Τουρνουά Ολυμπιακών Αγώνων 2024 -Παρίσι-offtopic (ειδήσεις, νέα κ.λ.π.)

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3251
Δημοσιεύσεις: 6070
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 20, 2024 10:36 am

Κάποιες επισημάνσεις σε αυτά που έχουν γραφτεί πιο πάνω. :)

- Καταρχήν η κλήρωση είναι βουνό!!!! :P Εάν προκριθούμε θα πάμε πιθανότατα για τη συμμετοχή καθώς οι υπόλοιπες ομάδες είναι ανώτερες, ειδικά αν κατεβούν κομπλέ.

- Φίλε iron80 πάντοτε στα τουρνουά των ολυμπιακών αγώνων οι αγώνες γίνονται κάθε δύο ημέρες, ποτέ back-to-back. Από το Τόκυο και μετά έχουμε την παγκόσμια πρωτοτυπία να παίζουν κάθε 3 ημέρες, κάτι που δε συμβαίνει με κάνενα άλλο ομαδικό σπορ.

- Το σύστημα διεξαγωγής είναι άθλιο. Σαφέστατα το 2 όμιλοι των 6 είχε περισσότερα καλά παιχνίδια, τώρα τα παιχνίδια είναι αρκετά λιγότερα.

- Το μπάσκετ στους Ολυμπιακούς Αγώνες ήταν και είναι το πρώτο ομαδικό σπορ και το τρίτο (ίσως τέταρτο) σε δημοφιλία ύστερα από τον στίβο, την κολύμβηση και τη γυμναστική. Το να μειώνεις τα παιχνίδια κατά τη γνώμη μου είναι λάθος αλλά η ΔΟΕ θέλει διακαώς το 3x3 να διαδραματίσει καθοριστικό ρόλο στις επόμενες διοργανώσεις.

- Σε κάθε τουρνουά δεν παρίστανται όλοι οι βοηθοί του προπονητή, νομίζω ότι υπάρχει περιορισμός στον αριθμό 2 ώστε να μειώνονται τα έξοδα. Μπορεί βέβαια μια ομοσπονδία με δικά της έξοδα να έχει όλο το επιτελείο αλλά αυτό θα πρέπει να βρίσκεται εκτός πόλης διεξαγωγής. ΓΙα αυτό και οι Γάλλοι έχουν αποφασίσει να προετοιμαστουν και να μείνουν εκτός ολυμπιακού χωριού.

- Το ζουμί κατ'εμέ είναι ότι όλες οι πλευρές για δικούς τους λόγους θα ήθελαν το μπάσκετ στο 5x5 να περάσει σε δεύτερη μοίρα. Η ΔΟΕ προτιμάει το 3x3 και καταλαβαίνουμε όλοι τους λόγους, η FIBA γιατί θέλει το Παγκόσμιο Κύπελλο σαν τη μεγάλη διοργάνωση του αθλήματος, οι σύλλογοι για να μην στέλνουν τους παίκτες τους και το ΝΒΑ - όχι όλο - που θα ήθελε πάλι να στέλνει κολλεγιόπαιδες, άλλωστε το έχει σιγοψιθυρίσει ο Silver. Το πρόβλημα σε όλα αυτά είναι οι παίκτες που έχουν συνδυάσει την ολυμπιακή συμμετοχή ή το μετάλλιο σαν κάτι σπουδαίο στην καριέρα τους και φυσικά οι χορηγοί που γνωρίζουν ότι π.χ. ο τελικός της διοργάνωσης από το 1992 και μετά είναι ένα από τα κορυφαία αθλητικά γεγονότα.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1934
Δημοσιεύσεις: 5276
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Μαρ 20, 2024 11:26 am

Να θυμίσω ότι υπάρχει και ένα ωραίο θέμα για τους Ολυμπιακούς αγώνες ξεχωριστά viewtopic.php?f=131&t=1072 που....θάβουμε και τα αθλήματα που θα θέλαμε να αφαιρεθούν.

