Νικ Καλάθης

Συντονιστής: Captains

Που κατατάσσεται ο Νικ Καλάθης;

1. Κορυφαίος γκαρντ στην ιστορία της Euroleague
18
32%
2. Αbove average οργανωτής ομάδων της ευρωπαικής ελίτ
36
64%
3. Μέτριος γκαρντ σε μια περίοδο λειψανδρίας καλών ευρωπαίων χειριστών
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
4. Υπερεκτιμημένος κομπάρσος, αναίτια χρυσοπληρωμένος
2
4%
 
Σύνολο ψήφων: 56
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 11, 2021 5:23 pm

papp7 έγραψε:
Παρ Ιουν 11, 2021 12:05 pm


Φιλε μου μπασκετ, δεν ειπα δεν δυσκολευτηκε γενικα η μπαρτσελονα στην σειρα,ισα ισα το αντιθετο εγινε! Αυτο που ειπα ειναι πως η Μπαρτσελονα στην σειρα δεν δυσκολευτηκε λογω της αποδοσης του Καλαθη, αλλα γενικα λογω αγωνιστικης εικονας παικτων και πλανου.
Τώρα που το λες και με μια δεύτερη ανάγνωση, βλέπω ότι έχεις δίκιο. Πάντως ήταν κάπως περίεργα διατυπωμένη η πρόταση σου- οριακά διφορούμενη- εξού και το μπέρδεμα. Σόρρυ φίλε.
Πάντως ήταν καλή ευκαιρία γιατί μου βγήκε να πω 2 πράγματα που δεν είχαν ως τώρα ακουστεί (θαρρώ) αναφορικά με τη συγκυρία που έλαχε στον Καλάθη να αναλάβει τα ηνία του ΠΑναθηναϊκού.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 11, 2021 5:36 pm

A.CAB II έγραψε:
Παρ Ιουν 11, 2021 1:20 pm
Εν ολίγης ο (λίαν συντόμως) νο1 πασέρ στην ιστορία της Ευρολίγκα και 2 χρονιές καλύτερος άσσος της Ευρώπης δεν συγκαταλέγεται στους κορυφαίους ποιντ γκαρντ της διοργάνωσης... ΟΚ.
Makes sense.

Φαντάζομαι ο νο1 σκόρερ στην ιστορία της Ευρολίγκας δεν μπορεί ούτε αυτός να συγκαταλέγεται στους κορυφαίους της διοργάνωσης.

Βέβαια άμα μιλήσω για το Σλούκα πχ που μία φορά στη ζωή του πήγε πρώτο βιολί κάπου και βγήκε 12ος θα είμαι κακός. Ή μιλάμε για τον Πάνγκος (μεγάλη μου καψούρα before it was cool) που τελικά είδε Φ4 απ' τον καναπέ. Όπως έβλεπε και ο Νικ όταν δεν έπαιζε σε ομαδάρες με σούπερ ντούπερ μπάτζετ. Αλλά ο Πάνγκος είναι υπερπαιχτούρα (κι ας είναι στον καναπέ) ενώ ο Καλάθης υπεύθυνος για όλα τα κακά. Επίσης στη Μπαρτσελόνα τον Πάνγκος τον θέλουν για δίπλα στο Νικ και όχι αντί του Νικ. Αλλά όπως βολεύει τον καθένα.


Κοίτα να δεις τι γίνεται.
Ο Σλούκας έπαιζε σε έναν Ολυμπιακό φέτος με σοβαρά θέματα στο ρόστερ αλλα κι εσωτερικά (ακόμα σοβαρότερα). Επιπλέον υπήρχαν χρονιές που ο Νικ είχε σαφώς μεγαλύτερο μπάτζετ κι όχι συμπαίκτες από το Γιούροκαπ και υπερπαίκτες αλλά ....once upon a time. (Σπανούλης- Πρίντεζης).
Η γνώμη μου; Ο Σλούκας τότε που είχατε μεγάλο μπάτζετ (για 2-3 χρόνια, πάντα επί Δ.Γ) θα ήταν καλύτερος. Είναι παίκτης που σάς έλειπε πολύ.
Ο Νικ στη θέση του Σλούκα πέρσι θα είχε πάει καλύτερα από τον περσινό ΣΛούκα. "Άλλη μια μέρα στη δουλειά." Για μένα είναι ισάξιοι, αλλά εγώ προτιμώ τον Σλούκα. Λογικά, επειδή είμαι Ολυμπιακός. :roll: Και μιας το πάμε στην ευθύτητα, να πω ότι όταν παίζει ο Παναθηναϊκός είμαι πάντα με τον αντίπαλο του. Πάντα. :D Μην ξεχάσουμε και τα βασικά. :P
Αλλά όταν έρχεται η ώρα να κρίνω ομάδες, παίκτες κλπ προσπαθώ να τα βγάλω έξω.
Παρεμπιπτόντως και στην ισπανία (τόσο ανάμεσα σε προπονητές όσο και φιλάθλους) ο Σλούκας έχει σαφώς μεγαλύτερο γκελ. Λογικά λόγω Φενέρ. Γιατί ο Καλάθης έδωσε περισσότερα στην ομάδα του από αυτά που έδωσε ο Σλούκας στην ομάδα του.
Τώρα το ότι δεν έχει πάει φάιναλ φορ, ψιλό "κλαίν"¨δεν λέει και παρα πολλά (κάποια λέει, ωστόσο).
Αλλά το ότι στα πλέι οφ δεν είναι καλός (πλην των εξαιρέσεων που προανέφερα) είναι θέμα. Και σοβαρό.

Τέλος, τον Πάνγκος ο Σάρας τον ήθελε και για δίπλα στον Καλάθη αλλά κυρίως μπροστά του βρε συ. Στο 2 έχει Χίγκινς- Κούρικ. Υπερόπλα με χοντρά λεπτά. Κι εξακολουθεί να τον θέλει παρά το γεγονός ότι είναι σφιχτά τα πράγματα φέτος.
Ο Καλάθης όπως πάει το μπάσκετ τα τελευταία 3 χρόνια στην Ευρωλίγκα, αρχίζει και μένει πίσω. Οι μεγάλες ομάδες ζητάνε κι άλλα πράγματα από τον pg.
Κλείνοντας να επαναλάβω ότι αυτά που έκανε ο Καλάθης με τον Παναθηναϊκό έχουν γράψει ανεξίτηλα. Όπως προείπα ήταν σταθερά μέσα στα 2-3 καλύτερα pg αλλά από φέτος (μάλλον κι από πέρσι) κατέβηκε μερικές θέσεις. Παραμένει σε πολύ ψηλές θέσεις.
Αυτά τα ολίγα, πέρα από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.
*Το λέω χρόνια (πριν αρχίσει τις διαστημικές του χρονιές επί Τσάβι): Μακάρι να τον είχε ο Ολυμπιακός. Αν ήταν τυχερός και υπήρχε ένα gm στον Παναθηναϊκό με τον πρόεδο να κάνει τη δουλειά του και τίποτε πε΄ραν αυτής. :roll: και με τα ίδια διαθέσιμα χρήματα, θα είχε πάει φάιναλ φορ, (ένα μάλλον, για να μην λέμε και μπούρδες) και κυρίως δεν θα είχε τον ρόλο του αποδιοπομπαίου τράγου.
Επιπλέον όπως έχω πει δεκάδες φορές τον εκτιμώ πολύ κι ως αθλητή που για μένα που είμαι και του ευρύτερου χώρου, είναι πολύ σημαντικό. :wink:

