Yorgos {Αποστολή Basketforum}: UNICS Kazan - Virtus Bologna. Game 2/Semis Eurocup [2021]

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2332
Δημοσιεύσεις: 6942
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 15, 2021 9:20 am

O Yorgos μας στέλνει μαγικές φωτογραφίες από το ταξίδι του στη Ρωσία, όπου και παρακολούθησε το παιχνίδι Unics-Bologna. Aπολαύστε!


:obey: :obey: :obey:

9
7 Εικόνα 1 Εικόνα 1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
PeristeriBCfan

 a1greece
Reactions: 431
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Τρί Δεκ 24, 2019 10:07 pm
Τοποθεσία: Περιστερι
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant-Kawhi Leonard
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 15, 2021 10:05 am

Αυτά είναι! Πες μας εμπειρίες απο την χωρα Yorgos, ειδικά στην κόβιντ εποχή! Βλέπω δροσουλα ειχε :mrgreen:

Επίσης,στο αγωνιστικό, πως κατάφερε η Βίρτους με Μιλος-Μπελινελι να μην περάσει Euroleague, απορίας αξιο...

0
Favorite players: Kobe Bean Bryant
Άβαταρ μέλους
Gino_Bill

 a1greece
Reactions: 150
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 5:15 pm
Τοποθεσία: Munich, DE
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Manu G, Saras, 3D, VC
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 15, 2021 10:50 am

Έλα, έκανε δουλειά η κυρία στα εισιτήρια με το χαπι εντ βλέπω :P courtside σου εξασφάλισε.

Στα σοβαρά τώρα, περιμένω αναλυτικότατη περιγραφή για τα μέρη εκεί πάνω, λίμνες, αλλαγή ηπείρων, υπερσιβηρικό, τα πάντα όλα φουλ κομπλέ.

Καλή συνέχεια στο ταξίδι!

0
Άβαταρ μέλους
irving

 euroleague
Reactions: 109
Δημοσιεύσεις: 1680
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2014 9:35 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 15, 2021 12:47 pm

τωρα εσυ θα μοιραστεις την εμπειρια η μας πικαρεις που εχουμε να μπουμε σε γηπεδο πανω απο χρονο? :D αστειευομαι προφανως. αναμενουμε τα σχολια.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 15, 2021 6:57 pm

Δυστυχώς χάνω το ΤΣΣΚΑ-Φενερ γιατί το έβαλαν 21 του μηνου. Φτου. Δεν πειράζει, έκλεισα εισιτήριο για τους τελικούς χόκεϊ στη Μόσχα, ελπίζω να πέσει αρκετό βρωμοξυλο.

Επιγραμματικά 5 πράγματα για το ταξίδι σε λίγο. Τώρα τρώω κάτι που δεν ξέρω τι είναι, ένα μενού στα Αγγλικά δεν υπάρχει την πανακοτα μου μέσα.

5
5 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 15, 2021 8:10 pm

Aν κατάλαβα καλά πανακότα ήταν αλλά με ξινόγαλο, ακτινίδιο, φλούδες από λάιμ και παίζει να είχαν πετάξει και καμία γριά Μοσχοβίτισσα μέσα, τέλος πάντων.

Λοιπόν itinerary:
Καταρχήν οι φωτό είναι μάπα διότι την τρίτη μέρα στο ταξίδι η μηχανή μου απεβίωσε αιωνία της η μνήμη, οπότε βγάζω φωτό με το κινητό, που το πήρα μαϊμουδένιο στη Βραζιλία Μαύρη Παρασκευή από μια μαύρη (κυριολεκτικά όμως) και περιέργως είναι στην τρίτη του χρονιά, αλλά για φωτό δεν κάνει.

