Ποδόσφαιρο

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1235
Δημοσιεύσεις: 5434
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 20, 2021 6:15 pm

Από ότι φαίνεται και η Σίτυ θα αποχωρήσει από την ESL.



0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1235
Δημοσιεύσεις: 5434
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 20, 2021 6:26 pm

Το ντόμινο συνεχίζεται. Και η Ατλέτικο θα φύγει.



0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1235
Δημοσιεύσεις: 5434
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 20, 2021 6:30 pm

Το talkSPORT γράφει πως θα γίνει συνάντηση των 12 ομάδων για τη διάλυση της ESL.



0
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 20, 2021 6:36 pm

Φιλικά και μόνο, όσοι αναφέρεστε σε χρήματα, έσοδα ομάδων,. έχετε δει τα έσοδα πχ της premier league ή bundesliga? Απλά οι περισσότερες ομάδες από αυτές που θέλουν να κάνουν τη δική τους λίγκα, έχουν φάει ψω..... από ομάδες τύπου Λιόν, Αταλάντα, Αγιαξ, στα εθνικά τους πρωταθλήματα έχουν χρόνια να σηκώσουν κεφάλι.

Οι Ρεαλ-Μπαρτσα είναι μία κατηγορία μόνες τους : αν δεν επαναστατουσαν πριν 3 χρόνια οι λοιπές ομάδες της la liga, ακόμα 140 εκ. € θα έπαιρνε ο καθένας και ο 3ος κάνα 20 εκ. €, για αυτή την αλληλεγγύη ΜΙΛΑΜΕ. Και σας τα γράφει ένας που υποστηρίζει τους Καταλανούς.

Πανευρωπαικα, οι Αγγλοι, Γερμανοί και οι της uefa που έδωσαν τις ίδιες ευκαιρίες σε όλους, είδαν το προϊόν τους να εκτοξεύεται, να αυξάνουν κάθε 3ετια τα έσοδα από τα τηλεοπτικά και χορηγούς και οι 2 πρώτοι να επιτυγχάνουν 95+ % πληρότητα φιλάθλων στο γήπεδο.

Δεν ξέρω όσοι γράφετε πως είναι λογική μια τέτοια κίνηση, ειλικρινά. Όλα τα είπε ο Ρουμενιγκε : αντιβγια αύξηση εσόδων, εξορθολογισμος των δαπανών για μεταγραφές και αμοιβές μάνατζερ.

ΥΓ: Κάποτε η μεταγραφή του Ζινταν στη Ρεαλ κόστισε 57 εκ. €. Ο ντεμπελε στη Μπαρτσα κόστισε πριν 3 χρόνια 135 εκ. €. Ο Ντεμπελε!

ΥΓ1: Sky, bt sports & Amazon δήλωσαν πως δεν θα διεκδικήσουν τα δικαιώματα της ESL.

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1235
Δημοσιεύσεις: 5434
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 20, 2021 8:30 pm

Και επίσημα η Σίτι αποσύρθηκε.



0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1235
Δημοσιεύσεις: 5434
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 20, 2021 9:54 pm

Σε λίγα λεπτά θα υπάρχουν ανακοινώσεις των Αγγλικών ομάδων για την αποχώρηση τους από την ESL.

Update:

Ανέβηκε η ανακοίνωση της Λίβερπουλ:



Tης Μαν. Γιουν:



Tης Άρσεναλ:



Της Τότεναμ:



0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1235
Δημοσιεύσεις: 5434
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 20, 2021 10:11 pm

Τα Ισπανικά Μ.Μ.Ε γράφουν πως η Μπαρτσελόνα και η Ατλέτικο μάλλον θα παραμείνουν ενώ η Τσέλσι δεν έχει επιβεβαιώσει την αποχώρηση της.

ΠΗΓΗ

Η Μίλαν θα αποχωρήσει.



0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 20, 2021 10:30 pm

Η Liverpool πέρσι είχε έσοδα από την Premier League πάνω από 200 εκ. € (με αυτά να παρουσιάζουν σημαντικές αυξήσεις ανά έτος), η προσχώρηση της στην Super League θα πρέπει να τις αποδίδει κέρδος ανώτερο από αυτό που είχε με την συμμετοχή της στο Champions League συν το 200αρι της Premier League.
Ε ναι, έχεις καμία αμφιβολία ότι αν παίζει σε μια λίγκα όπου θα έχει όχι 5 αλλά ΣΑΡΑΝΤΑ ματς απέναντι στις Μπαρτσελόνες και τις Γιουβέντους αυτού του πλανήτη θα βγάλει πολλαπλάσια; Θα έχει το ίδιο παγκόσμιο ενδιαφέρον να παίζεις 3 φορές την εβδομάδα με Μίλαν, Ρεάλ και Μπαρτσελόνα από το να παίζεις με την Κρίσταλ Πάλας και την Κουινς Παρκ Ρέιντζερς;
Τα οικονομικά στοιχεία της Super League είναι εντελώς ομιχλώδη αυτή την στιγμή αλλά για πολλά από αυτά τα Clubs το τυράκι δεν είναι το Net Positive στο ισοζύγιο Εθνικό Πρωτάθλημα + Ch.L. σε σχέση με E.S.L. αλλά η εγγυημένη συμμετοχή και ο απόλυτος οικονομικός έλεγχος της διοργάνωσης
Και ο πολλαπλάσιος αριθμός αγώνων απέναντι σε μεγαθήρια...