Άβαταρ μέλους
A.CAB II

senior
Reactions: 322
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2020 5:31 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 11, 2021 6:19 pm

basket72 έγραψε:
Παρ Ιουν 11, 2021 5:36 pm
A.CAB II έγραψε:
Παρ Ιουν 11, 2021 1:20 pm
Εν ολίγης ο (λίαν συντόμως) νο1 πασέρ στην ιστορία της Ευρολίγκα και 2 χρονιές καλύτερος άσσος της Ευρώπης δεν συγκαταλέγεται στους κορυφαίους ποιντ γκαρντ της διοργάνωσης... ΟΚ.
Makes sense.

Φαντάζομαι ο νο1 σκόρερ στην ιστορία της Ευρολίγκας δεν μπορεί ούτε αυτός να συγκαταλέγεται στους κορυφαίους της διοργάνωσης.

Βέβαια άμα μιλήσω για το Σλούκα πχ που μία φορά στη ζωή του πήγε πρώτο βιολί κάπου και βγήκε 12ος θα είμαι κακός. Ή μιλάμε για τον Πάνγκος (μεγάλη μου καψούρα before it was cool) που τελικά είδε Φ4 απ' τον καναπέ. Όπως έβλεπε και ο Νικ όταν δεν έπαιζε σε ομαδάρες με σούπερ ντούπερ μπάτζετ. Αλλά ο Πάνγκος είναι υπερπαιχτούρα (κι ας είναι στον καναπέ) ενώ ο Καλάθης υπεύθυνος για όλα τα κακά. Επίσης στη Μπαρτσελόνα τον Πάνγκος τον θέλουν για δίπλα στο Νικ και όχι αντί του Νικ. Αλλά όπως βολεύει τον καθένα.


Κοίτα να δεις τι γίνεται.
Ο Σλούκας έπαιζε σε έναν Ολυμπιακό φέτος με σοβαρά θέματα στο ρόστερ αλλα κι εσωτερικά (ακόμα σοβαρότερα). Επιπλέον υπήρχαν χρονιές που ο Νικ είχε σαφώς μεγαλύτερο μπάτζετ κι όχι συμπαίκτες από το Γιούροκαπ και υπερπαίκτες αλλά ....once upon a time. (Σπανούλης- Πρίντεζης).
Η γνώμη μου; Ο Σλούκας τότε που είχατε μεγάλο μπάτζετ (για 2-3 χρόνια, πάντα επί Δ.Γ) θα ήταν καλύτερος. Είναι παίκτης που σάς έλειπε πολύ.
Ο Νικ στη θέση του Σλούκα πέρσι θα είχε πάει καλύτερα από τον περσινό ΣΛούκα. "Άλλη μια μέρα στη δουλειά." Για μένα είναι ισάξιοι, αλλά εγώ προτιμώ τον Σλούκα. Λογικά, επειδή είμαι Ολυμπιακός. Και μιας το πάμε στην ευθύτητα, να πω ότι όταν παίζει ο Παναθηναϊκός είμαι πάντα με τον αντίπαλο του. Πάντα. :D Μην ξεχάσουμε και τα βασικά. :P
Αλλά όταν έρχεται η ώρα να κρίνω ομάδες, παίκτες κλπ προσπαθώ να τα βγάλω έξω.
Παρεμπιπτόντως και στην ισπανία (τόσο ανάμεσα σε προπονητές όσο και φιλάθλους) ο Σλούκας έχει σαφώς μεγαλύτερο γκελ. Λογικά λόγω Φενέρ. Γιατί ο Καλάθης έδωσε περισσότερα στην ομάδα του από αυτά που έδωσε ο Σλούκας στην ομάδα του.
Τώρα το ότι δεν έχει πάει φάιναλ φορ, ψιλό "κλαίν"¨δεν λέει και παρα πολλά (κάποια λέει, ωστόσο).
Αλλά το ότι στα πλέι οφ δεν είναι καλός (πλην των εξαιρέσεων που προανέφερα) είναι θέμα. Και σοβαρό.

Τέλος, τον Πάνγκος ο Σάρας τον ήθελε και για δίπλα στον Καλάθη αλλά κυρίως μπροστά του βρε συ. Στο 2 έχει Χίγκινς- Κούρικ. Υπερόπλα με χοντρά λεπτά. Κι εξακολουθεί να τον θέλει παρά το γεγονός ότι είναι σφιχτά τα πράγματα φέτος.
Ο Καλάθης όπως πάει το μπάσκετ τα τελευταία 3 χρόνια στην Ευρωλίγκα, αρχίζει και μένει πίσω. Οι μεγάλες ομάδες ζητάνε κι άλλα πράγματα από τον pg.
Κλείνοντας να επαναλάβω ότι αυτά που έκανε ο Καλάθης με τον Παναθηναϊκό έχουν γράψει ανεξίτηλα. Όπως προείπα ήταν σταθερά μέσα στα 2-3 καλύτερα pg αλλά από φέτος κατέβηκε μερικές θέσεις. Παραμένει σε πολύ ψηλές θέσεις.
Αυτά τα ολίγα, πέρα από Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό.
*Το λέω χρόνια (πριν αρχίσει τις διαστημικές του χρονιές επί Τσάβι): Μακάρι να τον είχε ο Ολυμπιακός. Αν ήταν τυχερός και υπήρχε ένα gm στον Παναθηναϊκό με τον πρόεδο να κάνει τη δουλειά του και τίποτε πε΄ραν αυτής. :roll: και με τα ίδια διαθέσιμα χρήματα, θα είχε πάει φάιναλ φορ, (ένα το πολύ, για να μην λέμε και μπούρδες) και κυρίως δεν θα είχε τον ρόλο του αποδιοπομπαίου τράγου.
Επιπλέον όπως έχω πει δεκάδες φορές τον εκτιμώ πολύ κι ως αθλητή που για μένα που είμαι και του ευρύτερου χώρου, είναι πολύ σημαντικό. :wink:
Καταρχάς σέβομαι απόλυτα τη γνώμη σου. Ξεκινάμε απ' τα βασικά.
Κατά δεύτερον θεωρώ το Σλούκα παιχταρά και είμαι από τους λίγους που θεωρούν το δίδυμο Νικ-Σλούκας καρασούπερ και πως ταιριάζει τέλεια. Και αν και δεν πείστηκα ποτέ πως υπήρχε πιθανότητα και οι 2 να βρίσκονταν στον Ολυμπιακό φέτος, στη σκέψη και μόνο ξενέρωσα.

