Pro Wrestling

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 12, 2021 5:10 pm

Η δεύτερη βραδιά της WM με έκανε να εκτιμήσω πολύ περισσότερο την πρώτη. Όχι τόσο σε θέμα θεάματος, κυρίως στο booking. Πάμε λοιπόν.

Ξεκινάμε με Fiend-Orton. Λέγανε για squash match και τελικά είχαμε όλα τα στραβά. Πάλι red light χωρίς λόγο, πάλι βαρετός αγώνας, πάλι ηλίθια ανατροπή. Ωραία εικόνα της Bliss, αλλά φέρνεις πίσω τον Fiend και καλά πιο μαμάω από ποτέ και πάλι χάνει σε κόντρα. Και να αφήσω στην άκρη ότι κάποτε ο Fiend έκανε kick out από 10 συνεχόμενα finishers και τώρα χάνει με ένα ενώ υποτίθεται είναι τρομακτικότερος. Ό,τι χειρότερο.

Το γυναικείο tag team ήταν passable, δε μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό το ματς πήρε πιο πολύ χρόνο από το Cesaro-Rollins, το Owens-Zayn και τα ματς για τις midcard ζώνες. Zayn-Owens έχουν αποδείξει τι ξέρουν να κάνουν στο ROH, στο NXT αλλά και στο main roster. Μιλάμε για την τέλεια κόντρα. Μικρό ματς, δε με χόρτασε, είχε κάποια ωραία spots, αλλά η ιστορία ήταν ανυπόφορη συν ότι έβαλαν τον βλάκα τον Logan Paul και ξενερώσαμε παραπάνω (τρομερό sell πάντως στο stunner).

Κράξτε με, αλλά ο Black Panther από τα LIDL μου αρέσει. Ήθελα να πάει ο Big E για μεγάλο τίτλο, δεν είναι για το IC. Το ματς πολύ μικρό, το stipulation και το booking ολίγον γελοία. Sheamus-Riddle τίποτα το εξαιρετικό, κουβάλησε πολύ ο Riddle και τσαντίστηκα που έχασε γιατί τον θεωρώ απολαυστικό. Πρωταθλητής midcard Sheamus δε νοείται εν έτει 2021, άτομα σαν τον Big E, τον Riddle, τον Crews και τον Keith Lee χρειάζονται για να ανέβουν. Κρίμα.

Η Asuka πάλι δεν είχε το WM moment της, αλλά δε με πείραξε. Έχουν καταστρέψει προ πολλού ό,τι έχτισε ο Triple H. Αντίθετα η Rhea είναι ό,τι πιο μέτσολ και ό,τι πιο ταλαντούχο έχει το γυναικείο division. Πέρυσι θυσιάστηκε για το αποτυχημένο πείραμα της Charlotte στο NXT και το 2020 της ήταν κακό. Όπως είπε ο Μιχάλης, θέλω μεγάλο reign.

Στο main event. Πίστευα ότι θα σπάσει το top 3 αγαπημένων μου triple threats που είναι Michaels/HHH/Benoit, Lesnar/Cena/Rollins και Styles/Daniels/Samoa Joe. Δεν έσπασε. Ήταν ένα σπουδαίο ματς, απλά όπως λένε και στο χωριό μου It didn't live up to the hype. Δεν είχα θέμα όποιος και να νικούσε. Μου έκανε εντύπωση όμως η τόσο εμφατική νίκη Reigns με διπλό pin. Παραείναι θρίαμβος. Και από την άλλη θα μου πεις δε θέλανε να είναι κλεφτοκοτάδικη γιατί ο Reigns ξεκίνησε πρωταθλητής καταστροφικός τύπου Lashley και εξαρτάται από τον Jey σε όλα τα τελευταία ματς. Κατά μία έννοια και χθες ο Jey τον έσωσε. Δεν ξέρω, το διπλό pin μου έκατσε κάπως, αλλά ήταν ματς με πολύ συναίσθημα και ωραίες στιγμές.

