MMA (Μικτές Πολεμικές Τέχνες)

Συντονιστής: Captains

AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 07, 2021 3:04 pm

Δεν είμαι γνώστης του αθλήματος αλλά παρακολουθώ σποραδικά , έχω ασχοληθεί με την πυγμαχία κυρίως. Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο μυημένους το εξής: Θεωρείτε ότι μαχητές που έχουν δυνατό backround σε πάλη , grappling , bjj έχουν πλεονέκτημα σε σχέση με τους κλασσικούς strikers ?

Ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι οι ήττες του Conor από Khabib και Nate Diaz (ειδικά ο 1ος του έκανε πλάκα).

Eπίσης το 1ο UFC με τον Gracie που έμοιαζε φτερό στο άνεμο και τους διέλυσε όλους (βέβαια το επίπεδο πολλών ήταν ένα ερωτηματικό)

Aπό την άλλη έχουμε και το παράδειγμα της Rousey που όταν έπαιξε με σοβαρές striker πήγε ΚΟ εύκολα. Η συγκεκριμένη βέβαια αν δεν κάνω λάθος ήταν Judoka

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 28, 2021 10:00 am

AO DAFNIS έγραψε:
Κυρ Μαρ 07, 2021 3:04 pm
Δεν είμαι γνώστης του αθλήματος αλλά παρακολουθώ σποραδικά , έχω ασχοληθεί με την πυγμαχία κυρίως. Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο μυημένους το εξής: Θεωρείτε ότι μαχητές που έχουν δυνατό backround σε πάλη , grappling , bjj έχουν πλεονέκτημα σε σχέση με τους κλασσικούς strikers ?

Ένα παράδειγμα που μου έρχεται στο μυαλό είναι οι ήττες του Conor από Khabib και Nate Diaz (ειδικά ο 1ος του έκανε πλάκα).

Eπίσης το 1ο UFC με τον Gracie που έμοιαζε φτερό στο άνεμο και τους διέλυσε όλους (βέβαια το επίπεδο πολλών ήταν ένα ερωτηματικό)

Aπό την άλλη έχουμε και το παράδειγμα της Rousey που όταν έπαιξε με σοβαρές striker πήγε ΚΟ εύκολα. Η συγκεκριμένη βέβαια αν δεν κάνω λάθος ήταν Judoka
Όχι πάντα, μετράει η στρατηγική και αν είσαι ήρεμος για να κάνεις το παιχνίδι σου και δεν παρασυρθείς από τον ρυθμό του αντιπάλου σου. Και πάνω από όλα το καλό προπονητικό camp. Υπάρχουν περιπτώσεις όπου οι strikers και οι grapplers έχουν πάρει άνετες νίκες. Στο UFC 1 το άθλημα ήταν σε πολύ πρώιμο στάδιο και ο κάθε μαχητής ήταν αυθεντία σε μία πολεμική τέχνη. Αν δεν θυμάμαι λάθος κάπου είχε διαβάσει ή ακούσει ότι τότε το bjj δεν έπαιρναν στα σοβαρά ως πολεμική τέχνη.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 28, 2021 10:11 am

Σχολιασμός UFC 260:

Stipe Miocic vs Francis Ngannou; Εντυπωσιακή η βελτίωση του Francis Ngannouστο παιχνίδι του και στην στρατηγική. Η νίκη του έμοιαζε να είναι άνετη. Ελπίζω το επόμενο του ματς να είναι με τον Jones και να τον κερδίσει και αυτόν.

Vicente Luque vs Tyron Woodley: Ο Tyron Woodley εμφανίστηκε πιο επιθετικός σε σχέση με τα προηγούμενα ματς του αλλά ο Vicente Luque πέρασε περισσότερα δυνατά χτυπήματα και κατάφερε να πάρει τη νίκη.

