Μεταγραφές στο Ευρωπαϊκό Μπάσκετ 2022-23

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 910
Δημοσιεύσεις: 4709
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 24, 2022 11:08 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 7:48 pm
Η μισή Ευρωλιγκα ενδιαφέρεται και στο Ελλαντα ακόμη έχει καναπεδατους που δε θέλουν τον Καλαθη στην ομάδα.
Εγώ τον ήθελα στον Ολυμπιακό από το '11, αλλά δεν το βρίσκω ρεαλιστικό να έρχεται από όπου κι αν το πιάσει κανείς. Για τον Παναθηναικό είναι πισωγύρισμα γιατί για να έρθει θα θέλει ηγετικό συμβόλαιο και δεν υπάρχει τέτοια άνεση. Νομίζω πως έχει 1-2 χρόνια ακόμα ποιοτικού μπάσκετ γιατί όσο αθληταράς κι αν είναι αφού δεν απειλεί απ έξω θα έχει θέμα με την ενέργεια που θα μπορεί να βγάλει και στις 2 πλευρές του παρκέ. Για 20 λεπτά είναι ΣΟΥΠΕΡ σε ομάδα 8αδας.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 24, 2022 11:14 pm

Quincy έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:08 pm
yorgos έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 7:48 pm
Η μισή Ευρωλιγκα ενδιαφέρεται και στο Ελλαντα ακόμη έχει καναπεδατους που δε θέλουν τον Καλαθη στην ομάδα.
Εγώ τον ήθελα στον Ολυμπιακό από το '11, αλλά δεν το βρίσκω ρεαλιστικό να έρχεται από όπου κι αν το πιάσει κανείς. Για τον Παναθηναικό είναι πισωγύρισμα γιατί για να έρθει θα θέλει ηγετικό συμβόλαιο και δεν υπάρχει τέτοια άνεση. Νομίζω πως έχει 1-2 χρόνια ακόμα ποιοτικού μπάσκετ γιατί όσο αθληταράς κι αν είναι αφού δεν απειλεί απ έξω θα έχει θέμα με την ενέργεια που θα μπορεί να βγάλει και στις 2 πλευρές του παρκέ. Για 20 λεπτά είναι ΣΟΥΠΕΡ σε ομάδα 8αδας.
Νομίζω με 1-1,1 έρχεται, δεν ξέρω πού τοποθετείς το "ηγετικό" συμβόλαιο. Με βάση την αύξηση μπάτζετ που ανακοίνωσε ο ΔΓ, είναι απολύτως εφικτό.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 910
Δημοσιεύσεις: 4709
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 24, 2022 11:21 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:14 pm
Quincy έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:08 pm


Εγώ τον ήθελα στον Ολυμπιακό από το '11, αλλά δεν το βρίσκω ρεαλιστικό να έρχεται από όπου κι αν το πιάσει κανείς. Για τον Παναθηναικό είναι πισωγύρισμα γιατί για να έρθει θα θέλει ηγετικό συμβόλαιο και δεν υπάρχει τέτοια άνεση. Νομίζω πως έχει 1-2 χρόνια ακόμα ποιοτικού μπάσκετ γιατί όσο αθληταράς κι αν είναι αφού δεν απειλεί απ έξω θα έχει θέμα με την ενέργεια που θα μπορεί να βγάλει και στις 2 πλευρές του παρκέ. Για 20 λεπτά είναι ΣΟΥΠΕΡ σε ομάδα 8αδας.
Νομίζω με 1-1,1 έρχεται, δεν ξέρω πού τοποθετείς το "ηγετικό" συμβόλαιο. Με βάση την αύξηση μπάτζετ που ανακοίνωσε ο ΔΓ, είναι απολύτως εφικτό.
Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου ως ηγετικό, λιγο πάνω από 1μ δηλαδή. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό ή όχι, δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις. Αν βγαίνουν τα κουκιά του κάνεις πρόταση δεν το συζητώ, κανονικό ποιντ με εμπειρία Ευρωλίγκας και ελληνικό διαβατήριο, τι άλλο να ζητήσει ο ΠΑΟ του '23;

Πισωγύρισμα θα είναι αν δεν βγαίνουν τα κουκιά και πάει το μισό μπάτζετ των μεταγραφών στον Καλάθη και στελεχωθεί μια ομάδα για μια σεζον αντε 2. Έχει περισσότερη ανάγκη από ένα μακροπρόθεσμο πλάνο η ομάδα