Αρκτικός Κύκλος: Αποκάλυψη, αν δεν πας παράλαειψη. Το Μουρμάνσκ Σοβιετία εντελώς, είδαμε Βόρειο Σέλας σε ΜΟΝΑΔΙΚΗ παράσταση από το πρώτο βράδυ, μετά θάλασσα του Μπάρεντς με έλκηθρο (φοβερά τοπία) και κερασάκι στην τούρτα τα snowmobile στην τούνδρα με το χιόνι να πέφτει άφθονο. Μακάρι να είχα 2-3 μέρες ακόμη , αλλά ο ηρωικός συνταξιδιώτης μου είχε μόνο 8 μέρες στη χώρα κι έπρεπε να την κάνουμε για Βαϊκάλη.

Βαϊκάλη ό,τι και να πω είναι λίγο, παγωμένη ακόμη την πετύχαμε (και νομίζω μόνο έτσι αξίζει), με παγωμένα κύματα :shock: , διάφανους πάγους, στρατιωτικά τζιπάκια με φωτογραφίες του Στάλιν να τη διασχίζουν πάνω στον πάγο που σε κάποια σημεία έσπαγε και σε άλλα έκανε φυσσαλίδες ή σταλαγμίτες. Στενοχωρήθηκα που δεν είχα φωτογραφική μηχανή, παπάδες κάνεις εκεί, μοναδικό μέρος, αντάξιο του Salar de Uyuni στη Βολιβία. Όπως και σε όλα τα άλλα μέρη ήμασταν ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ, ούτε ένας τουρίστας, τα καλά της κορώνας, είδαμε τη χώρα όπως την έβλεπαν την εποχή του Στάλιν, χωρίς Κινέζους, drone, γιιαπηδοτουρίστες, backpackers, γκρουπ και σουβενιράδικα. Μοναδική εμπειρία.

Από κει κι έπειτα συνέχισα μόνος μου, είχε Σιβηρία και μπόλικο τραίνο. Ιρκούτσκ πολύ συμπαθητικό με καλτ στριπτητζάδικο, Κρασνογιάρσκ χαριτωμένο, Νοβοσιμπίρσκ μεγαλειώδες (ΦΟΒΕΡΗ παράσταση μπαλέτο -υπερπαραγωγή με απίστευτα κουστούμια, σκηνικά, 70 χορευτές και 45 άτομα ορχήστρα, πήρα μπροστινό εισιτήριο και ξοδεύτηκα: 5,5 ευρώ) , αλλά η καρδιά μου ανήκει στο Τομσκ, πραγματικά όμορφη πανεπιστημιούπολη με ζωή, ωραία καφέ, αλλά και μια απομονωμένη μελαγχολία όπως πρέπει να είναι η Σιβηρία. Το Τομπόλσκ είχε όμορφο Κρεμλίνο, το Tyumen αδιάφορο κι έκανα και την αποκοτιά και πήγα σε κάτι κουφά που δεν πάει κανείς, πχ στο Kyzyl με τους Μογγόλους (εξαιρετικό το μουσείο με τους Σκύθες) και το Abakan που πήγα να δω κάτι μενίρ αλλά με σταμάτησε η αστυνομία επειδή δεν είχα κάνει registratur και συνεννοηθήκαμε μια χαρά ότι δε θα δώσω μπαξίσι αλλά θα βγάλουμε σέλφι με τους Μογγολομπάτσακλες στις 3.30 το πρωί κι ενώ είχαν σταματήσει το λεωφορείο στη μέση του πουθενά.

Άφησα τη Σιβηρία πίσω και πήγα στο Ταταρστάν και το ΚΑζάν, όπου δεν κατάλαβα και εγκλωβίστηκα στο τζαμί για την παρασκευιάτικη προσευχή, ό,τι έκαναν οι άλλοι μπροστά στον ιμάμη έκανα κι εγώ (γονάτιζα, προσκύναγα, πλενόμουν) και τελικώς δε με ανασκολόπισαν. Πολύ αξιόλογη πόλη τη Καζάν, με το καλύτερο Κρεμλίνο μέχρι στιγμής. Στο Νίζνυ είχε ένα ωραίο τελεφερίκ και καλτ συνάντηση με έναν παππού στο διαμέρισμα του Σαχάροβ, το Βλαντιμίρ κουκλίστικο κι ελπίζω να επιστρέψω εκεί κοντά για το Suzdal.