Από εκεί και έπειτα δεν συμφωνώ με τις όποιες δικαιολογίες για τη φετινή μη πρόκριση του Ολυμπιακού στην 8άδα. Εννοείται πως είχε θέματα. Αν δεν είχε θα πήγαινε Φ4. Τα ίδια και με τις ομάδες του Καλάθη παλιότερα. Εκεί να δεις θέματα. Καταρχάς σχεδόν ποτέ δεν είχε μπακ απ. Τα 'χουμε ξαναπεί. Δεν θα συγκρίνω τον Παναθηναικό του 17 και του 18 με το φετινό Ολυμπιακό. Για μένα ήταν ομάδες Φ4 αυτές και ας μην μπήκανε για τους χ,ψ λόγους. Αλλά με την ομάδα του 19 και την περσινή μια χαρά τον συγκρίνω. Απ' το χέρι μας είχε πάρει και μας πήγε μέχρι όπου μπορούσε. 8άδα; 8άδα τι να κάνουμε; Εγώ δεν ξέρω κανένα που να μπορούσε να σε πάει μόνος του Φ4. Θες να μου πεις το Σπανούλη ή το Μήτσο; Να το συζητήσουμε αλλά δεν νομίζω να είπε ποτέ κανείς πως ο Καλάθης είναι ανωτερός τους.

Ποιές είναι οι εξαιρέσεις στα πλέι οφ όμως; Το 11; Το κρυφό χαρτί του Ζοτς στο δρόμο για το 6ο. Το 12; Τα νούμερα του ανέβηκαν στα ματς με Μακάμπι και πήγαμε πάλι Φ4. Το 16 και το 17 έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά το 18; Μόνο καφέ δεν έψηνε στον Τσάβι. Το 19; ΟΚ δεν έκανε τα εξωφρενικά που έκανε στη ρέγκιουλαρ αλλά 11,7π και 6 ασιστ είχε σε σειρά σκούπας. Ακόμα και φέτος ήταν τραγικός στα 2 πρώτα. Ναι. Μετά όμως; Στα υπόλοιπα 3 ήταν από καλός έως εκπληκτικός. Στον ημιτελικό τα ίδια. Δηλαδή στη χειρότερη το 50%. Από πότε το 50% είναι εξαίρεση;

Το αν έχει μεγαλύτερο γκελ ο Σλούκας στην Ισπανία ούτε σημασία έχει ούτε είναι το ζήτημα ούτε στηρίζεται πουθενά. Είμαι σίγουρος ότι και ο Ναβάρο ξέρω 'γω έχει μεγαλύτερο γκελ από το Διαμαντίδη. Σημαίνει κάτι ή ότι πρέπει να συμφωνίσω;
Και άλλωστε ο ένας παίζει βασικός στη Βαρκελώνη και ο άλλος στον Ολυμπιακό. Επιλογές είναι αυτές βέβαια αλλά το καλοκαίρι και οι 2 ελεύθεροι ήταν...

Το που τον θέλει ο Σάρας τον Πάνγκος δεν το ξέρουμε. Στο 2 έχει Κούριτς-Χίγγινς. Σωστό. Στο 1 όμως εχει μόνο το Νικ (μη μου πεις Βέστερμαν και ο Μπολμάρο σπρώχτηκε αναγκαστικά τόσο πολύ λόγω έλλειψης 2ου). Δηλαδή προτιμάει να αλλάξει τον ένα που έχει παρά να προσθέσει έναν ακόμα; Ενώ φάνηκε η έλλειψη δεύτερου άσσου ειδικά στον πρόσφατο τελικό. Άσε που κάνουν και σούπερ δίδυμο. Αν δεν έλεγε ψέματα μάλιστα ο ίδιος ο Σάρας στο πρόσφατο Φ4 τότε δεν νομίζω πως έχει το παραμικρό πρόβλημα με Νικ. Αλλά μεγαλώνει πλέον και όσο βιονικός και να 'ναι χρειάζεται και δεύτερο άσσο.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 11, 2021 7:03 pm

A.CAB II έγραψε:
Παρ Ιουν 11, 2021 6:19 pm


Καταρχάς σέβομαι απόλυτα τη γνώμη σου. Ξεκινάμε απ' τα βασικά.
Κατά δεύτερον θεωρώ το Σλούκα παιχταρά και είμαι από τους λίγους που θεωρούν το δίδυμο Νικ-Σλούκας καρασούπερ και πως ταιριάζει τέλεια. Και αν και δεν πείστηκα ποτέ πως υπήρχε πιθανότητα και οι 2 να βρίσκονταν στον Ολυμπιακό φέτος, στη σκέψη και μόνο ξενέρωσα.

Από εκεί και έπειτα δεν συμφωνώ με τις όποιες δικαιολογίες για τη φετινή μη πρόκριση του Ολυμπιακού στην 8άδα. Εννοείται πως είχε θέματα. Αν δεν είχε θα πήγαινε Φ4. Τα ίδια και με τις ομάδες του Καλάθη παλιότερα. Εκεί να δεις θέματα. Καταρχάς σχεδόν ποτέ δεν είχε μπακ απ. Τα 'χουμε ξαναπεί. Δεν θα συγκρίνω τον Παναθηναικό του 17 και του 18 με το φετινό Ολυμπιακό. Για μένα ήταν ομάδες Φ4 αυτές και ας μην μπήκανε για τους χ,ψ λόγους. Αλλά με την ομάδα του 19 και την περσινή μια χαρά τον συγκρίνω. Απ' το χέρι μας είχε πάρει και μας πήγε μέχρι όπου μπορούσε. 8άδα; 8άδα τι να κάνουμε; Εγώ δεν ξέρω κανένα που να μπορούσε να σε πάει μόνος του Φ4. Θες να μου πεις το Σπανούλη ή το Μήτσο; Να το συζητήσουμε αλλά δεν νομίζω να είπε ποτέ κανείς πως ο Καλάθης είναι ανωτερός τους.

Ποιές είναι οι εξαιρέσεις στα πλέι οφ όμως; Το 11; Το κρυφό χαρτί του Ζοτς στο δρόμο για το 6ο. Το 12; Τα νούμερα του ανέβηκαν στα ματς με Μακάμπι και πήγαμε πάλι Φ4. Το 16 και το 17 έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά το 18; Μόνο καφέ δεν έψηνε στον Τσάβι. Το 19; ΟΚ δεν έκανε τα εξωφρενικά που έκανε στη ρέγκιουλαρ αλλά 11,7π και 6 ασιστ είχε σε σειρά σκούπας. Ακόμα και φέτος ήταν τραγικός στα 2 πρώτα. Ναι. Μετά όμως; Στα υπόλοιπα 3 ήταν από καλός έως εκπληκτικός. Στον ημιτελικό τα ίδια. Δηλαδή στη χειρότερη το 50%. Από πότε το 50% είναι εξαίρεση;

Το αν έχει μεγαλύτερο γκελ ο Σλούκας στην Ισπανία ούτε σημασία έχει ούτε είναι το ζήτημα ούτε στηρίζεται πουθενά. Είμαι σίγουρος ότι και ο Ναβάρο ξέρω 'γω έχει μεγαλύτερο γκελ από το Διαμαντίδη. Σημαίνει κάτι ή ότι πρέπει να συμφωνίσω;
Και άλλωστε ο ένας παίζει βασικός στη Βαρκελώνη και ο άλλος στον Ολυμπιακό. Επιλογές είναι αυτές βέβαια αλλά το καλοκαίρι και οι 2 ελεύθεροι ήταν...