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 24, 2022 11:26 pm

Quincy έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:21 pm
yorgos έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:14 pm

Νομίζω με 1-1,1 έρχεται, δεν ξέρω πού τοποθετείς το "ηγετικό" συμβόλαιο. Με βάση την αύξηση μπάτζετ που ανακοίνωσε ο ΔΓ, είναι απολύτως εφικτό.
Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου ως ηγετικό, λιγο πάνω από 1μ δηλαδή. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό ή όχι, δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις. Αν βγαίνουν τα κουκιά του κάνεις πρόταση δεν το συζητώ, κανονικό ποιντ με εμπειρία Ευρωλίγκας και ελληνικό διαβατήριο, τι άλλο να ζητήσει ο ΠΑΟ του '23;

Πισωγύρισμα θα είναι αν δεν βγαίνουν τα κουκιά και πάει το μισό μπάτζετ των μεταγραφών στον Καλάθη και στελεχωθεί μια ομάδα για μια σεζον αντε 2. Έχει περισσότερη ανάγκη από ένα μακροπρόθεσμο πλάνο η ομάδα
Ο ΛΑΟΣ του ΠΑΟ και ο Μποντισατβα προεδρος του, δεν μπορουν να δεχθουν να χανουν απο τον Γαυρο. Τι μακροπροθεσμο πλανο λες; :)

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 910
Δημοσιεύσεις: 4709
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 24, 2022 11:57 pm

Hipster έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:26 pm
Quincy έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:21 pm


Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου ως ηγετικό, λιγο πάνω από 1μ δηλαδή. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό ή όχι, δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις. Αν βγαίνουν τα κουκιά του κάνεις πρόταση δεν το συζητώ, κανονικό ποιντ με εμπειρία Ευρωλίγκας και ελληνικό διαβατήριο, τι άλλο να ζητήσει ο ΠΑΟ του '23;

Πισωγύρισμα θα είναι αν δεν βγαίνουν τα κουκιά και πάει το μισό μπάτζετ των μεταγραφών στον Καλάθη και στελεχωθεί μια ομάδα για μια σεζον αντε 2. Έχει περισσότερη ανάγκη από ένα μακροπρόθεσμο πλάνο η ομάδα
Ο ΛΑΟΣ του ΠΑΟ και ο Μποντισατβα προεδρος του, δεν μπορουν να δεχθουν να χανουν απο τον Γαυρο. Τι μακροπροθεσμο πλανο λες; :)
Ε δεν μιλάω και για τανκινγκ. Ούτε σημαίνει πως το μακροπρόθεσμο πλάνο σημαίνει ντε και καλά πως θα χάσει όλους τους στόχους. Απλά να αφήσει 1-2 ανθρώπους να δουλέψουν ένα πρότζεκτ 2-3 ετών χωρίς παρεμβάσεις και το πιστόλι στον κρόταφο. Όχι πως θα το κάνει ποτέ ο ΔΓ, ο άνθρωπος έχει ξεριζώσει όλη την ιστορία των ΠαυλοΘανάσηδων προκειμένου να βάλει το εγώ του πάνω από την ομάδα. Απλά κουβέντα να γίνεται. Δεν έχει δουλειά και βαριέμαι :)

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 25, 2022 12:00 am

Hipster έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:26 pm
Quincy έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:21 pm


Κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου ως ηγετικό, λιγο πάνω από 1μ δηλαδή. Δεν ξέρω αν είναι εφικτό ή όχι, δεν έχω παρακολουθήσει τις εξελίξεις. Αν βγαίνουν τα κουκιά του κάνεις πρόταση δεν το συζητώ, κανονικό ποιντ με εμπειρία Ευρωλίγκας και ελληνικό διαβατήριο, τι άλλο να ζητήσει ο ΠΑΟ του '23;

Πισωγύρισμα θα είναι αν δεν βγαίνουν τα κουκιά και πάει το μισό μπάτζετ των μεταγραφών στον Καλάθη και στελεχωθεί μια ομάδα για μια σεζον αντε 2. Έχει περισσότερη ανάγκη από ένα μακροπρόθεσμο πλάνο η ομάδα
Ο ΛΑΟΣ του ΠΑΟ και ο Μποντισατβα προεδρος του, δεν μπορουν να δεχθουν να χανουν απο τον Γαυρο. Τι μακροπροθεσμο πλανο λες; :)
Ο κόσμος του Παναθηναϊκού έχει δείξει εξαιρετικό επίπεδο, χάνει εντός έδρας από τον Ολυμπιακό και δεν ανοίγει ρουθούνι, στηρίζει την ομάδα στα δύσκολα, παράπονο δεν μπορεί να έχει κανείς από τον κόσμο. Ε η διοίκηση τι να πούμε πια, τα γράψαμε, τα ξέρουμε, αυτή είναι, δεν αλλάζει.

