Εθνική Νέων Ανδρών (U20)

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 20, 2021 5:38 pm

Spectator έγραψε:
Τρί Ιούλ 20, 2021 5:34 pm
Ε καλα θεση εμμεσως παιρνεις :mrgreen: .
Ναι σε αμυνα και τακτικη ( για το old εξαρταται το ποσο παλια πας, γιατι καποιοι θα μιλησουν για τον Πανελληνιο του Νησιωτη, του πιο σημαντικου Ελληνα προπονητη για εμενα) , αλλα οχι με ταχυτητα σαλιγκαριου , στο κατω κατω σκεπτομενο δεν σημαινει αργο, καθε αλλο , αλλιως γινομαστε βραδυνοες :peace:
Θα βλεπεις πως εχω γοουοριορς αβαταρ. Μ αρεσει το γρηγορο μπασκετ, αλλα πρεπει να εχεις και τους αναλογους παιχτες.
Εχω βαρεθει τα τελευταια 10 τουλαχιστον χρονια να ακουω-διαβαζω πως το ελληνικο μπασκετ πρεπει να εχει προτυπο το Ισπανικο ή ακομα και το Γαλλικο.
Δεν ειναι ευκολο, υπαρχουν και θεματα μεγεθους χωρας, πως να το κανουμε. Αλλη δεξαμενη η Ελλαδα και αλλη η Ισπανια.

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 20, 2021 7:09 pm

Διαφωνούμε εδώ -δεν είναι μόνο θέμα αριθμών είναι και το τι κανείς με τους παίκτες σου. :dribble:

Αυτά που κάνουν οι Ισπανοί (όπως τους βλέπω εδώ που έρχονται να διδάξουν) στις «βρεφικές» ηλικίες δεν έχουν καμια σχέση με αυτά που μαθαίνω ότι γίνονται Ελλάδα.

Ήθελα να σου το πω και σε αυτό το post που είχες γράψει σχετικά με το τι γίνεται την εκμαθυνση των βασικών, στην επαρχία η κατάσταση είναι πολύ διαφορετική. Ντόπιοι προπονητές φεύγουν από εδώ (μπασκετικά τρίτος κόσμος) για να διδάξουν τα βασικά σε μεγάλες πόλεις της Βορειοδυτικής Ελλάδας :P .
Και όλοι μας λένε το ίδιο όταν γυρίσουν : ζηλεύουν το ποσά πολλά παιδιά παίζουν μπάσκετ αλλά από την άλλη μιλάνε απαξιωτικά για την ποιότητα. Υπερβολικά μεγάλος αριθμός παιδιών στις προπονήσεις σε σχέση με τους “προπονητές”.
Τα εισαγωγικά γιατί οι περισσότεροι είναι παίκτες του ανδρικού η και εφηβικού που περνάνε στους μικρούς και στις μικρές τον δικό τους «τρόπο» ο καθενας πως να σουτάρουν/τριπλάρουν/αμύνονται κλπ. , μια σαλάτα. :hammer:
Άκουγα προπονητή ομάδας U11 (?) Στερεά Ελλάδα να εξηγεί στη μάνα μικρού ότι ορισμένες φορές ο γιος της θα κάνει το ταξίδι με το βανάκι της ομάδας αλλά δεν μπορούν να εγγυηθούν το ότι θα παίξει - θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα του αγώνα . :banghead:

Σχετικά με τα αθλητικά προσόντα , και εδώ με βρίσκεις στη μέση με βάση τη μικρή μου εμπειρία, σε σχέση με τον Basketzilla και εσένα .Τα παιδιά των Ελλήνων ( οι περισσότεροι είμαστε παχύσαρκοι και αθλητές του κινητού) που μεγαλώνουν εδώ επειδή έχουν μπει από νωρίς στη διαδικασία του να αθλούνται δεν ύστερουν σε τίποτα από τους υπόλοιπους εδώ πέρα - πολλές φορές είναι μπροστά σε αθλητικά επιτεύγματα παρόλο το μειονέκτημα που κληρονόμησαν από εμάς.