Στη Μόσχα έχασα την πτήση μου για το Πετροζαβόντσκ επειδή οι γάτες της Pobeda άλλαξαν την πύλη χωρίς να το γράψουν στην οθόνη της αρχικής πύλης εξόδου και την ανακοίνωση την έκαναν στα Ρώσικα αφού Ρωσία είσαι για. Οπότε έχασα την ευκαιρία να δω το Kizhi, που ήταν και από τα χάιλάιτ. Δε βαριέσαι, όλα για καλό γίνονται, όπως ήμουν στο αεροδρόμιο πήρα την πρώτη πτήση που βρήκα και πέτα αξα για Ροστόφ όπου το ξενοδοχείο που έκανα κράτηση πριν μπω στο αεροπλάνο αποφάσισε τελικά ότι δε δέχεται ξένους και με πέταξε στις 2.30 στο δρόμο. Χοσπιτάλιτι, όχι αστεία. Πήγα Κρασνοντάρ (ελαφρώς αδιάφορο), μετά Άντλερ και χθες ήμουν στο φοβερό χιονοδρομικό κέντρο Ρόζα Κουτόρ, εκπληκτικά τοπία, μετά πήγα στη ντάτσα του Στάλιν (δε χάνονται αυτά) κι εν τέλει Σότσι, που περίμενα να δω ένα Λουτράκι στο πιο κιτς και τελικώς προέκυψε μια καταπράσινη και καλαίσθητη πόλη, αν εξαιρέσεις την άθλια παραλία, αλλά τι να κάνουν οι άνθρωποι, αυτήν έχουν.

Μένει ακόμη πτήση με αεροπλανάκι πάνω από τον Καύκασο, επίσκεψη στην Ελίστα με τους εξόριστους Θιβετιανούς, φυσικά Στάλινγκραντ και μετά Μόσχα για τεστ PCR, ματσάρα χόκεϊ και ίσως και καμιά εκδρομούλα προς Suzdal ή Τούλα.

Α, αρρώστησα κιόλας με πυρετούλη και βηχαλάκι, αλλά βασικά είχα καταρροή και ατέλειωτα φτερνίσματα, οπότε μάλλον κορωνοϊός δεν ήταν, ε αν ήταν με γεια του με χαρά του, αρκεί να βγει αρνητικό το τεστ και να μπορέσω να πετάξω την άλλη εβδομάδα.

Εντυπώσεις:
Φαγητό: το ρώσικό αδιάφορο, αλλά με το ρούβλι να έχει πάρει τον κατήφορο μπορώ και τρώω σε ένα καλό εστιατόριο την ημέρα (έχει άπειρα και μαγειρεύουν ΠΟΛΥ καλά, δεν είανι ντεμέκ), με ξένη κουζίνα, από Γεωργιανή (έρωτας) μέχρι Ταϊλανδέζικη. Πολύ καλά εστιατόρια και καφέ σε τιμές εξευτελιστικές για Ελλάδα :obey: . Πόντος και για τους φούρνους, πολλοί εκ των οποίων είναι εξιοπρεπέστατοι.

Ρώσοι: Καταθλιπτικοί, αντικοινωνικοί (4 εβδομάδες στη χώρα και με έχουν ρωτήσει ΜΙΑ φορά από που είμαι), πολύ κακοί στις υπηρεσίες και... καραφλοί. Δεν έχω δει πιο καραφλό λαό, όποιος δεν έχει φαλάκρα στα 30 του εδώ είναι αρχιγκόμενος και ρίχνει και την Ιρίνα Σάικ. Έψαξα και βρήκα πως είναι γενετικό. Εδώ που τα λέμε και πολλές κοπέλες έχουν αραιά μαλλιά, σε βαθμό που λες αν πάει να λουστεί αυτή θα γυρίσει Σινίντ Ο Κόννορ, μη σου πω και Δαλάι Λάμα. Χωρίς υπερβολή υπολογίζω πως 40ρηδες χωρίς καράφλα πρέπει να είναι κάτω του 15% και στους 30ρηδες πρέπει να είναι γύρω στο 60%, εδώ και πολλοί 20+ είναι Καράσεφ κανονικότατοι.