Το που τον θέλει ο Σάρας τον Πάνγκος δεν το ξέρουμε. Στο 2 έχει Κούριτς-Χίγγινς. Σωστό. Στο 1 όμως εχει μόνο το Νικ (μη μου πεις Βέστερμαν και ο Μπολμάρο σπρώχτηκε αναγκαστικά τόσο πολύ λόγω έλλειψης 2ου). Δηλαδή προτιμάει να αλλάξει τον ένα που έχει παρά να προσθέσει έναν ακόμα; Ενώ φάνηκε η έλλειψη δεύτερου άσσου ειδικά στον πρόσφατο τελικό. Άσε που κάνουν και σούπερ δίδυμο. Αν δεν έλεγε ψέματα μάλιστα ο ίδιος ο Σάρας στο πρόσφατο Φ4 τότε δεν νομίζω πως έχει το παραμικρό πρόβλημα με Νικ. Αλλά μεγαλώνει πλέον και όσο βιονικός και να 'ναι χρειάζεται και δεύτερο άσσο.

Δεν θα επιμείνω για το γκελ που έχει στην Ισπανία. Έχεις δίκιο- από μόνο του δεν στέκει ως επιχείρημα. Το είπα υπό την έννοια ότι το λένε οι πιο αντικειμενικοί.
Για τα πλέι οφ, θυμάμαι σε μια περσινή μου αναζήτηση (παιχνίδι προς παιχνίδι) ότι ήταν σε ένα ποσοστό 80-20 τα κακά του με τα καλά του παιχνίδια.
Για να είμαι πιο σωστός θα έπρεπε να επαναλάβω (κάτι που είχα πει ωστόσο, πέρσι σε μια παρόμοια, κουβέντα) ότι με τόσο ξεζούμισμα, ε, κάπου θα κλατάρει ο άνθρωπος.
Το ένα είναι αυτό και το άλλο είναι ότι όταν τα παιχνίδια αποκτούν άλλο ειδικό βάρος ή είναι ειδικών συνθηκών ο Νικ είναι από τους παίκτες που αγχώνονται πολύ και τού φαίνεται. Αντίθετα ο Σλούκας ή ο Σπανούλης ή ο Διαμαντίδης παλιότερα έχουν πιο "κρύο" αίμα.
Δεν συγκεντρώνεται στον βαθμό που χρειάζεται. Το βλέπουμε να ισχύει κατ' αναλογία προφανώς και στον Γίαννη στο ΝΒΑ. ΄Παίκτες που υπολέιπονται σε σουτ/βολές κλπ. αλλά παράλληλα τους πειράζουν πιο εύκολα το μυαλό.
Αυτή τη γνώμη την έχω για τον Γιάννη ε΄δω και 3 χρόνια περίπου. Έχει έναν ρόλο που ενιότε τον αγχώνει/μπλοκάρει. Μακάρι να το πετάξει αυτό από πάνω του.
Γυρνώντας στον Νικ, έχω να πω ότι σ' έναν πιο "κανονικό" Παναθηναϊκό θα είχε πάει πολύ καλύτερα. Με τα ίδια λεφτά που για κάποια φάση έβαζε ο Δ.Γ. Με ένα καλό sg δίπλα του κι έναν καλό ΜΑΠ και 2 καλούς σουτέρ από το 3 και το 4. Σχεδόν κάθε καλοκαίρι χαιρόμουν (ως Ολυμπιακός) για κάποιες αποφάσεις στα μεταγραφικά σας. Όχι ότι εμείς σκίζουμε αλλά σε γενικές γραμμές είτε λόγω τύχη είτε λόγω ικανότητας είτε λόγω ενός συνδυασμού τους, τα έχουμε πάει κάπως καλύτερα και με λίγότερα χρήματα. Μιλάω πάντα για την εποχή που ο Δ.Γ ανέλαβε κι οι Αφοί έριξαν το μπάτζετ. Περίπου συμπίπτουν, μάλιστα.

Φέτος πήγε σε πιο κανονική ομάδα, κι ελπίζω του χρόνου να είναι καλύτερος. Εγώ τον χαίρομαι τον Νικ.
Τέτοιοι παίκτες και κατ' επέκταση τέτοιοι αθλητές μου αρέσουν. Ένας ακόμα παίκτης/αθλητής που μου άρεσε από εσάς, ήταν ο Γκιστ. Κι αυτός φόρεσε έναν ρόλο( τα τελευταία του χρόνια) που δεν του ταίριαζε και κάπως "εκτέθηκε" μετά τον τραυματισμό του.
* Αμοιβαία η εκτίμηση. :wink:

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 12, 2021 7:37 am

A.CAB II έγραψε:
Παρ Ιουν 11, 2021 3:02 pm
Δεν διαφωνώ καθόλου για τους παίχτες που αναφέρεις (πλην Τεόντοσιτς, που από τα 32 παίζει Γιούροκαπ και δεν το παίρνει κιόλας) αλλά είναι ένα ωραίο γκρουπ παικτών να βρίσκεσαι νομίζω. Προσωπικά θα πρόσθετα και Ματσιγιάουσκας και Χολντεν και Λαγκτον.
Είπα να αναφέρω μόνο τους πιο πρόσφατους, Ο Λάγκτον έχει σίγουρα θέση στο γκρουπ, όπως και ο Ματσιγιάουσκας έστω και αν είχε μικρή διάρκεια.
Για τον Χόλντεν δεν με εντυπωσίαζε ποτέ τόσο, τον θεωρώ μια κλάση κάτω από τους υπόλοιπους.
Από τους σύγχρονους ίσως πρέπει να αναφέρουμε και τον Χίγκινς, Λάρκιν, Μίσιτς ενώ και ο Λάνγκφορντ στα prime του ήταν εντυπωσιακός αλλά δεν αγωνίστηκε τότε σε μια ομάδα που να πρωταγωνιστεί. (η ομάδα εννοώ)