Πάμε σε κάποιο από τα υπόλοιπα ενδιαφέροντα που γράφεις. Η κατάσταση στο Camp Nou που περιγράφεις είναι αληθινή αλλά δεν είναι καινούρια και ούτε αφορά αποκλειστικά Ασιάτες φιλοξενούμενος
Καινούρια δεν είναι, αλλά είναι σε απίστευτα αυξητική τάση. Πλέον οι φίλοι μου Καταλανοί είναι socios για καθαρά οικονομικούς λόγους: τα εισιτήριά τους τα πουλάνε σε Ασιάτες για 300-500 ευρώ το ματς κι αυτό θα συνεχιστεί αυξανόμενα.
αλλά αυτή την στιγμή παραμένει χαοτικά μικρότερος ο αριθμός που υποδέχεται σε σχέση με τους κατοίκους της ΕΕ και του ΗΒ
Χαοτικά μικρότερος; Σε πολλά ματς είναι 50% οι μη Ευρωπαίοι. Άλλο στοιχείο: το μουσείο της Μπαρτσελόνα, με επισκεψιμότητα κατά 88% αλλοδαπούς... αποδίδει ετησίως περισσότερα έσοδα από όσα όλα τα ματς της ποδοσφαιρικής ομάδας, ζήτω η Ασία.

και μπουφανάκια, φανέλες και σουβενίρ αγοράζουν με το κιλό και οι Έλληνες επισκέπτες, δεν χρειάζεται να είσαι Ασιάτης κροίσος για τέτοιες αγορές.
Τσου. Από φίλο που δουλεύει στο μάρκετινγκ της Μπαρτσελόνα οι εκτός Ευρώπης (εκτός ΕΕ για να είμαι ακριβής) επισκέπτες ξοδεύουν περίπου τα τριπλάσια, είναι τεράστια η διαφορά.
Το ζουμί της υπόθεσης δεν είναι να πουλάς σουβενίρ στους επισκέπτες του γηπέδου (όχι φυσικά ότι δεν είναι καλοδεχούμενο) αλλά να χτίζεις διεθνές Brand Name και να τα πουλάς σε τεράστια κλίμακα στην χώρα του κάθε ενδιαφερόμενου.
Ε ναι το ένα επακόλουθο του άλλου είναι, σύντομα οι σπόνσορες δε θα είναι η τράπεζα Sabadell αλλά η DBS της Σιγκαπούρης, δε θα είναι οι ευρωπαϊκές ασφαλιστικές αλλά η alibaba που σε μας είναι άγνωστη αλλά στην Ασία έχουν 185 δις assets :shock: :shock: :shock: , ήδη υπέγραψαν με τη γιαπωνέζικη Rakuten που ανάθεμα αν υπάρχει Ευρωπαίος που ξέρει τι είναι κλπ. Σύντομα θα έχουν στις φανέλες σπόνσορα κάποια Κα-Τρου-Λη από την Κίνα και δε θα ξέρουμε ότι είναι κολοσσός από μπέιμπιλίνο.
Γενικά σίγουρα το άνοιγμα στην Ασία είναι παράθυρο προς τεράστια κεφάλαια αλλά αυτό είναι μια διαδικασία που τρέχει ήδη ανεξαρτήτως Super League και θα συνέχιζε να προχωρά ούτως ή άλλως. Αυτή η διαδικασία δεν διαφωνώ πάντως πως θα τρέξει με μεγαλύτερους δρασκελισμούς για τα 6-8 μεγαλύτερα Clubs, με αυτά σε απόλυτο έλεγχο των εμπορικών συμφωνιών τους.
Νομίζω ότι ο σκοπός της ESL είναι να γίνει με γεωμετρική πρόοδο αυτό , κι όχι μόνο για 6-8 συλλόγους αλλά για τους 15-20 που θα παίζουν σε μια λίγκα που θα προσαρμοστεί πιθανότατα και σε ασιατικά ωράρια, εδώ είμαστε και θα το ζήσουμε, αργά ή γρήγορα.