Ρωσίδες: Άσχημες, ελαφρώς αρκουδιάρες, μεγάλες μύτες, άσχημα ζυγωματικά, νταρντανογυναίκες, σαν τον Ντάρκο Μιλίτσεβιτς σε γυναίκα οι περισσότερες. Πόντος για τα ωραία μάτια και ορισμένες έχουν και πολύ ωραίο δέρμα. Πολύ συνεσταλμένες και γίνονται μαμάδες από πολύ νωρίς. Δεν έχω καράφλα, είμαι ο Μπραντ Πιτ.

Συγκοινωνίες: Άψογες, είμαι εντυπωσιασμένος. Ακόμη και τα πιο παλιά τραίνα είναι πολύ καλά οργανωμένα, γέλιο με τις νταρντανοσυντρόφισσες υπεύθυνες που σε ξυπνάνε όλο γλύκα (σπρώξιμο, μπινελίκι, κι αν δεν ξυπνάς σου ρίχνουν και νερό). Τα νέα τους τραίνα εξαιρετικά, καλό δίκτυο λεωφορείων, αποκάλυψη το Yandex, που είναι κάτι σαν το Uber αλλά καλύτερο, το βούτηξαν κάτι στρατηγάρες από αυτόν που το έστησε απ' ό,τι διάβασα, τώρα και στο χρηματιστήριο.

Συνεννόηση: Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν, έστω τα βασικά τα μιλάνε απειροελάχιστοι, πολλές φορές περνάνε 2 και 3 μέρες χωρίς να έχω βρει άνθρωπο να καταλαβαίνει έστω τα βασικά. Αν είναι φιλότιμοι μπορεί και να βάλουν καμία φράση στο google translate, αλλιώς σε γράφουν, σα να πέρασε μια μύγα από μπροστά τους, με τις μπαμπούσκες να είναι χειρότερες από τους άντρες.

Βιοτικό επίπεδο: Γενικά ανώτερο του αναμενομένου, είναι μια χώρα κάπου ανάμεσα στον πρώτο και το δεύτερο κόσμο, πιο κοντά στον πρώτο θα έλεγα. Προφανως ιο φτωχή η επαρχία, αλλά τ απερίμενα χειρότερα.

Κόστος: Γενικά χαμηλό, έυκολα τρως ΚΑΛΑ με 12 ευρώ, κανονικά με 5, φτηνατζήδικα με 3. Ένα απλό δωμάτιο σεμνού ξενοδοχείου έχει 20-25 ευρώ, σε 4στερο μένεις συνήθως με 35-40, 4 ώρες τραίνο στοιχίζουν περίπου 8 ευρώ, ενώ σε μεγάλες διαδρομές πέφτει το κόστος, πχ κουκέτα για 17 ώρες υπερσιβηρικού κόστισαν 35 ευρώ. Εισιτήριο τελικών χόκεϊ 10 ευρώ, Καλή θέση στο ματς της χρονιάς στο Καζάν 7 ευρώ.

Φύση: Χιόνι και τα περισσότερα δέντρα φυλλοβόλα, άρα ολίγον καταθλιπτική η φύση. Ο ΚΑύκασος είναι μια κατηγορία μόνος του, άλλη φύση, άλλο κλίμα, άλλη ομορφιά με έλατα κλπ που δε χάνουν τα φύλλα τους το χειμώνα ενώ επειδή φτάνουν μέχρι τη θάλασσα δημιουργούν άλλη αίσθηση.

