Εθνική Ομάδα - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1971
Δημοσιεύσεις: 5322
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 14, 2024 6:41 pm

SteveNashidis έγραψε:
Τετ Φεβ 14, 2024 6:21 pm
Conan1982 έγραψε:
Τετ Φεβ 14, 2024 1:17 pm


Έχει δίκιο ο Σωκράτης, όχι ότι κυριολεκτικά θα παραδώσει το διαβατήριο, αλλά ότι ηθικά δεν έχει το δικαίωμα να αρνηθεί αφού πήρε το διαβατήριο με την υποχρέωση να παίζειε την Εθνική και σίγουρα δεν εξαντλήθηκε η υποχρέωση με την συμμετοχή το φθινόπωρο.
Πολλοί ελληνοποιηθηκαν για να παίξουν εθνική. Θα το αφαιρέσουμε και από αυτούς; Γκάλης, Κορφας, Στεργακος Τσακαλίδης Κουφος Ντόρσεϊ Ναζ και η λίστα είναι μεγάλη.
Υπερβολικό το βρίσκω σαν ηθικό κανόνα σε αυτήν την θεωρητική συζήτηση.

Συμφωνώ με το όποιος αγαπάει την εθνική παίζει αν δεν θέλει,πάμε παρακάτω. Μέχρι εκεί. Για τα υπόλοιπα έχω αντίθετη άποψη.

--------------

Σκέψου ότι το μοντέλο ποδοσφαίρου με τις εθνικές δε μας ενοχλεί. Παγκοσμιοποίηση στον ύψιστο βαθμό, με αδέρφια σε διαφορετικές εθνικές. Μεταγραφές απο όπου θέλεις.
Μεγάλο pool παικτών ώστε να διαλέγουμε όποιον ενδιαφέρεται ανάλογα την περίπτωση και το τουρνουά. Έτσι πρέπει να αντιμετωπιστεί και η εθνική μπάσκετ. Τέλος οι δωδεκάδες και η φανέλα για την πατρίδα, γιατι πλέον σε όλες τις χώρες εφαρμόζεται ένα νέο σύστημα προεπιλογής παικτών.

Αν θέλει να αλλάξει το μπάσκετ πρέπει να προσελκύσει παίκτες στις διοργανώσεις του ώστε να μην λείπουν οι καλύτεροι από αυτές.

Ας ενωθεί για αρχή το άθλημα και βλέπουμε
Δεν είναι ακριβώς ίδιες όμως όλες οι περιπτώσεις, άλλοι έχουν, είχαν πράγματι ελληνικές ρίζες, σε άλλους "ανακαλύφθηκαν" και στην περίπτωση του Γουόκαπ αναγνωρίζουμε ότι δεν έχει Ελληνικές ρίζες και αναφέρει το ΦΕΚ ότι πολιτογραφείται τιμητικά ως Έλληνας καθώς "δύναται να προσφέρει σημαντικές υπηρεσίες στη χώρα συνεισφέροντας στις διακρίσεις της Εθνικής Ομάδας καλαθοσφαίρισης στις αθλητικές διοργανώσεις σε παγκόσμιο επίπεδο", άρα έγινε μια συμφωνία και αναμένεται ο Γουόκαπ να την τηρήσει, δεν λέω ότι είναι νομικά υποχρεωμένος, λέω όμως ότι υπάρχει μια ηθική δέσμευση, ένα λόγος τιμής, πως μπορεί να είναι διαφορετικά; Κατά τ' άλλα δεν διαφωνούμε. Για το μοντέλο στο ποδόσφαιρό, όπως και το μπάσκετ εμένα με ενοχλεί όπως και να 'χει.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 12064
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 03, 2024 5:10 pm

Βγήκε είδηση από το τίποτα.
Έπαιζαν οι Γουίζαρντς με τους Μπακς και ο Βούκσεβιτς είπε στα ελληνικά στον έκπληκτο Γιάννη ότι είναι Έλληνας και σκέφτεται να παίξει στην Εθνική.

