Προπονητής Εθνικής Ομάδας

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 12:50 pm

Απόσπασμα νέας συνέντευξης Πιτίνο:


Υπάρχει υπογεγραμμένο συμβόλαιο συνεργασίας με την ομοσπονδία;

«Όχι, είπα στον κ. Βασιλακόπουλο ότι μου αρκεί ο λόγος. Δεν χρειάζεται να υπάρχει συμβόλαιο άλλωστε, αφού δεν πρόκειται να πληρωθώ».

Μπροστά μας έχουμε εκλογές στην ομοσπονδία. Πιστεύετε ότι θα είσαι εσύ τελικά ο προπονητής της Εθνικής;

«Για αυτό ακριβώς και ήρθα στην Ελλάδα. Συναντήθηκα με τους ανθρώπους της Ελληνικής Ομοσπονδίας για να προχωρήσουμε την διαδικασία. Μπροστά μας υπάρχουν εκλογές στην ομοσπονδία και ενδεχομένως να υπάρξει αλλαγή στο διοικητικό καθεστώς. Εγώ προσφέρω τις υπηρεσίες μου στην Εθνική χωρίς να πληρωθώ. Δεν θα έχω πρόβλημα, αν θα θέλουν Ελληνα προπονητή ή κάποιον άλλον. Δεν θα έχω πρόβλημα αλήθεια. Εθελοντικά προσφέρω τις υπηρεσίες μου. Δεν θέλω λεφτά, δεν θέλω τίποτα για αυτό. Και αν θέλουν να συνεχίσω να είμαι ο προπονητής της Εθνικής, θα είμαι. Αν θα έρθει κάποιος άλλος να διοικήσει την ομοσπονδία και θα θέλει άλλον προπονητή, είμαι οκ. Κανένα πρόβλημα».

Πότε εκτιμάται ότι θα ξεκαθαρίσει το θέμα;

«Αυτή την στιγμή είμαι ο προπονητής της Εθνικής. Όπως είπα, αν κάποιος άλλος έρθει στην διοίκηση της ομοσπονδίας και θέλει να αλλάξει τα πράγματα, δεν υπάρχει θέμα».

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2334
Δημοσιεύσεις: 6942
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 12:55 pm

Δεν εχει επαγγελματική μπασκετική λογική ότι διαβάζουμε από τον Πιτίνο.
Είναι ξεκάθαρο ότι χρησιμοποιεί και θα χρησιμοποιήσει την εθνική για προσωπικούς λόγους αυτοπροβολής, ειδικά αν το μίνι τουρνουά γίνει στον Καναδά.

Δηλαδή θέλει να μας πει οτι σχεδιάζει αφιλοκερδώς την επόμενη μέρα της Εθνικής αλλά μπορεί ανά πάσα στιγμή να παραιτηθεί των υποχρεώσεων του μόλις εμφανιστεί άλλος;
Παραλογο απλά.

Ιτούδης/Σφαιρό είναι οι καλύτεροι διάδοχοι της κατάστασης αυτή τη στιγμή. Ακόμα καλύτερα αν συνεργαστούν και οι 2, aka USA style.

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 5:10 pm

Το USA style με Ιτούδη,Σφαιρόπουλο και Σκουρτόπουλο(για να υπάρχει σύνδεση με τα παράθυρα) το θεωρώ το καλύτερο δυνατό σενάριο.
Δένεις την αμυντικογενή λογική του Σφαιρόπουλου με την πιο "Αμερικάνικη" λογική του Ιτούδη, κάτι που θα χρειαστεί αφού πλέον δεν είμαστε για σετ παιχνίδι σε καμιά περίπτωση.
Τον ίδιο τον Ιτούδη δε που φαίνεται ότι κοιτάει και προς Αμερική σίγουρα θα τον ενδιέφερε να προπονήσει Γιάννη.

Λόγω Γιάννη πολλοί Αμερικάνοι θα τον προσέξουν, μια πιθανή επιτυχία θα του ανοίξει πόρτες και βέβαια αν πει κι έναν καλό λόγο ο Γιάννης σίγουρα θα μετρήσει απέναντι.