Covid: Από την πόλλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα. Μάσκες κανείς και πουθενά, σε βαθμό που γελάω, εχθές έκανα βίντεο περπατώντας το τραίνο ψάχνοντας να βρω ΕΝΑΝ με μάσκα και βρήκα έναν στο όγδοο βαγόνι κι αυτός επειδή κοιμόταν, πάω στοίχημα μόλις ξυπνήσει θα τη βγάλει. Τα πάντα ανοιχτά, καμία απολύμανση, συνωστισμός και το 70% είναι αρνητές επειδή "είναι κόλπο του Πούτιν", "δε δουλεύουν αυτά", "εγώ είμαι νέος" κλπ. Όταν μπήκα στη χώρα είχαν εμβολιαστεί μόλις 4εκ από τα 145.

Αυτά, όταν έρθει η ώρα θα γραφτεί και ιστορία. Την υγειά μας να έχουμε.

13
5 Εικόνα 5 Εικόνα 3 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Απρ 15, 2021 9:51 pm

Ταξιδαρα Yorgos :p Μπαίνει στο τοπ30?

Ρε μήπως να πάω Πάσχα στο Μαρόκο χύμα στο κύμα? Τα ταξίδια με κοβιντ απτα τελευταία χωρίς ζάπινγκοτουρίστες μου φαίνονται

Για να πας Ρωσία τι παίζει με βίζα κλπ? Είναι τοσο εύκολο να αλλάζεις πόλεις χωρίς προκρατηση?

<3 στους Ρώσους που λένε για σχέδιο πουτιν αλλά και σε πουτιν που τελικά λιγότερο αυταρχικός είναι απτους δυτικούληδες.

*αν δεν πετύχεις κοβιντ-ζιροου εξαρχής αλά ΝΑ Ασία-Ωκεανία-Ισλανδία-Νορβηγία τα διάφορα μέτρα(μάσκες-ψευτολοκνταουν δηλαδή) λίγη διαφορά κάνουν ενώ ο τρόπος επιβολής τους και γενικότερα η διαχείριση της πανδημίας, γίνεται όλο και σαφέστερο ότι περισσότερο εξυπηρετούν τελικά την πιο άμεση μετάβαση στην 4η βιομ επανάσταση και στο μετανεωτερικο πρότυπο του human+ όπου η βιοτεχνολογια θα παίζει καίριο ρόλο στις ζωές μας.

Το προβλημα φυσικά είναι ότι μέσω των πράσινων(το νέο μαύρο) διαβατηρίων και λοιπών παραλογων κατά ταλλα υποχρεωτισμων προωθείται μια ισοπεδωτική υποταγή. Οποιος δεν θέλει να καβαλήσει όλο αυτό το τρενάκι της "εξέλιξης" φαίνεται ότι θα είναι ολοένα και πιο δύσκολο να συνεχίσει να διαβιει εντός κοσμοπολεων και μόνη (ίσως) λύση ναναι η επαρχία. Και εκεί φυσικά μπορεί να σε βρει η "πράσινη οικονομία" πχ με τις άχρηστες α/γεν.

Πφφφ μακρυγορησα... Πως πάμε στην παγωμένη λίμνη είπαμε?

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 16, 2021 4:17 am

Η βίζα έχει τη διαδικασία της, είτε πας μόνος σου στο κέντρο βίζας είτε μέσω πρακτορείου, μαζί με την υποχρεωτική ασφάλιση για νέα μήνα βγαίνει περίπου στα 100-130 ευρώ. Από κει και πέρα, ουσιαστικά δίνεις κάποιες εικονικές κρατήσεις για 2-3 πόλεις, τις οποίες δεν είσαι υποχρεωμένος να τηρησεις, μπορείς δηλαδή και ξενοδοχεία να αλλάξεις και διαδρομές κατά το δοκούν . Θεωρητικά όμως πρέπει σε καθα ξενοδοχείο μα σου κάνουν registration, δίνοντας σου και το αντίστοιχο χαρτί. Υποτίθεται πως πια δεν είναι υποχρεωτικό αν δε μείνεις πάνω από 3 βράδια σε κάποιο μέρος και μου είπαν ότι προσφάτως αυτό ανέβηκε στα 7 βράδια. Στην πράξη όλοι βαριούνται να κάνουν τη διαδικασία, οπότε κουβαλάς μαζί σου μόνο όσα registration σου έδωσαν κι αν σε σταματησει η αστυνομία (που κανονικά δεν θα πρέπει να το κάνει αφού δεν έχεις μείνει πάνω από 8 συνεχόμενα βράδια στο ίδιο μερος) κάνεις ό,τι κι εγώ: το μαλέα.

