Euroleague 2020-2021 off-topic

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 28, 2021 7:03 am

Καλά για το θέμα με το FFP δεν ήταν κανένα μυστικό, ούτε το ανακάλυψε προφανώς ο Γιαννακόπουλος. Έχουν κάνει ένα σύστημα που επιτρέπει σε κάποιες ομάδες να έχουν υψηλούς προϋπολογισμούς ενώ το απαγορεύει στις υπόλοιπες άσχετα αν οι ιδιοκτήτες έχουν χρήματα να βάλουν από την περιουσία τους. Η ΤΣΣΚΑ μου κάνει εντύπωση που συμμετέχει, ίσως επειδή τα έσοδα της προέρχονται από "χορηγίες" και όχι από έσοδα άλλων τμημάτων του κλαμπ, άρα μπορεί να της επιτρέψει να έχει υψηλούς προϋπολογισμούς σε σχέση με τους ανταγωνιστές.
Με τον οικονομικό ανταγωνισμό που δέχεται η Ευρωλίγκα από το ΝΒΑ και την Κίνα για μένα δεν έπρεπε να υπάρχει FFP με την έννοια που υπάρχει τώρα και περιορίζει τα χρήματα που μπορούν να ξοδέψουν οι ομάδες, έπρεπε να υπάρχει κάποιο σύστημα εγγγυήσεων (διαφορετικό, γιατί και αυτό τέτοιο είναι) που θα εξασφάλιζε ότι οι ομάδες δεν θα βαρέσουν κανόνι και θα χρωστάνε στους παίκτες ανεξάρτητα από το πόσο είναι διατεθειμένοι οι ιδιοκτήτες να ξοδέψουν.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5230
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 10:15 am

basket72 έγραψε:
Πέμ Απρ 29, 2021 9:59 am

Δε λέμε πάλι καλά που έγινε κι ολοκληρώθηκε φέτος ( αν θυμάμαι καλά οι περισσότεροι στις αρχές λέγανε- πάλι, εδώ στο φόρουμ- ότι κάποια φάση θα διακοπεί η Ευρωλίγκα).
Αυτό που θα μπορούσε να γίνει, ήταν να της αποδοθεί η περσινή Ευρωλίγκα, όπως θα γινόταν φέτος- βάσει σχεδίου- ως πρώτη στην κανονική περίοδο.
Βρίσκω την ευκαιρία και ξεθάβω τις προβλέψεις που κάναμε στην αρχή:
https://www.basketforum.gr/viewtopic.ph ... 4&start=15

Πετύχαμε οι περισσότεροι ότι θα ολοκληρωθεί η Ευρωλίγκα και αποτύχαμε όλοι να βρούμε τον πρώτο σκόρερ, ούτε καν τον δεύτερο! :D

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 10:18 am

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Απρ 29, 2021 10:15 am


Βρίσκω την ευκαιρία και ξεθάβω τις προβλέψεις που κάναμε στην αρχή:
https://www.basketforum.gr/viewtopic.ph ... 4&start=15

Πετύχαμε οι περισσότεροι ότι θα ολοκληρωθεί η Ευρωλίγκα και αποτύχαμε όλοι να βρούμε τον πρώτο σκόρερ, ούτε καν τον δεύτερο! :D
Το είπα με σχετική επιφύλαξη το ¨΄ότι οι περισσότεροι θεωρούσαν ότι δεν.." αλλά και πάλι ήταν πολλοί εκείνοι που έλεγαν πως "δεν". (Δεν έχω κοιτάξει τα ποστ- από μνήμης γράφω, εξού και το "αν θυμάμαι καλά".) Στοιχειοθετεί ένα σημαντικό ρεύμα που επικυρώνει τον αρχικό μου συλλογισμό σχετικά με το εύλογο της περσινής διακοπής.
Αυτό ήταν και το νόημα της παράθεσης που έκανα.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 10:26 am

Conan1982 έγραψε:
Πέμ Απρ 29, 2021 10:23 am
Δεν διαφώνησα, απλώς βρήκα την ευκαιρία να θυμηθούμε τι λέγαμε.
Κι εγώ άδραξα την ευκαιρία για να είμαι πιο σαφής. Καλά έκανες και παρέθεσες το ωραίο τόπικ του Ssoulis που για μια άλλη φορά έκανε ωραία δουλειά στο φόρουμ.

