Stephen Curry vs Chris Paul

Συντονιστής: Captains

Απάντηση

Chris Paul vs Stephen Curry

Chris Paul
2
13%
Stephen Curry
14
88%
 
Σύνολο ψήφων: 16
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 356
Δημοσιεύσεις: 6292
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 04, 2021 11:36 pm

Είναι και οι δύο ζωντανοί θρύλοι του αθλήματος με τους αγώνες μεταξύ τους να είναι επικοί.Τα κοινά σημεία, οι διαφορές τους και ποιος τελικά είναι ο καλύτερος, είναι ένα μεγάλο ερώτημα το οποίο ενδέχεται να έχει τόσες απαντήσεις όσοι και ο αριθμός των ανθρώπων που θα ρωτήσουμε. Ας δούμε κάποια πραγματάκια όμως γύρω από αυτό, τουλάχιστον για αρχή από τη δική μου οπτική...

point guard παιχνίδι
Είναι διαφορετικοί σε αυτό. Ο Paul είναι παλαιού τύπου παίκτης, θα κοιτάξει να κατεβάσει τη μπάλα, να ηρεμήσει το παιχνίδι όταν αυτό έχει αχρείαστη ένταση και πάνω απ'όλα θα πάρει τη καλύτερη επιλογή για την ομάδα του χωρίς να κοιτάξει στο τέλος τα στατιστικά του. Ο Stephen από την άλλη είναι πιο σύγχρονος, δηλαδή πιο επιθετικός παίκτης. Θα κοιτάξει να κάνει τους συμπαίκτες του καλύτερους αλλά πολλές φορές η μπάλα θα καταλήξει στο καλάθι από τα δικά του χέρια. Μπορεί να πάρει τρελές επιλογές την ώρα που ο Chris θα φανεί πολύ πιο ορθολογικός στις αποφάσεις του. Τώρα, ποιο είναι όμως το καλύτερο από τα δύο;

Η συμβολή στην ομάδα τους - Ηγετικές ικανότητες
Αναμφίβολα νικητής είναι ο Paul. Μπορεί ο Curry να έχει τις παρουσίες σε τελικούς, τους τίτλους και τα MVP αλλά είχε γύρω του κάθε κομμάτι του παζλ που χρειαζότανε. Αντίθετα, ο CP3 έπαιζε για χρόνια σε ομάδες όπου οι καλύτεροι μετά από αυτόν ήταν παίκτες όπως ο David West, Peja Stojakovic, Blake Griffin, Shai Gilgeous-Alexander.. Ok, καλοί, πολύ καλοί κάποιοι από αυτούς, αλλά δεν είναι και επιπέδου Durant :mutombo: . Όλοι ξέρουμε πως οι ομάδες του ανέβαζαν τη ποιότητα του παιχνιδιού τους επίπεδα πιο πάνω και πως μία φορά βρήκε πραγματικά ένα καλοδουλεμένo σύνολο δίπλα του όπου κατάφερε να το φτάσει δύο νίκες μακριά από τη κατάκτηση του τίτλου. Και όμως, η ομάδα των Suns δεν φαινότανε και αυτή τόσο μέτρια;

Δημιουργία
Είναι και οι δύο εξαιρετικοί, με τη μόνη διαφορά πως στον έναν φαίνεται πολύ περισσότερο αυτό αφού (θα το επαναλάβω) για αυτόν αυτή είναι η προτεραιότητα του. Ισοπαλία, ίσως να γέρνει λίγο περισσότερο προς τον Chris Paul.

Σκοράρισμα
Θα έλεγα πως είναι το ίδιο καλοί αλλά μάλλον κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Δεν είναι μόνο η ευστοχία όσο κυρίως πως όσο και να το προσπαθήσει ο Paul, τις επιλογές του αντίπαλου του δεν τις έχει. Συνήθως αν κλειστεί τελείωσε επιθετικά την ώρα που ο Stephen Curry θα βρίσκει πάντα τον τρόπο σε οποιαδήποτε άμυνα και αν βρει απέναντι του να πάρει ένα, με καλές προυποθέσεις, σουτ.

