EL Day 6 : Panathinaikos - Efes

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2593
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 26, 2021 4:01 pm

Εικόνα
Τετάρτη 27/10 Ώρα 21:00 Novasports

Άλλη μια διαβολοβδομάδα έρχεται με τον Παναθηναϊκό να αντιμετωπίζει την πρωταθλήτρια Εφες και με τους δύο να προσπαθούν να ξεκολλήσουν από τα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας αφού αμφότεροι βρίσκονται στο 1-4. Οι πράσινοι υπερτερούν ιστορικά απέναντι στους Τούρκους με ρεκόρ 20-12 όμως οι τελευταίοι έχουν κερδίσει όλες τις τελευταίες αναμετρήσεις.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου είναι εξαιρετικά αμφίβολος αφού αποκόμισε τραυματισμό μετά από το ματς με το Περιστέρι, ενώ από την άλλη πλευρά θα λείπουν οι Μίσιτς και Σιμόν.

Σχόλια για το παιχνίδι, χωρίς σχόλια για την διαιτησία ή σχόλια που κάνουν τοξικό το κλίμα.

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 213
Δημοσιεύσεις: 805
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Οκτ 26, 2021 4:30 pm

Αμφίβολος και ο White με ενοχλήσεις στη γάμπα. Ας ξεκινήσει με Μαντζούκα και ότι βγει. Επίσης ο Ferrell καλό θα ήταν να παίξει παραπάνω από 10 λεπτά για να εγκλιματιστεί γρηγορότερα.

0
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Τετ Οκτ 27, 2021 3:40 pm

Ας πω κι εγώ τη σοφία μου, αφού οι φίλοι του Παναθηναϊκού δεν "καταδέχονται" μέχρι στιγμής ν' ασχοληθούν με το παιχνίδι της ομάδας τους.
Λοιπόν, για μένα σήμερα το παιχνίδι είναι 70-30 υπέρ του ΠΑΟ.
Όχι γιατί η Εφές είναι αμελητέα ποσότητα, ούτε γιατί τάχα είναι πεσμένη. Απλά, γιατί πιστεύω πως σήμερα ο ΠΑΟ θα εμφανιστεί συγκεντρωμένος και με καθαρό μυαλό κι, επίσης, θα έχει σπρώξιμο από τους οπαδούς του (όσους πάνε).
Μέχρι τώρα, σε όλα τα παιχνίδια ο ΠΑΟ είχε διαστήματα που έπαιζε σωστά και μυαλωμένα, όμως αυτά ήταν σύντομης διάρκειας. Σήμερα πιστεύω πως θα παίξει τέτοιου (καλού) επιπέδου μπάσκετ για πολύ περισσότερη διάρκεια, και γι' αυτό τον βλέπω φαβορί για τη νίκη.
Έχει, άλλωστε, και κίνητρο για κάτι τέτοιο: δεν είναι λίγο πράγμα να ρίξεις στην πρωταθλήτρια!

1
1 Εικόνα
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 422
Δημοσιεύσεις: 1576
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Τετ Οκτ 27, 2021 4:38 pm

Ο Μίσιτς θα αγωνιστεί κανονικά?Ο Παπαπέτρου από την άλλη? Δύσκολο το ματσάκι!

0
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 27, 2021 4:40 pm

@lefpan τα επιχειρήματά σου δεν μου είναι πειστικά (μην με παρεξηγήσεις, κουβέντα κάνουμε).

Η πρόβλεψή μου είναι πως πρόκειται να φάμε 20άρα στο κεφάλι απόψε. Χωρίς επιχειρήματα, χωρίς τίποτα άλλο. Ακόμα και το euroleague tv pass σκέφτομαι να δώσω, τσάμπα πιστεύω το πλήρωσα. Δεν είναι μπάσκτ αυτό που βλέπουμε, ούτε υπάρχει προοπτική.