Αρνητικό PCR για να μπεις και να βγεις από τη χώρα. Για την έξοδο κάνουν τεστ στα 3 μεγάλα αεροδρόμια της χώρας, που βγαίνει σε λιγότερο από 3 ώρες και κοστίζει περίπου 25 ευρώ. Για τεστ αλλού, τεράστια διαδικασία, συνεννόηση με παντομίμα και αποτελέσματα σε 48-72 ώρες...

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 16, 2021 12:42 pm

Πηγες και καθολου Καμτσακα/Far East/Chukotka/Sakha Republic/Sakhalin ;

Καποιοι Ρωσοι λενε οτι ειναι απ τα καλυτερα μερη της Ρωσιας απο φυσικη ομορφια.

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 16, 2021 12:59 pm

Reaper έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 12:42 pm
Πηγες και καθολου Καμτσακα/Far East/Chukotka/Sakha Republic/Sakhalin ;

Καποιοι Ρωσοι λενε οτι ειναι απ τα καλυτερα μερη της Ρωσιας απο φυσικη ομορφια.
Έτσι λενε όντως, αλλά φεν πξγα ούτε τωρα ούτε υην προηγουμένη φορά. Δεν είναι εποχή για εκεί (η Καμτσάκα πριν τον Ιούνιο είναι δύσκολη υπόθεση) αλλά κυρίως ταξιδεύω μόνος, το οποίο συνεπάγεται μεγαλύτερο κόστος και είναι ακριβά εκεί. Ό,τι είναι ανατολικά του Ιρκουτσκ παραμένει για άλλο ταξίδι. Είναι και τεράστια η χώρα, 11 ζώνες ωρών έχει, οπότε σε ένα μήνα δεν μπορείς παρά να κάνεις επιλογές. Σιγά σιγά, μη μας τελειώσει και ο πλανήτης!

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Gino_Bill

 a1greece
Reactions: 150
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 5:15 pm
Τοποθεσία: Munich, DE
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Manu G, Saras, 3D, VC
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 16, 2021 1:25 pm

Ταξιδάρα ακούγεται. Υπερσιβηρικό θέλω να κάνω, γιατί είναι και απίστευτο το πόσο μεγάλο μέρος του πλανήτη καλύπτεις, και ψήνω έναν φίλο μου μισό Ρώσο (από την μητέρα του - άκυρη πληροφορία δεν ξέρω γιατί την μοιράζομαι μαζί σας) που είναι φλούεντ, ώστε να μην υπάρχει θέμα συννενόησης.

Οπότε για να έχουμε μια εικόνα της διαδρομής

1) Έφτασες Μόσχα (πύλη εισόδου)
2) βόρεια "κοντά" στα σύνορα με Φινλανδία για βόρειο σέλας
3) νοτιοανατολικά Βαικάλη

μέχρι έδω με αεροπλάνο?

4) γύρισες από Βαικάλη-Ιρκούτσκ με τρένο προς Μόσχα.

Έπεσα καθόλου μέσα?

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 16, 2021 4:14 pm

Gino_Bill έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 1:25 pm
Ταξιδάρα ακούγεται. Υπερσιβηρικό θέλω να κάνω, γιατί είναι και απίστευτο το πόσο μεγάλο μέρος του πλανήτη καλύπτεις, και ψήνω έναν φίλο μου μισό Ρώσο (από την μητέρα του - άκυρη πληροφορία δεν ξέρω γιατί την μοιράζομαι μαζί σας) που είναι φλούεντ, ώστε να μην υπάρχει θέμα συννενόησης.

