Fiba και "νατουραλιζέ"

Συντονιστής: Captains

Θα θέλατε αμερικάνο naturalize παίκτη στην Εθνική Ελλάδος σε περίπτωση που δεν κατέβει ο Ντόρσει;

ΝΑΙ
15
47%
ΟΧΙ
17
53%
 
Σύνολο ψήφων: 32
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2601
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 05, 2023 8:13 pm

Όλοι έχουμε καταλάβει, απλά κάποιοι έχουν και το θάρρος να το παραδεχτούν

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 05, 2023 8:29 pm

shtarkws έγραψε:
Δευ Ιουν 05, 2023 8:13 pm
Όλοι έχουμε καταλάβει, απλά κάποιοι έχουν και το θάρρος να το παραδεχτούν
Δηλαδή όταν γράφω ότι ο γουόκαπ δεν έχει λόγική να παίξει εθνική εσύ καταλαβαίνεις ότι θεωρώ ότι έγινε νατουραλιγέ επειδή η εόκ τον θέλει στην εθνική όπως μας γράφεις? Εγώ γράφω απλά ότι τα γεγονότα δεν γίνεται να μην τα δούμε συνολικά. Μιλάω για το δώρο γήπεδο και τον γουόκαπ με το δώρο σεφ που θα έρθει. Άλλος βλέπω εγώ ότι δε θέλει να παραδεχτεί.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 05, 2023 9:08 pm

kein έγραψε:
Δευ Ιουν 05, 2023 7:42 pm
Redfly έγραψε:
Δευ Ιουν 05, 2023 7:17 pm
Καλά θα κάνει κύκλους η συζήτηση αλλά δε πειράζει.
Έγινε το μέγιστο σκάνδαλο να πάρει δώρο κρατική περιουσία ο παναθηναικός, ένα γεγονός που αφορά όλους του Έλληνες με αντάλλαγμα έναν παίκτη που σήμερα παίζει καλά αύριο μπορεί όχι (0 πόντοι στο φ4) ή πχ να τραυματιστεί, και μία πιθανή συμφωνία για σεφ που δε ρεφάρει. Οι μόνοι που δικαιούνται να φωνάζουν είναι οι οπαδοί των άλλων ομάδων, και φυσικά οι περισσότεροι Έλληνες που δεν ασχολούνται με το άθλημα και μας θεωρούν απλά αργόσχολους. Οι φωνές περί κατάφορης αδικίας και άλλα τέτοια συμπαθητικά απλά διαστρεβλώνουν την παραπάνω πραγματικότητα.
Καλά σοβαρά τι σχέση έχει το ένα με το άλλο ; συγκρίνεις μήλα με πορτοκάλια ! Ο ολυμπιακός έχει πάρει "δώρο με κορδέλα κόκκινη" το Καραϊσκάκη εδώ και χρόνια, μάλιστα εν μία νυκτί, όταν ξαφνικά άλλο γήπεδο ήταν να μπει στα ολυμπιακά έργα και το πρωί άλλο βρέθηκε στον φάκελο της επιτροπής ! και μάλιστα αποχαρακτηρίζοντας το από εθνικό στάδιο σε γήπεδο, αφαιρώντας τον στίβο για να χωράει περισσότερους οπαδούς και κατ' επέκταση κάνοντας έξωση στον στίβο του Πειραιά που ακόμα και τώρα 20 χρόνια μετά δεν έχει στίβο 400 μέτρων ολόκληρη πόλη με τόσους κάτοικους !
Μην τα ξεχνάμε αυτά,,,
Tελικά σε όποιο νήμα υπάρχει, βλέπω και ποστ για το καραισκάκης, δε το είχα καταλάβει το ζήτημα καλά. Με τη ΝΔ τα έχεις ή με το γήπεδο? Δηλαδή το δώρο ΟΑΚΑ έγινε με άλλη κυβέρνηση? Προς στιγμή νόμισα ότι είχα γράψει δυσνόητο ποστ αλλά μπα goodpost.gif goodpost.gif goodpost.gif goodpost.gif

2
2 Εικόνα
kein

 junior
Reactions: 111
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: Τρί Μάιος 02, 2023 2:43 pm
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Ιουν 05, 2023 10:01 pm

Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο, ή απλώς ΔΕΝ θέλεις να παραδεχθείς το αυτονόητο όπως λέει και ο αντμιν shtarkws. Μπορεις να πιάσεις την συζήτηση από λίγο πιο πίσω και να την διαβασεις λόγω πιο προσεκτικά, θα δεις πως λέγαμε για την ελληνοποίηση του ουόκαπ, ότι έγινε απροκάλυπτα υπερ του Ολυμπιακού. Εσυ προσπαθείς να το συσχετίσεις με το θέμα του ΟΑΚΑ (ένα θέμα που έχει προκύψει πριν καν έρθει ο ουοκαπ στην ομάδα σου, ενω επιπλέον έχει ψηφιστεί από την ολομέλεια της βουλής η παραχώρηση εδώ και ένα χρόνο, απλά η κυβέρνηση προσπαθούσε με κάθε μέσο να καθυστερήσει τις υπογραφές) , σαν απάντηση σου λέω ότι αν θες να το συσχετίσεις με άλλη παραχώρηση που έχει γίνει στον Ολυμπιακό, το Καραϊσκάκη, με πολύ πιο ευνοϊκές και σκανδαλώδεις διαδικασίες. Αυτά είναι γεγονότα. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από αυτά που σου λέω κι εγώ και οι άλλοι ;

1
1 Εικόνα
:bball: :bball: :bball: :bball: :bball: :bball:
11/4/1996 : Paris - 20/4/2000 : Thessaloniki
5/5/2002 : Bologna - 6/5/2007 : Athens
3/5/2009 : Berlin - 8/5/2011 : Barcelona
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 5:34 pm

kein έγραψε:
Δευ Ιουν 05, 2023 10:01 pm
Μάλλον τα έχεις μπερδέψει λίγο, ή απλώς ΔΕΝ θέλεις να παραδεχθείς το αυτονόητο όπως λέει και ο αντμιν shtarkws. Μπορεις να πιάσεις την συζήτηση από λίγο πιο πίσω και να την διαβασεις λόγω πιο προσεκτικά, θα δεις πως λέγαμε για την ελληνοποίηση του ουόκαπ, ότι έγινε απροκάλυπτα υπερ του Ολυμπιακού. Εσυ προσπαθείς να το συσχετίσεις με το θέμα του ΟΑΚΑ (ένα θέμα που έχει προκύψει πριν καν έρθει ο ουοκαπ στην ομάδα σου, ενω επιπλέον έχει ψηφιστεί από την ολομέλεια της βουλής η παραχώρηση εδώ και ένα χρόνο, απλά η κυβέρνηση προσπαθούσε με κάθε μέσο να καθυστερήσει τις υπογραφές) , σαν απάντηση σου λέω ότι αν θες να το συσχετίσεις με άλλη παραχώρηση που έχει γίνει στον Ολυμπιακό, το Καραϊσκάκη, με πολύ πιο ευνοϊκές και σκανδαλώδεις διαδικασίες. Αυτά είναι γεγονότα. Τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις από αυτά που σου λέω κι εγώ και οι άλλοι ;
Είπα δε θα συνεχίσω οπαδικό ποστ. Όποιος κατάλαβε κατάλαβε , αλλά το ποιος δε παραδέχεται είναι πασιφανές μη το συνεχίσουμε. Ποιοι είναι οι άλλοι?

2
2 Εικόνα
reignman

allstar
Reactions: 1154
Δημοσιεύσεις: 3524
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 5:50 pm

O Βοτα και ο Νικος μαλλον ειναι οι αλλοι.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 6:00 pm

Πάντως για να είμαι on topic επιτέλους διότι χάλασε λίγο το νήμα, ψηφίζω υπέρ του να παίξει και άλλος νατουραλιζέ αρκεί να είναι κατά πολύ καλύτερος από τους ντόπιους. Δε φαίνεται ακόμα το πρόβλημα, σε ένα δύο χρόνια όμως δε θα ξέρουμε ποιον να βάλουμε.

