Ολυμπιακοί Αγώνες και Στίβος

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 8:44 am

Σε αυτούς τους αγώνες δεν έχει πιαστεί κανείς ντοπέ;

Επίσης η ρώσικη αποστολή (όπως την ονομάζουν τώρα, δεν είναι αυτό το θέμα) έχει απώλειες που ότνως τιμωρήθηκαν ή έβαλε ο Μανωλιός τα ρούχα του αλλιώς;

Κι αν ξέρει κάποιος να απαντήσει και το ερώτημα που έκανα νωρίτερα: εν μέσω πανδημίας η WADA μπόρεσε να κάνει τη δουλειά της ή ήταν off limits όλη η Κίνα επί μήνες και άλλες χώρες;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5274
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 9:45 am

yorgos έγραψε:
Πέμ Αύγ 05, 2021 8:44 am
Κι αν ξέρει κάποιος να απαντήσει και το ερώτημα που έκανα νωρίτερα: εν μέσω πανδημίας η WADA μπόρεσε να κάνει τη δουλειά της ή ήταν off limits όλη η Κίνα επί μήνες και άλλες χώρες;
Εδώ είναι η ανακοίνωση από την ίδια την Wada με συγκριτικούς πίνακες:
Παγκοσμίως:
https://www.wada-ama.org/en/media/news/ ... e-covid-19

Ειδικά για την Κίνα δεν βρήκα ακριβώς στοιχεία αλλά φαίνεται ότι για κάποιο μέχρι τις αρχές του 2021 δεν γινόταν τεστ παρά σε κινέζους αθλητές που ήταν στο εξωτερικό (πιάσε το αυγό και κούρεψε το):
https://www.wada-ama.org/en/media/news/ ... oronavirus

Δεν μ' αρέσουν ιδιαίτερα οι συνωμοσιολογίες αλλά για τους Κινέζους αθλητές παρατηρούνται εντυπωσιακές επιδόσεις σε πολύ μικρές ηλικίες σε αθλητές που εμφανίζονται ξαφνικά, ένδειξη και του εξαιρετικού προγράμματος εύρεσης και ανάδειξης των πιο ταλαντούχων αθλητών αλλά και ότι κάτι γίνεται σε μικρότερες ηλικίες πριν αρχίσουν οι έλεγχοι. Γενετικά ντόπινγκ κλπ που ακούγονται το πιθανότερο είναι να είναι και επιστημονική φαντασία.

Υ.Γ τα πουράκια, δεν ξέρω, το έχω κάνει κι εγώ μερικές φορές αλλά κομματιάζονται στην συνέχεια, δεν είναι και ακριβώς παγωτό.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 11:05 am

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Αύγ 05, 2021 9:45 am

Δεν μ' αρέσουν ιδιαίτερα οι συνωμοσιολογίες αλλά για τους Κινέζους αθλητές παρατηρούνται εντυπωσιακές επιδόσεις σε πολύ μικρές ηλικίες σε αθλητές που εμφανίζονται ξαφνικά, ένδειξη και του εξαιρετικού προγράμματος εύρεσης και ανάδειξης των πιο ταλαντούχων αθλητών αλλά και ότι κάτι γίνεται σε μικρότερες ηλικίες πριν αρχίσουν οι έλεγχοι. Γενετικά ντόπινγκ κλπ που ακούγονται το πιθανότερο είναι να είναι και επιστημονική φαντασία.

