Euroleague 2021-2022 Play Off - Olympiacos vs Monaco

Συντονιστής: Captains

Πρόβλεψη σκορ σειράς

Olympiacos 3-0
1
3%
Olympiacos 3-1
18
58%
Olympiacos 3-2
10
32%
Monaco 3-0
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Monaco 3-1
2
6%
Monaco 3-2
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 31
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 15, 2022 10:53 pm

Volunteer έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 10:46 pm
basket72 έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 10:21 pm
* Πήγες πολύ πίσω μου φαίνεται. Στην πρώτη κούπα του Ζοτς ως προπονητή. :wink:
Μιλάμε για modern περίοδο, όχι contemporary και... πλησίασες αρκετά! :obey:

Η Εστουδιάντες είναι μια σωστή απάντηση αλλά δεν είχα αυτή στο μυαλό μου.

Την αμέσως επόμενη σεζόν Μπενετόν - ΠΑΟΚ*.

* Ο ΠΑΟΚ έχει και μια αρχαία συμμετοχή το 1959 στο πάλαι ποτέ κύπελλο πρωταθλητριών που δεν παίζει να τη θυμόντουσαν ούτε οι ίδιοι οι παοκτσήδες εκείνη την εποχή.
Χωρίς να το έχω ψάξει καθόλου, αυθόρμητα μου ήρθε η Tau των Stombergas, Scola κλπ το 2001 σε τελικούς best-of. Μετράει αυτή;

0
Volunteer

 junior
Reactions: 120
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 8:26 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Απρ 15, 2022 11:01 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 10:53 pm
Χωρίς να το έχω ψάξει καθόλου, αυθόρμητα μου ήρθε η Tau των Stombergas, Scola κλπ το 2001 σε τελικούς best-of. Μετράει αυτή;
Θα ήταν σωστή απάντηση αν δεν μέτραγε η πολύ πρόσφατη -τότε- συμμετοχή στην ευρωλίγκα του 1998-99. :mrgreen:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3222
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 15, 2022 11:08 pm

Volunteer έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 11:01 pm
ssoulliss έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 10:53 pm
Χωρίς να το έχω ψάξει καθόλου, αυθόρμητα μου ήρθε η Tau των Stombergas, Scola κλπ το 2001 σε τελικούς best-of. Μετράει αυτή;
Θα ήταν σωστή απάντηση αν δεν μέτραγε η πολύ πρόσφατη -τότε- συμμετοχή στην ευρωλίγκα του 1998-99. :mrgreen:
Δεν το θυμόμουν καθόλου φίλε, δίκιο θα έχεις για να το γράφεις. :) Μετά μου ήρθε η Kuban, αλλά από ότι είδα είχε και αυτή συμμετοχη παλιότερα. Ωραίο κουιζάκι πάντως, εύγε παιδί μου, εύγε :P !

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 15, 2022 11:16 pm

Volunteer έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 10:46 pm
basket72 έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 10:21 pm
* Πήγες πολύ πίσω μου φαίνεται. Στην πρώτη κούπα του Ζοτς ως προπονητή. :wink:
Μιλάμε για modern περίοδο, όχι contemporary και... πλησίασες αρκετά! :obey:

Η Εστουδιάντες είναι μια σωστή απάντηση αλλά δεν είχα αυτή στο μυαλό μου.

Την αμέσως επόμενη σεζόν Μπενετόν - ΠΑΟΚ*.

* Ο ΠΑΟΚ έχει και μια αρχαία συμμετοχή το 1959 στο πάλαι ποτέ κύπελλο πρωταθλητριών που δεν παίζει να τη θυμόντουσαν ούτε οι ίδιοι οι παοκτσήδες εκείνη την εποχή.
Ωραία τα ρετρό. Με το ντίνερ μου έβλεπα Ολυμπιακό- Παναθηναϊκό για την Α1, στο ματς που έδινε πλεονέκτημα, λίγο πριν το Τελ- Αβίβ.
Τι ωραία τα στατιστικά με τα ριμπς, τότε. Και τι παικταράδες και στις 2 ομάδες. Οκ, σαν τον Τάρπλεϊ ουδείς βέβαια.

Λοιπόν, τώρα που καταλαγιάζει η κούραση, νομίζω ότι ούτε η Μπανταλόνα είχε παίξει στο τότε πρωταθλητριών, μιας και τα πρωταθλήματα τα προηγούμενα χρόνια τα σάρωνε η ομάδα των Σολοθάμπαλ, Έπι, Σιμπίλιο, Χιμένεθ και του τεράστιου Όντι "ατόμικ ντογκ" Νόρις. Με τον Αΐτο, στο τιμόνι, ως τον μέγα "λούζερ" στα ευρωπαϊκά.


Σωστός για την Μπενετόν- Παοκ, δεν μου πήγε καν ο νους μου.

