Euroleague 2021-2022 off-topic

Συντονιστής: Captains

vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 13, 2021 9:17 pm

EARLY20 Κωδικός για - 20% στο euroleague tv pass.

Τα γειτονικά μεμετια μας, σταθερή αξία για όσους ενδιαφέρονται :dribble:

AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Σεπ 19, 2021 9:42 pm

Ο Napier φαίνεται να τραυματίστηκε σοβαρά στο σημερινό παιχνίδι εναντίων της ΤΣΣΚΑ..

https://www.eurohoops.net/el/vtb-el/124 ... x0fJw_qEuw

Σε άλλα νέα , αν κρίνω από τα στατιστικα του Χεζόνια που φαίνονται στο παραπάνω λινκ μάλλον δεν την δίνει από το δεξί στο αριστερό 😂

0
tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 20, 2021 4:12 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Κυρ Σεπ 19, 2021 9:42 pm
Ο Napier φαίνεται να τραυματίστηκε σοβαρά στο σημερινό παιχνίδι εναντίων της ΤΣΣΚΑ..

https://www.eurohoops.net/el/vtb-el/124 ... x0fJw_qEuw

Σε άλλα νέα , αν κρίνω από τα στατιστικα του Χεζόνια που φαίνονται στο παραπάνω λινκ μάλλον δεν την δίνει από το δεξί στο αριστερό 😂
Μεγάλη απώλεια για τη ζενιτ. Από τα φιλικά έδειχνε την κλάση του, αν λείψει μέχρι τα χριστούγεννα θα πρέπει να πάρουν παίκτη

0
AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 20, 2021 8:53 pm

tarp7 έγραψε:
Δευ Σεπ 20, 2021 4:12 pm
AO DAFNIS έγραψε:
Κυρ Σεπ 19, 2021 9:42 pm
Ο Napier φαίνεται να τραυματίστηκε σοβαρά στο σημερινό παιχνίδι εναντίων της ΤΣΣΚΑ..

https://www.eurohoops.net/el/vtb-el/124 ... x0fJw_qEuw

Σε άλλα νέα , αν κρίνω από τα στατιστικα του Χεζόνια που φαίνονται στο παραπάνω λινκ μάλλον δεν την δίνει από το δεξί στο αριστερό 😂
Μεγάλη απώλεια για τη ζενιτ. Από τα φιλικά έδειχνε την κλάση του, αν λείψει μέχρι τα χριστούγεννα θα πρέπει να πάρουν παίκτη
Τέτοια περίοδο λογικά είναι κ περιορισμένες οι επιλογές τους. Το πολυεργαλείο Πονίτκα θα καλύψει όσο μπορεί , ο Frankamp δεν ξερω αν μπορεί να σταθεί σαν πρώτος. Πραγματικά μεγάλεια απώλεια.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 20, 2021 9:41 pm

AO DAFNIS έγραψε:
Δευ Σεπ 20, 2021 8:53 pm


Τέτοια περίοδο λογικά είναι κ περιορισμένες οι επιλογές τους. Το πολυεργαλείο Πονίτκα θα καλύψει όσο μπορεί , ο Frankamp δεν ξερω αν μπορεί να σταθεί σαν πρώτος. Πραγματικά μεγάλεια απώλεια.
Θα λείψει όντως μέχρι τα χριστούγεννα; Ρωτάω γιατί μόνο στο φόρουμ έχω μπει σήμερα.

Αν όντως λείψει τόσο πολύ και βάσει του μπάσκετ που ξέρει αλλά κι αυτού που πρόλαβε να δείξει, μιλάμε για την απώλεια του πιο κομβικού της παίκτη. Με τα λεφτά που έχουν δεν βλέπω πως δεν θα πάνε για άλλον παίκτη. Το θέμα όμως είναι ότι πρέπει να βρουν κάποιον που να κάνει τη δουλειά αμέσως (παιγμενό-τατος στην Ευρωλίγκα δηλαδή) και παράλληλα να κάνει και στην άκρη όταν γυρίσει το αστέρι της ομάδας.
Το βρήκα: Γιόβιτς. Ξέρει το παιχνίδι, θα σπάσει μπάλες στους υπόλοιπους σκόρερ, θα αμυνθεί για τους Λόιντ και Μπάρον, θα παίξει ακόμα και με τους 2 αυτούς σε σχήματα με 3 γκαρντ και θα έχει έρθει ο κλασσικός του καιρός για πιτς ( ακόμα κι ως απόπειρα αστείου είναι κακία- το ομολογώ :oops: ) όταν γυρίσει ο Νεϊπίερ.

