Προολυμπιακό Τουρνουά Καναδά 2020 ( Ελλάδα, Καναδάς, Τσεχία, Τουρκία, Ουρουγουάη)

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3215
Δημοσιεύσεις: 6036
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 1:25 am

basket72 έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 1:15 am
ssoulliss έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 1:08 am

Φυσικά και φταιει ο Pitino. Ξέρεις όμως που διαφωνώ; Είχαμε κανονικούς-ενεργούς προπονητές με καλύτερο ρόστερ και το αποτέλεσμα ήταν ακριβώς το ίδιο (Ζούρος, Φώτης, Trinchieri). Σκυμμένο το κεφάλι και με ένα what if. Μήπως τόσο μπορούμε τελικά;
Αλλαγή στην ΕΟΚ (ante portas) και σοβαρός προπονητής. Ή Ιτούδης ή Σφαιρόπουλος. Οι άλλοι 2 αποκλείονται λόγω ¨αιωνίων" κλπ. Με σοβαρά χρήματα (ως κίνητρο) και 2 βοηθούς.
Χαμηλά το κεφάλι και επιστροφή στα βασικά.
Ξέρεις βρε συ τι με παραξενεύει στο θέμα Πιτίνο; Η πρόσληψή του αυτή καθαυτή.Μπας και κάνουμε δουλειά τώρα και έχει ο θεός.Ενώ βλέπουμε ότι το ελληνικό μπάσκετ θέλει τομές, θέλει πολλή δουλειά και σκληρές αλήθειες. Κι υπομονήηηηηηηηηηηηηη καλέ μου φίλε.
Για την πρόσληψη έχεις δίκιο και πιθανότατα δε θα το μάθουμε και ποτέ τι έχει συμβεί. Ακόμη και αν αλλάξει διοίκηση.

Σκέψου όμως ότι ο Καναδάς είχε για δεύτερη συνεχή φορά τον Nurse και πάτωσε (με παικταράδες) ή η Γαλλία έχει τον Collet (έχω ξεχάσει από πότε) που δεν είναι προπονητής από το πάνω ράφι, ούτε παλιός μεγάλος παίκτης ώστε να τον σέβονται. Παρόλ' αυτά είναι ένας άνθρωπος που ο Parker τον εμπιστευόταν τυφλά. Σίγουρα χρειαζόμαστε κάτι καλό, γιατί φίλε μου έρχεται "λιθουανικός" χειμώνας και σε εμάς τα επόμενα χρόνια (θα έσκαγα αν δεν το έγραφα :P ) στο κομμάτι της εθνικής.

0
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 1:33 am

Συνοψίζοντας...Η Τσεχία έχει 3 παίκτες που παίζουν σε υψηλό/υψηλότατο επίπεδο....Οι άλλοι είναι του champions league.Η μιζή ομάδα η δική μας στο ίδιο επίπεδο είναι περίπου
👉Είδαμε τον 38χρονο Σιλμπ να περνάει σαν χελώνα το Γιαννόπουλο
👉Είδαμε τον Άουντα να παίζει σα τον Μπάρκλεϊ
👉Είδαμε τον Μπάλβιν να σκοράρει με όποιον τρόπο ήθελε
👉Τον Μπόχατσικ να παίρνει ριμπάουντ από Μήτογλου και Παπαγιάννη
👉Τον Πιτίνο που δε πήρε γραμμή στο τρίτο δεκάλεπτο τι συνέβη με εμμονή σε Καββαδά και Παπαγιάννη ενω είχαν γίνει αλοιφή στο ζωγραφιστό.

Ο Πιτίνο έφυγε απ την εθνική έκανε υπέρβαση ήδη με το τελικό αλλά δε διαβασσ σωστά το παιχνίδι!Η εθνική χωρίς τους καλούς Σλούκα-Καλάθη και Παπαγιάννη είναι μια ομάδα επιπέδου Βελγίου ή τωρινής Ρωσίας....Κι ο Γιάννης να έρθει να παίξει χωρίς τους Καλάθη-Σλούκα που μεγαλώνουν και θα αποσυρθουν σε 2-3 χρόνια, τζάμπα θα ρχεται, θα δίνει λίγο θέαμα και θα αποκλείεται απ τους ομίλους συνοπτικά!
👉ΦΤΙΑΧΤΕ ΠΑΙΚΤΕΣ ΡΕ ΣΤΕΝΟΜΥΑΛΟΙ ΚΑΙ ΑΠΑΡΧΑΙΩΜΕΝΟΙ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΙ....Δείχτε τους πως να σουτάρουν, πως να ντριμπλάρουν, πως να δυναμώσουν το σώμα τους!Μόνο με την άμυνα τι να κερδίσεις;Ποδόσφαιρο είναι να πας να παρκάρεις πούλμαν;Θες και 5-6 χρόνια μέχρι να βρεις ταλέντα να τα φτιάξεις....Έρχονται άσχημες μέρες στο ελληνικό μπάσκετ, απ την 6η θέση θα βρεθούμε στην 16η μπαμ μπαμ