Οπότε για να έχουμε μια εικόνα της διαδρομής

1) Έφτασες Μόσχα (πύλη εισόδου)
2) βόρεια "κοντά" στα σύνορα με Φινλανδία για βόρειο σέλας
3) νοτιοανατολικά Βαικάλη

μέχρι έδω με αεροπλάνο?

4) γύρισες από Βαικάλη-Ιρκούτσκ με τρένο προς Μόσχα.

Έπεσα καθόλου μέσα?
Σωστά Αλλά έπαιξαν και αεροπλάνα στο δρόμο για τη Μόσχα. Και μετά πήγα προς Καύκασο, Μαύρη και Κασπία. Το πολύ το τραίνο το βαριέται κι ο πάπας πάντως, προειδοποιώ.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Απρ 16, 2021 5:06 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 12:59 pm
Reaper έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 12:42 pm
Πηγες και καθολου Καμτσακα/Far East/Chukotka/Sakha Republic/Sakhalin ;

Καποιοι Ρωσοι λενε οτι ειναι απ τα καλυτερα μερη της Ρωσιας απο φυσικη ομορφια.
Έτσι λενε όντως, αλλά φεν πξγα ούτε τωρα ούτε υην προηγουμένη φορά. Δεν είναι εποχή για εκεί (η Καμτσάκα πριν τον Ιούνιο είναι δύσκολη υπόθεση) αλλά κυρίως ταξιδεύω μόνος, το οποίο συνεπάγεται μεγαλύτερο κόστος και είναι ακριβά εκεί. Ό,τι είναι ανατολικά του Ιρκουτσκ παραμένει για άλλο ταξίδι. Είναι και τεράστια η χώρα, 11 ζώνες ωρών έχει, οπότε σε ένα μήνα δεν μπορείς παρά να κάνεις επιλογές. Σιγά σιγά, μη μας τελειώσει και ο πλανήτης!
Εκτος απ τις εμπολεμες ζωνες τον εχεις τελειωσει σχεδον :D

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Απρ 18, 2021 6:01 pm

Reaper έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 5:06 pm
yorgos έγραψε:
Παρ Απρ 16, 2021 12:59 pm


Έτσι λενε όντως, αλλά φεν πξγα ούτε τωρα ούτε υην προηγουμένη φορά. Δεν είναι εποχή για εκεί (η Καμτσάκα πριν τον Ιούνιο είναι δύσκολη υπόθεση) αλλά κυρίως ταξιδεύω μόνος, το οποίο συνεπάγεται μεγαλύτερο κόστος και είναι ακριβά εκεί. Ό,τι είναι ανατολικά του Ιρκουτσκ παραμένει για άλλο ταξίδι. Είναι και τεράστια η χώρα, 11 ζώνες ωρών έχει, οπότε σε ένα μήνα δεν μπορείς παρά να κάνεις επιλογές. Σιγά σιγά, μη μας τελειώσει και ο πλανήτης!
Εκτος απ τις εμπολεμες ζωνες τον εχεις τελειωσει σχεδον :D
Όχι φίλε μου, μένει πολυυυυυυ πράγμα ακόμη, αρκετό για 3 ζωές. Το μόνο που δυστυχώς σχεδόν έχω εξαντλήσει είναι αυτό που μου αρέσει περισσότερο, δηλαδή τα κυριότερα αρχαιολογικά μνημεία στον κόσμο. Αλλά οι χώρες είναι τεράστιες. Πχ η Ρωσία που λέγαμε, με 1-2 βράδια σε 15 επαρχίες από τις 50 που έχει δεν έξυσες ούτε την επιφάνεια. Ένα φοβερό σάιτ για να δεις τι έχεις κάνει και κυρίως τι όχι, είναι το nomadmania.com ,αξίζει τον κόπο να μπει κανείς να συμπληρώσει τις περιοχές που έχει επισκεφθεί. Κι εχει ταξιδιώτες που τους βλέπεις και λες , να ενα ειδωλο. Ειδικά αυτοί που είδαν τον πλανήτη πριν το 1990, αυτές είναι ζωές.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Βasketforum Συνεντεύξεις & Interactive”