Παναθηναικός - Επικαιρότητα

Συντονιστής: Captains

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 08, 2021 1:36 pm

JohnnyPao έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 1:23 pm
:-|
austerity_blues έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 12:57 pm
έχει κανείς άποψη για τον προπονητή Κάτας; τι είδους μπάσκετ παίζει; είναι σαδιστής ή αρκουδάκι της αγάπης με τους παίκτες; από ρικρούτινγκ πώς τα πάει;
Δεν τον εχω δει και πολυ απτα λίγα που έχω καταλάβει παντως θελει σκληρή 1on1 αμυνα (στυλ σφαιροπουλου) και πολυ transition με run&gun. Περσι στην καλύτερη του χρονιά προπονητικά στη χαποελ εξισορρόπησε περισσοτερο την επίθεση του και έπαιξε αρκετα και σετ με πικ εν ρολ και στόχευση του μις ματς. Να τονίσω παντως πως τακτικά δεν ξερω αν ειναι τοπ, ειδικα στο επιπεδο της γιουρολιγκ, ειναι σιγουρα ομως μεγάλη προσωπικότητα και μπορει να εμπνεύσει τους παιχτες του να βάλουν ένταση στο παιχνίδι τους. Παντως το ροστερ που εχουμε τωρα δεν μπορει με τιποτα να παιξει το μπασκετ του Κατας. Φαινεται επίσης πως έχει ματι, οσο προπονουσε τη Μακάμπι (ευρωλιγκα) δεν τα πήγε πολύ καλά, σε κατώτερα επίπεδα παντως ειναι εξαιρετικός, φαίνεται να έχει και καλό μάτι, εχει βγάλει παιχτες οπως ο Τζέρεμι Παργκο, ο Κορι Γολντεν, ο Τασον Τομας κλπ. Ξερει και τον Σελβιν Μακ που τον πηρε περσι, φετος πηρε τον Μαλκολμ Χιλ που μας αρεσε εδω κλπ.

Να δούμε αν θα μπορέσει να κάνει το βήμα παραπάνω.

ΥΓ. Θα προτιμούσατε Κατας ή Πριφτη? Κι ο Πριφτης δεν εχει δειξει πράγματα σε επίπεδα Ευρωλίγκας, ωστοσο στην ουνικς κάνει σταθερα καλη δουλειά, παιζει καλο μπασκετ (αλλου στυλ) , εχει μάτι και σε παιχτες.
χωρις καμια αμφιβολια Πριφτη. Ο κατας μονο και μονο που δεν εχει καταφερει τιποτα ουσιαστικο σε 15 χρονια σχεδον καριερας, παρολο που ηταν μεγαλη προσωπικοτητα ως παικτης και φυσικα και σε μια χωρα σχετικα μικρη και μικρο πρωταθλημα, αυτο λεει πολλα.

επισης ειχε παρει και τον Τερυ περσυ χαποελ.

απο τα θετικα του οτι ως Ισραηλινος θα εχει πολυ καλη γνωση της αμερικανικης αγορας. εγω απο τον επομενο προπονητη της ομαδας, η μονη απαιτηση που εχω ειναι να δομησει σωστα την ομαδα και ταυτοχρονα να μην δω παλι 15 ρολιστες στην λογικη ποσοτητα και οχι ποιοτητα.

0
Άβαταρ μέλους
SARAS1989

 a1greece
Reactions: 223
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2020 4:23 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Saras, Nash
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 5

Παρ Ιαν 08, 2021 2:37 pm

Tracy Mac έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 1:36 pm
JohnnyPao έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 1:23 pm
:-|

Δεν τον εχω δει και πολυ απτα λίγα που έχω καταλάβει παντως θελει σκληρή 1on1 αμυνα (στυλ σφαιροπουλου) και πολυ transition με run&gun. Περσι στην καλύτερη του χρονιά προπονητικά στη χαποελ εξισορρόπησε περισσοτερο την επίθεση του και έπαιξε αρκετα και σετ με πικ εν ρολ και στόχευση του μις ματς. Να τονίσω παντως πως τακτικά δεν ξερω αν ειναι τοπ, ειδικα στο επιπεδο της γιουρολιγκ, ειναι σιγουρα ομως μεγάλη προσωπικότητα και μπορει να εμπνεύσει τους παιχτες του να βάλουν ένταση στο παιχνίδι τους. Παντως το ροστερ που εχουμε τωρα δεν μπορει με τιποτα να παιξει το μπασκετ του Κατας. Φαινεται επίσης πως έχει ματι, οσο προπονουσε τη Μακάμπι (ευρωλιγκα) δεν τα πήγε πολύ καλά, σε κατώτερα επίπεδα παντως ειναι εξαιρετικός, φαίνεται να έχει και καλό μάτι, εχει βγάλει παιχτες οπως ο Τζέρεμι Παργκο, ο Κορι Γολντεν, ο Τασον Τομας κλπ. Ξερει και τον Σελβιν Μακ που τον πηρε περσι, φετος πηρε τον Μαλκολμ Χιλ που μας αρεσε εδω κλπ.