Και μόλις είδα αυτό το ποστ μου (μου θύμισε ότι δούλευα τότε σε 2 δουλειές και μου φαίνεται σαν να πέρασε αιώνας :sad: )
basket72 έγραψε:
Δευ Σεπ 28, 2020 8:27 pm
Κάνεις δουλειά, λέμε... Παίζει κούραση και δεν το έχω να απαντήσω σε όλα τα ερωτήματα, άσε που ειλικρινά δεν μπορώ να δω τόσο μακριά, ούτε καν σε επίπεδο μαντεψιάς στα ψιλό-τυφλά.
Βλέπεις είναι ιδιάζουσα η χρονιά που ξεκινάει σε λίγα 24ωρα. Από τη μία, μεγάλη αποχή από το ανταγωνιστικό μπάσκετ (Ευρωλίγκα-ΦΙΜΠΑ) από την άλλη γήπεδα χωρίς κόσμο, και αρκετά πιθανά κρούσματα του νέου ιού σε παίκτες-προπονητές που μπορεί να αλλάξουν πολλά.

Για τη Ρεάλ, που είναι η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης τα τελευταία 3 χρόνια, τα πράγματα είναι δύσκολα. Αν τελικά φύγει ο Καμπάσο (μπορεί κι ο Ντεκ) αντίο ζωή κι αντίο F4. Δεν πάνε να πάρουνε και τον Γουοναμέικερ (τον θεωρώ ιδανικό αντικαταταστάτη) αυτά που έδινε ο αργεντίνος μάγος μπροστά και πίσω, 2 χρόνια γεμάτα, δύσκολο να τα δώσει άλλος. Κι είναι κ η θέση που παίζει η πλέον κομβική.

Κατά τ' άλλα βλέπω καλύτερες από πέρσι τη Βαλένθια και τον Ολυμπιακό. Αμφότερες οι 2 ομάδες αυτές θα παλέψουν γερά για την 8αδα.
Με την Χ-Αρμάνι δεν τρελαίνομαι, παρότι την 8δα λογικά θα την καταφέρει αυτή τη φορά.
Οι Ζαλγκίρις και Μακάμπι, λογικά χειρότερες από πέρσι.
Ενώ σε ατομικό επίπεδο οι Λάρκιν και Μίροτιτς, βλέπουν από ψηλά τους υπόλοιπους που μπιστάνε την πορτοκαλί. :) εδώ στας Ευρώπας.
* Ξέχασα και τη Ζενίτ, εκεί που έκανα λόγο για τις βελτιωμένες ομάδες. Θα κάνει δουλίτσα ο Ταβάρις, Τσάβι-ς στο Λένινγκραντ. Έχει και καλό υλικό. Μπολσεβίκοι όλοι τους.
:P
Οι καλύτερες ομάδες, νομίζω ότι θα είναι η Μπαρτσελόνα και Εφές. Για την κανονική περίοδο, είμαι σχεδόν βέβαιος ότι θα τερματίσουν πρωτόδευτερες. Ενδεχομένως και τελικό.


basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 10:35 am

Δεν είναι ότι απέφυγα να απαντήσω μόνο λόγω κούρασης, αλλά εξηγούσα ότι τα κρούσματα θα επηρεάσουν σε μεγάλο βαθμό σε κρίσιμα σημεία και αποτελούν έναν επιπλέον αστάθμητο- και καταλυτικό- παράγοντα. ώστε να μπορούμε να κάνουμε έστω και στα κουτουρού τόσες προβλέψεις μαζεμένες.
Επιπλέον μίλησα για τα άδεια γήπεδα που θα αλλάξουν επίσης πολλά. Είδαμε φέτος να μην υπάρχουν έδρες στην ουσία.
Έπεσα έξω μόνο στον Ολυμπιακό (στο ότι θα πάλευε για την 8αδα- αν κι είχε τέτοια δυναμική) αλλά έπεσα μέσα στο ότι θα είναι βελτιωμένος σε σχέση με πέρσι.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 10:44 am

