϊα με αποτέλεσμα να πέσει έβδομη και με αρκετούς βαθμούς μακρυά από τις πρώτες τρεις. Στο τζούντο ο Ντανατσίδης ηττήθηκε με τρεις παρατηρήσεις :roulette: από τον Καναδό Fortier, ενώ ο Μάρκος στα 800μ κολύμβησης κατετάγει στις τελευταίες θέσεις του αγωνίσματος (σε ένα αγώνισμα που ο Εγγλεζάκης δήλωσε ανέτοιμος και δεν κατέβηκε).

Σήμερα επίσης, είχαμε και το πρώτο επίσημο κρούσμα covid-19 στην ελληνική αποστολή :sad: , κάτι που επιβεβαίωσε η αθλήτρια Ευαγγελία Πλατανιώτη, η οποία είχε βλέψεις οκτάδας. Το άσχημο είναι πως στερει τη συμμετοχή στη συναθλήτρια της που ήταν ντουέτο μαζί στη συγχρονισμένη κολύμβηση.

Στο πόλο που μας ενδιαφέρει λίγο περισσότερο από τα ομαδικά, η Αυστραλία κέρδισε πανεύκολα την Κροατία με 11-8 και έβαλε φωτιά στον όμιλο που σταυρώνουμε. Αν κερδίσουμε τα υπόλοιπα παιχνίδια θα είμαστε σίγουρα πρωτοδεύτεροι, τότε θα αποφύγουμε Ισπανούς (ίσως και Σέρβους) και πάμε για έναν εκ των Αυστραλία-Κροατία-Μαυροβούνιο.

Στο γυναικείο βόλλευ που είδα πιο επισταμένα ο αγώνας Βραζιλία-Δομινικανή Δημοκρατία ήταν όλα τα λεφτά. Πολύ υψηλό το αγωνιστικό επίπεδο των κοριτσιών και φυσικά η μια κοπέλα πιο εντυπωσιακή από την άλλη. :wink: :D

* Εντύπωση μου έκανε πως το τρίαθλο (φανταστικό αγώνισμα) το χρυσό μετάλλιο το κατέκτησε μια κοπέλα από τις Bermudes που είναι και το πρώτο μετάλλιο της ιστορίας τους.



* Παράδοση πρωταθλητισμού είχαμε και θα έχουμε no matter what που λένε και στο χωριό μου :P σε τρία Ολυμπιακά σπόρ: το πόλο, την ιστιοπλοϊα και την κωπηλασία εσχάτως. Στα υπόλοιπα πιθανώς ναι, ίσως εξαφανιστούμε μελλοντικά. :)

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1728
Δημοσιεύσεις: 3916
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 3:16 pm

Ξύπνησα χαράματα να δω τον αγώνα του Γκιώνη που τον γουστάρω αρκετά ως αθλητή και στο 10-4 του 5ου σετ ήμουν έτοιμος να γράψω πανηγυρικό post στο forum...η συνέχεια γνωστή :sad: Ας πούμε πάντως ότι ο Κορεάτης που τον απέκλεισε κέρδισε και τον σπουδαίο Γερμανό Timo Boll στο επόμενο παιχνίδι και προκρίθηκε στα προημιτελικά.

Δεν ξέρω ποιος έκανε τελικά μεγαλύτερο χαρακίρι, ο Γκιώνης ή η εθνική του πόλο που ουσιαστικά χάρισε την ισοπαλία στους Ιταλούς. Αν είχαμε κερδίσει σήμερα πάρα πολύ δύσκολα θα χάναμε την πρωτιά. Λίγη σημασία έχει όμως αφού στον άλλο όμιλο γίνεται χαμός, η Ισπανία έχει 2/2 απέναντι σε Σερβία και Μαυροβούνιο ενώ οι Αυστραλοί σήμερα κέρδισαν τους Κροάτες με 11-8 :roll:

Στο τέννις των γυναικών η Σάκκαρη έχασε από ανώτερη αντίπαλο σε μια μέρα που έγινε μεγάλη σφαγή. Σήμερα έμειναν εκτός οι Osaka, Pliskova και Krejcikova. H Svitolina είναι πλέον το υψηλότερο seed που παραμένει στο τουρνουά και είναι μαζί με τις Muguruza και Bencic οι μόνες από την πρώτη δεκάδα του ταμπλό που συνεχίζουν.

