GOAT NBA LIST

Συντονιστής: Captains

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
forest79

 junior
Reactions: 50
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Αύγ 04, 2008 9:06 pm
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Chicago-Bulls
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 26, 2021 1:38 pm

Εικόνα

. 💥THE "GOAT NBA" LIST💥

Καλησπερα σε ολο το φορουμ , μετα απο αρκετα χρονια!
Με αφορμη τις τελευταιες συζητησεις περι GOAT NBA players. Θα παραθεσω στην ομαδα μια δικια μου προσεγγιση του θεματος με ενα TOP 50.
Το GOAT RANKING ειναι μια "στατιστικη" προσεγγιση των πραγματων.

💥Τι υπολογιζω
▪︎Step 1: Το αθροισμα απο το μεσο ορο ποντων,ριμπαουντ,ασιστ,κλεψιματα και μπλοκ

▪︎Step 2: Αφαιρω απο το παραπανω συνολο το μεσο ορο απο τα ατομικα λαθη

ℹΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΑΓΩΝΕΣ PLAY OFF ,εκει που η μπαλα ειναι ΚΑΥΤΗ και ΞΕΧΩΡΙΖΟΥΝ τα ξερα απο τα χλωρα χορτα 😜

▪︎Step 3: Play off XP ειναι το αθροισμα των συνολικων αγωνων παντα στα play off και το διαιρω με το 100
Παραδειγμα ενας αθλητης με 180 αγωνες θα παρει XP 180: 100 = +1,8 και ενας αθλητης με 45 αγωνες θα παρει 45:100 =+0,45

▪︎Step 4: Ο αριθμος των ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ που εχουν κατακτησει ως αθλητες. Το σκεπτικο μου ειναι οτι δεν μπορουμε να μιλαμε για GOAT players χωρις τιτλους που ειναι ουσιαστικα ο μεγαλος στοχος.
Παραδειγμα ενας αθλητης με 5 πρωταθληματα θα παρει στο GOAT rank +5

▪︎Step 5: Οι "μεγαλες ατομικες διακρισεις" των αθλητων ,και αναφερομαι βασικα στους δυο μεγαλους τιτλους MVP season και MVP final και αυτοι θα προσθετουν στο τελικο συνολο ως ακειραιες μοναδες π.χ ενας αθλητης με 3 τιτλους MVP θα παρει +3

ℹΕλαχιστο ΟΡΙΟ οι 45 αγωνες Play off καθως μιλαμε για GOAT players....

ℹΟλα τα παραπανω δεν ειναι φυσικα ο ΚΑΝΟΝΑΣ σε μια τοσο ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΗ κουβεντα, αλλα ειναι η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ αποψη των αριθμων 🤔😜

👑ΜΑΙΚΛ ΤΖΟΡΝΤΑΝ👑
▪︎33,4π+6,4ρ+5,7ασ+2,1κλε+0,9κ-3,1λ=💎45,4 βαθ
▪︎179 αγωνες XP 💎+ 1,79 βαθμοι
▪︎6 πρωταθληματα 💎 +6 βαθμοι
▪︎11 MVP season or Final 💎 +11 βαθμοι
💣ΣΥΝΟΛΟ: 💥64,19 βαθμοι💥



Εικόνα
image uploading
Εικόνα

:dribble:

3
3 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 26, 2021 2:02 pm

Νομίζω ότι ο Μ. Τζόρνταν μπαίνει στην κουβέντα για τον καλύτερο αθλητή όλων των εποχών. ΄Το μπάσκετ είναι μικρό για να τον χωρέσει. Κανείς άλλος δίπλα του.

Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιούλ 26, 2021 11:20 pm

Εξαιρετική δουλειά. Πρέπει να έχεις ξοδέψει πάρα πολύ χρόνο για να επεξεργαστείς όλα αυτά τα δεδομένα.
Αν το δούμε αντικειμενικά, με βρίσκει σύμφωνο σε πολλά αλλά κάποιοι παίκτες αδικούνται πολύ (π.χ. Kobe) και κάποιοι ευνοούνται περισσότερο (π.χ. Γιάννης ή ο Pettit).
Παλιότερα είχα διαβάσει το Book of Basketball του Simmons και η λίστα του μου άρεσε πολύ, αφού λάμβανε περισσότερο υπόψη το peak των αθλητών αλλά και το επίπεδο της κυριαρχίας τους και των επιτευγμάτων τους σε αυτό το διάστημα. H λίστα είναι αυτή https://www.basketball-reference.com/aw ... ramid.html αλλά είναι με δεδομένα μέχρι το 2010.
Η δικιά μου λίστα top-10 πάντως με τελείως υποκειμενικά κριτήρια, στην οποία έχω κατασταλάξει εδώ και καιρό, είναι:
1. MJ
2. Kareem
3. Bird
4. LeBron
5. Magic
6. Wilt
7. Russell
8. Duncan
9. Kobe
10. Hakeem


υ.γ. Ο Shaq είναι ο 11ος. Από 'κει και πέρα θεωρώ τον KD μέσα στο top20 και τον Γιάννη στο top30.

0
reignman

allstar
Reactions: 1086
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 5:45 am

Παιχτες που δεν εχω δει δεν μπορω και ουτε θα βαλω ποτε σε τοπ10 λιστες κτλ.

So there goes

MJ
LBJ
Duncan
Hakeeem
Magic
Bird
Shaq
Kobe
KD
KG

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 12:59 pm

Μπράβο φίλε για την προσπάθεια να τους κατατάξεις έστω και αν μιλάμε για διαφορετικές εποχές.

Έχεις σκεφτεί να τους χωρίσεις σε πρό τριπόντου και μετά; Δεν έχεις υπολογίσει καθόλου προσπάθειες για σουτ (εύστοχα/άστοχα); :)

Για μένα παρόλο που δεν το έχω δει η λίστα ξεκινά από τον Wilt. Από αυτούς που έχω δει Jabbar (στα 40 του έκανε παπάδες) και Jordan λόγω του "φόβου" που έσπειρε στους αντιπάλους του στη λίγκα όταν ανέβηκε στην κορυφή με τους Bulls.

0
Άβαταρ μέλους
forest79

 junior
Reactions: 50
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Αύγ 04, 2008 9:06 pm
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Chicago-Bulls
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 8:03 pm

ssoulliss έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 12:59 pm
Μπράβο φίλε για την προσπάθεια να τους κατατάξεις έστω και αν μιλάμε για διαφορετικές εποχές.

Έχεις σκεφτεί να τους χωρίσεις σε πρό τριπόντου και μετά; Δεν έχεις υπολογίσει καθόλου προσπάθειες για σουτ (εύστοχα/άστοχα); :)

Για μένα παρόλο που δεν το έχω δει η λίστα ξεκινά από τον Wilt. Από αυτούς που έχω δει Jabbar (στα 40 του έκανε παπάδες) και Jordan λόγω του "φόβου" που έσπειρε στους αντιπάλους του στη λίγκα όταν ανέβηκε στην κορυφή με τους Bulls.
Καλησπερα φιλε, εχω στο ιδιο αρχειο διαφορες παραλλαγες που ακομα δουλευω π.χ με τα σουτ πως θα ενταξω με τετοιο τροπο στη συνολικη συναρτηση ωστε να βγει το καλυτερο και δικαιοτερο αποτελεσμα.
Δεν τους εχω χωρισει με βαση το τριποντο , αλλα εχω το FG(γενικα τα σουτ) και FT , η πρωτη μου προσπαθεια (απλη αναλογικη) ηταν με τον εξης τροπο π.χ καποιος με 70% βολες και 50 % διποντα να παρει (0,7+0,5= 1,2 ) αλλα δεν ειναι η καλυτερη και δικαιοτερη λυση πρακτικα .
Ισως πρεπει να βαλω μεγαλυτερο συντελεστη στα σουτ εναντι των βολων (μεγαλυτερη βαρυτητα δηλαδη στο FG) π.χ στην ιδια συναρτηση με 70% βολες και 50% διποντα (0,7 + 1,0 = 1,7)

