Γιάννης Αντετοκούνμπο

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Timemaster

 nba
Reactions: 12
Δημοσιεύσεις: 2258
Εγγραφή: Σάβ Απρ 04, 2009 12:12 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 09, 2020 9:45 am

basket72 έγραψε:
Τετ Σεπ 09, 2020 8:58 am

Καλημέρες.
Ήθελα απλώς να συμπληρώσω ότι αυτό που γίνεται με τους Ευρωπαίους (κυρίως αυτούς) παίκτες εδώ και περίπου μια 5ετία, την εποχή του Κούκοτς θα ήταν αδιανόητο. Η αρχή έγινε στο Σαν Αντόνιο και συνεχίστηκε σε Ντάλας κλπ.

Σχετικά με τις συγκρίσεις δεν έχεις άδικο και δεν ζητάει κανείς από τον Γιάννη να έχει την αντίληψη που έχει ο Ντόνσιτς ( στη συγκεκριμένη περίπτωση, εκτός της εντελώς διαφορετικής μπασκετικής παιδείας/παραστάσεων που έχουν οι 2 αυτοί τεράστιοι παίκτες, μπορεί να τίθεται και θέμα έμφυτου ταλέντου/αντίληψης από πλευράς του Σλοβένου) και ναι, ούτε ο Τζόρνταν είχε το σουτ και την πάσα που είχε ο καλύτερος λευκός που έπαιξε το παιχνίδι.
Αλλά κάποια βασικά (για το επίπεδο ενός MVP) μπορεί να τα ζητάμε. Π.χ το ποσοστό στις βολές, τη βελτίωση στην τελική απόφαση και στο να διαβάζει καλύτερα τις αδυναμίες του αντιπάλου.

Αναφορικά με την έρευνα περί NCAA που λες, θα ισχύει για να το παραθέτεις. Παρόλα αυτά είναι ένα θέμα ότι ο Γιάννης από τον Φιλαθλητικό πήγε στο ΝΒΑ. Κι ο Νοβίτσκι περίπου το ίδιο είχε κάνει αλλά όπως και να κάνεις θα ήταν καλύτερο για τον Γιάννη-Γιάνναρο να είχε παίξει Α1 ή και Ευρωλίγκα ακόμη.
Αυτό βέβαια καταδεικνύει και τη δουλειά που έκανε, καθώς και τη δουλειά που έκανε η φύση στην περίπτωσή του.
Κι ο Τζόρνταν που γράφεις από πάνω, ήταν ευλογημένος από τη φύση, αλλά αυτό που έχει συμβεί στην περίπτωση του Γιάννη ξεπερνάει κάθε προηγούμενο και φέρνει σε Τσάμπερλεϊν.
Το ότι έχει αυτή την πλαστικότητα, εκρηκτικότητα και αυτά τα άκρα όντας παράλληλα 2.13, είναι προϊόν σπάνιας φυσικής "συμπαιγνίας¨. :)

Kλείνοντας, να πω ότι δεν είμαι αντί "Γιαννικός¨. Τουνατίον, τον θαυμάζω.
Απλώς θεωρώ ότι δεν είναι ο καλύτερος παίκτης του κόσμου. Γνώμες είναι αυτές. :)
Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες....

Δυστυχώς την έρευνα προσπάθησα να την βρω αλλά δεν κατάφερα για να την επισυνάψω και ίσως μετά από τόσο καιρό να κάνω λάθος σε κάποια δεδομένα της όμως αυτό που μου έμεινε είναι ότι πλέον το κολέγιο δεν θεωρείται πλέον το τέλειο περιβάλλον για την εξέλιξη ενός παίχτη και ότι Ευρωλίγκα και ΝΒΑ μπορούν να προετοιμάσουν κάποιον καλύτερα για το τοπ επίπεδο. Όμως για τον Γιάννη πιστεύω πως αν έπαιζε Ευρώπη θα τον κατέστρεφαν κάνοντάς τον ένα βαρύ σέντερ ή τέλος πάντων ενός άλλου τύπου παίχτη. Βέβαια όλα αυτά είναι στον τομέα του φανταστικού.