Από την άλλη θυμάμαι χαρακτηριστικά περσινές διακοπές στη Κρήτη , κάποια παιδιά από την ομάδα του Κυδωνα μια χαρά ύψη αλλά αγύμναστα ( άντεχαν μόνο στη μια μπασκέτα πέθαιναν στο διπλό). Κοιλιές πιο μεγάλες από τη δίκη μου (έχω «τρίδυμα» :hoho: ).
Δυο κατηγορίες παιδιών με περίπου ίδια καταγωγή αλλά πολύ διαφορετική αθλητική εικόνα

Για αυτό λοιπόν ναι στην Ισπανία :obey: (δεν έχουμε τα κορμιά των Γάλλων) . Γιατί να μην μπορούμε να βγάλουμε τον δικό μας Juan Nuñez ?

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 20, 2021 7:49 pm

Spectator έγραψε:
Τρί Ιούλ 20, 2021 7:09 pm
Διαφωνούμε εδώ -δεν είναι μόνο θέμα αριθμών είναι και το τι κανείς με τους παίκτες σου. :dribble:

Αυτά που κάνουν οι Ισπανοί (όπως τους βλέπω εδώ που έρχονται να διδάξουν) στις «βρεφικές» ηλικίες δεν έχουν καμια σχέση με αυτά που μαθαίνω ότι γίνονται Ελλάδα.

Ήθελα να σου το πω και σε αυτό το post που είχες γράψει σχετικά με το τι γίνεται την εκμαθυνση των βασικών, στην επαρχία η κατάσταση είναι πολύ διαφορετική. Ντόπιοι προπονητές φεύγουν από εδώ (μπασκετικά τρίτος κόσμος) για να διδάξουν τα βασικά σε μεγάλες πόλεις της Βορειοδυτικής Ελλάδας :P .
Και όλοι μας λένε το ίδιο όταν γυρίσουν : ζηλεύουν το ποσά πολλά παιδιά παίζουν μπάσκετ αλλά από την άλλη μιλάνε απαξιωτικά για την ποιότητα. Υπερβολικά μεγάλος αριθμός παιδιών στις προπονήσεις σε σχέση με τους “προπονητές”.
Τα εισαγωγικά γιατί οι περισσότεροι είναι παίκτες του ανδρικού η και εφηβικού που περνάνε στους μικρούς και στις μικρές τον δικό τους «τρόπο» ο καθενας πως να σουτάρουν/τριπλάρουν/αμύνονται κλπ. , μια σαλάτα. :hammer:
Άκουγα προπονητή ομάδας U11 (?) Στερεά Ελλάδα να εξηγεί στη μάνα μικρού ότι ορισμένες φορές ο γιος της θα κάνει το ταξίδι με το βανάκι της ομάδας αλλά δεν μπορούν να εγγυηθούν το ότι θα παίξει - θα εξαρτηθεί από το αποτέλεσμα του αγώνα . :banghead:

Σχετικά με τα αθλητικά προσόντα , και εδώ με βρίσκεις στη μέση με βάση τη μικρή μου εμπειρία, σε σχέση με τον Basketzilla και εσένα .Τα παιδιά των Ελλήνων ( οι περισσότεροι είμαστε παχύσαρκοι και αθλητές του κινητού) που μεγαλώνουν εδώ επειδή έχουν μπει από νωρίς στη διαδικασία του να αθλούνται δεν ύστερουν σε τίποτα από τους υπόλοιπους εδώ πέρα - πολλές φορές είναι μπροστά σε αθλητικά επιτεύγματα παρόλο το μειονέκτημα που κληρονόμησαν από εμάς.

Από την άλλη θυμάμαι χαρακτηριστικά περσινές διακοπές στη Κρήτη , κάποια παιδιά από την ομάδα του Κυδωνα μια χαρά ύψη αλλά αγύμναστα ( άντεχαν μόνο στη μια μπασκέτα πέθαιναν στο διπλό). Κοιλιές πιο μεγάλες από τη δίκη μου (έχω «τρίδυμα» :hoho: ).
Δυο κατηγορίες παιδιών με περίπου ίδια καταγωγή αλλά πολύ διαφορετική αθλητική εικόνα