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μαρ 28, 2021 5:07 pm

Όντως ο Woodley ήταν πιο επιθετικός, αλλά ο Luque ήταν εμφανώς καλύτερος και κέρδισε δικαιότατα. Από την άλλη ο Ngannοu έχει βελτιωθεί πολύ στο στρατηγικό κομμάτι τα τελευταία χρόνια. Ήθελα να τον δω σε μεγαλύτερο αγώνα, γιατί φοβόμουν ότι θα πάθει ό,τι και ο Shane Carwin που έβγαζε γρήγορα TKO και όταν βρήκε μπροστά του τον Lesnar και έπρεπε να παίξει περισσότερους από έναν γύρους, είχε ξεμείνει από ανάσες. Ο Ngannοu όχι απλά είχε ανάσες, αλλά είχε καλό πλάνο, γρήγορα χτυπήματα και γενικότερα επικράτησε κατά κράτος του κάπως άτολμου Miocic. Το αξίζει και με το παραπάνω, θέλω πολύ να δω ποιος θα μπορέσει να τον δυσκολέψει.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 25, 2021 7:37 am

Σχολιασμός UFC 261:

Για τους δυο πρώτους αγώνες της main card δεν μπορείς να πεις και πολλά, ειδικά γι' αυτόν του Weidman με τον Hall. Αφού έχασε τη ζώνη του ο Chris η τύχη του έχει γυρίσει την πλάτη. Δύσκολα θα επιστρέψει καλύτερος μετά από τέτοιο τραυματισμό. Είδαμε και τι έγινε με τον Anderson. Η Valentina Shevchenko πήρε ακόμη μία dominant νίκη, περίμενα η Jessica Andrade να τη δυσκόλευε περισσότερο. Η Rose Namajunas αιφνιδίασε τους πάντες νομίζω με τον τρόπο που κέρδισε την Weili Zhang. Είχα την αίσθηση πως θα πηγαίναμε σε πέντε γύρους. Εντυπωσιακά κέρδισε ο Usman τον Masvidal, δεν πίστευα θα έπαιρνε τη νίκη χάρις το striking του. Στο τέλος του πρώτου γύρου ήταν πολύ sloppy. Φαίνεται να του έχει μάθει κάποια πράγματα ο Ngannou :lol:

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 16, 2021 10:48 am

Σχολιασμός για main και co-main event του UFC 262:

Πολύ ωραίος ο αγώνας του Charles Oliveira με τον Michael Chandler, είχε γρήγορο pace. Εκ του αποτελέσματος ο Chandler στον πρώτο γύρο είχε δυο μεγάλες ευκαιρίες να πάρει τη νίκη και να κατακτήσει τη ζώνη. Και αν στην γκιλοτίνα μπορείς να συμφωνήσεις ότι δεν ήθελε να σπαταλήσει τις δυνάμεις του, όταν πέτυχε το knockdown έπρεπε να τελειώσει εκεί τον αγώνα. Ο Beneil Dariush κέρδισε με εμφατικό τρόπο τον Tony Ferguson, μιας χρησιμοποίησε και αυτός την ίδια στρατηγική που είχε κάνει ο Oliveira. Πάλι ο Ferguson δεν έκανε tap out σε υποταγή που ήταν καλά κλειδωμένη. Εντυπωσιακό και πάλι που άντεξε τον πόνο.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Ιούλ 11, 2021 7:22 am

Σύντομος σχολιασμός για το UFC 264: Ξενέρωσα με το τελείωμα του main evennt, κρίμα γιατί σχεδόν όλος ο πρώτος γύρος ήταν διασκεδαστικός, το ίδιο είχα νιώσει και στο Anderson vs Weidman 2. Στην αρχή δεν κατάλαβα πως τραυματίστηκε ο Conor, νόμιζα ότι έπεσε λόγω knockdown του Dustin, αλλά μόλις έδειξαν το ριπλέι τι έγινε με τον αστράγαλο του πόνεσα και εγώ. Μέτριο το co-main event, μόνο ο τρίτος και τελευταίος γύρος άξιζε που είδαμε μπόλικη δράση και από τους δυο. Ο Burns θέλει ακόμη μία νίκη για να ξαναπάρει ματς τίτλου.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 15, 2021 6:18 pm