Υ.Γ τα πουράκια, δεν ξέρω, το έχω κάνει κι εγώ μερικές φορές αλλά κομματιάζονται στην συνέχεια, δεν είναι και ακριβώς παγωτό.
Λοιπόν παίδες ακούστε τι γίνεται στην Κίνα. Δουλειά, δουλειά και δουλειά. Και δουλειά. Για την ντόπα στο κορυφαίο επίπεδο και δη σε ζόρικα αθλήματα δεν θα το σχολιάσω. Γίνεται παντού με πολύ σοβαρή μπίζνα στις ΗΠΑ, έχω να πω.
Αυτά σας τα λέω από μέσα. Μέσα, μέσα όμως.
Για τα δυναμικά αθλήματα σε ΉΠΑ κλπ (ΜΜΑ π.χ ) και για τη δουλειά που γίνεται στις μικρές ηλικίες (στην προκείμενη) στην Κίνα.
Έχω βγάλει κρατικό σχολείο/σεμινάρια πολ.τεχνών στην Κίνα. Τα παιδιά (από 5 ή 6 χρονών και πάνω) έκαναν 8 ώρες ανελέητη προπόνηση (γεμάτες, πλην ζεσταμάτων κλπ). 6 ώρες μαθήματα, μισή ώρα καθαριότητες σχολείου μαζί με το πλύσιμο των στολών τους (στο χέρι με κρύο νερό- το ζεστό θέλει κέρματα) συν μισή ώρα τη μέρα σε αναφορές/χαιρετισμό σημαίας. Οπόιος αργούσε έπαιρνε 50 πους απς (πέρα από τα 1000 περίπου καθημερινά) ή έτρωγε μπουνιά στην πλάτη από χέρια-σίδερα των εκπαιδευτών.

Για το φαγητό δεν θέλετε να ακούσετε.
Αυτό ισχύει και για τα άλλα κρατικά-πάντα αθλητικά σχολεία .Πλην των τιμωρίων με μπουνιές ή έξτρα πους απς. Πάντως τιμωρία και Κίνα πάνε μαζί. Αυτό ναι. Κι ομογενποίηση. ΑΛλά και δουλειά, δουλειά, δουλειά και..δουλειά. :)
Τι ντόπα κι ιστορίες ακούω μπρε; ΚΑταλαβαίνετε τι σας λέω; Τα διανοείστε αυτά στην Ευρώπη και πόσο μάλλον στην Ελλάδα;;;;;

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5274
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 11:37 am

Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Δεν υπήρχαν ανάλογα προγράμματα και αλλού; Επιλογή των καλύτερων, γενετικά, πνευματικά, σκληρή προετοιμασία από μικρή ηλικία με επιστημονική μεθοδολογία. Όμως το ότι κάποιος που θα προπονείται 16 ώρες θα τα πάει καλύτερα από κάποιον με 8 ώρες δεν είναι αυταποδεικτο ούτε βλέπω πως οι τιμωρίες και οι μπουνιές βοηθούν σε καλύτερες επιδόσεις.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 11:42 am

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Αύγ 05, 2021 11:37 am
Το ένα δεν αναιρεί το άλλο. Δεν υπήρχαν ανάλογα προγράμματα και αλλού; Επιλογή των καλύτερων, γενετικά, πνευματικά, σκληρή προετοιμασία από μικρή ηλικία με επιστημονική μεθοδολογία. Όμως το ότι κάποιος που θα προπονείται 16 ώρες θα τα πάει καλύτερα από κάποιον με 8 ώρες δεν είναι αυταποδεικτο.
Εννοείται ότι είναι βρε συ. ΆΣε που δεν μίλησα για 16 ώρες προπόνηση. Αλλά οι 8-8μιση ώρες σκληρή προπόνηση σε γενικότερε σκλήρότατες συνθήκες (δεν τις περιέγραφα τζάμπα) που παραπέμπουν σε σχολεία κομμάντο, ε, λογικό είναι να βγάλουν πολύ πιο έτοιμους αθλητές.

Τέτοια σχολεία στις ηλικίες αυτές δεν γνωρίζω να υπάρχουν. Είμαι 43 χρόνια στον αθλητισμό.

* Ή μάλλον τέτοια σχολειά υπήρχαν στις χώρες του "υπαρκτού" αλλά οι Κινέζοι (που συνεχίζουν στον "υπαρκτό αλά κινέζικα") το έχουν πάει σε άλλα επίπεδα.
Στα σχολεία αυτά ήμουν με ΓΕρμανούς (δυνατοί σε σωματοδομή κι υπόδειγμα πειθαρχίας) Ρώσους, Αυστραλόύς, ΚΑναδούς Γάλλους. Οργανωμένες χώρες, όχι αστεία. Με ανοικτό το στόμα έμεναν μπροστά στη σκληρή εκπαίδευση/συνθήκες που περνούσαν τα κινεζάκια. Επιμένω στις συνθήκες. Άλλο είναι να βγάζεις προπόνηση με κλιματιστικό, θέρμανση, βιταμίνες, συμπληρώματα και στέικ και προσωπικό να σε περιμένει με καθαρές πετσέτες, σεντόνια, τζακούζι, αποθεραπείες, κλπ κι εντελώς άλλο αυτό το ελάχιστον- πλην γλαφυρό- που σας περιέγραψα.