Με τον Νεϊπίερ η Ζενίτ είχε βλέψεις ακόμα για επανάληψη-επαναλαβή :P της περσινής πολύ καλής πορείας της. Είναι κι ενισχυμένη πολύ με τον Λόιντ αντί του Χόλινς ενώ κι ο Μίκι είναι καλύτερος παίκτης από τον Γ.Τόμας, χωρίς ωστόσο να είμαι σίγουρος ότι θα προσφέρει τόσα όσα πρόσφερε ο νυν μονεγάσκος.
Σε κάθε περίπτωση το μεγάλο ατού της ομάδας των Χειμερινών Ανακτόρων είναι η περσινή πορεία, ο κορμός, ο ίδιος- καλός- προπονητής και αν τη γλιτώσουν με τον Πορτορικάνο μπορεί να τους δούμε μέχρι και στο φάιναλ φορ.
Μιας κι έπιασα προβλέψεις- Άση Μπίλιου (έτσι δεν τη λένε;;;) που όπως λένε όλοι όσοι με ξέρουν μοιάζουμε και πολύ- φτυστοί είμαστε ας κάνω τις πρώτες μου έτσι στα πρόχειρα.

Πρώτη ταχύτητα (δεν βάζω στην τύχη τη σειρά): ΤΣΣΚΑ, Έφες, Μπαρτσελόνα, Ρεάλ, Φενέρ.
Δεύτερη: Αρμάνι, Ζενίτ
Τρίτη : Ολυμπιακός, Μπασκόνια, Mακάμπι
Τέταρτη: Μπάγερν, Μονακό, Ούνικς
Πέμπτη: Ερυθρός Αστέρας
Έκτη: Παναθηναϊκός, Ζαλγκίρις, Άλμπα.

Η ΤΣΣΚΑ περιμένει καλύτερο Μίλου και Σενγκέλια και σταυρώνει δάκτυλα να έχει όρεξη για κανονικό μπάσκετ ο Αλεξέι ο Μέγας. Γκριγκόνις, Χάκετ, Λούντμπεργκ είναι πολυτέλεια. Ο Κλάιμπερν είναι μέσα στους πέντε καλύτερους παίκτες στην Ευρωλίγκα ενώ ο Φόγκτμαν είναι μούρλια διπλοθεσίτης αν έχει δίπλα του τον Μπολομπόι. Κι εκεί κάπου ένας από τους καλύτερους προπονητές στην Ευρώπη που τυγχάνει να είναι κι ο δεύτερος παλιότερος μετά τον εκτός συναγωνισμού Λάσο. Σε λίγο θα απειλούν τα ρεκόρ των προπονητών στην Αγγλία (προφανώς μιλάμε για μπάλα όταν μιλάμε για τη χώρα αυτή). Σάνκλι, Πέισλι, Φέργκιουσον και Βενγκέρ οι πρώτοι που μου έρχονται στον νου.

Η Μπαρτσελόνα έχει το καλό ότι τρέχει η δεύτερη ομάδα μετά την αναγέννησή της πέρσι. Αν ο Μίροτιτς δεν πιάσει την απόδοση που είχε από τις πρώτες κίόλας εμφανίσεις του με τη νέα του ομάδα μέχρι και πέρσι κάπου μέσα άνοιξης, δύσκολα θα μπορέσουν να καταφέρουν αυτό που δεν κατάφεραν πέρσι. Για το πρωτάθλημα τους είναι σαφές φαβορί όπως και για την είσοδο στο φάιναλ φορ. Δεν θα είναι αποτυχία για τον Σάρας αν καταφέρει αυτά που κατάφερε πέρσι. Φέτος δυσκόλεψε το πράγμα στην Ευρωλίγκα.

Η Έφες έχει έναν χρόνο μεγαλύτερους τους Μπομπουά (οκ αυτός δεν χαμπαριάζει και πολλά, στιβικό μου θυμίζει) Σιμόν (αυτός θυμίζει σκακιστή όμως) και Ντάνστον (κι αυτός παλαιστή) και δεν ξέρουμε τι γίνεται. Θα έχει ακόμα την πείνα που είχε πέρσι;

Η Φενέρ πολύ ενισχυμένη αλλά κάνε ευχέλαια να έχει υγιείς τους Βέσελι και Ντε Κολό. Για τον Μπούκερ δεν τρελαίνομαι, ούτε και για τον Σάλε. Ροστεράρα πάντως. Αν το δεις ροστερικά και μόνο, μέχρι και κούπα μπορεί.