Ο Γιάννης ούτε και για εμένα ούτε και για κάποιους αναλυτές δεν είναι ο κορυφαίος αυτή την στιγμή. Όμως αυτό που τρομάζει είναι το τι μπορεί να γίνει όταν και άμα φτάσει στο πικ των δυνατοτήτων του. Δηλαδή αν βελτιώσει το σουτ (τρίποντο ή δίποντο) , την πάσα, το διάβασμα του παιχνιδιού, την αλλαγή απόφασης στην κίνησή του, τις βολές και πολλά άλλα. Μιλάμε για απίστευτο πακέτο που το πιο τρομακτικό είναι το πόσο πολύ δουλεύει για να τα βελτιώσει όλα αυτά.

Άσχετα αν θα πάρει πρωτάθλημα ποτέ πιστεύεις πως για την βελτίωσή του θα πρέπει να συνεχίσει στους Μπάκς ή να πάει σε μία άλλη ομάδα και ποια; Όπως αναφέρω με σκοπώ να γίνει ο κυρίαρχος της εποχής του και όχι για να κερδίσει πρωταθλήματα.

0
Μπακ το δε μπεισικ
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 09, 2020 10:30 am

Timemaster έγραψε:
Τετ Σεπ 09, 2020 9:45 am


Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες....

Δυστυχώς την έρευνα προσπάθησα να την βρω αλλά δεν κατάφερα για να την επισυνάψω και ίσως μετά από τόσο καιρό να κάνω λάθος σε κάποια δεδομένα της όμως αυτό που μου έμεινε είναι ότι πλέον το κολέγιο δεν θεωρείται πλέον το τέλειο περιβάλλον για την εξέλιξη ενός παίχτη και ότι Ευρωλίγκα και ΝΒΑ μπορούν να προετοιμάσουν κάποιον καλύτερα για το τοπ επίπεδο. Όμως για τον Γιάννη πιστεύω πως αν έπαιζε Ευρώπη θα τον κατέστρεφαν κάνοντάς τον ένα βαρύ σέντερ ή τέλος πάντων ενός άλλου τύπου παίχτη. Βέβαια όλα αυτά είναι στον τομέα του φανταστικού.

Ο Γιάννης ούτε και για εμένα ούτε και για κάποιους αναλυτές δεν είναι ο κορυφαίος αυτή την στιγμή. Όμως αυτό που τρομάζει είναι το τι μπορεί να γίνει όταν και άμα φτάσει στο πικ των δυνατοτήτων του. Δηλαδή αν βελτιώσει το σουτ (τρίποντο ή δίποντο) , την πάσα, το διάβασμα του παιχνιδιού, την αλλαγή απόφασης στην κίνησή του, τις βολές και πολλά άλλα. Μιλάμε για απίστευτο πακέτο που το πιο τρομακτικό είναι το πόσο πολύ δουλεύει για να τα βελτιώσει όλα αυτά.

Άσχετα αν θα πάρει πρωτάθλημα ποτέ πιστεύεις πως για την βελτίωσή του θα πρέπει να συνεχίσει στους Μπάκς ή να πάει σε μία άλλη ομάδα και ποια; Όπως αναφέρω με σκοπώ να γίνει ο κυρίαρχος της εποχής του και όχι για να κερδίσει πρωταθλήματα.



Αν καταφέρει και διορθώσει όσα λες, σίγουρα θα γίνει ο καλύτερος της εποχής του. :bball:

Σχετικά με την επιλογή που πρέπει να κάνει, το σωστό είναι να επικρατήσει ένα ορθολογικό κριτήριο κι όχι ένα πείσμα τύπου "εγώ θα σηκώσω πρωτάθλημα με τους Μπακς, γιατί μπορώ".

Δεν μου αρέσουν και πολύ οι ομάδες των 3+ αστεριών που βλέπουμε τα τελευταία 10 χρόνια στο πρωτάθλημα, άρα δεν θα με ενδιέφερε να τον δω στο Γκόλντεν Στέιτ.

Εμένα ( που ξέρω μόνο τα βασικά από ΝΒΑ) μου αρέσουν οι Σέλτικς του Στίβενς. Μου αρέσουν γενικά οι ομάδες προπονητή. Κι έχουν και καλό υλικό γύρω από τον Γιάννη. Δεν ξέρω βέβαια αν βγαίνουν τα ντόλαρς για κάτι τέτοιο. :oops:

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1876
Δημοσιεύσεις: 5139
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 09, 2020 10:45 am

