Προολυμπιακό Τουρνουά Καναδά 2020 ( Ελλάδα, Καναδάς, Τσεχία, Τουρκία, Ουρουγουάη)

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 12:53 pm

Ο Σατορανσκι ''νίκησε'' τους Σλούκα-Καλάθη στην φλοορτζενερια , οι Βεσελι-Μπαλβιν ''σκεπάσανε'' τον Μήτογλα και τον Παπατζον και ο στρουμπουλούλης ο Μποχατσικ τα έσταξε από μακριά.

Σο σιμπλ :mrgreen:

Με τα Τούρκα βρέθηκαν οι καλοί μας παίκτηδες όλοι μαζί σε καλό φεγγάρι, χτες με Σλούκα-Καλάθη μετρίως-μέτριους δεν είχαμε ελπίδα.

Τεσπά εγώ βάζω θετικό πρόσημο σε όσα είδαμε από την Εθνική στον Καναδά, και στους παίκτηδες και στον Πιτίνο.

Υ.Γ. Όσο για το μέλλον μην τα βάφετε τελείως μαύρα.
Ούτε οι υπόλοιποι βγάζουν παίκτηδες :D
Δείτε τους Τούρκους πχ.
Μετάλλια με το τσουβάλι στην πιτσιρικαρία αλλά στην Εθνική παίζει ποιντ γκαρντις ο Μαχμούτογλου :banghead:

Και για να μην πολυστενοχωριέστε για το αν θα καταλήξουμε επίπεδο Βελγίου-Εσθονίας στα Ευρωμπάσκετ, βρείτε μου Ευρωπαίους
παίκτηδες κάτω των 25 που να έχουν σοβαρό ρόλο σε ομάδες Ευρωλίγκας.
Έχουμε γεμίσει στας Ευρώπας μετριομέτριους Αμερικανούς και οι δικοί μας κοιτάνε με ταλέντο από τον πάγκο.

2
2 Εικόνα
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 1:14 pm

BasketZilla έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 12:53 pm
Ο Σατορανσκι ''νίκησε'' τους Σλούκα-Καλάθη στην φλοορτζενερια , οι Βεσελι-Μπαλβιν ''σκεπάσανε'' τον Μήτογλα και τον Παπατζον και ο στρουμπουλούλης ο Μποχατσικ τα έσταξε από μακριά.

Σο σιμπλ :mrgreen:

Με τα Τούρκα βρέθηκαν οι καλοί μας παίκτηδες όλοι μαζί σε καλό φεγγάρι, χτες με Σλούκα-Καλάθη μετρίως-μέτριους δεν είχαμε ελπίδα.

Τεσπά εγώ βάζω θετικό πρόσημο σε όσα είδαμε από την Εθνική στον Καναδά, και στους παίκτηδες και στον Πιτίνο.

Υ.Γ. Όσο για το μέλλον μην τα βάφετε τελείως μαύρα.
Ούτε οι υπόλοιποι βγάζουν παίκτηδες :D
Δείτε τους Τούρκους πχ.
Μετάλλια με το τσουβάλι στην πιτσιρικαρία αλλά στην Εθνική παίζει ποιντ γκαρντις ο Μαχμούτογλου :banghead:

Και για να μην πολυστενοχωριέστε για το αν θα καταλήξουμε επίπεδο Βελγίου-Εσθονίας στα Ευρωμπάσκετ, βρείτε μου Ευρωπαίους
παίκτηδες κάτω των 25 που να έχουν σοβαρό ρόλο σε ομάδες Ευρωλίγκας.
Έχουμε γεμίσει στας Ευρώπας μετριομέτριους Αμερικανούς και οι δικοί μας κοιτάνε με ταλέντο από τον πάγκο.
Σωστά τα λες, αλλά έτσι ως συμπληρωσούλα, να σου πω, πως υπάρχουν πολλοί Ευρωπαίοι που φεύγουν για το ΝΒΑ σε αντίθεση με τους δικούς μας.
Υστερούμε αρκετά.