Κλείνοντας βρήκα τη δεύτερη βραδιά κατώτερη, θέαμα πραγματικό είχε μόνο το main event και λίγο το US και το γυναικείο, επιστροφή Becky δεν είχαμε, αντιθέτως γύρισαν οι αντιπαθέστατες Bellas και σε σχέση με την πρώτη το booking ήταν στα τάρταρα. 6/10 από μένα και συνολικά 6,5/10, θα έλεγα ότι είναι μια πολύ ικανοποιητική WM, μέτριο booking, κακό storytelling, αλλά είχε κάποια μεγάλα ματς, είχε όμορφες στιγμές και κάποιες άξιες νίκες. Το WWE είχε τρέξει σερί κακών WM το 2016-2018, αλλά από το 2019 έχουμε πολύ ικανοποιητικότερα αποτελέσματα κάθε χρόνο. Να δούμε τι θα δούμε από εδώ και πέρα.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 766
Δημοσιεύσεις: 2796
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 13, 2021 12:01 am

Είδα τη ν πρώτη μέρα της WM 37

Πολύ καλή με 3 εξαιρετικά ματς και πλέον δεν λέω εύκολα καλό λόγο για το WWE

Αυτό που μου έλειψε ( και γενικά μου λείπει ) είναι τα believable nearfalls . Ε, όσο και να αγάπησα το Banks vs Belair δε γίνεται να μην δίνεις στην πρωταθλήτρια μεγάλα nearfalls που θα δωσουν και στην νικήτρια ακόμα μεγαλύτερο impact

8/10

1
1 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 766
Δημοσιεύσεις: 2796
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 14, 2021 7:30 pm

είδα και την 2η βραδιά της WM

χαλάλι οι 3 πεταμένες ώρες για το τελευταίο μισάωρο του main event που μου άρεσε πάρα πολύ .

Ειδικά το nearfall που του τράβηξε τον ref ο Bryan αι του γύρισε το μάτι ήταν η κορυφαία στιγμή όλης της Mania . Από τα καλύτερα nearfalls

Το θέμα μου είναι ότι βλέποντας τον Edge , από το προμο βιντεο , την είσοδο του μέχρι και τον τρόπο που πούλησε συναισθήματα , συνειδητοποιείς πόσο έχει πέσει το επίπεδο . Ο άνθρωπος είναι πολύ χαρισματικός, το ξέραμε αυτό αλλά δεν τον πλησιάζει ούτε λίγο κάποιος νέος δυστυχώς . Κανένα της γενιάς του

Δε νομίζω να σπάει ποτέ το HBK / HHH / Benoit . Είναι στα 4-5 αγαπημένα μου εβερ ασχέτως stipulation

1
1 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 1:03 am

Είδα το Impact Wrestling Rebellion μόλις οπότε είπα να το σχολιάσω. Κατ' αρχάς η WM μου έχει αφήσει κουσούρι, επειδή ήταν απολαυστικό να βλέπεις κόσμο σε αρένα και τώρα ο λιγοστός κόσμος του AEW, ο σιωπηλός του NJPW, τα ψεύτικα chants του Raw με το Smackdown και ο μηδενικός κόσμος του Impact με χαλάνε πολύ.

Συνολικά πάντως το event ήταν αρκετά καλό και τα ματς για τα πρωταθλήματα είχαν όλα πολύ ωραίο wrestling. Νομίζω το X Division championship πρέπει να σταθεροποιηθεί σε έναν κάτοχο. Μου έχει λείψει ένα παλιό καλό Ultimate X. Τέλος πάντων πάμε στο ζουμί της βραδιάς που δεν είναι άλλο από το Kenny Omega vs Rich Swann.

Πολύ καλό ματς. Είχε 1-2 κακά botches, αλλά και σαν ιστορία και σαν ψυχολογικές αλλαγές με βάση αυτούς που ήταν στις γωνίες του ρινγκ το βρήκα πολύ ωραίο. Η ιστορία του Omega ως ο Belt Collector είχε λίγο μπει on hold και γενικά η πανδημία δεν τη βοηθάει, αφού θα έπρεπε να υπάρχουν περισσότερα crossovers με ΑΑΑ, NJPW ακόμα και ROH. Πραγματικά όμως ο Omega έχει ξαναγίνει αυτός που ξέραμε στην Ιαπωνία, φοβερός χαρακτήρας, σταθερά ματσάρες, θες να τον βλέπεις κάθε εβδομάδα.