Αν όντως το μπάτζετ είναι 10 μύρια, άντε σου λέω 8 εγώ γιατί κύριος Δημήτρης είναι αυτός, έχουμε ως δεδομένα:
Παπαπέτρου 1
Παπαγιάννης 1
Αβδάλας 0,05
Χουγκάζ 0,1
Καββαδάς 0,2
Ματζούκας 0,3
Μποχωρίδης 0,3
Nedovic 0,8

Το σύνολο 3,75. Μέχρι τα 8 που λέμε, μένουν 4,25εκ για 6 παίκτες. Δηλαδή περίπου 7 κατοστάρικα το κεφάλι, ε αν πάρει ο Καλάθης 1,1 θα πρέπει ένας ξένος να είναι του 300ρικου και οι άλλοι εξακολουθούν να είναι των 700 (κατά μέσο όρο, μπορεί δηλαδή ένας να είναι του 1εκ κι άλλος των 400). . Μιλάμε για πολύ σοβαρό μπάτζετ και ο Καλάθης χωράει ωραιότατα.

1
1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 910
Δημοσιεύσεις: 4709
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 25, 2022 12:07 am

yorgos έγραψε:
Σάβ Ιουν 25, 2022 12:00 am
Hipster έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:26 pm


Ο ΛΑΟΣ του ΠΑΟ και ο Μποντισατβα προεδρος του, δεν μπορουν να δεχθουν να χανουν απο τον Γαυρο. Τι μακροπροθεσμο πλανο λες; :)
Ο κόσμος του Παναθηναϊκού έχει δείξει εξαιρετικό επίπεδο, χάνει εντός έδρας από τον Ολυμπιακό και δεν ανοίγει ρουθούνι, στηρίζει την ομάδα στα δύσκολα, παράπονο δεν μπορεί να έχει κανείς από τον κόσμο. Ε η διοίκηση τι να πούμε πια, τα γράψαμε, τα ξέρουμε, αυτή είναι, δεν αλλάζει.

Αν όντως το μπάτζετ είναι 10 μύρια, άντε σου λέω 8 εγώ γιατί κύριος Δημήτρης είναι αυτός, έχουμε ως δεδομένα:
Παπαπέτρου 1
Παπαγιάννης 1
Αβδάλας 0,05
Χουγκάζ 0,1
Καββαδάς 0,2
Ματζούκας 0,3
Μποχωρίδης 0,3
Nedovic 0,8

Το σύνολο 3,75. Μέχρι τα 8 που λέμε, μένουν 4,25εκ για 6 παίκτες. Δηλαδή περίπου 7 κατοστάρικα το κεφάλι, ε αν πάρει ο Καλάθης 1,1 θα πρέπει ένας ξένος να είναι του 300ρικου και οι άλλοι εξακολουθούν να είναι των 700 (κατά μέσο όρο, μπορεί δηλαδή ένας να είναι του 1εκ κι άλλος των 400). . Μιλάμε για πολύ σοβαρό μπάτζετ και ο Καλάθης χωράει ωραιότατα.
Αν είναι έτσι τότε ναι χωράει ωραιότατα και υπάρχει και περισσότερη ελευθερία στους ξένους αφού με Καλάθη-Λι ο άσσος είναι (υπερ)καλυμμένος, στο 3 και 5 χρειάζονται back up σχετικά φτηνά. Πληρώνεις και τον Νεντο να φύγει, φέρνεις σοβαρό SG και κάνεις ομάδα

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 25, 2022 12:14 am

Quincy έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:57 pm
Hipster έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:26 pm