@Billypao δεν πρέπει να υπάρχουν ίσα μέτρα ίσα σταθμά; Ή μήπως ανακαλύψαμε φέτος το μπάσκετ και τον περιμένουμε να μας μάθει τα "μπέισικς";
Τον σέβομαι τον ΠΙτίνο, όσο του πρέπει. Τα έχουμε πει εμπεριστατωμένα και στην ώρα τους.
Αν κάποιος αξίζει τον σεβασμό (που δεν τον έχει) είναι ο Παναγιώτης ο Γιαννάκης. Τώρα με περαστικούς προπονητές που με την πρώτη ευκαιρία κομπάζουν και περιστρέφουν τα πάντα γύρω από τον εαυτό τους, εντάξει..... τόσο όσο ο σεβασμός.
Προχθές ενώ είχαμε ματς σε λίγες ώρες με την Τσεχία, εκείνος είχε στο μυαλό του πως θα αποθεώσει τον εαυτό του. Αντί να πει ότι ο Καλάθης δεν πρέπει να σκέφτεται πριν σουτάρει (θα ήταν υπεραρκετό) άρχισε τα" του είπα ότι δεν πρέπει να σκέφτεται πριν σουτάρει" Αυτό δηλαδή περίμενε τόσα χρόνια ο Καλάθης για να γίνει σουτέρ. Τα λόγια του Πιτίνο. Και τον είδαμε και μετά από μια μέρα με την Τσεχία. Δεν πάει καιρός που το καλοκαίρι που ανέλαβε να φτιάξει τον Παναθηναϊκό με Γουάλι κλπ. έλεγε/κόμπαζε ότι "εγώ θα τους μάθω να σουτάρουν¨" :P . Πες μου ποιος παίκτης του ΠΑναθηναΙκού έκτοτε έχει ανεβάσει τα ποσοστά του. Ο Παπαπέτρου; Ο Καλάθης;

Παρόλα αυτά, έχω να πω ότι ο Πιτίνο έκανε αυτό που μπορούσε κι η Εθνική έπαιξε αυτό που μπορούσε. Γενικά, δεν έγινε κανένα βήμα προς τα μπροστά, για να γίνει αυτό πρέπει να πάμε από τον δύσκολο τον δρόμο. Μεθοδικότητα, ταπεινότητα, δουλειά, διαφάνεια, και υπομονή.


@Hipster σε χαίρομαι, αλλά περί Παπαλουκά οφείλω να συμπληρώσω ότι ήταν κι ο πρώτος άσσος με τέτοιο ύψος, που από μόνο του δημιουργούσε ανισορροπίες.

@GK_23 συμφωνούμε και για τον Παπαπέτρου και για τους υπόλοιπους.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Δευ Ιούλ 05, 2021 1:21 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
tarp7

allstar
Reactions: 1328
Δημοσιεύσεις: 3472
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 1:30 pm

Panathas_13 έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 10:13 am
Το σκεπτόμενο μπάσκετ με τις χιλιάδες ποικιλίες συστημάτων και το Ελληνικό iq έχει πεθάνει από την σύγχρονη εποχή.Πρέπει να γίνουν αθλητικοί και γρήγοροι και επειδή ο Έλληνας δεν βλέπω να το έχει οι ελληνοποιήσεις μαύρων αθλητών όπως οι Αντετοκούμπο είναι κάποια λύση.
Καλά και η τσεχία δεν έιναι κανένα θυρίο ούτε σφίζει από αθλητικότητα. ο μπόχατσικ είναι πιο χοντρος από μένα. ο σίλμπ έχει να παίξει ένα χρόνο. Ναι είναι πιο ομάδα από εμάς αλλά αφού ο ΠΡΌΕΔΡΟΣ θεωρεί τους προπονητές περιττούς τι ομάδα να φτίαξουμε. άκουγα πριν λίγο το φιλέρη όλες οι ομάδες που πέρασαν στο τόκιο έχουν προπονητές 4- 5 χρόνια
Την μια "δεν χρειάζεται προπονητής, έχουμε παίκτες" και την άλλη ο Πιτίνο με ... έξι συνεργάτες! Αρτσι, μπούρτζι και λουλάς

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Ιούλ 05, 2021 2:10 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 1:14 pm
BasketZilla έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 12:53 pm
Ο Σατορανσκι ''νίκησε'' τους Σλούκα-Καλάθη στην φλοορτζενερια , οι Βεσελι-Μπαλβιν ''σκεπάσανε'' τον Μήτογλα και τον Παπατζον και ο στρουμπουλούλης ο Μποχατσικ τα έσταξε από μακριά.

Σο σιμπλ :mrgreen:

Με τα Τούρκα βρέθηκαν οι καλοί μας παίκτηδες όλοι μαζί σε καλό φεγγάρι, χτες με Σλούκα-Καλάθη μετρίως-μέτριους δεν είχαμε ελπίδα.

Τεσπά εγώ βάζω θετικό πρόσημο σε όσα είδαμε από την Εθνική στον Καναδά, και στους παίκτηδες και στον Πιτίνο.