Αύριο διεξάγονται οι ημιτελικοί και τελικοί του 3Χ3 με τα ζευγάρια στους άντρες να είναι:

Σερβία-Λετονία
Βέλγιο- Ρωσία

Αντίστοιχα στις γυναίκες έχουμε:

ΗΠΑ-Γαλλία
Κίνα-Ρωσία

Τέλος είχαμε και την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής στο 5Χ5 μπάσκετ των γυναικών, με τη μεγάλη νίκη του Βελγίου επί της Αυστραλίας με 85-70 να ξεχωρίζει. Η Αυστραλία είναι χωρίς την Liz Cambage που αποχώρησε από την προετοιμασία επικαλούμενη λόγους "ψυχικής υγείας".

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6460
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 4:19 pm

Στο πόλο αντρών όντως γίνεται χαμός. Στο τέλος δεν ξέρω ποιο σταύρωμα θα μας συμφέρει θεωρητικά, ακόμα και πρώτοι να βγούμε στον όμιλο και να παίξουμε με καμία Κροατία ή Μαυροβούνιο, μπορεί να μας στερήσει την πρόκριση στον ημιτελικό. Από την άλλη βέβαια θα είναι ευκαιρία αν κάνουμε το καλό μας παιχνίδι εκεί και περάσουμε, να έχουμε μετά έναν θεωρητικά πιο βατό αντίπαλο στον ημιτελικό.

Στην γυμναστική είχαμε και την απόσυρση της Αμερικανίδας Simona Biles (για λόγους ψυχικής υγείας σύμφωνα με πηγές), η οποία το 2016 είχε πάρει 4 χρυσά και 1 χάλκινο στην ενόργανη. Συμμετείχε σε κάποια από τα αγωνίσματα του ομαδικού με την χώρα της στον τελικό, αλλά αποσύρθηκε στην συνέχεια. Κατέκτησε όμως τελικά το ασημένιο μετάλλιο, πίσω από τις Ρωσίδες.

Πάμε να δούμε λίγο και τι γίνεται στο ποδόσφαιρο. Στις γυναίκες ολοκληρώθηκαν οι όμιλοι, με τις Μεγάλη Βρετανία, Καναδά, Ιαπωνία, Βραζιλία, Ολλανδία, Σουηδία, ΗΠΑ και Αυστραλία να προκρίνονται στους 8. Οι Ολλανδέζες μάλιστα έκαναν επίδειξη δύναμης, αφού κέρδισαν 8-2 την Κίνα και 10-3 την Ζάμπια.
Στους άντρες απομένει μια αγωνιστική ακόμα, με την μόνη ομάδα που έχει το 2/2 να είναι η Ιαπωνία. Η Γαλλία κινδυνεύει με αποκλεισμό (παίζει με τους διοργανωτές και θέλει καλύτερο αποτέλεσμα από το Μεξικό), ενώ Ισπανία (με αρκετούς από τους παίκτες που αγωνίστηκαν στο πρόσφατο Euro) και Αργεντινή παίζουν μεταξύ τους την τελευταία αγωνιστική, με τους Αργεντίνους να θέλουν οπωσδήποτε την νίκη ώστε να μην αποκλειστούν. Ενώ και στο Group D, η Γερμανία θέλει μόνο νίκη απέναντι στην Ακτή Ελεφαντοστού.

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 7:48 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 2:45 pm
Να κάνω μια ανακεφαλαίωση σήμερα για να επιστρέψουμε στα του τόπικ, σήμερα οι ελληνικές συμμετοχές είχαν μια γλυκόπικρη γεύση.

Στα συν η πρόκριση του Τσιτσιπά στον τρίτο γύρο του τουρνουά επί του Αμερικανού Tiafoe με 2-0 σετ. Επόμενω αντίπαλος αύριο ο Γάλλος Humbert (δεν έχω ιδέα αν είναι καλός ή όχι).
Για μενα ο Humbert ειναι καλυτερος απ τον Tiafoe, απλα ο Tiafoe ειναι το στιλ παικτη που σπαει τα νευρα του Τσιτσιπα, που ειναι το κυριο θεμα του.
ssoulliss έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 2:45 pm

Θετικό πρόσημο και για την εθνική πόλο που απέσπασε ισοπαλία με 6-6 από την παγκοσμια πρωταθλήτρια Ιταλία, σε ένα παιχνίδι που θα μπορούσαμε να το είχαμε κερδίσει ή να χάσει στην τελευταία επίθεση. Παρεμπιπτόντως ο τερματοφύλακας μας είναι ίσως ο κορυφαίος του τουρνουά μέχρι στιγμής.

