Γιάννης Αντετοκούνμπο

Συντονιστής: Captains

N.I.2022

 a1greece
Reactions: 241
Δημοσιεύσεις: 639
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2022 1:26 pm
Τοποθεσία: P. Faliro
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Eddie Johnson
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: OSFP
Προειδοποιήσεις: 2

Τετ Σεπ 13, 2023 3:25 pm

ο Αντετοκουνμπο είναι 100% «προϊόν» του Ελληνικού μπάσκετ, Βελινιατης – Ζηβας (Φιλαθλητικος), αυτοί τον βρήκαν τον βοηθήσαν, τον εξέλιξαν και τον ανέδειξαν έως το σημείο που τον έστειλε στο ΝΒΑ (άσχετα αν αυτός τους το έχει εκτιμήσει από ελάχιστα ή και καθόλου).

Σαν κάποιος που έχει γεννηθεί και μεγαλώσει στην Ελλάδα, με Ελληνική παιδία και μπασκετικο «προϊόν» της Ελλάδος, μπορεί να παίζει στο Εθνικό συγκρότημα όποτε του ζητηθεί και το θέλει χωρείς να πρέπει να δοθεί λογαριασμός σε κανέναν …

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 13, 2023 3:31 pm

lefpan έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 3:25 pm
yorgos έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 3:21 pm

Δε λέει πουθενά ότι είναι ΜΟΝΟ Νιγηριανός, εσύ την έβαλες τη λέξη "μόνο". Όπως λέω εγώ ότι είμαι Κουβανός, έτσι λέει κι ο Γιάννης ότι είναι Νιγηριανός. Ψάχνεις να βρεις σώνει και καλά κάτι που δεν υπάρχει.
Διαβάζουμε τα ίδια, αλλά καταλαβαίνουμε διαφορετικά.
Το θέμα θεωρείται λυσάξαν!!!
Χαχα, καλό. Αλλά δε διαβάζουμε τα ίδια, διαβάζουμε ότι ο άνθρωπος είπε "είμαι Νιγηριανός" κι εσύ διάβασες "είμαι ΜΟΝΟ Νιγηριανός". Το ότι είναι Νιγηριανός το λέει από τότε που τον θυμάμαι, όπως και το ότι είναι Έλληνας. Δε βλέπω να έχει αλλάξει κάτι.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 13, 2023 3:32 pm

Παιδιά ο κόσμος αλλάζει και πλέον δεν είμαστε όλοι παιδιά 2 γονιών από ένα μέρος στο οποίο γεννιόμαστε κιόλας (ο α’ πληθυντικός δεν είναι για μένα). Όσοι μένετε σε κάτι ιδέες τύπου «είσαι ο,τι είναι ο πατέρας σου» να ξέρετε ότι σας έχει ξεπεράσει ευτυχώς η σκέψη.

Μπορεί να έναν γονιο από διαφορετικές χώρες και να γεννηθείς και να μεγαλώσεις Ελλάδα. Αυτό σε κάνει μισό έλληνα σε σχέση με κάποιον που εχει 2 γονείς Έλληνες. Μπορεί να έχεις ελληνίδα γιαγιά, αλλά έναν γονιό «μισό» έλληνα και τον άλλο φουλ έλληνα, αλλά να γεννηθείς και μεγαλώσεις εδώ. Είσαι ακόμα λιγότερο Έλληνας από τον προηγούμενο;

Είσαι παιδί μεταναστών, και μεγαλώνεις Ελλάδα. Δεν περνάει από το μυαλό σας ότι μπορεί να είσαι Έλληνας; Νομίζετε το ειδικό DNA μας μας φτιάχνει;

Κάποιες χώρες (όπως η Αμερική) σε θεωρούν δικό τους, αρκεί να γεννηθείς εκεί.

Μην κρύβετε τις ιδέες πίσω από «καλά κάνει το παιδί *αλλα». Πείτε αλήθεια πως νιώθετε.

5
4 Εικόνα 1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Τετ Σεπ 13, 2023 3:35 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 3:32 pm
Παιδιά ο κόσμος αλλάζει και πλέον δεν είμαστε όλοι παιδιά 2 γονιών από ένα μέρος στο οποίο γεννιόμαστε κιόλας (ο α’ πληθυντικός δεν είναι για μένα). Όσοι μένετε σε κάτι ιδέες τύπου «είσαι ο,τι είναι ο πατέρας σου» να ξέρετε ότι σας έχει ξεπεράσει ευτυχώς η σκέψη.