Στα του μπάσκετ, εμένα μ' αρέσει που είναι λίγες οι ομάδες σε αντίθεση με το παγκόσμιο, έχει μεγαλύτερη αξία η πρόκριση στους Ολυμπιακούς και γίνονται από νωρίς πιο ανταγωνιστικά παιχνίδια. Με την κόπωση που έχουν πλέον οι αθλητές από τον αριθμό των παιχνιδιών που παίζουν εγώ θα αφαιρούσα και τις προκρίσεις μέσω τον προολυμπιακών τουρνουά. Εντάξει είναι ιστορικά τα τουρνουά, γίνονται από το 1960 αλλά πλέον απλώς κουράζουν επιπλέον τους αθλητές και ειδικά των ομάδων που τελικά προκρίνονται. Αλλά ξέρω είναι το παράβολο συμμετοχής συν όλα τα άλλα έσοδα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3251
Δημοσιεύσεις: 6070
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 29, 2024 1:33 pm

Βγήκε το ακριβές πρόγραμμα του ολυμπιακού τουρνουά. Εμείς εφόσον προκριθούμε θα παίξουμε στην πρεμιέρα με τον Καναδά στις 27 Ιουλίου και ώρα 22:00, το δεύτερο παιχνίδι θα πραγματοποιηθεί στις 30 Ιουλίου και ώρα 12:00 με το νικητή του προολυμπιακού τουρνουά της Ισπανίας (την Ισπανία δηλαδή) και θα κλείσουμε τις υποχρεώσεις μας στις 02 Αυγούστου και ώρα 14:30 κόντρα στην Αυστραλία.

Οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν στο ποδοσφαιρικό γήπεδο της Lille περίπου 3 ώρες περίπου μακρυά από το ολυμπιακό χωριό και όχι στο Bercy του Παρισίου.

Εικόνα Εικόνα

0
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1249
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 29, 2024 1:34 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 1:33 pm
Οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν στο ποδοσφαιρικό γήπεδο της Lille περίπου 3 ώρες περίπου μακρυά από το ολυμπιακό χωριό και όχι στο Bercy του Παρισίου.
ΜΙλάμε για τρομερή γκαντεμιά να μπορώ να είμαι στο Παρίσι αυτό το εξάμηνο και η εθνική να παίζει στη Λιλ :-|

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3251
Δημοσιεύσεις: 6070
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 29, 2024 1:41 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 1:34 pm
ssoulliss έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 1:33 pm
Οι αγώνες θα πραγματοποιηθούν στο ποδοσφαιρικό γήπεδο της Lille περίπου 3 ώρες περίπου μακρυά από το ολυμπιακό χωριό και όχι στο Bercy του Παρισίου.
ΜΙλάμε για τρομερή γκαντεμιά να μπορώ να είμαι στο Παρίσι αυτό το εξάμηνο και η εθνική να παίζει στη Λιλ :-|
Νομίζω ότι δε θα είμαστε εκεί αλλά ποτέ δεν ξέρεις. :P

Από πλευράς βαβούρας και μετακίνησης πιστεύω θα είναι καλύτερα στο Lille, ειδικά από τη στιγμή που δε θα παίζουμε την ίδια μέρα με τις ΗΠΑ. Στο Παρίσι μπορείς να δεις άλλα αθλήματα ...ξέρω εγώ...beach volley γυναικών!! :hoho: :D

2
1 Εικόνα 1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1249
Δημοσιεύσεις: 1809
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 29, 2024 2:20 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 1:41 pm
nikolas_asteri έγραψε:
Παρ Μαρ 29, 2024 1:34 pm


ΜΙλάμε για τρομερή γκαντεμιά να μπορώ να είμαι στο Παρίσι αυτό το εξάμηνο και η εθνική να παίζει στη Λιλ :-|
Νομίζω ότι δε θα είμαστε εκεί αλλά ποτέ δεν ξέρεις. :P

Από πλευράς βαβούρας και μετακίνησης πιστεύω θα είναι καλύτερα στο Lille, ειδικά από τη στιγμή που δε θα παίζουμε την ίδια μέρα με τις ΗΠΑ. Στο Παρίσι μπορείς να δεις άλλα αθλήματα ...ξέρω εγώ...beach volley γυναικών!! :hoho: :D
Δεν θα κάτσω για τους Ολυμπιακούς, μεγάλη μανούρα. Αλλά ίσως ήταν καλή ευκαιρία αν περνούσαμε.

0
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1736
Δημοσιεύσεις: 3925
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 10, 2024 9:41 pm

Οι Αυστραλοί ανακοίνωσαν προεπιλογή 22 παικτών για τους φετινούς ΟΑ. Η λίστα αναμένεται να μικρύνει λίγο πριν το training camp που θα ξεκινήσει τον Ιούλιο.