Η Ρεάλ είναι η πιο καλοπροπονημένη ομάδα με πολλές επιλογές φέτος. Καλύτερη από πέρσι σίγουρα. Αλλά φτάνει αυτό για να σηκώσει Ευρωλίγκα ή έστω την λίγκα τους; Δύσκολο κάπως. ΑΛλά για να μπει φαίναολ φορ, το δίχως άλλο. Τα μάτια στο ζωγραφιστό όπου θα μπαίνει ο ένας θα βγαίνει ο άλλος και πάλι θα τα βάφουν μαύρα οι αντίπαλοι οι δόλιοι.


Η Αρμάνι κι η Ζενίτ έχουν ανηφόρα για να φτάσουν στα περσινά τους επίπεδα αλλά μπορούν να το καταφέρουν.

Ο Ολυμπιακός.. πάμε παρακάτω. Η θέση που τον έβαλα, φτάνει.

Μπασκόνια και Μακάμπι έχουν πολλά και σημαντικά νέα πρόσωπα. Πιο πολύ εμπιστεύομαι τον Σφαιρόπουλο, οπότε τούς γυρνάω τη σειρά Μακάμπι και Μπασκόνια. :wink:

Η Μπάγερν έχει την περσινή της πορεία να τής δίνει πολλή ώθηση. Οι μεταγραφές της μου αρέσουν και περιμένω να δω τι έχει σκαρώσει αυτός ο εκνευριστικούλης Μιλανέζος προπονητής τους.

Μονακό κι Ούνικς πάθανε νεοπλουτισμό η πρώτη και ballhog-ισμό η δεύτερη. Θα μοιράσουν κατοστάρες και θα φάνε 110ρες. :P

Ο Ερυθρός είναι η ομάδα που έχει Κάλινιτς και είναι γεμάτη Σέρβους και 2 παλιόφιλους τους Τσίρμπες και Γουόλτερς. Ομοιογένεια και μάμπα μεντάλιτι μου κάνουν όλα αυτά.

Ο Παναθηναϊκός έκανε λάθη στον βασικό σχεδιασμό. Βασικά λάθη. Συνέπεσε και το τουρνουά Π. Γιαννακόπουλος πάνω που υπήρχαν κάποιες τελευταίες ελπίδες για έναν πραγματικό καλό κουμανταδόρο και δυσκόλεψε κι άλλο το πράγμα. Από την άλλη θα προσπαθήσει να παίξει κανονικό μπάσκετ με τον Πρίφτη στο τιμόνι, ένω θα χαρώ πολύ να δω τον Μαντζούκα να πηγαίνει καλά. ¨Οπως χάρηκα και για τον Μήτογλου.

Η Ζαλγκίρις χάνει πρώτα τον Σάρας και μετά τον Γουόκαπ (τον Σάρας στον παρκέ, δηλαδή) και τον Γκριγκόνις. Ότι κι αν κάνει ο Μουντιέ δεν νομίζω να φτάσει.

Ή Άλμπα έχασε τον Αϊτο, έχασε και μερικούς από τους καλύτερους παίκτες της, οκ τι άλλο να περιμένει κανείς για να μην τη θεωρεί φαβορί από το τέλος;

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 20, 2021 10:01 pm

Ξέχασα τη Βιλερμπάν. Τυχαίο;
Δεν νομίζω. Την ομάδα αυτήν-ε την έχω ξεγράψει μετά από αυτά που έκανε με Λάιτι και Κώστα Αντεκοκούμπο. Άσε που δεν άφησε ελεύθερο τον Γ. Χάουαρντ που πολύ θα τον ήθελα κι αυτόν στον Ολυμπιακό.

Ή το άλλο που τη μάθαμε στα πράσινα και το έχει γυρίσει στα ασπρόμαυρα; Ομάδα που δεν σέβεται τα χρώματά της θα σεβαστεί εμάς τους φίλους του Ολυμπιακού; :P

Αποβολή από την Ευρωλίγκα το λιγότερο. Στο μεταξύ περιμένω τριπλ νταμπλ σε πόντους ριμπάουντ τάπες από τον Φαλ στο πρώτο μεταξύ μας παιχνίδι και 5/5 τρίποντα από τον Ζαν Σαρλ στο δεύτερο. Για να δουν με ποιον τα βάζουν να πούμε.