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε βεβαίως.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 20, 2021 11:24 pm

Κατερρευσε πριν αρχισει καν αυτο το τερατουργημα, υπο τις τεραστιες αντιδρασεις των οπαδων στην Αγγλια αλλα και τις απειλες της Βρετανικης κυβερνησης οτι δε θα εκδοσει αδειες εργασιας σε κανεναν ξενο ποδοσφαιριστη για τους 6 αποστατες.

Η Τσελσι και η Σιτι ηταν ετσι κι αλλιως διστακτικες εξ αρχης.

Αυτο που μενει ειναι μια απεχθεια για απαραδεκτο power grab που προσπαθησε να κανει ο Φλορεντινο Περεθ και ο Αντρεα Ανιελι με τις πλατες των ομαδων που ανηκουν σε Αμερικανους.

Ο Περεθ και ο Ανιελι εδω και χρονια τους κακοφαινεται που δεν εχουν τα εσοδα των ομαδων της Πρεμιερ Λιγκ και απαιτουνε η UEFA να κανει κατι για να εχουν οι ομαδες τους αντιστοιχα εσοδα με τις αγγλικες.

Η Μιλαν και η Ιντερ ντροπιασαν την ιστορια τους σερνομενες σαν επαιτες πισω απο τον Ανιελι (τον οποιον ολοι οι οπαδοι των ομαδων του Μιλανο μαφιοζο ανεβοκατεβαζουν εδω και μια 10ετια και τη ΓΙουβεντους κλεφτες) επειδη η Ιταλικη λιγκα ειναι σε αθλια οικονομικη κατασταση σε σχεση με τις αλλες μεγαλες και πεφτουν στα γονατα για παραπανω εσοδα. Ντροπιαστικη εικονα.

Οι αγγλικες ομαδες (πλην Σιτι και Τσελσι που οπως ειπα ηταν πιο απροθυμες, αυτες οι 2 και η Ατλετικο μπηκανε για να μην ξεμεινουν απ εξω αφου τους ειχαν ταξει οτι θα πουν ναι και οι Γερμανικες) ειχανε αλλο κινητρο : θεωρουν απαραδεκτο (με πιανει αναγουλα) το να μην εχουν και οι 6 εγγυημενη θεση στο Τσαμπιονς Λιγκ, και οχι μονο να μπαινουν 4 απ τις 6 καθε χρονο, αλλα και λιγοτερες οταν πεταγεται μια Λεστερ ή μια Γουεστ Χαμ.

Ειναι η αμερικανικη καρκινογονος νοοτροπια οτι "για να επενδυσω, απαιτω να εχω εξασφαλισμενη θεση στην κορυφαια διοργανωση, δε νοειται να μεινω απ εξω την επομενη χρονια επειδη δεν πηγα καλα στο πρωταθλημα". Αυτο σκεφτοναι οι ιδιοκτητες της Λιβερπουλ, της Αρσεναλ και της Γιουναιτεντ (Αμερικανοι και στις 3).
Και τους φαινεται απολυτα νορμαλ να λενε "εγω φερνω τα λεφτα, εγω φερνω τα τηλεοπτικα εσοδα απ τους Ασιατες, γιατι να μην εχω μονιμη θεση απ αυτο κα να μου φαει τη θεση καποια Γουεστ Χαμ επειδη με περασε στην Πρεμιερ;". Γι αυτους επρεπε να μοιραζονται βασει οικονομικων κριτηριων οι θεσεις, οχι αγωνιστικων.

Γενικα ειδαμε μια αποπειρα ενος ξεδιαντροπου power grab μερικων συλλογων, που θεωρουν οτι πρεπει ολη η πιτα να πηγαινει σε αυτους, οτι το ποδοσφαιρο ειναι αθλημα που απευθυνεται στους πατατακηδες Κινεζους και Αμερικανους, και οτι η αμερικανοποιηση του θα του εκανε καλο.

Ελπιζω να ενιαι καμπανακι αφυπνισης για την UEFA αυτο που εγινε, και να σταματησει το appeasement. Επισης θα το ξαναπω, μεγαλη ντροπη για τις ιταλικες ομαδες και το ιταλικο ποδοσφαιρο οτι εμφανιζονται σαν επαιτες για λεφτα και οι αντιδρες ητανε μινιμουμ στην Ιταλια σε σχεση με την Αγγλια.