Χωρίς σκληρή προπόνηση/συνθήκες δεν πας πουθενά.
Σου διέφυγαν οι συνθήκες αλλά αυτές είναι που σε πάνε παραπέρα....

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 11:56 am

H Kίνα πάντως είναι η μόνη χώρα που εγώ ξέρω τουλάχιστον που υπεύθυνος προγράμματος προετοιμασίας κατήγγειλε ΚΡΑΤΙΚΟ ντοπάρισμα ΠΑΙΔΙΩΝ (περίπου δέκα χιλιάδων!) με αποτέλεσμα να έχουμε κάτι απίθανα, όπως ανήλικη ΚΟΠΕΛΑ να κολυμπάει γρηγορότερα από τον Φελπς:
https://www.smh.com.au/sport/faster-tha ... 23a6w.html

Εδώ οι καταγγελίες για συστηματικό κρατικό πρόγραμμα ντοπαρίσματος σε παιδάκια:
https://www.si.com/olympics/2017/10/24/ ... -broadcast

Φαντάζομαι ότι αυτά ανιχνεύονται δύσκολα, δεν ξέρω πώς μπορεί η WADA να παίρνει δείγματα από παιδιά για τα οποία δεν ξέρει καν ότι σε 3 ή 4 χρόνια θα πάνε στους Ολυμπιακούς.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 12:07 pm

yorgos έγραψε:
Πέμ Αύγ 05, 2021 11:56 am
H Kίνα πάντως είναι η μόνη χώρα που εγώ ξέρω τουλάχιστον που υπεύθυνος προγράμματος προετοιμασίας κατήγγειλε ΚΡΑΤΙΚΟ ντοπάρισμα ΠΑΙΔΙΩΝ (περίπου δέκα χιλιάδων!) με αποτέλεσμα να έχουμε κάτι απίθανα, όπως ανήλικη ΚΟΠΕΛΑ να κολυμπάει γρηγορότερα από τον Φελπς:
https://www.smh.com.au/sport/faster-tha ... 23a6w.html

Εδώ οι καταγγελίες για συστηματικό κρατικό πρόγραμμα ντοπαρίσματος σε παιδάκια:
https://www.si.com/olympics/2017/10/24/ ... -broadcast

Φαντάζομαι ότι αυτά ανιχνεύονται δύσκολα, δεν ξέρω πώς μπορεί η WADA να παίρνει δείγματα από παιδιά για τα οποία δεν ξέρει καν ότι σε 3 ή 4 χρόνια θα πάνε στους Ολυμπιακούς.
Yorgos ήμουν σαφής. Την Κίνα την ξέρω από τα μέσα και την κριτικάρω για πολλά. ΘΑ παίζει και ντόπα. ΌΠως πάιζει παντού και στις ΗΠΑ (επίσης ξέρω ανθρώπους που δραστηριοποιούνται στα δυναμικά αθλήματα και έχουν να πουν πολλά).

Αλλά μην παίρνουμε τοις μετρητοίς άθρα αμερικάνων μεσούσης μια πολυμέτωπης και πρωτοφανούς αναμέτρησης ανάμεσα στις 2 αυτοκρατορίες που η μία είναι σε σταθερή πτώση κι άλλη το ακριβώς αντίθετο.

Πλιζ, δηλαδή. :)

Να πούμε πολλά για την Κίνα, αλλά όχι μέσα από το αμερικάνικο πρίσμα.