Μπορεί να έναν γονιο από διαφορετικές χώρες και να γεννηθείς και να μεγαλώσεις Ελλάδα. Αυτό σε κάνει μισό έλληνα σε σχέση με κάποιον που εχει 2 γονείς Έλληνες. Μπορεί να έχεις ελληνίδα γιαγιά, αλλά έναν γονιό «μισό» έλληνα και τον άλλο φουλ έλληνα, αλλά να γεννηθείς και μεγαλώσεις εδώ. Είσαι ακόμα λιγότερο Έλληνας από τον προηγούμενο;

Είσαι παιδί μεταναστών, και μεγαλώνεις Ελλάδα. Δεν περνάει από το μυαλό σας ότι μπορεί να είσαι Έλληνας; Νομίζετε το ειδικό DNA μας μας φτιάχνει;

Κάποιες χώρες (όπως η Αμερική) σε θεωρούν δικό τους, αρκεί να γεννηθείς εκεί.

Μην κρύβετε τις ιδέες πίσω από «καλά κάνει το παιδί *αλλα». Πείτε αλήθεια πως νιώθετε.
Όταν ο Γιάννης μού λέει "έχω τις αξίες και τις αρχές της Νιγηρίας", τι άλλο να νοιώσω εγώ ο δόλιος;

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 13, 2023 3:38 pm

lefpan έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 3:35 pm
nikolas_asteri έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 3:32 pm
Παιδιά ο κόσμος αλλάζει και πλέον δεν είμαστε όλοι παιδιά 2 γονιών από ένα μέρος στο οποίο γεννιόμαστε κιόλας (ο α’ πληθυντικός δεν είναι για μένα). Όσοι μένετε σε κάτι ιδέες τύπου «είσαι ο,τι είναι ο πατέρας σου» να ξέρετε ότι σας έχει ξεπεράσει ευτυχώς η σκέψη.

Μπορεί να έναν γονιο από διαφορετικές χώρες και να γεννηθείς και να μεγαλώσεις Ελλάδα. Αυτό σε κάνει μισό έλληνα σε σχέση με κάποιον που εχει 2 γονείς Έλληνες. Μπορεί να έχεις ελληνίδα γιαγιά, αλλά έναν γονιό «μισό» έλληνα και τον άλλο φουλ έλληνα, αλλά να γεννηθείς και μεγαλώσεις εδώ. Είσαι ακόμα λιγότερο Έλληνας από τον προηγούμενο;

Είσαι παιδί μεταναστών, και μεγαλώνεις Ελλάδα. Δεν περνάει από το μυαλό σας ότι μπορεί να είσαι Έλληνας; Νομίζετε το ειδικό DNA μας μας φτιάχνει;

Κάποιες χώρες (όπως η Αμερική) σε θεωρούν δικό τους, αρκεί να γεννηθείς εκεί.

Μην κρύβετε τις ιδέες πίσω από «καλά κάνει το παιδί *αλλα». Πείτε αλήθεια πως νιώθετε.
Όταν ο Γιάννης μού λέει "έχω τις αξίες και τις αρχές της Νιγηρίας", τι άλλο να νοιώσω εγώ ο δόλιος;
Να νιώσεις ότι είναι Έλληνας μεγαλωμένος με αρχές Νιγηρίας. Εκτός αν θεωρείς ότι στο σχολείο και στην καθημερινότητα τους δεν πήρε τίποτα ελληνικό.

3
3 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 13, 2023 3:39 pm

lefpan έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 3:35 pm
nikolas_asteri έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 3:32 pm
Παιδιά ο κόσμος αλλάζει και πλέον δεν είμαστε όλοι παιδιά 2 γονιών από ένα μέρος στο οποίο γεννιόμαστε κιόλας (ο α’ πληθυντικός δεν είναι για μένα). Όσοι μένετε σε κάτι ιδέες τύπου «είσαι ο,τι είναι ο πατέρας σου» να ξέρετε ότι σας έχει ξεπεράσει ευτυχώς η σκέψη.