υγ. Βρε σεις, μη βάζετε χεράκια, θετικά ή αρνητικά, δεν είμαι εγώ το poll. :roofl:

2
2 Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Redfly την Τρί Ιουν 06, 2023 6:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
tarp7

allstar
Reactions: 1400
Δημοσιεύσεις: 3561
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 6:08 pm

Redfly έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 6:00 pm
Πάντως για να είμαι on topic επιτέλους διότι χάλασε λίγο το νήμα, ψηφίζω υπέρ του να παίξει και άλλος νατουραλιζέ αρκεί να είναι κατά πολύ καλύτερος από τους ντόπιους. Δε φαίνεται ακόμα το πρόβλημα, σε ένα δύο χρόνια όμως δε θα ξέρουμε ποιον να βάλουμε.
Αυτό όμως δεν θα είναι εθνική Ελλάδας. Τι νόημα θα έχει να βάζουμε νατουραλιζε στην εθνική ομάδα. Τι θα αντιπροσωπεύει αυτή η ομάδα; Τη ματαιοδοξία κάποιον για μετάλλια ίσως , πάντως όχι το Ελληνικό μπάσκετ και τη χώρα.;

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 6:13 pm

tarp7 έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 6:08 pm
Redfly έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 6:00 pm
Πάντως για να είμαι on topic επιτέλους διότι χάλασε λίγο το νήμα, ψηφίζω υπέρ του να παίξει και άλλος νατουραλιζέ αρκεί να είναι κατά πολύ καλύτερος από τους ντόπιους. Δε φαίνεται ακόμα το πρόβλημα, σε ένα δύο χρόνια όμως δε θα ξέρουμε ποιον να βάλουμε.
Αυτό όμως δεν θα είναι εθνική Ελλάδας. Τι νόημα θα έχει να βάζουμε νατουραλιζε στην εθνική ομάδα. Τι θα αντιπροσωπεύει αυτή η ομάδα; Τη ματαιοδοξία κάποιον για μετάλλια ίσως , πάντως όχι το Ελληνικό μπάσκετ και τη χώρα.;
Μα γι αυτό ψηφίζουμε για μένα it is my national team, για άλλους not. Αν θέλει κάποιος να τιμήσει μία χώρα με τη παρουσία του ποιος είμαι εγώ να του πω όχι. Να μπουν προϋποθέσεις δε λέω όχι, που υπάρχουν, αλλά μέχρι εκεί. (οκ όχι και να τους πληρώνουμε για να έρθουν).

0
tarp7

allstar
Reactions: 1400
Δημοσιεύσεις: 3561
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 6:26 pm

Redfly έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 6:13 pm
tarp7 έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 6:08 pm

Αυτό όμως δεν θα είναι εθνική Ελλάδας. Τι νόημα θα έχει να βάζουμε νατουραλιζε στην εθνική ομάδα. Τι θα αντιπροσωπεύει αυτή η ομάδα; Τη ματαιοδοξία κάποιον για μετάλλια ίσως , πάντως όχι το Ελληνικό μπάσκετ και τη χώρα.;
Μα γι αυτό ψηφίζουμε για μένα it is my national team, για άλλους not. Αν θέλει κάποιος να τιμήσει μία χώρα με τη παρουσία του ποιος είμαι εγώ να του πω όχι. Να μπουν προϋποθέσεις δε λέω όχι, που υπάρχουν, αλλά μέχρι εκεί. (οκ όχι και να τους πληρώνουμε για να έρθουν).
Για μένα σαφώς και δεν είναι. national team . Το poll είναι αν θέλουμε νατουραλιζε, όχι αν είναι εθνική ομάδα. Μια ομάδα με ξένους παίκτες παύει να είναι εθνική ομάδα αντικειμενικά. Χάνεται και το νόημα των εθνικών ομάδων έτσι.

0
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 6:27 pm

tarp7 έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 6:26 pm
Redfly έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 6:13 pm


Μα γι αυτό ψηφίζουμε για μένα it is my national team, για άλλους not. Αν θέλει κάποιος να τιμήσει μία χώρα με τη παρουσία του ποιος είμαι εγώ να του πω όχι. Να μπουν προϋποθέσεις δε λέω όχι, που υπάρχουν, αλλά μέχρι εκεί. (οκ όχι και να τους πληρώνουμε για να έρθουν).
Για μένα σαφώς και δεν είναι. national team . Το poll είναι αν θέλουμε νατουραλιζε, όχι αν είναι εθνική ομάδα. Μια ομάδα με ξένους παίκτες παύει να είναι εθνική ομάδα αντικειμενικά. Χάνεται και το νόημα των εθνικών ομάδων έτσι.
Μα δε θα είναι ξένοι. Θα έχουν πάρει υπηκοότητα.