Ο ΛΑΟΣ του ΠΑΟ και ο Μποντισατβα προεδρος του, δεν μπορουν να δεχθουν να χανουν απο τον Γαυρο. Τι μακροπροθεσμο πλανο λες; :)
Ε δεν μιλάω και για τανκινγκ. Ούτε σημαίνει πως το μακροπρόθεσμο πλάνο σημαίνει ντε και καλά πως θα χάσει όλους τους στόχους. Απλά να αφήσει 1-2 ανθρώπους να δουλέψουν ένα πρότζεκτ 2-3 ετών χωρίς παρεμβάσεις και το πιστόλι στον κρόταφο. Όχι πως θα το κάνει ποτέ ο ΔΓ, ο άνθρωπος έχει ξεριζώσει όλη την ιστορία των ΠαυλοΘανάσηδων προκειμένου να βάλει το εγώ του πάνω από την ομάδα. Απλά κουβέντα να γίνεται. Δεν έχει δουλειά και βαριέμαι :)
Κοιτα τι θελω να πω. Ο Ολυμπιακος δειχνει να ειναι μπροστα απο τον Παναθηναικο οπως αναλογα ηταν ο Παναθηναικος μπροστα οταν αρχιζε η κυριαρχια του.
Αυτα τα πραγματα δεν αλλαζουν ευκολα. Και εννοω σε 1-2 χρονια. Δεν βαζω τις "πονηρες" παραμετρους που παντα υπαρχουν, μιλαω αγωνιστικα.
Στο πρωταθλημα λοιπον θα ειναι εκει γυρο στους τελικους, μπορει να κλεψει και κανεναν (για Κυπελο βασικα μιλαω, δυσκολα το πρωταθλημα) , στην Ευρωπη παλι αντε να μπει 8αδα, φαιναλ 4 χλωμο. Εκει δεν ειναι μονο ο Ολυμπιακος που ειναι μπροστα ειναι και αλλες ομαδες που παραδοσιακα ειναι πιο μπροστα και απο τους δυο για οικονομικους λογους.
Ειναι, ή μαλλον θα ηταν γιατι δεν θα γινει, μια ευκαιρια για τον Παναθηναικο να ξαναχτισει την ομαδα του που εδω και 10 χρονια στεκοταν με ενεσεις στην Ελλαδα και δεν στεκοταν στην Ευρωπη.
Αυτο θα χρειαστει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να χτισει ελληνικη βαση και να βρη εναν προπονητη που θα μεινει τουλαχιστον 2-3 χρονια. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!
Με την λογικη που "σερνεται" δεν θα δουμε κατι τετοιο και το πιθανοτερο ειναι να συνεχισει τα λιγο πανω λιγο κατω για λιγα χρονια ακομα.
Ακομα και να πετυχουν οι μεταγραφες των ξενων, δεν θα καταφερουν να πανε ψηλα την ομαδα, και πιθανον του χρονου το καλοκαιρι θα αδυνατησει και αλλο ο ελληνικος του κορμος.
Ευθυνη για ολα αυτα ειναι ο προεδρας κατα την γνωμη μου. Δεν ξερω αν θα μπορουσαν να το πετυχουν οι Διαμαντιδης με τον Αλβερτη (ποτε δεν τους θεωρησα ικανους για κατι τετοιο να πω την αληθεια) αλλα ο προεδρας με τον Νεστωρα και τα ΜΜΕ του σιγουρα δεν θα το καταφερουν.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
Τανκινγκ ειναι να σε περασει το Περιστερι και ο Προμηθεας του χρονου και να πεσεις ακομα πιο κατω στην Γιουρολιγκ. Δεν μιλαω γι αυτο και δεν ειναι απαραιτητο :)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 25, 2022 12:19 am

yorgos έγραψε:
Σάβ Ιουν 25, 2022 12:00 am
Hipster έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:26 pm


Ο ΛΑΟΣ του ΠΑΟ και ο Μποντισατβα προεδρος του, δεν μπορουν να δεχθουν να χανουν απο τον Γαυρο. Τι μακροπροθεσμο πλανο λες; :)
Ο κόσμος του Παναθηναϊκού έχει δείξει εξαιρετικό επίπεδο, χάνει εντός έδρας από τον Ολυμπιακό και δεν ανοίγει ρουθούνι, στηρίζει την ομάδα στα δύσκολα, παράπονο δεν μπορεί να έχει κανείς από τον κόσμο. Ε η διοίκηση τι να πούμε πια, τα γράψαμε, τα ξέρουμε, αυτή είναι, δεν αλλάζει.