Να δούμε αν θα μπορέσει να κάνει το βήμα παραπάνω.

ΥΓ. Θα προτιμούσατε Κατας ή Πριφτη? Κι ο Πριφτης δεν εχει δειξει πράγματα σε επίπεδα Ευρωλίγκας, ωστοσο στην ουνικς κάνει σταθερα καλη δουλειά, παιζει καλο μπασκετ (αλλου στυλ) , εχει μάτι και σε παιχτες.
χωρις καμια αμφιβολια Πριφτη. Ο κατας μονο και μονο που δεν εχει καταφερει τιποτα ουσιαστικο σε 15 χρονια σχεδον καριερας, παρολο που ηταν μεγαλη προσωπικοτητα ως παικτης και φυσικα και σε μια χωρα σχετικα μικρη και μικρο πρωταθλημα, αυτο λεει πολλα.

επισης ειχε παρει και τον Τερυ περσυ χαποελ.

απο τα θετικα του οτι ως Ισραηλινος θα εχει πολυ καλη γνωση της αμερικανικης αγορας. εγω απο τον επομενο προπονητη της ομαδας, η μονη απαιτηση που εχω ειναι να δομησει σωστα την ομαδα και ταυτοχρονα να μην δω παλι 15 ρολιστες στην λογικη ποσοτητα και οχι ποιοτητα.
O Πρίφτης τι ακριβώς έχει πετύχει; Ας δούμε τον ισραηλινό και ας τον κρίνουμε με βάση τα πεπραγμένα του. Ιδιαίτερα όταν το καλοκαίρι δώσαμε τη θέση σε κάποιον που δεν είχε υπάρξει πρώτος προπονητής ποτέ στη ζωή του.

1
1 Εικόνα
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 08, 2021 3:06 pm

SARAS1989 έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 2:37 pm
Tracy Mac έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 1:36 pm


χωρις καμια αμφιβολια Πριφτη. Ο κατας μονο και μονο που δεν εχει καταφερει τιποτα ουσιαστικο σε 15 χρονια σχεδον καριερας, παρολο που ηταν μεγαλη προσωπικοτητα ως παικτης και φυσικα και σε μια χωρα σχετικα μικρη και μικρο πρωταθλημα, αυτο λεει πολλα.

επισης ειχε παρει και τον Τερυ περσυ χαποελ.

απο τα θετικα του οτι ως Ισραηλινος θα εχει πολυ καλη γνωση της αμερικανικης αγορας. εγω απο τον επομενο προπονητη της ομαδας, η μονη απαιτηση που εχω ειναι να δομησει σωστα την ομαδα και ταυτοχρονα να μην δω παλι 15 ρολιστες στην λογικη ποσοτητα και οχι ποιοτητα.
O Πρίφτης τι ακριβώς έχει πετύχει; Ας δούμε τον ισραηλινό και ας τον κρίνουμε με βάση τα πεπραγμένα του. Ιδιαίτερα όταν το καλοκαίρι δώσαμε τη θέση σε κάποιον που δεν είχε υπάρξει πρώτος προπονητής ποτέ στη ζωή του.
αυτο λεω και γω, οτι ο κατας εχει πετυχει ακομα λιγοτερα απο Πριφτη, που στην Ουνικς τα τελευταια χρονια αλλα και στον Αρη εχει δειξει εργο. ο Κατας τοσα χρονια δεν εχει πετυχει κατι που να εκανε μπαμ, παρολο που εχει το τρελο πλεονεκτημα του ονοματος που εχτισε ως παικτης

Σαφως και θα τον κρινω οχι τωρα αλλα ουτε καν φετος. Τα πρωτα δειγματα γραφης θα τα παρουμε σε ενα χρονο απο τωρα. οπως ειπα, εγω θα ειμαι ευχαριστημενος μονο και μονο αν εχουμε ενα σωστο δομημενο ροστερ. αχτι το εχω εστω και αυτο να γινει!