AO DAFNIS

 a1greece
Reactions: 411
Δημοσιεύσεις: 696
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 3:11 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 9:38 am

Μου αρέσει πολύ η πρόταση του basket72 για Γιόβιτς. Με τόση ποιότητα και τόσο firepower νομίζω ένας εγκεφαλικός PG που θα μοιράζει παιχνίδι και θα φτιάχνει τους συμπαίχτες του είναι ότι πρέπει. Aν μπορούσε να κρατήσει τον Πάνγκος με αυτό το ρόστερ εγώ την έκανα για σοβαρό contender 4άδας. Αναμένουμε με ενδιαφέρον δούμε τι σκέφτεται ο συμπαθέστατος βαψομαλλιάς :) , μετά την αναποδιά με Nappier.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1462
Δημοσιεύσεις: 6443
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 10:22 am

Ο Jovic όμως είναι σε κατάσταση να μπει και να βοηθήσει; Πέρα από τα γνωστά θέματα τραυματισμών που μπορεί να βγάλει, έχει να παίξει μπάσκετ από το 2020. Σαν ποιότητα δεν τίθεται θέμα, στα καλά του μπορεί να προσφέρει άνετα 15 λεπτά, αλλά χωρίς προετοιμασία και αγωνιστική δράση σχεδόν 10 μήνες, θα ήταν μεγάλο ρίσκο να τον πάρει αυτή την εποχή και να τον ρίξει κατευθείαν.

Επίσης μου κάνει εντύπωση που ο Jerebko δεν έχει βρει ομάδα. Οκ, είναι 34 και αυτός προέρχεται από σημαντική απραξία, αλλά είναι παίκτης που για ομάδες που ψάχνουν έναν παίκτη στο 4-5 με Ευρωπαϊκη εμπειρία, καλό στο μακρινό σουτ και στο ριμπάουντ, θα ήταν καλή και σχετικά οικονομική λύση. Σε έναν Ερυθρό Αστέρα που έχουν από τις πιο αδύναμες ποσοτικά και ποιοτικά front-lines ή σε καμία Baskonia/Zalgiris που έχουν μόνο 3-4 ποιοτικούς παίκτες, θα ταίριαζε και θα έβρισκε και χρόνο.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 1:15 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Σεπ 20, 2021 9:41 pm
AO DAFNIS έγραψε:
Δευ Σεπ 20, 2021 8:53 pm


Τέτοια περίοδο λογικά είναι κ περιορισμένες οι επιλογές τους. Το πολυεργαλείο Πονίτκα θα καλύψει όσο μπορεί , ο Frankamp δεν ξερω αν μπορεί να σταθεί σαν πρώτος. Πραγματικά μεγάλεια απώλεια.
Θα λείψει όντως μέχρι τα χριστούγεννα; Ρωτάω γιατί μόνο στο φόρουμ έχω μπει σήμερα.

Αν όντως λείψει τόσο πολύ και βάσει του μπάσκετ που ξέρει αλλά κι αυτού που πρόλαβε να δείξει, μιλάμε για την απώλεια του πιο κομβικού της παίκτη. Με τα λεφτά που έχουν δεν βλέπω πως δεν θα πάνε για άλλον παίκτη. Το θέμα όμως είναι ότι πρέπει να βρουν κάποιον που να κάνει τη δουλειά αμέσως (παιγμενό-τατος στην Ευρωλίγκα δηλαδή) και παράλληλα να κάνει και στην άκρη όταν γυρίσει το αστέρι της ομάδας.
Το βρήκα: Γιόβιτς. Ξέρει το παιχνίδι, θα σπάσει μπάλες στους υπόλοιπους σκόρερ, θα αμυνθεί για τους Λόιντ και Μπάρον, θα παίξει ακόμα και με τους 2 αυτούς σε σχήματα με 3 γκαρντ και θα έχει έρθει ο κλασσικός του καιρός για πιτς ( ακόμα κι ως απόπειρα αστείου είναι κακία- το ομολογώ :oops: ) όταν γυρίσει ο Νεϊπίερ.