Όταν έχεις βαφτίσει ως project τον παίκτη Μαντζούκα και του τρώει την θέση ο Έβανς, κάτι δεν πάει καλά.
Όταν ο Κασελάκης έκανε μια καλή χρονιά πέρσι και τα αναλογούντα λεπτά του τα τρώει ο Έβανς, κάτι δεν πάει καλά.
Όταν η επιλογή Φλόυντ δεν σου βγαίνει και πας σε σχήματα με τον Έβανς στο 5, κάτι δεν πάει καλά.

Δεν προσωποποιώ στο πρόσωπο του Έβανς την αγωνιστική μας αθλιότητα, αλλά η καμπάνα για αλλού βαράει κι μην έχει έρθει η παρέλαση ακόμα.

κάτι τέτοια βλέπουμε φίλε μου @lefpan και σε ρωτάω, τι να δεις;

Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Τετ Οκτ 27, 2021 4:54 pm

vforvendetta85 έγραψε:
Τετ Οκτ 27, 2021 4:40 pm
@lefpan τα επιχειρήματά σου δεν μου είναι πειστικά (μην με παρεξηγήσεις, κουβέντα κάνουμε).

Η πρόβλεψή μου είναι πως πρόκειται να φάμε 20άρα στο κεφάλι απόψε. Χωρίς επιχειρήματα, χωρίς τίποτα άλλο. Ακόμα και το euroleague tv pass σκέφτομαι να δώσω, τσάμπα πιστεύω το πλήρωσα. Δεν είναι μπάσκτ αυτό που βλέπουμε, ούτε υπάρχει προοπτική.

Όταν έχεις βαφτίσει ως project τον παίκτη Μαντζούκα και του τρώει την θέση ο Έβανς, κάτι δεν πάει καλά.
Όταν ο Κασελάκης έκανε μια καλή χρονιά πέρσι και τα αναλογούντα λεπτά του τα τρώει ο Έβανς, κάτι δεν πάει καλά.
Όταν η επιλογή Φλόυντ δεν σου βγαίνει και πας σε σχήματα με τον Έβανς στο 5, κάτι δεν πάει καλά.

Δεν προσωποποιώ στο πρόσωπο του Έβανς την αγωνιστική μας αθλιότητα, αλλά η καμπάνα για αλλού βαράει κι μην έχει έρθει η παρέλαση ακόμα.

κάτι τέτοια βλέπουμε φίλε μου @lefpan και σε ρωτάω, τι να δεις;
Δεν ανάφερα επιχειρήματα, απλά κι εγώ την διαίσθησή μου εκθέτω.
Πάντως, νομίζω, πως εσείς οι Παναθηναϊκοί (όπως κι εμείς, αλλά λιγότερο φέτος) έχετε την τάση να μειώνετε την ομάδα σας, που σου θυμίζω ότι κέρδισε τη Φενέρ κι έχασε εκτός έδρας από Μπασκόνια και Μακάμπι στις λεπτομέρειες (με 2 και 3 πόντους αντίστοιχα).

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 27, 2021 5:06 pm

lefpan έγραψε:
Τετ Οκτ 27, 2021 4:54 pm


Δεν ανάφερα επιχειρήματα, απλά κι εγώ την διαίσθησή μου εκθέτω.
Πάντως, νομίζω, πως εσείς οι Παναθηναϊκοί (όπως κι εμείς, αλλά λιγότερο φέτος) έχετε την τάση να μειώνετε την ομάδα σας, που σου θυμίζω ότι κέρδισε τη Φενέρ κι έχασε εκτός έδρας από Μπασκόνια και Μακάμπι στις λεπτομέρειες (με 2 και 3 πόντους αντίστοιχα).
Για το σημερινό ματς δεν μπορώ να πω κάτι.
Μπορεί και να βγεις αληθινός.

Απλώς η αναφορά σου στ' άλλα παιχνίδια που έδωσε ο Παναθηναϊκός δεν έχει πολλή βάση. Η Φενέρ εκείνων των ημερών έσερνε το σαρκίο της μιλάμε. Καμία σχέση με την ομάδα που πήρε μπρος απέναντι στους μισθοφόορους από το Καζάν.