Έχει δικαίωμα να παίξει χωρίς να πιάνει ως νατουραλιζέ σε...5 εθνικές(Ελλάδα, Σερβία λόγω του πατέρα του, Σουηδία λόγω της μητέρας του, Ιταλία γιατί εκει γεννήθηκε, Ισπανία γιατί έπαιζε εκει πριν τα 16) και φαίνεται ότι έχει γίνει κάποια προεργασία αλλά δεν ήθελαν να ανακοινωθεί πριν να είναι ακόμα οριστικό. Φαίνεται πολύ πιθανό να κληθεί στην προετοιμασία για το Προολυμπιακό.

https://www.gazzetta.gr/basketball/proo ... ias-eftase

1
1 Εικόνα
kostas1978

 junior
Reactions: 60
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2021 11:46 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 07, 2024 2:40 pm

Η φροντλαιν Γιάννης, μητογλου, Παπαγιάννης, βουκσεβιτς, κωσταςκουμπο, πρέπει να ειναι η πιο πληρης μετα την team usa

0
tarp7

allstar
Reactions: 1419
Δημοσιεύσεις: 3593
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 07, 2024 3:33 pm

kostas1978 έγραψε:
Κυρ Απρ 07, 2024 2:40 pm
Η φροντλαιν Γιάννης, μητογλου, Παπαγιάννης, βουκσεβιτς, κωσταςκουμπο, πρέπει να ειναι η πιο πληρης μετα την team usa
Η φροντλαιν της Γαλλίας είναι η καλύτερη όλων με γκομπερ, φαλ, λεσορτ, Πουαριέ, γουενιαμπαμα, γιαμπουσελε
Και η Γερμανία με ταις , τα αδέρφια Βάγκνερ, βοιγτμαν, τιμάν επίσης είναι πολύ καλή

ΓΟ βουκσεβιτς νομίζω δεν είναι ακόμη έτοιμος για αυτό το επίπεδο. Στην Ευρωλίγκα ήταν μέτριος φέτος. Τα παιχνίδια των Ουίζαρντς τώρα είναι επίπεδου φιλικών, κι ο Καλαϊτζάκης με τους Οκλαχόμα τέτοια εποχή έπαιζε 15 λεπτά. Δεν λέω βέβαια ότι είναι ίδιες περιπτώσεις

0
Άβαταρ μέλους
qspock

 nba
Reactions: 125
Δημοσιεύσεις: 2834
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2005 1:14 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 12, 2024 4:17 pm

O Νίμπο παίρνει σλοβένικο διαβατήριο και βρίσκεται στο δρόμο της Εθνικής μας ομάδας!
https://www.sdna.gr/mpasket/1188604_o-n ... hnikis-mas

Ωχ!

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 577
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 12, 2024 4:19 pm

δεν έχουν τον Tobey ως νατουραλιζε;

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1519
Δημοσιεύσεις: 6533
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 12, 2024 5:01 pm

Giwrgos_AEK έγραψε:
Παρ Απρ 12, 2024 4:19 pm
δεν έχουν τον Tobey ως νατουραλιζε;
Ναι. Και τον Morgan της ΑΕΚ. Άρα ένας από τους 3 μόνο θα μπορεί να παίξει, πιθανότατα ο Nebo.

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 577
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 08, 2024 10:31 pm

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 577
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 08, 2024 10:58 pm

Τώρα θα πει ο Γιάννης :"θα πρέπει να στηρίξω τον αδερφό μου στην αποθεραπεία του και έτσι δεν μπορώ να έρθω ούτε εγω"

4
4 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1087
Δημοσιεύσεις: 4233
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 08, 2024 11:22 pm

Σλούκας , Καλάθης
Ντόρσεϊ , Λαρεντζάκης , Τολιόπουλος
Παπανικολάου , Ρογκαβόπουλος
Γιάννης , Παπαπέτρου
Παπαγιάννης , Μήτογλου , Κωστακουμπο

*Ο Τολιόπουλος νομίζω αφήνει οριακά εκτός τους Μωραΐτη, Καλαϊτζάκη και Λούντζη. Αν δεχθεί να έρθει ο Βουκσεβιτς ποιον θα αφήνατε εκτός?

