Εθνική Ομάδα - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 2:35 pm

avtokrator13 έγραψε:
Σάβ Αύγ 06, 2022 2:15 pm
προσωπικα προτιμω τσαλμπουρη και μωραιτη απο λαρεντζακη και κωστα αντετοκουμπο

ας θυσιασουμε ενα παγκιτη ασουτο για εναν με σουτ ακομη και αν ειναι αγουρος,με την αμυνα,την αθλητικοτητα και την αληλλοκαλυψη των υπολοιπων θα ειναι χρησιμος για ενα 10λεπτο αν βαλει 3-4 τριποντα απο το πουθενα

στα κρισιμα ματς το σουτ ειναι που θα κανει την διαφορα,ακομη και τα 3-4 τριποντα παραπανω που θα μπουν,και θα ανοιξουν οι χωροι για τους υπολοιπους

λαρεντζακης ,σταθερο σουτ δεν εχει,εχεις καλαιτζακη για εκει,επισης με μωραιτη που πιεζει την μπαλα καλα δεν θα χρειαστει να παιζει τοσο στον ασσο ο σλουκας και να δαπανα ενεργεια στην αμυνα,αλλα να αφιερωνεται κυριως σε δημιουργια-επιθεση

ας παιξει με τον γ.αντετοκουμπο για καποια λεπτα στο 5 οσο παιζει ο τσαλμπουρης στο 4
φαν του λαρετζακη δεν ειμαι αλλα απο αυτους που λες πιο πολλες πιθανοτητες εχει να βαλει σουτ..για πιεση στην μπαλα δεν το συζητω..συγκρινεις Α1 με ευρωλιγκα η και το γιουρομπασκετ που εκει οι πιθανοτητες να βαλει ο τσαλμπουρης 4 τριποντα σε κρισιμο ματς ειναι απειροελαχιστες..Ο λαρετζακης στην Α1 εχει 47% τριποντο!στην ευρωλιγκα μεταφραστηκε σε 32..και ο καλαθης σε καποια φαση βαραγε με 50% στην Α1. Οποτε εγω αν ημουν κοουτς δεν θα το συζητουσα καν να αλλαξω τον λαρε με αυτους αλλα και τον κωστα που οσο να εχει μια α εμπειρια..

0
avtokrator13

senior
Reactions: 111
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2020 10:52 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Αύγ 06, 2022 2:49 pm

shaq7 έγραψε:
Σάβ Αύγ 06, 2022 2:35 pm
avtokrator13 έγραψε:
Σάβ Αύγ 06, 2022 2:15 pm
προσωπικα προτιμω τσαλμπουρη και μωραιτη απο λαρεντζακη και κωστα αντετοκουμπο

ας θυσιασουμε ενα παγκιτη ασουτο για εναν με σουτ ακομη και αν ειναι αγουρος,με την αμυνα,την αθλητικοτητα και την αληλλοκαλυψη των υπολοιπων θα ειναι χρησιμος για ενα 10λεπτο αν βαλει 3-4 τριποντα απο το πουθενα

στα κρισιμα ματς το σουτ ειναι που θα κανει την διαφορα,ακομη και τα 3-4 τριποντα παραπανω που θα μπουν,και θα ανοιξουν οι χωροι για τους υπολοιπους

λαρεντζακης ,σταθερο σουτ δεν εχει,εχεις καλαιτζακη για εκει,επισης με μωραιτη που πιεζει την μπαλα καλα δεν θα χρειαστει να παιζει τοσο στον ασσο ο σλουκας και να δαπανα ενεργεια στην αμυνα,αλλα να αφιερωνεται κυριως σε δημιουργια-επιθεση

ας παιξει με τον γ.αντετοκουμπο για καποια λεπτα στο 5 οσο παιζει ο τσαλμπουρης στο 4
φαν του λαρετζακη δεν ειμαι αλλα απο αυτους που λες πιο πολλες πιθανοτητες εχει να βαλει σουτ..για πιεση στην μπαλα δεν το συζητω..συγκρινεις Α1 με ευρωλιγκα η και το γιουρομπασκετ που εκει οι πιθανοτητες να βαλει ο τσαλμπουρης 4 τριποντα σε κρισιμο ματς ειναι απειροελαχιστες..Ο λαρετζακης στην Α1 εχει 47% τριποντο!στην ευρωλιγκα μεταφραστηκε σε 32..και ο καλαθης σε καποια φαση βαραγε με 50% στην Α1. Οποτε εγω αν ημουν κοουτς δεν θα το συζητουσα καν να αλλαξω τον λαρε με αυτους αλλα και τον κωστα που οσο να εχει μια α εμπειρια..
ο τσαλμπουρης ειναι πιο σταθερος σουτερ απο λαρεντζακη και σε θεση κρισιμη,δεν γινεται να μην εχεις εστω ενα ψηλο που να ειναι σταθερος σουτερ