Για να τα λέμε όλα κι ο Πιτίνο για αυτό θέλει να προπονήσει την Εθνική όχι επειδή είναι φιλέλληνας και του αρέσει το τζατζίκι

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
sni79per

 euroleague
Reactions: 9
Δημοσιεύσεις: 1677
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 24, 2010 11:53 am
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 5:19 pm

Ε τι να κανει;
να μπαστακωθει αν του πουν δεν σε θέλουμε;

0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4023
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 6:31 pm

Μας κοροιδεύει ο Pitino; Δεν έχει έγγραφη επιβεβαίωση, αλλά λέει πως είναι ο προπονητής βασιζόμενος στο ότι έδωσε το λόγο του σε έναν παράγοντα που πιθανότατα να αλλάξει σύντομα; Θα συμφωνήσω με το USA style που αναφέρατε, ειδικά το Ιτούδης-Σφαιρό μοιάζει ιδανικό, αλλά έχω μια ειλικρινή απορία, στα μελλοντικά προκριματικά ποιος θα κοουτσάρει αφού θα έχουν υποχρεώσεις με την Ευρωλίγκα; Σκουρτόπουλος και μετά θα παραδίδει τη σκυτάλη;

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 08, 2020 8:05 pm

pan24 έγραψε:
Σάβ Αύγ 08, 2020 5:10 pm

Για να τα λέμε όλα κι ο Πιτίνο για αυτό θέλει να προπονήσει την Εθνική όχι επειδή είναι φιλέλληνας και του αρέσει το τζατζίκι
Ο Πιτινο είναι attention **, σε βαρουφακιστικο επίπεδο και λίγα λέω. Είναι ικανός να αρχίσει ** στη Νέα Υόρκη μπας και τον δείξει η τηλεόραση να δίνει τη μάχη με τον κορωνοιο. Η ιδέα ότι θα είναι στο προσκήνιο σε ένα γεγονός όπως οι ΟΑ τον εξιτάρει. Μπορεί νομίζει οτι θα τον πάρουν και για GM στο ΝΒΑ, κάτι που κυνήγησε με επιμονή που προκάλεσε ποικίλα σχόλια πέρυσι. Πάω στοίχημα ότι ήδη προβαρει τις ατάκες των συνεντεύξεων τύπου στον καθρέφτη του. Αυτό δε σημαίνει πάντως ότι είναι και ακατάλληλος για ένα τέτοιο τουρνουά, όπου τα περιθώρια της τακτικής (οπου σε σχεση με τους ευρωπαιους κοουτς είναι ρουκουνας) είναι συγκεκριμένα και οι ηρωικές ομιλίες τύπου Αλεφα και Παναγούλια μάλλον παίζουν μεγαλύτερο ρόλο από τα συστήματα, χώρια που με όλο το τσιρκοειδες του στιλ θα απορροφήσει και πίεση από την ομάδα, αφού όλες οι κάμερες θα πέφτουν πάνω του, μάλλον περισσότερο κι από το Γιάννη.

Φυσικά προτιμώ την άλλη επιλογή, αλλά τέλος πάντων μπορεί να λειτουργήσει μια χαρά ο χαζοΡικ σε τέτοια φάση. Κι αν αποτύχουμε όπως τότε στο Καράκας το κράξιμο θα το φάει αυτός και λιγότερο οι παίκτες.

Τώρα έκανε μια προφορική συμφωνία που θα πρέπει να τη σεβαστεί ο επομενος... γιατί; Δηλαδη αν εγω αγοράσω ένα νυχτερινό κέντρο κι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έχει υποσχεθεί στη Φωτεινή Πατσιουρα οτι θα την αφήνει να κάνει pole dancing επειδή δε ζητάει λεφτά, θα πρέπει να της παραχώρησω το κέντρο της πίστας;

Λόγος επεξεργασίας: Ανάρμοστο λεξιλόγιο

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 10, 2020 9:47 pm

Δεν ξέρω (όταν και εφόσον γίνει το προολυμπιακό τουρνουά) ποιος θα μας καθοδηγήσει, αυτό που αρχίζω και πιστεύω είναι πως αν δεν κατέβει κανένας NBAer στο συγκεκριμμένο τουρνουά έχουμε τις περισσότερες πιθανότητες να προκριθούμε. Όχι οι Καναδοί παίκτες, όχι ο Satoranksy, όχι οι Korkmaz-Ilyasova-Osman, όχι ο Γιάννης. Να πάρουμε την πρόκριση και να έχουμε τον Γιάννη στο τουρνουά όπως οι Γάλλοι είχαν τον Gobert το 2016.