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 1:38 am

Jimmyrogue84 έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 1:33 am
Ποδόσφαιρο είναι να πας να παρκάρεις πούλμαν;Θες και 5-6 χρόνια μέχρι να βρεις ταλέντα να τα φτιάξεις....Έρχονται άσχημες μέρες στο ελληνικό μπάσκετ, απ την 6η θέση θα βρεθούμε στην 16η μπαμ μπαμ
Ειναι λαθος αυτη η παρομοιωση και τη βλεπω συνεχως.
Αμα στο ποδοσφαιρο απλα εστηνες πουλμαν για επιτυχια, η Ιρλανδια και η Σκωτια θα κανανε συλλογη τιτλων και συμμετοχων σε διοργανωσεις.
Εμεις καναμε το πουλμαν επιτυχημενο επειδη ειχαμε προπονητες που ξερανε να το κανουν σωστα (Ρεχαγκελ και Σαντος), επειδη ειχαμε ψυχολογια και αυτοπεποιθεση οτι παντα θα παει το ματς υπερ μας (που χτιστηκε και απ τα αποτελεσματα) και επειδη ειχαμε και παικτες ποιοτητας, ετσι ; Οταν πχ ο Μητρογλου επεσε αποτομα (και συνεπεσε με την αποσυρη Σαλπιγγιδη Σαμαρα) και αρχισαν να παιζουν απιθανοι μπροστα, τα 1-0 και 2-1 αρχισαν να γινονται 0-0 και 0-1. Οταν σταματησε ο Καραγκουνης, αρχισε να υπαρχει μια πελωρια τρυπα στο κεντρο.
Η ποδοσφαιρικη εθνικη δεν εκανε κατι απλο τοσα χρονια, ουτε μπορουσε να το κανει με οποιονδηποτε παικτη και οποιονδηποτε προπονητη.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1651
Δημοσιεύσεις: 4140
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Δευ Ιούλ 05, 2021 3:06 am

πιτινο τελος απτην εθνικη

0
Fitz

 euroleague
Reactions: 220
Δημοσιεύσεις: 1352
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 10:59 pm
Τοποθεσία: Netherlands
Αγαπημένη ομάδα: Utah-Jazz
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 8:21 am

Το 'επιπέδου Champions League' δε μου λέει απολύτως τίποτα σχετικά με τη δυναμική της Τσεχίας. Ίσα ίσα, πιστεύω ότι ένα καλοδουλεμένο σύνολο CL, με γάτο προπονητή και καλή στελέχωση, δεν έχει να ζηλέψει τίποτα απολύτως από ομάδες της EL (εξαιρουμένων 4-5 ομάδων). Λες και δεν ξέρουμε με ποια κριτήρια παίζει η κάθε ομάδα σε κάθε ευρωπαϊκή διοργάνωση και έχει να κάνει με θέμα δυναμικής και επιτυχιών.

Αυτό που έχει λοιπόν η Τσεχία, δε το έχουμε εμείς.
Είναι ομάδα, με όλη τη σημασία της λέξης και ο περισσότερος κόσμος είτε δε το καταλαβαίνει, είτε δε θέλει να το καταλάβει.

Η Ελλάδα με τους παίκτες και τον προπονητή που είχε έκανε το καλύτερο που μπορούσε. Αυτό είναι και δεν αλλάζει όπως και να το κάνουμε, για πολλούς λόγους. Οι περισσότεροι έχουν αναφερθεί προηγουμένως.
Μπορεί να γίνει μεγάλη κουβέντα σχετικά με το πως μαθαίνεται το μπάσκετ στις μικρές ηλικίες, όπως επίσης και το σε ποια ηλικία ζυμώνονται οι παίκτες και είναι έτοιμοι για μεγάλο ρόλο - συγκριτικά και με άλλες χώρες της Ευρώπης. Αυτή είναι διαφορετική συζήτηση όμως.