Υ.Γ. Όσο για το μέλλον μην τα βάφετε τελείως μαύρα.
Ούτε οι υπόλοιποι βγάζουν παίκτηδες :D
Δείτε τους Τούρκους πχ.
Μετάλλια με το τσουβάλι στην πιτσιρικαρία αλλά στην Εθνική παίζει ποιντ γκαρντις ο Μαχμούτογλου :banghead:

Και για να μην πολυστενοχωριέστε για το αν θα καταλήξουμε επίπεδο Βελγίου-Εσθονίας στα Ευρωμπάσκετ, βρείτε μου Ευρωπαίους
παίκτηδες κάτω των 25 που να έχουν σοβαρό ρόλο σε ομάδες Ευρωλίγκας.
Έχουμε γεμίσει στας Ευρώπας μετριομέτριους Αμερικανούς και οι δικοί μας κοιτάνε με ταλέντο από τον πάγκο.
Σωστά τα λες, αλλά έτσι ως συμπληρωσούλα, να σου πω, πως υπάρχουν πολλοί Ευρωπαίοι που φεύγουν για το ΝΒΑ σε αντίθεση με τους δικούς μας.
Υστερούμε αρκετά.

@Billypao δεν πρέπει να υπάρχουν ίσα μέτρα ίσα σταθμά; Ή μήπως ανακαλύψαμε φέτος το μπάσκετ και τον περιμένουμε να μας μάθει τα "μπέισικς";
Τον σέβομαι τον ΠΙτίνο, όσο του πρέπει. Τα έχουμε πει εμπεριστατωμένα και στην ώρα τους.
Αν κάποιος αξίζει τον σεβασμό (που δεν τον έχει) είναι ο Παναγιώτης ο Γιαννάκης. Τώρα με περαστικούς προπονητές που με την πρώτη ευκαιρία κομπάζουν και περιστρέφουν τα πάντα γύρω από τον εαυτό τους, εντάξει..... τόσο όσο ο σεβασμός.
Προχθές ενώ είχαμε ματς σε λίγες ώρες με την Τσεχία, εκείνος είχε στο μυαλό του πως θα αποθεώσει τον εαυτό του. Αντί να πει ότι ο Καλάθης δεν πρέπει να σκέφτεται πριν σουτάρει (θα ήταν υπεραρκετό) άρχισε τα" του είπα ότι δεν πρέπει να σκέφτεται πριν σουτάρει" Αυτό δηλαδή περίμενε τόσα χρόνια ο Καλάθης για να γίνει σουτέρ. Τα λόγια του Πιτίνο. Και τον είδαμε και μετά από μια μέρα με την Τσεχία. Δεν πάει καιρός που το καλοκαίρι που ανέλαβε να φτιάξει τον Παναθηναϊκό με Γουάλι κλπ. έλεγε/κόμπαζε ότι "εγώ θα τους μάθω να σουτάρουν¨" :P . Πες μου ποιος παίκτης του ΠΑναθηναΙκού έκτοτε έχει ανεβάσει τα ποσοστά του. Ο Παπαπέτρου; Ο Καλάθης;

Παρόλα αυτά, έχω να πω ότι ο Πιτίνο έκανε αυτό που μπορούσε κι η Εθνική έπαιξε αυτό που μπορούσε. Γενικά, δεν έγινε κανένα βήμα προς τα μπροστά, για να γίνει αυτό πρέπει να πάμε από τον δύσκολο τον δρόμο. Μεθοδικότητα, ταπεινότητα, δουλειά, διαφάνεια, και υπομονή.


@Hipster σε χαίρομαι, αλλά περί Παπαλουκά οφείλω να συμπληρώσω ότι ήταν κι ο πρώτος άσσος με τέτοιο ύψος, που από μόνο του δημιουργούσε ανισορροπίες.

@GK23 συμφωνούμε και για τον Παπαπέτρου και για τους υπόλοιπους.
Όσον αφορά τον Πιτίνο, ο καθένας έχει την άποψη του, η οποία είναι σεβαστή. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης αξίζει σεβασμό και μακάρι να αξιοποιηθεί, γιατί είναι ένα κεφάλαιο για το ελληνικό μπάσκετ, δεν αντιλέγω. Κλείνοντας, μιας και αναρωτιέσαι αν κάποιος παίκτης της ομάδας μου έχει ανεβάσει τα ποσοστά του από τότε που είχαμε προπονητή τον Πιτίνο, σύμφωνα με το Realgm ο Παπαπέτρου σούταρε με 34.3% (48-140) στα τρίποντα τη σεζόν 2018-19, με 37.7% (49-130) τη σεζόν 2019-20 και με 39.0% (92-236) τη φετινή σεζόν. Παρεμπιπτόντως, πάλι σύμφωνα με το Realgm, αν κάνεις τους υπολογισμούς προκύπτει ότι ο Παπαπέτρου έχει ποσοστό καριέρας 35.83% (382-1066) στα τρίποντα, ενώ ο ''σουτέρ'' Παπανικολάου 35.61% (485-1362). Αυτά από μένα για την ώρα, τα λέμε αργότερα.