Πάντως, ενώ μπορούμε να ανατρέχουμε στην παράδοση σχετικά με σχολές κλπ. η αναφορά μου σε πρωτάρες, είχε να κάνει με το εντελώς διαφορετικό στάτους, της κατ' εξαίρεση συμμετοχής σε ομάδες όπως η Μονακό, που μπαίνουν για μια χρονιά από το Ευρωκάπι, και δεν έχουν λόγους/κίνητρα να ρίξουν χρήματα (χωρίς βέβαια να φτάνει μόνο το χρήμα, για να κάνεις ομάδα που θα σε πάει ως το τέλος στην Ευρωλίγκα.). Προφανώς και μιλάμε για Ευρωλίγκα 2 ταχυτήτων :roll: με τις ομάδες που έχουν τ;α συμβόλαια και κάνουν τα κουμάντα τους και τις ομάδες που μπαίνουν για μια χρονιά μόνο και μετά πάλι...βιοπάλη. :)
Βέβαια, τόσο η Μονακό όσο κι η Ούνιξ (μην αρχίσω πάλι με τις δυτικές κυρώσεις....) το καλοκαίρι έριξαν μπόλικο χρήμα (με κοινό παρανομαστή το ρωσο-ουκρανικό κεφάλαιο, αμφότερες) και έκαναν αξιοθαύμαστη πορεία για πρωτάρες/πρώην ευρωκαπάτες.

Και κάπου εκεί, σώνονται και τα όνειρα για τους Μονεγάσκους. Προβλέπω "όλοι σας και μόνος μου". :wink:

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Παρ Απρ 15, 2022 11:31 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Απρ 15, 2022 11:18 pm

https://www.youtube.com/watch?v=E-zYMPAJS9s
Ο mike batiste μας βλέπει στον τελικό της euroleague μαζι με μπαρτσελονα και οριακα νικητες τους μπλαουγκράνα.

0
Volunteer

 junior
Reactions: 120
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 8:26 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Απρ 15, 2022 11:50 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 11:16 pm
Ωραία τα ρετρό. Με το ντίνερ μου έβλεπα Ολυμπιακό- Παναθηναϊκό για την Α1, στο ματς που έδινε πλεονέκτημα, λίγο πριν το Τελ- Αβίβ.
Τι ωραία τα στατιστικά με τα ριμπς, τότε. Και τι παικταράδες και στις 2 ομάδες. Οκ, σαν τον Τάρπλεϊ ουδείς βέβαια.

Λοιπόν, τώρα που καταλαγιάζει η κούραση, νομίζω ότι ούτε η Μπανταλόνα είχε παίξει στο τότε πρωταθλητριών, μιας και τα πρωταθλήματα τα προηγούμενα χρόνια τα σάρωνε η ομάδα των Σολοθάμπαλ, Έπι, Σιμπίλιο, Χιμένεθ και του τεράστιου Όντι "ατόμικ ντογκ" Νόρις. Με τον Αΐτο, στο τιμόνι, ως τον μέγα "λούζερ" στα ευρωπαϊκά.


Σωστός για την Μπενετόν- Παοκ, δεν μου πήγε καν ο νους μου.
Τη Μπανταλόνα δε την υπολόγισα καν γιατί έχει προϊστορία στη διοργάνωση μιας και έπαιξε στα τέλη 70ς απέναντι στον καλό Ολυμπιακό της εποχής με Γιατζιόγλου, Καστρινάκη, Μελίνι κλπ στον όμιλο του φάιναλ σιξ.
basket72 έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 11:16 pm
Πάντως, ενώ μπορούμε να ανατρέχουμε στην παράδοση σχετικά με σχολές κλπ. η αναφορά μου σε πρωτάρες, είχε να κάνει με το εντελώς διαφορετικό στάτους, της κατ' εξαίρεση συμμετοχής σε ομάδες όπως η Μονακό, που μπαίνουν για μια χρονιά από το Ευρωκάπι, και δεν έχουν λόγους/κίνητρα να ρίξουν χρήματα (χωρίς βέβαια να φτάνει μόνο το χρήμα, για να κάνεις ομάδα που θα σε πάει ως το τέλος στην Ευρωλίγκα.). Προφανώς και μιλάμε για Ευρωλίγκα 2 ταχυτήτων :roll: με τις ομάδες που έχουν τ;α συμβόλαια και κάνουν τα κουμάντα τους και τις ομάδες που μπαίνουν για μια χρονιά μόνο και μετά πάλι...βιοπάλη. :)
Βέβαια, τόσο η Μονακό όσο κι η Ούνιξ (μην αρχίσω πάλι με τις δυτικές κυρώσεις....) το καλοκαίρι έριξαν μπόλικο χρήμα (με κοινό παρανομαστή το ρωσο-ουκρανικό κεφάλαιο, αμφότερες) και έκαναν αξιοθαύμαστη πορεία για πρωτάρες/πρώην ευρωκαπάτες.

