Εθνική Παίδων (U16)

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 22, 2019 12:56 pm

Σχόλια για την πορεία της Εθνικής Παίδων.

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 28, 2021 6:04 pm

Εδω οι αγωνες των (παμ)παιδων (sorry) για το φιλικο τουρνουα της Μεσσηνης :

Με Πολωνους και Κροατες αυριο/μεθαυριο γιατι ο ανταγωνισμος σημερα δεν...
Καλη φουρνια οι 06 και οι 05 ?

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιούλ 28, 2021 11:52 pm

Spectator έγραψε:
Τετ Ιούλ 28, 2021 6:04 pm

Με Πολωνους και Κροατες αυριο/μεθαυριο γιατι ο ανταγωνισμος σημερα δεν...
Καλη φουρνια οι 06 και οι 05 ?
Οι 05 αρκετα χειροτεροι απο τους 04, οι 06 πιθανον καλυτεροι απο τους 05, θα δουμε του χρονου αν πλησιαζουν τους 04. Μαλλον ολοι χειροτεροι απο τους 03 (ειχαν και τον Μαντζουκα βλεπεις) :wave:

Εκτιμηση μου πως ειναι νωρις να τους κρινουμε ολους βεβαια με 1 και μισο χρονο πανδημιας αναμεσα, αλλα μια και ρωτας σου δινω εναν γενικο μπουσουλα.

Αυτοι που ειδες ηταν οι 2006. Και το παιχνιδι δεν ηταν ενδεικτικο. Οι Μακεδονες ομαδα επιπεδου Β ΕΣΚΑΝΑ και κατω απο την μεση.

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 29, 2021 4:34 am

Οι 04 πάντως Σαμαντουροφ και τους υπόλοιπους ημίψηλους των 05 δεν είχαν (εκ βαθέων YouTubeικη γνώση :drunk: ) και μην ακούω για κοντούς - οι κοντοί στο ποδόσφαιρο :mrgreen:
Και δεν φάγανε και τις σαραντάρες των 04 από τους Σπανιολους :P

Και επειδή είμαι σταθερός στις απόψεις μου :hoho: περίμενα να δω και τους κοντούς των 06 αλλά δεν ( Μπόρση και του Προμηθέα )

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 29, 2021 1:03 pm

Spectator έγραψε:
Πέμ Ιούλ 29, 2021 4:34 am
Οι 04 πάντως Σαμαντουροφ και τους υπόλοιπους ημίψηλους των 05 δεν είχαν (εκ βαθέων YouTubeικη γνώση :drunk: ) και μην ακούω για κοντούς - οι κοντοί στο ποδόσφαιρο :mrgreen:
Και δεν φάγανε και τις σαραντάρες των 04 από τους Σπανιολους :P

Και επειδή είμαι σταθερός στις απόψεις μου :hoho: περίμενα να δω και τους κοντούς των 06 αλλά δεν ( Μπόρση και του Προμηθέα )
Τις 40 ρες απο τους Ισπανους τις εφαγαν γιατι εκαναν εξυπηρετησεις σε διαφορους. Καποιοι απ αυτα τα παιδια δεν θα ξαναπαιξουν εθνικες και καποιοι αλλοι που δεν ηταν καν στις προπονησεις θα παιξουν. Ειδικα οι ψηλοι που δεν υπηρχαν στις εθνικες μεχρι τοτε και επαιζαν καποιοι ημιψηλοι 4 και 5.
Παντως θα το δουμε.
Εκτιμω πως οι 04 εχουν καποιους καλους ποιντ γκαρντ που σιγα σιγα θα παρουν την θεση στις εθνικες των βισματων. Και ψηλοι υπαρχουν, οχι πολλοι αλλα υπαρχουν. ΟΚ Σαμοντουροφ δεν υπαρχει.
Παντως σαν φουρνια ειναι συνολικα πιο κατω οι 2005 στο λεω μετα γνωσεως και δεν εχω να κερδισω και τιποτα.
Να φανταστεις στην ΕΣΚΑ οι 2006 του Παναθηναικου κερδισαν το πρωταθλημα παιδων απεναντι στους 2005 της ομαδας.

Και συμφωνω πως παιχτες κατω απο τα 188-190 δεν μπορουν να παιζουν στις εθνικες αν δεν ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ταλεντα. Σε ψηλο επιπεδο πλεον δυσκολα βρισκεις παιχτες κατω απο 190 ακομα και ποιντ γκαρντ.