manj13 έγραψε:
Τρί Απρ 27, 2021 7:37 pm
yorgos έγραψε:
Τρί Απρ 27, 2021 6:07 pm


H δικαίωση ποια ακριβώς είναι; Τα πρόστιμα τα έφαγε για τις χριστοπαναγίες σε οπαδούς άλλων ομάδων, για απειλές περί βιασμών συζύγων διαιτητών και για κυνηγητά στα αποδυτήρια διαιτητών με κηροπήγια και μπράβους. Ορθώς τιμωρήθηκε (υπερβολικά
επιεικώς αν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς) και δεν πρόκειται κανένας να του επιστρέψει τα λεφτά του, τα Φ4 ή ό,τι άλλο λέει και γράφει αυτός κι ο Νέστορας.

Τα όσα συζητήθηκαν στην Ευρωλίγκα δεν έχουν ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με όλα αυτά, ούτε με θέματα διαιτησίας που έχει στο μυαλό του ο ΔΓ. Αυτό που συζητήθηκε σύμφωνα με τους Ισραηλινούς είναι το εξής: φάγαμε όλη την καραντίνα ξεροντας ότι θα χάσουμε λεφτά κι έχουμε 4 ομάδες (οι 3 ισπανικές και η Φενέρ) που, επειδή έχουν τις πλάτες του ποδοσφαίρου ξοδεύουν πολύ περισσότερα από τα προβλεπόμενα δημιουργώντας υπεραξίες (ακριβώς αυτό που έκανε κι ο Παναθηναϊκός επί δύο δεκαετίες δηλαδή). Έχουν τριπλάρει το FFP με διάφορα κόλπα: η Μπαρτσελόνα εμφανίζει έσοδα της ποδοσφαιρικής ομάδας ως έσοδα του μπάσκετ (πχ συμφωνίες με πιστωτικές κάρτες, αθλητικές εταιρείες), η Ρεάλ βάζει assets του ποδοσφαιρικού τμήματος ως απόσβεση του μπάσκετ και χρεώνει έξοδα στο ποδόσφαιρο ο δε Κερεχέτα δεν έχει δώσει επαρκείς εξηγήσεις για το ετήσιο δάνειο της Οσασούνα προς τη Μπασκόνια που επιστρέφεται στο τέλος του έτους συν κάτι περίεργα πράγματα που γίνονται με την εταιρεία που έχει αναλάβει το μάντζμεντ του (δικής του ιδιοκτησίας). Αν θέλουμε να επιβιώσει το θέμα θα πρέπει να τηρείται το FFP κι αφού το ΔΣ λέει πως δεν έχει τους πόρους για να το κάνει, θα το διευρύνουμε με σκοό την πραγματική επιβολή του. Κατανοητό ότι η ACB έχει τα έσοδα, αλλά οι υπόλοιποι δεν τα έχουμε. Η έκπληξη είναι ότι το ξεκίνησε μεν η Μακάμπι, αλλά ο βασικός μοχλός από πίσω είναι η ΤΣΣΚΑ που ξόδεψε πακτωλούς το καλοκαίρι, αλλά μετά επανειλημμένα μας είπε ότι πρέπει να πέσουν τα μπάτζετ κλπ, λίγο αργά το θυμήθηκαν κι αυτοί.

Σχέση με όσα λέει ο ΔΓ έχουν όση και ο Παπατσάκαλος με την Κυρία Λουκά.
Η δικαιωση ειναι οτι απο κει που ολοι ελεγαν για το ποσο καλος ειναι ο Μπερτομεου και ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα που τη χαλαει ο αξεστος ΔΓ φθασαμε σημερα να εχουν ξεβρακωσει τον ισπανο πανηγυρικως για οτι του καταλογιζε ο ΔΓ ασχετως σωστου ή λαθος τροπου....ΑΥΤΑ λεει η ταμπακιερα....ΚΑΚΟΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ που πριν δεν υπηρχε και υπαρχει ξαφνικα......Ειναι να γελαει κανεις που ελεγε κι ο σχωρεμενος ο Φιλιππας ,που ευτυχως βεβαια ,δεν μπορει να δει τα χαιρια του γιου του που δεν του μοιασε πουθενα.....
Δεν έχει συζητηθεί κανένα θέμα κακοδιαχείρισης, διαιτησίας, Μπερτομέου κλπ, αυτά είναι μόνο στα μέσα του ΔΓ που ζητάει να του δώσουν κι αποζημίωση για τα Φ4 που δεν πήγε λόγω διαιτησίας :drunk: (ειδικά για τα ματς με τη Ρεάλ όπου οι διαιτητές ανέχτηκαν το σκληρό παιχνίδι που ορθώς παίξαμε, πλακώνοντάς τους γκαρντ τους στο ξύλο, αφού κατέβηκαν χωρίς άσο, αν ήθελαν να περάσει η Ρεάλ απλά θα σφύριζαν τις επαφές, αλλά μην του χαλάμε το αφήγημα με γεγονότα) και για τα πρόστιμα που έφαγε επειδή πήγαινε στο γήπεδο σε αντίθεση με τις αποφάσεις του αθλητικού δικαστή, με αποτέλεσμα αυτά να διπλασιάζονται. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