3
3 Εικόνα
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 776
Δημοσιεύσεις: 2813
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 20, 2021 11:43 pm

ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί οι πλεμπαίοι οι Άγγλοι που η πλειοψηφία δεν αντέχει οικονομικά ούτε τα εισιτήρια ούτε συνδρομητική tv να δει το αγαπημένο του πρωτάθλημα και βγήκαν στους δρόμους από την αρχή και θα ξήλωναν μέχρι και τα αγάλματα των θρύλων τους για να μην περάσει η αηδία της ESL :mrgreen: :mrgreen:

και που αγαπάνε περισσότερο την Πρεμιερ και έχει αξία μεγαλύτερη γι αυτούς απο οτιδήποτε άλλο
Εικόνα

πήγαν σε λαούς ( Αγγλοι & Γερμανοί κυρίως ) που στηρίζουν τις ομάδες τους κάθε Κυριακή είτε παίζουν στα τοπικά είτε τελικο ΤΣΛ

επειδή κάποιες ομάδες πνίγονται στα χρέη και θέλουν αιωνίως να είναι οι τοπ . Όχι κύριοι ,κόψτε τα έξοδα αν δεν μπορείτε λιγα χρόνια , μην πάρετε Εμπαπε φέτος το καλοκαίρι , να δούμε και καμιά Αταλάντα να κάνει πορεία , όπως έκανε πέρυσι δλδ :wink:

0
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 21, 2021 12:25 am

Coach Periklis έγραψε:
Τρί Απρ 20, 2021 11:43 pm
ευτυχώς που υπάρχουν και αυτοί οι πλεμπαίοι οι Άγγλοι που η πλειοψηφία δεν αντέχει οικονομικά ούτε τα εισιτήρια ούτε συνδρομητική tv να δει το αγαπημένο του πρωτάθλημα και βγήκαν στους δρόμους από την αρχή και θα ξήλωναν μέχρι και τα αγάλματα των θρύλων τους για να μην περάσει η αηδία της ESL :mrgreen: :mrgreen:

και που αγαπάνε περισσότερο την Πρεμιερ και έχει αξία μεγαλύτερη γι αυτούς απο οτιδήποτε άλλο
Εικόνα

πήγαν σε λαούς ( Αγγλοι & Γερμανοί κυρίως ) που στηρίζουν τις ομάδες τους κάθε Κυριακή είτε παίζουν στα τοπικά είτε τελικο ΤΣΛ

επειδή κάποιες ομάδες πνίγονται στα χρέη και θέλουν αιωνίως να είναι οι τοπ . Όχι κύριοι ,κόψτε τα έξοδα αν δεν μπορείτε λιγα χρόνια , μην πάρετε Εμπαπε φέτος το καλοκαίρι , να δούμε και καμιά Αταλάντα να κάνει πορεία , όπως έκανε πέρυσι δλδ :wink:
Και οι Ισπανοι στηριζουν τις ομαδες τους, γεματα γηπεδα εχουνε.

Αλλα η Ρεαλ και η Μπαρτσελονα θεωρουνε τη χωρα τσιφλικι τους εδω και και παρα πολυ καιρο. Καθε φορα που καποιος απ τους 2 γκρινιαζει για το VAR ή τους διαιτητες ή το προγραμμα, πεταγεται ο αλλος και αντιπαραβαλλει "μα κι εσεις..." λες και παιζουν μονο οι 2 τους με 18 κομπαρσους.
Ο Περεθ ειπε χτες οτι εχασε 400Μ απ τον ιο και "η UEFA δεν εκανε τιποτα" (τι ειναι η UEFA κυριε Περεθ ; Ο Φρανκο να σου πληρωνει τα χρεη ; τι ηθελες να κανει ;). Ο Περεθ μονο τα τελευταια 2.5 χρονια εχει δωσει : 120 για τον Αζαρ (αιωνια τραυματιας), 65 για τον Γιοβιτς (τον εδωσε πισω στη Φρανκφουρτη), 50 για τον Μεντι, 50 για τον Μιλιταο (μια παιζουν μια δεν παιζουν και οι δυο), 45 για τον Βινισιους (γελαει ο κοσμος), 45 για τον Ροντρυγκο (17 χρονων γιατι ο μπαρμπαΠερεθ εψαχνε τον νεο Νειμαρ) και 35 για καποιον Ραινιερ. Μονο αυτα ειναι 400+. Και δε μετραω καν ποσα πληρωνει τον Μπειλ για να παιζει γκολφ. Ή οτι θελει να δωσει 200 στον Εμπαπε και 300 στον Χαλαντ (και τον Ραιολα) αυτο το καλοκαιρι.

Και η Μπαρτσελονα ακριβως τα ιδια εχει κανει, ριχνει πακτωλους χρηματων και μετα κλαιγεται που δε μπορει να τα δικαιολογησει απο τα εσοδα της γιατι η Πρεμιερ ειναι πλεον σε αλλο οικονομικο επιπεδο απο ολους τους αλλους.