Από εκεί και πέρα το Impact έχει κερδίσει πολλά από τη συνεργασία του με το AEW και αυτή του η δύναμη ήταν και η αδυναμία του στο ματς. Όταν στο Dynamite εμφανίζονται μόνο οι Good Brothers, ενώ λόγω tapings στο Impact πέραν άλλων σταρς εμφανίζεται ο παγκόσμιος πρωταθλητής του άλλου promotion πως να πιστέψω ότι ο Swann που δεν τον έχουμε δει ποτέ στο AEW θα κερδίσει το παγκόσμιο πρωτάθλημα; Ήταν δηλαδή πολύ προβλέψιμο ότι θα κερδίσει ο Omega.

Πάντως να κλείσω λέγοντας ότι το Impact πραγματικά βάζει τα γυαλιά. Εκτός από δύο PPVs, έχει κάνει φέτος και δύο special events που προβλήθηκαν Σάββατο άρα 4 events εκτός του εβδομαδιαίου σόου την ίδια ώρα που το AEW όταν έκανε ειδικό event με καλύτερη κάρτα το έβαζε Τετάρτη να χτυπήσει το NXT. Πιστεύω ότι και το NXT και το AEW θα μειώσουν τέτοια events, αλλά πάρτε και λίγο παράδειγμα από το Impact.

Τι να τα κάνω Tony μου τα Dark και τα Elevation που δοκιμάζεις τη σάρα και τη μάρα αν έχεις τεράστιο ρόστερ και δε γράφεις ιστορίες για έξτρα events, αλλά θες να τη βγάζεις με 4 ppvs το χρόνο; Και επίσης φοβερή κίνηση ο Mauro Ranallo, τον ήθελα πολύ σε ένα ματς του Omega. Μακάρι να τον ξαναδούμε σε wrestling promotion, γιατί έχω βαρεθεί τον Ross, τον Cole και το καινούριο φρούτο τον Virk να ταλαιπωρούν τα αυτιά μου. Ευτυχώς γύρισε ο Striker, δυστυχώς έφυγε ο Phillips, κάτι χάνεις κάτι κερδίζεις.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 766
Δημοσιεύσεις: 2796
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 3:01 pm

Σας άρεσε το bloods & Guts ??

Με έχει μπερδέψει το AEW. Από την μια το βρήκα πάρα πολύ καλό , μου άρεσε το τέλος και το βρήκα έξυπνο υπό την έννοια ότι καμιά φορά είναι καλό να εκνευρίζεις στο μέγιστο βαθμό τους φανς σου και να κάνεις τους faces να φαίνονται ευκολόπιστοι βλάκες, από την άλλη είχαμε πάλι ξανά αυτογκολ κυρίως μάλλον λόγω κακού camera work . Είχε και υπερβολικά πολλές διαφημίσεις κατά τη γνώμη μου

1
1 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 6:23 pm

Coach Periklis έγραψε:
Πέμ Μάιος 06, 2021 3:01 pm
Σας άρεσε το bloods & Guts ??

Με έχει μπερδέψει το AEW. Από την μια το βρήκα πάρα πολύ καλό , μου άρεσε το τέλος και το βρήκα έξυπνο υπό την έννοια ότι καμιά φορά είναι καλό να εκνευρίζεις στο μέγιστο βαθμό τους φανς σου και να κάνεις τους faces να φαίνονται ευκολόπιστοι βλάκες, από την άλλη είχαμε πάλι ξανά αυτογκολ κυρίως μάλλον λόγω κακού camera work . Είχε και υπερβολικά πολλές διαφημίσεις κατά τη γνώμη μου
Εμένα συνολικά μου άρεσε πολύ. Και το τέλος και γενικά πάρα πολύ καλό ματς. Τα αρνητικά ήταν οι διαφημίσεις και το camera work. Δεν έπρεπε να υπάρχουν δύο κάμερες στις άκρες, αλλά μία στο κέντρο. Έχανε πολύ η δράση. Επίσης έχει ανέβει πολύ στα μάτια μου ο Sammy. Ήθελα να κερδίσει η Inner Circle. Επιπλέον δε με πείραξε που το spot στο τέλος ήταν φουλ ψεύτικο. Όποιος καεί με το χυλό, φυσάει και το γιαούρτι, πέρυσι το AEW έκανε κορυφαία λαλακία με τον Matt Hardy, οπότε φέτος έκανε κάτι πιο safe για τον Jericho που δεν είναι παιδαρέλι πια για να πάρει πολύ επικίνδυνα bumps. Πάντως από θέμα ποιότητας ματς και booking μου άρεσε πάρα πολύ.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1213
Δημοσιεύσεις: 5402
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 06, 2021 6:58 pm

Δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Οι διαφημίσεις ήταν καλύτερες από το booking του main event. Έπρεπε να υπάρξει καθαρή νίκη γιατί ήταν τόσο αναμενόμενο πως ο MJF θα έριχνε κάτω από το κλουβί τον Chris όσο σου λέει κάποιος καλημέρα το πρωί. Η πτώση του Jericho ήταν για γέλια και για κλάματα. Μαζί με την τζούφια έκρηξη θα έμπαιναν άνετα στο πάνθεον στην pro wresting έκδοση του Shaqtin' a Fool.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 09, 2021 8:07 pm

Μόλις τελείωσα τα πρώτα δύο επεισόδια του Dark Side of the Ring για τον Brian Pillman και τις δύο βραδιές του Wrestling Dontaku 2021, στο οποίο είδα μια απίστευτη ματσάρα.

Αρχικά η ενοποίηση των δύο μεγάλων τίτλων έχει οδηγήσει το NJPW στο να προσπαθεί να κάνει δεύτερο τίτλο το NEVER Openweight Championship βάζοντας Tanahashi-Jay White. Γενικά ένας midcard τίτλος δε μπορεί να πάει σταθερά ψηλά, το είχε δοκιμάσει και το WWE με τον John Cena στο US ή με το IC όταν είχε ο Lesnar τον μεγάλο τίτλο και ήταν εξαφανισμένος. Ακόμα όμως και να γίνει ο δεύτερος τίτλος της εταιρείας, το NEVER ήταν ιδανικό για τον Ishii, τον Goto και άλλες ταλεντάρες της εταιρείας να μη σπαταλώνται συνέχεια σε χαζά tag teams. Πάντως το Tanahashi-White ήταν πολύ καλό.

Γενικότερα τα events του NJPW αποτελούνται από αχρείαστα tag teams και μεγάλα main events, δεν είναι δηλαδή καλύτερα από ένα μέσο WWE ppv, δε μιλάμε για επίπεδο AEW ή Takeover. Ωστόσο το main event της δεύτερης βραδιάς ήταν ένα σαρανταπεντάλεπτο έπος μεταξύ Shingo Takagi και Will Ospreay. Πολύ κοντινό rematch (δε συνηθίζεται στο NJPW, οι έξι μήνες μεταξύ του πρώτου και του δεύτερου Okada vs Omega θεωρούνταν πολλοί), το βάσισαν στο ότι ο Ospreay αφού τον κέρδισε στον τελικό του New Japan Cup και κέρδισε το πρωτάθλημα, τον ξαναπροκάλεσε. Απίστευτο ματς, κλωτσιές, chops, γονατιές, reverse, ξαφνικές εκρήξεις ενέργειας, πολύ τρέξιμο. Ξεκινάει λίγο αργά, αλλά μετά γίνεται επικό.

Περιμέναμε να είναι η χρονιά του Ibushi και τελικά είναι η χρονιά του Ospreay. Έχει δώσει MOTY contenders με Okada, δύο με Takagi, με Ibushi, με ZSJ ενώ και ο Takagi έχει τις με τον Jeff Cobb και τον Tanahashi. Φοβερές χρονιές και για τους δύο. Όχι ότι ο Ibushi πάει πίσω και αυτός ζωγράφισε με Naito και Jay White. Όσα ανέφερα παραπάνω συν το Omega-Phoenix και Young Bucks-Death Triangle είναι τα αγαπημένα μου ματς ως τώρα.