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 12, 2021 9:21 am

Παίδες δεν είχα δει το poll. Νομίζω ότι τα β,γ.δ είναι αρκετά κοντά και το α, πολύ μακριά μόνο του.
Εγώ θα τον κατέτασσα στους κορυφαίους pg της τελευταίας δεκαετίας. Δεν έχω σκεφτεί τη θέση. Τώρα αν βάλουμε και τους sgμ ανοί΄γει πολύ το πράγμα. Sg έπαιζε κι ο Μπόγκνταν που έκανε πράγματα (τη χρονιά που πήρε η Φενέρ την κούπα) που δεν μπαίνουν σε σύγκριση. Τον βλέπουμε άλλωστε και στο ΝΒΑ τι κάνει, τι συμβόλαια πάιρνει, και τι μπάσκετ παίζει και στο FIBA. Είναι και τόσα άλλα γκαρντ.
Ο Νικ είναι ο ορισμός του pg και ως τέτοιος πρέπει να κριθεί. Κάπου προς τη μέση της καλύτερης δεκάδας pg της τελευταίας δεκαετίας. Μην ξεχνάμε και τις καταπληκτικές χρονιές του Τεοντοσιτς που σε κάποια φάση έπαιζε μόνος του τους ολλ σταρς του ΝΒΑ, και μας ζάλιζε στην Ευρωλίγκα. Τον Τσάτσο στα καλά του. Τον Ντιλέινι να πηγαίνει τη Λόκο στο φάιναλ φορ με μπάτζετ πραγματικά μικρό ( οι Ράντολφ, Σίνγκλετον, ΚλαβέρΜπρόκχοφ, Ντρέιπερ έπαιζαν με το τίποτε συγκριτικά με τα επόμενα συμβόλαια τους). Τον Γουοναμέικερ της Ντάρου και της Φενέρ να παίζει μπρος και πίσω συγκλονιστικά και να τον αρπάζει ο Μπραντ Στίβενς. Τον Γιουλ (ή Γιουι στη γλώσσα του) να είναι κάποια φάση και για μια 2ετία ο καλύτερος ευρωπαίος παίκτης. ΤΟν Καμπάσο που τον διαδέχτηκε στον άσσο, να τινάζει την μπάνκα στον αέρα και να τα πάει πολύ καλά σε ανταγωνιστική ομάδα που αν δεν είχε τον τραυματισμό του δεύτερου καλύτερου της παίκτη μπορεί να πήγαινε μέχρι και την κούπα.....

AlexD

 nba
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 2542
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιουν 12, 2021 1:29 pm

Conan1982 έγραψε:
Παρ Ιουν 11, 2021 2:49 pm
A.CAB II έγραψε:
Παρ Ιουν 11, 2021 1:20 pm
Εν ολίγης ο (λίαν συντόμως) νο1 πασέρ στην ιστορία της Ευρολίγκα και 2 χρονιές καλύτερος άσσος της Ευρώπης δεν συγκαταλέγεται στους κορυφαίους ποιντ γκαρντ της διοργάνωσης... ΟΚ.
Makes sense.

Φαντάζομαι ο νο1 σκόρερ στην ιστορία της Ευρολίγκας δεν μπορεί ούτε αυτός να συγκαταλέγεται στους κορυφαίους της διοργάνωσης.
Το πολ λέει για γκαρντ πάντως. Αυτά τα πρώτος σκόρερ, πασέρ κλπ δεν μου λένε και πολλά γιατί άλλοι παίκτε δεν έπαιξαν τις ίδιες σεζόν στην Ευρωλίγκα, οι ασσίστ μετράνε διαφορετικά πλέον και τα παιχνίδια είναι περισσότερα από το παρελθόν.
Από την σύγχρονη ιστορία της Ευρωλίγκα και μόνο θεωρώ καλύτερους του Πάρκερ, Γιασικεβίτσιους, Σπανούλη, Διαμαντίδη, Παπαλουκά, Ναβάρο, Τεόντοσιτς (που επίσης είχε την φήμη του λούζερ), πιθανόν τον Ντε Κολό, και δεν είμαι σίγουρος για Γιουλ, Ροντρίγκες.
Ισχύει ότι είναι αλλιώς πια και η καταγραφή δίνει μπουστ στα νούμερα όπως και τα περισσότερα παιχνίδια. Από την άλλη όμως, είναι και αυτό κάτι που ο Καλάθης έχει κατακτήσει. Οι παίχτες πια παίζουν πολλά παραπάνω παιχνίδια και ο τύπος για 5+1 χρόνια δεν έχει χάσει παιχνίδι σχεδόν και παίζει στα υπερκόκκινα.

Από αυτούς που λες μου αρέσουν όλοι παραπάνω, και Ροντρίγκες (Γιουλ οριακά όχι). Και εγώ θα έβαζα ίσως και Ερτέλ. Ο οποίος αν δεν είχε τα πισωγυρίσματα που έκανε θα πήγαινε καρφί για all time πρωτιά στις ασσίστ, τρέμε Σπανούλη. Αλλά κανένας -πλην Ντε Κολό και Σπαν προφανώς- δεν κατάφερε να έχει τέτοια διάρκεια και συνέπεια σε νούμερα και πολυεπίπεδη επιρροή στην λειτουργία της ομάδας, από τους 2010-2020 παίκτες. 5 συνεχόμενα χρόνια ήταν το Α και το Ω. Απίστευτο εργαλείο αμυντικά και τρανσίσιο και ασυναγώνιστη ικανότητα να βάζει συμπαίκτες στο παιχνίδι, ενώ παρόλο που δεν έχει σουτ φθείρει πολύ τους απεναντι γκαρντ και σκοράρει κάμποσο. Ασταμάτητος. Είχε σε 5 χρόνια στον ΠΑΟ 15.2 PIR μ.ο. (14.48 με φέτος) και 11.76 π. (11.1 με φέτος) 7.54 ασσίστ (7.36 με φέτος). Πάνω του είναι σε τεράστιο βαθμό που ο ΠΑΟ μπήκε με πλεονέκτημα για 2 χρονιές στα πλέι οφφ.

Το πρόβλημα με τον Καλάθη είναι ότι σαν στυλ παίκτη είναι πιο πολύ ο αθόρυβος αλλά υπεραπαραίτητος για να μπορεί να λειτουργεί ο 1ος και το σύνολο γενικά. Που όμως είχε την ιδιαιτερότητα αυτά τα 5 χρόνια να παίρνει αναγκαστικά τον άλλο ρόλο, που είχαμε μάθει να έχει ο Σπανούλης, ο Ναβάρο ή οι Γιουλ και Σέρχι. Τον ρόλο που αν και ξεκάθαρα πιο "Καλάθης" από τους υπόλοιπους κατέκτησε και ο Παπαλουκάς και ο Διαμαντίδης προφανώς, αλλά πολύ πιο ομαλά μέσα από καταπληκτικά σύνολα. Ε ο Καλάθης αυτό δεν κατάφερε να το κάνει, και δυστυχώς δεν κατάφερε ούτε με Μάικ Τζέιμς και σία. Αλλά δεν είναι μόνο ότι ο Καλάθης παρά ήταν άσουτος (και στις βολές).