Αν όντως το μπάτζετ είναι 10 μύρια, άντε σου λέω 8 εγώ γιατί κύριος Δημήτρης είναι αυτός, έχουμε ως δεδομένα:
Παπαπέτρου 1
Παπαγιάννης 1
Αβδάλας 0,05
Χουγκάζ 0,1
Καββαδάς 0,2
Ματζούκας 0,3
Μποχωρίδης 0,3
Nedovic 0,8

Το σύνολο 3,75. Μέχρι τα 8 που λέμε, μένουν 4,25εκ για 6 παίκτες. Δηλαδή περίπου 7 κατοστάρικα το κεφάλι, ε αν πάρει ο Καλάθης 1,1 θα πρέπει ένας ξένος να είναι του 300ρικου και οι άλλοι εξακολουθούν να είναι των 700 (κατά μέσο όρο, μπορεί δηλαδή ένας να είναι του 1εκ κι άλλος των 400). . Μιλάμε για πολύ σοβαρό μπάτζετ και ο Καλάθης χωράει ωραιότατα.
Ρε συ Γιωργο ακομα και εσυ που αντιμετωπιζεις αρκετα κριτικα την κατασταση εχεις ηδη επηρεαστει απο την ταρζανια του προεδρα. Ειναι δυσκολο να κρατας την γνωση σου για το αθλημα (την οποια τελος παντων οταν νομιζεις πως οι Σελτικς θα παρουν πρωταθλημα :P ) πανω απο την αγαπη σου για την ομαδα. Πολυ δυσκολο, οσο και κατανοητο.
Οχι, ο κοσμος του Παναθναικου δεν εχει δειξει εξαιρετικο επιπεδο. Ενα κομματι το κανει αυτο και ειναι μειοψηφια.

ΥΓ ο Αβδαλας στο ξαναλεω, δεν ξερω αν θα παιξει ποτε ρολο στο ανδρικο του Παναθηναικου, αλλα σιγουρα οχι για τα επομενα 4-5 χρονια. Τον Καββαδα γιατι τον βαζεις, καλυτερα να ξανεπαιρνες τον Ογκαστ πισω ξερω γω, να παρεις τον Γοντικα που ειναι μικροτερος ή ακομα και να βαλεις τον Σαμοντουροφ να φαει ξυλο στα 5 λεπτα που ετσι κι αλλιως θα επαιζε το πολυ ο Καββαδας. Χουγκαζ δανεικος ,καλυτερα να κραταγες τον Κασελακη. :)

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 910
Δημοσιεύσεις: 4709
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 25, 2022 12:36 am

Hipster έγραψε:
Σάβ Ιουν 25, 2022 12:14 am
Quincy έγραψε:
Παρ Ιουν 24, 2022 11:57 pm


Ε δεν μιλάω και για τανκινγκ. Ούτε σημαίνει πως το μακροπρόθεσμο πλάνο σημαίνει ντε και καλά πως θα χάσει όλους τους στόχους. Απλά να αφήσει 1-2 ανθρώπους να δουλέψουν ένα πρότζεκτ 2-3 ετών χωρίς παρεμβάσεις και το πιστόλι στον κρόταφο. Όχι πως θα το κάνει ποτέ ο ΔΓ, ο άνθρωπος έχει ξεριζώσει όλη την ιστορία των ΠαυλοΘανάσηδων προκειμένου να βάλει το εγώ του πάνω από την ομάδα. Απλά κουβέντα να γίνεται. Δεν έχει δουλειά και βαριέμαι :)
Κοιτα τι θελω να πω. Ο Ολυμπιακος δειχνει να ειναι μπροστα απο τον Παναθηναικο οπως αναλογα ηταν ο Παναθηναικος μπροστα οταν αρχιζε η κυριαρχια του.
Αυτα τα πραγματα δεν αλλαζουν ευκολα. Και εννοω σε 1-2 χρονια. Δεν βαζω τις "πονηρες" παραμετρους που παντα υπαρχουν, μιλαω αγωνιστικα.
Στο πρωταθλημα λοιπον θα ειναι εκει γυρο στους τελικους, μπορει να κλεψει και κανεναν (για Κυπελο βασικα μιλαω, δυσκολα το πρωταθλημα) , στην Ευρωπη παλι αντε να μπει 8αδα, φαιναλ 4 χλωμο. Εκει δεν ειναι μονο ο Ολυμπιακος που ειναι μπροστα ειναι και αλλες ομαδες που παραδοσιακα ειναι πιο μπροστα και απο τους δυο για οικονομικους λογους.
Ειναι, ή μαλλον θα ηταν γιατι δεν θα γινει, μια ευκαιρια για τον Παναθηναικο να ξαναχτισει την ομαδα του που εδω και 10 χρονια στεκοταν με ενεσεις στην Ελλαδα και δεν στεκοταν στην Ευρωπη.
Αυτο θα χρειαστει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να χτισει ελληνικη βαση και να βρη εναν προπονητη που θα μεινει τουλαχιστον 2-3 χρονια. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!
Με την λογικη που "σερνεται" δεν θα δουμε κατι τετοιο και το πιθανοτερο ειναι να συνεχισει τα λιγο πανω λιγο κατω για λιγα χρονια ακομα.
Ακομα και να πετυχουν οι μεταγραφες των ξενων, δεν θα καταφερουν να πανε ψηλα την ομαδα, και πιθανον του χρονου το καλοκαιρι θα αδυνατησει και αλλο ο ελληνικος του κορμος.
Ευθυνη για ολα αυτα ειναι ο προεδρας κατα την γνωμη μου. Δεν ξερω αν θα μπορουσαν να το πετυχουν οι Διαμαντιδης με τον Αλβερτη (ποτε δεν τους θεωρησα ικανους για κατι τετοιο να πω την αληθεια) αλλα ο προεδρας με τον Νεστωρα και τα ΜΜΕ του σιγουρα δεν θα το καταφερουν.
Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
Τανκινγκ ειναι να σε περασει το Περιστερι και ο Προμηθεας του χρονου και να πεσεις ακομα πιο κατω στην Γιουρολιγκ. Δεν μιλαω γι αυτο και δεν ειναι απαραιτητο :)
Ναι είναι μπροστά ο Ολυμπιακός γιατί ξεκινάει από το 3-4 ενώ ο Παναθηναικός από το 0. Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω πιο πολύ στο ότι ένας προπονητής πρέπει να μείνει τουλάχιστον 2-3 χρόνια. Με όλα τα στραβά τους οι Αγγελόπουλοι το έχουν διατηρήσει αυτό όλα τα χρόνια που είναι στην ομάδα. Πιθανότατα να έμαθαν από τον ΠΑΟ του Ζοτς. Αλλά παραδείγματα υπάρχουν πολλά. Η Εφες του Άταμαν, η Μπαρτσα του Τσάβι, η Ρεαλ του Λάσο, η ΤΣΣΚΑ του Μεσίνα και του Ιτούδη κλπ κλπ.