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1619
Δημοσιεύσεις: 4012
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Δευ Ιούλ 05, 2021 2:24 pm

Panathas_13 έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 10:13 am
Το σκεπτόμενο μπάσκετ με τις χιλιάδες ποικιλίες συστημάτων και το Ελληνικό iq έχει πεθάνει από την σύγχρονη εποχή.Πρέπει να γίνουν αθλητικοί και γρήγοροι και επειδή ο Έλληνας δεν βλέπω να το έχει οι ελληνοποιήσεις μαύρων αθλητών όπως οι Αντετοκούμπο είναι κάποια λύση.
το σκεπτομενο μπασκετ ζει
αυτο μας οδηγει

:roofl:

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eddiedimitris

senior
Reactions: 280
Δημοσιεύσεις: 495
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 10:42 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 5:20 pm

1)Προφανως ειμαι πολυ λίγος να κρινω τον Πιτινο αλλα βλεποντας και μονο νομιζω η κουλτούρα του δεν ταιριάζει με τους παιχτες και το στυλ των Ελλήνων παιχτων....Ουτε των τωρινών ουτε παλαιοτερων που ηταν σιγουρα πιο ποιοτικοί...

2)Καθαρα προσωπικα εμενα αυτο το είδος μπασκετ δε μου αρεσει...Τέλη δεκαετίας 80 και αρχές 90 ειχα παει και ειδα 2 φορες τους Harlem που ειχαν ερθει στην Ελλάδα...Ε περιπου ετσι εχει γινει τωρα το NBA...70% αθλητικές ικανοτητες και 30 μπασκετ και σύστημα....Δε μου αρεσει προσωπικα...Γι αυτο κιολας βλεπουμε παιχτες που εχουν καλη απόδοση στο NBA εδω να μη τραβάνε...Το ιδιο και ο Αντετοκουνμπο....
Να θυμησω οτι δεκαετια 90 περα απ το γεγονος οτι ελάχιστοι Ευρωπαίοι τα κατάφερναν στο NBA οταν στην Ευρώπη ερχόταν κανενας 35ρης συνταξιούχος NBαέρ εκανε κυριολεκτικά πλακα...

3)Ο τροπος παιχνιδιού της Εθνικής Ελλάδας εδω και δεκαετίες ειναι συγκεκριμενος και στην τελικη μας εχει φερει πολλες επιτυχιες....Δε χρειαζεται να αλλαξει...Χρειαζεται ομως ενας μόνιμος οσο γινεται προπονητης πχ Ιτουδης-Σφαιρόπουλος-Γιαννάκης με ενα συμβολαιο 5ετιας τουλαχιστον....καποιον που να το σέβονται οι παιχτες ...

4)Κατι πρεπει επιτελους να γινει να βγουν νεοι παιχτες...ειναι εγκληματικό αυτο που γινεται...Περα απο πολλες ιδέες που σιγουρα υπαρχουν ισως να εχουν αναπτυξιακές ομαδες οσες ομαδες της Α1 επιθυμούν αποκλειστικα με Έλληνες κατω των 23 να ηταν μια βοηθεια στην παραγωγή ταλέντων...