Για το σουτ από μέση απόσταση και το ποστ παιχνίδι να προσθέσω μερικά πράγματα.
Εδώ ολόκληρες ομάδες και προπονητές έχουν δαιμονοποιήσει το σουτ από μέση απόσταση και έχουν βάλει στις προπονήσεις διάφορα κόλπα να αποθαρρύνουν τους παίκτες να σουτάρουν από κει, το ποστ παιχνίδι επίσης είναι υπό εξαφάνιση, λίγοι παίκτες το έχουν και το κάνουν όλο και λιγότερες φορές στην διάρκεια του αγώνα.
Οπότε με την εξέλιξη του παιχνιδιού θα ήταν και λίγο παράλογο να επικεντρωθεί ο Γιάννης εκεί (κυρίως στο ποστ), όπως και με το μάκρος που έχουν τα άκρα του θα ήταν λίγο απίθανο να μπορεί να έχει τέλεια μηχανική στο σουτ, όχι ότι δεν έχουν υπάρξει περιπτώσεις.
Συμφωνώ ότι το παιχνίδι του πρέπει να εμπλουτιστεί αλλά δεν είναι η αιτία που δεν προχωράνε ότι δεν έχει ποστ παιχνίδι.

0
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 09, 2020 10:48 am

basket72 έγραψε:
Τετ Σεπ 09, 2020 10:30 am
Timemaster έγραψε:
Τετ Σεπ 09, 2020 9:45 am


Συμφωνώ σε όλα αυτά που λες....

Δυστυχώς την έρευνα προσπάθησα να την βρω αλλά δεν κατάφερα για να την επισυνάψω και ίσως μετά από τόσο καιρό να κάνω λάθος σε κάποια δεδομένα της όμως αυτό που μου έμεινε είναι ότι πλέον το κολέγιο δεν θεωρείται πλέον το τέλειο περιβάλλον για την εξέλιξη ενός παίχτη και ότι Ευρωλίγκα και ΝΒΑ μπορούν να προετοιμάσουν κάποιον καλύτερα για το τοπ επίπεδο. Όμως για τον Γιάννη πιστεύω πως αν έπαιζε Ευρώπη θα τον κατέστρεφαν κάνοντάς τον ένα βαρύ σέντερ ή τέλος πάντων ενός άλλου τύπου παίχτη. Βέβαια όλα αυτά είναι στον τομέα του φανταστικού.

Ο Γιάννης ούτε και για εμένα ούτε και για κάποιους αναλυτές δεν είναι ο κορυφαίος αυτή την στιγμή. Όμως αυτό που τρομάζει είναι το τι μπορεί να γίνει όταν και άμα φτάσει στο πικ των δυνατοτήτων του. Δηλαδή αν βελτιώσει το σουτ (τρίποντο ή δίποντο) , την πάσα, το διάβασμα του παιχνιδιού, την αλλαγή απόφασης στην κίνησή του, τις βολές και πολλά άλλα. Μιλάμε για απίστευτο πακέτο που το πιο τρομακτικό είναι το πόσο πολύ δουλεύει για να τα βελτιώσει όλα αυτά.

Άσχετα αν θα πάρει πρωτάθλημα ποτέ πιστεύεις πως για την βελτίωσή του θα πρέπει να συνεχίσει στους Μπάκς ή να πάει σε μία άλλη ομάδα και ποια; Όπως αναφέρω με σκοπώ να γίνει ο κυρίαρχος της εποχής του και όχι για να κερδίσει πρωταθλήματα.



Αν καταφέρει και διορθώσει όσα λες, σίγουρα θα γίνει ο καλύτερος της εποχής του. :bball:

Σχετικά με την επιλογή που πρέπει να κάνει, το σωστό είναι να επικρατήσει ένα ορθολογικό κριτήριο κι όχι ένα πείσμα τύπου "εγώ θα σηκώσω πρωτάθλημα με τους Μπακς, γιατί μπορώ".

Δεν μου αρέσουν και πολύ οι ομάδες των 3+ αστεριών που βλέπουμε τα τελευταία 10 χρόνια στο πρωτάθλημα, άρα δεν θα με ενδιέφερε να τον δω στο Γκόλντεν Στέιτ.

Εμένα ( που ξέρω μόνο τα βασικά από ΝΒΑ) μου αρέσουν οι Σέλτικς του Στίβενς. Μου αρέσουν γενικά οι ομάδες προπονητή. Κι έχουν και καλό υλικό γύρω από τον Γιάννη. Δεν ξέρω βέβαια αν βγαίνουν τα ντόλαρς για κάτι τέτοιο. :oops:
Why not? :mrgreen: Αν και λογικά οι Bucks θα θέλουν να μπει ο Tatum που είναι deal breaker.