Πάντως ακόμα δεν έχει χαθεί το τρένο, έχει διεθνείς ο Παναθηναικός και απέχει πάρα πολύ ακόμα από την καμμένη γη (σαν αυτή που παρέλαβαν οι Αγγελόπουλοι το 06). Ακόμα και τώρα, χωρίς Μάνο Παπαδόπουλο, Αλβέρτη, Διαμαντίδη κλπ έχει ανθρώπους και παίκτες ο ΔΓ για να χτίσει μια καλή ομάδα με μέλλον.

-Στην θητεία του Πασκουάλ ο Παναθηναικός στεκόταν πολύ καλά στην Ευρώπη. 1-2 κομμάτια του έλειπαν για να φτάσει στο Φ4.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 25, 2022 7:46 am

yorgos έγραψε:
Σάβ Ιουν 25, 2022 12:00 am
]

Ο κόσμος του Παναθηναϊκού έχει δείξει εξαιρετικό επίπεδο, χάνει εντός έδρας από τον Ολυμπιακό και δεν ανοίγει ρουθούνι, στηρίζει την ομάδα στα δύσκολα, παράπονο δεν μπορεί να έχει κανείς από τον κόσμο. Ε η διοίκηση τι να πούμε πια, τα γράψαμε, τα ξέρουμε, αυτή είναι, δεν αλλάζει.

Αν όντως το μπάτζετ είναι 10 μύρια, άντε σου λέω 8 εγώ γιατί κύριος Δημήτρης είναι αυτός, έχουμε ως δεδομένα:
Παπαπέτρου 1
Παπαγιάννης 1
Αβδάλας 0,05
Χουγκάζ 0,1
Καββαδάς 0,2
Ματζούκας 0,3
Μποχωρίδης 0,3
Nedovic 0,8

Το σύνολο 3,75. Μέχρι τα 8 που λέμε, μένουν 4,25εκ για 6 παίκτες. Δηλαδή περίπου 7 κατοστάρικα το κεφάλι, ε αν πάρει ο Καλάθης 1,1 θα πρέπει ένας ξένος να είναι του 300ρικου και οι άλλοι εξακολουθούν να είναι των 700 (κατά μέσο όρο, μπορεί δηλαδή ένας να είναι του 1εκ κι άλλος των 400). . Μιλάμε για πολύ σοβαρό μπάτζετ και ο Καλάθης χωράει ωραιότατα.