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1617
Δημοσιεύσεις: 4009
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Παρ Ιαν 08, 2021 3:19 pm

titsokk έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 12:39 pm
Ο Οντεντ Κάτας ανασύρει γλυκές θύμησες αλλά για άλλους λόγους.
Είναι προπονητής από το μακρινό 2005 χωρίς κάτι εξαιρετικά αξιοπρόσεκτο.

σωστα αν δεν εχεις στο βιογραφικο σου οτι εισαι βοηθος του πεδουλακη τι να αξιζεις σαν προπονητης

μπροστα σε αυτους ο κατας ειναι σαν τον φιλ τζακσον

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SARAS1989

 a1greece
Reactions: 223
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2020 4:23 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Saras, Nash
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 5

Παρ Ιαν 08, 2021 3:36 pm

Tracy Mac έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 3:06 pm
SARAS1989 έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 2:37 pm

O Πρίφτης τι ακριβώς έχει πετύχει; Ας δούμε τον ισραηλινό και ας τον κρίνουμε με βάση τα πεπραγμένα του. Ιδιαίτερα όταν το καλοκαίρι δώσαμε τη θέση σε κάποιον που δεν είχε υπάρξει πρώτος προπονητής ποτέ στη ζωή του.
αυτο λεω και γω, οτι ο κατας εχει πετυχει ακομα λιγοτερα απο Πριφτη, που στην Ουνικς τα τελευταια χρονια αλλα και στον Αρη εχει δειξει εργο. ο Κατας τοσα χρονια δεν εχει πετυχει κατι που να εκανε μπαμ, παρολο που εχει το τρελο πλεονεκτημα του ονοματος που εχτισε ως παικτης

Σαφως και θα τον κρινω οχι τωρα αλλα ουτε καν φετος. Τα πρωτα δειγματα γραφης θα τα παρουμε σε ενα χρονο απο τωρα. οπως ειπα, εγω θα ειμαι ευχαριστημενος μονο και μονο αν εχουμε ενα σωστο δομημενο ροστερ. αχτι το εχω εστω και αυτο να γινει!
O κατάς έχει πάρει πρωτάθλημα στο Ισραήλ το 2010 κόντρα στη μακαμπι συν 2 κύπελλα τα τελευταία χρόνια. Δε λέω ότι είναι φοβερό βιογραφικό αλλά και ο πριφτης στην ουνικς δεν έχει καταφέρει κάτι το ιδιαιτερο. Το κυριότερο για εμένα είναι η φιλοσοφία του πριφτη, η οποία για εμένα δεν είναι αυτη που χρειάζεται ο συλλογος. Εγώ προσωπικά θα επέλεγα τον περασοβιτς, αλλά δε θα θάψω τον ισραηλινό προτού δω τη φιλοσοφία του και κυρίως τις επιλογές του σε παικτες

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 08, 2021 4:40 pm

JohnnyPao έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 1:23 pm
Δεν τον εχω δει και πολυ απτα λίγα που έχω καταλάβει παντως θελει σκληρή 1on1 αμυνα (στυλ σφαιροπουλου) και πολυ transition με run&gun. Περσι στην καλύτερη του χρονιά προπονητικά στη χαποελ εξισορρόπησε περισσοτερο την επίθεση του και έπαιξε αρκετα και σετ με πικ εν ρολ και στόχευση του μις ματς. Να τονίσω παντως πως τακτικά δεν ξερω αν ειναι τοπ, ειδικα στο επιπεδο της γιουρολιγκ, ειναι σιγουρα ομως μεγάλη προσωπικότητα και μπορει να εμπνεύσει τους παιχτες του να βάλουν ένταση στο παιχνίδι τους. Παντως το ροστερ που εχουμε τωρα δεν μπορει με τιποτα να παιξει το μπασκετ του Κατας. Φαινεται επίσης πως έχει ματι, οσο προπονουσε τη Μακάμπι (ευρωλιγκα) δεν τα πήγε πολύ καλά, σε κατώτερα επίπεδα παντως ειναι εξαιρετικός, φαίνεται να έχει και καλό μάτι, εχει βγάλει παιχτες οπως ο Τζέρεμι Παργκο, ο Κορι Γολντεν, ο Τασον Τομας κλπ. Ξερει και τον Σελβιν Μακ που τον πηρε περσι, φετος πηρε τον Μαλκολμ Χιλ που μας αρεσε εδω κλπ.
μίλησε και ο Φελντέιν στο σδνα για τον Κάτας
SDNA έγραψε: - Ποια είναι η φιλοσοφία του και τι του αρέσει περισσότερο να βλέπει από την ομάδα του πάνω στο παρκέ;

«Στην επίθεση έχει μία πίο ελεύθερη φιλοσοφία. Θα δώσει στο ρόστερ μερικά sets. Ωστόσο, σε γενικές γραμμές θα ζητήσει από τους παίκτες του να διαβάσουν το παιχνίδι και να πάρουν τις -κατάλληλα δομημένες- αποφάσεις τους».