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 577
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μάιος 08, 2024 11:52 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τετ Μάιος 08, 2024 11:22 pm
Σλούκας , Καλάθης
Ντόρσεϊ , Λαρεντζάκης , Τολιόπουλος
Παπανικολάου , Ρογκαβόπουλος
Γιάννης , Παπαπέτρου
Παπαγιάννης , Μήτογλου , Κωστακουμπο

*Ο Τολιόπουλος νομίζω αφήνει οριακά εκτός τους Μωραΐτη, Καλαϊτζάκη και Λούντζη. Αν δεχθεί να έρθει ο Βουκσεβιτς ποιον θα αφήνατε εκτός?
Toλιόπουλο καθως από Παπαπέτρου και κατω θα κατέβουν όλοι μια θεση.
Επίσης οπως βλέπω τα πράγματα αυτή τη στίγμη ο Walkup μαλλον προτιμάται έναντι του Ντορσέι

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1768
Δημοσιεύσεις: 3950
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: SGA, Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 09, 2024 9:31 am

JohnnyPao έγραψε:
Τετ Μάιος 08, 2024 11:22 pm
Σλούκας , Καλάθης
Ντόρσεϊ , Λαρεντζάκης , Τολιόπουλος
Παπανικολάου , Ρογκαβόπουλος
Γιάννης , Παπαπέτρου
Παπαγιάννης , Μήτογλου , Κωστακουμπο

*Ο Τολιόπουλος νομίζω αφήνει οριακά εκτός τους Μωραΐτη, Καλαϊτζάκη και Λούντζη. Αν δεχθεί να έρθει ο Βουκσεβιτς ποιον θα αφήνατε εκτός?
Το δίλημμα Walkup-Dorsey έχει νομίζω απαντηθεί από τους ιθύνοντες της εθνικής ομάδας. Δεν έχει μάλλον νόημα να φτιάχνουμε 12άδες με τον Dorsey μέσα.

Στις κλήσεις αξίζει σίγουρα να βρίσκεται και ο Χαραλαμπόπουλος που στα ματς του Φεβρουαρίου είχε πολύ θετική παρουσία. Ίσως όχι στην τελική 12άδα αλλά στις κλήσεις σίγουρα.

Αν ο Βούκσεβιτς παίξει τελικά για την Ελλάδα, τότε ένας εκ των Ρογκαβόπουλου και Παπαπέτρου μάλλον περισσεύει.

Μεταξύ Καλαϊτζάκη και Τολιόπουλου, εγώ προτιμώ τον πρώτο.

Τέλος, θεωρώ πως θα υπάρχουν τραυματισμοί και δεν θα κατέβουμε πλήρεις. Ο πιο επίφοβος για να χάσει το τουρνουά είναι, κατά τη γνώμη μου, ο Σλούκας.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1734
Δημοσιεύσεις: 4345
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Πέμ Μάιος 09, 2024 5:55 pm

Giwrgos_AEK έγραψε:
Τετ Μάιος 08, 2024 10:58 pm
Τώρα θα πει ο Γιάννης :"θα πρέπει να στηρίξω τον αδερφό μου στην αποθεραπεία του και έτσι δεν μπορώ να έρθω ούτε εγω"
αλλιως θα ερχοταν με μεγαλη ευχαριστηση

0
kostas1978

 junior
Reactions: 60
Δημοσιεύσεις: 207
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2021 11:46 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 09, 2024 6:21 pm

θα ερθει ο γιαννης

οταν κατεβαινει ο λεμπρον και ο καρι και ο ντειβις και ο μισοαναπηρος εμπιντ, τι θα πει ο γιαννης? καθομαι να ξεκουραστω?

ασε που θα το δει σαν εξιλεωση για τη χαλια σεζον στο νβα

ενα μεταλλιο στους ολυμπιακους, θα ηταν μια καποια δικαιωση

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1768
Δημοσιεύσεις: 3950
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: SGA, Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Μάιος 09, 2024 6:34 pm

τουλουμπα έγραψε:
Πέμ Μάιος 09, 2024 5:55 pm
Giwrgos_AEK έγραψε:
Τετ Μάιος 08, 2024 10:58 pm
Τώρα θα πει ο Γιάννης :"θα πρέπει να στηρίξω τον αδερφό μου στην αποθεραπεία του και έτσι δεν μπορώ να έρθω ούτε εγω"
αλλιως θα ερχοταν με μεγαλη ευχαριστηση
Η ιστορία με τον Γιάννη που δεν "θέλει να έρχεται στην εθνική" είναι μια άποψη/υπόθεση που παρουσιάζεται διαρκώς από κάποιους ως γεγονός.

