Εθνική Ομάδα - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 9:03 am

Ο Pittino είχε εκφράσει προ καιρού την άποψη ότι θα πάρει σουτέρ μαζί του. Φυσικά όμως αναφερόταν στο ενδεχόμενο να έχει το Γιάννη μαζί του.

Το θέμα είναι πιο γκαρντ θα έρχεται πίσω από τους Καλάθη-Σλούκα. Αν είναι ο Dorsey καλώς, αν είναι οι Σπανούλης και Ζήσης μαζί τότε κλάφτα Χαράλαμπε :P . Στα Forward αφού ο Παπαπέτρου θα πάρει σχεδόν όλο το χρόνο στο τρία, νομίζω ότι ο Γιαννόπουλος θα είναι ταμάμ για δέκα λεπτά με το σουτ που διαθέτει (αρκεί φυσικά να αξιοποιηθεί).

Στους ψηλούς θα είμαστε καλά, στο πέντε ο Pittino θα πάει με τους Κουφό-Παπαγιάννη. Αν δούμε Μπουρούση τότε κλάφτα Χαράλαμπε εις στο τετράγωνο :P. Στο τέσσερα καλά θα είμαστε αν και θα υστερούμε στο σουτ (εκεί ίσως πάνε για μικρά διαστήματα τα τριάρια μας). Ίδωμεν.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 6371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 9:13 am

Ο Κουφός στον Ολυμπιακό πάντως είχε φανεί πολύ βαρύς. Επίσης από πέρσι τον Μάρτιο που διακόπηκε η Euroleague, στο διάστημα αυτό των 15 μηνών μέχρι το Προολυμπιακό, ουσιαστικά θα έχει αγωνιστεί 1,5 μήνα μόνο με τον Ολυμπιακό (που κι εκεί κάτι δεκάλεπτα έπαιρνε συνήθως). Βέβαια από το να δούμε κανέναν Μπουρούση, θα το προτιμούσα. Ας τον πάρει πάντως στην προετοιμασία και ανάλογα την κατάσταση που θα βρίσκεται.
Νομίζω πάντως ότι στο Προολυμπιακό με 25 λεπτά Παπαγιάννη, 5-10 λεπτά Μήτογλου και άλλα 5-10 από Κουφό ή Καββαδά, θα καλυφτεί κάπως το κενό. Από αθλητικότητα βέβαια θα είμαστε η χειρότερη ομάδα του τουρνουά στις θέσεις αυτές, ίσως και γενικότερα. Έτσι κι αλλιώς αν με το καλό περάσουμε στους Ολυμπιακούς, η παρουσία των Αντετοκούμπο μετά (και ίσως και του Παπανικολάου), δίνει κάποια ευελιξία να παίζουμε και με Γιάννη ή Μήτογλου στο 5 παραπάνω.

Κάπως έτσι δηλαδή :
1 - Καλάθης, Σλούκας
2 - Ντόρσει, Σπανούλης, Λαρεντζάκης
3 - Παπαπέτρου (και στο 4), Γιαννόπουλος, Κασελάκης
4 - Πρίντεζης, Μήτογλου (και στο 5)
5 - Παπαγιάννης, Κουφός/Καββαδάς

Κι αν περάσουμε, οι Αντετοκούμπο μπορούν να αντικαταστήσουν δύο εκ των Γιαννόπουλου, Κασελάκη και Λαρεντζάκη.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 9:22 am

Ο Ντόρσεϋ πάντως δεν είναι οργανωτής, θα παίζει είτε με τον Σλούκα, είτε με τον Καλάθη. Πάμε σίγουρα για μικρό ροτέιτον, 5-10 λεπτά για το τέταρτο γκαρντ.
Το ζήτημα είναι ότι στους σέντερ ο βαρύς Κουφός είναι μάλλον καλύτερος από τους Καββαδά, Κακλαμανάκη, δεν θα μπορεί πάντως να παίζει και πολύ χρόνο.
Θεωρώ ότι ο Μήτογλου μπορεί να παίξει πάντως στο 5 περισσότερο παρά στο 4 και ο Παπαπέτρου να ανεβαίνει στο 4 αρκετά.
Σ' αυτήν την περίπτωση ίσως πάμε και για Γιαννόπουλο και Χρυσικόπουλο. Για να μπαλώνουμε λίγο το 3.