Στις Εθνικές, υπάρχει μια μεγάλη δεξαμενή παικτών και μπορεί κάποιος να στελεχώσει ανεξάρτητα από συμβόλαια, μανατζερς κλπ. Μόνο τις προσωπικές επιθυμίες ή άλλες αγωνιστικές υποχρεώσεις του καθενός λαμβάνεις υπ'όψη.
Έτσι, πρέπει να κοιτάξεις και να κάνεις το καλύτερο που μπορείς με τους παίκτες που έχεις στη διάθεσή σου. Γι'αυτό χρειάζεσαι σοβαρή διοίκηση και καλό προπονητή. Αν μη τι άλλο, αν σε κάτι δεν υπολοιπόμαστε των περισσότερων χωρών, είναι η προπονητική.

Υπο φυσιολογικές συνθήκες, θα είχαμε τον Γιάννη, τον Παπαπέτρου και τον Πρίντεζη που έχουν εμπειρία και παραστάσεις και θα τους πλαισιώναμε με κάποιους από αυτούς που έπαιξαν στον Καναδά. Από τη στιγμή που από τον 'κορμό' των προηγούμενων χρόνων, μείναν μόνο 2 (Νικ, Σλούκας), αυτό είναι και το καλύτερο αποτέλεσμα που θα μπορούσαμε να έχουμε, απλά και μόνο γιατί δεν υπάρχει εμπειρία, συνοχή και ομοιογένεια στην ομάδα.

Μόνο θετικά μπορεί να έχει αυτή η έκβαση, αρκεί να είναι κάποιος διατεθειμένος να δει και να μάθει από τα λάθη του παρελθόντος και ύστερα να έχει διάθεση να τα αλλάξει.

4
4 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Sharp Shooter

senior
Reactions: 382
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 10, 2018 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 8:37 am

Επίτρεψέ μου να διαφωνήσω ως ένα βαθμό σχετικά με το «επίπεδο BCL».

Αν και η διαφορα δεν είναι χαώδης, είναι πάντως υπαρκτή. Πάρε για παράδειγμα τον Λαρεντζάκη. Ένας ρολίστας ειδικών αποστολών σε ομάδα που έμεινε εκτός οκτάδας στην Ευρωλίγκα. Και σε σύγκριση με μερικά γκαρντ BCL ξεχώριζε σαν τη μύγα μες στο γάλα.

1
1 Εικόνα
“Maybe now you could say I didn't play a second, but in five years, you guys are going to forget. In ten years I'll still be a champion. In 20 years I'll tell my kids I probably started, and in 30 years I'll probably tell them I got the MVP.”
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 8:44 am

Reaper έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 1:12 am
tanasen01 έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 1:07 am


Παρόμοιο επίπεδο δηλαδή, απλά αυτοί οι 6-7 παίκτες ξέρουν πολύ καλά να παίζουν μαζί κατί που εμείς δεν το 'χουμε. Δεν θα εκπλαγώ αν κάνουν κι άλλη υπέρβαση στην Ολυμπιάδα.
Στην Ολυμπιαδα παιζουν με Ιραν, Γαλλια, ΗΠΑ.
Απ το Ιραν ειναι καλυτεροι.
Θα νικησουν τη Γαλλια δηλαδη ;
Υπάρχει και άλλος τρόπος που περνά στα προημιτελικά η ομάδα με το καλύτερο +/--. Βασικά οι 2 από τις 3 ομάδες 3ης θέσης περνάνε προημιτελικά.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 9:10 am

Χαρακτηριστικό απόσπασμα από δηλώσεις Πιτίνο:" Οι αρχές και το στιλ διδάχθηκαν και το μέλλον θα είναι λαμπρό".
Ήρθε βρε παιδί μου ένα-ενάμιση μήνα, και δίδαξε στυλ και έβαλε και βάσεις. Και το μέλλον θα είναι λαμπρό.
Απλά είναι τα πράγματα. Ποια οργάνωση, ποια αλλαγή νοοτροπίας, ποια ταπεινότητα, ποια σκληρή δουλειά.
Μπορούμε να κοιμόμαστε ήσυχοι. Ήταν και τα γενέθλια του Παπαγιάννη κι όσο και να το κάνεις κουράστηκαν τα παιδιά.

