Γιάννης Αντετοκούνμπο

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
ggr

allstar
Reactions: 1150
Δημοσιεύσεις: 3045
Εγγραφή: Τετ Φεβ 23, 2011 1:57 pm
Τοποθεσία: Φθιώτιδα
Αγαπημένη θέση: SF, PF
Αγαπημένος παίκτης: Φ.Χριστοδούλου, Ν. Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Αγαπημένη ομάδα: Πανιώνιος
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 14, 2023 1:02 pm

SteveNashidis έγραψε:
Πέμ Σεπ 14, 2023 11:31 am
manhac έγραψε:
Πέμ Σεπ 14, 2023 8:46 am


Ότι έχει ένα θέμα με τις φανέλες που πουλάει η εθνική με το όνομα του.
Υπάρχει κάποιο δημοσιεύματα κάπου; προσωπικά μου διέφυγε αυτή η είδηση


Σ' αυτή τη συζήτηση το ανέφερε

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 14, 2023 1:32 pm

manhac έγραψε:
Πέμ Σεπ 14, 2023 8:46 am
gkostas37 έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 10:18 pm

Τι περιστατικό με φανέλες;
Ότι έχει ένα θέμα με τις φανέλες που πουλάει η εθνική με το όνομα του.
Όσο το άκουσα δε λέει ότι ο Γιάννης έχει τέτοιο θέμα. Λέει ότι προσωπικοί του χορηγοί και οι Μπακς έχουν, λόγω ότι η μπουτίκ πουλάει μόνο φανέλες του Γιάννη. Και βασικά λέει ότι το πρόβλημα είναι οι σχέσεις Μπακς και Ομοσπονδίας, βασικά για το Λιόλιο λέει, ότι κάποιοι από την Ομοσπονδία ουσιαστικά βρίστηκαν με τους Μπακς. Όχι ότι ο Γιάννης στράβωσε που πουλάει η ΕΟΚ φανέλες του. Κι επίσης δε λέει κάτι για τις σχέσεις Ιτούδη και Γιάννη, ίσα-ίσα. Για τις σχέσεις Ιτούδη και Μπακς ναι λόγω δηλώσεων που "ίσως μεταφέρθηκαν".

Το δε κλίμα στην ομάδα λέει ότι είναι το καλύτερο που έχει δει, άλλο αν ο Κογκαλίδης έγραφε ότι κάποιοι "τρώνε μόνοι τους" και άλλα τέτοια.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
manhac

 junior
Reactions: 134
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 18, 2013 11:21 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 14, 2023 5:12 pm

yorgos έγραψε:
Πέμ Σεπ 14, 2023 1:32 pm
manhac έγραψε:
Πέμ Σεπ 14, 2023 8:46 am


Ότι έχει ένα θέμα με τις φανέλες που πουλάει η εθνική με το όνομα του.
Όσο το άκουσα δε λέει ότι ο Γιάννης έχει τέτοιο θέμα. Λέει ότι προσωπικοί του χορηγοί και οι Μπακς έχουν, λόγω ότι η μπουτίκ πουλάει μόνο φανέλες του Γιάννη. Και βασικά λέει ότι το πρόβλημα είναι οι σχέσεις Μπακς και Ομοσπονδίας, βασικά για το Λιόλιο λέει, ότι κάποιοι από την Ομοσπονδία ουσιαστικά βρίστηκαν με τους Μπακς. Όχι ότι ο Γιάννης στράβωσε που πουλάει η ΕΟΚ φανέλες του. Κι επίσης δε λέει κάτι για τις σχέσεις Ιτούδη και Γιάννη, ίσα-ίσα. Για τις σχέσεις Ιτούδη και Μπακς ναι λόγω δηλώσεων που "ίσως μεταφέρθηκαν".

Το δε κλίμα στην ομάδα λέει ότι είναι το καλύτερο που έχει δει, άλλο αν ο Κογκαλίδης έγραφε ότι κάποιοι "τρώνε μόνοι τους" και άλλα τέτοια.
Ξαναποστάρω τι έγραψα :

"Ο Γιάννης είπε το αυτονόητο, ότι αισθάνεται και Νιγηριανός. Είτε περισσότερο, είτε λιγοτερο δεν έχει καμία απολύτως σημασία, ακόμα και αν είναι ασυνεπής με προηγούμενες δηλώσεις του. Εμένα προσωπικά το μόνο που με ενοχλεί στο Γιάννη είναι ότι για το μπασκετικό του μέγεθος και εκτόπισμα δεν αφήνει παρά ελάχιστα στο ελληνικό μπάσκετ. Το περιστατικό με τις φανέλες της εθνικής που αναφέρει ο Παπαδογιάννης είναι μόνο ένα μικρό παράδειγμα"