Άμυνα
Ανήκουν και οι δύο στην ελίτ των αμυντικών του πρωταθλήματος. Εξαιρετικοί κλέφτες, αν και καταλανώνουν πολύ ενέργεια στην επιθετική πλευρά του παρκέ, στα αμυντικά τους καθήκοντα είναι οι καλύτεροι που θα μπορούσε να έχει κάθε προπονητής.

Χειρισμός της μπάλας
Εντάξει, ίσως να μην είναι καν κριτήριο αυτό, αλλά σίγουρα είναι σημαντικό για έναν παίκτη που (θεωρητικά) φτιάχνει το παιχνίδι της ομάδας του. Η γνώμη μου είναι πως ο Paul δεν μπορεί να κάνει αυτά του Curry αλλά αφού μιλάμε καθαρά για χειρισμό της μπάλας τότε είναι ο καλύτερος που έχω δει ποτέ. Δεν είναι τόσο γρήγορος αλλά καλύπτει τη μπάλα πολύ πιο αποτελεσματικά αφού χρησιμοποιεί πολύ καλύτερα το σώμα του για να την προστατέψει ενώ ο αντίπαλος αμυντικός υποπύπτει συχνά σε φάουλ. Έχει και τη τεχνική αλλά ακόμη και σε αυτό το τομέα παίζει λιγότερο με αυτήν και περισσότερο με το μυαλό του.

Μπασκετικό IQ
Καθαρά Chris Paul.. Ο τύπος είναι ιδιοφυία. Ο τρόπος που αποσυμφορίζει τους συμπαίκτες του, οι αποφάσεις που παίρνει όταν κάτι βλέπει πως δεν του βγαίνει είναι μοναδικά προσόντα που σε τόσο έντονο βαθμό τα έχω δει σε μονοψήφιο αριθμό παικτών.

Συμπέρασμα: Υπερέχει ο Chris Paul. :bball:

1
1 Εικόνα
FIBA sucks!
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 05, 2021 12:11 pm

Φίλε δε θέλω να μειώσω την μακροσκελή κι ενδιαφέρουσα ανάλυση σου, αλλά πρέπει να μη συμπαθείς καθόλου τον Curry για να θεωρείς πως μπαίνει σε σύγκριση με τον Paul κι υπάρχει μάλιστα κι ενδεχόμενο να υπερέχει ο τελευταίος.
Μου φαίνεται τόσο οφ σαν να πάω να συγκρίνω τον Leonard με τον Paul George και να βγάλω καλύτερο τον δεύτερο.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3221
Δημοσιεύσεις: 6041
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 05, 2021 1:44 pm

Έχει κοινό ο Paul, αναμφισβήτητα και δίκαια νομίζω. Εντάξει ο Curry πιθανότατα και λόγω προσωπικών διακρίσεων όπως και τίτλων θα αφήσει μεγαλύτερη παρακαταθήκη - δικαιότατα -από τον Paul, όμως ο τελευταίος είναι ίσως ο τελευταίος καθαρός δημιουργός/στρατηγός/μεγάλος παίκτης. Είναι και ψιλοάσουτος :P , ε του έχω μια περισσότερη αδυναμία :D .

* Ο Kawhi είναι παιχτάρα όταν παίζει, όμως πιο πολύ είναι εκτός παρά εντός παρκέ. :)

0
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 05, 2021 2:05 pm

ssoulliss έγραψε:
Κυρ Δεκ 05, 2021 1:44 pm
Έχει κοινό ο Paul, αναμφισβήτητα και δίκαια νομίζω. Εντάξει ο Curry πιθανότατα και λόγω προσωπικών διακρίσεων όπως και τίτλων θα αφήσει μεγαλύτερη παρακαταθήκη - δικαιότατα -από τον Paul, όμως ο τελευταίος είναι ίσως ο τελευταίος καθαρός δημιουργός/στρατηγός/μεγάλος παίκτης. Είναι και ψιλοάσουτος :P , ε του έχω μια περισσότερη αδυναμία :D .