Αλήθεια, αν η Εθνική έκανε υπέρβαση, η ΙΤαλία χωρίς 4 από τα αστέρια της και με 2 μονάχα, Ευρωλιγκάτους( Πολονάρα, Φοντέκιο) συν τον Μέλι, τρεις, τι έκανε;
* Ξέχασα και τον Μάνιον. 4 οι παίκτες που παίζουν ΝΒΑ κι Ευρωλίγκα.

Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 542
Δημοσιεύσεις: 1475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 10:48 am



0
BillyPao

allstar
Reactions: 1394
Δημοσιεύσεις: 3507
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Ιούλ 05, 2021 11:06 am

Να γράψω και εγώ 2 λόγια για την Εθνική με αφορμή το σημερινό ματς. Με τις απουσίες που είχαμε ήταν υπέρβαση που καταφέραμε να φτάσουμε ως εδώ, όχι αποτυχία. Δεν έχω κανένα παράπονο από τα παιδιά, προσπάθησαν να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό. Ούτε από τον Πιτίνο έχω παράπονο, προσπάθησε να περάσει κάποιες ιδέες του και να εμψυχώσει τους παίκτες, δεν προλάβαινε να κάνει κάτι άλλο. Οι λόγοι που η Εθνική απέχει από τις επιτυχίες τα τελευταία χρόνια είναι αρκετοί και έχουν αναλυθεί από συμφορουμίτες σε προηγούμενα ποστ. Για μένα κάποιοι βασικοί λόγοι είναι η πίεση της κοινής γνώμης για κάποια διάκριση, η στελέχωση της Εθνικής με ανεπαρκείς προπονητές (Μίσσας, Σκουρτόπουλος) και η υστέρηση της πλειοψηφίας των Ελλήνων παικτών στα βασικά του αθλήματος. Πρέπει όλα τα παραπάνω και όχι μόνο να αλλάξουν, αν θέλουμε να έχουμε επιτυχίες στο μέλλον.

ΥΓ 1. Λίγος σεβασμός προς τον Πιτίνο δε βλάπτει, έχει και η απαξίωση τα όρια της. Δεν πρέπει να υπάρχει άλλη χώρα με τόσο ανύπαρκτη αθλητική παιδεία.
ΥΓ 2. Το ''σκεπτόμενο'' μπάσκετ της άμυνας, του ''ξύλου'' και του ανύπαρκτου επιθετικού ταλέντου τελείωσε, ας το καταλάβουν επιτέλους κάποιοι. Οι αγώνες κερδίζονται πρώτα από την επίθεση και μετά από την άμυνα. Δε θέλω να το παινευτώ, αλλά δικαιώνομαι για ακόμα μια φορά και κάτι μου λέει πως δεν είναι η τελευταία.

0
tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 11:37 am

BillyPao έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 11:06 am
Να γράψω και εγώ 2 λόγια για την Εθνική με αφορμή το σημερινό ματς. Με τις απουσίες που είχαμε ήταν υπέρβαση που καταφέραμε να φτάσουμε ως εδώ, όχι αποτυχία. Δεν έχω κανένα παράπονο από τα παιδιά, προσπάθησαν να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό. Ούτε από τον Πιτίνο έχω παράπονο, προσπάθησε να περάσει κάποιες ιδέες του και να εμψυχώσει τους παίκτες, δεν προλάβαινε να κάνει κάτι άλλο. Οι λόγοι που η Εθνική απέχει από τις επιτυχίες τα τελευταία χρόνια είναι αρκετοί και έχουν αναλυθεί από συμφορουμίτες σε προηγούμενα ποστ. Για μένα κάποιοι βασικοί λόγοι είναι η πίεση της κοινής γνώμης για κάποια διάκριση, η στελέχωση της Εθνικής με ανεπαρκείς προπονητές (Μίσσας, Σκουρτόπουλος) και η υστέρηση της πλειοψηφίας των Ελλήνων παικτών στα βασικά του αθλήματος. Πρέπει όλα τα παραπάνω και όχι μόνο να αλλάξουν, αν θέλουμε να έχουμε επιτυχίες στο μέλλον.