1
1 Εικόνα
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
germany96

 euroleague
Reactions: 104
Δημοσιεύσεις: 1094
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 7:55 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 21, 2021 1:09 am

yorgos έγραψε:
Τρί Απρ 20, 2021 10:30 pm
...Ε ναι, έχεις καμία αμφιβολία ότι αν παίζει σε μια λίγκα όπου θα έχει όχι 5 αλλά ΣΑΡΑΝΤΑ ματς απέναντι στις Μπαρτσελόνες και τις Γιουβέντους αυτού του πλανήτη θα βγάλει πολλαπλάσια; Θα έχει το ίδιο παγκόσμιο ενδιαφέρον να παίζεις 3 φορές την εβδομάδα με Μίλαν, Ρεάλ και Μπαρτσελόνα από το να παίζεις με την Κρίσταλ Πάλας και την Κουινς Παρκ Ρέιντζερς;...
Απ’ ότι φαίνεται το όλο project είναι ήδη νεκρό, πριν κλείσει λίγες μέρες ζωής αλλά ας συνεχίσουμε την συζήτηση σε καθαρά θεωρητική βάση.

Κάπου δεν καταλαβαινόμαστε εδώ νομίζω. Τα πακέτα που είχαν προταθεί στις ομάδες, συμπεριλαμβάναν όλα αυτά που ανέφερες σαν projections γι’ αυτό και ήταν τα χρήματα που θα λάμβαναν θεωρητικά οι σύλλογοι ανώτερα από αυτά του Champions League. Αν έβαζες όμως και τα έσοδα των εθνικών πρωταθλημάτων, σε περίπτωση αποβολής τους από αυτά για κάποια clubs θα κατέληγε καλύτερα, για κάποια χειρότερα και για κάποια μία ή άλλη.

Θα μπορούσες να μου πεις ότι αν αποβάλλονταν όλα τα clubs από τις λίγκες τους, θα μπορούσαν να παίζουν διπλό αριθμό αγώνων μεταξύ τους ή να προσεταιρίζονταν περισσότερα clubs, αλλά έχουμε ήδη μπλέξει σε ένα μεγάλο rabbit hole για ένα νεκρό project.
yorgos έγραψε:
Τρί Απρ 20, 2021 10:30 pm
...Χαοτικά μικρότερος; Σε πολλά ματς είναι 50% οι μη Ευρωπαίοι. Άλλο στοιχείο: το μουσείο της Μπαρτσελόνα, με επισκεψιμότητα κατά 88% αλλοδαπούς... αποδίδει ετησίως περισσότερα έσοδα από όσα όλα τα ματς της ποδοσφαιρικής ομάδας, ζήτω η Ασία...
Το 88% αλλοδαπών επισκεπτών για το μουσείο της Barcelona μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό, το 50% στις κερκίδες του Camp Nou να αποτελείται από μη Ευρωπαίους δεν μου φαίνεται καθόλου φυσιολογικό, που το βρήκες αυτό το νούμερο;
yorgos έγραψε:
Τρί Απρ 20, 2021 10:30 pm
Τσου. Από φίλο που δουλεύει στο μάρκετινγκ της Μπαρτσελόνα οι εκτός Ευρώπης (εκτός ΕΕ για να είμαι ακριβής) επισκέπτες ξοδεύουν περίπου τα τριπλάσια, είναι τεράστια η διαφορά.
Εκτός Ε.Ε. πλέον είναι και το Η.Β. (για αυτό και το ανέφερα συγκεκριμένα στο προηγούμενο post μου) που οι επισκέπτες του είναι η νούμερο 1 πληθυσμιακή ομάδα τουριστών της Ισπανίας, γύρω στα 18,5 εκ ανά έτος σε σχέση με τους 650.000 που είναι η πρώτη ασιατική χώρα (Κίνα) σε επισκέπτες. Επίσης όταν λες τριπλάσια εννοείς σε συνολικά νούμερα (που όντως θα είναι εντυπωσιακό αν ισχύει) ή ανά κεφάλι;
yorgos έγραψε:
Τρί Απρ 20, 2021 10:30 pm
Ε ναι το ένα επακόλουθο του άλλου είναι, σύντομα οι σπόνσορες δε θα είναι η τράπεζα Sabadell αλλά η DBS της Σιγκαπούρης, δε θα είναι οι ευρωπαϊκές ασφαλιστικές αλλά η alibaba που σε μας είναι άγνωστη αλλά στην Ασία έχουν 185 δις assets :shock: :shock: :shock: , ήδη υπέγραψαν με τη γιαπωνέζικη Rakuten που ανάθεμα αν υπάρχει Ευρωπαίος που ξέρει τι είναι κλπ. Σύντομα θα έχουν στις φανέλες σπόνσορα κάποια Κα-Τρου-Λη από την Κίνα και δε θα ξέρουμε ότι είναι κολοσσός από μπέιμπιλίνο.
Σε αυτό συμφωνώ απόλυτα, νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου και για τα μεγάλα ποδοσφαιρικά clubs και για τις ομάδες του ΝΒΑ.
yorgos έγραψε:
Τρί Απρ 20, 2021 10:30 pm
Νομίζω ότι ο σκοπός της ESL είναι να γίνει με γεωμετρική πρόοδο αυτό , κι όχι μόνο για 6-8 συλλόγους αλλά για τους 15-20 που θα παίζουν σε μια λίγκα που θα προσαρμοστεί πιθανότατα και σε ασιατικά ωράρια, εδώ είμαστε και θα το ζήσουμε, αργά ή γρήγορα.
Δεν είμαι τόσο σίγουρος και δεν το λέω για το ESL που φαίνεται ήδη τελειωμένο, πιστεύω ότι γενικά οι αναδυόμενες οικονομίες της Ασίας θα σταματήσουν κάποια στιγμή να βασίζονται αποκλειστικά σε εισαγόμενη βιομηχανία θεάματος μαζικής κατανάλωσης (περιλαμβάνοντας πέρα από αθλητισμό επίσης κινηματογράφο, μουσική κλπ) αλλά θα αρχίσουν να ρίχνουν βάρος και στην παραγωγή δικής τους (ειδικά στον κινηματογράφο και την μουσική, κάποιες χώρες μόνο πίσω δεν είναι σε αυτό το κομμάτι), με στόχο στο μέλλον να γίνουν κι αυτοί εξαγωγείς, πρώτα ενδοηπειρωτικά και μετά και σε παγκόσμια κλίμακα.