Μπορεί να έναν γονιο από διαφορετικές χώρες και να γεννηθείς και να μεγαλώσεις Ελλάδα. Αυτό σε κάνει μισό έλληνα σε σχέση με κάποιον που εχει 2 γονείς Έλληνες. Μπορεί να έχεις ελληνίδα γιαγιά, αλλά έναν γονιό «μισό» έλληνα και τον άλλο φουλ έλληνα, αλλά να γεννηθείς και μεγαλώσεις εδώ. Είσαι ακόμα λιγότερο Έλληνας από τον προηγούμενο;

Είσαι παιδί μεταναστών, και μεγαλώνεις Ελλάδα. Δεν περνάει από το μυαλό σας ότι μπορεί να είσαι Έλληνας; Νομίζετε το ειδικό DNA μας μας φτιάχνει;

Κάποιες χώρες (όπως η Αμερική) σε θεωρούν δικό τους, αρκεί να γεννηθείς εκεί.

Μην κρύβετε τις ιδέες πίσω από «καλά κάνει το παιδί *αλλα». Πείτε αλήθεια πως νιώθετε.
Όταν ο Γιάννης μού λέει "έχω τις αξίες και τις αρχές της Νιγηρίας", τι άλλο να νοιώσω εγώ ο δόλιος;
Αν εγώ μεγαλώσω το παιδί μου στην Αγγλία με αρχές Αργεντινής, θα το λες Αργεντινό;

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 13, 2023 3:44 pm

Φίλε μου κι εγώ μεγάλωσα με αρχές Ελλάδας (γιατί εκεί πήγα σχολείο) και είμαι Κουβανός. Είμαι και Κουβανός τέλος πάντων και οσονούπω θα είμαι ΚΑΙ Ισπανός αν το επιλέξω. Δεν είναι αποκλειστικές οι υπηκοότητες. Μια συνεργάτιδά μου έχει 5 διαβατήρια και 7 υπηκοότητες, έχουμε και λέμε:
Μπαμπάς Έλληνας, μαμά Ολλανδέζα, γεννημένη στην Ελβετία, μεγαλωμένη στη Γαλλία, ζει στην Ισπανία 20 χρόνια, φορολογική κάτοικος Ανδόρρας και η γιαγιά είναι Κυπραία. Είναι από αυτές τις άτυχες περιπτώσεις που καμία γλώσσα δεν είναι ακριβώς η μητρική της (κάνει λάθη σε όλες και μιλάει κι άλλες 2 πλην αυτών που φαντάζεσαι), αλλά όταν τη ρωτάς νιώθει Ελληνολλανδέζα με ολίγον από Γαλλία και μπόλικη Ισπανία. Όταν τη ρωτάνε από πού είναι, μια λέει από Ελλάδα, άλλες φορές Ισπανία, άλλες Ολλανδία. Κι εγώ όταν με ρωτάνε δεν κάθομαι να τα εξηγήσω, λέω την πρώτη που φαίνεται πιο λογική ανάλογα με την περίσταση και ξεμπερδεύω.

5
2 Εικόνα 3 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
fasoulaki

 junior
Reactions: 30
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 21, 2008 7:39 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 13, 2023 3:49 pm

Για να αποκτήσει λίγο περισσότερο χρώμα η συζήτηση. Είναι όντως ο Τανούλης Έλληνας; Εμένα μου μοιάζει με Σουηδό.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Εικόνα

1
1 Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fasoulaki την Τετ Σεπ 13, 2023 3:50 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
nikolas_asteri

 euroleague
Reactions: 1248
Δημοσιεύσεις: 1807
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 17, 2011 12:15 am
Αγαπημένη ομάδα: New-York-Knicks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 13, 2023 3:50 pm

fasoulaki έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 3:49 pm
Για να αποκτήσει λίγο περισσότερο χρώμα η συζήτηση. Είναι όντως ο Τανούλης Έλληνας; Εμένα μου μοιάζει με Σουηδό.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Τόσα χρόνια κατοχή είχαμε. Κάτι θα έμεινε.

1
1 Εικόνα
Basketforum.gr NBA Fantasy 2024:🏆
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 13, 2023 3:51 pm

fasoulaki έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 3:49 pm
Για να αποκτήσει λίγο περισσότερο χρώμα η συζήτηση. Είναι όντως ο Τανούλης Έλληνας; Εμένα μου μοιάζει με Σουηδό.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Καλά εδώ λέει ό Μιχαλολιάκος ότι είναι απόγονος του Λεωνίδα που μοιάζει με Ουζμπέκο κάπελα. Για να μην πω για τον ΚΑιάδα που κάνει μπαμ ότι είναι ΜΕΣΑ από την Ουλάν Μπατόρ.