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 6:25 pm

BillyPao έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 2:10 pm
[

Όσον αφορά τον Πιτίνο, ο καθένας έχει την άποψη του, η οποία είναι σεβαστή. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης αξίζει σεβασμό και μακάρι να αξιοποιηθεί, γιατί είναι ένα κεφάλαιο για το ελληνικό μπάσκετ, δεν αντιλέγω. Κλείνοντας, μιας και αναρωτιέσαι αν κάποιος παίκτης της ομάδας μου έχει ανεβάσει τα ποσοστά του από τότε που είχαμε προπονητή τον Πιτίνο, σύμφωνα με το Realgm ο Παπαπέτρου σούταρε με 34.3% (48-140) στα τρίποντα τη σεζόν 2018-19, με 37.7% (49-130) τη σεζόν 2019-20 και με 39.0% (92-236) τη φετινή σεζόν. Παρεμπιπτόντως, πάλι σύμφωνα με το Realgm, αν κάνεις τους υπολογισμούς προκύπτει ότι ο Παπαπέτρου έχει ποσοστό καριέρας 35.83% (382-1066) στα τρίποντα, ενώ ο ''σουτέρ'' Παπανικολάου 35.61% (485-1362). Αυτά από μένα για την ώρα, τα λέμε αργότερα.
Ααα, τώρα κατάλαβα γιατί εξανίστασαι. Λόγω Παναθηναϊκού. Οκ, πάσο, δεν θα μπορέσω να σου αλλάξω γνώμη. Απεριόριστος σεβασμός στον Πιτίνο και σε όποιον έχει περάσει από τον Παναθηναϊκό και ...το παλεύει για την Εθνική που είναι και το θέμα μας άλλωστε. :P
Μετά από αυτό το άλμα να πιάσουμε και το ολίγο άσχετο με το τόπικ θέμα των στατιστικών του Παπαπέτρου που όμως εγώ το παρέθεσα (ως παράδειγμα, σχετικό με την κουβέντα μας, ωστόσο).
Τα στατιστικά αυτά που παραθέτεις περιλαμβάνουν και την Α1 των 2 τελευταίων ετών. Μιλάμε για ένα χαμηλής ανταγωνιστικότητας πρωτάθλημα την τελευταία 10ετία (γεμάτα) που την τελευταία 2ετία που λείπει ο Ολυμπιακός έχει καταστεί για τον ΠαναθηναΙκό"κομμάτι από κέικ" που θα έλεγε στη μητρική του κι ο Ρικ ο Πιτίνος. (δεν το το έχω να ξέρει τα ιταλικά- μιας και γόνος Ιταλών- θα μας είχε ξεφουρνίσει πολλά με την πρώτη ευκαιρία). Ούτε ο ίδιος ο Παπαπέτρου δεν θα τα έχει βάλει στον φάκελο του. :)
Σε αυτά που μας ενδιαφέρουν είναι πάνω- κάτω (μια μονάδα, αν δεν κάνω λάθος) στα ίδια με πάντοτε, με τον μ.ο καριέρας στην Ευρωλίγκα. Που παρεμπιπτόντως είναι 2.5 μονάδες χαμηλότερος του Παπανικολάου. Αλλά βρε συ πως σου ήρθε στην κουβέντα ο Παπανικολάου (είναι και κολλητοί); Κι επιπλέον πως σου ήρθε ότι κάποιος από εμάς τον λέει σουτέρ; Ουδείς, αλήθεια στο λέω. Απλώς όταν τον βγάζουν εντελώς άχρηστο εκεί επεμβάινω κι εγώ που είμαι άνθρωπος του μνημονικού και παραθέτω τα στασιστικά καριέρας. 37.5. Έναντι του Παπαπέτρου (του κολλητού του) που έχει 35.2%

Να και τα ποσοστά στην Ευρωλίγκα:

https://www.euroleague.net/competition/ ... areerstats


https://www.euroleague.net/competition/ ... areerstats
αν δεις και των Μήτογλου και Καλάθη θα διαπιστώσεις ότι είναι πάνω τα ίδια π.Π και μ.Π. :D (προ Πιτίνο και μετά Πιτίνο.)

Άβαταρ μέλους
manj13

allstar
Reactions: 728
Δημοσιεύσεις: 3268
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2013 8:59 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: MJ,Bodiroga,Διαμαντιδης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 3

Δευ Ιούλ 05, 2021 6:31 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 6:25 pm
BillyPao έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 2:10 pm
[