Για αυτό λοιπόν ναι στην Ισπανία :obey: (δεν έχουμε τα κορμιά των Γάλλων) . Γιατί να μην μπορούμε να βγάλουμε τον δικό μας Juan Nuñez ?
Δεν διαφωνουμε καθολου. Συμφωνω με το 1000% μ αυτα που λες.
Μονο να σου πω, πως για να γινεις Βαλενθια πρεπει να εχεις και τις υποδομες της Βαλενθια.
Τι δεν εχει η Ελλαδα;
- Αθλητικες υποδομες
- καλους προπονητες στις μικρες ηλικες .Θα ελεγα πως οι μισοι ειναι παιχτες ανδρικου που συμπληρωνουν τον μισθο με τμηματα ακαδημιων και οι υπολοιποι ειναι παλιοι παιχτες που εχουν μεινει στον καιρο του Γκουμα οταν προπονουσε την εθνικη ενοπλων (ψηλα τα χερια, με ψυχη και παμε γερα να τους δειξουμε ποιοι ημαστε)
-κεντρικη κατευθυνση απο την ομοσπονδια μοντελου
-Αθλητικη νοοτροπια (νικη πανω απο την εξελιξη, σε γονεις, παραγοντες προπονητες)
- Ελεχγος στην αδειοδοτηση σε ομαδες. Πολλες ομαδες που διαφοροι τυχαιοι το παιζουν παραγοντες και πολλοι που το παιζουν προπονητες. Εδω στην Αττικη υπαρχουν περιοχες που μπορουν να σηκωσουν 1-2 ομαδες και υπαρχουν 5-6 για να κονομανε καποιοι απο τις συνδρομες.

Ειχα πει σε ενα ποστ πως (βεβαια δεν εχω εικονα στο 100% ολης της Ελλαδας) πως οι μοναδικες ακαδημιες που λειτουργουν σαν τετοιες στην ελλαδα ειναι μετρημενες στα δαχτυλα δυο χεριων. Να σου πω μερικες , Πανιωνιος, Περιστερι, ΔΕΚΑ του Χατζηβρεττα και τα τελευταια χρονια και ο Προμηθεας καπως , να βαλω και Ηρακλη και ΧΑΝΘ και να αφησω και αερα για 4-5 ακομα.
Ολυμπιακος, Παναθηναικος, ΑΕΚ ακομα και ΠΑΟΚ κινουντε με μεταγραφες και οχι με αναπτυξη παιχτων. Μεχρι τα Παμπαιδικα μαζευουν πληθος παιδιων και κοντα στα πανελληνια μαζευουν τους καλους απο τις αλλες ομαδες. Προφανως δεν εμπιστευονται την δουλεια τους στις μικρες ηλικιες Τελος παντων, ειναι μεγαλη κουβεντα, πασαληματα κανουμε τωρα.
Μακαρι να γινουμε μπασκετικα Ισπανια, αλλα να επισημανω πως και οι Ισπανοι εχουν καιρο να βγαλουν μια μεγαλη φουρνια. Σε λιγο κι αυτοι θα εχουν προβληματα. Μαζευουν μεταγραφες απο ολη την Ευρωπη σε μικρες ηλικιες αλλα Ισπανους ταλεντα δεν βγαζουν μεγαλα πια.
Και τελος μην πιασω το ελληνικο πρωταθλημα των 6 ξενων και το κενο μεταξυ 18-21 σε πρωταθληματα. Τα παιδια με το που τελειωνουν το εφηβικο δεν βρισκουν ομαδες να παιξουν.
Δεν ειναι το βασικο μας θεμα το ζητημα του μοντελου. Το μοντελο ειναι το αποτελεσμα των προβληματων που υπαρχουν.

ΥΓ και δεν εβαλα καν τα μανατζεριλικια και το εμποριο των σχολειων με υποτροφιες εντος και εκτος. Καποιοι παιζουν γιατι τους βοηθαει ενα οικονομικο συστημα που δινει στρεβλα κινητρα , προσφερει ατομικες προπονησεις σε τεχνικη και αθλητικοτητα που δεν προσφερουν οι ομαδες και υπαρχουν και καποια ταλαντουχα παιδια που απογοητευονται και σταματανε νωρις γιατι ποτε δεν πατανε αν και αξιζαν σε προεθνικες κλπ κλπ δεν χτυπανε ποτε πρωταθληματα και δεν μπορουν οι γοονεις τους να πληρωσουν τα εξτραδακια της αριστειας.

2
2 Εικόνα
Γιαννης

 a1greece
Reactions: 336
Δημοσιεύσεις: 670
Εγγραφή: Τρί Αύγ 25, 2020 12:56 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 20, 2021 10:35 pm

Spectator και hipster συγχαρητήρια για την υψηλού επιπέδου συζήτηση για το αναπτυξιακό στην Ελλαδα.
Spectator αυτό που περιγράφεις με τον προπονητή στην Στερεά Ελλάδα μου συνεβει στην Αθήνα και στο Δούκα το 2014 αν θυμάμαι καλά στην ομάδα under 11.
Τι να πρωτοθυμηθω..