Πλιζ (δις).
:wink:
Μη γίνουμε εκπρόσωποι τύπου των ανά τον δυτικό κόσμο, Ποσάδα Καρίλες.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 12:12 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Αύγ 05, 2021 12:07 pm
yorgos έγραψε:
Πέμ Αύγ 05, 2021 11:56 am
H Kίνα πάντως είναι η μόνη χώρα που εγώ ξέρω τουλάχιστον που υπεύθυνος προγράμματος προετοιμασίας κατήγγειλε ΚΡΑΤΙΚΟ ντοπάρισμα ΠΑΙΔΙΩΝ (περίπου δέκα χιλιάδων!) με αποτέλεσμα να έχουμε κάτι απίθανα, όπως ανήλικη ΚΟΠΕΛΑ να κολυμπάει γρηγορότερα από τον Φελπς:
https://www.smh.com.au/sport/faster-tha ... 23a6w.html

Εδώ οι καταγγελίες για συστηματικό κρατικό πρόγραμμα ντοπαρίσματος σε παιδάκια:
https://www.si.com/olympics/2017/10/24/ ... -broadcast

Φαντάζομαι ότι αυτά ανιχνεύονται δύσκολα, δεν ξέρω πώς μπορεί η WADA να παίρνει δείγματα από παιδιά για τα οποία δεν ξέρει καν ότι σε 3 ή 4 χρόνια θα πάνε στους Ολυμπιακούς.
Yorgos ήμουν σαφής. Την Κίνα την ξέρω από τα μέσα και την κριτικάρω για πολλά. ΘΑ παίζει και ντόπα. ΌΠως πάιζει παντού και στις ΗΠΑ (επίσης ξέρω ανθρώπους που δραστηριοποιούνται στα δυναμικά αθλήματα και έχουν να πουν πολλά).

Αλλά μην παίρνουμε τοις μετρητοίς άθρα αμερικάνων μεσούσης μια πολυμέτωπης και πρωτοφανούς αναμέτρησης ανάμεσα στις 2 αυτοκρατορίες που η μία είναι σε σταθερή πτώση κι άλλη το ακριβώς αντίθετο.

Πλιζ, δηλαδή. :)
Για άλλη μια φορά πυροβολείς τον ταχυδρόμο. Δε μίλησε κανείς για άρθρα Αμερικανών. Είναι καταγγελία στη WADA Κινέζου γιατρού που πλέον έχει άσυλο στη Γερμανία. Μπορώ να σου βρω αναφορές πολύ εύκολα σε σουηδικά, κουβανικά και μογγόλικα μέσα, το θέμα είναι ποιος έκανε την καταγγελία, όχι ποιος την αναδημοσίευσε. Οι καταγγελίες παρεμπιπτόντως έγιναν σε γερμανικό μέσο, στο ARD και θα τις βρεις ακόμη και σε μέσα της ΠΑραγουάης:
https://www.dw.com/en/systematic-doping ... a-41065227

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 12:20 pm

yorgos έγραψε:
Πέμ Αύγ 05, 2021 12:12 pm

Για άλλη μια φορά πυροβολείς τον ταχυδρόμο. Δε μίλησε κανείς για άρθρα Αμερικανών. Είναι καταγγελία στη WADA Κινέζου γιατρού που πλέον έχει άσυλο στη Γερμανία. Μπορώ να σου βρω αναφορές πολύ εύκολα σε σουηδικά, κουβανικά και μογγόλικα μέσα, το θέμα είναι ποιος έκανε την καταγγελία, όχι ποιος την αναδημοσίευσε. Οι καταγγελίες παρεμπιπτόντως έγιναν σε γερμανικό μέσο, στο ARD και θα τις βρεις ακόμη και σε μέσα της ΠΑραγουάης:
https://www.dw.com/en/systematic-doping ... a-41065227
Yorgos δεν προλαβαίνω, πάω για δουλειά καυσωνάτη.