Με τον Νεϊπίερ η Ζενίτ είχε βλέψεις ακόμα για επανάληψη-επαναλαβή :P της περσινής πολύ καλής πορείας της. Είναι κι ενισχυμένη πολύ με τον Λόιντ αντί του Χόλινς ενώ κι ο Μίκι είναι καλύτερος παίκτης από τον Γ.Τόμας, χωρίς ωστόσο να είμαι σίγουρος ότι θα προσφέρει τόσα όσα πρόσφερε ο νυν μονεγάσκος.
Σε κάθε περίπτωση το μεγάλο ατού της ομάδας των Χειμερινών Ανακτόρων είναι η περσινή πορεία, ο κορμός, ο ίδιος- καλός- προπονητής και αν τη γλιτώσουν με τον Πορτορικάνο μπορεί να τους δούμε μέχρι και στο φάιναλ φορ.
Μιας κι έπιασα προβλέψεις- Άση Μπίλιου (έτσι δεν τη λένε;;;) που όπως λένε όλοι όσοι με ξέρουν μοιάζουμε και πολύ- φτυστοί είμαστε ας κάνω τις πρώτες μου έτσι στα πρόχειρα.

Πρώτη ταχύτητα (δεν βάζω στην τύχη τη σειρά): ΤΣΣΚΑ, Έφες, Μπαρτσελόνα, Ρεάλ, Φενέρ.
Δεύτερη: Αρμάνι, Ζενίτ
Τρίτη : Ολυμπιακός, Μπασκόνια, Mακάμπι
Τέταρτη: Μπάγερν, Μονακό, Ούνικς
Πέμπτη: Ερυθρός Αστέρας
Έκτη: Παναθηναϊκός, Ζαλγκίρις, Άλμπα.

Η ΤΣΣΚΑ περιμένει καλύτερο Μίλου και Σενγκέλια και σταυρώνει δάκτυλα να έχει όρεξη για κανονικό μπάσκετ ο Αλεξέι ο Μέγας. Γκριγκόνις, Χάκετ, Λούντμπεργκ είναι πολυτέλεια. Ο Κλάιμπερν είναι μέσα στους πέντε καλύτερους παίκτες στην Ευρωλίγκα ενώ ο Φόγκτμαν είναι μούρλια διπλοθεσίτης αν έχει δίπλα του τον Μπολομπόι. Κι εκεί κάπου ένας από τους καλύτερους προπονητές στην Ευρώπη που τυγχάνει να είναι κι ο δεύτερος παλιότερος μετά τον εκτός συναγωνισμού Λάσο. Σε λίγο θα απειλούν τα ρεκόρ των προπονητών στην Αγγλία (προφανώς μιλάμε για μπάλα όταν μιλάμε για τη χώρα αυτή). Σάνκλι, Πέισλι, Φέργκιουσον και Βενγκέρ οι πρώτοι που μου έρχονται στον νου.

Η Μπαρτσελόνα έχει το καλό ότι τρέχει η δεύτερη ομάδα μετά την αναγέννησή της πέρσι. Αν ο Μίροτιτς δεν πιάσει την απόδοση που είχε από τις πρώτες κίόλας εμφανίσεις του με τη νέα του ομάδα μέχρι και πέρσι κάπου μέσα άνοιξης, δύσκολα θα μπορέσουν να καταφέρουν αυτό που δεν κατάφεραν πέρσι. Για το πρωτάθλημα τους είναι σαφές φαβορί όπως και για την είσοδο στο φάιναλ φορ. Δεν θα είναι αποτυχία για τον Σάρας αν καταφέρει αυτά που κατάφερε πέρσι. Φέτος δυσκόλεψε το πράγμα στην Ευρωλίγκα.

Η Έφες έχει έναν χρόνο μεγαλύτερους τους Μπομπουά (οκ αυτός δεν χαμπαριάζει και πολλά, στιβικό μου θυμίζει) Σιμόν (αυτός θυμίζει σκακιστή όμως) και Ντάνστον (κι αυτός παλαιστή) και δεν ξέρουμε τι γίνεται. Θα έχει ακόμα την πείνα που είχε πέρσι;

Η Φενέρ πολύ ενισχυμένη αλλά κάνε ευχέλαια να έχει υγιείς τους Βέσελι και Ντε Κολό. Για τον Μπούκερ δεν τρελαίνομαι, ούτε και για τον Σάλε. Ροστεράρα πάντως. Αν το δεις ροστερικά και μόνο, μέχρι και κούπα μπορεί.