Οπότε μια πεντάδα με λιγότερα γκαρντ δεν την θεωρώ απίθανη:

Γκαρντ: Καλάθης, Σλούκας, Ντόρσεϋ, (Λαρεντζάκης ή Σπανούλης)
Φόργουορντ: Γιαννόπουλος, Χρυσικόπουλος, Παπαπέτρου, Κασελάκης, Πρίντεζης
Σέντερ: Παπαγιάννης, Κουφός, Μήτογλου.

Είναι ζήτημα βέβαια ότι αν πάμε με 4 γκαρντ και ο ένας είναι ο Σπανούλης δεν θα έχουμε κάποιον να έρχεται από τον πάγκο για να πιέσει τα γκαρντ.

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 1:47 pm

Συνεχίζοντας στην λογική του ο 11ος και 12ος δεν μετράει (ψιλοδιαφωνω παρεπιπτόντως ) , εγώ επειδή τα βλέπω διαφορετικά τα πράγματα από τον τρόπο που συνήθως γίνονται οι κλήσεις στην Ελλάδα , θα έβαζα τουλάχιστον στην αρχική επιλογή μέσα , τους Χούγκαζ και Ρογκαβοπουλο και ας φανεί στην προετοιμασία αν τραβάνε :shot: Τουλάχιστον έτσι γίνονται κλήσεις στον υπόλοιπο πλανήτη.

Μεγαλύτερη αλλεργία από λογικές επετηρίδας (Κακλαμανακης) η να δώσουμε φόρο τιμής στα γηρατειά σαν την εθνική του Παναγουλια , δύσκολα μου προξενεί κάτι.

1
1 Εικόνα
rhodes13

 junior
Reactions: 10
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2014 10:12 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 3:18 pm

Στα γκαρντ θα επέλεγα Καλάθη,Σλουκα, Ντόρσεϊ Σπανούλη,Μποχωριδη ( στα σημεία σε σχέση με Λαρεντζάκη λόγω αγωνιστικής απραξίας διότι δεν θα παίξει που δεν θα παίξει πολύ θέλουμε το 5 λεπτό που θα μπει να μην ψάχνεται). Στα φόργουορντ Παπαπέτρου με Γιαννόπουλο (παίζει και ο Μποχωριδης σε κοντό σχήμα 3) και στο 4 Μήτογλου Πρίντεζη Χρυσικοπουλο (αν χρειαστεί θα πάρει λεπτά και στο 3) και στο 5 θα πάω με Παπαγιάννη Κουφό. Στα φόργουορντ θα μπορούσε να επιλεγεί και ένας εκ των Αγραβάνη ή κασελακη αλλά για μένα ο πιο 4-3 να καλύψει και τις δύο θέσεις είναι ο Λίνος για αυτό τον επιλέγω.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 3:34 pm

Spectator έγραψε:
Τρί Απρ 27, 2021 1:47 pm
Συνεχίζοντας στην λογική του ο 11ος και 12ος δεν μετράει (ψιλοδιαφωνω παρεπιπτόντως ) , εγώ επειδή τα βλέπω διαφορετικά τα πράγματα από τον τρόπο που συνήθως γίνονται οι κλήσεις στην Ελλάδα , θα έβαζα τουλάχιστον στην αρχική επιλογή μέσα , τους Χούγκαζ και Ρογκαβοπουλο και ας φανεί στην προετοιμασία αν τραβάνε :shot: Τουλάχιστον έτσι γίνονται κλήσεις στον υπόλοιπο πλανήτη.

Μεγαλύτερη αλλεργία από λογικές επετηρίδας (Κακλαμανακης) η να δώσουμε φόρο τιμής στα γηρατειά σαν την εθνική του Παναγουλια , δύσκολα μου προξενεί κάτι.


Έχεις απόλυτο δίκιο γενικά για τους μικρούς κι ειδικά για τους Χουγκάζ, Ρογκαβόπουλο. Μας έβαλες τα γυαλία σε όλους που ακολουθήσαμε την πεπατημένη. :bball:
Τελευταία φορά θυμάμαι τον Βασιλόπουλο το 2005 σε ένα αντίστοιχο ρόλο.