Μια αλλη παραλλαγη ειναι το prim των ποντων στο συνολο (γενικο ρανκ) π.χ το μεσο ορο ποντων να ειναι με συντελεστη 1,2 π.χ μεσο ορο ποντων 20 χ 1,2 = 24rank.
Πολλα μπορεις να "πειραξεις" στη γενικη συναρτηση ωστε να αποκτησει (μεσα απο την δικια σου λογικη και οπτικη) το πιο σωστο τελικο αποτελεσμα.
Επισης εχω διαφορες λιστες χωρισει με την ημερομηνια γεννησης ,βασικα με το σκεπτικο οτι τελη της δεκαετιας του 70 αλλαξε ουσιαστικα το μπασκετ.
birth 1955+ (new list)
birth 1954 - (old list)
Που στα ματια μου φαινεται πιο "σωστες"

0
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 8:24 pm

forest79 έγραψε:
Τρί Ιούλ 27, 2021 8:03 pm
Καλησπερα φιλε, εχω στο ιδιο αρχειο διαφορες παραλλαγες που ακομα δουλευω π.χ με τα σουτ πως θα ενταξω με τετοιο τροπο στη συνολικη συναρτηση ωστε να βγει το καλυτερο και δικαιοτερο αποτελεσμα.
Δεν τους εχω χωρισει με βαση το τριποντο , αλλα εχω το FG(γενικα τα σουτ) και FT , η πρωτη μου προσπαθεια (απλη αναλογικη) ηταν με τον εξης τροπο π.χ καποιος με 70% βολες και 50 % διποντα να παρει (0,7+0,5= 1,2 ) αλλα δεν ειναι η καλυτερη και δικαιοτερη λυση πρακτικα .
Ισως πρεπει να βαλω μεγαλυτερο συντελεστη στα σουτ εναντι των βολων (μεγαλυτερη βαρυτητα δηλαδη στο FG) π.χ στην ιδια συναρτηση με 70% βολες και 50% διποντα (0,7 + 1,0 = 1,7)

Μια αλλη παραλλαγη ειναι το prim των ποντων στο συνολο (γενικο ρανκ) π.χ το μεσο ορο ποντων να ειναι με συντελεστη 1,2 π.χ μεσο ορο ποντων 20 χ 1,2 = 24rank.
Πολλα μπορεις να "πειραξεις" στη γενικη συναρτηση ωστε να αποκτησει (μεσα απο την δικια σου λογικη και οπτικη) το πιο σωστο τελικο αποτελεσμα.
Επισης εχω διαφορες λιστες χωρισει με την ημερομηνια γεννησης ,βασικα με το σκεπτικο οτι τελη της δεκαετιας του 70 αλλαξε ουσιαστικα το μπασκετ.
birth 1955+ (new list)
birth 1954 - (old list)
Που στα ματια μου φαινεται πιο "σωστες"
Σαν σκέψη αν θέλεις θα μπορούσες να βάλεις π.χ. δίποντο συντελεστής 1, βολές 0,8 και τρίποντο 1,2 ή κάτι παρόμοιο. Μια άλλη σκέψη αν θέλεις φυσικά είναι να δώσεις λίγο παραπάνω στο επιθετικό ριμπάουντ σε σχέση με το αμυντικό.

Όσο για το τρίποντο από όσο θυμάμαι, τη δεκαετία του '80 οι πρόσπάθειες ανα ομάδα δεν πρέπει να ήταν περισσότερες από 5 ή 6. Οι άμυνες ακόμη ήταν κλειστές και οι μεσοαποστάκηδες ήταν οι περισσότεροι στη λίγκα. Μετα τα μέσα της δεκαετίας του '90 άρχισε να έχει περισσότερη βαρύτητα στο παιχνίδι των ομάδων (και πάλι δεν έχω κάποιο στοιχείο, το γράφω από μνήμης αυτό).

Εφόσον εχεις μεράκι κάνε ό,τι παραλλαγή γουστάρεις και εδώ είμαστε να το δούμε, να το συζητήσουμε φίλε. :)

0
Άβαταρ μέλους
forest79

 junior
Reactions: 50
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Αύγ 04, 2008 9:06 pm
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Chicago-Bulls
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιούλ 27, 2021 8:58 pm

Σαν σκέψη αν θέλεις θα μπορούσες να βάλεις π.χ. δίποντο συντελεστής 1, βολές 0,8 και τρίποντο 1,2 ή κάτι παρόμοιο. Μια άλλη σκέψη αν θέλεις φυσικά είναι να δώσεις λίγο παραπάνω στο επιθετικό ριμπάουντ σε σχέση με το αμυντικό.