οσο για τα περι εμπειριας,μιλαμε για παικτες των 10 λεπτων ανα αγωνα και προτιμω να τζογαρω με ενα σουτερ εστω και αγουρο ειδικα στα κρισιμα ματς λαμβανοντας υποψιν τα χαρακτηρισιτκα του υπολοιπου ροστερ

χαζος ειναι ο μπαρτζωκας που προτιμα τον τσαλμπουρη απο τον υπερτιμημενο κωστα?

ειμαι σιγουρος οτι ο ιτουδης αν ειχε τον σακοτα μεχρι τα 33 του στην εθνικη θα τον επαιρνε με κλειστα ματια

επισης απο την στιγμη που εχεις καλαιτζακη ο λαρεντζακης ειναι περιττος

ειναι πολυτελεια για την ασουτη εθνικη να εχεις παικτες των 10 λεπτων που και αυτοι ειναι ασουτοι και στην τελικη ναι θα αναγκαστει να παιξει περισσοτερο λεπτα στο 5 ο γιαννης

ας παιξουμε ενα 10 λεπτο με τσαλμπουρη η/και καλαιτζακη οπως παλαιοτερα οι ιταλοι που ειχαν 2-3 καλους κοντους και τσουρουκαδες στους ψηλους και εβαζαν εναν τυπου ιακοπινι για λιγα λεπτα προκειμενου να βαλει 3-4 σουτ και να δωσει κρισιμους ποντους που εκριναν τα ματς

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 06, 2022 2:58 pm

avtokrator13 έγραψε:
Σάβ Αύγ 06, 2022 2:49 pm
shaq7 έγραψε:
Σάβ Αύγ 06, 2022 2:35 pm


φαν του λαρετζακη δεν ειμαι αλλα απο αυτους που λες πιο πολλες πιθανοτητες εχει να βαλει σουτ..για πιεση στην μπαλα δεν το συζητω..συγκρινεις Α1 με ευρωλιγκα η και το γιουρομπασκετ που εκει οι πιθανοτητες να βαλει ο τσαλμπουρης 4 τριποντα σε κρισιμο ματς ειναι απειροελαχιστες..Ο λαρετζακης στην Α1 εχει 47% τριποντο!στην ευρωλιγκα μεταφραστηκε σε 32..και ο καλαθης σε καποια φαση βαραγε με 50% στην Α1. Οποτε εγω αν ημουν κοουτς δεν θα το συζητουσα καν να αλλαξω τον λαρε με αυτους αλλα και τον κωστα που οσο να εχει μια α εμπειρια..
ο τσαλμπουρης ειναι πιο σταθερος σουτερ απο λαρεντζακη και σε θεση κρισιμη,δεν γινεται να μην εχεις εστω ενα ψηλο που να ειναι σουτερ

χαζος ειναι ο μπαρτζωκας που προτιμα τον τσαλμπουρη απο τον υπερτιμημενο κωστα?

ειμαι σιγουρος οτι ο ιτουδης αν ειχε τον σακοτα μεχρι τα 33 του στην εθνικη θα τον επαιρνε με κλειστα ματια

επισης απο την στιγμη που εχεις καλαιτζακη ο λαρεντζακης ειναι περιττος

ειναι πολυτελεια για την ασουτη εθνικη να εχεις παικτες των 10 λεπτων που και αυτοι ειναι ασουτοι

ας παιξουμε ενα 10 λεπτο με τσαλμπουρη η/και καλαιτζακη οπως παλαιοτερα οι ιταλοι που ειχαν 2-3 καλους κοντους και τσουρουκαδες στους ψηλους και εβαζαν εναν τυπου ιακοπινι για λιγα λεπτα προκειμενου να βαλει 3-4 σουτ και να δωσει κρισιμους ποντους που εκριναν τα ματς
Θα μπορούσαν να ίσχυαν αυτά που λες, αλλά ο Τσαλμπούρης δεν έχει επιλεγεί από τον Μπαρτζώκα και ούτε πιστεύω πως θα γίνει αυτό γιατί είναι παίχτης μικρομεσαίας ομάδας Α1 και ο Λαρεντζάκης μάλλον έχει σίγουρη θέση στην δωδεκάδα και ο Καλαϊτζάκης παλεύει λογικά με τον Μωραϊτη και τον Λούντζη για την δωδέκατη. Ο Μωραϊτης λόγο θέσης και ταλέντου πιστεύω προσωπικά είναι μάλλον μπροστά από τον Καλαϊτζάκη και τον Λούντζη.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 08, 2022 5:29 am

Ξέρουμε τι τραυματισμό έχει ο Παπαγιάννης;
Από όσο έχω καταλάβει δεν έχει συμμετάσχει σε καμία προπόνηση λόγω τραυματισμού αλλά πουθενά δεν γράφουν τι έχει.