Προς τον φίλο rhodes13: Ο Μποχωρίδης έχει ελάχιστο παραπάνω μέσο όρο από τον Λαρεντζάκη φέτος κι στα τελευταία δέκα παιχνίδια στην Ευρωλίγκα, μάλλον ο Λαρεντζάκης έχει μεγαλύτερο μέσο όρο.
Επιπλέον είναι πολύ πιο παιγμένος παίκτης.
Δεν τίθεται θέμα για τον Λάρε.
Θα είναι σίγουρα στη 12αδα.

rhodes13

 junior
Reactions: 10
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 26, 2014 10:12 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 3:46 pm

Δεν είναι σημαντικό ότι ο Λαρεντζάκης θα έχει περισσότερο από δύο μήνες απραξίας ενώ ο Μποχωριδης έχει ενεργό ρόλο στο ρόστερ του ΠΑΟ? Είναι ο λόγος που δεν θα βάλω και τους δύο γκαρντ του Ολυμπιακού μιλάμε για 3-4 ματς όχι για μεγάλη σειρά αγώνων και μηδαμινή περίοδο προετοιμασίας σαν ομάδα. Σαν αξία είναι περίπου ισοδύναμοι σε κανονικές συνθήκες ίσως συμφωνούσα με Λαρε. Επίσης ο 11ος κι 12ος παίκτης ( Λαρε ή Μποχωριδη και Λινο ή Αγραβάνη ή κασελακη) είναι και θέμα τι θέλει ο προπονητής και σε τι κατάσταση βρίσκονται εκείνη τι στιγμή οι παίκτες. Είναι στα χέρια του κοουτς το ταιμινγκ παίζει ρόλο για μένα. Οι άλλες 10 θέσεις νμζ θα βρουν όλους σύμφωνους συν ότι πιστεύω ότι δεν θα πάει σε μεγάλο ροτεισον ο πιτινο και ας είναι μέσα σε λίγα 24ωρα τα ματς. ΥΓ: Βέβαια Λαρε και και Κασελακης μπορούν να υπηρετήσουν καλύτερα τα γνωστά deflections του πιτινο οπότε σε αυτή την περίπτωση ίσως και να έχεις δίκιο. Η ένσταση μου σου ανέφερα που είναι.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 27, 2021 4:27 pm

rhodes13 έγραψε:
Τρί Απρ 27, 2021 3:46 pm
Δεν είναι σημαντικό ότι ο Λαρεντζάκης θα έχει περισσότερο από δύο μήνες απραξίας ενώ ο Μποχωριδης έχει ενεργό ρόλο στο ρόστερ του ΠΑΟ?
Σε αυτό έχεις δίκιο. Ο Παναθηναϊκός και ο Προμηθέας (Αγραβάνης-Γιαννόπουλος) θα έχουν πιο ετοιμοπόλεμους παίκτες. Οι του Ολυμπιακού θα είναι μεν ξεκούραστοι αλλά σε σχεδόν τρίμηνη απραξία και δεν ξέρω αν προλαβαίνει να υπάρξει μίνι προετοιμασία τουλάχιστον για το κομμάτι της φυσικής κατάστασης.

Επειδή έχει απόλυτο δίκιο ο Spectator, έψαξα το ρόστερ μας στο αντίστοιχο προολυμπιακό του Τουρίνο το 2016 με Κατσικάρη προπονητή.

Επειδή είχαμε απώλειες λόγω τραυματισμών και αποχωρήσεων (Σπανούλης-Ζήσης-Πρίντεζης-Σλούκας-Παπανικολάου) η σύνθεση της ομάδας μας την έλεγες τότε αρκετά νεανική. Ενδεικτικά πρωτοεμφανίστηκαν οι Παπαπέτρου, Θανάσης και Αγραβάνης ενώ τη δωδεκάδα τη συμπληρωσε ο rookie τότε Χαραλαμπόπουλος.

Δυστυχώς εκτός του ότι βρήκαμε καλύτερες ομάδες απέναντι μας ο κόουτς επέμεινε στον Μπουρούση (που προερχόταν από τρομερή σεζόν στη Baskonia και δυστυχώς το πληρώσαμε).

*Τότε πραγματοποίησε τις καλύτερες εμφανίσεις του ο Περπέρογλου με την εθνική και ήταν ο παίκτης που κούμπωνε γάντι δίπλα στον Γιάννη.

*Παρόλο που θεωρώ πως δεν έχει καμμία σημασία ποιος θα είναι ο δέκατος και κάτω στο συγκεκριμμένο τουρνουά, δε θα με χάλαγε οι τρεις τελευταίες θέσεις να δωθούν σε πιτσιρικάδες.