Η Μπασκόνια επίσης δεν..εκείνο τον καιρό, το ίδιο κι η Μακάμπι.
Η Έφες είναι πολύ καλύτερη από όλες αυτές τις ομάδες, έχει βάλει τον Μπράιαντ στο ρόστερ της, κι έρχεται από το πρώτο νικηφόρο παιχνίδι της.
Είναι ικανή να τρέξει και 10- 0 σερί η συγκεκριμένη ομάδα.
Κι ο Ολυμπιακός να έπαιζε απόψε κόντρα στην Έφες, εγώ πάλι φαβορί την Έφες θα έδινα.

tarp7

allstar
Reactions: 1358
Δημοσιεύσεις: 3525
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 27, 2021 5:10 pm

Και εγώ πιστεύω ότι έχετε καλές πιθανότητες για σήμερα στη χειρότερη 50-50

0
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 27, 2021 5:15 pm

Με Φενέρ και Μακάμπι πήγε εκεί που πήγαν τα ματς λόγω ανικανότητας των αντιπάλων κι όχι γιατί παίξαμε καλύτερα.

Με Μπασκόνια θα συμφωνήσω, αλλά είναι η εξαίρεση του κανόνα. Πάντως να ξέρεις, έριξα ένα ολόκληρο ευρώ (δεν παίζω στοίχημα "επαγγελματικά", για πλάκα μισό/ένα ευρώ για να έχω το κίνητρο να δω έναν αγών) σε -19.5 χάντικαπ της Εφές. :dribble:

jazz thrilos
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 27, 2021 5:29 pm

Μόνο εγώ έχω χάσει την μπάλα σχετικά με το ποιοί παιζουν και ποιοί οχι;;

Παπι, Οκάρο, Μισιτς, Μοερμαν, Ντανστον, Σιμόν και κανα δυό άλλους ακομα έχω διαβάσει μεχρι τώρα. Άλλοι αμφίβολοι, άλλοι δεν θα παίξουν αλλά μπηκαν στην αποστολή, άλλοι οριστικά νοκ άουτ αλλά θα δούμε κιόλας, γενικά συγχυση.

Πραγματικά τι σόι εκτιμηση να κάνεις με αυτά τα (μη) δεδομένα;;

Πάντως το ματς είναι κομβικό και για τους δύο. Δεν ξερω πόσα περιθωρια θα εχει ακομα η Εφες να συνέλθει και να διεκδικήσει πλεονέκτημα. Επισης ο Παναθηναικός αρχιζει και πιέζεται πλεον πολύ απο τις πολλες μαζεμένες ήττες. Χρειαζεται ενα ξεσπασμα που θα φέρει αισιοδοξία.

Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2593
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 27, 2021 6:12 pm

Ο Macon ντύθηκε Larkin

1
1 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Άβαταρ μέλους
Gino_Bill

 a1greece
Reactions: 151
Δημοσιεύσεις: 652
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2011 5:15 pm
Τοποθεσία: Munich, DE
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Manu G, Saras, 3D, VC
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 27, 2021 6:28 pm

Πόσο θεός ο σπήκερ της Γιουρολιγκ που αποκάλεσε τον Φέρελ Γουιλ? :D Η ομάδα καλή αλλά η δεύτερη πεντάδα ήταν λίγο liability.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2593
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 27, 2021 6:31 pm

Εντωμεταξύ από τον Παναθηναϊκό υπάρχει απουσία;

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Redoctor_33

senior
Reactions: 246
Δημοσιεύσεις: 440
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 2:15 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 27, 2021 6:35 pm

Τουρκοφαγος ο αιώνιος. Δουλεύει για τον άλλον αιώνιο.

Η εφες πήρε πέρυσι την ευρωλιγκα;

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2593
Δημοσιεύσεις: 7778
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Οκτ 27, 2021 6:40 pm

Στο +19 Ο Παναθηναϊκός και πλέον περιμένουμε να δούμε με ποιον τρόπο θα χαθεί η διαφορά

0
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2021-2022”