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 21, 2021 12:35 pm



0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 21, 2021 4:22 pm

Ο «θρυλος» των 2000 επαναλαμβανεται , αλλα οπως ειπαμε σε αντιθεση με το 2016 δεν υπαρχει υποβιβασμος :banana:

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 22, 2021 10:07 am

Ειναι τοσο βαθυ το προβλημα αυτων των γενιων που με την πρωτη ευκαιρια σκαει μυτη.
Αν και καθυστερημενα για χθες, και για οποιον κανει τον κοπο να διαβαζει μεταξυ Γιαννη, Χεζονια και διαφορων οπαδικων ,για την U20.
Μπηκε η ομαδα σε NBA mode, περασε σε mode τρεχατε ποδαρακια μου και οταν εφτασε διπλα στο σκορ, περασε στο mode heroball.
ΕΙχαν συμμετοχη 12 παιχτες, ολοι εκτος ενος εναν καποια προσπαθεια, ολοι δοκιμασαν τουλαχιστον ενα τριποντο και τελειωσαν ολοι μαζι στο συγκλονιστικο ποσοστο 4/37 και 10%.
Συνεχιζω να πιστευω πως το προβλημα του σουτ δεν ειναι τεχνικο, ειναι τακτικο ( πως βγαινουν τα σουτ, πολλα πουλ απ και ακομα και τριποντα σε τρανζισιον μετα απο μια πασα) και κυριως πνευματικο.
Θα περιμενω να δω και τα υπολοιπα παιχνιδια που ειναι με τις δυο πιο δυνατες ομαδες του ομιλου, την Σλοβενια και το Krav Maga Israel.
Οπως ειπε και ο Μανουσελης μετα το παιχνιδι, καμια φορα μια ηττα σε μαθαινει περισσοτερα απο μια νικη.
Οταν καταλαβουν τα παιδια (γιατι παιδια ειναι ακομα) πως χωρις αμυνα και τακτικη δεν εχουν ταλεντο να κερδισουν ανετα ουτε καν μια ομαδα σαν το Βελγιο που επαιξε με 6 παιχτες στην ουσια, ισως μπορεσουν να αποφευγουν παρομοιες ΝΙΛΕΣ που (τι ηθελα και μιλησα) θεωρησα πως αυτη η ομαδα μπορει να αποφυγει.
Θα ηθελα να μιλησω και ατομικα , ειδικα για 2 παιχτες που ηταν οι πιο Hero απ ολους....αλλα ειπαμε παιδια ειναι. Παω πασο.
Παντως 3 παιχτες ειχαν 3/22 τριποντα δηλαδη Μ.Ο 1/7. YA BASTA!!!
Μπραβο παντως σε Ιατριδη και Σωτηριου που προσπαθησαν και τελειωσαν καποιες φασεις στο ζωγραφιστο. Στο ζωγραφιστο που η μπαλλα χθες εφτανε ειτε απο καποια επιθετικα ειτε απο καποιες ατομικες προσπαθειες. Οτι ΝΒΑ πασα προσπαθσαν καποιοι ΥΠΕΡΤΑΛΑΝΤΟΥΧΟΙ ταχα μου να περασουν, πεσαν θυμα ντιφλεξιον απο αμυνα που καν δεν προσπαθουσε κατι τετοιο.
Το μπασκετ οταν ειναι απλο παιδια ειναι ομορφο. Δεν ειναι τα χαιλαιτς του ΝΒΑ μπασκετ μονο.

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 22, 2021 1:11 pm

Συμφωναμε στα σημεια , διαφωνω στην ουσια ( αν θεωρησουμε οτι ουσια ειναι η εικονα της συγκεκριμενης K20 και οχι τα ευρυτερα προβληματα των μικρων ηλικιων) :D

Ο Μανουσελης ειναι προπονητης και οχι απλος παρατηρητης για να κανει διαπιστωσεις. Ειναι αυτος που θα πρεπει να βαλει το χαλιναρι στα σκοτωμενα step back τριποντα των Καραμπελα /Νικολαιδη/Νετζιπογλου, οπως και θα επρεπε να ειχε γινει στον Αρσενοπουλο απο παλια. Αλλα ειπαμε , δεν υπαρχει υποβιβασμος τωρα. :banana:

Οπως ειχα γραψει και πριν ξεκινησει το τουρνουα , φοβομουν την εικονα του 2016 και αυτην βλεπω σε ολους τους αγωνες οπως και με την ομαδα του Βλασσοπουλου στο Βολο. Δεν ειδα παικτες ( δεν ειναι πια παιδια) να προσπαθουν να παιξουν up tempo, ειδα τουρλουμπουκι , εχει μεγαλη διαφορα. Και αντι για γρηγορο ρυθμο ειδα παικτες που δεν μπορουν να πασαρουν, καθυστεροντας στο τελος, δινοντας απλετο χρονο στους Βελγους να στησουν τη ζωνη τους. ( διαφωνω και στο τριποντο στον αιφνιδιασμο - αν παρουμε σαν δεδομενο οτι αυτος που το σουταρει δεν ειναι ατομικα ασχετος, ειναι καλη επιλογη : στοχος ειναι να βγει το τριποντο ελευθερο ειτε λογω γρηγορης επιθεσης , ειτε λογω δεκαπεντε screens και συστηματος στα 24 δευτερα - και πιο πολλες πιθανοτητες εχεις στην πρωτη περιπτωση. Βεβαια, προσωπικα, οπως και εσυ, προτιμω να βλεπω να μπαινει η μπαλα ρακετα, με παιχνιδι απο εμπρος)

Ο προπονητης με τη ομαδα του ( δες τις δημοσιες δηλωσεις Δοξακη πριν τον αγωνα για να δεις οτι ολοι απο την κορυφη τους υποτιμησαν) ειναι αυτοι που θα δημιουργησουν τις συνθηκες ωστε απεναντι σε μια ζωνη να μην παιρνουν ολοι σειρα απο τριποντα απελπισιας και οι υπολοιποι να κοιτανε περιμενωντας τη σειρα τους
Και ο προπονητης εχει ευθυνη για το γεγονος οτι η ρακετα μας εχει την τρυφεροτητα καρδιας μαρουλιου , και με τις αρχικες επιλογες του δωδεκαδα , και με τις πενταδες που αφηνει μεσα για να την προστατευσουν (Τσαμης/Ιατριδης δεν ειναι πενταρια, ειναι παναλαφρα τεσσαρια τρομαρα τους)

Τωρα για τους αλλους δυο, ο Ιατριδης πενταρι δεν ειναι αλλα τουλαχιστον φαινεται να εχει επιγνωση του τι μπορει και , το πιο σημαντικο τι δεν μπορει να κανει (μπορει να φταιει και οτι δεν τον εχω δει πολυ να παιζει :mrgreen: )
Οσο για τον Σωτηριου ... συγγνωμη αλλα εδω και καμποσα χρονια ενσαρκωνει απολυτα αυτο που ειπες στην προτελευταια προταση σου. Υπαρχει μεγαλο χασμα στις πραγματικες του δυνατοτητες και στην ιδεα που εχει αυτος για το εαυτο του με βαση τις επιλογες που κανει στο γηπεδο. Δεν μπορει να σουταρει , ουτε να τριπλαρει και πασαρει μονο οταν τα βρει σκουρα , αλλα παρολα αυτα συνεχιζει να παιρνει τις φασεις πανω του. Δεν εχει διαφορα για εμενα το να μπουκαρεις μεσα χωρις τυχη οπως κανει αυτος, με τα τριποντα τουβλα των αλλων - το ιδιο εκνευριστικο για τον θεατη ειναι

Ομαδα που επαιξε up tempo ηταν αυτη του Λημνιατη και τη χαρηκαμε , παρολο το θεωρητικα χαμηλοτερο ατομικο ταλεντο καποιων εκει μεσα, και αυτη θα επρεπε να ηταν οδηγος και για την τωρινη U20. Ο Μανουσελης με εντυπωσιαζε με τις γνωσεις του απο τοτε που εγραφε στον Φιλαθλο, αλλα σαν προπονητης ... :sorry:

0
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Spectator την Πέμ Ιούλ 22, 2021 1:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 22, 2021 1:13 pm

Εγώ σου τα είπα :D

Δεν μπορούν να σουτάρουν καλά με τίποτις οι δικοί μας.

Εμένα πάντως μου αρέσει αυτή η ομάδα/γενιά των 2001 & 2002. Δεν έχει κάποιον ''σταρ'' (πλην ίσως του Ρογκαβόπουλου) αλλά 10-15 παιδιά έχουν ρεαλιστικές πιθανότητες να κάνουν αξιοπρεπή καριέρα στην Α1.