ΥΓ 1. Λίγος σεβασμός προς τον Πιτίνο δε βλάπτει, έχει και η απαξίωση τα όρια της. Δεν πρέπει να υπάρχει άλλη χώρα με τόσο ανύπαρκτη αθλητική παιδεία.
ΥΓ 2. Το ''σκεπτόμενο'' μπάσκετ της άμυνας, του ''ξύλου'' και του ανύπαρκτου επιθετικού ταλέντου τελείωσε, ας το καταλάβουν επιτέλους κάποιοι. Οι αγώνες κερδίζονται πρώτα από την επίθεση και μετά από την άμυνα. Δε θέλω να το παινευτώ, αλλά δικαιώνομαι για ακόμα μια φορά και κάτι μου λέει πως δεν είναι η τελευταία.
Οι περισσότεροι στο φόρουμ νομίζω τον σεβάστηκαν είπε και ο ίδιος κάποιες υπερβολές βέβαια. Οι περισσότεροι δεν στέκονται στον πιτίνο αλλά στη λειτουργία των εθνικών ομάδων και της ομοσπονδίας. Ότι στυλ μπάσκετ θέλεις να παίξεις χρειάζεται να έχεις καλούς παίκτες και μεις δεν τους έχουμε. Και όχι η τσεχία δεν είναι κανένα μεγαθήριο ούτε καμιά ομαδάρα ούτε πιστεύω ότι έχει καλύτερους παίκτες από εμάς, σαφώς είναι πιο ομάδα από εμάς. ήμασταν στο πιο εύκολο προολυπιακό, πολλοί συγκρίνουν την αποτυχία τη δική μας με την αποτυχία των λιθουανών, κροατία και σερβία. Συγνώμη αλλά αυτές οι ομάδες αποκλείστηκαν από πολύ καλύτερες ομάδες από την τσεχία .

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1394
Δημοσιεύσεις: 3507
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Ιούλ 05, 2021 11:47 am

tarp7 έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 11:37 am
BillyPao έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 11:06 am
Να γράψω και εγώ 2 λόγια για την Εθνική με αφορμή το σημερινό ματς. Με τις απουσίες που είχαμε ήταν υπέρβαση που καταφέραμε να φτάσουμε ως εδώ, όχι αποτυχία. Δεν έχω κανένα παράπονο από τα παιδιά, προσπάθησαν να δώσουν τον καλύτερο τους εαυτό. Ούτε από τον Πιτίνο έχω παράπονο, προσπάθησε να περάσει κάποιες ιδέες του και να εμψυχώσει τους παίκτες, δεν προλάβαινε να κάνει κάτι άλλο. Οι λόγοι που η Εθνική απέχει από τις επιτυχίες τα τελευταία χρόνια είναι αρκετοί και έχουν αναλυθεί από συμφορουμίτες σε προηγούμενα ποστ. Για μένα κάποιοι βασικοί λόγοι είναι η πίεση της κοινής γνώμης για κάποια διάκριση, η στελέχωση της Εθνικής με ανεπαρκείς προπονητές (Μίσσας, Σκουρτόπουλος) και η υστέρηση της πλειοψηφίας των Ελλήνων παικτών στα βασικά του αθλήματος. Πρέπει όλα τα παραπάνω και όχι μόνο να αλλάξουν, αν θέλουμε να έχουμε επιτυχίες στο μέλλον.