Όσο για τον προπονητή και εμενα θα μου άρεσε να ακολουθήσουμε το μοντέλο των ΗΠΑ, αλλά με χρεωκοπημένη ομοσπονδία μόνο αμισθί θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί αυτό. Όσο για τον Pitino είναι ικανός για το καλύτερο (να τα σαρώσει όλα-χλωμό το βλέπω) ή για το χειρότερο (να χάσουμε και από την Κίνα). :D :banana:

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 11, 2020 7:21 am

Το κακό με τον Πιτίνο είναι ότι όπως απομυθοποιήθηκε για όσους φιλάθλους τον θεωρούσαν μάγο το ίδιο συνέβη και με τους παίκτες. Εντάξει τακτικά θα ήταν έως απίθανο να ήταν στο επίπεδο των προπονητών της Ευρωλίγκα αλλά είχε πάνω του έναν μύθο, είχε ένα πέρασμα από τον Παναθηναϊκό που για πολλούς ήταν μαγικό. Τώρα αν είναι στο τουρνουά (αν γίνει) δεν βλέπω πως θα εμπνεύσει δυστυχώς.
Σφαιρόπουλος-Ιτούδης ιδανικό μου ακούγεται και εμένα.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 11, 2020 3:07 pm

Conan1982 έγραψε:
Τρί Αύγ 11, 2020 7:21 am
Το κακό με τον Πιτίνο είναι ότι όπως απομυθοποιήθηκε για όσους φιλάθλους τον θεωρούσαν μάγο το ίδιο συνέβη και με τους παίκτες. Εντάξει τακτικά θα ήταν έως απίθανο να ήταν στο επίπεδο των προπονητών της Ευρωλίγκα αλλά είχε πάνω του έναν μύθο, είχε ένα πέρασμα από τον Παναθηναϊκό που για πολλούς ήταν μαγικό. Τώρα αν είναι στο τουρνουά (αν γίνει) δεν βλέπω πως θα εμπνεύσει δυστυχώς.
Σφαιρόπουλος-Ιτούδης ιδανικό μου ακούγεται και εμένα.
Νομίζω πως συγκεκριμμένη μερίδα οπαδών (κυρίως του Παναθηναϊκού) τον μυθοποίησε και η ίδια ξεκίνησε να του τραβάει το πουλόβερ. Αν κάποιος έβλεπε την πορεία του σε επαγγελματικό επίπεδο (Celtics) αλλά και σε εθνική ομάδα (το φιάσκο του Πουέρτο Ρίκο) θα ήταν ψιλιασμένος για το τι μπορεί να πετύχει.

Το καλό με τον Pittino είναι πως όταν μιλάει (ακόμη και όταν λέει άστοχα πράγματα) σου κινεί την προσοχή να τον ακούσεις. Αυτό το είχε ο Ιωαννίδης, σε ελληνική βερσιόν, τη δεκαετία του '90 και για λίγο πιο μετά. Το κακό είναι πως οι δημοσιογράφοι του μπάσκετ δεν μπορούσαν να γράψουν τότε τα στραβά του Rick γιατί αρκετοί από αυτούς είναι υποτακτικοί (ήθελα να γράψω πιο χοντρή λέξη)προς τα μεγέθη. Είτε αφορά παίκτες, είτε προπονητές ,είτε προέδρους, είτε οπαδούς.

Το ξαναγράφω πάλι, μακάρι να γίνουν τα προολυμπιακά χωρίς κανέναν από το ΝΒΑ. Αγωνιστικά ίσως μας συμφέρει και ας είναι προπονητής ο Rick στην τελική. :P :banghead:

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνική Ανδρών”