Από τους 2001/2002 ο δικός μου αγαπημένος παίκτης είναι ο Σωτηρίου. Κρίμα αυτό το παιδί να μην είναι 2-3 πόντους ψηλότερος. Αν φτιάξει όμως το τρίποντο του θα είναι και με τα 200+ μέτρα μια χαρά σαν τεσσάρι.

Υ.Γ. Το Βέλγιο δεν είναι του πεταματού ομάδα. Πχ εμείς Bratanovic (o Nurkic των φτωχών είναι ο πιτσιρίκος) δεν έχουμε.
Απλά έχουν βάθος 6-7 παικτών μαξιμουμ.
Από την στιγμή που χθες Καραμπελας-Νικολαίδης ήταν αλλού για αλλού χάσαμε ένα ματσάκι που κανονικά εύκολα ή δύσκολα
θα το κερδάγαμε.

Το Ισραήλ έχει τρελή πλάκα να το βλέπεις. Ο χαρακτηρισμός Κραβ Μαγκα που έκανες τα λέει όλα. Χθες με τους Σλοβένους το ξύλο που έπεσε ήταν σαν να βλέπουμε ματσάκι Πιστονς 80s vs Νικς 90s :mrgreen:

0
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 22, 2021 1:26 pm

Μαλιστα, τωρα θα διαφωνησω και τον basketforumικο μου ηρωα :obey:

Τι βλεπετε βρε παιδια στον Σωτηριου ? ( 20 ετων ειναι πια) . Κανονικα αυτο το παιδι επρεπε να το βαζανε απο μικρο να δουλευε σαν πλαγιος αλλα επειδη ειδαν οτι μπορουσε να πηδησει πανω απο μια εφημεριδα βαλτον σαν ψηλο στα παιδικα .Μου δινει τωρα την εικονα καποιου που θα πηγαινε πολυ καλα στο volley :sad: Ιδια ιστορια με Τσουμανη/Τσολακη κλπ κλπ

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
BasketZilla

 a1greece
Reactions: 96
Δημοσιεύσεις: 863
Εγγραφή: Τετ Αύγ 25, 2010 4:38 pm
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Mark Eaton
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 22, 2021 1:42 pm

Έχει πλάκα να τον βλέπεις να παίζει. Είναι fun to watch που θα λέγαν στας Αμέρικας.

Για μένα προσωπικά όταν βλέπω ένα ματσάκι συνήθως χ@στηκα ποιος θα κερδίσει. Να βλέπω παίκτηδες που θα πλέρωνα ευχαρίστως 10-15 ευρώ εισιτήριο θέλω.

Παίρνει φόρα από την περίμετρο , μπουκάρει , συνήθως σπάει τα μούτρα του βέβαια, κάνει ωραίες προσποιήσεις , είναι πηδηχτούλης , τουβλάρει με στυλ (σουτάροντας με 0 καμπύλη) γενικά είναι πολύ-πολύ διασκεδαστικός παίκτης.

Υ.Γ. Με το Ισραήλ θα είναι πολύ ενδιαφέρων παιχνίδι. Οι δικοί μας θα προσπαθήσουν σκεπτόμενοι να το πάνε λαου-λαου, οι Ισραηλίτες από την άλλη προσπαθούν με λαβές και καρατεριές να τρέξουν στον αιφνιδιασμό.

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Sometimes I feel like a Slim Charles in a world full of Cheeses
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 22, 2021 6:12 pm

Spectator έγραψε:
Πέμ Ιούλ 22, 2021 1:26 pm
Μαλιστα, τωρα θα διαφωνησω και τον basketforumικο μου ηρωα :obey:

Τι βλεπετε βρε παιδια στον Σωτηριου ? ( 20 ετων ειναι πια) . Κανονικα αυτο το παιδι επρεπε να το βαζανε απο μικρο να δουλευε σαν πλαγιος αλλα επειδη ειδαν οτι μπορουσε να πηδησει πανω απο μια εφημεριδα βαλτον σαν ψηλο στα παιδικα .Μου δινει τωρα την εικονα καποιου που θα πηγαινε πολυ καλα στο volley :sad: Ιδια ιστορια με Τσουμανη/Τσολακη κλπ κλπ
Καλα δεν ειπα πως ειμαι και θαυμαστης του. Ειπα πως επαιξε καποιες φασεις μεσα στο ζωγραφιστο. Μου θυμιζει βελτιωμενη εκδοση Αλεξανδριδη (δεν ξερω ποσο παλιος εισαι) ή Οικονομου στο πιο κοντο και αδυνατο (αλλα οχι με ιδιο ταλεντο)