Πάμε στα φρέσκα κουλούρια: σύμφωνα με διαρροές της Μακάμπι υπάρχει δυσαρέσκεια με τους συνδικαλιστές των παικτών. Ενώ υπήρχε μια προφορική συμφωνία για συνάντηση για το θέμα της μείωσης των μισθών τους συνολικά, οι ίδιοι αποφεύγουν τη συνάντηση επί μήνες με πρόσχημα τον ιό και παρότι επιχειρήθηκε να κάτσουν στο τραπέζι στο Φ4, η ένωση παικτών Ευρωλίγκας το απέρριψε κι αυτό. Γενικώς το όλο θέμα είναι:
α) μείωση μισθών, συνολικά
β) εφαρμογή financial fair play (κανονική, όχι μαϊμουδίστικη)
γ) να συζητηθεί άμεσα η είσοδος πιο ανταγωνιστικών ομάδων (εδώ θα γίνει ένας χαμούλης, οι πιέσεις για να μπει η Μπολόνια είναι πολλές)
δ) διεύρυνση του Eurocup
Η ECA δεν απορρίπτει το διάλογο με FIBA αλλά "αφού αυτοί αρνούνται δε θα τους παρακαλέσουμε" κι ως εκ τούτου το θέμα δε συζητήθηκε.

Σε ότι αφορά τους ισολογισμούς, η As εχθές έγραψε ότι η Ρεάλ μπαίνει μέσα 28.2 και Μπαρτσελόνα 24.9 εκατομμυριάκια ευρώ. Τα μικτά μισθολόγια για πέρσι της Μπαρτσελόνα ήταν αυτά:


JUGADOR SUELDO BRUTO
Mirotic 8 millones
Higgins 3,5 millones
Heurtel 2,9 millones
Davies 2,8 millones
Tomic 2,6 millones
Hanga 2,5 millones
Pangos 1,8 millones
Abrines 1,8 millones
Ribas 1,7 millones
Kuric 1,4 millones
Claver 1,3 millones
Smits 0,6 millones
Pustovyi 0,5 millones
(Πηγή: https://www.elespanol.com/elbernabeu/re ... 643_0.html)

Ο Μίροτιτς ξέρουμε πως καθαρά πέρυσι πήρε 4εκ (και φέτος 4,5 https://www.marca.com/baloncesto/acb/20 ... b4628.html) οπότε σε αυτή τη σκάλα πληρωμών η εφορία είναι της τάξης του 100%, αλλά πέφτει αρκετά όταν μιλάμε για συμβόλαια κάτω του εκατομμυρίου (στο 25-40% επί του καθαρού ποσού).

Γενικώς αν δε συμφωνήσουν όλες οι ομάδες να έχουν μια κοινή γραμμή, μείωση μισθών δεν πρόκειται να γίνει. Ο ανταγωνισμός από την Κίνα δεν είναι πολύ σοβαρό επιχείρημα, οι θέσεις πια εκεί είναι λίγες και Ευρωπαίοι δεν πρόκειται να πάνε πολλοί, δε φαντάζομαι το Μίροτιτς ή τον Ντατόμε και το Σλούκα να σπρώχνονται για το ποιος θα πάει στους Γκουαγκντόνγκ Σάουθερν Τάιγκερς. Από την άλλη κοινή γραμμή με τις ισπανικές είναι δύσκολο να γίνει, θα έχουμε ενδιαφέρον καλοκαίρι, αλλά ήδη από το Φ4 θα υπάρχει παρασκήνιο για συζήτηση. Αυτή τη στιγμή το ευρωπαϊκό μπάσκετ πληρώνει υπεραξίες επειδή
α) υπάρχουν κάποιοι τρελοί ιδιοκτήτες
β) υπάρχουν ποδοσφαιρικές ομάδες από πίσω, για τις οποίες μια χασούρα 25 εκ ευρώ είναι σταγόνα στον ωκεανό σε σχέση με τη συνολική τους χασούρα.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 12:11 pm