Στον κινηματογράφο κάποιες χώρες ήδη βρίσκονται εδώ, ενώ σε παραγωγή Video Games H&S (που σαν βιομηχανία διασκέδασης καταπίνει σε κέρδη το Hollywood και όλα τα Αμερικάνικα σπορ συνδυασμένα μαζί) αυτοκράτειρά είναι εδώ και σχεδόν 40 χρόνια Ασιατική χώρα.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 21, 2021 6:09 am

Θα μπορούσες να μου πεις ότι αν αποβάλλονταν όλα τα clubs από τις λίγκες τους, θα μπορούσαν να παίζουν διπλό αριθμό αγώνων μεταξύ τους ή να προσεταιρίζονταν περισσότερα clubs

Ε ναι γι αυτό μιλάω, το παίρνω ως δεδομένο ότι μεσομακροπροθεσμα δε θα παίζουν στις λίγκες τους, άντε.να παιζουν σε τίποτε πλέι οφ. Χάνεις δηλαδή 20 ματς απέναντι στις Κρίσταλ Πάλας αυτού του κόσμου και τα αντικαθιστάς με ΕΞΤΡΑ 20 ματς απέναντι στις Ρεάλ αυτού του κόσμου. Εξυπακούεται πως είναι απίστευτα πιο προσοδοφόρο.



Το 88% αλλοδαπών επισκεπτών για το μουσείο της Barcelona μου φαίνεται απολύτως φυσιολογικό

88% μη Ευρωπαίοι είναι κι επειδή μιλάμε για στοιχεία του 2018, οι Βρετανοί μετρανε ως Ευρωπαίοι ακόμη. Οι Ρώσοι όχι, αλλά δεν είναι κανένας τρομερός αριθμός. Αυτό που θέλω να καταδείξω είναι ότι ο Ευρωπαίος που πάει για ποδοσφαιροτουρισμο στη Βαρκελώνη είναι σχεδόν ανύπαρκτος σε σχέση με το μη Ευρωπαιο. Άρα η αγορά προς αυτούς θα πάει. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και τα σοσιαλ μύδια της Μπαρτσελόνα, της Μάνστεστερ κλπ να δούμε τι % είναι από Ασιάτες, θα το ψάξω.


το 50% στις κερκίδες του Camp Nou να αποτελείται από μη Ευρωπαίους δεν μου φαίνεται καθόλου φυσιολογικό, που το βρήκες αυτό το νούμερο;