Στην επιστήμη της ψυχολογίας θα πρέπει να υπάρχει σίγουρα κάποια περιγραφή αυτού του φαινομένου. Δηλαδή της παρουσίασης της προσωπικής μας άποψης/υπόθεσης ως γεγονότος παρόλο που τα λογικά επιχειρήματα αδυνατούν να στηρίξουν την απόψη/υπόθεση που έχουμε δημιουργήσει μέσα στον εγκέφαλό μας.

Δεν ξέρω αν ο Γιάννης αγαπάει την Νιγηρία περισσότερο από την Ελλάδα ή αν κακώς του δόθηκε η ελληνική ιθαγένεια ή αν είναι καλός ή κακός παίκτης (προφανώς είναι στο Top 10 του NBA αλλά δεν είναι αψεγαδιάστος) ή αν είναι κωλόπαιδο ή αν δέρνει στο σπίτι την Mariah.

Ξέρουμε όμως σίγουρα ότι ο Γιάννης έχει αγωνιστεί για την εθνική Ελλάδας έξι (6) καλοκαίρια:

- Το 2013 με την εθνική U20 στο Ευρωμπάσκετ αμέσως μετά την επιλογή του στο draft
- Το 2014 στο Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας
- Το 2015 στο Ευρωμπάσκετ
- Το 2016 στο προολυμπιακό τουρνουά
- Το 2019 στο Παγκόσμιο Κύπελλο
- Το 2022 στο Ευρωμπάσκετ και στα προκριματικά ματς για το Παγκόσμιο Κύπελλο

Ξέρουμε επίσης πως ο Γιάννης δεν έχει αγωνιστεί με την εθνική ομάδα τα εξής τρία (3) καλοκαίρια:

- Το 2017 στο Ευρωμπάσκετ όταν αποχώρησε από την προετοιμασία όντας τραυματίας σύμφωνα με την ομάδα του στο ΝΒΑ. Δεν διαψεύστηκε ποτέ από κανέναν εκείνος ο τραυματισμός, άλλωστε οι Bucks τον έβαλαν να κάνει εξετάσεις οι οποίες έδειξαν πρόβλημα στο γόνατο.
- Το 2021 στο προολυμπιακό τουρνουά όταν και είχε υποχρεώσεις στα playoffs του NBA, δεν ήταν δηλαδή διαθέσιμος να αγωνιστεί.
- Το 2023 στο Παγκόσμιο Κύπελλο όταν και αναγκάστηκε να κάνει χειρουργείο μέσα στο καλοκαίρι για αντιμετωπίσει πάλι ένα πρόβλημα που είχε στο γόνατο. Το χειρουργείο δεν διαψεύστηκε από κανέναν. Στη media day των Bucks τον περασμένο Οκτώβριο αποκαλύφθηκε μάλιστα ότι η επέμβαση ήταν κάτι παραπάνω από ένας απλός καθαρισμός και πως ο Γιάννης μέχρι το Σεπτέμβριο δεν μπορούσε καλά-καλά να τρέξει. Αυτά τα έγραψαν και τα είπαν Αμερικάνοι δημοσιογράφοι, όχι "μισθοφόροι".

Με λίγα λόγια ο Γιάννης όποτε δεν είχε υποχρεώσεις στο NBA ή δεν αντιμετώπιζε πρόβλημα τραυματισμού ήταν πάντα διαθέσιμος για την εθνική ομάδα. Το αντίθετο θα πρέπει να αποδειχθεί με λογικά επιχειρήματα και όχι με φαντασιώσεις και θεωρίες συνωμοσίας. Όποιος λοιπόν θέλει και μπορεί ας διαφωτίσει και εμάς τους υπόλοιπους.

5
3 Εικόνα 2 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”