Financial fair play είναι σωστό στη θεωρία αλλά στην πράξη ανεφάρμοστο, όπως το ίδιο γίνεται και στο ποδόσφαιρο που πρακτικά δεν εφαρμόζεται.

Γιατί αν πεις ότι τα έξοδα πρέπει να καλύπτονται από τα έσοδα, ποιος μπορεί να εμποδίσει τον χ Αγγελόπουλο, Γιαννακόπουλο κλπ αντί να βάλει άμεσα τα λεφτά στην ομάδα να τα εμφανίσει ως χορηγία από δική του εταιρεία ή εταιρεία που ελέγχει φίλος/συγγενής/συνεργάτης με τον ίδιο να μην εμπλέκεται φανερά σε αυτήν.

Ότι δηλαδή κάνουν οι Άραβες στο ποδόσφαιρο χρόνια τώρα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 12:19 pm

Ο μόνος λόγος για τον οποίο δεν ολοκληρώθηκε η Ευρωλίγκα πέρυσι ( σε αντίθεση με τις υπόλοιπες διοργανώσεις) είναι ότι στους παίκτες προσφέρθηκε το 80% των μισθών αν δεν παίξουν και το 85% αν παίξουν. Ε, για 5% δεν κατέβηκαν να παίξουν, αυτό ακριβώς συζητήθηκε και στη συνάντηση των της ECA, κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν κάνει μια φούσκα όπως συζητήθηκε και η πρόταση που είχε γίνει ήταν και σοβαρή , με αριθμούς ημερομηνίες και πρόβλεψη ακόμη και για 14ήμερη καραντίνα για όλους (και τις ρωσικές ομάδες) στη Γερμανία, πριν ξεκινήσουν τις προπονήσεις. Οι παίκτες κλώτσησαν κι έχασε ο Αταμάναρος την Ευρωλίγκα που δικαιούταν. Επιτυχία δεν το λες, αποτυχία είναι. Δικαιολογημένη αποτυχία διότι ήταν πρωτόγνωρα τα όσα συνέβαιναν και δεν υπήρχε γνώση (εδώ εγώ έγραφα για γριπούλες στο Μιλάνο) αλλά όταν στις υπόλοιπες λίγκες βρέθηκε λύση και στην Ευρωλίγκα όχι, ε αποτυχία είναι.

Όπως είναι επιτυχία η ολοκλήρωση της φετινής, με αλλαγή στο λανθασμένο αρχικό πλαίσιο και μπράβο τους, εκεί βλέπεις την ικανότητα στη διόρθωση των λαθών, η πλήρης αποφυγή λαθών είναι αδύνατη.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 12:26 pm

pan24 έγραψε:
Πέμ Απρ 29, 2021 12:11 pm
Financial fair play είναι σωστό στη θεωρία αλλά στην πράξη ανεφάρμοστο, όπως το ίδιο γίνεται και στο ποδόσφαιρο που πρακτικά δεν εφαρμόζεται.

Γιατί αν πεις ότι τα έξοδα πρέπει να καλύπτονται από τα έσοδα, ποιος μπορεί να εμποδίσει τον χ Αγγελόπουλο, Γιαννακόπουλο κλπ αντί να βάλει άμεσα τα λεφτά στην ομάδα να τα εμφανίσει ως χορηγία από δική του εταιρεία ή εταιρεία που ελέγχει φίλος/συγγενής/συνεργάτης με τον ίδιο να μην εμπλέκεται φανερά σε αυτήν.