(με όλη τη συμπάθεια που έχω στους Ουζμπέκους :sorry: που τους παρομοίασα με το ανθρωποειδές)

4
2 Εικόνα 2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
AlexD

 nba
Reactions: 1449
Δημοσιεύσεις: 2569
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 18, 2018 7:46 am
Αγαπημένος παίκτης: Karl Malone
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 13, 2023 3:53 pm

lefpan έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 3:17 pm
eddiedimitris έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 3:10 pm
Σημασία δεν έχει τι έλεγε ο Γιάννης παλιότερα αλλά τώρα….
Τώρα είναι προφανώς πιο ώριμος και πιο ανεξάρτητος να λέει αυτό που νιώθει….

Πάλι θα σας πω ότι με τη θεωρία που αναπτύσσετε η Έλενα παπαριζου είναι Σουηδέζα αφού εκεί γεννήθηκε και μεγάλωσε και έχει αντιπροσωπεύσει και τη Σουηδία στη Eurovision.
Και ο Καλάθης είναι Αμερικανός, αφού γεννήθηκε και μεγάλωσε στην Αμερική.
Το έχω πει και άλλοτε:
Δεν μπορούμε να θεωρούμε ταυτόχρονα Έλληνα τον Γιάννη και ταυτόχρονα Έλληνα τον Καλάθη.
Αν θεωρήσουμε Έλληνα τον Γιάννη, τότε τον Καλάθη πρέπει να τον θεωρήσουμε Αμερικανό.
Αν θεωρήσουμε Έλληνα τον Καλάθη, τότε τον Γιάννη πρέπει να τον θεωρήσουμε Νιγηριανό.

Όμως, επαναλαμβάνω: Ο Γιάννης έχει (και) Ελληνική υπηκοότητα, δηλαδή είναι (και) Έλληνας πολίτης.
Δεν είναι binary ρε Λεφ, δεν υπάρχει το να πρέπει ο οποιοσδήποτε να είναι ένα πράγμα και να το φορέσει ως ταμπέλα. Ο Γιάννης είναι Νιγηριανός, Έλληνας και Αμερικανός. Ο Νικ είναι Αμερικανός και Έλληνας. Έχουν σχέση με αυτές τις χώρες και έτσι το αισθάνονται. Εφόσον λοιπόν οι δύο κύκλοι (Γιάννης/Νικ) βρίσκουν κοινό σημείο στο Ελλάδα, μπορούμε να λέμε ότι είναι και οι δύο Έλληνες.

Εδώ δηλώνει πως αισθάνεται εν μέρη Έλληνας ο Τομ Χανκς επειδή έχει ζήσει στην Ελλάδα πολλά καλοκαίρια και έχει πάρει σπίτι, με τον τρόπο που το βλέπεις η παραπάνω δήλωση του Τομ Χανκς λογικά βγάζει error 404.

Ούτε είναι λογικό να παίρνεις αυτήν την συνέντευξη και να επιλέγεις να αγνοήσεις οτιδήποτε άλλο έχει υπάρξει ο Γιάννης μέχρι σήμερα, να ερμηνεύσεις τα λόγια του με συγκεκριμένο τρόπο και να φτάνεις σε ένα τέτοιο συμπέρασμα.
Ειλικρινά, με καλή διάθεση στο λέω, μοιάζει να υπάρχει προκατάληψη εδώ από μέρους σου.

Δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να μην αισθάνεται Έλληνας ο Γιάννης, όπως θέλει θα αισθάνεται, απλώς δεν προκύπτει κάτι τέτοιο από τις δηλώσεις του.

3
3 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fasoulaki

 junior
Reactions: 30
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 21, 2008 7:39 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 13, 2023 3:57 pm

nikolas_asteri έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 3:50 pm
fasoulaki έγραψε:
Τετ Σεπ 13, 2023 3:49 pm
Για να αποκτήσει λίγο περισσότερο χρώμα η συζήτηση. Είναι όντως ο Τανούλης Έλληνας; Εμένα μου μοιάζει με Σουηδό.

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Τόσα χρόνια κατοχή είχαμε. Κάτι θα έμεινε.
Κατοχή από τη Σουηδία; Δεν το ήξερα! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ειλικρινά, η Wikipedia λέει ότι γεννήθηκε στη Θεσσαλονίκη, αλλά μοιάζει να είναι από το Μπέργκεν ή τη Στοκχόλμη ο άνθρωπος.