Στο πόλο που μας ενδιαφέρει λίγο περισσότερο από τα ομαδικά, η Αυστραλία κέρδισε πανεύκολα την Κροατία με 11-8 και έβαλε φωτιά στον όμιλο που σταυρώνουμε. Αν κερδίσουμε τα υπόλοιπα παιχνίδια θα είμαστε σίγουρα πρωτοδεύτεροι, τότε θα αποφύγουμε Ισπανούς (ίσως και Σέρβους) και πάμε για έναν εκ των Αυστραλία-Κροατία-Μαυροβούνιο.
Και ειναι απροσμενο αυτο γιατι ο Ζερβεδας παροτι καλος δεν ειχε κανει κατι "μεγαλο" με την εθνικη ως τωρα. Το κακο ειναι οτι με την Αυστραλια να κερδιζει την Κροατια στον αλλον ομιλο, ειναι τελειως απροβλεπτο με ποιον θα πεσουμε. Ολο το τουρνουα θα ειναι το νοκ αουτ της 8αδας.
ssoulliss έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 2:45 pm

Σχετικά καλά τα πήγαν ο Μιτάκης στην ιστιοπλοϊα (κατηγορία FInn) όπου μετά από δύο κούρσες είναι έκτος, στην κολύμβηση ο Απόστολος Χρήστου έμεινε εκτός ημιτελικών για 6 εκατοστά στα 100 μέτρα ελέυθερο (ήταν κοντά στην επίδοση του),
Ιστιοπλοϊα δεν ξερω τι περιμενουμε, κολυμβηση ειμαστε αστα να πανε σε σχεση με 15 χρονια πριν.
ssoulliss έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 2:45 pm

Ο Παναγιώτης Γκιώνης έφτασε κοντά στην υπέρβαση αλλά τελικά ηττήθηκε με δραματικό τρόπο 4-3 από τον Κορεάτη Jeoung (ο οποίος πέρασε "αέρα" στον προημιτελικό λίγο αργότερα).
Ηταν 3-1 και 10-4 πανω και το χασε με 10-12...δυστυχως ηταν αυτοκτονια ο τροπος που εγινε.
ssoulliss έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 2:45 pm

Στα άσχημα νέα συγκαταλέγονται οι αποκλεισμοί της Σάκκαρη στο μόνο γυναικών (δεν επιβεβαίωσε την φόρμα της) από μια ισάξια αντίπαλο την Ουκρανή Svitolina με 2-1 σετ.
Η Σακκαρη και ο Τσιτσιπας θα συμμετεχουν και στο μεικτο διπλο.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 7:51 pm

kojito έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 4:19 pm
Στο πόλο αντρών όντως γίνεται χαμός. Στο τέλος δεν ξέρω ποιο σταύρωμα θα μας συμφέρει θεωρητικά, ακόμα και πρώτοι να βγούμε στον όμιλο και να παίξουμε με καμία Κροατία ή Μαυροβούνιο, μπορεί να μας στερήσει την πρόκριση στον ημιτελικό. Από την άλλη βέβαια θα είναι ευκαιρία αν κάνουμε το καλό μας παιχνίδι εκεί και περάσουμε, να έχουμε μετά έναν θεωρητικά πιο βατό αντίπαλο στον ημιτελικό.
Μα μισο λεπτο ομως, αμα η Αυστραλια μπορει να νικησει την Κροατια και η Ισπανια το Μαυροβουνιο, με ποιον θελουμε να παιξουμε δηλαδη εμεις ; Ισπανια/Σερβια/Κροατια/Μαυροβουνιο/Αυστραλια ειναι οι υποψηφιοι. Οι Αυστραλοι μοιαζουν πιο βατοι, αλλα νικησαν την Κροατια. Ηταν γνωστο εξ αρχης οτι θα παιζονταν ολα στην 8αδα.
kojito έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 4:19 pm