Προσωπική παρατήρηση είναι, δεν έχω στοιχεία. Σε ματς αδιάφορα πάντως (πχ Μάλαγα που πήγα εγώ) , είχε πέσει και με Κινεζικές διακοπές ήταν περισσότεροι οι Ασιάτες. Στα όποια στατιστικά δε θα φαίνεται διότι το εισιτήριο εξακολουθεί να είναι στο όνομα του Ισπανου socio που το μοσχοπούλησε. Είναι τέτοια η παλαβομαρα μεταπώλησης που πλέον τα μέλη ξέρουν πότε έχουν διακοπές οι Κινέζοι, οπότε είναι το Ραμαζάνι κλπ, τους ενημερώνουν άλλωστε οι σχετικές πλατφόρμες μεταπώλησης .Οι φίλοι μου πάνε μόνο σε κανένα ντέρμπι, τα υπόλοιπα σε Κορεατάκια. Γνωστός που δουλεύει σε μαγαζί της Μπαρτσελόνα μου είπε πως τους έκοψαν και τα εισιτήρια που τους έδιναν, τα οποία ήταν σημαντικό έσοδο για τους εργαζόμενους, όλοι παρέα τα έδιναν σε ταξιδιωτικό πρακτορείο που φέρνει Άραβες.


Εκτός Ε.Ε. πλέον είναι και το Η.Β. (για αυτό και το ανέφερα συγκεκριμένα στο προηγούμενο post μου) που οι επισκέπτες του είναι η νούμερο 1 πληθυσμιακή ομάδα τουριστών της Ισπανίας, γύρω στα 18,5 εκ ανά έτος σε σχέση με τους 650.000 που είναι η πρώτη ασιατική χώρα (Κίνα) σε επισκέπτες. Επίσης όταν λες τριπλάσια εννοείς σε συνολικά νούμερα (που όντως θα είναι εντυπωσιακό αν ισχύει) ή ανά κεφάλι;

Όχι, ανά κεφάλι είναι, overall δεν έχω εικόνα.



Δεν είμαι τόσο σίγουρος και δεν το λέω για το ESL που φαίνεται ήδη τελειωμένο, πιστεύω ότι γενικά οι αναδυόμενες οικονομίες της Ασίας θα σταματήσουν κάποια στιγμή να βασίζονται αποκλειστικά σε εισαγόμενη βιομηχανία θεάματος μαζικής κατανάλωσης (περιλαμβάνοντας πέρα από αθλητισμό επίσης κινηματογράφο, μουσική κλπ) αλλά θα αρχίσουν να ρίχνουν βάρος και στην παραγωγή δικής τους (ειδικά στον κινηματογράφο και την μουσική, κάποιες χώρες μόνο πίσω δεν είναι σε αυτό το κομμάτι), με στόχο στο μέλλον να γίνουν κι αυτοί εξαγωγείς, πρώτα ενδοηπειρωτικά και μετά και σε παγκόσμια κλίμακα.

Στον κινηματογράφο κάποιες χώρες ήδη βρίσκονται εδώ, ενώ σε παραγωγή Video Games H&S (που σαν βιομηχανία διασκέδασης καταπίνει σε κέρδη το Hollywood και όλα τα Αμερικάνικα σπορ συνδυασμένα μαζί) αυτοκράτειρά είναι εδώ και σχεδόν 40 χρόνια Ασιατική χώρα.
[/quote]

Νομίζω ότι για τον αθλητισμό είναι πιο δύσκολο από ότι για την υπόλοιπη βιομηχανία θεάματος, διότι η γλώσσα δεν αποτελεί φράγμα.

Τέλος πάντων προς το παρόν το τζίνι μπήκε στο μπουκάλι, αλλά θα ξαναβγεί. Δεν ξέρω αν το έκαναν για να τεστάρουν τα νερά ή αν ήταν απλά ατσούμπαλη προσπάθεια (Ή συνέντευξη του Φλορεντινο Πέρεθ εχτές μάλλον προς το δεύτερο κλίνει) , αλλά θα τους ξαναβρούμε μπροστά μας.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 21, 2021 6:21 am

Δεν μπόρεσα να βάλω quote, από το κινητό δεν την παλεύω. Ήθελα να συμπληρώσω ότι εκτός από το Καμπ Νου που πας να δεις ματς και νομίζεις ότι είσαι στο μετρό της Σαγκάης , αυτά συμβαίνουν και αλλού, πχ στα ματς της Μπόκα με τους Ευρωπαίους. Εκεί, όπου τα όσα συμβαίνουν με τις μαφίες των οργανωμένων κάνουν τους δικούς μας σουβλατζήδες να φαίνονται γατάκια , τα εισιτήρια θες δε θες στα πουλάνε οι οργανωμένοι, σε τιμές εξωφρενικές, πχ για να δεις Μπόκα 50, 60 ή 70 ευρώ που με την υποτίμηση του νομίσματος και την ισοτιμία στη μαύρη είναι λεφτά, όχι αστεία . Δεν είναι πλειοψηφία οι αλλοδαποί, αλλά πια είναι αρκετά αστείο να πηγαίνεις στο γήπεδο να δεις Αργεντινους και να περιτρυγιριζεααι από Αγγλάρες και Γερμανούς. Ακόμη πιο εντυπωσιακό είναι ότι οι οργανωμένοι σε πολλές ομάδες έχουν τα δικαίωματα στο σήμα της ομάδας με ό,τι σημαίνει αυτό, ενώ ειδικά στο Μπουένος Άιρες που βρίσκεται... Το 70% των ομάδων της πρώτης κατηγορίας συμβαίνουν απίστευτα πράγματα με τις μετακινήσεις των οπαδών, που πληρώνουν "διόδια " σε άλλους οπαδούς, νοικιάζουν την αστυνομία, παρεμβαίνουν βουλευτές για το πολύ θα περάσει η πορεία με τα λεωφορεία με Ζουλού στις οροφές και οι μαγαζάτορες πληρώνουν προστασία στην αστυνομία για να μην περάσουν από το δρόμο τους.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
pk13