0
manhac

 junior
Reactions: 135
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 18, 2013 11:21 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 13, 2023 4:15 pm

Ο Γιάννης είπε το αυτονόητο, ότι αισθάνεται και Νιγηριανός. Είτε περισσότερο, είτε λιγοτερο δεν έχει καμία απολύτως σημασία, ακόμα και αν είναι ασυνεπής με προηγούμενες δηλώσεις του. Εμένα προσωπικά το μόνο που με ενοχλεί στο Γιάννη είναι ότι για το μπασκετικό του μέγεθος και εκτόπισμα δεν αφήνει παρά ελάχιστα στο ελληνικό μπάσκετ. Το περιστατικό με τις φανέλες της εθνικής που αναφέρει ο Παπαδογιάννης είναι μόνο ένα μικρό παράδειγμα.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eddiedimitris

 a1greece
Reactions: 300
Δημοσιεύσεις: 506
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2018 10:42 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Galis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 13, 2023 4:22 pm

Ειλικρινά όσοι αποκαλείτε Ελληνα τον Γιάννη (όχι έχει ελληνική υπηκοότητα που είναι προφανές και λογικό)αποκαλείτε την Παπαριζου Σουηδέζα επειδή γεννήθηκε και μεγάλωσε εκεί;;

Νομίζω ο Γιάννης έλεγε πως πρώτη φορά πήγε Νιγηρία πως σε παλιότερη συνέντευξη έλεγε πτι στη Νιγηρία τον θεωρούν Ελληνα;

Λοιπόν επειδή στη ζωη δεν υπάρχουν μόνο τα 2 άκρα για μένα όταν γεννιέσαι από 2 Νιγηριανούς έχει πάρει τα χαρακτηριστικά και το dna της Νιγηριας και μαγκιά σου…..Μάλιστα επειδή η οικογένεια είναι η πρώτη κοινωνία και η πιο ουσιαστική γαλούχησε και ως Νιγηριανός ….στη συνέχεια μεγαλώνοντας Ελλάδα προφανώς έχεις Ελληνικές επιρροές έντονες αλλά δεν φτάνουν να υποσκελίσουν τα παραπάνω και ακριβώς αυτό είπε ο Γιάννης στη συνέντευξη του που είναι το λογικό….

Υ.Γ.Για να εκτιμάμε ένα ξένο δεν χρειάζεται να τον βαπτίζουμε Έλληνα ντε και καλά μπορούμε να τον εκτιμάμε και αυτόν και την οποία προσφορά του γνωρίζοντας ότι είναι Νιγηριανός που έτυχε να γεννηθεί εδώ…:

Υ.Γ.2.Πάντως ο τρόπος που μεγάλωσε και έχει λειτουργήσει ο Γιάννης μέχρι τώρα με τόση δουλειά και τόση πειθαρχία αλλά και ήθος μόνο Νιγηριανη κουλτούρα δε θυμίζει…..Νομιζω οι γονεις του είχαν πολύ πιο υψηλό επίπεδο απ το μέσο Νιγηριανό….

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1802
Δημοσιεύσεις: 12030
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 13, 2023 4:27 pm

Όταν ένα παιδί γεννιέται από Έλληνες γονείς στην Αμερική ή ακόμα και κάποιος Έλληνας που πήγε 20 χρονών στην Αμερική και τώρα ειναι 70 τον λέμε ελληνοαμερικανό.

Και Έλληνας και Αμερικανός.
Το ίδιο ισχύει και για τον Γιάννη, είναι και Νιγηριανός και Έλληνας και σε λίγο πιθανότατα θα λέει ότι είναι και Αμερικανός.

Δεν είναι κάτι περίεργο για να σηκώνει τόση συζήτηση.

Όσο για την προσφορά του Γιάννη στην χώρα, το ότι ακούγεται και προβάλλεται η χώρα από έναν από τους πιο διάσημους αθλητές του πλανήτη αυτή τη στιγμη(ανεξαρτήτως αθλήματος) έχω την εντύπωση πως είναι μεγαλύτερο κέρδος από ένα μετάλλιο που έτσι κι αλλιώς δεν εξαρτάται μόνο από έναν σε ομαδικό άθλημα.

2
2 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για το NBA”