Και κάπου εκεί, σώνονται και τα όνειρα για τους Μονεγάσκους. Προβλέπω "όλοι σας και μόνος μου". :wink:
Ένα ριμέικ του "Ελ Σιντ" με τον Μάικ Τζέημς στο ρόλο του Τσάρλτον Χέστον είναι ευοίωνη προοπτική. Ταινία με μεγάλη διάρκεια γιατί πάει μακριά η βαλίτσα και θέλει υπομονή αλλά... για να δούμε...

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 16, 2022 12:05 am

Volunteer έγραψε:
Παρ Απρ 15, 2022 11:50 pm

Τη Μπανταλόνα δε την υπολόγισα καν γιατί έχει προϊστορία στη διοργάνωση μιας και έπαιξε στα τέλη 70ς απέναντι στον καλό Ολυμπιακό της εποχής με Γιατζιόγλου, Καστρινάκη, Μελίνι κλπ στον όμιλο του φάιναλ σιξ.

Ένα ριμέικ του "Ελ Σιντ" με τον Μάικ Τζέημς στο ρόλο του Τσάρλτον Χέστον είναι ευοίωνη προοπτική. Για να δούμε...
Το φάιναλ σιξ που λες είναι η πρώτη μου επαφή με το μπάσκετ. Τεράστια επιτυχία για τον Ολυμπιακό-Αχέπανς :) της εποχής (είχε και Αμερικάνο δίμετρο, αν θυμάμαι καλά λεγόταν Φράνκλιν) αλλά την Μπανταλόνα όχι, δεν τη θυμόμουν ως μία από τις υπόλοιπες πέντε. Οι γνώσεις μου στο ισπανικό μπάσκετ φτάνουν μέχρι την εποχή Κορμπαλάν και του λευκού θρυλικού αμερικάνου, του Μπράμπεντερ για τη Ρεάλ των πρώτων χρόνων του 80΄.

Ευοίωνη για μας, δυσοίωνη :D για τον Μάικ Τζέιμς, γιατί ο Ελ Σιντ τα τίναξε.... :) Κι μου είναι πολύ συμπαθής ο Τζέιμς. Πρέπει να είναι ωραίος τύπος, απλώς είναι "λόνσομ κάουμποϊ" συχνά- πυκνά.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 17, 2022 3:22 am

Για όσους δεν το ξέρουν, η Μονακό άλλαξε ιδιοκτήτη το Γενάρη. Την ειχε ένας Ρώσος πολυεακτομμυριουχος και την πούλησε σε άλλον, μένοντας ο ίδιος αντιπρόεδρος ρου αθλητικού τμήματος αν θυμάμαι καλά. Λοιπόν ο νέος πρόεδρος λέγεται πως ψιλοζοριζεται τουλάχιστον σε επίπεδο ρευστότητας με τα όσα συμβαίνουν και τσονταρε ο... αντιπρόεδρος.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 832
Δημοσιεύσεις: 1520
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Απρ 17, 2022 7:43 am

Ναι ισχύει αυτό. Απ όσο ξέρω ο ένας είναι Ουκρανός και π άλλος ρώσος. Περίεργος συνδυασμός για την εποχή. Επίσης ο ρώσος πολυεκατομμυριούχος δεν έχει ιδιαίτερη σχέση μ Ρωσία κ είναι κάτοχος κ ουγγρικού διαβατηρίου.

0
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 832
Δημοσιεύσεις: 1520
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Απρ 17, 2022 7:51 am

Άσχετο αλλά η τελευταία μας ήττα είναι από Μονακό; Χμμ

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 17, 2022 8:05 am

H Moνακό άλλαξε ιδιοκτήτη τον Γενάρη και τον Φλεβάρη (ελάχιστες μέρες πριν την εισβολή) τον έφερε πάλι πίσω. Ρώσος αντί Ουκρανού και πάλι ο Ουκρανός. Το θέμα είναι ότι και οι 2 τους κάνουν νταραβέρια (δεν το λένε έτσι για τέτοια πορτοφόλια, ξέρω- ξέρω) στη νότια κι Αν. Ουκρανία.
Ο δε Ουκρανός στο Ντανιέτσκ. ( ή Ντονιέτσκ. είναι όπως το σπασίμπα- σπασίμπο). Καθόλου απίθανο να διατηρήσει τις μπίζνες του. Καθότι το κεφάλαιο δεν έχει πατρίδα ως γνωστόν. ΘΑ δείξει.

https://europe-cities.com/2022/03/05/ec ... as-monaco/

https://www.bebasket.fr/championnat-int ... andat.html

thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Απρ 19, 2022 7:47 pm

Τελείωσαν λοιπόν τα ψέματα λίγες ώρες έμειναν, βλέπω κλειστό ματς αρκετά και θα κάνω μια πρόβλεψη.
Ασχετα από ποσοστά, ενέργεια, άμυνες κλπ αν καταφέρουμε και πάρουμε τα ριμπάουντ θα κερδίσουμε,αν πάρουν δεύτερες ευκαιρίες το φοβάμαι.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5231
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 20, 2022 8:26 am

Άνοιξε τόπικ για το πρώτο παιχνίδι της σειράς: viewtopic.php?f=188&t=1413

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”