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 08, 2022 6:46 am

pan24 έγραψε:
Δευ Αύγ 08, 2022 5:29 am
Ξέρουμε τι τραυματισμό έχει ο Παπαγιάννης;
Από όσο έχω καταλάβει δεν έχει συμμετάσχει σε καμία προπόνηση λόγω τραυματισμού αλλά πουθενά δεν γράφουν τι έχει.
Ατομική κάνει με Σλούκα, δε λένε για ποιο λόγο....Αν κάνει προπόνηση με την υπόλοιπη ομάδα σήμερα, λογικά θα παίξει λίγο αύριο

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 08, 2022 7:01 am

pan24 έγραψε:
Δευ Αύγ 08, 2022 5:29 am
Ξέρουμε τι τραυματισμό έχει ο Παπαγιάννης;
Από όσο έχω καταλάβει δεν έχει συμμετάσχει σε καμία προπόνηση λόγω τραυματισμού αλλά πουθενά δεν γράφουν τι έχει.
https://www.gazzetta.gr/basketball/euro ... oyme-omada

Θλαση ? :-|

0
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8150
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 08, 2022 1:36 pm

Κόπηκαν λοιπόν οι Άλεξ Αντετοκούνμπο, Μαντζούκας, Τανούλης, Νετζήπογλου και Τσαλμπούρης.

Στα δύο πρώτα φιλικά με Ισπανία (αύριο στο ΟΑΚΑ και σε 3 μέρες στη Μαδρίτη) δεν θα παίξουν Σλούκας και Παπαγιάννης. Ο Γιάννης υποθέτω θα παίξει, δεν έχει γραφτεί κάτι διαφορετικό.

Θυμίζω πως για τα φιλικά έχουμε ξεχωριστό τόπικ στο subforum του Ευρωμπάσκετ, και βασικά σιγά σιγά ήδη για οτιδήποτε αφορά την προετοιμασία από εδώ και πέρα καλύτερα να μεταφερόμαστε εκεί :)

0
Dedalos

 euroleague
Reactions: 615
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Αύγ 08, 2022 4:38 pm

Αυτό με τον Παπαγιάννη δε το καταλαβαίνω. Ο παίκτης έχει σταματήσει τις αγωνιστικές υποχρεώσεις 1,5 μήνα. Πώς παρουσιάστηκε τραυματίας;;;
Εμείς οι ταπεινοί ερασιτέχνες δουλεύαμε 10 ώρες και στα καπάκια αγώνα. Γυαλινοι είναι οι επαγγελματίες; Φλαση στα μπάνια;;;;

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 546
Δημοσιεύσεις: 1489
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 08, 2022 9:52 pm



1
1 Εικόνα
whoever81

senior
Reactions: 129
Δημοσιεύσεις: 307
Εγγραφή: Τετ Σεπ 16, 2009 11:02 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Luka Magic
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 09, 2022 2:58 pm

To basketballnews γράφει ότι ο Παπαγιάννης αξίζει 2η ευκαιρία στο NBA.

Papagiannis played a mere 39 games in less than two seasons with the Sacramento Kings and Trail Blazers before leaving the NBA entirely in 2018. He was a stunning selection at No. 13 overall in 2016, and simply wasn't ready for the highest level of basketball at the time.

Now 25 years old, Papagiannis is changing the trajectory of his career. He made the All-EuroLeague Second Team this past season with Panathinaikos in Greece, and averaged 10.3 points, 8.2 rebounds and 1.7 blocks per game in EuroLeague play. He shot 64.6% from the field and showed all the tools of a low-usage, high-impact center in the EuroLeague and Greek Basketball League.

Papagiannis has impressive mobility for his 7-foot-1 frame. He often played in drop coverage or at the level of the screen, and was able to stick with most quicker guards on their drives. Even when he was caught out of position, like in the first highlight, he recovered well and used his length to swat shots. Papagiannis' sense of timing with his contests is pretty remarkable.