ΥΓ 1. Λίγος σεβασμός προς τον Πιτίνο από κάποιους δε βλάπτει, έχει και η απαξίωση τα όρια της. Δεν πρέπει να υπάρχει άλλη χώρα με τόσο ανύπαρκτη αθλητική παιδεία.
ΥΓ 2. Το ''σκεπτόμενο'' μπάσκετ της άμυνας, του ''ξύλου'' και του ανύπαρκτου επιθετικού ταλέντου τελείωσε, ας το καταλάβουν επιτέλους κάποιοι. Οι αγώνες κερδίζονται πρώτα από την επίθεση και μετά από την άμυνα. Δε θέλω να το παινευτώ, αλλά δικαιώνομαι για ακόμα μια φορά και κάτι μου λέει πως δεν είναι η τελευταία.
Οι περισσότεροι στο φόρουμ νομίζω τον σεβάστηκαν είπε και ο ίδιος κάποιες υπερβολές βέβαια. Οι περισσότεροι δεν στέκονται στον πιτίνο αλλά στη λειτουργία των εθνικών ομάδων και της ομοσπονδίας. Ότι στυλ μπάσκετ θέλεις να παίξεις χρειάζεται να έχεις καλούς παίκτες και μεις δεν τους έχουμε. Και όχι η τσεχία δεν είναι κανένα μεγαθήριο ούτε καμιά ομαδάρα ούτε πιστεύω ότι έχει καλύτερους παίκτες από εμάς, σαφώς είναι πιο ομάδα από εμάς. ήμασταν στο πιο εύκολο προολυπιακό, πολλοί συγκρίνουν την αποτυχία τη δική μας με την αποτυχία των λιθουανών, κροατία και σερβία. Συγνώμη αλλά αυτές οι ομάδες αποκλείστηκαν από πολύ καλύτερες ομάδες από την τσεχία .
Στο ΥΓ.1 εννοούσα ότι κάποιοι δε σέβονται τον Πιτίνο, όχι όλοι (το διόρθωσα στην τελευταία παράθεση του ποστ μου). Λάθος μου που δεν το έγραψα εξαρχής, και ζητώ συγγνώμη αν έδωσα την εντύπωση ότι τους ''τσουβαλιάζω'' όλους.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 11:50 am

BillyPao έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 11:06 am

ΥΓ 2. Το ''σκεπτόμενο'' μπάσκετ της άμυνας, του ''ξύλου'' και του ανύπαρκτου επιθετικού ταλέντου τελείωσε, ας το καταλάβουν επιτέλους κάποιοι. Οι αγώνες κερδίζονται πρώτα από την επίθεση και μετά από την άμυνα. Δε θέλω να το παινευτώ, αλλά δικαιώνομαι για ακόμα μια φορά και κάτι μου λέει πως δεν είναι η τελευταία.
Δηλαδη θες να πεις πως η Τσεχια κερδισε τον Καναδα απο την επιθεση και με το περισσοτερο ταλεντο ή η Ελλαδα την Τουρκια αναλογα;

Με ξυλο και αμυνα μονο δεν πας πουθενα αλλα ουτε μονο με επιθεση και ταλεντο (Ο Καναδας πχ δεν πηγε και μακρια). Βλεπεις τι εχεις και αναλογα πορευεσαι.

Η Ελλαδα στην Σαιταμα δεν κερδισε με ξυλο και αμυνα, αλλα ουτε με αθλητικοτητα και τρελλους σουτερ. Κερδισε γιατι εκμεταλευτηκε τα οπλα που ειχε. Βεβαια αυτο ηταν 15 χρονια πριν. Ισως να θεωρειτε ξεπερασμενο.
Φιλικα, καμια κοντρα. Καθε αποψη σεβαστη.

ΥΓ Σεβασμο σε καθε προπονητη, ειτε ειναι ο Πιτινο ειτε ο Σκουρτοπουλος ειτε ο Μισσας. Ολοι κανουν την δουλεια τους και κρινονται απο τα αποτελεσματα. Και ο Σκουρτοπουλος πχ ενα παιχνιδι με Βραζιλια εχασε και τον εκραζαν ολοι, στα αλλα παιχνιδια μια χαρα κερδιζε η ομαδα. Και δεν ειμαι και φαν του Σκουρτοπουλου.

2
2 Εικόνα
BillyPao

allstar
Reactions: 1394
Δημοσιεύσεις: 3507
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Δευ Ιούλ 05, 2021 12:10 pm

Hipster έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 11:50 am
BillyPao έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 11:06 am

ΥΓ 2. Το ''σκεπτόμενο'' μπάσκετ της άμυνας, του ''ξύλου'' και του ανύπαρκτου επιθετικού ταλέντου τελείωσε, ας το καταλάβουν επιτέλους κάποιοι. Οι αγώνες κερδίζονται πρώτα από την επίθεση και μετά από την άμυνα. Δε θέλω να το παινευτώ, αλλά δικαιώνομαι για ακόμα μια φορά και κάτι μου λέει πως δεν είναι η τελευταία.
Δηλαδη θες να πεις πως η Τσεχια κερδισε τον Καναδα απο την επιθεση και με το περισσοτερο ταλεντο ή η Ελλαδα την Τουρκια αναλογα;

Με ξυλο και αμυνα μονο δεν πας πουθενα αλλα ουτε μονο με επιθεση και ταλεντο (Ο Καναδας πχ δεν πηγε και μακρια). Βλεπεις τι εχεις και αναλογα πορευεσαι.