2
2 Εικόνα
tarp7

allstar
Reactions: 1400
Δημοσιεύσεις: 3561
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 6:35 pm

Redfly έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 6:27 pm
tarp7 έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 6:26 pm

Για μένα σαφώς και δεν είναι. national team . Το poll είναι αν θέλουμε νατουραλιζε, όχι αν είναι εθνική ομάδα. Μια ομάδα με ξένους παίκτες παύει να είναι εθνική ομάδα αντικειμενικά. Χάνεται και το νόημα των εθνικών ομάδων έτσι.
Μα δε θα είναι ξένοι. Θα έχουν πάρει υπηκοότητα.
Καλά τώρα μη κοροιδευομαστε, στην ουσία ξένοι είναι. Αγοράσμενη υπηκοότητα και για να μη μετράει ως ξένος στο πρωτάθλημα, εκτός κι αν πιστεύεις ότι ο γουολκαπ ξαφνικά μας αγάπησε; γιατί πριν ένα μήνα δήλωνε Αμερικανός. Ότι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό.
Για να μη πιάσουμε και τις άλλες εθνικές ομάδες. Τι γίνεται; Ο Μπράουν έγινε Ισπανός για να τιμήσει την Ισπανία; Που δεν έχει παίξει ποτέ στην Ισπανία. Ο λαρκιν έγινε Ισπανός, ο μακαλεμπ ανάθεμα κι αν ήξερε πού έπεφτε η βόρεια Μακεδονία

2
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 6:56 pm

tarp7 έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 6:35 pm
Redfly έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 6:27 pm


Μα δε θα είναι ξένοι. Θα έχουν πάρει υπηκοότητα.
Καλά τώρα μη κοροιδευομαστε, στην ουσία ξένοι είναι. Αγοράσμενη υπηκοότητα και για να μη μετράει ως ξένος στο πρωτάθλημα, εκτός κι αν πιστεύεις ότι ο γουολκαπ ξαφνικά μας αγάπησε; γιατί πριν ένα μήνα δήλωνε Αμερικανός. Ότι είναι νόμιμο δεν είναι και ηθικό.
Για να μη πιάσουμε και τις άλλες εθνικές ομάδες. Τι γίνεται; Ο Μπράουν έγινε Ισπανός για να τιμήσει την Ισπανία; Που δεν έχει παίξει ποτέ στην Ισπανία. Ο λαρκιν έγινε Ισπανός, ο μακαλεμπ ανάθεμα κι αν ήξερε πού έπεφτε η βόρεια Μακεδονία
Είσαι από όπου φορολογείσαι :shock: . Αν δε πήραν φράγκο για την απόφασή τους αυτή (που μάλλον πηραν) δεν με πειράζει πάντως.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2601
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 7:29 pm

Κύριοι αν και εγώ υπήρξα λόγος για να χαλάσει το νήμα με το ύφος μου ζητώ συγνώμη από όλους

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Redfly

 euroleague
Reactions: 404
Δημοσιεύσεις: 1012
Εγγραφή: Τρί Φεβ 04, 2020 9:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: Clyde the Glide
Αγαπημένη ομάδα: Protland-Trail-Blazers
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 06, 2023 7:55 pm

shtarkws έγραψε:
Τρί Ιουν 06, 2023 7:29 pm
Κύριοι αν και εγώ υπήρξα λόγος για να χαλάσει το νήμα με το ύφος μου ζητώ συγνώμη από όλους
shtarkws φταίω και γω, αν και αυτή τη φορά δεν είχα το θάρρος να το παραδεχτώ όπως εσύ, αλλά πήγα έμμεσα να επανέλθω στη τάξη. Η αλήθεια είναι ότι παρεξηγείται ο λόγος μου, γιατί η οπτική γωνία που βλέπω τα πράγματα δεν είναι η συνηθισμένη και μου αρέσει να χαλάω και αφηγήματα. Σαν τον φίλο tarp7 παραπάνω που νομίζει ότι κοροϊδεύω αλλά εγώ γράφω σοβαρά encaplsulated :drunk: σε ατάκα.
Από μένα ένα :+1: shtarkws

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνείς Διοργανώσεις & Ξένες Εθνικές Ομάδες”