Η Ρεάλ είναι η πιο καλοπροπονημένη ομάδα με πολλές επιλογές φέτος. Καλύτερη από πέρσι σίγουρα. Αλλά φτάνει αυτό για να σηκώσει Ευρωλίγκα ή έστω την λίγκα τους; Δύσκολο κάπως. ΑΛλά για να μπει φαίναολ φορ, το δίχως άλλο. Τα μάτια στο ζωγραφιστό όπου θα μπαίνει ο ένας θα βγαίνει ο άλλος και πάλι θα τα βάφουν μαύρα οι αντίπαλοι οι δόλιοι.


Η Αρμάνι κι η Ζενίτ έχουν ανηφόρα για να φτάσουν στα περσινά τους επίπεδα αλλά μπορούν να το καταφέρουν.

Ο Ολυμπιακός.. πάμε παρακάτω. Η θέση που τον έβαλα, φτάνει.

Μπασκόνια και Μακάμπι έχουν πολλά και σημαντικά νέα πρόσωπα. Πιο πολύ εμπιστεύομαι τον Σφαιρόπουλο, οπότε τούς γυρνάω τη σειρά Μακάμπι και Μπασκόνια. :wink:

Η Μπάγερν έχει την περσινή της πορεία να τής δίνει πολλή ώθηση. Οι μεταγραφές της μου αρέσουν και περιμένω να δω τι έχει σκαρώσει αυτός ο εκνευριστικούλης Μιλανέζος προπονητής τους.

Μονακό κι Ούνικς πάθανε νεοπλουτισμό η πρώτη και ballhog-ισμό η δεύτερη. Θα μοιράσουν κατοστάρες και θα φάνε 110ρες. :P

Ο Ερυθρός είναι η ομάδα που έχει Κάλινιτς και είναι γεμάτη Σέρβους και 2 παλιόφιλους τους Τσίρμπες και Γουόλτερς. Ομοιογένεια και μάμπα μεντάλιτι μου κάνουν όλα αυτά.

Ο Παναθηναϊκός έκανε λάθη στον βασικό σχεδιασμό. Βασικά λάθη. Συνέπεσε και το τουρνουά Π. Γιαννακόπουλος πάνω που υπήρχαν κάποιες τελευταίες ελπίδες για έναν πραγματικό καλό κουμανταδόρο και δυσκόλεψε κι άλλο το πράγμα. Από την άλλη θα προσπαθήσει να παίξει κανονικό μπάσκετ με τον Πρίφτη στο τιμόνι, ένω θα χαρώ πολύ να δω τον Μαντζούκα να πηγαίνει καλά. ¨Οπως χάρηκα και για τον Μήτογλου.

Η Ζαλγκίρις χάνει πρώτα τον Σάρας και μετά τον Γουόκαπ (τον Σάρας στον παρκέ, δηλαδή) και τον Γκριγκόνις. Ότι κι αν κάνει ο Μουντιέ δεν νομίζω να φτάσει.

Ή Άλμπα έχασε τον Αϊτο, έχασε και μερικούς από τους καλύτερους παίκτες της, οκ τι άλλο να περιμένει κανείς για να μην τη θεωρεί φαβορί από το τέλος;
Με τα περισσότερα συμφωνώ φίλε basket72. Μόνο κάποιες ενστάσεις έχω για τη ρεαλ η περιφέρεια της δεν με τρελένει και έχει αρκετούς παίκτες πάνω από τα τριάντα και με τραυματισμούς, η ρεαλ είναι πάντα ρεαλ βέβαια. Επίσης τη φενέρ θα την έβαζα ένα σκαλοπάτι πιο κάτω, λόγω σάλε μπορεί και 2.τον ερυθρό θα ον έβαζα μαζί με τον ΠΑΟ. Η ζενιτ εξαρτάται πολύ τι θα γίνει με ναπιερ πόσο θα λείψει και αν πάει για αντικαταστάτη. Η Βιλερμπάν αυτή η άγνωστη :ugeek: , δεν την έχω δει καθόλου

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 21, 2021 1:50 pm

tarp7 έγραψε:
Τρί Σεπ 21, 2021 1:15 pm

Με τα περισσότερα συμφωνώ φίλε basket72. Μόνο κάποιες ενστάσεις έχω για τη ρεαλ η περιφέρεια της δεν με τρελένει και έχει αρκετούς παίκτες πάνω από τα τριάντα και με τραυματισμούς, η ρεαλ είναι πάντα ρεαλ βέβαια. Επίσης τη φενέρ θα την έβαζα ένα σκαλοπάτι πιο κάτω, λόγω σάλε μπορεί και 2.τον ερυθρό θα ον έβαζα μαζί με τον ΠΑΟ. Η ζενιτ εξαρτάται πολύ τι θα γίνει με ναπιερ πόσο θα λείψει και αν πάει για αντικαταστάτη. Η Βιλερμπάν αυτή η άγνωστη :ugeek: , δεν την έχω δει καθόλου
Δεν αποκλείεται καθόλου, φίλε μου, να έχω πέσει έξω κάποια ή και σε όλα ακόμα. :P