Εικόνα

https://www.australia.basketball/news/3 ... -announced

3
1 Εικόνα 2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3251
Δημοσιεύσεις: 6070
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 13, 2024 1:10 pm

GK_23 έγραψε:
Τετ Απρ 10, 2024 9:41 pm
Οι Αυστραλοί ανακοίνωσαν προεπιλογή 22 παικτών για τους φετινούς ΟΑ. Η λίστα αναμένεται να μικρύνει λίγο πριν το training camp που θα ξεκινήσει τον Ιούλιο.

Εικόνα

https://www.australia.basketball/news/3 ... -announced
Οι Ben Simmons και Thon Maker είναι μάλλον οι πιο γνωστές απουσίες των Boomers. Για τον πρώτο υπάρχει το θέμα τραυματισμού το οποίο έχει σηκώσει πολύ συζήτηση στις ΗΠΑ, ο δεύτερος μάλλον δεν μπορεί να επιλεχθεί ούτε σε προεπιλογή πλέον με την κατηφόρα που έχει πάρει.

Διάβασα δηλώσεις του Goorjian που είπε ότι φέτος θα πάμε πιο "αμυντικά" και θα προσπαθήσουμε να ανοίξουμε το γήπεδο με περισσότερους σουτέρ. Να το δούμε λέω εγώ, γιατί η περυσινή τους εικόνα ήταν κακή και στα δύο.

Ξέρουμε τι γίνεται με την πολιτογράφηση του Bryce Cotton; Θεωρώ πως θα ήταν καλύτερη επιλογή από τον Thybulle.

* Η Γαλλία θα ανακοινώσει την προεπιλογή της στις 16 Μαϊου. Η επιστροφή του Albicy, θα λέγεται!! :secret: :P

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1736
Δημοσιεύσεις: 3925
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 13, 2024 6:35 pm

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Απρ 13, 2024 1:10 pm
Ξέρουμε τι γίνεται με την πολιτογράφηση του Bryce Cotton; Θεωρώ πως θα ήταν καλύτερη επιλογή από τον Thybulle.

* Η Γαλλία θα ανακοινώσει την προεπιλογή της στις 16 Μαϊου. Η επιστροφή του Albicy, θα λέγεται!! :secret: :P
Η πολιτογράφηση του Cotton "κόλλησε" στη γραφειοκρατία (υπάρχει σημαντική γραφειοκρατία στην Αυστραλία στις διαδικασίες μετανάστευσης και απόδοσης υπηκοότητας) και εν τέλει απορρίφθηκε εξαιτίας λαθών στα έγγραφα που είχε προσκομίσει ο παίκτης. Μετά από αυτή την εξέλιξη, ο Cotton δήλωσε πως δεν σκοπεύει να ξεκινήσει τη διαδικασία από την αρχή και πως δεν ενδιαφέρεται πλέον να αγωνιστεί για την εθνική ομάδα της Αυστραλίας.

Όσον αφορά τη Γαλλία, το άρθρο που παρέθεσες αναφέρει ότι ο Collet, σε αντίθεση με τα προηγούμενα χρόνια, δεν θα ανακοινώσει απευθείας την τελική 12άδα αλλά μια ευρύτερη προεπιλογή από την οποία θα προκύψει η ομάδα των ΟΑ μέσα από τις προπονήσεις και τα ματς προετοιμασίας.
Giwrgos_AEK έγραψε:
Σάβ Μαρ 30, 2024 4:41 pm
Απαντώ στο post του φίλου Γιώργου εδώ μιας και νομίζω πως αυτό είναι το πιο κατάλληλο τόπικ :)

Το θέμα με τον Jamal Murray δεν είναι αν "θέλει" να παίξει στους ΟΑ αλλά αν "μπορεί" να παίξει. Άλλωστε και πέρυσι εμφανίστηκε στην προετοιμασία του Καναδά αλλά τελικά "κόπηκε" από την ομάδα. Τέλη Φεβρουαρίου περίπου, το Athletic είχε δημοσιεύσει άρθρο σχετικά με την κατάσταση της υγείας του Murray, το οποίο ανέφερε ότι ο Καναδός guard αγωνιζόταν εκείνο τον καιρό τραυματίας. Πράγματι, σύμφωνα και με δηλώσεις του Malone, o Murray υποφέρει από "shin splints" (περιοστίτιδα κνήμης είναι νομίζω ο ελληνικός όρος) που είναι στην ουσία ένα σύνδρομο καταπόνησης. Σε κανένα εκ των τελευταίων τεσσάρων ματς των Nuggets δεν έχει αγωνιστεί περισσότερο από 30 λεπτά. Γενικότερα, ελάχιστα είναι τα φετινά ματς που έμεινε στο παρκέ παραπάνω από 36-37 λεπτά.