Εικόνα

0
Άβαταρ μέλους
ggr

 nba
Reactions: 1122
Δημοσιεύσεις: 2991
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 09, 2020 10:49 am

basket72 έγραψε:
Τετ Σεπ 09, 2020 10:30 am


Εμένα ( που ξέρω μόνο τα βασικά από ΝΒΑ) μου αρέσουν οι Σέλτικς του Στίβενς. Μου αρέσουν γενικά οι ομάδες προπονητή. Κι έχουν και καλό υλικό γύρω από τον Γιάννη. Δεν ξέρω βέβαια αν βγαίνουν τα ντόλαρς για κάτι τέτοιο. :oops:
Κι εγώ θεωρώ ότι ταιριάζει ταμάμ εκεί! Με τέτοιον προπονητή και τις αμυντικές ικανότητες που έχει θα γίνει ο νέος Kevin Garnett της Βοστόνης. Είναι και νεότερος σε ηλικία, οπότε θα έχει πολλές πιθανότητες για 2 ή 3 πρωταθλήματα εκεί.

Αν θέλει πάντως, μπορεί να έρθει και στο Ντιτρόιτ! Θα τον υποδεχτούμε μετά βαΐων και κλάδων! :lol: Ταιριάζει και στην πόλη και στην κληρονομιά της ομάδας. Αμυντικάρα, εργατικός, ομαδικός, παθιασμένος στο γήπεδο...Λίγο στον χαρακτήρα μας το χαλάει, αφού παραείναι καλό παιδί αλλά υπάρχει η λύση. Ταχύρυθμα μαθήματα με Μπίλαρο και Mahorn και που θα πάει, θα γίνει bad boy! :fire:

0
RipCity

 champion
Reactions: 347
Δημοσιεύσεις: 5390
Εγγραφή: Πέμ Απρ 23, 2015 11:58 am
Twitter: @ioannisdiam
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 09, 2020 10:51 am

Conan1982 έγραψε:
Τετ Σεπ 09, 2020 10:45 am
Για το σουτ από μέση απόσταση και το ποστ παιχνίδι να προσθέσω μερικά πράγματα.
Εδώ ολόκληρες ομάδες και προπονητές έχουν δαιμονοποιήσει το σουτ από μέση απόσταση και έχουν βάλει στις προπονήσεις διάφορα κόλπα να αποθαρρύνουν τους παίκτες να σουτάρουν από κει, το ποστ παιχνίδι επίσης είναι υπό εξαφάνιση, λίγοι παίκτες το έχουν και το κάνουν όλο και λιγότερες φορές στην διάρκεια του αγώνα.
Οπότε με την εξέλιξη του παιχνιδιού θα ήταν και λίγο παράλογο να επικεντρωθεί ο Γιάννης εκεί (κυρίως στο ποστ), όπως και με το μάκρος που έχουν τα άκρα του θα ήταν λίγο απίθανο να μπορεί να έχει τέλεια μηχανική στο σουτ, όχι ότι δεν έχουν υπάρξει περιπτώσεις.
Συμφωνώ ότι το παιχνίδι του πρέπει να εμπλουτιστεί αλλά δεν είναι η αιτία που δεν προχωράνε ότι δεν έχει ποστ παιχνίδι.
Τη διαφορά όμως ο Leonard την κάνει από το mid range. Αν έχεις καλά ποσοστά κανείς δε το δαιμονοποιεί. Στον kawhi και τον Paul κανείς δε λέει κουβέντα γι' αυτό.

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 09, 2020 4:48 pm

Ο Γιάννης καλύτερα να επικεντρωθεί στα σουτ μέσα από το τρίποντο,αυτά είναι πιο σημαντικά.
Αν αυτά θα είναι mid range, fade away,hook είναι θέμα και τι τον βολεύει πχ hook δεν το κάνει ποτέ ενώ fade away και σουτάκι από τα 5-6 μέτρα έχει συμπαθητικό αν και δεν το δοκιμάζει συχνά ειδικά με Bud που δαιμονοποιεί το mid range.