Γράφω ότι απλά θεωρώ ότι για το μπασκετικό του μέγεθος προσφέρει λίγα στο ελληνικό μπάσκετ και φέρνω σαν παράδειγμα το περιστατικό που αναφέρει ο Παπαδογιάννης. Ο Γιάννης είναι κατανοητό να έχει μάνατζερ, χορηγούς κλπ. Αλλά να γίνεται θέμα είτε από τους Μπακς, είτε από τους χορηγούς και εκπροσώπους του, είτε από τον ίδιο οι φανέλες της εθνικής με το όνομα του είναι τουλάχιστον αστείο. Μιλάμε για ούτε 1000 φανέλες το χρόνο, θα μπορούσε να βάλει πλάτη. Θέμα υπάρχει και με τα event και με τους αγώνες της Εθνικής επίσης. Δεν το λέει ο Παπαδογιάννης αλλά έτσι γνωρίζω. Αν η αναφορά σου στο ότι ο Παπαδογιάννης δεν λέει για κακές σχέσεις Ιτούδη Γιαννη, κάτι που έρχεται σε αντίθεση με όσα αναφέρω σε προηγούμενα ποστ, γίνεται για να θίξεις εγκυρότητα των όσων γράφει είτε ο Παπαδογιάννης είτε εγώ, μαζί σου, ο Παπαδογιάννης δεν είναι έγκυρος.

Έγραψα επίσης

"Ότι έχει ένα θέμα με τις φανέλες που πουλάει η εθνική με το όνομα του."

Το σωστό θα ήταν να γράψω ότι υπάρχει ένα θέμα με
φανέλες που πουλάει η εθνική με το όνομα του για να είμαι σύμφωνος με τα λεγόμενα του Παπαδογιάννη, έχεις δίκιο. Πάντως ότι γκρίνιαξε και ίδιος στην ομοσπονδία είναι γεγονός. Μπορεί από πίεση των Μπακς. Οκ. Γκρίνιαξε όμως.

Η άποψη μου είναι ότι ο Γιάννης παρότι είναι παίχταρας και μπασκετμπολίστας που έχει μεγάλη επιρροή, η συνεισφορά του στο ελληνικό μπάσκετ, είτε από άποψη οικονομική, είτε από προσέλκυση νέων παιδιών στην Ελλάδα στο άθλημα, είτε ακόμα και από άποψη διακρίσεων με την εθνική, είτε από χίλιες άλλες μεριές είναι συγκριτικά απειροελάχιστη. Κάνε μια απλή σύγκριση με τον ιδιαίτερα συμπαθή Τεντόγλου καθώς και με τον ιδιαίτερα αντιπαθή Τσιτσιπά. Επίσης για μένα είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό να λες συνέχεια ότι θέλεις να διακριθείς με το εθνόσημα και οι πράξεις σου να μην συμβαδίζουν όπως και να μην τολμάει να γράψει κανείς δημοσιογράφος οτιδήποτε αρνητικό για εσένα, όπως πχ ο Παπαδογιάννης.

2
2 Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manhac την Πέμ Σεπ 14, 2023 5:24 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1663
Δημοσιεύσεις: 4179
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Πέμ Σεπ 14, 2023 5:18 pm

manhac έγραψε:
Πέμ Σεπ 14, 2023 5:12 pm
να μην τολμάει να γράψει κανείς δημοσιογράφος οτιδήποτε αρνητικό για εσένα.
η δημοσιογραφια ειναι επαγγελμα τι θες δηλαδη να γραψουν κατι <<κακο>> και να τους φαει η μαρμαγκα? μετα πρεπει να αλλαξουν δουλεια

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 14, 2023 8:57 pm

Εμένα προσωπικά το μόνο που με ενοχλεί στο Γιάννη είναι ότι για το μπασκετικό του μέγεθος και εκτόπισμα δεν αφήνει παρά ελάχιστα στο ελληνικό μπάσκετ.