Όσον αφορά τον Πιτίνο, ο καθένας έχει την άποψη του, η οποία είναι σεβαστή. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης αξίζει σεβασμό και μακάρι να αξιοποιηθεί, γιατί είναι ένα κεφάλαιο για το ελληνικό μπάσκετ, δεν αντιλέγω. Κλείνοντας, μιας και αναρωτιέσαι αν κάποιος παίκτης της ομάδας μου έχει ανεβάσει τα ποσοστά του από τότε που είχαμε προπονητή τον Πιτίνο, σύμφωνα με το Realgm ο Παπαπέτρου σούταρε με 34.3% (48-140) στα τρίποντα τη σεζόν 2018-19, με 37.7% (49-130) τη σεζόν 2019-20 και με 39.0% (92-236) τη φετινή σεζόν. Παρεμπιπτόντως, πάλι σύμφωνα με το Realgm, αν κάνεις τους υπολογισμούς προκύπτει ότι ο Παπαπέτρου έχει ποσοστό καριέρας 35.83% (382-1066) στα τρίποντα, ενώ ο ''σουτέρ'' Παπανικολάου 35.61% (485-1362). Αυτά από μένα για την ώρα, τα λέμε αργότερα.
Ααα, τώρα κατάλαβα γιατί εξανίστασαι. Λόγω Παναθηναϊκού. Οκ, πάσο, δεν θα μπορέσω να σου αλλάξω γνώμη. Απεριόριστος σεβασμός στον Πιτίνο και σε όποιον έχει περάσει από τον Παναθηναϊκό και ...το παλεύει για την Εθνική που είναι και το θέμα μας άλλωστε. :P
Μετά από αυτό το άλμα να πιάσουμε και το ολίγο άσχετο με το τόπικ θέμα των στατιστικών του Παπαπέτρου που όμως εγώ το παρέθεσα (ως παράδειγμα, σχετικό με την κουβέντα μας, ωστόσο).
Τα στατιστικά αυτά που παραθέτεις περιλαμβάνουν και την Α1 των 2 τελευταίων ετών. Μιλάμε για ένα χαμηλής ανταγωνιστικότητας πρωτάθλημα την τελευταία 10ετία (γεμάτα) που την τελευταία 2ετία που λείπει ο Ολυμπιακός έχει καταστεί για τον ΠαναθηναΙκό"κομμάτι από κέικ" που θα έλεγε στη μητρική του κι ο Ρικ ο Πιτίνος. (δεν το το έχω να ξέρει τα ιταλικά- μιας και γόνος Ιταλών- θα μας είχε ξεφουρνίσει πολλά με την πρώτη ευκαιρία). Ούτε ο ίδιος ο Παπαπέτρου δεν θα τα έχει βάλει στον φάκελο του. :)
Σε αυτά που μας ενδιαφέρουν είναι πάνω- κάτω (μια μονάδα, αν δεν κάνω λάθος) στα ίδια με πάντοτε, με τον μ.ο καριέρας στην Ευρωλίγκα. Που παρεμπιπτόντως είναι 2.5 μονάδες χαμηλότερος του Παπανικολάου. Αλλά βρε συ πως σου ήρθε στην κουβέντα ο Παπανικολάου (είναι και κολλητοί); Κι επιπλέον πως σου ήρθε ότι κάποιος από εμάς τον λέει σουτέρ; Ουδείς, αλήθεια στο λέω. Απλώς όταν τον βγάζουν εντελώς άχρηστο εκεί επεμβάινω κι εγώ που είμαι άνθρωπος του μνημονικού και παραθέτω τα στασιστικά καριέρας. 37.5. Έναντι του Παπαπέτρου (του κολλητού του) που έχει 35.2%

Να και τα ποσοστά στην Ευρωλίγκα:

https://www.euroleague.net/competition/ ... areerstats


https://www.euroleague.net/competition/ ... areerstats
αν δεις και των Μήτογλου και Καλάθη θα διαπιστώσεις ότι είναι πάνω τα ίδια π.Π και μ.Π. :D (προ Πιτίνο και μετά Πιτίνο.)
Συμφωνω σε απαντα λεγοντας οτι μετα ΝΒΑ ο Παπανικολαου χαλασε και καπως τα ποσοστα του και οτι ο Καλαθης δεν θα βελτιωνε/σει τα ποσοστα του οχι π.Π και μ.Π αλλα και ....π.Χ και μ.Χ και παρα μονον αν καταλαμβανοταν μετα απο επικληση του γονατιστος απο πνευμα του συγχωρεμενου του Ντραζεν ή του Κομπι......Αρα μονο μ.Ν ή μ.Κ!! :banana:

0
“I own the guy guarding me.”...Μichael Jordan....The G.O.A.T.
BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Ιούλ 05, 2021 7:05 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 6:25 pm
BillyPao έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 2:10 pm
[