-Καλο το σουτ στο τρανζισιον, αλλα αν εισαι σουτερ. Αν δεν εισαι σουτερ , μονο μετα απο πασα απο μεσα -εξω υπαρχει σουτ με πιθανοτητες, Τα αλλα ειναι ρουλετα.
-Καλος ειναι ο Μανος, εγω τον συμπαθω. Μπασκετ ξερει κανταρια. Ειναι παραξενη δουλεια οι εθνικες και δεν μπορω να κατηγορησω κανεναν που προσπαθει να κρατησει μια δουλεια. Πιστευω πως το μπασκετ που εχει στο μυαλο του μπορουν συγκεκριμενοι παιχτες (πνευματικα) να το παιξουν σωστα και ξερω πως ειναι καλος στην προπονηση. Το κοουτσινγκ εχει και αλλα μυστικα. Με την νοοτροπια που υπαρχει στους μικρους , πιστευω πως ειναι δυσκολο να τους κοουτσαρει ο συγκεκριμενος και ο οποισδηποτε μην σου πω.
ΠΧ τον Νικολαιδη του εδιναν 30 λεπτα στην Α2 να κανει οτι γουσταρει. Να σουταρει περισσοτερο απο Σκουλιδα (που ειναι μονο σουτερ), να παιζει 2 με 1 Τσοχλα ή Κολοβερο, να πασαρει 2 στις 3 φορες στον αερα και κανενας δεν του εμαθε πως η μοναδικη θεση που μαλλον θα μπορεσει να παιξει (ΠΜ) δεν μπορει να την υπηρετησει με τον τροπο που παιζει. Δεν μπορει μονο να τρεχει περα δωθε σαν κατσικι. πρεπεινα μαθει και το σετ. Πως να παιξει ΠΜ σ αυτη την εθνικη ξαφνικα; Ας τον ειχε 2 και εδω και ας ειχε μπακ απ τον Κολοβερο που ειναι κανονικο ΠΜ, με περιορισμους μεν, αλλα ΠΜ.
Το παω γυρο-γυρο, αλλα τοσα χρονια δεν εχω καταλαβει ακομα ποιοι κανουν τις επιλογες για τις εθνικες και με ποιους μηχανισμους. Ας πουμε ο Μανουσακας ηταν εκτος Ελλαδας ,ποσα, 3-4 χρονια.
Δεν ξερω αν τους εχει δει καν τους 2001-2002 σε ευρος τετοιο ωστα να κανει επιλογες. :shock:

Και συμφωνω με τα 1000% για την ομαδα του Λημνιατη.

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 22, 2021 6:17 pm

BasketZilla έγραψε:
Πέμ Ιούλ 22, 2021 1:42 pm


Παίρνει φόρα από την περίμετρο , μπουκάρει , συνήθως σπάει τα μούτρα του βέβαια, κάνει ωραίες προσποιήσεις , είναι πηδηχτούλης , τουβλάρει με στυλ (σουτάροντας με 0 καμπύλη) γενικά είναι πολύ-πολύ διασκεδαστικός παίκτης.

Καλο φουτ γουορκ στο τζαμπ γουρκ και το σουτ γουορκ εχει ενα θεμα :lol:

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 23, 2021 1:26 pm



0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 23, 2021 4:58 pm

Μάλλον το κατάλαβε ότι θα πρέπει να ζήσει η να πεθάνει με τον Τανουλη :drunk:
Εγώ περιμένω ακόμα τον Κλωναρα να ξεμπουκώσει ( αυτός με τον Κουρτίδη που άρεσαν από 2001 μη μου λέτε για Σωτηρίου please :hoho: )

Κατά τα αλλά πάλι τουρλουμπούκι και μπάχαλο αλλά αυτή τη φορά τα βάλανε οι Νικολαιδης Καραμπελας. Όντως κάποιος να τους εξηγήσει ότι δεν είναι ο M. James και πρέπει πρώτα να μάθουν την απλή πάσα :peace:

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνικές Ομάδες Κλιμακίων ΕΟΚ”