Δεν ξέρω από πού προκύπτει αυτό. Ό,τι παιδιά βγουν τα επόμενα δέκα χρόνια είναι επειδή είδαν το Γιάννη. Ό,τι εχει ακουστεί μπασκετικά από την Ελλάδα σε παγκόσμιο επίπεδο την τελευταία δεκαετία είναι ο Γιάννης.
Το περιστατικό με τις φανέλες της εθνικής που αναφέρει ο Παπαδογιάννης είναι μόνο ένα μικρό παράδειγμα"
Στην προηγούμενη πρόταση αναφέρεις ως υποκείμενο το Γιάννη. Στην επόμενη με τις φανέλες λοιπόν μπορεί κανείς να παρανοήσει ότι υπονοείς πως ο Γιάννης είναι που έχει θέμα με τις φανέλες (edit:το αναφέρεις αργότερα και είσαι σωστός στη διόρθωση). Δεν έχει ο Γιάννης θέμα, οι χορηγοί έχουν. Είμαι δηλαδή η εταιρεία Χ έχω πληρώσει Α δικαιώματα για να πουλάω φανέλες Γιάννη στα 70 ευρώ, έρχεται η ΕΟΚ και τις πουλάει στα 15 χωρίς να χρειάζεται να πληρώσει κανέναν, ως εταιρεία θα έχω θέμα και θα το θέσω. Ο Γιάννης δε νομίζω να εμπλεχτηκε στο θέμα, είναι φυστίκια αυτά γι αυτόν.
Θέμα υπάρχει και με τα event και με τους αγώνες της Εθνικής επίσης. Δεν το λέει ο Παπαδογιάννης αλλά έτσι γνωρίζω. Αν η αναφορά σου στο ότι ο Παπαδογιάννης δεν λέει για κακές σχέσεις Ιτούδη Γιαννη, κάτι που έρχεται σε αντίθεση με όσα αναφέρω σε προηγούμενα ποστ, γίνεται για να θίξεις εγκυρότητα των όσων γράφει είτε ο Παπαδογιάννης είτε εγώ, μαζί σου, ο Παπαδογιάννης δεν είναι έγκυρος.
Η ανφορά έγινε γιατί κάποιος που δεν έχει πρόβλημα να μιλήσει ευθέως και αρνητικά και για τον Ιτούδη και για το Γιάννη λέει ότι δεν έχουν κακές σχέσεις μεταξύ τους. Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αλλά δεν έχω δει και κάποια πηγή πλην... Αγραβάνη να το λέει επώνυμα. Δεν ξέρω αν είσαι... έγκυρος εσύ ή ο Παπαδογιάννης. Ξέρω ότι ο Παπαδογιάννης είναι με την Εθνική εδώ και δυο μήνες κι αν ήξερε ότι υπάρχει πρόβλημα δε θα είχε θέμα να το πει.
"Ότι έχει ένα θέμα με τις φανέλες που πουλάει η εθνική με το όνομα του."

Το σωστό θα ήταν να γράψω ότι υπάρχει ένα θέμα με
φανέλες που πουλάει η εθνική με το όνομα του για να είμαι σύμφωνος με τα λεγόμενα του Παπαδογιάννη, έχεις δίκιο.

Αυτό ακριβώς. Όπως το έγραψες αρχικά είναι σα να πήρε τηλέφωνο ο Γιάννης και να είπε "ρε τι κάνετε με τις φανέλες μου, χάνω κάτι φραγκοδίφραγκα και τα χρειάζομαι γιατί έχω μόνο μερικές εκατοντάδες ευρώ".
Πάντως ότι γκρίνιαξε και ίδιος στην ομοσπονδία είναι γεγονός. Μπορεί από πίεση των Μπακς. Οκ. Γκρίνιαξε όμως.
Δεν το ξέρω.
είτε από προσέλκυση νέων παιδιών στην Ελλάδα στο άθλημα,

πλάκα κάνεις ρε συ; Ό,τι έχει παράξει η χώρα εδώ και 7-8 χρόνια είναι ο Γιάννης, έχει κάνει παιδιά να ξενυχτάνε να τον βλέπουν, γονείς να τα ξαναγράφουν σε ακαδημίες, απόδημους να ταυτίζονται, έχει φέρει άπειρο μπασκετόκοσμο στην Ελλάδα.
είτε ακόμα και από άποψη διακρίσεων με την εθνική, είτε από χίλιες άλλες μεριές είναι συγκριτικά απειροελάχιστη. Κάνε μια απλή σύγκριση με τον ιδιαίτερα συμπαθή Τεντόγλου καθώς και με τον ιδιαίτερα αντιπαθή Τσιτσιπά.
Δεν μπορεί ένας αθλητής σε ομαδικό άθλημα να φέρει μόνος του διακρίσεις, δεν είναι τένις. Στο περσινό Ευρωμπάσκετ είναι η μόνη φορά που παίξαμε με τρόπο που μπορεί να αναδείξει το παιχνίδι του Γιάννη (καμία σχέση με παλιότερα που πχ απέναντι στη Βραζιλία παίζαμε "ελληνικό" στιλ όπου με ένα ταμπούρι τον περιόριζαν 36χρονοι πάικτες κάτω των 2 μέτρων). Ε πέσαμε πάνω στην καλύτερη ομάδα του κόσμου (πλέον και με τη βούλα, μπορούμε να το λέμε), τι να κάνουμε, δεν παίζυομε μόνοι μας. ΠΑρεμπιπτόντως διαφωνώ τελείως με τη μπασκετική εκτίμηση του ΠΑαπδογιάννη ότι έπρεπε να παίξουμε ανταρτοπόλεμο, στο 5Χ5 δεν έχουμε τύχει, θα είχε τριπλ τμ ο Γιάννης και θα περιμέναμε να βέλι τρίποντο ο Καλάθης με τον Παπαπέτρου.
Επίσης για μένα είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό να λες συνέχεια ότι θέλεις να διακριθείς με το εθνόσημα και οι πράξεις σου να μην συμβαδίζουν
Πόσες διοργανώσεις έχει χάσει; Δύο; Πέρσι κιόλας ήταν με την ομάδα, ο Παπαδογιάννης είπε πως θα είναι και του χρόνου. Εγχείρηση έκανε, αν δεν ήθελε να έρθει θα το έλεγε, αν είχε μανιάτικο με κανέναν μάλλον δε θα ερχόταν ούτε ο Θανάσης. Ποια πράξη δε συμβαδίζει;
όπως και να μην τολμάει να γράψει κανείς δημοσιογράφος οτιδήποτε αρνητικό για εσένα, όπως πχ ο Παπαδογιάννης.
Ποιος δεν τολμάει; Γεμάτα είναι τα σάιτ από απόψεις κατά της συμπεριφοράς του Γιάννη και καλά κάνουν, αυτή είναι η άποψή τους.

Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει ο Γιάννης, δε θα μου προκαλέσει και καμία έκπληξη, το απίθανο ήταν η σεμνότητα που είχε μέχρι τώρα. Αλλά να του καταλογίσω και κάτι, όχι δεν έχω. Ουρανοκατέβατος μας ήρθε σε εποχή ταλεντικής (γλωσσοπλάστης) ανομβρίας, πλήρης κατάπτωσης της Α1, μηδενικών τίτλων σε συλλογικό επίπεδο και γενικής τοξικότητας. Και ποτέ να μην ξανακατέβει δικαίωμά του είναι. Θα τον αγαπάω λίγο περισσότερο αν κατέβει αλλά να τουζ ητήσω και τα ρέστα, γιατί; Δε μας χρωστάει και τίποτε, ως κράτος/έθνος/κοινού. Ούτε χαρτιά δεν του είχε δώσει η πολιτεία.

5
3 Εικόνα 1 Εικόνα 1 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
polykos

 euroleague
Reactions: 488
Δημοσιεύσεις: 1711
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 20, 2009 9:09 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 14, 2023 9:41 pm

Το παρακάτω δεν αφορά τους συνδαιτυμόνες του φόρουμ απλά ...
ΔΙΑΔΩΣΤΕ.......
Ο Γιάννης δεν θα καταλήξει Amy Winehouse, χαλαρώστε όλοι σας χορηγοί και πρόεδροι :banghead:

1
1 Εικόνα
Manager FREE Zone
Old-school For Ever
master2023

 
Reactions: 14
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2023 8:02 pm
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδος
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Σεπ 15, 2023 2:17 pm

Να μιλησω κι εγω περι Γιαννη, quotαροντας καποια σχολια
eddiedimitris έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 1:56 pm
https://www.sport-fm.gr/article/basket/ ... os/4931290

Αν τα παραπάνω τα πει κάποιος Έλληνας είναι ρατσιστης….
Όταν κάποτε είπα ότι ο Αντετοκουνμπο είναι τόσο Έλληνας όσο είναι Σουηδέζα η Παπαριζου κάποιοι μου την έπεσαν!
Μετά από αυτές τις δηλώσεις νομίζω θα πρέπει κάποιοι να αλλάξουν απόψεις.Όταν οι δυο σου γονείς είναι Νιγηριανοί είσαι Νιγηριανός οταν είναι Έλληνες είσαι Έλληνας…Μην τρελαθούμε για τα αυτονόητα

Υ.Γ.Επειδή αναφέρει ότι μέσα του έχει τις αρχές και την κουλτούρα της Νιγηρίας προσωπικά δε βρίσκω λόγο να αγωνίζεται με τη χώρα μας….προσωπική άποψη αυτή και ισχύει για όποιον νιώθει ετσι
Οχι, δεν εισαι ρατσιστης αν πεις τα δεδομενα.
Το ζητημα της εθνικοτητας ειναι τυπικο, ειδικα στον αθλητισμο. Μπορει να γεννηθηκες σε μια χωρα, να εισαι δλδ γηγενης, μπορει και να αλλαξες υπηκοοτητα. Για να αγωνιστεις με την ομαδα μιας χωρας δεν απαιτειται να εχεις τις αρχες και τη κουλτουρα αυτης της χωρας.
Κακως νιωθεις οπως ειπες, διοτι αν δεν κανουμε αυτο που κανουν ολοι οι αλλοι, τοτε θα ειμαστε απλα κοροϊδα.
AlexD έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 2:20 pm
Καλά για τις δηλώσεις του Γιάννη ότι είναι Νιγηριανός δεν έχω προφανώς να πω κάτι, το αυτονόητο είπε, ότι είναι Νιγηριανός που μεγάλωσε και έζησε στην Ελλάδα οπότε έχει και από τα δύο.

Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν είναι ή αισθάνεται Έλληνας.

Κατά τα άλλα, διατηρώ πολλές επιφυλάξεις για τα συμπεράσματα που βγαίνουν για τον Γιάννη, αμφιβάλλω ότι δεν θα τον ξανά δούμε με την εθνική.