Όσον αφορά τον Πιτίνο, ο καθένας έχει την άποψη του, η οποία είναι σεβαστή. Ο Παναγιώτης Γιαννάκης αξίζει σεβασμό και μακάρι να αξιοποιηθεί, γιατί είναι ένα κεφάλαιο για το ελληνικό μπάσκετ, δεν αντιλέγω. Κλείνοντας, μιας και αναρωτιέσαι αν κάποιος παίκτης της ομάδας μου έχει ανεβάσει τα ποσοστά του από τότε που είχαμε προπονητή τον Πιτίνο, σύμφωνα με το Realgm ο Παπαπέτρου σούταρε με 34.3% (48-140) στα τρίποντα τη σεζόν 2018-19, με 37.7% (49-130) τη σεζόν 2019-20 και με 39.0% (92-236) τη φετινή σεζόν. Παρεμπιπτόντως, πάλι σύμφωνα με το Realgm, αν κάνεις τους υπολογισμούς προκύπτει ότι ο Παπαπέτρου έχει ποσοστό καριέρας 35.83% (382-1066) στα τρίποντα, ενώ ο ''σουτέρ'' Παπανικολάου 35.61% (485-1362). Αυτά από μένα για την ώρα, τα λέμε αργότερα.
Ααα, τώρα κατάλαβα γιατί εξανίστασαι. Λόγω Παναθηναϊκού. Οκ, πάσο, δεν θα μπορέσω να σου αλλάξω γνώμη. Απεριόριστος σεβασμός στον Πιτίνο και σε όποιον έχει περάσει από τον Παναθηναϊκό και ...το παλεύει για την Εθνική που είναι και το θέμα μας άλλωστε. :P
Μετά από αυτό το άλμα να πιάσουμε και το ολίγο άσχετο με το τόπικ θέμα των στατιστικών του Παπαπέτρου που όμως εγώ το παρέθεσα (ως παράδειγμα, σχετικό με την κουβέντα μας, ωστόσο).
Τα στατιστικά αυτά που παραθέτεις περιλαμβάνουν και την Α1 των 2 τελευταίων ετών. Μιλάμε για ένα χαμηλής ανταγωνιστικότητας πρωτάθλημα την τελευταία 10ετία (γεμάτα) που την τελευταία 2ετία που λείπει ο Ολυμπιακός έχει καταστεί για τον ΠαναθηναΙκό"κομμάτι από κέικ" που θα έλεγε στη μητρική του κι ο Ρικ ο Πιτίνος. (δεν το το έχω να ξέρει τα ιταλικά- μιας και γόνος Ιταλών- θα μας είχε ξεφουρνίσει πολλά με την πρώτη ευκαιρία). Ούτε ο ίδιος ο Παπαπέτρου δεν θα τα έχει βάλει στον φάκελο του. :)
Σε αυτά που μας ενδιαφέρουν είναι πάνω- κάτω (μια μονάδα, αν δεν κάνω λάθος) στα ίδια με πάντοτε, με τον μ.ο καριέρας στην Ευρωλίγκα. Που παρεμπιπτόντως είναι 2.5 μονάδες χαμηλότερος του Παπανικολάου. Αλλά βρε συ πως σου ήρθε στην κουβέντα ο Παπανικολάου (είναι και κολλητοί); Κι επιπλέον πως σου ήρθε ότι κάποιος από εμάς τον λέει σουτέρ; Ουδείς, αλήθεια στο λέω. Απλώς όταν τον βγάζουν εντελώς άχρηστο εκεί επεμβάινω κι εγώ που είμαι άνθρωπος του μνημονικού και παραθέτω τα στασιστικά καριέρας. 37.5. Έναντι του Παπαπέτρου (του κολλητού του) που έχει 35.2%

Να και τα ποσοστά στην Ευρωλίγκα:

https://www.euroleague.net/competition/ ... areerstats


https://www.euroleague.net/competition/ ... areerstats
αν δεις και των Μήτογλου και Καλάθη θα διαπιστώσεις ότι είναι πάνω τα ίδια π.Π και μ.Π. :D (προ Πιτίνο και μετά Πιτίνο.)
Τα στατιστικά που παρέθεσα περιλαμβάνουν και τα στατιστικά του παίκτη στην χαμηλής ανταγωνιστικότητας Α1 τις τελευταίες 2 σεζόν (στις οποίες δεν αγωνίστηκε ο Παπανικολάου), οπότε η σύγκριση είναι λίγο άδικη, αλλά από την άλλη δίνουν μια πλήρη στατιστική εικόνα και σύγκριση μεταξύ των 2 παικτών. Αν συγκρίνουμε μόνο τα στατιστικά τους στην Ευρωλίγκα, προφανώς ο Παπανικολάου είναι καλύτερος σουτέρ. Και ναι, έχω διαβάσει σχόλια Ολυμπιακών σε άλλα αθλητικά σάιτ στα οποία αποκαλούν τον Παπανικολάου ''σουτέρ''. Πάντως το σάιτ της Ευρωλίγκας δίνει μια πλήρη εικόνα των στατιστικών κάθε παίκτη, αν και το Realgm είναι ακόμα πιο πλήρες.

0
gourgou

 a1greece
Reactions: 104
Δημοσιεύσεις: 850
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2014 9:51 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 07, 2021 12:17 am

Conan1982 έγραψε:
Τρί Ιούλ 06, 2021 3:36 pm
yorgos έγραψε:
Τρί Ιούλ 06, 2021 3:11 pm
To ερώτημα είναι αυτοί οι 2.7 τριαντάρηδες-τριανταπεντάρηδες του κάθε ρόστερ τι ποσοστό λεπτών, πόντων, προσπαθειών παίρνουν και αν έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο ή είναι κομπάρσοι. Δεν την κατέχω και πολύ την κατηγορία, αλλά πέρσι ας πούμε πρώτος σκόρερ ήταν ο 42χρονος Γκαγκαλούδης, δεύτερος ο τριαντάχρονος Μολφέτας, τρίτος ο 33χρονος Μάρουσιτς, τέταρτος ο γιος του Αγγέλου που είναι 28 και πέμπτος ο Κυρίτσης που σαραντάρισε. Δεν το λες κι ενθαρρυντικό, κανείς από αυτούς δε θα ανέβει επίπεδο. Τα ίδια βλέπω και στους πασέρ και τους ριμπάουντερ (πόσο χρονών είναι πια ο -συμπαθέστατος κατά τα άλλα-Καλλινικίδης; 45; ) και για μένα που ξαναλέω δεν την παρακολουθώ την κατηγορία μου φαίνεται πως μάλλον κομπάρσοι είναι οι μικροί κι όχι ότι βρίσκονται σε μια κατηγορία που λειτουργεί ως εφαλτήριο για να πάνε παραπάνω.