Καλά κι ο Δ.Γ με το που είπε ότι έρχεται πίσω (στα πρωτοσέλιδα και την απόλυτη παρέμβαση εννοούμε, γιατί δεν είχε φύγει ποτέ, και λεφτά έβαζε και αποφάσεις έπαιρνε, τύπου ¨΄εφυγες εσύ χθες" ) "ανακοίνωσε" με τον δικό του μοναδικό τρόπο τον Χεζόνια. Τι κι αν λέγαμε τότε εμείς "βρε παίδες είναι κλεισμένος- άσε που κι ελεύθερος να ήταν, όπως πέρσι δεν θα ερχόταν στον ΠΑναθηναϊκό, παρά μόνο για να κλείσει καριέρα- κι αν...¨".


Από το ρόστερ που βάζεις βγάλε κι ένα περίπου εκ., για προπονητή κι όλη την ομάδα του. Στην καλή περίπτωση που έρθει ο Μίτροβιτς λέμε. Έχουμε ξαναπεί ότι θα έχει θέμα αυτός ο Παναθηναϊκός να υπογράψει καλούς παίκτες και καλόν προπονητή. Στο τέλος όλο και κάτι θα κάνει με παίκτες, μετά από αρκετές απόπειρες. Βέβαια, όταν εννοούμε καλούς παίκτες αναφερόμαστε σε παίκτες που έχουν πέραση στην Ευρωλίγκα. :roll:


Ο Καλάθης έφυγε από τον Παναθηναϊκό σε μια φάση που ήταν καλύτερα από τώρα. Και τότε θα είχε πρόταση από τον Παναθηναϊκό. Δεν θα έρθει στον Παναθηναϊκό, εκτός κι αν του γίνει πρόταση πάνω από 1.5 εκ (στη λιγότερη). Ο Καλάθης θα πάει είτε σε ομάδα με αξιώσεις (και καλό συμβόλαιο, εννοείται) είτε σε ομάδα για να πάρει τρελό χρήμα. Τύπου Ζενίτ.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 25, 2022 8:33 am

Επιστρέφοντας στα θέματα της Μπαρτσελόνα-ς, ακόμα δεν υπάρχει απόφαση για τον Νικ. Ο παίκτης πιέζει για αποζημίωση, η ομάδα προσπαθεί να γλιτώσει κάποιες εκατοντάδες χιλιάδες γιούρια, κι οι μνηστήρες (του Νικ) αναμένουν. Εκείνος που θα δείξει τη μεγαλύτερη υπομονή (με το όποιο ρίσκο, όπως π.χ πέρσι ο Ολυμπιακός με τον Ντόρσεϊ) θα τον κλείσει τον σπουδαίο αυτό άσσο και 100% επαγγελματία. Σε όλα του. Στο πως είναι ¨εκεί¨για τις ομάδες του και στο πως βάζει μπροστά το οικονομικό του συμφέρον ( θυμόμαστε που είχε κλείσει στο μακρινό Κρασνοντάρ μια φορά κι έναν καιρό).

Η Μπαρτσελόνα όμως θα βρει άκρη. Λογικά θα πάνε στη μέση ( βαρύ για την καταλανική ομάδα τούτη τη στιγμή) και φύγει ο Καλάθης. Γιατί έχει κι η Μπαρτσελόνα ένα χαρτί. Ξέρει ότι ο Καλάθης θέλει να μείνει το συντομότερο δυνατό ελεύθερος και να πάει να βρει τον Ιτούδη που είναι ο πρώτος που τον πλησιάσε κάπου τον Μάη (τα είχαμε πει εγκαίρως και προς γενική έκπληξη εδώ) άρα θα "παίξει"¨με αυτό.

Το χοντρό πρόβλημα που έχει η καταλανική ομάδα είναι με τον Μίροτιτς. Έχει ήδη κάνει σκληρές δηλώσεις για τον Σάρας (όπως κι ο Γκαζόλ, που προσπαθεί για το καλό της ομάδας του να τον "κρατήσει στο έδαφος" τον Σάρας) τού έχει γίνει πρόταση για γερό ψαλίδισμα και πρέπει να βρουν τρόπο να μην τον έχουν όπως είχαν στο βου μισό της σεζόν τον Ντέιβις που ήξερε ότι φεύγει. Γενικά ο Ναβάρο (σε συνεργασία με τον Σάρας) δεν τα πάει καλά στον χειρισμό, με γερή γκάφα ως τώρα τη δημοσιοόποιηση της φωτό του δείπνου με τον Σατοράνσκι. Αυτό ήταν που έβαλε φυτίλια στον Νικ (με τα δίκια του ο Καλάθης).