*Μην λησμονούμε τον Μουράτο που φέτος κάνει χρονιά πρωταθλητισμού (έστω και στο Λαύριο) και πιθανότατα να δικαιούται μια κλήση ή και κάτι παραπάνω.

1
1 Εικόνα
angel9

 sophomore
Reactions: 11
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Δευ Μάιος 04, 2020 10:47 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γιώργος Πρίντεζης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Μάιος 17, 2021 10:45 pm

https://www.sport24.gr/basket/ethniki-t ... 34209.html
Τελικά μάλλον απ'ότι φαίνεται ο Πιτινο κάνει την μεγάλη έκπληξη και μας διαψεύδει σχεδόν όλους νομίζω και έρχεται να αναλάβει την Εθνική έχοντας και Σπανούλη στις κλήσεις. Τώρα μένει να δούμε αν θα κάνει καλή δουλειά ώστε να συνεχίσει και στις άλλες διοργανώσεις που έρχονται.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 18, 2021 8:08 am

angel9 έγραψε:
Δευ Μάιος 17, 2021 10:45 pm
https://www.sport24.gr/basket/ethniki-t ... 34209.html
Τελικά μάλλον απ'ότι φαίνεται ο Πιτινο κάνει την μεγάλη έκπληξη και μας διαψεύδει σχεδόν όλους νομίζω και έρχεται να αναλάβει την Εθνική έχοντας και Σπανούλη στις κλήσεις. Τώρα μένει να δούμε αν θα κάνει καλή δουλειά ώστε να συνεχίσει και στις άλλες διοργανώσεις που έρχονται.
Καλά τα λες. Εγώ π.χ δεν το του είχα με τίποτε. Να τα λέμε κι αυτά.
.
Τελικά τα ζύγισε και είδε ότι μια πρόκριση στους Ολυμπιακούς είναι μεγάλο δέλεαρ.

Πιτίνο- Σπανούλης θα βοηθήσουν στη συγκεκριμένη φάση.

Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 6371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 18, 2021 8:24 am

basket72 έγραψε:
Τρί Μάιος 18, 2021 8:08 am
angel9 έγραψε:
Δευ Μάιος 17, 2021 10:45 pm
https://www.sport24.gr/basket/ethniki-t ... 34209.html
Τελικά μάλλον απ'ότι φαίνεται ο Πιτινο κάνει την μεγάλη έκπληξη και μας διαψεύδει σχεδόν όλους νομίζω και έρχεται να αναλάβει την Εθνική έχοντας και Σπανούλη στις κλήσεις. Τώρα μένει να δούμε αν θα κάνει καλή δουλειά ώστε να συνεχίσει και στις άλλες διοργανώσεις που έρχονται.
Καλά τα λες. Εγώ π.χ δεν το του είχα με τίποτε. Να τα λέμε κι αυτά.
.
Τελικά τα ζύγισε και είδε ότι μια πρόκριση στους Ολυμπιακούς είναι μεγάλο δέλεαρ.

Πιτίνο- Σπανούλης θα βοηθήσουν στη συγκεκριμένη φάση.
Δεν νομίζω ότι ο Πιτίνο θα έλεγε όχι στην πρόκληση αυτή. Είναι όντως μεγάλο δέλεαρ μια συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες, που για τους Αμερικάνους σαν διοργάνωση μετράει πολύ περισσότερο από το Μουντομπάσκετ. Η μόνη περίπτωση να μην ερχόταν τελικά νομίζω θα ήταν αν η νέα διοίκηση της ΕΟΚ (όποια κι αν είναι αυτή) τον τελείωνε. Βέβαια με λιγότερο από μήνα από τις εκλογές μέχρι το Προολυμπιακό, θα ήταν τεράστιο ρίσκο να πηγαίναμε σε αλλαγή προπονητή.

