Κορυφαίος C στην ιστορία του ΝΒΑ

Συντονιστής: Captains

Ποιος είναι ο κορυφαίος center στην ιστορία του NBA?

Kareem Abdul-Jabbar
37
28%
Wilt Chamberlain
21
16%
Patrick Ewing
5
4%
Moses Malone
4
3%
George Mikan
1
1%
Hakeem Olajuwon
29
22%
Shaquille O'Neal
22
17%
David Robinson
4
3%
Bill Russell
10
8%
Bill Walton
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
άλλος
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 133
Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 31, 2020 1:48 pm

Μέχρι 3 επιλογές και εδώ, είναι όμως σίγουρα η πιο δύσκολη ψηφοφορία, καθώς (για μένα πάντα) υπάρχει μία πεντάδα παικτών που δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω μεταξύ τους. Οι άλλοι 5 είναι νομίζω καθαρά στην 10άδα αλλά αρκετά πίσω από τους πρώτους 5, ενώ υπάρχουν φυσικά πάρα πολλοί ακόμα (κυρίως των δεκαετιών 60 και 70) που αξίζουν αναφοράς, όπως οι Thurmond, Lanier, Reed, Unseld, Cowens, Gilmore, τόσοι πολλοί που δυσκολεύτηκα να διαλέξω δύο από αυτούς για να κλείσω 12άδα όπως στις άλλες θέσεις, και άφησα τις επιλογές στις 10 αυτή τη φορά.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 31, 2020 2:00 pm

Νομίζω ότι η πρώτη τριάδα είναι ξεκάθαρη: Καρίμ, Γουίλτ, Χακίμ.

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 31, 2020 2:53 pm

δεν θα ψηφισω καριμ και ουιλτ γιατι προφανως και θα τους ψηφισετε ολοι και κατα δευτερον δεν τους εχω δει ποτε ουσιαστικα.

αγαπημενος παντα ο χακιμ. ουσιαστικα ηταν μακραν ο καλυτερος παικτης στο ποστ. τους χορευε ολους. και πηρε και 2 πρωταθληματα την δεκαετια του τζορνταν, εστω και αν ελλειπε, ας τα επαιρναν αλλοι.

o σακιλ ηταν οδοστρωτηρας. δεν μπορουσε να τον μαρκαρει κανεις και φυσικα οπου πηγε εκανε αμεσως την ομαδα του φαβορι για τιτλο. αν ειχε λιγο καλυτερες βολες θα μιλαγαμε για τον κορυφαιο μακραν.

τελος εβαλα Patrick Ewing, γιατι σε μια εποχη που κυριαρχουσαν οι ψηλοι, αυτος ηταν απο τους κορυφαιους, αν και καταλαβαινω οτι υπηρχαν και καλυτεροι σε αλλες περιοδους.

ΥΓ ισως θα επρεπε να βαλουμε και καναν Yao Ming μπας και εχουμε και καναν πιο κοντινο στην περιοδο μας, αλλα ειναι τρομακτικο οτι οντως στην εποχη μας δεν υπαρχουν ψηλοι ουτε για δειγμα. ολοι απο το κοτσανι την πιανουν.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 31, 2020 4:21 pm

Ο Ράσελ θα μπορούσε να ανταγωνιστεί σοβαρά την τριάδα. Ο Σακίλ πρόλαβε στα σχεδόν στα τελειώματά τους, Γιούινγκ και Ολάζουον και τον Ναυάρχο να τριανταρίζει.
Μουτόμπο, Πάρις, Αλόνζο Μούρνιγκ άξιοι αναφοράς.

Ο διαχρονικά αγαπημένος μου παίκτης Άρβιντας Σαμπόνις αν είχε πάει νωρίτερα στο ΝΒΑ θα ήταν σίγουρα στη λίστα των 3. Μπορεί κι ο καλύτερος όλων (υποθέτοντας ότι θα είχε γίνει καλύτερη δουλειά και με τα γόνατά του).

Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 31, 2020 4:24 pm

Ο κορυφαίος που έχω δει είναι ο Hakeem. Ο παίκτης-άνθρωπος που αγαπώ/θαυμάζω είναι ο Shaquile. Όμως οι τρεις παλιοί είναι , για διαφορετικούς λόγους, οι τρεις καλύτεροι όλων των εποχών. Ο Wilt είναι ίσως ο κορυφαίος επιθετικά ψηλός που πέρασε, ο Russell η επιτομή των Celtics και του μπάσκετ και ο Kareem είναι, κατ'εμέ, ο κορυφαίος παίκτης όλων των εποχών.

Είναι εξαιρετικά "άδικο" για τον "Ναύαρχο" Robinson να μην μπορεί να μπει στη συζήτηση ή για τον Moses Malone. Για τον Mikan, επίσης, έλεγαν πως είχε τρομερή προσωπικότητα, ο Walton ήταν ο λόγος που οι Blazers κατέκτησαν το πρωτάθλημα το 1977, αλλά βοήθησε πολύ έστω και σαν έκτος παίκτης τους Celtics την επόμενη δεκαετία. Ο Ewing για εμένα είναι ο δέκατος της λίστας. Εξαιρετικός ψηλός αλλά και αυτός ανήκει στη Webber σχολή. Λιγόψυχος στα σημαντικά.

Ο μπαμπάς Sickma και ο Lambeer ήταν οι πρώτοι σουτέρ-ψηλοί που εμφανίστηκαν στο μπάσκετ. Ειδικά ο πρώτος. Στα 90's υπήρχε και ο Mutombo στο Denver.

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 31, 2020 4:26 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Μαρ 31, 2020 4:21 pm

Ο διαχρονικά αγαπημένος μου παίκτης Άρβιντας Σαμπόνις αν είχε πάει νωρίτερα στο ΝΒΑ θα ήταν σίγουρα στη λίστα των 3. Μπορεί κι ο καλύτερος όλων (υποθέτοντας ότι θα είχε γίνει καλύτερη δουλειά και με τα γόνατά του).
Καρασυμφωνώ!

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 31, 2020 8:23 pm

Καριμ, Γουιλτ, Ράσελ χωρίς δεύτερη σκέψη.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 31, 2020 9:04 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Μαρ 31, 2020 8:23 pm
Καριμ, Γουιλτ, Ράσελ χωρίς δεύτερη σκέψη.
Ki εγώ όταν είδα τη λίστα αυτόματα ψήφισα (και κατόπιν έγραψα και σε ποστ) Καρίμ, Γουίλτ και Χακίμ λέγοντας περίπου αυτό που είπες εσύ. Εύκολα.
Μετά από καμιά δυο ώρες που ξαναμπήκα στο τόπικ, σκέφτηκα ότι σαν πολύ εύκολα να ξεπέταξα τη λίστα των 3, πετώντας τον Ράσελ απόξω. Το σίγουρο είναι ότι οι Τζαμπάρ και Τσάμπερλεν είναι μέσα. Ο τρίτος παίζεται οριακά μάλλον μεταξύ Ολάζουον και Ράσελ. Εγώ επιμένω σε Ολάζουον που(πέραν κάποιων κίνήσεων που δεν έχουν ξαναγίνει από ψηλό) πήρε πρωτάθλημα στη "χρυσή εποχή" του ΝΒΑ με Σαμ Κασέλ , Κένι Σμιθ και Χόρι στα πολύ πρώτα του. Τον δεύτερο χρόνο που πήγε ο Ντρέξλερ οκ, να το καταλάβω.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 31, 2020 9:25 pm

Βιντεάκι με μονομαχίες Καρίμ και Γουίλτ. Παρεμπιπτόντως, έχουν παίξει αμφότεροι στο σινεμά. Ο Καρίμ στο " παιχνίδι του θανάτου" την ανολοκλήρωτη ταινία του Μπρους Λι του οποίου ήταν και μαθητής στο Τζιτ Κουν Ντο (Τσι Τσιαν Νταο) και ο Γουίλτ στον Κόναν τον Βάρβαρο με τον Άρνολντ στα ψιλό- πρώτα του κινηματογραφικά.