Η Βιλερμπάν είναι η γνωστή μουστάρδα που συνοδεύει τις πατάτες τηγανιτές με τα αυγά μάτια που τρώνε σε πιάτα αλά πιατέλα, στα brasseries. Τι γαλλική κουζίνα μου λέτε, εγώ αυτά αγάπησα στη Γαλλία.
Εξαιρετική μουστάρδα λοιπόν η Βιλερμπάν, αλλά δεν καταλαβαίνω τι δουλειά έχει με το μπάσκετ. :P

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 8:46 am

Να συμπληρώσω ότι το μεγάλο φαβορί για μένα φέτος, η ΤΣΣΚΑ περιμένει τον Γουάνομεϊκερ για τα χοντρά λεπτά στο 1. Αν δεν τής κάτσει έχει έτοιμο κάτι καλό. Λογικά δεν θα έχει την αξία του πρώην παίκτη της Φενέρ αλλά και πάλι δεν θα πρόκειται για παίκτη από τα.... Λιντλ.
Αν πάρει τον Γουόναμεϊκερ, ίσως θα μιλάμε για το καλύτερο ρόστερ (ή ένα από τα 3 καλύτερα, έστω) που έχει εμφανιστεί στην Ευρωλίγκα τα τελευταία 20 χρόνια.

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 9:21 am

basket72 έγραψε:
Τετ Σεπ 22, 2021 8:46 am
Να συμπληρώσω ότι το μεγάλο φαβορί για μένα φέτος, η ΤΣΣΚΑ περιμένει τον Γουάνομεϊκερ για τα χοντρά λεπτά στο 1. Αν δεν τής κάτσει έχει έτοιμο κάτι καλό. Λογικά δεν θα έχει την αξία του πρώην παίκτη της Φενέρ αλλά και πάλι δεν θα πρόκειται για παίκτη από τα.... Λιντλ.
Αν πάρει τον Γουόναμεϊκερ, ίσως θα μιλάμε για το καλύτερο ρόστερ (ή ένα από τα 3 καλύτερα, έστω) που έχει εμφανιστεί στην Ευρωλίγκα τα τελευταία 20 χρόνια.
σε τιποτα δεν συγκρινεται με το ροστερ του Παο 2008-2009 με ΔΔ, Σπαν, Σαρας, Ντρου, Φωτση, Πεκοβιτς, Μπατιστ, συν περπερογλου-χατζηβρετα-τσαρτσαρη-κετσμαν.

Ακομα και αυτο της μακαμπι την διετια του back2back με σαρας-παρκερ-μπαστον-βουισιτς, συν σαρπ-μπαρστειν κλπ

Μεχρι και της Τσκκα το 2012 ηταν απιστευτα δυνατο, με το μπαζερ του Πρι.

Αλλα ναι με ουαναμεικερ θα ειναι ενα απο τα πιο δυνατα που εχουν εμφανιστει.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 22, 2021 9:45 am

Tracy Mac έγραψε:
Τετ Σεπ 22, 2021 9:21 am

σε τιποτα δεν συγκρινεται με το ροστερ του Παο 2008-2009 με ΔΔ, Σπαν, Σαρας, Ντρου, Φωτση, Πεκοβιτς, Μπατιστ, συν περπερογλου-χατζηβρετα-τσαρτσαρη-κετσμαν.

Ακομα και αυτο της μακαμπι την διετια του back2back με σαρας-παρκερ-μπαστον-βουισιτς, συν σαρπ-μπαρστειν κλπ

Μεχρι και της Τσκκα το 2012 ηταν απιστευτα δυνατο, με το μπαζερ του Πρι.