1
1 Εικόνα
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 29, 2021 2:59 pm

Οκ μακαρι να ειναι ετσι για τους 2004 γιατι ειχα απογοητευτει πολυ με τα αποτελεσματα τοτε στο τουρνουα Φιλιας :dribble:

Απο τους 05 παρακολουθουσα ( μεσω youtube μιας και ειμαστε 2 χιλιαδες μιλια απο Ελλαδα, οποτε δεν εχω πραγματικη εικονα απο κοντα) και τους αλλους ψιλολιγνους ( Σπριντζιο/το γιο του Σουλη/Καλλιοντζη/Γκιουλεα απο Ρεθυμνο κλπ) και πραγματικα θα ηθελα για ολους τους ( ισως οχι για Καλλιοντζη :mrgreen: ) να τρωγανε και κανα σουβλακι παραπανω :roofl: .

Γενικως μου αρεσαν οπως παιξαν το 19 απεναντι στις δυο ομαδες των Ισπανων -οποτε ζευγαρωμα των 04 με των 05 ισως να ναι ελπιδοφορο :banana:

0
Άβαταρ μέλους
forest79

 junior
Reactions: 50
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Αύγ 04, 2008 9:06 pm
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Chicago-Bulls
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 29, 2021 7:41 pm

🇬🇷89 - 🇵🇱62



0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 31, 2021 7:05 pm

Ηταν ολα καλα αυτες τις μερες χαρηκαμε μπασκετακι και ξαφνικα απονομες ο Παπανικολαου. :banghead: .. Με τι ιδιοτητα ? Α ναι, ο αντ’αυτου :fire: . Και τωρα ανακατωσουρα στο στομαχι :@#$: Αντε και δωδεκαχρονους αντιπαλους την αλλη φορα :roll: - απονομες και πρωτιες μονο να μην χανουμε :roofl:
Οπως ειπαμε η ιστορια επαναλαμβανεται ως φαρσα :@#$:

0
Punksnotdead

 sophomore
Reactions: 31
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 31, 2021 4:58 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Ιούλ 31, 2021 8:34 pm

Έχω την εξής απορία που δεν μπόρεσε να απαντηθεί γιατί πουθενά δεν βρήκα τα ρόστερ. Η ελληνική ομάδα ήταν με παιδιά του 2006. Οι άλλες ομάδες τι ηλικίας ήταν, γιατί στα βίντεο μου φάνηκαν λίγο μικρούληδες;

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 532
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιούλ 31, 2021 9:43 pm

Απο οτι ειδα στα σχολια οι Κροατες/Πολωνοι του 2006 και της ΒΜ του 2007

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Αύγ 14, 2021 8:20 pm

Τελικά μόνο οι παμπαίδες είχαν ματς αυτό το καλοκαίρι, μιας που οι Παίδες δεν θα κατέβουν στο challenger τους, αφού λίγο πριν την αναχώρηση βρέθηκαν 5 κρούσματα στα παιδιά.
Του χρόνου πάλι, ελπίζουμε σε κανονικά τουρνουά πλέον.

0
polykos

 euroleague
Reactions: 469
Δημοσιεύσεις: 1653
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Φεβ 23, 2022 6:16 pm

Διαβάζω ωραία λόγια, βλέπω καταπληκτικές φλουταρισμένες φωτό αλλά και άλλες ξεκάθαρες που περιγράφουν πάρα πολύ καλά το τι συμβαίνει στα κλιμάκια. Εμετός?????? Μεγάλο δίλημμα, είναι τόσο άσχετοι και χωρίς σχέδιο οι καινούριοι ή το σύστημα είναι τόσο δυνατό και προκρίνει πάντα τον ίδιο........... πατσά!!!!
https://www.basket.gr/blog/2022/02/21/% ... ac-%cf%83/ :wave:

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 24, 2022 10:16 am

polykos έγραψε:
Τετ Φεβ 23, 2022 6:16 pm
Διαβάζω ωραία λόγια, βλέπω καταπληκτικές φλουταρισμένες φωτό αλλά και άλλες ξεκάθαρες που περιγράφουν πάρα πολύ καλά το τι συμβαίνει στα κλιμάκια. Εμετός?????? Μεγάλο δίλημμα, είναι τόσο άσχετοι και χωρίς σχέδιο οι καινούριοι ή το σύστημα είναι τόσο δυνατό και προκρίνει πάντα τον ίδιο........... πατσά!!!!
Θέλεις να γίνεις λίγο πιο ξεκάθαρος, εμείς που δεν ξέρουμε τι συμβαίνει στα κλιμάκια δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι εννοείς. Κάθιζα και κοίταζα τις φωτογραφίες μια μια αλλά ..δεν. Αναφέρεσαι στα πρόσωπα;