Το τρίποντο άντε και το 30% να το πάει γύρω στο 34-35% που θα το πάει, στον Λεμπρόν πήρε 8-9 σεζόν να σταθεροποιηθεί εκεί.
Και τι έγινε; Άντε αντί για 30,5% σουτάρει με 35%. Πάλι η άμυνα θα του δίνει το τρίποντο και θα φτιάχνει τοίχο γιατί αν τον αφήσεις με 1 ή 2 αμυντικούς μόνο θα βάλει 50 πόντους.
H o Ντέιβις που σουτάρει με 33-34% τρίποντο, προβληματίζεται η άμυνα αν σουτάρει;

Καμιά άμυνα δεν μπορεί να μην τον αφήσει να είναι με πλάτη αν θέλει να κάνει fade away και σε όποια μορφή άμυνας κι αν τον παίζουν έχει διαθέσιμο το σουτ από τα 5 μέτρα. Η οποιαδήποτε άμυνα τύπου τείχος έχει χάσει πολύ μεγάλο μέρος της αποτελεσματικότητας της αν μπορεί να σηκωθεί και να γράψει με άνεση από το ημικύκλιο των βολών.

2
2 Εικόνα
nirvana66

 
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 26, 2019 6:36 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 10, 2020 9:24 am

Το θέμα δεν είναι μόνο να βελτιώσει τα ποσοστά του στο δίποντο ή στο τρίποντο ή την μηχανική στο σουτ. Το θέμα είναι να μπορεί σε έναν αγώνα στον οποίο μένουν πέντε δεύτερα και η ομάδα του είναι πίσω με έναν πόντο να είναι αυτός που θα πάρει τη μπάλα ως ηγέτης και να έχει το μυαλό και την αυτοπεποίθηση να πάρει το παιχνίδι με ένα σουτ εκτός ισορροπίας πχ ή ένα σουτ από τα δέκα μέτρα καθώς και να μην είναι τόσο προβλέψιμος... Αν δεν το μπορεί αυτό (όπως ο Λεμπρόν, ο Καγουάι, ο Λούκα κλπ), τότε χρειάζεται έναν κλατς παίχτη δίπλα του που, όμως, "θα του κλέβει" τη δόξα. Δηλαδή θα έχεις τον MVP και θα δίνεις στα τελευταία δευτερόλεπτα τη μπάλα σε άλλον;

Δύσκολο σταυρόλεξο αυτό και μοιάζει ο τρόπος που δουλεύουν τον Γιάννη να βασίζεται στα στατιστικά και να στοχεύει στην αυτοματοποίηση του παιχνιδιού του και όχι στην απελευθέρωση του ενστίκτου (αν έχει τέτοιο ένστικτο βέβαια) ή στην απόδοσή του στις ειδικές καταστάσεις.

Πρόβλημα.

0
nirvana66

 
Reactions: 5
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 26, 2019 6:36 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 10, 2020 9:54 am

Και ένα δεύτερο πρόβλημα:

Εννοείται ότι και αυτό το επίπεδο στο οποίο βρίσκεται τώρα είναι επίπεδο MVP και κυρίαρχου υπερπαίχτη... Ωστόσο ακόμη και ο ηγέτης θέλει δίπλα του πρωταγωνιστές/ήρωες και όχι κομπάρσους. Και ίσως ο τρόπος που παίζει ο Γιάννης, σαν να είναι μια ομάδα μόνος του (κατεβάζει το ριμπ, βάζει τη μπάλα κάτω, τρέχει την επίθεση) "κομπαρσοποιεί" τους συμπαίχτες του με λογικό αποτέλεσμα να μην μπορούν να πιάσουν απόδοση. Μόνος του κανείς δεν πήρε πρωτάθλημα και τα μπασκετικά έπη ομάδων προέκυψαν από περισσότερους του ενός πρωταγωνιστές.

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 10, 2020 12:26 pm

Αν τα τελευταία δευτερόλεπτα ενος αγωνα υπάρχει σχέδιο για να πάρει την μπαλα στο ποστ δεν θα είναι και τόσο πρόβλημα

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
reignman

allstar
Reactions: 1084
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: Παρ Σεπ 29, 2006 4:23 pm
Αγαπημένος παίκτης: delete me
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 10, 2020 2:10 pm

Το θέμα δεν είναι μόνο να βελτιώσει τα ποσοστά του στο δίποντο ή στο τρίποντο ή την μηχανική στο σουτ.
Aυτο φροντισαν να το χειροτερεψουν



2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3197
Δημοσιεύσεις: 6017
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 10, 2020 2:20 pm

reignman έγραψε:
Πέμ Σεπ 10, 2020 2:10 pm
Το θέμα δεν είναι μόνο να βελτιώσει τα ποσοστά του στο δίποντο ή στο τρίποντο ή την μηχανική στο σουτ.
Aυτο φροντισαν να το χειροτερεψουν

Έχει δίκιο. Σουτάρει με τα χέρια πλέον και καθόλου (ή σχεδόν καθόλου) με τα πόδια. Το μόνο που δεν ξέρω είναι κατά πόσο μπορεί να τον επηρέασε στο σουτ, είναι η σηματική αύξηση μυικής μάζας στο κορμί του. Θυμάμαι τον Paspalj να χαλάει το σουτ του μετά από χρόνια και πιθανόν η αιτία να ήταν η ίδια.