Όταν τον συγκρίνουμε με τα ιερά τέρατα του Ελληνικού μπάσκετ τον κρίνουμε πιο αυστηρά, χωρίς να δίνουμε όσο βάρος θα έπρεπε στην χαώδη διαφορά στις συνθήκες. Ο Καλάθης δεν είχε άλλους 2 δίπλα του να τραβάνε ο ένας τον άλλον στην Εθνική, ούτε στον ΠΑΟ είχε αντίστοιχη ομάδα. Εφτασε το πολύ να έχει έναν τρελο Τζέιμς με Κει Σι Ρίβερς, Σίνγκλετον και ολίγη από Γκιστ, Μπορούση. Δεν έπαιζε σε περιβάλλον ομάδας με μοντέλο αδερφών Γιαννακόπουλων και Ομπράντοβιτς στον πάγκο με μπάτζετ αντίστοιχο των κορυφαίων σήμερα ομάδων για να τον βοηθήσουν να πάρει αυτόν τον ρόλο. Άλλο πράμα να έχεις σταθερή διοίκηση και σταθερό προπονητή τον άρχοντα των δαχτυλιδιώνε και άλλο να έχεις μια διοίκηση που ανάλογα πως θα ξυπνήσει θα αλλάξει και το πλάνο. Ωραίος ο Γκιστ, ο Λάσμε, παικτούρα ο Κρις ο Σίνγκλετον, φοβερός ο Ματσιούλις και ο Κει Σι... ιδέα ο Νίκος ο Παππάς αλλά τι συγκρίνουμε;
Πέρασε ποτέ Μπατίστ αυτή τη δεκαετία; Ήρθαν Πέκοβιτς και Τομάσεβιτς να τον πλαισιώσουν ή είχε Φώτση, Τσαρτσαρή, Χατζηβρέττα, Ντικούδη και Περπέρογλου στον κορμό; Εκτός της επιστροφής του Τζέιμς πότε ήρθε ένας Νίκολας, Σισκάουσκας, Λάκοβιτς; Υπήρχε Αλβέρτης;
Οι ομάδες που απέκλεισαν τον Καλάθη στα πλέι οφ και σήκωσαν και την κούπα τα είχαν όλα αυτά. Και τον άρχοντα (ή έστω τον ταβερνιάρη :roulette: τον Λάσο) και την διοίκηση και τους παίχτες.
Ας είχε μείνει η σταθερότητα στην διοίκηση με τον Ζοτς και απλώς Ντε Κολό αντί για Τζέιμς να βλέπαμε πόσες κούπες βάζει ο σάκος του.

Ο μόνος που έχει αποδείξει ότι σε οποιοδήποτε περιβάλλον θα είχε τόσο καθοριστική επιρροή ώστε η ομάδα του να κερδίσει το πολυπόθητο είναι ο Σπανούλης. Που και αυτός βέβαια είχε και Ντούντα και μερικούς παιχταράδες δίπλα του, αλλά όπως και να χει και για τον πιο αισιόδοξο το 12/13 ήταν απίστευτο, ενώ και το 15, 17 ήταν ξεκάθαρα υπέρβαση οι τελικοί, όπως και ότι στο ξεκίνημα του νέου φορμάτ τερμάτιζε στις πρώτες 4 η ομάδα.

Νομίζω λοιπόν πως ο Καλάθης θα πρέπει να μπαίνει στην κουβέντα πιο πολύ ως ένα τοπ γκαρντ στην ιστορία παρά ως above average. Ναι, κάτι ανάμεσα και σίγουρα δεν συγκρίνεται με Διαμαντίδη, κτλ... αλλά προλαβαίνει πάντως ακόμα να πάρει και 1-2 κούπες αν το εγχείρημα του Σάρας πάει καλά και δεν έχει φύγει στο μεταξύ. Τότε ίσως να γίνεται κάπως διαφορετικά η κουβέντα.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1620
Δημοσιεύσεις: 4012
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Παρ Σεπ 08, 2023 7:35 pm

manj13 έγραψε:
Παρ Σεπ 08, 2023 6:40 pm
...Ή αντι για Διαμαντηδηδες...Σπανουληδες...Ζησηδες...θα βγαζουμε ΚΑΛΑΘΗΔΕΣ των τουβλων και θα βαφκαλιζομαστε με τις ασσιστ και τα αλευ ουπ στα βιντεο των ηττων....
Εικόνα

0
master2023

 
Reactions: 14
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2023 8:02 pm
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδος
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Σεπ 08, 2023 9:52 pm

manj13 έγραψε:
Παρ Σεπ 08, 2023 6:40 pm
Σουτερ στην Ελλαδα ειναι πλεον ΔΥΟ ....Ντορσει και Σλουκας....ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ των Μοικανων....Μιλαω για σουτερ 7/10 φορες...οχι Παπανικολαου...Παπαπετρου και συναφεις ποες και αυτοφυη φυτα του 2/10....Εχουν πεθανει σ αυτη τη χωρα οι Αλβερτηδες...οι Τσαρτσαρηδες...οι Χατζηβρεττες....οι Φωτσηδες....οι Βασιλοπουλοι ΕΣΤΩ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ....Ολα τα παιδια να παρω μπαλλα να τρεξω να καρφωσω...Αμ ΔΕ στην ΕΥΡΩΠΗ..Ουτε καν ο Γιαννης δεν επιβιωνει στην ανελεητη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ζωνη...Οχι στην αμερικανικη φρου φρου ...Ή οι μπασκετικες ακαδημιες θα βαζουν τα παιδια να ΣΟΥΤΑΡΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ...Ή αντι για Διαμαντηδηδες...Σπανουληδες...Ζησηδες...θα βγαζουμε ΚΑΛΑΘΗΔΕΣ των τουβλων και θα βαφκαλιζομαστε με τις ασσιστ και τα αλευ ουπ στα βιντεο των ηττων....
Διαφωνω πληρως με το ποστ σου, αλλα τι εννοεις "σουτερ"? τον παιχτη που παιρνει πρωτοβουλια να σουταρει συνεχως ή τον παιχτη που εχει μεγαλη ευστοχια?

0
Μη με ψαχνετε, δεν ειμαι πλεον εδω
Άβαταρ μέλους
chainsaw

senior
Reactions: 130
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Παρ Φεβ 15, 2019 10:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 09, 2023 8:40 am

Θελω να πιστευω οτι ασχολούμαστε αρκετα με το μπάσκετ ώστε να μπορούμε να αντιληφθούμε τη διαφορά του σκόρερ με το σουτερ και τον floor manager. Ο σουτερ έχει ποσοστό καριερας κοντά η πανω από το 40%, κυρίως σουτάρει μετά από πάσα συμπαικτη και συχνά μπορεί να εκτελεσει βγαίνοντας απο τα σκριν. Ο Ντορσευ είναι σκόρερ γιατί δημιουργεί για τον εαυτό του και μπορεί να βάλει με πολλούς τρόπους την μπάλα στο καλάθι. Επειδή εχει και αρκετά καλό σουτ, δε σημαίνει ότι είναι ο κλασικό σουτερ.
Ο σλουκας από την αλλη ουτε σουτερ είναι, ούτε σκόρερ. Οργανωτής και floor manager είναι. Δεν είναι η πρωτη δουλειά του το σκορ, ούτε είναι καμιά καλαθομηχανη. Επειδή έχουμε γεμίσει με αμπαλους στο ελληνικό μπάσκετ και παίκτες που υπολείπονται στα βασικά, θεωρούμε κάθε παίκτη με ταλέντο σκόρερ, σουτερ κλπ.