Καταγγελίες είναι γεμάτες ο τόπος.
Εγώ παρέθεσα προσωπική εμπειρία και βαρβάτη μάλιστα. Και σπάνια για δυτικό (δεν μιλάω για σχολές αλλα΄για κρατικό σχολείο).
Βλέπω ότι δεν σου είπαν τίποτε ούτε οι συνθήκες που βγάζουν προπόνηση τα κινεζάκια. Ούτε ο όγκος της δουλειάς τους. Σε ανθρώπους που έχουν φάει τη ζωή τους στον αθλητισμό λένε πολλά. Γιατί ξέρουν τι εστί 8-8.30 ώρες σκληρή προπόνηση επί 6 μέρες τη βδομάδα στις προαναθαφρθείσες συνθήκες που παραπέμπουν σε ΟΥΚ. Ή μάλλον δεν ξέρουν ακριβώς αλλά μπορούν να φανταστούν. :roll:

Εγω γενικά είμαι του "μότο" : Αρχή της μάθησης είναι η αποδοχή της άγνοιας μας.
Αν ξέρουμε τα πράγματα πριν τα μάθουμε...πάει δεν έχει ενδιαφέρον.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 12:30 pm

Yorgos δεν προλαβαίνω, πάω για δουλειά καυσωνάτη.
Καλό κουράγιο :cry:
Καταγγελίες είναι γεμάτες ο τόπος.

Μπορείς να μου βρεις άλλη χώρα (πλην ανατολικού μπλοκ, εκεί έχουμε πολλά) όπου υπεύθυνος προγράμματος Ολυμπιακής Προετοιμασίας να κάνει επίσημη καταγγελία στη WADA για ντοπάρισμα χιλιάδων παιδιών;
Εγώ παρέθεσα προσωπική εμπειρία και βαρβάτη μάλιστα. Και σπάνια για δυτικό (δεν μιλάω για σχολές αλλα΄για κρατικό σχολείο).
Δεν την αφμισβητώ, γνωστές οι συνθήκες, αντίστοιχες (χειρότερες λόγω χειρότερων μέσων) είναι στην Κούβα, έχω εμπειρία. Όπως ξέρω πολύ καλά ότι στα προγράμματα ολυμπιακής προετοιμασίας της Κούβας δεν μπαίνει όχι ξένος, αλλά ούτε οι σύντροφοι των αθλητών για ΜΗΝΕΣ. Θεωρώ απίθανο ως ξένος να είδες αυτοπροσώπως τις εγκαταστάσεις ντοπαρίσματος που καταγγέλει ο Yinxian. Και δεν είναι ο μόνος κινέζος γιατρός, έχουμε κι άλλους, πχ εδώ:
https://www.smh.com.au/sport/chinas-exp ... 22zkj.html
Κι είναι ξεκάθαρος ότι δε γίνεται μόνο με ντόπα, αλλά θέλει και φοβερή δουλειά. Αυτό που δεν έχουμε δει είναι ντοπάρισμα σε τόσο μικρές ηλικίες και να σπάνε κοπέλες άπιαστα ρεκόρ... ανδρών (ο συγκεκριμένος ήταν ο υπεύθυνος της κολύμβησης).
Βλέπω ότι δεν σου είπαν τίποτε οι ούτε συνθήκες που βγάζουν προπόνηση τα κινεζάκια.
Πού το βλέπεις αυτό; Πού ανέφερα κάτι τέτοιο;

Εγώ ανέφερα μια καταγγελία Κινέζουν αξιωματούχου που δεν αναιρεί τη δουλειά που γίνεται. Κι η απάντησή σου ήταν κάτι για αμερικάνους δημοσιογράφους και αυτοκρατορίες που καταρρέουν, εκτός θέματος θα έλεγα με όλο το σεβασμό.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1663
Δημοσιεύσεις: 4179
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Πέμ Αύγ 05, 2021 1:18 pm

Η ντοπα παει συννεφο σε ολες τις χωρες η διαφορα ειναι οτι στις πρωην κομμουνιστες ηταν επισημη κρατικη οδηγεια και σαπορταρετε ενω στις δυτικες γινεται φυσικα υπο την ανοχη του κρατους αλλα στα μουλωχτα

οι πρωταθλητριες χωρες στην ντοπα ηταν η α.γερμανια και η εσσδ
δεν χρειαζοταν να κανεις τεστ στις αθλητριες,μονο την μορφη τους να εβλεπες καταλαβαινες οτι ηταν ντοπαρισμενες ως τα μπουνια

δειτε κατι απιθανα παγκοσμια στον στιβο που ειναι απο το 1980-1970
φανταστειτε τι ντοπα ειχαν παρει ολοι αυτοι που ηταν καλυτεροι αθλητες απτους τωρινους

στην ελλαδα δεν υπαρχει οργανωμενο σχεδιο ντοπαρισματος αλλα μονο μεμονωμενα περιστατικα οπως στην αρση βαρων και κεντερης θανου

το θεωρω δεδομενο πλεον οτι για να κερδισεις μεταλλιο σε ολυμπιακους στο 90% των αθληματων πρεπει να εχεις παρει καποιας μορφης ντοπα

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 3:21 pm

Μιας που η συζητηση πηγε στο ντοπινγκ.