Ίσως ο Γιάννης τώρα που τελειοποίησε το κορμί του να ασχοληθεί αποκλειστικά μόνο με το σουτ. :-?

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 10, 2020 2:56 pm

Παντως οποιος ειδε το Σελτικς-Ραπτορς χτες, καμια απ τις 2 ομαδες δεν παιζανε στα (πολλα) κρισιμα λεπτα συστημα "η μπαλα στον σταρ και 4 να περιμενουνε". Οι Σελτικς δεν εχουν καν καποιον ξεκαθαρο σταρ.

Και εδω ειναι το ερωτημα. Ποιο ειναι το πιο αποτελεσματικο στιλ ομαδας, αυτο που εχει εναν σουπερ σταρ και 3-4 κομπαρσους τυπου Μιντλετον και Λοπεζ, ή ομαδα χωρις τον παικτη που ειναι 1 επιπεδο πανω απ ολη την υπολοιπη ομαδα αλλα εχει μια 4αδα-5αδα πολυ καλη (οπως οι Σελτικς, οι Χιτ κλπ) ;

0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 10, 2020 4:19 pm

ssoulliss έγραψε:
Πέμ Σεπ 10, 2020 2:20 pm
reignman έγραψε:
Πέμ Σεπ 10, 2020 2:10 pm


Aυτο φροντισαν να το χειροτερεψουν

Έχει δίκιο. Σουτάρει με τα χέρια πλέον και καθόλου (ή σχεδόν καθόλου) με τα πόδια. Το μόνο που δεν ξέρω είναι κατά πόσο μπορεί να τον επηρέασε στο σουτ, είναι η σηματική αύξηση μυικής μάζας στο κορμί του. Θυμάμαι τον Paspalj να χαλάει το σουτ του μετά από χρόνια και πιθανόν η αιτία να ήταν η ίδια.

Ίσως ο Γιάννης τώρα που τελειοποίησε το κορμί του να ασχοληθεί αποκλειστικά μόνο με το σουτ. :-?
Ειχα ξεχασει ποσο smooth και αρμονικο ηταν το σουτ του στην ρουκι χρονια του. Γρηγορο release, μια συντονισμενη κινηση ολου του σωματος και του εβγαινε πολυ φυσικα η κινηση να σουταρει, απο την αρχη ο τροπος που πιανει την μπαλα μεχρι την τελικη απελευθερωση του σουτ. Καμια σχεση με την τωρινη του μηχανικη που φαινεται σαν ξενη κινηση για τον ιδιο. Ισως να εχεις δικιο και να φταιει η αυξηση της μυικης μαζας, απο την αλλη θυμαμαι στο last dance που ο trainer του Jordan οταν συζητουσαν το θεμα να αυξησει τα μυικα του κιλα, του ειχε πει οτι στην αρχη θα πεσει το ποσοστο του ομως οταν συνηθισει το σωμα του, θα ξανα σουταρει οπως πριν , ωστοσο η μηχανικη του σουτ του , δεν αλλαξε ή αν αλλαξε εγινε σε πολυ μικρη εκταση οχι οπως του Γιαννη. Επισης αν δεν εχει αλλαξει λογο της νεας σωματοδομης και αλλαξε με εντολη του προπονητικου team που και παλι δεν βρισκω κατι θετικο σε αυτη την αλλαγη.

0
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
Rated: (en)joy

 a1greece
Reactions: 36
Δημοσιεύσεις: 570
Εγγραφή: Πέμ Απρ 18, 2013 9:47 pm
Τοποθεσία: From Here To Nowhere
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 18, 2020 5:34 pm

Μπράβο στον Γιάννη για το δεύτερο mvp :wave:, το έγραψε και ο Woj, περιμένουμε αργότερα και τα voting totals να δούμε αν ήταν και ομόφωνος νικητής (χλωμό, κάποιοι ψήφοι λογικά θα πήγαν και προς Lebron).

0
"A team will always appreciate a great individual if he's willing to sacrifice for the group."
"The idea is not to block every shot. The idea is to make your opponent believe that you might block every shot."
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”