Αν οι Nuggets φτάσουν πολύ μακριά στα φετινά playoffs τότε οι πιθανότητες να αγωνιστεί ο Jamal Murray στους ΟΑ είναι μάλλον λιγοστές. :sorry:

Σύμφωνα με δηλώσεις του Jordi, στο περιθώριο του αγώνα των Kings στο Toronto (κάπου μέσα στο Μάρτιο), η 7άδα των NBAers που έπαιξε πέρυσι στο Παγκόσμιο είναι σίγουρη για τους ΟΑ και οι προσθήκες των Andrew Nembhard (Pacers) και Trey Lyles (Kings) μοιάζουν πολύ πιθανές.

0
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 560
Δημοσιεύσεις: 1514
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 13, 2024 9:03 pm

GK_23 έγραψε:
Σάβ Απρ 13, 2024 6:35 pm
Giwrgos_AEK έγραψε:
Σάβ Μαρ 30, 2024 4:41 pm
Απαντώ στο post του φίλου Γιώργου εδώ μιας και νομίζω πως αυτό είναι το πιο κατάλληλο τόπικ :)

Το θέμα με τον Jamal Murray δεν είναι αν "θέλει" να παίξει στους ΟΑ αλλά αν "μπορεί" να παίξει. Άλλωστε και πέρυσι εμφανίστηκε στην προετοιμασία του Καναδά αλλά τελικά "κόπηκε" από την ομάδα. Τέλη Φεβρουαρίου περίπου, το Athletic είχε δημοσιεύσει άρθρο σχετικά με την κατάσταση της υγείας του Murray, το οποίο ανέφερε ότι ο Καναδός guard αγωνιζόταν εκείνο τον καιρό τραυματίας. Πράγματι, σύμφωνα και με δηλώσεις του Malone, o Murray υποφέρει από "shin splints" (περιοστίτιδα κνήμης είναι νομίζω ο ελληνικός όρος) που είναι στην ουσία ένα σύνδρομο καταπόνησης. Σε κανένα εκ των τελευταίων τεσσάρων ματς των Nuggets δεν έχει αγωνιστεί περισσότερο από 30 λεπτά. Γενικότερα, ελάχιστα είναι τα φετινά ματς που έμεινε στο παρκέ παραπάνω από 36-37 λεπτά.

Αν οι Nuggets φτάσουν πολύ μακριά στα φετινά playoffs τότε οι πιθανότητες να αγωνιστεί ο Jamal Murray στους ΟΑ είναι μάλλον λιγοστές. :sorry:

Σύμφωνα με δηλώσεις του Jordi, στο περιθώριο του αγώνα των Kings στο Toronto (κάπου μέσα στο Μάρτιο), η 7άδα των NBAers που έπαιξε πέρυσι στο Παγκόσμιο είναι σίγουρη για τους ΟΑ και οι προσθήκες των Andrew Nembhard (Pacers) και Trey Lyles (Kings) μοιάζουν πολύ πιθανές.
ο Μurray περσι δεν είχε κοπεί γιατι ηθελε να παει κατευθειαν στην Ασια χωρις να συμμετασχει σε κανενα φιλικο της προετοιμασιας? μετα εναν τραυματισμο που ειχε
Επισης για το ροστερ του Καναδα να πουμε οτι χρειαζεται κατι καλυτερο στους ψηλους γιατι Powell και Olynyk και ο βροντόσαυρος Edey δεν στριβουν

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1736
Δημοσιεύσεις: 3925
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Απρ 13, 2024 9:32 pm

Giwrgos_AEK έγραψε:
Σάβ Απρ 13, 2024 9:03 pm
ο Μurray περσι δεν είχε κοπεί γιατι ηθελε να παει κατευθειαν στην Ασια χωρις να συμμετασχει σε κανενα φιλικο της προετοιμασιας? μετα εναν τραυματισμο που ειχε
Επισης για το ροστερ του Καναδα να πουμε οτι χρειαζεται κατι καλυτερο στους ψηλους γιατι Powell και Olynyk και ο βροντόσαυρος Edey δεν στριβουν
"Κόπηκε" διότι οι ιατρικές του εξετάσεις δεν ήταν απολύτως καθαρές και επειδή, προφανώς, οι Nuggets δεν έδωσαν το "πράσινο φως" για τη συμμετοχή του. Ο σοβαρός τραυματισμός του το 2021, του έχει αφήσει "κουσούρια" και κάθε καλοκαίρι χρειάζεται αρκετό χρόνο αποθεραπείας για να επανέλθει.