mixalisgate7 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 11, 2021 7:22 am
Σύντομος σχολιασμός για το UFC 264: Ξενέρωσα με το τελείωμα του main evennt, κρίμα γιατί σχεδόν όλος ο πρώτος γύρος ήταν διασκεδαστικός, το ίδιο είχα νιώσει και στο Anderson vs Weidman 2. Στην αρχή δεν κατάλαβα πως τραυματίστηκε ο Conor, νόμιζα ότι έπεσε λόγω knockdown του Dustin, αλλά μόλις έδειξαν το ριπλέι τι έγινε με τον αστράγαλο του πόνεσα και εγώ. Μέτριο το co-main event, μόνο ο τρίτος και τελευταίος γύρος άξιζε που είδαμε μπόλικη δράση και από τους δυο. Ο Burns θέλει ακόμη μία νίκη για να ξαναπάρει ματς τίτλου.
Εγώ πριν 2 ώρες είδα χάιλαιτς από τον αγώνα στη δουλειά, επειδή το έφερε η κουβέντα.
Δεν έδειξαν ριπλέι του τραυματισμού αν δεν κάνω λάθος. Πρέπει να πας αρκετά πίσω σε ένα τσεκάρισμα του Πουαριέ.
Έχει ξαναγίνει με τον Άντερσον και με κάποιον άλλον στις ΜΜΑ. Ο Άντερσον Σίλβα πρόερχεται από Γουίνγκ Τσουν κι ο Μακ Γκρέγκορ από Τε κουόν ντο και βασικα΄ΜΜΑ. Το λέω αυτό για να δείξω αυτό που είχα πει νομίζω σε άλλο ποστ μου. ΠΟλύ σκλήρό το κλουβί (ή το ρινκ παλιότερα) στις ΜΜΑ. Πολύ πολύ σκλήρο και φτιάχνει αθλητές θηρία με απίστευτη ανθεκτικότητα στο ξύλο.
Αλλά δεν έχει ποιότητα.
Τα λόου (αιτία των τραυματισμών ) είναι παρμένα από το Μουάι Τάι (γενικά στην Ινδοκίνα είναι αρκετά κοντά οι πολ.τέχνες). Στο Μουάι Τάι, έχει πολύ πιο πολλά λόου και πιο σκληρά. Δεν θυμάμαι τραυματισμό σε Λέτγουεϊ, Μουάι Τάι, Πραντάλ Σερέι και Μουάι Λάο. Ο λόγος; Εξασκούνται πιο πολύ και πιο σωστά. Τα λόου πρέπει να έρχονται από τα πάνω προς τα κάτω κι όχι το αντίθετο. Εφόσον ο αντίπαλος ξέρει να τσεκάρει με γόνατο. Αν δεν ξέρει οκ, μπορεί κανείς να ρίξει λόου κι από κάτω προς τα πάνω. Είναι και πιο γρήγορο. ΤΟ άλλο είναι πιο σαρωτικό και πιο ασφαλές γι' αυτόν που το ρίχνει.
Αυτά και καλή σύνταξη στον Μακγκρέκορ. Μετά κι αυτό το σπάσιμο, τελείωσαν οι αρπαχτές. Τουλάχιστον στο UFC,

Κακή ιστορία για τις ΜΜΑ ο Ιρλανδός. Ή μάλλον καλή ιστορία για τις ΜΜΑ (χρήμα/ promotion) κακή ιστορία για τις πολεμικές τέχνες/μαχητικά αθλήματα.
Σε αντίθεση με τον ταπεινό και πολύ καλό μαχητή Πουαριέ.
Κι εννοείται με τον κορυφαίο όλων, τον Καμπίμπ.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 15, 2021 7:40 pm

Σε συνέχεια του προηγούμενο ποστ μου και για να κλείσω το θέμα με αυτούς τους τραυματισμούς που είναι από τους πιο σοκαριστικούς, ήθελα να προσθέσω ότι τα λόου που κάνει κι ο Ιρλανδός- τα από κάτω προς τα πάνω (σφαλιαριστά)- όταν είναι αποτέλεσμα ενός "κόμπο" όταν δηλαδή είναι το "3" μετά το "1,2" (τζάμπ, κρος) έχουν βάση κι είναι αποτελεσματικά τόσο στην καταπόνηση του αντιπάλου όσο και στο "άνοιγμα" του. Όταν όμως ανοίγουν αυτά ένα "κόμπο"(όπως έκανε 1-2 φορές ο Ιρλανδός) ενέχουν τον κίνδυνο που προείπα.

Πέραν αυτών και ξαναβλέποντας μόλις τα στιγμιότυπα του ματς, ο Πουαριέ, ήταν πολύ καλύτερος. Εντελώς άλλο επίπεδο. Ο Μακγκρέγκορ σταμάτησε να είναι κανονικός αθλητής ΜΜΑ μετά το ναυάγιο απέναντι στον Καμπίμπ.
Αυτά και χωρίς ποτέ να έχω εντρυφήσει στο UFC.

AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 15, 2021 8:47 pm

Κάπου διάβασα ότι επιστρέφει ο Nick Diaz και μάλιστα ότι έχει κλείσει αγώνα με Robbie Lawer. Παιχνίδι βγαλμένο από το χρονοντούλαπο.

Δεν ξέρω σε ποιο promotion έχει κλείσει ο αγώνας.

Ο Diaz έχει να παίξει από το παιχνίδι με τον Silva το 2015 που είχε βρεθεί κ ντοπέ νομίζω;

Ο Lawer είναι ενεργός;

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 15, 2021 9:02 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Πέμ Ιούλ 15, 2021 8:47 pm
Κάπου διάβασα ότι επιστρέφει ο Nick Diaz και μάλιστα ότι έχει κλείσει αγώνα με Robbie Lawer. Παιχνίδι βγαλμένο από το χρονοντούλαπο.

Δεν ξέρω σε ποιο promotion έχει κλείσει ο αγώνας.

Ο Diaz έχει να παίξει από το παιχνίδι με τον Silva το 2015 που είχε βρεθεί κ ντοπέ νομίζω;

Ο Lawer είναι ενεργός;
Στο UFC. Είχε φάει δια βίου αποκλεισμό λόγω μαριχουάνας αλλά έπεσε η τιμωρία. Ναι είχε κάποια ματς τα τελευταία χρόνια αλλά όχι πολλά.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 15, 2021 9:29 pm

mixalisgate7 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 15, 2021 9:02 pm


Στο UFC. Είχε φάει δια βίου αποκλεισμό λόγω μαριχουάνας αλλά έπεσε η τιμωρία. Ναι είχε κάποια ματς τα τελευταία χρόνια αλλά όχι πολλά.
Δεν ασχολούμαι και δεν ξέρω ούτε καν τα βασικά από το ufc, αλλά θυμάμαι ότι τα αδέλφια Ντίας την πίνουν κανονικά. :peace: Ο άλλος πως έχει φάει ισόβιο αποκλεισμό;

Παρεμπιπτόντως στις ΗΠΑ (κι όχι μόνο εκεί αλλά σε όλον σχεδόν τον κόσμο) το cbd (χωρίς το ¨ακουστικό" κομμάτι της δηλαδή, την Thc) χρησιμοποιείται ευρέως. Και πολύ σωστά γιατί είναι ως και θαυματουργή ειδικά στις ΜΜΑ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Πέμ Ιούλ 15, 2021 9:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
whoever81

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 11:02 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Luka Magic
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 15, 2021 9:31 pm

Θα ησυχάσουμε από τον κλόουν McGregor επιτέλους. Ο πιο υπερτιμημένος αθλητής ΜΜΑ στην ιστορία. Και ο πιο κόπανος. Καλό αριστερό χέρι και καλό timing. Πόσες φορές υπερασπίστηκε με επιτυχία τους τίτλους του; Και με τι αντιπάλους;

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 15, 2021 9:40 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 15, 2021 9:29 pm
Δεν ασχολούμαι και δεν ξέρω ούτε καν τα βασικά από το ufc, αλλά θυμάμαι ότι τα αδέλφια Ντίας την πίνουν κανονικά. :peace: Ο άλλος πως έχει φάει ισόβιο αποκλεισμό;
Έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε που είχε συμβεί αλλά αν δεν με γελάει η μνήμη μου ήταν η τρίτη ή τέταρτη φορά που είχε αποτύχει σε έλεγχο.

0
Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1214
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Αύγ 08, 2021 8:09 am

Σχόλια για το main & co-main event UFC 265:

Ciryl Gane vs Derrick Lewis: Από πλευρά θεάματος το ματς ήταν μέτριο. Ο Gane ήτα καλύτερος ακολούθησε το πλάνο του και πήρε μια εύκολη νίκη. Ο Lewis ήταν απογοητευτικός και πέταξε την ευκαιρία να διεκδικήσει ξανά τη ζώνη.

Jose Aldo vs Pedro Munhoz: Καλό ματσάκι ήταν, ο Aldo έκανε όσα έπρεπε να πάρει για να πάρει μια άνετη νίκη με ομόφωνη απόφαση.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Άλλα αθλήματα”