Αλλα ναι με ουαναμεικερ θα ειναι ενα απο τα πιο δυνατα που εχουν εμφανιστει.
Κοίτα επειδή πάνω απ΄όλα είμαι φίλος του μπάσκετ και μετά Ολυμπιακός, θα σου πω ότι το καλύτερο ρόστερ- μακράν- της 20ετίας είναι του Ολυμπιακού με Βολκοβίσκι, Γιούρακ, Γκόρενς, Καλαμπόκη, Διαμαντόπουλο, Λιαδέλη, Μιλισάβλιεβιτς και Σκλάβο (συν όσους προϋπήρχαν από την περασμένη χρονιά). ι

Βέβαια επειδή την προ-προηγούμενη δεκαετία η Ευρώπη ήταν γεμάτη παικταράδες από Ευρώπη κι Αμερική ΄(όπως ο Έβανς, ο Ντε Μάρκο Τζάκσον π.χ) ήταν μάλλον άστοχη η αναφορά μου περί 20ετίας. Βέβαια, έχω σε παρένθεση ότι είναι μες τα 3 καλύτερα.

Σίγουρα για τη δεκαετία αυτή που τρέχει καθώς και την προηγούμενη ισχύει το ένα από τα 3 καλύτερα.

Δεν μιλάω μόνο για τα αστέρια των Ρώσων (που δεν είναι και λίγα) αλλά και για το βάθος, για τους πολλούς διπλοθεσίτες, κλπ.
Στην περιφέρεια ας πούμε έχει 3 δίμετρους. Στο ζωγραφιστό έχει ίσως το καλύτερο δίδυμο στην Ευρώπη κι άλλους 2 διπλοθεσίτες με τον έναν να είναι αθλητικός και τον άλλον πανήψηλος με το καλύτερο σουτ που έχουμε δει σε 7footer στην Ευρώπη εδώ και πολλά χρόνια.
Οκ, μετά τον Γλυνιαδάκη (όσο έπαιζε στον Ολυμπιακό, πάντα).
:P :P :P :P

Αν προσθέσουμε σε αυτά, ότι ο Ιτούδης είναι για 7η (ή έχασα το μέτρημα;;) κι ότι έχει ήδη τον ίδιο κορμό εδώ και χρόνια, ενώ έχει και λεφτά ¨καβάντζα" αν τής κάτσει κανείς τραυματισμός στη διάρκεια της χρονιάς, οκ η ομάδα αυτή φέτος, είναι καταδικασμένη να τη σηκώσει την Ευρωλίγκα. Εκτός κι αν της κάτσει ο κακός της δαίμονας στα προημιτελικά και συντελεστεί η μεγαλύτερη έκπληξη στη σύγχρονη ιστορία της διοργάνωσης μετά το ιστορικό πεταχτάρι. :dribble:
Να πούμε και κανά αστείο, γιατί τα υπόλοιπα που έγραψα στο ποστ είναι όλα σοβαρότατα.

* Αν πάρει κι Γουόναμεϊκερ θα έχει 2 από τους καλύτερους αμυντικούς που έχουμε δει στην Ευρώπη εδώ και πολλά πολλά χρόνια ( οι Χαρίστης, Παπαμακάριος είναι εκτός συναγωνισμού πάντα).
Ότι θέλει θα κάνει, ενώ κι ο Σβεντ (που δεν το περίμενα να τον πάρει ο Ιτούδης) αποκλείεται να κάνει αυτά που έκανε στη Χίμκι. Το πόσο μπορεί να σοβαρέψει είναι ένα ζήτημα, αλλά αν θυμηθεί τον εαυτό του πριν πάει στο ΝΒΑ, θα είναι μεγάλη ιστορία.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 542
Δημοσιεύσεις: 1475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 30, 2021 10:34 am

λειπει η φενερμπαχτσε στα τοπικ των ομαδων

https://basketforum.gr/viewforum.php?f= ... 89ee05d6e0

0
jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 30, 2021 11:33 am

Ρε παιδιά, συγγνώμη για το εντελώς off topic.

Επειδή σήμερα είναι η τελευταία μέρα της περσινής συνδρομής μου στην euroleague tv και απο αύριο θα κάνω νέα συνδρομή, μήπως γνωρίζει κανείς για κάνα κουπόνι/κωδικό έκπτωσης απο κανένα σαιτ του εξωτερικού ή κάτι τέτοιο τέλοσπαντων;

Άντε και καλή αρχή να έχουμε απόψε και να ευχηθούμε τύχη στις δύο ελληνικές ομάδες. Κυρίως να απολαύσουμε μπάσκετ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jazz thrilos την Πέμ Σεπ 30, 2021 11:34 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”