 a1greece
Reactions: 73
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2014 6:03 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 21, 2021 7:19 am

Προσωπικά και εγώ διαφωνώ με το όλο εγχείρημα της Σούπερ Λιγκ και με τον πλάγιο και εκβιαστικο τρόπο που πήγαν να το κάνουν.

Αλλά πρακτικά και τώρα δεν απέχουμε πολύ από αυτή τη πρόταση. Τα τελευταία 26 χρόνια την πρεμιερ λιγκ που είναι το πιο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα (τα 12-13 τελευταία χρόνια μετά τη κατακόρυφη πτώση της σεριε α) την έχει κερδίσει μόνο μια ομάδα εκτός των 5-6 μεγάλων, η Λέστερ. Το Τσαμπιονς λιγκ έχει να το κατακτήσει κάποιο underdog 17 χρόνια από τότε που το πήρε η Πόρτο. Και το ίδιο συμβαίνει και σε Λα λίγκα και Σεριε α. Βγήκαν όλοι οι δημοσιογράφοι, οι πρώην παίκτες λαϊκίζοντας ως εκεί που δεν πάει να μας πουν πως θα ζημιωθει το άθλημα(βγήκε μέχρι και ο Γκουαρντιολα!!! που κάθε χρόνο ξοδεύει 150-200 μύρια σε μεταγραφές και ενώ έπρεπε να τιμωρηθεί από το ffp 2-3 φορές η Σιτυ δεν έχει ανοίξει ρουθουνι, αλλά τώρα ξαφνικά νοιάζεται για το καλό των μικρών ομάδων) αφού οι μικροί δεν θα έχουν πιθανότητες να κερδίσουν τους μεγάλους, μα ούτε τώρα έχουν, μια φορά στα 20-25 χρόνια συμβαίνει το θαύμα κάποια μικρή ομάδα να κερδίσει κάποιο μεγάλο τρόπαιο.

Η Αταλάντα για παράδειγμα που μου είναι και εξαιρετικά συμπαθής και ένα από τα πιο fun to watch πρότζεκτ τα 3 τελευταία χρόνια που έχει ανέβει δεν έχει πάρει ούτε ένα τίτλο και ούτε έχει φτάσει καν κοντά και στο Τσαμπιονς λιγκ μέχρι τους 8 έφτασε και τέλος. Δεν λέω σημαντικό επίτευγμα αν δεις τα μπάτζετ των ομάδων που ανταγωνιζεται αλλά ουσιαστικά μια τρύπα στο νερό σε 2-3 χρόνια το πολύ θα καταρρεύσει το πρότζεκτ μόλις πουλήσει τα 2-3 βαριά περιουσιακά της στοιχεία(Γκοσενς, Μαλινοφσκι,) αφού όσο καλό scouting και αν έχουν θα γίνουν και αποτυχημένες επιλογές και σε 20 χρόνια από όλη αυτή την μαγική 3ετια το μόνο που θα θυμούνται θα είναι που έφτασαν στους 8 μια φορά και κέρδισαν 1 φορά τη Γιουβέντους και 2 την Ιντερ..

Δυστυχώς και χωρίς τη esl η ψαλίδα ανάμεσα στα κλαμπ έχει ανοίξει και οι διαφορές είναι ήδη τεράστιες. Μέσα στην επόμενη δεκαετία θα είναι σπάνιο οι μικρές ομάδες όχι μόνο να φτάνουν 4αδα και να βγαίνουν cl αλλά να κερδίζουν και παιχνίδια κόντρα στις μεγάλες.. Το όλο θέμα έγινε για το ποιος θα διαχειρίζεται τα δισεκατομμύρια η Ουεφα ή τα μεγάλα κλαμπ και όλα τα υπόλοιπα ότι κέρδισε το ποδόσφαιρο και οι οπαδοί είναι αστεία...

2
2 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”