- Πόσο απαιτητικός ή αυστηρός είναι κατά τη διάρκεια των προπονήσεων;

«Οι προπονήσεις του δεν ήταν τόσο σκληρές, γιατί εμείς στη Χάποελ Ιερουσαλήμ είχαμε ένα πιο μικρό ρόστερ και δίναμε πάρα πολλούς αγώνες. Θεωρώ, όμως, πως με ένα μεγαλύτερο ρόστερ, σαν αυτό του Παναθηναϊκού, θα είναι πιο απαιτητικός».

- Με ποιον τρόπο λειτουργεί στα αποδυτήρια, με δεδομένο πως έχει υπάρξει παίκτης και καταλαβαίνει καλά την νοοτροπία σας και τις σκέψεις σας;


«Πρόκειται για έναν ήσυχο άνθρωπο, που νοιάζεται πραγματικά για όλους τους παίκτες του. Το σημαντικό είναι ότι ξέρει από πρώτο χέρι πώς να "συνδέεται" μαζί τους»
σαν να περιγράφει το Βόβορα μου φαίνεται :mrgreen:

BILL79

 a1greece
Reactions: 9
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Δευ Σεπ 03, 2007 4:02 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Toni Kukoc
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 08, 2021 7:20 pm

nikkal έγραψε:
Πέμ Ιαν 07, 2021 9:17 pm
βελλεροφοντης έγραψε:
Πέμ Ιαν 07, 2021 6:51 pm


δηλαδη δεν ευθυνονται οι τραυματισμοι και τα υπερογκα συμβολαια που ειχαν υπογραφτει :hammer: ασε μας ρε φιλε
Εγώ σου ξαναλέω ότι ο λόγος δεν ήταν αγωνιστικός. Εσύ πες τα δικά σου.
Θα μας πεις το λόγο ή θα τον κρατήσεις μυστικό;;;

0
Άβαταρ μέλους
shtarkws

Site Admin
Reactions: 2581
Δημοσιεύσεις: 7768
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 12, 2010 9:22 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιαν 08, 2021 7:32 pm

Σε εμένα θα αρκούσε αυτό





6
6 Εικόνα
Επιτρέπεται να πέσεις, επιβάλλεται να σηκωθείς

Oι κανονισμοί του forum

Οδηγίες για ένα καλό post

https://dragon.mochahosted.com/basketfo ... index.html
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Σάβ Ιαν 09, 2021 7:03 am

τουλουμπα έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 3:19 pm
titsokk έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 12:39 pm
Ο Οντεντ Κάτας ανασύρει γλυκές θύμησες αλλά για άλλους λόγους.
Είναι προπονητής από το μακρινό 2005 χωρίς κάτι εξαιρετικά αξιοπρόσεκτο.

σωστα αν δεν εχεις στο βιογραφικο σου οτι εισαι βοηθος του πεδουλακη τι να αξιζεις σαν προπονητης

μπροστα σε αυτους ο κατας ειναι σαν τον φιλ τζακσον
Μη μπερδεύεις τον παίκτη Κάτας με τον προπονητή. Και όχι, δεν είναι αξιολογωτερος του Βοβορα. Η άτιμη η οπαδικη σκιά στο μυαλό κάνει κακό στην κριση

1
1 Εικόνα
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Ιαν 09, 2021 10:48 am

shtarkws έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 7:32 pm
Σε εμένα θα αρκούσε αυτό



το ακομα πιο τραγικο ειναι οτι ακομα και ο παππας βασικος θα ηταν στην τωρινη ομαδα και ο καλυτερος μας ασσος :D

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1617
Δημοσιεύσεις: 4009
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Κυρ Ιαν 10, 2021 6:37 pm

titsokk έγραψε:
Σάβ Ιαν 09, 2021 7:03 am
τουλουμπα έγραψε:
Παρ Ιαν 08, 2021 3:19 pm

σωστα αν δεν εχεις στο βιογραφικο σου οτι εισαι βοηθος του πεδουλακη τι να αξιζεις σαν προπονητης