Ότι δηλαδή κάνουν οι Άραβες στο ποδόσφαιρο χρόνια τώρα.
Σωστά, δε γίνεται να εφαρμοστεί. Μπορεί όμως να γίνει συμφωνία κυρίων. Και πριν γελάσει κανείς, εκτός από ανταγωνιστές είναι και μέτοχοι στην ίδια εταιρεία κι ακόμη και στην τοξικότητα του ελληνικού περιβάλλοντος συμφωνίες κυρίων γίνονται και τηρούνται κιόλας (πχ το σύνολο των ξένων να είναι 6, παρότι νομικά αν μια ομάδα θέλει να έχει 15 κοινοτικούς μπορεί, δεν μπορεί να τη σταματήσει κανείς). Τώρα το αν θα επιτευχθεί είναι άλλο θέμα, δύσκολο το βλέπω αλλά δεν ξέρω και τα εσωτερικά τους, πχ γράφεται ότι τα κανάλια που έχουν την ACB τσινάνε, η Gazprom για λόγους που αγνοώ διαφωνέι (μάλλον θεωρούν πως τώρα που μπορούν να χτυπήσουν την ΤΣΣΚΑ τους κόβουν τη φόρα; δεν ξέρω) . Αλλά τέλος πάντων ένα συμμάζεμα πρέπει να γίνει με κάποιο τρόπο.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 1:00 pm

yorgos έγραψε:
Πέμ Απρ 29, 2021 12:19 pm
Ο μόνος λόγος για τον οποίο δεν ολοκληρώθηκε η Ευρωλίγκα πέρυσι ( σε αντίθεση με τις υπόλοιπες διοργανώσεις) είναι ότι στους παίκτες προσφέρθηκε το 80% των μισθών αν δεν παίξουν και το 85% αν παίξουν. Ε, για 5% δεν κατέβηκαν να παίξουν, αυτό ακριβώς συζητήθηκε και στη συνάντηση των της ECA, κάλλιστα θα μπορούσαν να είχαν κάνει μια φούσκα όπως συζητήθηκε και η πρόταση που είχε γίνει ήταν και σοβαρή , με αριθμούς ημερομηνίες και πρόβλεψη ακόμη και για 14ήμερη καραντίνα για όλους (και τις ρωσικές ομάδες) στη Γερμανία, πριν ξεκινήσουν τις προπονήσεις. Οι παίκτες κλώτσησαν κι έχασε ο Αταμάναρος την Ευρωλίγκα που δικαιούταν. Επιτυχία δεν το λες, αποτυχία είναι. Δικαιολογημένη αποτυχία διότι ήταν πρωτόγνωρα τα όσα συνέβαιναν και δεν υπήρχε γνώση (εδώ εγώ έγραφα για γριπούλες στο Μιλάνο) αλλά όταν στις υπόλοιπες λίγκες βρέθηκε λύση και στην Ευρωλίγκα όχι, ε αποτυχία είναι.

Όπως είναι επιτυχία η ολοκλήρωση της φετινής, με αλλαγή στο λανθασμένο αρχικό πλαίσιο και μπράβο τους, εκεί βλέπεις την ικανότητα στη διόρθωση των λαθών, η πλήρης αποφυγή λαθών είναι αδύνατη.
Σωστό βρε άνθρωπα το πρώτο σκέλος κι η αλήθεια είναι ότι την ξεχάσει αυτήν τη βασικότατη παράμετρο. Αλλά τι σε έχουμε κι εσένα που τα ξέρεις απόξω αυτά;

Στο δεύτερο σκέλος, όμως δεν είναι έτσι ακριβώς έτσι. Στις υπόλοιπες- σοβαρές- λίγκες δεν βρέθηκε λύση, πλης της Σπανιόλικης που όμως δεν ξέρω αν ήταν λύση να μαζευτούν να παίξουν μετά από μήνες απραξίας με αποτέλεσμα να το χάσει η Ρεάλ που ήταν 7 επίπεδα (που λέει ο λόγος) πάνω από τις υπόλοιπες ισπανικές την εποχή που διακόπηκε και θα παρέμενε κάπου τόσα αν δεν είχε μεσολαβήσει η ρημάδα η πανδημία.