* Ο Kawhi είναι παιχτάρα όταν παίζει, όμως πιο πολύ είναι εκτός παρά εντός παρκέ. :)
Απλά ο Curry είναι τοπ15 ever. Ο Paul δεν υφίσταται σε αυτή την κουβέντα ούτε ως σκέψη. Και δε τα λέω τυχαία, σε όποιες λίστες κι αν έχουν βγει τα τελευταία χρόνια ο Curry είναι πολύ πιο πάνω. Σίγουρα είναι underrated o Paul, αλλά όχι κι έτσι :mrgreen:

0
Spectator

 a1greece
Reactions: 349
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 01, 2018 5:58 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης -Pau
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδας -Sheffield Hatters
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 05, 2021 2:23 pm

Εγω πάντως για να έκανα ποιο ενδιαφέρουσα την συζήτηση θα έβαζα μέσα τον S.Nash :twisted:
Ψιλόλεπτομερειες το ότι οι άλλοι δυο είναι ενεργοι :P

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 05, 2021 3:27 pm

Πώς γίνεται να μην μπορώ να διαφωνήσω με την ανάλυση και να μην μπορώ να συμφωνήσω με το συμπέρασμα; :hammer:
Μάλλον γιατί η ευστοχία του curry και η επιρροή που έχει αυτή στο παιχνίδι υπερκαλύπτει οτιδήποτε άλλο και ας είμαι από παλιά φαν του Πωλ.

0
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 356
Δημοσιεύσεις: 6292
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 05, 2021 3:43 pm

RipCity έγραψε:
Κυρ Δεκ 05, 2021 12:11 pm
Φίλε δε θέλω να μειώσω την μακροσκελή κι ενδιαφέρουσα ανάλυση σου, αλλά πρέπει να μη συμπαθείς καθόλου τον Curry για να θεωρείς πως μπαίνει σε σύγκριση με τον Paul κι υπάρχει μάλιστα κι ενδεχόμενο να υπερέχει ο τελευταίος.
Μου φαίνεται τόσο οφ σαν να πάω να συγκρίνω τον Leonard με τον Paul George και να βγάλω καλύτερο τον δεύτερο.
Όχι, όχι, τελείως όχι. Καμία σχέση, ισχύει το ακριβώς αντίθετο για τον Curry...
ssoulliss έγραψε:
Κυρ Δεκ 05, 2021 1:44 pm
όμως ο τελευταίος είναι ίσως ο τελευταίος καθαρός δημιουργός/στρατηγός/μεγάλος παίκτης.
Εκεί ακριβώς στηρίζεται η οπτική και το αποτέλεσμα..
Conan1982 έγραψε:
Κυρ Δεκ 05, 2021 3:27 pm
Πώς γίνεται να μην μπορώ να διαφωνήσω με την ανάλυση και να μην μπορώ να συμφωνήσω με το συμπέρασμα; :hammer:
Ισχύει!

Χαίρομαι για κάτι τέτοια, όταν με βάζουν δηλαδή να σκεφτώ ξανά ότι έχω γράψει. Τι πιο παραγωγικό από αυτό; :)

:bball:

0
FIBA sucks!
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 422
Δημοσιεύσεις: 1573
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Κυρ Δεκ 05, 2021 5:10 pm

Stephen Curry ανώτερος παίχτης!

0
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2377
Δημοσιεύσεις: 7012
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Twitter: https://twitter.com/Nashidis
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Κυρ Δεκ 05, 2021 5:28 pm

Προστέθηκε και το poll!
Για ψηφίστε, για ψηφίστε...

(αν δεν βγει ο Point God, θα επαναληφθεί δημοκρατικά ) :D :D !!!!

1
1 Εικόνα
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Κυρ Δεκ 05, 2021 6:01 pm

Για μενα ο Curry ειναι ενας απο τους κορυφαίους ever του αθλήματος. Οπότε ναι δεν μπορώ να τον συγκρίνω με τον πολ.

0
Άβαταρ μέλους
Μορφή

Moderator
Reactions: 356
Δημοσιεύσεις: 6292
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2006 2:36 pm
Τοποθεσία: Αιγάλεω
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Larry Bird
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Boston Celtics
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Δεκ 25, 2021 11:23 pm

Μέχρι τώρα δικαιολογείται το αποτέλεσμα της σύγκρισης.. :D

0
FIBA sucks!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”