Ούτε πιστεύω ότι έπρεπε με οποιονδήποτε τρόπο να είναι κοντά στην ομάδα.
Γιατί δεν γίνεται η ίδια συζήτηση για τον Μήτογλου που δεν έκατσε με τους συμπαιχτες του και έφυγε, αλλά γίνεται για τον Γιάννη που φέτος ήταν εκτός ομάδας;

Ο Σλούκας, ο Καλαθης και όλοι όσοι έμειναν εκτός πήγαν στην βράβευση του Γκάλη δηλαδή; :!:

Συμφωνω μαζι σου, αλλα ο Γιαννης ειπε οτι "στο τελος της ημερας (τελικα) ειμαι νιγηριανος". Παταει δλδ μεν σε δυο βαρκες, αλλα η μια υπερισχυει. Πόσο αβολο θα ειναι τωρα την επομενη φορα που θα εμφανιστει στη παρουσιαση να τραγουδαει τον εθνικο υμνο.
eddiedimitris έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 4:22 pm

Υ.Γ.2.Πάντως ο τρόπος που μεγάλωσε και έχει λειτουργήσει ο Γιάννης μέχρι τώρα με τόση δουλειά και τόση πειθαρχία αλλά και ήθος μόνο Νιγηριανη κουλτούρα δε θυμίζει…..Νομιζω οι γονεις του είχαν πολύ πιο υψηλό επίπεδο απ το μέσο Νιγηριανό….
Απαραδεκτο ρατσιστικο σχολιο. Οι νιγηριανοι δεν εχουν χαμηλοτερο ηθος απο τους αλλους λαους.
N.I.2022 έγραψε:
Πέμ Σεπ 14, 2023 9:14 am
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να υπάρχουν άνθρωποι που η συμπεριφορά σου να τους έχει κάνει να μετανιώνουν που κάποτε σε βοήθησαν!!
Όχι τόσο για μια ανταμοιβή που λογικά θα περιμέναν, αλλά για τον χαρακτήρα που έφτιαξες, το ότι ξέχασες πολύ γρήγορα το ποιος ήσουν και που ήσουν και ποιοι βοήθησαν και σε έβγαλαν από εκεί!

“Ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος”
Δε μας χρωσταει κατι ο Γιαννης, αντιθετα εμεις του χρωσταμε. Μας εκπροσωπει στο nba και παιζει στις διοργανωσεις με τη φανελα μας χωρις να ειναι υποχρεωμενος

0
Μη με ψαχνετε, δεν ειμαι πλεον εδω
Άβαταρ μέλους
fasoulaki

 junior
Reactions: 30
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 21, 2008 7:39 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 15, 2023 2:54 pm

master2023 έγραψε:
Παρ Σεπ 15, 2023 2:17 pm
Δε μας χρωσταει κατι ο Γιαννης

Αν το ελληνικό κράτος δεν του είχε δώσει διαβατήριο, δεν θα μπορούσε ποτέ να ταξιδέψει στις ΗΠΑ. Επομένως, υπάρχει κάποιο σχετικό χρέος.

Πάντα αναρωτιόμουν δύο πράγματα σε σχέση με τον Γιάννη.

1) Γιατί το αγόρι ήταν απάτριδος; Δεν υπήρχε προξενείο της Νιγηρίας στην Ελλάδα ή οπουδήποτε αλλού στην Ευρώπη, όπου θα μπορούσε να είχε καταγραφεί η γέννησή του; Ή μήπως αυτό δεν ήταν δυνατό επειδή ήταν παράνομοι μετανάστες;

2) Λέγεται ότι ο πατέρας του έπαιζε επαγγελματικό ποδόσφαιρο στη Γερμανία. Γιατί δεν έμεινε στη Γερμανία με την οικογένειά του; Μήπως απελάθηκε στην Ελλάδα σύμφωνα με τη συμφωνία του Δουβλίνου; Και στην Ελλάδα τους ανέχονταν παρά την απέλασή τους;

0
Άβαταρ μέλους
GK_23

allstar
Reactions: 1735
Δημοσιεύσεις: 3923
Εγγραφή: Δευ Απρ 06, 2009 10:20 pm
Τοποθεσία: Patras, Greece
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Andrew Bogut
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 15, 2023 3:16 pm

fasoulaki έγραψε:
Παρ Σεπ 15, 2023 2:54 pm
master2023 έγραψε:
Παρ Σεπ 15, 2023 2:17 pm
Δε μας χρωσταει κατι ο Γιαννης
Αν το ελληνικό κράτος δεν του είχε δώσει διαβατήριο, δεν θα μπορούσε ποτέ να ταξιδέψει στις ΗΠΑ. Επομένως, υπάρχει κάποιο σχετικό χρέος.

Πάντα αναρωτιόμουν δύο πράγματα σε σχέση με τον Γιάννη.