Για το Dark Side of the Ring θα τα γράψω πιο αναλυτικά, μου αρέσει που έχουμε και νέα πρόσωπα όπως ο Stone Cold, στο επόμενο θα έχουμε Moxley και τα επεισόδια για τον Pillman ήταν σοκαριστικά και δεν ήξερα πολλά από τα γεγονότα που του συνέβησαν στη ζωή του. Το ωραίο με το DSotR είναι ότι ασχολείται και με εκτός WWE παλαιστές που μπορεί να μην τους είχα ξανακούσει ποτέ όπως ο Bruiser Brody και o Gorgeous Gino και η ποιότητα των ντοκιμαντέρ έχει λίγο από τη χιπστεριά του Vice, αλλά δεν είναι τόσο κατώτερη από το The Last Ride (που είναι αριστούργημα) ή το WWE 24. Επόμενο επεισόδιο για Nick Gage (πολλή φρίκη λογικά) και μεθεπόμενο και σίγουρα απίστευτα ενδιαφέρον θα είναι για το μεγαλύτερο event που έγινε ποτέ για wrestling στη Βόρεια Κορέα και για το οποίο έχω δει μόνο το βίντεο του Kento Bento, οπότε περιμένω ακόμα περισσότερες ιστορίες από τους πρωταγωνιστές.



0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1213
Δημοσιεύσεις: 5402
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 17, 2021 12:24 pm

Σε γενικές γραμμές μου άρεσε το Backlash. Το καλύτερο ματς για εμένα ήταν το Rhea Ripley vs Asuka vs Charlotte Flair. Μου άρεσαν επίσης και τα Roman Reigns vs Cesaro και Sheamus vs Ricochet (από τους κορυφαίους αγώνες που έγιναν σε kickoff). Εντελώς περιττή η επίθεση στον Dominik πριν το ματς για τις ζώνες των Tag Team του Smackdown. Από τη στιγμή που είχε αποφασίσει να δώσει τους τίτλους σε πατέρα και γιο δεν χρειαζόταν να κάνει ηρωική τη νίκη, μια ματσάρα θέλαμε να δούμε. Καλύτερα περίμενα να ήταν τα Bianca Belair vs Bayley και το triple threat για το WWE Championship. Το χειρότερο χωρίς ανταγωνισμό ήταν το Lumberjack Zombie Match. Καταλαβαίνω ο Vince έβαλε τα ζόμπι για διαφήμιση του Army of the Dead αλλά κατάφερε να κάνει το ματς ακόμη πιο αδιάφορο και δεν βγήκε το comic relief στοιχείο που προσπάθησε να δώσει, αν κατάλαβα καλά.

Βαθμολογία: 7.8/10

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 17, 2021 7:52 pm

Και μόνο που το λέγανε WM Backlash χωρίς λόγο έπρεπε να το σκιπάρω (θα ήταν το πρώτο μετά από 8 χρόνια), αλλά λατρεύω την ιστορία των Reigns-Cesaro και είπα να κάτσω να το δω όλο. Τρομερό main event, o Reigns έχει βελτιωθεί πολύ και μαζί με το Cesaro έβγαλαν πολύ καλό ματσάκι με αλλαγές ψυχολογίας και δυνατές κινήσεις. Το υπόλοιπο ppv είναι για τα μπάζα. Το γυναικείο triple threat παλεύεται, αν και το γεγονός ότι βάλανε την Asuka για να φάει το pin απαράδεκτο, ευτυχώς έχασε η Charlotte. Το Smackdown tag team απίστευτα μακρύ και κουραστικό και πράγματι αχρείαστη επίθεση στον Dominic. Το ανδρικό triple threat τίποτα το σπουδαίο, ξανά Strowman να φάει το pin μην πάθουν τίποτα τα δύο αστέρια σε μια κόντρα που τραβάει ελεεινά πολύ. Bianca-Bayley το περίμενα πως και πως, μέτριο και δε χρειάζεται σχόλιο.