Μπορεί να έχω εσφαλμένη εικόνα, μπορεί να είναι και αυτό που λες, ότι το ταλέντο είναι μέτριο. Αλλά και μέτριο να είναι, καλύτερο δε θα γίνει αν παίζεις σε μια ομάδα που τις μισές προσπάθειες και τα μισά ριμπάουντ τα παίρνουν 28-30-40χρονοι. Πρέπει κάποια στιγμή να αποφασιστει ποιος είναι ο ρόλος της Α2, αν είναι φυτώριο ή ασανσέρ για την Α1. Φοβάμαι ότι συμβαίνει το δεύτερο και εντελώς καθόλου το πρώτο και δεν ξέρω αν υπάρχει και άλλο ανταγωνιστικό περιβάλλον για να παίζουν τα νέα παιδιά.
Την ίδια απορία την έχω κι εγώ, αλλά δυστυχώς δεν έχω κάποιο τρόπο να απαντήσω σε αυτήν την ερώτηση χωρίς να έχω πρόσβαση στα στατιστικά της κατηγορίας και χωρίς να έπρεπε να πάρω τα φύλλα των παιχνιδιών ένα-ένα.
Φοβάμαι ότι τα λεπτά, πόντοι κλπ είναι δυσανάλογα πολλά σε σχέση με τον αριθμό των παικτών μεγάλης ηλικίας αλλά χρόνο βρίσκουν σίγουρα και οι νεώτεροι (λόγω του μικρού αριθμού των υπολοίπων)
Ήθελα όμως να δείξω ότι το πρόβλημα δεν είναι ότι είναι πολλοί οι μεγάλοι παίκτες ή ότι μέχρι την προηγούμενη χρονιά οι ξένοι είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ κάθε ομάδα έχει πολλούς νεαρούς παίκτες και οι παίκτες αυτοί λογικά βρίσκουν χρόνο τελικά δεν είναι αυτοί που πρωταγωνιστούν και αυτό χωρίς να μεταφράζεται στο ότι πολλοί από αυτούς μεταπηδούν στην Α1.
Ποια είναι όμως η λύση; Οι ομάδες στην Α2 θέλουν τις νίκες, δεν είναι αναπτυξιακές, και δεν είναι η λύση ο προστατευτισμός, να διώξουμε τους μεγάλους σε ηλικία, να μην δεχόμαστε κοινοτικούς και ξένους. Οι παίκτες ωριμάζουν και βελτιώνονται μέσα σε ένα ανταγωνιστικό περιβάλλον, σκοπός πρέπει να είναι να είναι το επίπεδο και της Α2 ψηλό, να εξασφαλίζεται ότι ένα μίνιμουμ αριθμός παικτών σε κάθε ρόστερ θα είναι νεαροί (κάτι που ούτως ή άλλως ισχύει), δεν μπορώ να φανταστώ όμως το επόμενο βήμα που θα ανάγκαζε τις ομάδες να δουλέψουν περισσότερο με αυτούς.
Η απάντηση σε αυτό που συζητάτε θα πρέπει μάλλον να αναζητηθεί στις απολαβές και προσδοκιές που δημιουργεί το άθλημα στα νέα παιδιά. Μου θυμίζει τον εαυτό μου σαν αθλητή του Handball που ενώ στις ηλικιακές κατηγορίες έπαιζα Εθνική γιατί μαζί με το αθλητικό σχολείο που πήγαινα έβγαζα 6 ώρες την ημέρα προπόνηση, όταν μπήκα στη Σχολή αναγκάστηκα να ρίξω το μεγαλύτερο βάρος εκεί και με το ζόρι και χωρίς διάθεση έβγαζα 6 ώρες προπόνηση την εβδομάδα. Τώρα, για όσα παιδιά της Α1 που οι απολαβές τους είναι ικανοποιητικές έως μελοντική αποκατάσταση είναι ένα κράμα παραγόντων. Από το μαλλί και το παντελόνι Lee μέχρι την έλλειψη αγωνιστικών παραστάσεων.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”