Καλά θα ήμασταν αν όλοι έτρεχαν και καρφωναν. Δείτε τους Γερμανούς και τους Λετονους...οι δικοι μας όμως ούτε μέγεθος έχουν, ουτε ντριμπλα, ούτε ταχύτητα.

Υ.Γ Ο Ζήσης παιδιά δεν είχε κάνα ιδιαίτερο ταλεντο. Σκεπτόμενο μπάσκετ έπαιζε. Και μάλλον λιγο πιο αξιοπιστο σουτ από τους σημερινούς

0
Άβαταρ μέλους
manj13

allstar
Reactions: 728
Δημοσιεύσεις: 3268
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2013 8:59 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: MJ,Bodiroga,Διαμαντιδης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Σεπ 09, 2023 3:50 pm

master2023 έγραψε:
Παρ Σεπ 08, 2023 9:52 pm
manj13 έγραψε:
Παρ Σεπ 08, 2023 6:40 pm
Σουτερ στην Ελλαδα ειναι πλεον ΔΥΟ ....Ντορσει και Σλουκας....ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ των Μοικανων....Μιλαω για σουτερ 7/10 φορες...οχι Παπανικολαου...Παπαπετρου και συναφεις ποες και αυτοφυη φυτα του 2/10....Εχουν πεθανει σ αυτη τη χωρα οι Αλβερτηδες...οι Τσαρτσαρηδες...οι Χατζηβρεττες....οι Φωτσηδες....οι Βασιλοπουλοι ΕΣΤΩ ΡΕ ΑΔΕΡΦΕ....Ολα τα παιδια να παρω μπαλλα να τρεξω να καρφωσω...Αμ ΔΕ στην ΕΥΡΩΠΗ..Ουτε καν ο Γιαννης δεν επιβιωνει στην ανελεητη ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ζωνη...Οχι στην αμερικανικη φρου φρου ...Ή οι μπασκετικες ακαδημιες θα βαζουν τα παιδια να ΣΟΥΤΑΡΟΥΝ ΣΩΣΤΑ ...Ή αντι για Διαμαντηδηδες...Σπανουληδες...Ζησηδες...θα βγαζουμε ΚΑΛΑΘΗΔΕΣ των τουβλων και θα βαφκαλιζομαστε με τις ασσιστ και τα αλευ ουπ στα βιντεο των ηττων....
Διαφωνω πληρως με το ποστ σου, αλλα τι εννοεις "σουτερ"? τον παιχτη που παιρνει πρωτοβουλια να σουταρει συνεχως ή τον παιχτη που εχει μεγαλη ευστοχια?
Φυσικα τον παικτη που εχει μεγαλη ευστοχια....πρωτοβουλια να σουταρει επαιρνε κι ο Καλαθης να σουταρει συνεχως....εχουμε μαζεψει ολα τα τουβλα για την ανεγερση του ποδοσφαιρικου γηπεδου εξαιτιας του...

0
“I own the guy guarding me.”...Μichael Jordan....The G.O.A.T.
germany96

 euroleague
Reactions: 99
Δημοσιεύσεις: 1091
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 7:55 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 09, 2023 4:20 pm

manj13 έγραψε:
Σάβ Σεπ 09, 2023 3:50 pm
...
Φυσικα τον παικτη που εχει μεγαλη ευστοχια....πρωτοβουλια να σουταρει επαιρνε κι ο Καλαθης να σουταρει συνεχως....εχουμε μαζεψει ολα τα τουβλα για την ανεγερση του ποδοσφαιρικου γηπεδου εξαιτιας του...
Μάλλον είναι ψιλοάσχετο με την κουβέντα γιατί μιλάτε γενικά αλλά μιας και το topic αφορά την εθνική ομάδα, να πω ότι ο Νικ με την φανέλα της Εθνικής παίζει να έχει εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα και με μεγάλο αριθμό προσπαθειών. Αίσθησή μου είναι και βαριέμαι να το ψάξω παραπάνω αλλά σε σχέση με τους όποιους κλασσικούς σουτέρ έχουμε βγάλει σαν χώρα, ο Νικ παίζει να τους ρίχνει στα αυτιά σε τουρνουά εθνικών και σε ποσοστό και σε αριθμό εύστοχων προσπαθειών.

Αν βρεθεί κανας ήρωας να το ψάξει, εγώ το πάω ένα στοίχημα ότι ας πούμε σε σχέση με τον Αλβέρτη, ο Καλάθης θα έχει (ισως και πολύ) καλύτερα νούμερα στα τρίποντα σε τελικές φάσεις διοργανώσεων εθνικών ομάδων.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 09, 2023 6:19 pm

germany96 έγραψε:
Σάβ Σεπ 09, 2023 4:20 pm
manj13 έγραψε:
Σάβ Σεπ 09, 2023 3:50 pm
...
Φυσικα τον παικτη που εχει μεγαλη ευστοχια....πρωτοβουλια να σουταρει επαιρνε κι ο Καλαθης να σουταρει συνεχως....εχουμε μαζεψει ολα τα τουβλα για την ανεγερση του ποδοσφαιρικου γηπεδου εξαιτιας του...
Μάλλον είναι ψιλοάσχετο με την κουβέντα γιατί μιλάτε γενικά αλλά μιας και το topic αφορά την εθνική ομάδα, να πω ότι ο Νικ με την φανέλα της Εθνικής παίζει να έχει εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα και με μεγάλο αριθμό προσπαθειών. Αίσθησή μου είναι και βαριέμαι να το ψάξω παραπάνω αλλά σε σχέση με τους όποιους κλασσικούς σουτέρ έχουμε βγάλει σαν χώρα, ο Νικ παίζει να τους ρίχνει στα αυτιά σε τουρνουά εθνικών και σε ποσοστό και σε αριθμό εύστοχων προσπαθειών.

Αν βρεθεί κανας ήρωας να το ψάξει, εγώ το πάω ένα στοίχημα ότι ας πούμε σε σχέση με τον Αλβέρτη, ο Καλάθης θα έχει (ισως και πολύ) καλύτερα νούμερα στα τρίποντα σε τελικές φάσεις διοργανώσεων εθνικών ομάδων.
Δεν είναι κάτι το πολύ χρονοβόρο. Σύμφωνα λοιπόν με το proballers (έκανα και κάποιες διασταυρώσεις με το site της FIBA γιατί ορισμένα νούμερα μου έκαναν εντύπωση) έψαξα τα τρίποντα τους στα επίσημα παιχνίδια της εθνικής (προκριματικά, επίσημα, προολυμπιακά κλπ).