Φαντάζομαι από βδομάδα θα μάθουμε και την προεπιλογή, ώστε νωρίς τον Ιούνιο να ξεκινήσει και η προετοιμασία με τους παίχτες του Ολυμπιακού και όσους της Basket League δεν θα αγωνίζονται στους τελικούς/μικρούς τελικούς.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
qspock

 nba
Reactions: 102
Δημοσιεύσεις: 2778
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2005 1:14 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 18, 2021 8:13 pm

Η πιθανη 12 δα εδω:
https://www.gazzetta.gr/basketball/ethi ... tokounbros

Πολυ ενδιαφερον παρουσιαζει η σωστη και αναμενομενη κατ εμε προτιμηση στον Γιαννοπουλου ο οποιος θα εχει πιστευω σημαντικο ρολο στην ομαδα του Ρικ, κατι που ειχε φανει κι απο τις δηλωσεις του οταν ανελαβε την εθνικη και πριν τραυματιστει ο Παπανικολαου. Χρειαζεται σουτερ, και θα εχει. Επιτελους!

Απο κει και περα, με προβληματιζει ο παραγκωνισμος του Μπουρουση, αν και ο ιδιος εχει δηλωσει πως εχει αποσυρθει απο την εθνικη. Αποντος αλλου καλου σεντερ πλην του ασταθους Παπαγιαννη, θα ηταν πιθανως μια τιμητικη κληση που επρεπε να γινει, οπως αυτη του Σπανουλη. Ο δε Μπουρουσης θεωρω πως μπορει ακομα να προσφερει πολυ και θα επρεπε να κληθει.

Επισης μου αρεσε η κληση Λουντζη, αν και τη θεση του θα φαει ο μεγαλυτερος και παλιοτερος Λαρεντζακης. Παντως καλο ειναι που κληθηκε το παιδι, να μπαινει στο πνευμα, οι περιφερεια σε μερικα χρονια θα αδειασει ξαφνικα τελειως!

Αντε να δουμε λιγο μπασκετακι της προκοπης!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 18, 2021 9:27 pm

JohnnyPao έγραψε:
Τρί Μάιος 18, 2021 9:14 pm

Ενταξει σημασία έχει να υπάρχουν παιδιά που να μπορούν και να θέλουν να παίξουν στην εθνική και τους ελληνικούς συλλόγους, δεν με μοιάζει αν έμαθαν μπασκετ εδώ ή αλλου (εδω γενικα δεν βγάζουμε παιχτες πλέον). Κι ο Ντορσει μου κάνει κι ο Καλαθης κι οι Αντετοκουμπο κι ας έμαθαν μπασκετ αλλού. Και ο Μητογλου με τον Παπαπετρου οριακα στην Αμερική ανδρωθηκαν. Εκεί που θέλω να καταλήξω ειναι πως έχουμε παιδιά για να καλύπτουν τη θεση 5 την επομενη επταετία. Στα γκαρντ έχουμε χοντρό ζήτημα..

Στο τελευταίο εισαι λιγο υπερβολικός.
Ok φίλε μου, έχεις κι εσύ τα δίκια σου. Εδώ οι περισσότερες ομάδες του πρώην ανατολικού μπλοκ, κατεβαίνουν με αμερικάνους. Η Τουρκία το ίδιο.

Για το 5 δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι έχουμε να το καλύψουμε. Τον Παπαγιάννη να τον δω και δεύτερη χρονιά να παίζει καλά.
Αν κάποιος με ψήνει για πρώτος σέντερ της Εθνικής είναι ο Κώστας ο Αντετ. που από πέρσι λέω, πως πρέπει να έρθει Ευρωλίγκα.

Ο Μπουρούσης ήταν σέντερ που έπαιζε με πρόσωπο κατά βάση (άσε που μου είναι αχώνευτος, οπότε είμαι φουλ προκατειλημμένος :D ). Για τον Παπαγιάννη τα είπαμε. ΠΟλύ βελτιωμένος από τα περασμένα του μεγαλεία, αλλά ούτε μισή ομάδα στην Ευρώπη δεν ενδιαφέρεται για χάρη του. Κι έγραψε και νούμερα. Αντίθετα με τον Μουσταφά Φαλ, που δεν έχει μεγάλη διαφορά στα νούμερα από τον Παπατζόν, κι όμως το όνομά του παίζει εντυπωσιακά παραπάνω από το ...καθόλου του Παπαγιάννη.
Ναι κι εδώ προκατειλλημμένος είμαι. Μου έχει κάτσει στο λαιμό, ένας γελοίος τσαμπουκάς (κοκκοράκι) που είχε κάνει στον Λούκα στο τελευταίο Ευρωμπάσκετ που είχαμε τη ραψωδία του Σκουρτόπουλου- Μίσσα.