Και φυσικά έχουμε το ανεκδιήγητο zombie lumberjack match. Είμαι ο πρώτος που στηρίζει την εναλλακτικίλα και το sillyness στο wrestling. Τη γουστάρω πολύ. Αλλά αυτό ήταν ένα από τα χειρότερα ματς, τις χειρότερες ιδέες που έχω δει και με σκοπό φυσικά να προωθηθεί η ταινία ενός σκηνοθέτη που δεν πάω μία. Ειλικρινά δεν κρίνω κανένα event από ένα κακό τέλος (πχ Revolution που ήταν πολύ καλό γενικά με άθλιο τέλος) και δεν κρίνω κανένα ματς μόνο από το κακό booking. Αυτό ήταν ντροπή για το wrestling, ένα από τα χειρότερα ματς που έχω δει και ίσως η χειρότερη ιδέα τα τελευταία 4-5 χρόνια σε όλη τη βιομηχανία. Πριν πάνε να θάψουν ανταγωνιστές, ας κοιτάξουν τα χάλια τους κάτι executives της πλάκας.

Το καλύτερο event που είδα το ΣΚ ήταν το Under Siege. Πουθενάδες στο Impact τους έλεγα, ότι δεν έχουν κοινό, αλλά το content τους είναι αξιοπρεπέστατο και πλέον το διασκεδάζω το να βλέπω Impact. Το Under Siege είχε γενικά καλές ιστορίες, είχε αρκετούς από το ρόστερ και τα ματσάκια ήταν μια χαρά, πολύ δυνατό event. Ας πάρουν μαθήματα στο AEW πως μια εταιρεία κάνει event κάθε μήνα με καλό storytelling χωρίς να πρέπει να αφήνει τεράστια κενά μεταξύ PPVs ή να φτιάχνει μια special κάρτα για το Dynamite να τσιμπήσει κοινό. Το Dynamite είναι πάρα πολύ καλό όπως και να 'χει (της προηγούμενης εβδομάδας στα αγαπημένα μου λόγω Mox και επιτέλους σοβαρού Miro που ξέφυγε από τις ηλίθιες ιστορίες που τον είχαν μπλέξει), περισσότερα σοβαρά events θέλουμε όχι τα AEW Dark, Elevation κτλ που δεν ενδιαφέρουν κανέναν, αλλά events να μοιραστεί κάπως το ρόστερ σε ιστορίες. Κλείνοντας να πω πως το Cesaro-Reigns ήταν το καλύτερο ματς του ΣΚ, δε μπαίνει στα καλύτερα της χρονιάς γενικά, αλλά από WWE είναι στα αγαπημένα μου.

Βαθμολογία WM Backlash: 4,5/10
Βαθμολογία Under Siege: 7/10

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 766
Δημοσιεύσεις: 2796
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 01, 2021 10:56 pm

Φανταστικό το Double or Nothing , το απόλαυσα πολύ και φταίει καθαρά το κοινό σε αυτό

Μόνο δυο αρνητικά βρήκα. Δεν μου άρεσε το stage και το παγερά αδιάφορο ματς του Cody

από κει και πέρα είχαμε ωραία ματσάκια

Ωραία ήταν τα Page vs Cage & Miro vs Archer

Συγκίνηση ο παππούς Sting για την ηλικία του , ωραία εμφάνιση και αγώνας

Αρκετά καλό το triple threat Omega vs Cassidy vs PAC . Περίμενα κάτι καλύτερο αλλά δεν έχω και παράπονα

Είμαι από αυτούς που έχουν λατρέψει τους heel Young Bucks οπότε βρήκα φανταστικό το ματς τους με τον Mox & Kingston και γέλασα που ειρωνεύτηκαν τον Mox με την Shield ( άλλοι θα το βρουν φθηνό φαντάζομαι )

Μεγάλη χαρά για το Britt Baker vs Shida. Η καημένη πρώτη φορά έπαιξε σε κοινό και δάκρυσε , της άξιζε καλύτερο reign αλλά αφήνει έναν τίτλο με πολύ μεγαλύτερη αξία π' ότι τον παρέλαβε . Ρισπκετ . Ο αγώνας δεν ήταν και τόσο καλός , ήταν λίγο αργός μέχρι τα τελευταία 5 λεπτά που έγινε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ , με nearfalls και ωραίο κοινό .