1) Γιατί το αγόρι ήταν απάτριδος; Δεν υπήρχε προξενείο της Νιγηρίας στην Ελλάδα ή οπουδήποτε αλλού στην Ευρώπη, όπου θα μπορούσε να είχε καταγραφεί η γέννησή του; Ή μήπως αυτό δεν ήταν δυνατό επειδή ήταν παράνομοι μετανάστες;

2) Λέγεται ότι ο πατέρας του έπαιζε επαγγελματικό ποδόσφαιρο στη Γερμανία. Γιατί δεν έμεινε στη Γερμανία με την οικογένειά του; Μήπως απελάθηκε στην Ελλάδα σύμφωνα με τη συμφωνία του Δουβλίνου; Και στην Ελλάδα τους ανέχονταν παρά την απέλασή τους;
Για το πρώτο νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες.

Το δεύτερο το έχω διαβάσει και εγώ (δεν ξέρω αν ισχύει) αλλά πιθανότατα μιλάμε για μια εποχή πριν ο κανονισμός του Δουβλίνου τεθεί σε ισχύ και πριν ο Θανάσης και ο Γιάννης γεννηθούν. Χώρια που ο κανονισμός του Δουβλίνου έχει νομίζω εφαρμογή μόνο για τους αιτούντες άσυλο.

Από όσα γνωρίζουμε, ο Γιάννη μέχρι τα 18 του δεν είχε βγει ποτέ εκτός Ελλάδας.
Και να ήθελε, φυσικά δεν θα μπορούσε διότι δεν είχε έγγραφα.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1933
Δημοσιεύσεις: 5273
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 15, 2023 3:21 pm

fasoulaki έγραψε:
Παρ Σεπ 15, 2023 2:54 pm
master2023 έγραψε:
Παρ Σεπ 15, 2023 2:17 pm
Δε μας χρωσταει κατι ο Γιαννης

Αν το ελληνικό κράτος δεν του είχε δώσει διαβατήριο, δεν θα μπορούσε ποτέ να ταξιδέψει στις ΗΠΑ. Επομένως, υπάρχει κάποιο σχετικό χρέος.

Πάντα αναρωτιόμουν δύο πράγματα σε σχέση με τον Γιάννη.

1) Γιατί το αγόρι ήταν απάτριδος; Δεν υπήρχε προξενείο της Νιγηρίας στην Ελλάδα ή οπουδήποτε αλλού στην Ευρώπη, όπου θα μπορούσε να είχε καταγραφεί η γέννησή του; Ή μήπως αυτό δεν ήταν δυνατό επειδή ήταν παράνομοι μετανάστες;
Ίσως να οφειλόταν και σε άγνοια των γονέων του, φόβο επειδή ήταν παράνομοι, δυσκολίες που συνάντησαν. Πάντως ο Γιάννης ένα χρόνο πριν το draft είχε κάνει αίτηση στην πρεσβεία της Νιγηρίας για να βγάλει Νιγηριανό διαβατήριο, όμως δεν υπήρχε το μηχάνημα έκδοσης διαβατηρίων! Όταν τελικά ήρθε το διαβατήριο ο Γιάννης είχε μάλλον λάβει διαβεβαιώσεις ότι θα πάρει την Ελληνική υπηκοότητα. Αν δεν ταξίδευε εκείνη την χρονιά στο ΝΒΑ θα ταξίδευε την επόμενη με το Νιγηριανό Διαβατήριο, οπότε δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο σχετικό χρέος προς την Ελληνική πολιτεία, κάθε άνθρωπος δικαιούται μια υπηκοότητα.
Εδώ ένα παλιό άρθρο:
https://www.gazzetta.gr/a2-andron/artic ... tetokoympo

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
ssoulliss

 champion
Reactions: 3248
Δημοσιεύσεις: 6067
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 7:38 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Φάνης Χριστοδούλου
Αγαπημένη ομάδα: Detroit-Pistons
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 15, 2023 3:50 pm

Ο Γιάννης αν δεν είχε επιλεγεί στο draft θα αγωνιζόταν στην Ισπανία (νομίζω στη Murcia) όπου και είχε υπογράψει. Ακριβώς επειδή ήταν απάτριδος, οι Ισπανοί σκεφτόντουσαν να του δόσουν ισπανικό διαβατήριο και λόγω συμφωνίας του Cotonou να έπαιζε ως τέτοιος στη λίγκα. Ο Γιάννης έγινε draft, έμεινε στις ΗΠΑ και όλα τα άλλα είναι πλέον ιστορία.

Εφόσον ο Ιτούδης αποχωρήσει καλό είναι να βρούμε προπονητή με ορίζοντα το 2028 και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λος Αντζελες, να γίνει ένα πλάνο ανάλογο με τον Βλάχο στο πόλο και ο προπονητής να είναι μόνιμος (όχι σύλλογος, όχι buy-out). Συμφωνώ με τον kojito περί Σφαιρόπουλου αλλά με στελέχωση ενός ακόμη προπονητή που να είναι λίγο πιο ευφάνταστος στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού. Και βλέπουμε.