Στην γυμναστική είχαμε και την απόσυρση της Αμερικανίδας Simona Biles (για λόγους ψυχικής υγείας σύμφωνα με πηγές), η οποία το 2016 είχε πάρει 4 χρυσά και 1 χάλκινο στην ενόργανη. Συμμετείχε σε κάποια από τα αγωνίσματα του ομαδικού με την χώρα της στον τελικό, αλλά αποσύρθηκε στην συνέχεια. Κατέκτησε όμως τελικά το ασημένιο μετάλλιο, πίσω από τις Ρωσίδες.
Γυμναστικη παρακολουθω τους αντρες κυριως και οχι τοσο τις γυναικες, η Biles προφανως κορυφαια αλλα οι αλλες Αμερικανιδες δεν τραβαγε τιποτα ; Δεν περιμενε κανεις να παρει η Ρωσια χρυσο σ αυτο.
kojito έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 4:19 pm

Πάμε να δούμε λίγο και τι γίνεται στο ποδόσφαιρο. Στις γυναίκες ολοκληρώθηκαν οι όμιλοι, με τις Μεγάλη Βρετανία, Καναδά, Ιαπωνία, Βραζιλία, Ολλανδία, Σουηδία, ΗΠΑ και Αυστραλία να προκρίνονται στους 8. Οι Ολλανδέζες μάλιστα έκαναν επίδειξη δύναμης, αφού κέρδισαν 8-2 την Κίνα και 10-3 την Ζάμπια.
Η Σουηδια κανει τρομερο ομιλο αλλα στις γυναικες η Σουηδια ειναι σαν την Ολλανδια στους αντρες. Πολυ συχνα 2η-3η-4η, ποτε 1η. Να δουμε αν θα αλλαξει κατι φετος.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1728
Δημοσιεύσεις: 3916
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 28, 2021 10:21 am

GK_23 έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 3:16 pm
Αύριο διεξάγονται οι ημιτελικοί και τελικοί του 3Χ3 με τα ζευγάρια στους άντρες να είναι:

Σερβία-Λετονία
Βέλγιο- Ρωσία

Αντίστοιχα στις γυναίκες έχουμε:

ΗΠΑ-Γαλλία
Κίνα-Ρωσία
Έγραψα λάθος τα ζευγάρια των ημιτελικών στους άνδρες χθες, η Σερβία έπαιξε με τη Ρωσία και το Βέλγιο με τη Λετονία. Η μεγάλη έκπληξη έγινε όμως, οι Ρώσοι κέρδισαν κατά κράτος τους Σέρβους και άφησαν το μεγάλο φαβορί εκτός τελικού. Η Ρωσία θα βρίσκεται και στον τελικό των γυναικών.

Σερβία-Ρωσία 10-21
Βέλγιο-Λετονία 8-21

ΗΠΑ-Γαλλία 18-16
Κίνα-Ρωσία 21-14

Τα ματς των μικρών και μεγάλων τελικών αρχίζουν στις 14:45, ο τελικός των ανδρών είναι προγραμματισμένος για τις 16:25 :bball:

0
Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 28, 2021 10:34 am

Έχασε ο και ο Τσιτσιπάς.

Εγώ τα είπα.

1-3 μετάλλια μαξιμουμ. Στον Πετρούνια και στη Στεφανίδη θα στοιχημάτιζα τα λεφτά μου γιατί είναι κωλοπετσωμένοι αθλητές που βγάζουν το 110% στα δύσκολα.

Στον Τσιτσιπά από την άλλη όχι. Πολύ-πολύ καλός σε αυτό που κάνει (και χίλια μπράβο που είναι τοπ σε ένα τόσο δύσκολο άθλημα) άλλα όταν καίει η μπάλα δεν θα στοιχημάτιζα ποτέ υπέρ του.

Ελπίζω στο Νο2 αγαπημένο μου ομαδικό άθλημα να ξεπεράσουμε την κατάρα των προημιτελικών αλλά δεν είμαι και τόσο αισιόδοξος.

Φοβάμαι και τα ματσάκι με τους Γιαπωνέζους αύριο. Με κάτι τέτοιους αντιπάλους έχει ψιλοδυσκολευτεί στο παρελθόν η ομάδα του πολο.

0
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”