Συμφωνώ 100% για το σχόλιο σχετικά με τους ψηλούς.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1736
Δημοσιεύσεις: 3925
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Απρ 15, 2024 11:09 pm



2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 560
Δημοσιεύσεις: 1514
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 16, 2024 3:46 am

ssoulliss έγραψε:
Σάβ Απρ 13, 2024 1:10 pm
* Η Γαλλία θα ανακοινώσει την προεπιλογή της στις 16 Μαϊου. Η επιστροφή του Albicy, θα λέγεται!! :secret: :P
το παραπάνω άρθρο αναφέρει οτι αυτη τη φορά δεν θα ανακοινωθεί το τελικό ράστερ εξαρχής όπως έγινε πέρσι και το 2021, αλλά θα υπάρχουν πολλοί παίκτες που θα παλέψουν για μια θέση στη προετοιμασία. Οπότε πάμε για εκτεταμένη προεπιλογή

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3251
Δημοσιεύσεις: 6070
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 16, 2024 10:08 am

Η team USA διέρρευσε τους 11 από τους 12 του ρόστερ των Ολυμπιακών Αγώνων, αφήνωντας μία θέση κενή. Μένει να οριστικοποιηθεί με τον τελευταίο παίκτη και εφόσον είναι όλοι αυτοί υγιείς. Θεωρώ πως είναι πολύ κοντά στην ομάδα του Πεκίνου, ίσως και λίγο καλύτερη και επίσης αρκετά κοντά με τη δεύτερη Dream Team του 1994.

Guards: Holiday, Haliburton, Curry, Booker και Edwards
Forwards: James, Durant και Tatum
Centers: Embiid, Davis, Adebayo.

* Ο δωδέκατος γράφετε ότι θα είναι ο Kawhi.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Giwrgos_AEK

 euroleague
Reactions: 560
Δημοσιεύσεις: 1514
Εγγραφή: Παρ Σεπ 16, 2016 9:16 am
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Aek
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 16, 2024 8:44 pm

GK_23 έγραψε:
Σάβ Απρ 13, 2024 6:35 pm
Σύμφωνα με δηλώσεις του Jordi, στο περιθώριο του αγώνα των Kings στο Toronto (κάπου μέσα στο Μάρτιο), η 7άδα των NBAers που έπαιξε πέρυσι στο Παγκόσμιο είναι σίγουρη για τους ΟΑ και οι προσθήκες των Andrew Nembhard (Pacers) και Trey Lyles (Kings) μοιάζουν πολύ πιθανές.

Έχω φτιάξει σε ένα αρχείο excel τα στατιστικά όλων των NBAers του Καναδά
για τη κανονική σεζόν 2023-24:
Εικόνα

Εχω ταξινομήσει τους παίκτες με βάση το μ.ο. πόντων και έχω κρατήσει και κάποια άλλα στατιστικά όπως βλέπετε στην εικόνα.
*Με πράσινο είναι οι 7 NBAers που έπαιξαν πέρυσι στο Παγκόσμιο
*Με κίτρινοι οι 2 προσθήκες που μοιάζουν πολύ πιθανές

Ετσι για να έχουμε κάποια εικόνα και άλλων παικτών που θα μπορούσαν να βοηθήσουν. Για τον Murray τα είπες. Sharpe, Mathurin και Wiggins θα μπορύσαν να είναι καλές προσθήκες κυρίως ο τελευταίος, αν και δεν χωράνε και οι 3. Από ψηλούς μόνο τον Boucher θα έβλεπα πλην των άλλων, αλλά δεν υπήρξε ποτέ μέλος της ομάδας, είχε κληθεί μόνο στη προεπιλογή του 2021 για το προήγουμενο προ-ολυμπιακό.


Πηγή δεδομένων: https://basketballbuzz.ca/nba/2023-24-c ... s-tracker/

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διεθνείς Διοργανώσεις & Ξένες Εθνικές Ομάδες”