Χαίρομαι και για τον jungle Boy πάρα πολύ και ευχαριστώ τον Christian και το booking που έκαναν το σωστό

Το Stadium Stampede ενώ μου άρεσε πολύ , με χάλασε παράλληλα που το έσπασαν σε 3 σκηνικά αντί να γίνει τουρλουμπουκι να χαρούμε χαμούλι . Ολες μα όλες οι σκηνές Jericho με MJF ήταν εξαιρετικές με την σωστή δόση χιούμορ . Χάρηκα που την νίκη την έφερε ο Sammy

8,5/10

1
1 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 02, 2021 7:11 am

Coach Periklis έγραψε:
Τρί Ιουν 01, 2021 10:56 pm
Φανταστικό το Double or Nothing , το απόλαυσα πολύ και φταίει καθαρά το κοινό σε αυτό
Φίλε το ακούω παντού ότι είναι πολύ ωραίο, αλλά δεν έχω προλάβει να το δω με τόσο τρέξιμο εδώ και μία εβδομάδα. Σήμερα έλεγα να γυρίσω σπίτι να το δω, αλλά μάλλον θα γράψω podcast (γκουχ γκουχ Unstable Show για το basketforum.gr). Είναι και 4 ώρες οπότε ελπίζω να προλάβω αυτήν την εβδομάδα.

1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 766
Δημοσιεύσεις: 2796
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 02, 2021 8:02 am

Είπα κι εγώ ! Νόμιζα ότι το παρατήσαμε το τοπικ :mrgreen:

Είναι πολύ ωραίο να το δεις . Έστω και τμηματικά όπως το είδα εγώ

1
1 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 04, 2021 6:33 pm

Το είδα κι εγώ επιτέλους το Double or Nothing. Επιτέλους παλιό, καλό AEW με φουλ κοινό, θυμήθηκα γιατί αγαπώ τόσο το wrestling και ξέχασα τις εποχές πανδημίας με το ελάχιστο κοινό, την άδεια εξέδρα και τις οθόνες. Στα τσακίδια και να μην ξαναγυρίσουν αυτές οι εποχές, PPVs μόνο με κοινό λέμε! Γενικά ήταν από τα πιο προβλέψιμα του AEW και συνήθως τα PPV του δεν είναι έτσι, αλλά η κάρτα δε με προϊδέαζε για κάτι τόσο καλό.

Λοιπόν μεγάλο διαμαντάκι το Serena Deeb-Riho, τελευταίο ματς που μου έμεινε από pre show ήταν ένα Usos-Shield πριν 7-8 χρόνια, αυτό ήταν πολύ καλό. Ξεκινάμε με Hangman Page-Brian Cage. Δε μου ταίριαζαν οι δύο τους, αλλά είδαμε ματσάρα. Απολαυστικό από την αρχή μέχρι το τέλος, καλό storytelling, τέλειο εναρκτήριο.

Ξενερώνω όταν έχεις τόσες tag teams και βάζεις τους Mox με Kingston σαν contenders. Αλλά τι tag team ματσάρα ήταν αυτή; Παλιοί, καλοί, 100% heel Young Bucks, τρομερό crowd work, storytelling με κάθε μα κάθε κίνηση. Δεν περίμενα με τίποτα κάτι τόσο καλό. Συνεχίζουμε με Battle Royal. Χάρηκα για Lio Rush, αλλά κυρίως για Jungle Boy. To κοινό τον ήθελε και το AEW τους το έδωσε με ένα φανταστικό φινάλε. Περίμενα Christian, αλλά τελικά όχι ακόμα. Είναι όμως σε τρομερή φυσική κατάσταση.

Κάπου εδώ πέσαμε. Δεν έδωσε πολύ καλό ματς ο Cody. Πολλοί λένε ότι έπρεπε να χάσει, αλλά ο Cody έχει πολλές ήττες και έχει λειτουργήσει συχνά σαν τον τύπο που τρώει ξύλο από όλους τους καινούριους. Χρειαζόταν νίκη, αλλά το ματς δεν προχωρούσε.