ΑΠό την άλλη, έχει γλιτώσει χρήματα από τους παίκτες που φεύγουν. Ο Νικ έπαιρνε (φέτος θα ήταν η χρονιά που προβλεπόταν το ψηλότερο κασέ του με 2.2) αρκετά περισσότερα από τον Σάτο, το ίδιο κι ο Ντέιβις σε σχέση με τον Βέσελι όπως και κάτι περισσότερα ο Σμιτς έναντι του Ντα Σίλβα.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 25, 2022 8:37 am

Φέτος ήταν μια χρονιά όπου είχαμε 3 χειμωνιάτικες προσθήκες που άλλαξαν άρδην τις ομάδες τους. Έξουμ, Ντεκ και Μπέικον.
Ο Ντεκ είναι ο μόνος σίγουρος ότι θα συνεχίσει στην ομάδα του αλλά και στην Ευρωλίγκα. Ο Έξουμ λογικά γυρνάει στο ΝΒΑ, ενώ κι ο Μπέικον προς τα εκεί θα έχει το βλέμμα του (τη στιγμή που είναι σε διαπραγματεύσεις και με ομάδες της Ευρωλίγκας στην περίπτωση που δεν έχει καλή πρόταση από την πατρίδα του).

Άβαταρ μέλους
mixalisgate7

 champion
Reactions: 1230
Δημοσιεύσεις: 5422
Εγγραφή: Δευ Δεκ 03, 2012 11:08 pm
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 25, 2022 9:14 am

Ανακοινώθηκε ο Stefano Tonut από την Ολίμπια Μιλάνο.



0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 25, 2022 9:56 am

Οχι, ο κοσμος του Παναθναικου δεν εχει δειξει εξαιρετικο επιπεδο. Ενα κομματι το κανει αυτο και ειναι μειοψηφια.
Για τις επιδόσεις της ομάδας ο Παναθηναϊκός είχε πολύ κόσμο στο γήπεδο (περισσότερο κι από τον Ολυμπιακό που σε εξαιρετική σαιζόν δεν το γέμισε στο δεύτερο με τη Μονακό :shock: ), χάνει εντός έδρας από τον Ολυμπαικό και το γήπεδο είναι εκκλησία, χάνει και φωνάζει "εγώ θα σ' αγαπώ και μη σε νοιάζει". Ο κόσμος του Παναθηναϊκού που πάει στο γήπεδο εξαιρετικό επίπεδο έχει επιδείξει.
ΥΓ ο Αβδαλας στο ξαναλεω, δεν ξερω αν θα παιξει ποτε ρολο στο ανδρικο του Παναθηναικου,
Δεν είπα εγώ ότι θα παίξει, υπολογισμό μπάτζετ έκανα.
Τον Καββαδα γιατι τον βαζεις,

Υπολογισμό μπάτζετ έκανα, βάλε όποιον θες στη θέση του. Δεν έκανα πρόταση ρόστερ, ποτέ δεν κάνω, το βρίσκω βαρετό, υπολόγιζα πόσα λεφτά είναι διαθέσιμα για τους ξένους που υπολείπονται.
καλυτερα να ξανεπαιρνες τον Ογκαστ πισω ξερω γω, να παρεις τον Γοντικα που ειναι μικροτερος ή ακομα και να βαλεις τον Σαμοντουροφ να φαει ξυλο στα 5 λεπτα που ετσι κι αλλιως θα επαιζε το πολυ ο Καββαδας. Χουγκαζ δανεικος ,καλυτερα να κραταγες τον Κασελακη. :)
Υπολογισμό μπάτζετ έκανα, βάλε όποιους θες.
"ανακοίνωσε" με τον δικό του μοναδικό τρόπο τον Χεζόνια.
Δεν τον ανακοίνωσε, ούτε τον "ανακοίνωσε".
Από το ρόστερ που βάζεις βγάλε κι ένα περίπου εκ.
Δύο έβγαλα.
Δεν θα έρθει στον Παναθηναϊκό, εκτός κι αν του γίνει πρόταση πάνω από 1.5 εκ
Δε νομίζω ότι θα βρει τόσα αλλού, θα το δούμε, για μένα 1,5 είναι το ταβάνι και δύσκολο να επιτευχθεί. Και νομίζω θα προτιμήσει και μακροχρόνιο συμβόλαιο, δηλαδή ένα τετραετές με σύνολο 4,5εκ θα είναι προτιμότερο από ένα διετές με 3.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα Eυρωπαϊκού Μπάσκετ”