Οτι ρεκορ βλεπετε στο στιβο να υπαρχει απο Ανατολικογερμανο/ιδα απο τη δεκαετια του 80 ειναι προϊον ντοπινγκ.

400 μετρα γυναικων και Δισκος ανδρων μου ερχονται προσφατα. Οπως και το 800 γυναικων απ την Τσεχοσλοβακα το 83 - το παλιοτερο ρεκορ στιβου που στεκεται ακομα.

Ανατολικη Γερμανια μια χωρα 10 εκατομμυριων εβγαινε 2η και 3η σε μεταλλια σε Ολυμπιακους και ξεφτιλιζε παγκοσμια ρεκορ σε στιβο και κολυμβηση γυναικων, γελαει ο κοσμος. Βγηκαν μετα την ενοποιηση παλιοι αθλητες τους και λεγανε για τα ορμονικα προγραμματα στις γυναικες που εκανε το καθεστως.

Επρεπε να εχουν ακυρωθει ολα τα ρεκορ της συγκεκριμενης χωρας κανονικα.

Αρση βαρων επισης το πιο βρωμικο αθλημα υπο αυτη την εννοια - γινεται και προσπαθεια να πεταχτει εκτος Ολυμπιακων απο μερικες χωρες λογω τεραστιας δυσκολιας να πιαστουν οι ντοπαρισμενοι.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Αύγ 05, 2021 10:53 pm

Η ντόπα είναι πολύ συχνή (sic- το λέω κομψά :D ) και στις δυτικές χώρες.
Επιπλέον στις ανατολικές είχαν απίστευτο πρόγραμμα το οποίο έφτανε στα όρια (μάλλον τα περνούσε) του βασανισμού.
Και ντόπα έπαιζε πολύ σε κείνα τα καθεστώτα. Και καθύποταξη των στοιχειωδών δικαιωμάτων των αθλητών. Αλλά η δουλειά που έριχναν ήταν πολλαπλάσια από αυτή που έριχαν οι καλομαθημένοι δυτικοί.
Αν επέλεγα ένα σύστημα θα ήταν (με βαριά καρδιά) εκείνο των δυτικών προτύπων μιας και τα ανατολικά ήταν της ομογενοποίησης και του ...σχεδόν βασανισμού.

Αλλά η δουλειά, δουλειά. Η προπόνηση, προπόνηση.
Τώρα για τις καταγγελίες (π.χ ότι τα ρεκόρ της Αν. Γερμανία* ήταν μόνο προϊόν ντόπας) κλπ δεν λένε τα πάντα.... το θέμα πρέπει να κοιταχτεί και πιο βαθιά. Αν αυτοί που έκαναν τις καταγγελίες έγιναν δυτικολίγουρηδες, ας κρατάμε και μικρό καλάθι.
Συμπέρασμα : Πολύ ντόπα στα ανατολικά καθεστώτα και πάρα πολλή ( κι απάνθρωπα ) σκληρή δουλειά.
Πολύ ντόπα στα δυτικά καθεστώτα, περισσότερα κονέ με τους διεθνείς οργανισμούς των κυρίως αθλημάτων ( hello money talking) και λιγότερη δουλειά

Για την Κίνα τα είπαμε και πριν. Είναι μια κατηγορία μόνη της κι η επόμενη αυτοκρατόρισσα του κόσμου.
Τα δυτικά απόνερα τα τρώμε στη μάπα όλοι μας (ή σχεδόν όλοι μας) και ακκιζόμαστε ότι είμαστε και τίποτε προνομιούχοι.