The elite shooting clip came from a heavy diet of roll-man and cutting shot attempts in the paint. Papagiannis was one of the more physically dominant bigs in his competitions last season. I think he would be hard-pressed to find that same dominance against bigger, faster and stronger NBA defenders. However, he definitely has the rhythm of rolling down pat, and he's developing a floater that could help him against rim-protecting bigs.

We don't know what Papagiannis' prospects are of making it back to the U.S., or if the Greek center even wants to leave his home country and longtime team. But he's certainly more polished than he was as a young prospect and fits as a plus defensive player who can maximize limited offensive responsibilites. Above all, it's just good to see Papagiannis thriving as a pro when the NBA gauntlet can often be demoralizing.

https://www.basketballnews.com/stories/ ... apagiannas

0
HackerBaby

 a1greece
Reactions: 466
Δημοσιεύσεις: 975
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2012 4:51 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Doncic
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Αύγ 09, 2022 4:16 pm

Τεράστια απώλεια ο Παπαγιάννης αν δεν παίξει στο Ευρωμπάσκετ. Προφανώς και ο Γιάννης μπορεί να μαρκάρει το 5 ,όλες τις θέσεις μπορείς να τις μαρκάρει δεν είναι αυτό το θέμα ,αλλά ότι θα φθείρεται και θα σημαδεύεται αν παίζει στο 5 και θα χάνει ενέργεια ,θα χρεώνεται φάουλ και γενικότερα θα χαραμίζεις το μέγιστο potential του που δεν είναι στο 5 .

Αν στα παραπάνω προσθέσεις ότι δεύτερο πενταρι είναι ο αδερφός του καταλάβαινεις πόσο σημαντικός είναι ο Παπαγιάννης . Είναι αυτονόητο νομίζω

0
tomastanker

 
Reactions: 1
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Αύγ 29, 2022 11:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 29, 2022 11:22 pm

Καλησπέρα είμαι καινούργιος εδώ!
Έχω μια ερώτηση για την 12αδα της εθνικής.
Γνωρίζει κανείς γιατί δεν παίζει ο Μήτογλου, ο Κουφός, ο Μάντζαρης, ο Παππάς κ ο Πρίντεζης?
Θέλω να πω, γιατί δεν κλήθηκαν αυτοί κ έχουμε Λαρεντζάκη, Καλαϊτζάκη, Μποχωρίδη, Λούτζη κ Κασελάκη?

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1996
Δημοσιεύσεις: 4637
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 29, 2022 11:58 pm

tomastanker έγραψε:
Δευ Αύγ 29, 2022 11:22 pm
Καλησπέρα είμαι καινούργιος εδώ!
Έχω μια ερώτηση για την 12αδα της εθνικής.
Γνωρίζει κανείς γιατί δεν παίζει ο Μήτογλου, ο Κουφός, ο Μάντζαρης, ο Παππάς κ ο Πρίντεζης?
Θέλω να πω, γιατί δεν κλήθηκαν αυτοί κ έχουμε Λαρεντζάκη, Καλαϊτζάκη, Μποχωρίδη, Λούτζη κ Κασελάκη?
Καλως ηρθες!
Ο μητογλου πιαστηκε ντοπε δεν μπορει να παιξει,ο πριντεζης σταματησε το μπασκετ πριν μερικους μηνες, και κουφος παππας μαντζαρης στην ουσια το χουνε σταματησει εδω και χρονια και ας λενε οτι παιζουν ακομα :P

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
taraboura

 euroleague
Reactions: 263
Δημοσιεύσεις: 1465
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 21, 2009 7:21 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Real-Madrid
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 30, 2022 1:09 am

Τώρα που το ανέφερε ο φίλος συνειδητοποίησα πόσο απότομη αγωνιστική πτώση είχε ο Κουφός τα τελευταία χρόνια. Ανεξήγητο γιατί έτσι. Από βασικός παίκτης ευρωλίγκα έγινε γυρολόγος σε μικρές ομάδες μετά το πολύ κακό πέρασμά του από τον Ολυμπιακό. Νομίζω ο Κουφός του 2020 θα ήταν μια καλή λύση σε μια θέση που πονάει η εθνική.

0
GreenLantern

senior
Reactions: 65
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2016 9:10 am
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Αύγ 30, 2022 9:28 am

Αγαπημένοι, ξέρει κανεις πως μπορώ να δω τα παιχνιδια της Εθνικής απο εξωτερικο (χώρα εντός ΕΕ)?

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”