Όσο για το τρίποντο από όσο θυμάμαι, τη δεκαετία του '80 οι πρόσπάθειες ανα ομάδα δεν πρέπει να ήταν περισσότερες από 5 ή 6. Οι άμυνες ακόμη ήταν κλειστές και οι μεσοαποστάκηδες ήταν οι περισσότεροι στη λίγκα. Μετα τα μέσα της δεκαετίας του '90 άρχισε να έχει περισσότερη βαρύτητα στο παιχνίδι των ομάδων (και πάλι δεν έχω κάποιο στοιχείο, το γράφω από μνήμης αυτό).

Εφόσον εχεις μεράκι κάνε ό,τι παραλλαγή γουστάρεις και εδώ είμαστε να το δούμε, να το συζητήσουμε φίλε. :)
[/quote]

Πρακτικα δεν μπορει να γινει αυτο γιατι "αδικεις" τους ψηλους παικτες.
Παραδειγμα
Player 1
Ενας ψηλος παικτες με κακες βολες αλλα εκπληκτικο ποσοστο σε διποντα 60% και δεν βαραει τριποντα!
55% FT 60% 2π - % Τ
(0,55Χ0,8)+(0,6Χ 1) + (0)= 1,04

Player 2
Ενας γκαρντ πολυ καλος σε βολες και μετρια προς κακα ποσοστα ευστοχιας σε διποντα και συμπαθητικο τριποντο
90% FT 40% 2π 30% 3π
(0,90Χ 0,8) + (0,40 Χ 1) + (0,30 Χ 1,2)= 1,48
*FG (35%) για το παραδειγμα 2

Γι αυτο και σε οτι λιστα επεξεργαζομαι δουλευω αποκλειστικα με τo FG (σαν συνολο) οι ιδιοι παικτες για παραδειγμα 2 θα ειχαν
Player 1 (1,75)
Player 2 (1,60)
Πιο δικαιο απο το παραδειγμα 1 αλλα και αυτο ισως οχι τοσο ωστε να το ενταξω 🤔🤣

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
forest79

 junior
Reactions: 50
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Αύγ 04, 2008 9:06 pm
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Chicago-Bulls
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 29, 2021 9:38 am

Εικόνα

Μια εναλλακτικη προσεγγιση του ιδιου θεματος "GOAT NBA PLAYER" απο αλλη οπτικη πανω στο ιδιο θεμα.
Τα βασικα συστατικα που "πειραξα" ηταν αρκετα, το πιο βασικο ηταν η "διαρκεια" υψηλου πρωταθλητισμου ,επισης αλλαξε ο συντελεστης prim average points (points x 1,2) και προσθεσα και την ευστοχια σε FG και FT.
Οποτε θα ελεγα η βασικη διαφορα στους πινακες ειναι οτι στη πρωτη αναρτηση (ποιοτητα αριθμων και τιτλων) σε αυτη την συναρτηση καθοριστικο ρολο παιζει και η διαρκεια στο χρονο πρωταθλητισμου.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5140
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 29, 2021 10:28 am

Πριν το 1973 βέβαια δεν κατέγραφαν τα επιθετικά ριμπάουντ, κλεψίματα και κοψίματα.
Πριν το 1977 δεν μετρούσαν τα λάθη.
Και βέβαια η εισαγωγή του τριπόντου.

Για μένα εφ' όσον υπάρχει ο δείκτης PER ο οποίος δεν υπολογίζει απλώς τα βασικά στατιστικά δεν υπάρχει λόγος για όλα αυτά στο κομμάτι που αφορά τα ατομικά στατιστικά. Παίρνεις έτοιμο τον PER και προσθέτεις ότι παράγοντες θέλεις, διακρίσεις, τίτλους κλπ ως επιπλέον σκορ. Απλώς πρέπει να χωρίσεις σε προ 1977 και μετά για να περιορίσεις όσο είναι δυνατόν τις ανισορροπίες.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”