Τελικά το σήκωσε ο Βιλντόσα κι ο Ιβανόης- Ιβάνοβιτς από το πουθενά τη στιγμή που όταν παιζόταν κανονικό μπάσκετ η Μπασκόνια διήγαγε μερικές από τις χειρότερες φάσεις που τής έχουν κάτσε από τότε που τις τύχες της τίς τρέχει ο Κερεχέτα με την αρωγή του δαιμόνιου ντετέκτιβ Σαλαθάρ (τον πολυέλαιο μου, μέσα :wink: ).

Επιπλέον, άλλο το να μαζευτούν ομάδες από 8 χώρες κι άλλο από μία (ακόμα κι αν μερίδα Βάσκων, Καταλανών, Γαλικινιάνων δεν θεωρούν ως χώρα τους την Ισπανία :P ).
Νομίζω ότι έπρεπε να της το δώσουν πέρσι στην Έφες, Αυτό που θα έκαναν και φέτος δηλαδή (βάσει απόφασης που πάρθηκε κάπου το φθινόπωρο).

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 29, 2021 3:00 pm

Στο δεύτερο σκέλος, όμως δεν είναι έτσι ακριβώς έτσι. Στις υπόλοιπες- σοβαρές- λίγκες δεν βρέθηκε λύση
Μην εκτεθώ για πράγματα που δεν ξέρω, αλλά νομίζω και οι ποδοσφαιρικές ευρωπαϊκές διοργανώσεις έγιναν και πρωταθλήματα τελείωσαν κανονικότατα.

πλης της Σπανιόλικης που όμως δεν ξέρω αν ήταν λύση να μαζευτούν να παίξουν μετά από μήνες απραξίας με αποτέλεσμα να το χάσει η Ρεάλ που ήταν 7 επίπεδα (που λέει ο λόγος) πάνω από τις υπόλοιπες ισπανικές την εποχή που διακόπηκε και θα παρέμενε κάπου τόσα αν δεν είχε μεσολαβήσει η ρημάδα η πανδημία.
Ουδείς τέλειος. Αλλά ολοκληρώθηκε και παίχτηκε στο γήπεδο με τις ίδιες συνθέσεις, σε αντίθεση με το BCL που έπαιξαν... με τις συνθέσεις του... του χρόνου! :cry:
Τελικά το σήκωσε ο Βιλντόσα κι ο Ιβανόης- Ιβάνοβιτς από το πουθενά τη στιγμή που όταν παιζόταν κανονικό μπάσκετ η Μπασκόνια διήγαγε μερικές από τις χειρότερες φάσεις που τής έχουν κάτσε από τότε που τις τύχες της τίς τρέχει ο Κερεχέτα με την αρωγή του δαιμόνιου ντετέκτιβ Σαλαθάρ (τον πολυέλαιο μου, μέσα :wink: ).
Δεν έχουμε καμία εγγύηση ότι θα το έπαιρνε η Ρεάλ (κι η ΤΣΣΚΑ πήγε κάποτε αήττητη και πήρε το τρίτο το μακρύτερο) και τέλος πάντων ναι, χρονιά ειδικών συνθηκών είναι και καλύτερα να παίζουν παρά να μην παίζουν.
Επιπλέον, άλλο το να μαζευτούν ομάδες από 8 χώρες κι άλλο από μία

Μία πτήση θα έπαιρναν μέχρι τη Γερμανία. Ειδικά οι Ρώσοι πιο πολλές ώρες κάνουν για να πάνε μέχρι τα πέρατα της Σιβηρίας. Θα έκαναν 2 εβδομάδες καραντίνα και μετά 3 εβδομάδες προετοιμασία πριν ξεκινήσουν να παίζουν. Δεν ήθελαν οι παίκτες, δεν έγινε. Η αλήθεια είναι ότι με το ζόρι δεν μπορείς να τους βάλεις να παίξουν.
(ακόμα κι αν μερίδα Βάσκων, Καταλανών, Γαλικινιάνων δεν θεωρούν ως χώρα τους την Ισπανία :P ).
Εγώ ακόμη γαλιέγο αυτονομιστή δεν έχω γνωρίσει, εξαφανίστηκαν μαζί με τη GRAPO.

Νομίζω ότι έπρεπε να της το δώσουν πέρσι στην Έφες, Αυτό που θα έκαναν και φέτος δηλαδή (βάσει απόφασης που πάρθηκε κάπου το φθινόπωρο).