4
4 Εικόνα
N.I.2022

 a1greece
Reactions: 241
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Παρ Σεπ 15, 2023 4:08 pm

master2023 έγραψε:
Παρ Σεπ 15, 2023 2:17 pm
Να μιλησω κι εγω περι Γιαννη, quotαροντας καποια σχολια
eddiedimitris έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 1:56 pm
https://www.sport-fm.gr/article/basket/ ... os/4931290

Αν τα παραπάνω τα πει κάποιος Έλληνας είναι ρατσιστης….
Όταν κάποτε είπα ότι ο Αντετοκουνμπο είναι τόσο Έλληνας όσο είναι Σουηδέζα η Παπαριζου κάποιοι μου την έπεσαν!
Μετά από αυτές τις δηλώσεις νομίζω θα πρέπει κάποιοι να αλλάξουν απόψεις.Όταν οι δυο σου γονείς είναι Νιγηριανοί είσαι Νιγηριανός οταν είναι Έλληνες είσαι Έλληνας…Μην τρελαθούμε για τα αυτονόητα

Υ.Γ.Επειδή αναφέρει ότι μέσα του έχει τις αρχές και την κουλτούρα της Νιγηρίας προσωπικά δε βρίσκω λόγο να αγωνίζεται με τη χώρα μας….προσωπική άποψη αυτή και ισχύει για όποιον νιώθει ετσι
Οχι, δεν εισαι ρατσιστης αν πεις τα δεδομενα.
Το ζητημα της εθνικοτητας ειναι τυπικο, ειδικα στον αθλητισμο. Μπορει να γεννηθηκες σε μια χωρα, να εισαι δλδ γηγενης, μπορει και να αλλαξες υπηκοοτητα. Για να αγωνιστεις με την ομαδα μιας χωρας δεν απαιτειται να εχεις τις αρχες και τη κουλτουρα αυτης της χωρας.
Κακως νιωθεις οπως ειπες, διοτι αν δεν κανουμε αυτο που κανουν ολοι οι αλλοι, τοτε θα ειμαστε απλα κοροϊδα.
AlexD έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 2:20 pm
Καλά για τις δηλώσεις του Γιάννη ότι είναι Νιγηριανός δεν έχω προφανώς να πω κάτι, το αυτονόητο είπε, ότι είναι Νιγηριανός που μεγάλωσε και έζησε στην Ελλάδα οπότε έχει και από τα δύο.

Αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν είναι ή αισθάνεται Έλληνας.

Κατά τα άλλα, διατηρώ πολλές επιφυλάξεις για τα συμπεράσματα που βγαίνουν για τον Γιάννη, αμφιβάλλω ότι δεν θα τον ξανά δούμε με την εθνική.

Ούτε πιστεύω ότι έπρεπε με οποιονδήποτε τρόπο να είναι κοντά στην ομάδα.
Γιατί δεν γίνεται η ίδια συζήτηση για τον Μήτογλου που δεν έκατσε με τους συμπαιχτες του και έφυγε, αλλά γίνεται για τον Γιάννη που φέτος ήταν εκτός ομάδας;

Ο Σλούκας, ο Καλαθης και όλοι όσοι έμειναν εκτός πήγαν στην βράβευση του Γκάλη δηλαδή; :!:

Συμφωνω μαζι σου, αλλα ο Γιαννης ειπε οτι "στο τελος της ημερας (τελικα) ειμαι νιγηριανος". Παταει δλδ μεν σε δυο βαρκες, αλλα η μια υπερισχυει. Πόσο αβολο θα ειναι τωρα την επομενη φορα που θα εμφανιστει στη παρουσιαση να τραγουδαει τον εθνικο υμνο.
eddiedimitris έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 4:22 pm

Υ.Γ.2.Πάντως ο τρόπος που μεγάλωσε και έχει λειτουργήσει ο Γιάννης μέχρι τώρα με τόση δουλειά και τόση πειθαρχία αλλά και ήθος μόνο Νιγηριανη κουλτούρα δε θυμίζει…..Νομιζω οι γονεις του είχαν πολύ πιο υψηλό επίπεδο απ το μέσο Νιγηριανό….
Απαραδεκτο ρατσιστικο σχολιο. Οι νιγηριανοι δεν εχουν χαμηλοτερο ηθος απο τους αλλους λαους.
N.I.2022 έγραψε:
Πέμ Σεπ 14, 2023 9:14 am
Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να υπάρχουν άνθρωποι που η συμπεριφορά σου να τους έχει κάνει να μετανιώνουν που κάποτε σε βοήθησαν!!
Όχι τόσο για μια ανταμοιβή που λογικά θα περιμέναν, αλλά για τον χαρακτήρα που έφτιαξες, το ότι ξέχασες πολύ γρήγορα το ποιος ήσουν και που ήσουν και ποιοι βοήθησαν και σε έβγαλαν από εκεί!