Οι Αντετοκούμπος θα μας κουβαλήσουν στις πλάτες τους- αρκεί να βγαίνει η δουλειά με τα πλέι οφς των Μπακς που έτσι όπως είναι δομημένοι, δεν τους κόβω να φέυγουν νωρίς.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 18, 2021 9:35 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Μάιος 18, 2021 9:19 pm


Έχουμε βγάλει κι ένα Βουγιούκα κι ένα Μπουρούση μετά το Λάζο.
Έλα ντε. Είχα ξεχάσει τον Ίαντα. :D
Να μου λέγες τον Σόφο να σου λέγα οκ, τον ξέχασα.

* Για να μην το ξεχειλώνω και για να ξαναγυρίσω στο τόπικ, νομίζω ότι είναι μια καλή συγκυρία για την Εθνική, αυτή η φάση. Τουλάχιστον να δούμε κάτι σοβαρό κι ας μην περάσουμε. Γιατί αυτό που βλέπουμε τόσα χρόνια από την Εθνική (σε όλα τα επίπεδα, με κερασάκι στην τούρτα τα όσα τραγελαφικά επιβάλει ο αιώνιος πρόεδρας) δεν είναι και πολύ σοβαρά. Ούτε η δουλειά με τους μικρούς είναι σε καλό δρόμο, ούτε ο τρόπος που τους αξιοποιούν οι ομάδες στην Α1.

Φέτος ωστόσο, μέχρι κι ο-ινρικγουίτραστ# :D - Πιτίνος, μου κάνει ως ενδιαφέρουσα προοπτική.

Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μάιος 18, 2021 10:53 pm

qspock έγραψε:
Τρί Μάιος 18, 2021 8:13 pm
Η πιθανη 12 δα εδω:
https://www.gazzetta.gr/basketball/ethi ... tokounbros

Πολυ ενδιαφερον παρουσιαζει η σωστη και αναμενομενη κατ εμε προτιμηση στον Γιαννοπουλου ο οποιος θα εχει πιστευω σημαντικο ρολο στην ομαδα του Ρικ, κατι που ειχε φανει κι απο τις δηλωσεις του οταν ανελαβε την εθνικη και πριν τραυματιστει ο Παπανικολαου. Χρειαζεται σουτερ, και θα εχει. Επιτελους!

Απο κει και περα, με προβληματιζει ο παραγκωνισμος του Μπουρουση, αν και ο ιδιος εχει δηλωσει πως εχει αποσυρθει απο την εθνικη. Αποντος αλλου καλου σεντερ πλην του ασταθους Παπαγιαννη, θα ηταν πιθανως μια τιμητικη κληση που επρεπε να γινει, οπως αυτη του Σπανουλη. Ο δε Μπουρουσης θεωρω πως μπορει ακομα να προσφερει πολυ και θα επρεπε να κληθει.

Επισης μου αρεσε η κληση Λουντζη, αν και τη θεση του θα φαει ο μεγαλυτερος και παλιοτερος Λαρεντζακης. Παντως καλο ειναι που κληθηκε το παιδι, να μπαινει στο πνευμα, οι περιφερεια σε μερικα χρονια θα αδειασει ξαφνικα τελειως!
Ο Μπουρούσης είναι κι αυτός τραυματίας όπως είχε δηλώσει σε μια πρόσφατη συνέντευξη και θα δοκιμάσει να επανέλθει μετά το καλοκαίρι στην ενεργό δράση. Οπότε τέλος κι αυτός από Εθνική. Ο Γιαννόπουλος αν και έχει σουτ δυστυχώς δεν κάνει για υψηλό επίπεδο. Αλλά από τον Κασελάκη μάλλον θα τον προτιμήσει ο Ρικ. Ο Λούντζης επίσης δε νομίζω να φάει τη θέση του Λαρεντζάκη. Ο Αγραβάνης νομίζω υπερέχει του Λίνου, όπως και ο Καββαδάς έναντι του πρώην παίκτη Κουφού.

Οπότε πάμε κάπως έτσι:

Καλάθης, Σλούκας, Σπανούλης
Ντόρσεϋ, Λαρεντζάκης
Παπαπέτρου, Γιαννόπουλος
Πρίντεζης, Μήτογλου, Αγραβάνης
Παπαγιάννης, Καββαδάς

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”