0
polykos

 euroleague
Reactions: 469
Δημοσιεύσεις: 1653
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 24, 2022 4:20 pm

Σιγά μην ξέρω κάτι παραπάνω απο τον οποιονδήποτε, αλλά αναρωτιέμαι τι εμπειρία, ειδικό βάρος, γνώσεις ειδικά για μια τέτοια προσπάθεια, έχουν οι προπονητές-εκλέκτορες κκ Γέροντας και Καλαμπόκης. Γνώμη μου για να μην το κουράζω, είναι άχρηστοι για αυτό που τους έβαλαν να κάνουν.
Εδώ βέβαια, κλαίει και γελάει ο θεσσαλικός κάμπος με τον εκλέκτορα της περιφέρειας λάρισας-τρίκαλα- καρδίτσα, που όρισε ο Σταυρόπουλος ο υπευθυνος Βορρά (η θέση είναι άραγε προσωποπαγής). Το οτι είναι συγγενής του, είναι :banana: :banana: αλλά έστω να μην ήταν και ενεργός προπονητής σε ομάδα.
Το εοκικο προπονητικό τημ και οι τοποθετήσεις σε διαφορες θέσεις, μοιάζει με τους ορισμόυς διοικήσεων στα νοσοκομεία!!!!!!!!

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5135
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 24, 2022 4:41 pm

polykos έγραψε:
Πέμ Φεβ 24, 2022 4:20 pm
Σιγά μην ξέρω κάτι παραπάνω απο τον οποιονδήποτε, αλλά αναρωτιέμαι τι εμπειρία, ειδικό βάρος, γνώσεις ειδικά για μια τέτοια προσπάθεια, έχουν οι προπονητές-εκλέκτορες κκ Γέροντας και Καλαμπόκης. Γνώμη μου για να μην το κουράζω, είναι άχρηστοι για αυτό που τους έβαλαν να κάνουν.
Εδώ βέβαια, κλαίει και γελάει ο θεσσαλικός κάμπος με τον εκλέκτορα της περιφέρειας λάρισας-τρίκαλα- καρδίτσα, που όρισε ο Σταυρόπουλος ο υπευθυνος Βορρά (η θέση είναι άραγε προσωποπαγής). Το οτι είναι συγγενής του, είναι :banana: :banana: αλλά έστω να μην ήταν και ενεργός προπονητής σε ομάδα.
Το εοκικο προπονητικό τημ και οι τοποθετήσεις σε διαφορες θέσεις, μοιάζει με τους ορισμόυς διοικήσεων στα νοσοκομεία!!!!!!!!
Για τον Καλαμπόκη τον αδικείς λίγο πάντως, έχει παραστάσεις σε υψηλό επίπεδο ως παίκτης, έχει δουλέψει ως προπονητής σε ακαδημίες δεν ξέρω αν έχουμε και πολλούς που να συνδυάζουν αγωνιστική εμπειρία με θεωρητική κατάρτιση αλλα΄την ικανότητα να καταλάβει αν ένα παιδί το έχει ή όχι την έχει φαντάζομαι, που να δεις τι έσερνα στον Ολυμπιακό για τις επιλογές τους για την "Αναπτυξιακή" λέμε τώρα.
Ο εργοφυσιολόγος απ' τους καλούς του χώρου.
Γενικότερα εγώ προτιμώ να είμαι θετικός μέχρι αποδείξεως του εναντίον ότι θα γίνει κάτι καλύτερο απ' ότι τα προηγούμενα χρόνια.

Υ.Γ Είχα περάσει κι εγώ από ένα κλιμάκιο προ αμνημονεύτων χρόνων και τα είχα κάνει όλα λάθος, πήγα σε άσκηση 1 vs 1 να τους εντυπωσιάσω και την άκουσα που δεν τελείωσα απλά την φάση. Έδινα σε προπονητικό μονό την μπάλα αντί να πηγαίνω μόνος μου όταν κανείς άλλος δεν το έκανε, έχασα καλάθι μόνος μου. Αλλά εντάξει ούτως ή άλλως το επίπεδο μου ήταν πολύ πολύ κάτω από αυτό που χρειαζόταν για να παώ Εθνική. Αλλά θέλω να πω ότι αυτές οι χαρτογραφήσεις που βλέπεις ένα σωρό παίκτες σε μια μέρα κάτω από αυτές τις συνθήκες δεν ξέρω πόση "χαρτογράφηση" κάνουν. Θέλω να πιστεύω ότι έχουν άτομα να παρακολουθούν και αγώνες και να τους κάνουν αναφορές.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Εθνικές Ομάδες Κλιμακίων ΕΟΚ”