“Ουδείς αχαριστότερος του ευεργετηθέντος”
Δε μας χρωσταει κατι ο Γιαννης, αντιθετα εμεις του χρωσταμε. Μας εκπροσωπει στο nba και παιζει στις διοργανωσεις με τη φανελα μας χωρις να ειναι υποχρεωμενος
Στο Ελληνικό κράτος μπορεί να μην χρωστά, αλλά υπάρχουν άνθρωποι και σύλλογοι που τους χρωστά τα πάντα ...!!

0
Άβαταρ μέλους
fasoulaki

 junior
Reactions: 30
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 21, 2008 7:39 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 15, 2023 4:18 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Σεπ 15, 2023 3:50 pm
Ο Γιάννης αν δεν είχε επιλεγεί στο draft θα αγωνιζόταν στην Ισπανία (νομίζω στη Murcia) όπου και είχε υπογράψει. Ακριβώς επειδή ήταν απάτριδος, οι Ισπανοί σκεφτόντουσαν να του δόσουν ισπανικό διαβατήριο και λόγω συμφωνίας του Cotonou να έπαιζε ως τέτοιος στη λίγκα. Ο Γιάννης έγινε draft, έμεινε στις ΗΠΑ και όλα τα άλλα είναι πλέον ιστορία.
Το βιβλίο "the improbable rise of an nba mvp" παντως αναφέρει ότι ο Γιάννης όχι μόνο δεν είχε διαβατήριο, αλλά ήταν ανιθαγενής. Υπάρχει μια διαφορά. Όταν γράφτηκε στο draft δεν υπήρχε ούτε ισπανική ούτε νιγηριανή υπηκοότητα, αλλά μόνο ελληνική. Το ελληνικό κράτος τον απελευθέρωσε από αυτο το αδιέξοδο.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1240
Δημοσιεύσεις: 1804
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 15, 2023 4:18 pm

ssoulliss έγραψε:
Παρ Σεπ 15, 2023 3:50 pm
Ο Γιάννης αν δεν είχε επιλεγεί στο draft θα αγωνιζόταν στην Ισπανία (νομίζω στη Murcia)
Νομίζω Σαραγόσα.

3
3 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
master2023

 
Reactions: 14
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Παρ Σεπ 01, 2023 8:02 pm
Αγαπημένος παίκτης: Γκάλης
Αγαπημένη ομάδα: Εθνική Ελλάδος
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Σεπ 16, 2023 8:19 am

fasoulaki έγραψε:
Παρ Σεπ 15, 2023 2:54 pm
master2023 έγραψε:
Παρ Σεπ 15, 2023 2:17 pm
Δε μας χρωσταει κατι ο Γιαννης

Αν το ελληνικό κράτος δεν του είχε δώσει διαβατήριο, δεν θα μπορούσε ποτέ να ταξιδέψει στις ΗΠΑ. Επομένως, υπάρχει κάποιο σχετικό χρέος.

Πάντα αναρωτιόμουν δύο πράγματα σε σχέση με τον Γιάννη.

1) Γιατί το αγόρι ήταν απάτριδος; Δεν υπήρχε προξενείο της Νιγηρίας στην Ελλάδα ή οπουδήποτε αλλού στην Ευρώπη, όπου θα μπορούσε να είχε καταγραφεί η γέννησή του; Ή μήπως αυτό δεν ήταν δυνατό επειδή ήταν παράνομοι μετανάστες;

2) Λέγεται ότι ο πατέρας του έπαιζε επαγγελματικό ποδόσφαιρο στη Γερμανία. Γιατί δεν έμεινε στη Γερμανία με την οικογένειά του; Μήπως απελάθηκε στην Ελλάδα σύμφωνα με τη συμφωνία του Δουβλίνου; Και στην Ελλάδα τους ανέχονταν παρά την απέλασή τους;
Δηλαδη οσοι παιρνουν διαβατηριο πρεπει να νιωθουν ευγνωμοσυνη στο κρατος? Εκατομμυρια κοσμος εχει διαβατηριο, μπορει κι εσυ κι εγω. Νιωθουμε γι αυτο ευγνωμοσυνη?

1) Ειναι γνωστο οτι οι δικοι του ηρθαν παρανομα
2) Τι σημασια εχουν αυτα τα πραγματα? περιττα σεναρια

N.I.2022 έγραψε:
Παρ Σεπ 15, 2023 4:08 pm

Στο Ελληνικό κράτος μπορεί να μην χρωστά, αλλά υπάρχουν άνθρωποι και σύλλογοι που τους χρωστά τα πάντα ...!!
Και ειναι αυτος λογος για να μην πει τι ειναι "στο τελος της ημερας"?

0
Μη με ψαχνετε, δεν ειμαι πλεον εδω
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”