Άβαταρ μέλους
benchwarmer

Captain
Reactions: 1435
Δημοσιεύσεις: 8148
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 5:50 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Μαρ 31, 2020 10:24 pm

Είναι μικρό το δείγμα των ψήφων, αλλά το θεωρώ σχεδόν προσβλητικό για τον Ράσελ και τον Σακ να είναι αυτή τη στιγμή μόλις 1 ψήφο μπροστά από τον Γιούιν :P

Ανάμεσα στους 5 πρώτους δεν μπορώ να αποφασίσω, κάθε μέρα ανάλογα το mood πραγματικά μπορώ να διαλέξω και 3 διαφορετικούς. Τον Γιούιν πάντως προσωπικά τον έχω πιο κάτω και από τον Ρόμπινσον πχ .

Θα επανέλθω κάποια στιγμή πιο αναλυτικά, προς το παρόν λίγος χοντρός μήπως και φιλοτιμηθεί κανένας :D


0
Άβαταρ μέλους
nikolas12

allstar
Reactions: 764
Δημοσιεύσεις: 4022
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 23, 2007 8:36 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Kobe Bryant, Σπανούλης
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 01, 2020 12:45 am

Δεν έχω προλάβει Wilt. Θεωρώ πως είναι ένας κορυφαίος παίκτης (από όσα έχω δει τουλάχιστον), αλλά θα ήθελα σε μεγάλο βαθμό να τον δω και σε πιο σύγχρονα δεδομένα (χωρίς να υπονοώ κάτι για την αδιαμφισβήτητη ποιότητά του). Η τριάδα μου είναι ο μεγάλος Kareem, o Olajuwon και ο κορυφαίος που είδα όσο μεγάλωνα, ο Shaq.

0
Για μουσική, σειρές, ταινίες, βιβλία και καφροραδιοφωνικές εκπομπές: anthem.gr

Επίσης μία στο τόσο γράφω κι εδώ: Super Hero News

Τσεκ :D
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11152
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 01, 2020 7:56 am

Δύσκολη η επιλογή εδώ.Πολλοί η υποψήφιοι για τον κορυφαίο σεντερ στην ιστορία.Εμείς έχουμε μεγαλώσει με τους νεότερους,εικόνα απο τους παλιούς δεν έχουμε,αλλά πως να αφήσει έξω τον Russell που είναι ο απόλυτος winner,ή o Chamberlain εγραφε νούμερα που ζαλίζουν?Το ερώτημα που προκύπτει σε τέτοιες συγκρίσεις σχετικά με το τι θα κάνανε οι "παλιοί" σε συνθήκες σύγχρονες,και αντίστοιχα τί θα κάνανε οι μεταγενέστεροι αν έπαιζαν την εποχή '60-'70,εδώ ισχύει στο απόλυτο.
Εγώ θα δώσω τις 2 ψήφους μου στον τεράστιο Jabbar και στον -αγαπημένο μου απο παιδι- Olajuwon.
Την τρίτη δεν ξέρω που να την δώσω,δύσκολη επιλογή,κανονικά θα την έδινα στον Shaq γιατί ενδεχομένως να είναι ο πιο dominant ψηλός που έχει παίξει ποτέ,αλλά πως μπορώ να αφήσω έξω τον Rusell των 11 πρωταθλημάτων?Γι αυτό δεν την δίνω πουθενά και τέλος. :lol:

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 01, 2020 8:09 am

Παιδιά εάν ο Σακ ήταν ο πιο dominant θα είχε βγει αυτός 6 φορές MVP ή θα είχε 11 πρωταθλήματα, ομοίως και για τον Ολαζουον.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 882
Δημοσιεύσεις: 11152
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 01, 2020 8:17 am

Αυτο το επιχειρημα θα το λεγαμε/έστεκε αν επαιζε αντιπαλος με τον Russell και τον Jabbar, στην ίδια εποχή.
Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τον prime O'neal εναντίον των prime Russell-Jabbar.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3923
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Απρ 01, 2020 8:23 am

Αυτό λέω κι εγώ, δεν έπαιξε καν απέναντι σε αυτούς και δεν κατάφερε να έχει αντίστοιχη διάρκεια, αριθμούς ή τίτλους. Μια φορά MVP έχει βγει ο καημένος ο Σακ.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”