Miro-Archer και επιτέλους δύο τύποι που το AEW έχει κάνει πολλά booking λάθη φαίνεται να το βρίσκουν. Προσωπικά έχω καραβαρεθεί αυτά τα big men matches (εσένα κοιτάω McIntyre-Lashley), πλέον βλέπω τόσο wrestling που μου φαίνονται αργά και βαρετά, αλλά εδώ είδαμε σχετικά ωραία πράγματα. Μετά από τόσες αηδίες που έκανε το AEW με το Miro αφήσαμε πίσω το μαλλί του γυμναστή από το Κωνσταντίνου και Ελένης και έχουμε ένα τέρας-πρωταθλητή που θυμίζει καλό Rusev. Γνώμη μου, αλλά πρέπει να γυρίσει σε face και να βρει το παλιό του charisma. Μία Lana δίπλα του δε θα ήταν κακή σαν άλλο ζεύγος Kross-Scarlett.

Φαινόταν ότι έρχεται η στιγμή της Britt Baker μετά το έπος με τη Thunder Rosa. Αυτή και η Shida ξεχώρισαν πολύ στο μέτριο division και το ματς ήταν πολύ ικανοποιητικό. Το ίδιο και για Sting με Darby Allin. Respect στον Sting για όσα κάνει στην ηλικία του. Ο Page με τον Scorpio είναι για περισσότερα πράγματα όμως και δε χρειάζονται ο ένας τον άλλο, δε μου άρεσε η χρησιμοποίηση τους τον τελευταίο καιρό.

O Pac είχε δώσει ματσάρες με τους άλλους δύο. Είχα απαιτήσεις από το triple threat. Με κάλυψε στο 120%. Ματς ψυχολογίας, ματς που παίζει με το κοινό, ματς με άπειρες κινήσεις, ματς που θα ξαναδώ σίγουρα αρκετές φορές. Πρώτη φορά βλέπουμε Cassidy να πωρώνεται, πρώτη φορά βλέπουμε τόσες πολλές αλλαγές ψυχολογίας και να έχουμε κοινό να ουρλιάζει σε όλες, πραγματικά μπράβο.

Κλείνουμε με Stadium Stampede. Κατώτερο από το περσινό, δεν είχε τα memes ή τα moments του 2020 και ένιωσα ότι επικεντρώθηκε υπερβολικά σε Sammy-Jericho-MJF. Γενικά δεν είδαμε πολλά mixes, όλοι έπιασαν έναν μόνο αντίπαλο και αυτό δε μου άρεσε. Όμως γενικά είχε τις στιγμές του, είχε νίκη Inner Circle όπως έπρεπε (εγκληματικό να τους διέλυαν) και τη φατρία να τραγουδάει στο τέλος του PPV το πιο over τραγούδι στο wrestling.

Τι άλλο να πω πια; Εκτός Cody και ίσως αυτό που ανέφερες Περικλή με το stage, επιτέλους κοινό, επιτέλους ένα PPV που δε με κάνει να θέλω να βγάλω τα μάτια μου και να τα κάψω, επιτέλους tag team wrestling και ματς με αλλαγές ψυχολογίας. Βαθμολογία εύκολα 8,8/10, πραγματικά και γ@μώ τα show.



1
1 Εικόνα
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
Coach Periklis

 nba
Reactions: 766
Δημοσιεύσεις: 2796
Εγγραφή: Τρί Μάιος 27, 2014 12:03 am
Τοποθεσία: Νέα Φιλαδέλφεια
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Σπανούλης , Kobe Bryant
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 04, 2021 7:39 pm

Μου δίνεις πάτημα να πω ( επειδή συμφωνώ ) ότι το μπάσκετ και το wrestling είναι άθλημα των κοντών :mrgreen:

Εγώ το triple threat δεν το απόλαυσα τόσο πολύ. Ίσως επειδή ήξερα τον νικητή , παίζει ρόλο . Αλλά είχε ένα nearfall με τον Κάσιντι που ψαρωσε πολύ κόσμο πιστεύω και το κοινό ήταν στα σχοινιά . Οπότε σίγουρα το πρόσημο είναι θετικότατο

1
1 Εικόνα
“The best teams play for each other, not with each other”
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”