* Στην Αν. Γερμανία μέχρι και τη δεκαετία του 50' στο ποδόσφαιρο (δεν ξέρω για τ' άλλα ομαδικά) δεν αναγραφόταν ο σκόρερ στον πίνακα του σκορ. Για να μην προάγουν το ατομικό έναντι του ομαδικού
Στην Αν. Γερμανία δίναν σημαίνοντα ρόλο στην ισότιμη ικανοποίηση της γυναίκας στο σεξ (γυναικείος οργασμός- hellooo) κάτι που έκαναν και στα όμορα κράτη (διατηρώ αμφιβολίες για την Ουγγαρία) απλώς στην Αν. Γερμανία η γυναικεία χειραφέτηση πήγε σε άλλα επίπεδα.
Κάποια άλλη στιγμή θα αναφερθώ και στο δικαίωμα στην περίθαλψη στην Κίνα, στα πραγματικά ποσοστά ανεργίας, στην απίστευτη και μοναδική στα χρονικά, στήριξη χωρίς αντάλλαγμα της Κούβας στον αγώνα της Ανγκόλας- πρωτοφανές για τον.. απόπατο του κόσμου, Αφρική να έρχεται μια χώρα από τόσο μακριά και να δίνει τέτοια καθοριστική βοήθεια χωρίς να ζητάει αντάλλαγμα.

Κι όλα αυτά όντας πάντα απέναντι σε απολυταρχικά καθεστώτα και αντί-σταλινικός. Αλλά μην το κάνουμε εδώ Henry Kissinger speaking ούτε να το πάμε σε ¨¨μαύρες βίβλους¨και λοιπά.

Αυτά είπα και πάω να δω στο δημοκρατικό youtube Κεντέρη, θάνου και Μπεν Τζόνσον.
Άντε θα δω και λίγο ΝΒΑ. Μόνο καφέ πίνουν εκεί και λίγο CBD.
Και για επιδόρπιο θα δω ΜΜΑ. Εκεί μόνο ιδρώτας κι ευ αγωνίζεσθαι. :P

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5274
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 7:03 am

Μετάφερα εδώ την συζήτηση που κάνουμε για τον ντόπινγκ γιατί στο άλλο θέμα κάποια παιδιά γράφουν για τα άλλα αθλήματα και τους το είχαμε κάνει λίγο μαντάρα.
Βλέπω Basket72 ότι ουσιαστικά δεν διαφωνούμε, έστω τελείως.
Για μένα βέβαια όλα αυτά τα παιδάκια που τα βάζουν να προπονούνται σε συνθήκες πρωταθλητισμού είτε στην Δύση, είτε στην Ανατολή είναι ένα μεγάλο λάθος που βέβαια το επιβραβεύουμε και εμείς. Γιατί θα πρέπει τα παιδάκια να σκληραγωγούνται έτσι; Αν θέλει κάποιος να περάσει ενήλικας να περάσει εκπαίδευση Ο.Υ.Κ, Rangers ας το κάνει όταν ενηλικιωθεί.
Τώρα για την σκληρή δουλειά που ρίχνουν στην Κίνα και τις σκληρές συνθήκες δεν αμφιβάλλω, για το ότι αυτό φέρνει περισσότερα αποτελέσματα όμως ναι. Σημασία έχει να γίνει αυτή η προπόνηση που θα επιτρέψει στον κάθε αθλητή να φτάσει κοντά στο 100% των δυνατοτήτων του και αυτό το επιτυγχάνουν με πολύ λιγότερο βάναυσο τρόπο και άλλες χώρες.
Πρέπει να δούμε τι ποσοστό παιδιών επιλέγονται να προπονηθούν και να επιλέγουν και πως αυτό μεταφράζεται σε επιτυχίες. Σε αριθμό μεταλίων ανά πληθυσμό δεν είναι και κάτι τρομερό η Κίνα, (και πόσα να πάρει θα πει κάποιος βέβαια) αλλά χώρες πολύ μικρότερες (Ιταλία, Ν. Ζηλανδία, Ρωσία, Αυστραλία, Βρετανία, Γερμανία) έχουν πάρει και αρκετά μετάλια και αναλογικά με τον πληθυσμό πολλά περισσότερα από τους Κινέζους.
https://www.medalspercapita.com/