Καλάθης: σε 14 διαφορετικά τουρνουά 75-180 41,7%
Ζήσης: σε 13 διαφορετικά τουρνουά 68-199 34,2%
Διαμαντίδης: σε 8 διαφορετικά τουρνουά 52-154 33,8%
Αλβέρτης: σε 8 διαφορετικά τουρνουά 64-169 37,9%
Σπανούλης: σε 10 διαφορετικά τουρνουά 89-258 34,5%
Φώτσης: σε 12 διαφορετικά τουρνουά 95-217 43,8%
Παπανικολάου: σε 12 διαφορετικά τουρνουά 45-156 28,8%

Επειδή είχα και εγώ την ίδια εικόνα με εσένα, είπα να το ψάξω για αυτό έβαλα όσους έπαιξαν σχετικά πολύ με την εθνική. Οι τελευταίοι δύο είναι ο καλύτερος και ο χειρότερος της εθνικής. Νομίζω ότι όλοι αυτή την εικόνα έχουμε για τους περισσότερους π.χ. ο Ζήσης καλύτερος στο mid-range μέτριος στο τρίποντο, ενώ ο Νικ πάντα με την εθνική έπαιζε καλά και σούταρε καλά. :bball:

4
3 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
manj13

allstar
Reactions: 728
Δημοσιεύσεις: 3268
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2013 8:59 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: MJ,Bodiroga,Διαμαντιδης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 3

Σάβ Σεπ 09, 2023 6:55 pm

Μπορουμε παρακαλω να δουμε απεναντι σε ΠΟΙΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ ο καθε "Καλαθης" ειχε τα ανωθεν ποσοστα και σε ποια φαση οταν ολοι οι υπολοιποι συνηθως τα τουρνουα τα φταναν απο ΤΕΛΙΚΟ εως την "ντροπιαστικη" 6η θεση??....Γιατι με την ...Αγκολα στα προπροκριματικα ...και στα Ακροπολις... και στα προολυμπιακα και στα...προπανηγυρικα και ο τιμιος Ευθυμης Μπακατσιας μπορει να ειχε καλυτερα ποσοστα απ τον Καλαθη... Το οτι φτασαμε βεβαια να βαζουμε στην ΙΔΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ Αλβερτη/Διαμαντιδη με Καλαθη για το ΣΟΥΤ ...Προξενει γελια ακομη και στα ερμα τα στεφανια παγκοσμιως που υπεφεραν απ τα τουβλα του Νικ....Το οτι βεβαια ολοι οι ανωθεν αποτελουν σημεια αναφορας για την Εθνικη Ελλαδας και παικτες σαν τον Καλαθη ουτε θα μνημονευονται καν σε 10 χρονια απο τωρα ειναι μικρες λεπτομερειες σε συγκρισεις....

0
“I own the guy guarding me.”...Μichael Jordan....The G.O.A.T.
germany96

 euroleague
Reactions: 99
Δημοσιεύσεις: 1091
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 7:55 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 09, 2023 7:29 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Σεπ 09, 2023 6:19 pm
...
Επειδή είχα και εγώ την ίδια εικόνα με εσένα, είπα να το ψάξω για αυτό έβαλα όσους έπαιξαν σχετικά πολύ με την εθνική. Οι τελευταίοι δύο είναι ο καλύτερος και ο χειρότερος της εθνικής. Νομίζω ότι όλοι αυτή την εικόνα έχουμε για τους περισσότερους π.χ. ο Ζήσης καλύτερος στο mid-range μέτριος στο τρίποντο, ενώ ο Νικ πάντα με την εθνική έπαιζε καλά και σούταρε καλά. :bball:
Φώτσαρος μια ζωή αχάμπαρος, ενώ ο Παπανικολάου παρ’ ότι πιστός στρατιώτης, ένα καλό τουρνουά δεν έχει καταφέρει να κάνει σε τόσες προσπάθειες, μακάρι να γίνει θαύμα θαυμάτων και να γίνει αυτό στους Ολυμπιακούς, σε ιδανικό αποχαιρετισμό στα όπλα για τον Παπ.

Πάντως στα χρόνια μετά την καλή φουρνιά μας, ο Νίκ ήταν σταθερά θετική παρουσία στην ομάδα. Όταν ξεπετάχτηκαν μαζί με τον Κουφό, όλοι στον Κώστα βασίζαμε τις ελπίδες μας αλλά ο Νικ ήταν αυτός που ήταν (σχεδόν) πάντα εκεί και ο Κουφός τελικά έμεινε σαν υποσημείωση στην ιστορία της ομάδας.
manj13 έγραψε:
Σάβ Σεπ 09, 2023 6:55 pm
Μπορουμε παρακαλω να δουμε απεναντι σε ΠΟΙΟΥΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΥΣ ο καθε "Καλαθης" ειχε τα ανωθεν ποσοστα και σε ποια φαση οταν ολοι οι υπολοιποι συνηθως τα τουρνουα τα φταναν απο ΤΕΛΙΚΟ εως την "ντροπιαστικη" 6η θεση??....Γιατι με την ...Αγκολα στα προπροκριματικα ...και στα Ακροπολις... και στα προολυμπιακα και στα...προπανηγυρικα και ο τιμιος Ευθυμης Μπακατσιας μπορει να ειχε καλυτερα ποσοστα απ τον Καλαθη... Το οτι φτασαμε βεβαια να βαζουμε στην ΙΔΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ Αλβερτη/Διαμαντιδη με Καλαθη για το ΣΟΥΤ ...Προξενει γελια ακομη και στα ερμα τα στεφανια παγκοσμιως που υπεφεραν απ τα τουβλα του Νικ....Το οτι βεβαια ολοι οι ανωθεν αποτελουν σημεια αναφορας για την Εθνικη Ελλαδας και παικτες σαν τον Καλαθη ουτε θα μνημονευονται καν σε 10 χρονια απο τωρα ειναι μικρες λεπτομερειες σε συγκρισεις....
Μια χαρά ποσοστά είχε στα τελικά των διοργανώσεων ο Καλάθης (για τα δεδομένα του, μη σου πω ονειρικά), άμα δεν με πιστεύεις και δεν βαριέσαι, μπες στο site της FIBA και θα το δεις. Δεν προσπαθώ να βγάλω τον Καλάθη καλύτερο σουτέρ σε σχέση με τους υπόλοιπους παίκτες, γιατι προφανώς και δεν ήταν αλλά σίγουρα δεν ήταν αυτός το πρόβλημα της εθνικής ομάδας όλα αυτά τα χρόνια.

Το παιδί προσέφερε πολύ παραπάνω απ’ ότι περιμέναμε όταν ξεκίναγε την καριέρα του με το εθνόσημο και δεν του αξίζει κράξιμο για τις εμφανίσεις του με την εθνική. Νομίζω λίγο σεβασμό για την προσπάθεια του με την φανέλα της εθνικής τον έχει κερδίσει και με το παραπάνω (και θα τον άξιζε λέω εγώ, ακόμα και αν δεν σούταρε αφύσικα καλά για τα δικά του στάνταρ).

1
1 Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος germany96 την Σάβ Σεπ 09, 2023 7:39 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά θέματα Eυρωπαϊκού Μπάσκετ”