Ακόμη κι αυτό καλύτερο θα ήταν από τον κανένα.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2585
Δημοσιεύσεις: 7770
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Μάιος 02, 2021 9:12 am

Έρχεται podcast για τα ζευγάρια των play off. Stay tuned

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 04, 2021 10:57 am

Περιμένω καλό παιχνίδι από τις παλιοσειρές των Ιταλών και κυρίως από Τσάτσο -Τζίτζι. Οι 2 γενειοφόροι αν πάρουν κόντα στα 15 σουτ κι αν είναι κόντα στα ποσοστά καριέρας τους θα αποτελέσουν άλυτο γρίφο για τον Τρινκιέρι που όσο κι αν του βγάζω το καπέλο (εδώ και χρόνια τα λέμε) δεν μου βγάζει συμπάθεια. Αλλά χαλάλι του γιατί πλάσαρε στο Ευρωπαϊκό μπάσκετ τον Κάιλ Χάινς- κι είχε την ευκαιρία ο Ίβκοβιτς να τον φέρει στον Ολυμπιακό και να σηκώσει 2 Ευρωπαϊκά σε 2 χρονιές. :obey:

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 05, 2021 1:06 pm

Βάζω εδώ ένα συγκεντρωτικό για τα χθεσινά παιχνίδια.

Στο Παλάου χθες σηματοδοτήθηκε η αρχή μιας νέας εποχής για το Ευρωπαϊκό μπάσκετ. Η Μπαρτσελόνα τα επόμενα χρόνια δεν νομίζω να λείψει από φάιναλ φορ- κι όταν γίνει θα είναι η εξαίρεση.

Στο Μιλάνο επίσης είχαμε μια σημαντική βραδιά για την ομάδα- θρύλο του ευρωπαϊκού μπάσκετ, που τα τελευταία 6-7 χρόνια είχε γίνει συνώνυνο του τρολ και του "νεκροταφείου" παικτών.
Φάνηκε από το καλοκαίρι με τις κινήσεις με Χάινς- Ντατόμε ότι στόχευε στη μετοχέτευση εμπειρίας/κλάσης κάνοντας στην άκρη τις πολλές φανφάρες με τα ωραία νούμερα.
Όλες οι μεταγραφές της τής βγήκαν βασικά, με κορυφαία όμως αυτή του Σιλντς που το καλοκαίρι επιμέναμε ότι μπορεί να είναι μες τα 3 καλύτερα SF της διοργάνωσης.
Βέβαια το πόσο δύσκολη μπορούσε να είναι η αποτίναξη του συσσωρευμένου βάρους που έφερνε η παταγώδης αποτυχία κάθε χρόνο, φάνηκε στο τέλος του χθεσινού ματς. ΄Στα σημεία που σε 2 συνεχόμενες επαναφορές ο κορυφαίος της βραδιάς, Σιλντς ( και σίγουρα στους 10 καλύτερους παίκτες φέτος) "πούλησε" την μπάλα. Δεν το έχουμε ξαναδεί αυτό σε τέτοιο επίπεδο. :shock:


Στην Κωνσταντινούπολη, είδαμε μια ομάδα με αρχή, μέση και τέλος να μάχεται και να συνεχίζει από κεί που σταμάτησε στη Μαδρίτη. Κι από την άλλη, τη με διαφορά καλύτερη ομάδα της τελευταίας 2ετίας να έχει δέχει στον γάιδαρό της ότι η φετινή κούπα της ανήκει. Γιατί; Γιατί μπορεί να παίξει το καλύτερο μπάσκετ στην Ευρώπη. Μόνο που δεν πάει έτσι, πρέπει να "είσαι εκεί" στα κρίσιμα. Αν δεν ΄βαλουν μυαλό θα έχουν μπελάδες ο Αταμάν κι η ομάδα του. Να δούμε αν θα μπορέσει ο Τούρκος προπονητής να τους κρατήσει συγκεντρωμένους και ταπεινούς.

Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7014
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 13, 2021 11:19 am



Εξελίξεις αναμένονται μετά την επιτυχία της κλειστής λίγκας ποδοσφαίρου :D :D :mrgreen: :mrgreen:

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2020-2021”