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Αύγ 06, 2021 8:40 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Αύγ 06, 2021 7:03 am
Μετάφερα εδώ την συζήτηση που κάνουμε για τον ντόπινγκ γιατί στο άλλο θέμα κάποια παιδιά γράφουν για τα άλλα αθλήματα και τους το είχαμε κάνει λίγο μαντάρα.
Βλέπω Basket72 ότι ουσιαστικά δεν διαφωνούμε, έστω τελείως.
Για μένα βέβαια όλα αυτά τα παιδάκια που τα βάζουν να προπονούνται σε συνθήκες πρωταθλητισμού είτε στην Δύση, είτε στην Ανατολή είναι ένα μεγάλο λάθος που βέβαια το επιβραβεύουμε και εμείς. Γιατί θα πρέπει τα παιδάκια να σκληραγωγούνται έτσι; Αν θέλει κάποιος να περάσει ενήλικας να περάσει εκπαίδευση Ο.Υ.Κ, Rangers ας το κάνει όταν ενηλικιωθεί.
Τώρα για την σκληρή δουλειά που ρίχνουν στην Κίνα και τις σκληρές συνθήκες δεν αμφιβάλλω, για το ότι αυτό φέρνει περισσότερα αποτελέσματα όμως ναι. Σημασία έχει να γίνει αυτή η προπόνηση που θα επιτρέψει στον κάθε αθλητή να φτάσει κοντά στο 100% των δυνατοτήτων του και αυτό το επιτυγχάνουν με πολύ λιγότερο βάναυσο τρόπο και άλλες χώρες.
Πρέπει να δούμε τι ποσοστό παιδιών επιλέγονται να προπονηθούν και να επιλέγουν και πως αυτό μεταφράζεται σε επιτυχίες. Σε αριθμό μεταλίων ανά πληθυσμό δεν είναι και κάτι τρομερό η Κίνα, (και πόσα να πάρει θα πει κάποιος βέβαια) αλλά χώρες πολύ μικρότερες (Ιταλία, Ν. Ζηλανδία, Ρωσία, Αυστραλία, Βρετανία, Γερμανία) έχουν πάρει και αρκετά μετάλια και αναλογικά με τον πληθυσμό πολλά περισσότερα από τους Κινέζους.
https://www.medalspercapita.com/
Ναι έτσι είναι για τα μετάλλια/διακρίσεις της Κίνας (αρχίζω από το τέλος). Βέβαια μιλάμε για μια χώρα που έχει καμιά 20ρια χρόνια που έχει μπει σε έναν άλλο δρόμο. Που να είχε αθλητισμό με επιτυχίες πριν 20-30-40 χρόνια όταν γινόταν χαμός, λιμοί κι άλλα πόλλά;


Παρένθεση για την Κίνα. Στη χώρα αυτή ο κόσμος αθλείται πιο σωστά από όλες τις υπόλοιπες χώρες του κόσμου. Ιδίως η γ' ηλικία. Είναι εντυπωσιακό αυτό που κάνουν στα πάρκα τα πρωινα και τα απογεύματα. Όχι μόνο το γνωστό Τάι Τσι Τσουάν, αλλά πολλά αθλήματα, χορούς, βλέπεις 70ρηδες να φέρνουν το πόδι στο κεφάλι, να παίρνουν πους απς, έλξεις κλπ. Δεν κάνω καθόλου πλάκα. Είσαι στα λεωφορεία τους και κάνουν διατάσεις μέσα στα λεωφορεία ( όταν δεν φτύνουν χλέπες στα πτυελοδοχεία).

Γυρνάμε στο θέμα μας.
Διαφωνώ με την τόσο σκληρή προπόνση/συνθήκες σε τόσο μικρά παιδιά (και τους το είπα- κάτι που δεν το συστήνω σε δυτικό να το κάνει σε κρατικό φορέα στην Κίνα).
Όμως οι συνθήκες σε κάνουν σκληρότερο. Γενικά είμαι υπέρ της σκληραγώγησης και δη στα νεολληνάκια που είναι εξαιρετικά καλομαθημένα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”