Η Ελλαδα στην Σαιταμα δεν κερδισε με ξυλο και αμυνα, αλλα ουτε με αθλητικοτητα και τρελλους σουτερ. Κερδισε γιατι εκμεταλευτηκε τα οπλα που ειχε. Βεβαια αυτο ηταν 15 χρονια πριν. Ισως να θεωρειτε ξεπερασμενο.
Φιλικα, καμια κοντρα. Καθε αποψη σεβαστη.

ΥΓ Σεβασμο σε καθε προπονητη, ειτε ειναι ο Πιτινο ειτε ο Σκουρτοπουλος ειτε ο Μισσας. Ολοι κανουν την δουλεια τους και κρινονται απο τα αποτελεσματα. Και ο Σκουρτοπουλος πχ ενα παιχνιδι με Βραζιλια εχασε και τον εκραζαν ολοι, στα αλλα παιχνιδια μια χαρα κερδιζε η ομαδα. Και δεν ειμαι και φαν του Σκουρτοπουλου.
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι στο σύγχρονο μπάσκετ οι αγώνες κερδίζονται όλο και πιο συχνά πρώτα από την επίθεση και μετά από την άμυνα. Προφανώς αυτό δε συμβαίνει πάντα και συχνά απαιτείται ένας συνδυασμός και των 2, αλλά η τάση είναι αυτή που προείπα ή τουλάχιστον αυτή την εντύπωση αποκομίζω εγώ. Επίσης φιλικά, χωρίς καμία διάθεση κόντρας. Κάθε άποψη σεβαστή.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 542
Δημοσιεύσεις: 1475
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 05, 2021 12:25 pm

Hipster έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 11:50 am
BillyPao έγραψε:
Δευ Ιούλ 05, 2021 11:06 am

ΥΓ 2. Το ''σκεπτόμενο'' μπάσκετ της άμυνας, του ''ξύλου'' και του ανύπαρκτου επιθετικού ταλέντου τελείωσε, ας το καταλάβουν επιτέλους κάποιοι. Οι αγώνες κερδίζονται πρώτα από την επίθεση και μετά από την άμυνα. Δε θέλω να το παινευτώ, αλλά δικαιώνομαι για ακόμα μια φορά και κάτι μου λέει πως δεν είναι η τελευταία.
Δηλαδη θες να πεις πως η Τσεχια κερδισε τον Καναδα απο την επιθεση και με το περισσοτερο ταλεντο ή η Ελλαδα την Τουρκια αναλογα;

Με ξυλο και αμυνα μονο δεν πας πουθενα αλλα ουτε μονο με επιθεση και ταλεντο (Ο Καναδας πχ δεν πηγε και μακρια). Βλεπεις τι εχεις και αναλογα πορευεσαι.

Η Ελλαδα στην Σαιταμα δεν κερδισε με ξυλο και αμυνα, αλλα ουτε με αθλητικοτητα και τρελλους σουτερ. Κερδισε γιατι εκμεταλευτηκε τα οπλα που ειχε. Βεβαια αυτο ηταν 15 χρονια πριν. Ισως να θεωρειτε ξεπερασμενο.
Φιλικα, καμια κοντρα. Καθε αποψη σεβαστη.

ΥΓ Σεβασμο σε καθε προπονητη, ειτε ειναι ο Πιτινο ειτε ο Σκουρτοπουλος ειτε ο Μισσας. Ολοι κανουν την δουλεια τους και κρινονται απο τα αποτελεσματα. Και ο Σκουρτοπουλος πχ ενα παιχνιδι με Βραζιλια εχασε και τον εκραζαν ολοι, στα αλλα παιχνιδια μια χαρα κερδιζε η ομαδα. Και δεν ειμαι και φαν του Σκουρτοπουλου.
στη Σαιταμα η Ελλαδα ειχε 12 παικτες, ο καθορισμος της 12αδας μεταξυ 2005-2010 αποτελουσε πονοκεφαλο για τον προπονητη. Δειτε τωρα που φτασαμε, να ειναι στη 12 αδα παικτες οπως ο κατσιβελης, ο ρογκαβοπουλος και ο καββαδας

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”