μπροστα σε αυτους ο κατας ειναι σαν τον φιλ τζακσον
Μη μπερδεύεις τον παίκτη Κάτας με τον προπονητή. Και όχι, δεν είναι αξιολογωτερος του Βοβορα. Η άτιμη η οπαδικη σκιά στο μυαλό κάνει κακό στην κριση
μα συμφωνω
ο βοβορας εχει πιο πλουσιο βιογραφικο απτον κατας
καλα για τον πεδουλακη δεν μιλαμε,ο δευτερος καλυτερος προπονητης στην ευρωπη
ο οπαδισμος σιγουρα θολωνει την κριση,δυστυχως το εχουμε ζησει με πεδουλακηδες παπαδες καλαθιδες

3
2 Εικόνα 1 Εικόνα
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 11, 2021 1:04 pm

Αν το σκεφτούμε λιγο πιο ήρεμα παντως τα οσα συμβαίνουν δεν θα έπρεπε να μας προκαλούν τόση εντύπωση. Εδω περσι ο Πεδουλακης (με Πιτινο παρεα) , για ανθρώπους με παραστάσεις μιλαω οχι για τους βοηθούς τους κανανε τόσα και τόσα λάθη, ο Βοβορας δεν θα έκανε? Και με διπλάσια μπατζετ μάλιστα.. Εδώ δώσαμε περσι 1,7 εκατ στον Φριντετ(!) , τόσα παίρνουν ο Σλουκας και ο Τζειμς, τα μισά παιρνει ο Παγκος.. Εδω δίναμε για 2 χρονια 800χιλ στον Παππα (1,6 εκατ συνολικά) , ο Γκριγκονις στη Ζαλγκιρις λιγότερα παιρνει... για τα 300 χιλ των Φοστερ και Ογκαστ θα πειραχτουμε? Ή για τα 500χιλ του ΣαντΡος που τον καναμε και ασο? Γιατί τα τελευταία χρόνια ποιος προπονητής έφερε με αντίστοιχο συμβόλαιο (500χιλ) εναν νορμάλ ασο? Ο Τσαβι που έχει φτιάξει ομαδαρα στη Ρωσία τον Λεκαβιτσιους ειχε επιλέξει.

Δεν μιλάω καν για τους Παβλοβιτς, Ραντουλιτσα και τα ρέστα...

Καλές και οικονομικές επιλογες παιχτων στην ομαδα μας τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει ΕΛΆΧΙΣΤΕΣ!! Ο πεδουλας έφερε τη πρώτη του χρονιά τους Γκιστ, Λασμε και Μασιουλις οκ μάγκας (αλλα ας δούμε κι όλες τις λάθος) , τη 2η Ριβερς και Τζειμς και τη 3η τον Ραις. Ο Τσαβι να πουμε πως έφερε τον Ντενμον και τον Παπαπετρου.. ποιον αλλον? Ο Πιτινο φυσικα έφερε τον Ραουτινς δεν εχω παράπονο. Και ο Βοβορας ομως έφερε τον Νεντοβιτς μάγκες στο σχεδόν μισό συμβόλαιο του Παππα, τον οποίο (επιτέλους) τον έδιωξε καποιος, εκανε κι αυτος τα λάθη του βεβαια.

Και τα αποδυτήρια ειναι ο πρώτος που τα χανει μηπως? Γιατί δεν τα είχε χάσει ο Τσαβι στη 3η του χρονιά κι ήρθε μετά ο Ρικ να φέρει τα πάνω κάτω? Μήπως δεν τα έχασε ο Πεδουλακης τοσες και τοσες φορες? Μήπως δεν τα έχασε ο Πιτινο που τα χε κερδίσει 6 μήνες πριν? Το περσινό ξεφτυλικι που μας έκανε η τσσκα το ξεχνάμε? Με διπλάσιο μπατζετ και Πιτινο στο τιμόνι οχι τον βοηθό του!!

Εγω αυτα δεν καταλαβαίνω, πως γίνεται τόσα χρόνια να γίνονται τοσες πολλες λάθος επιλογες?? Τοσα χρονια να μην μπορούμε να δομήσουμε ένα πρότζεκτ και να το στηρίξουμε?? Με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Το ερωτημα δεν ειναι λοιπον το γιατί παιζει ο ΣαντΡος στο 1 και δεν σκυλιαζουν οι παιχτες μας φετος, αλλά το τι συμβαίνει τόσα χρόνια στον σύλλογο! Φταίνε οι οπαδοί που ειναι ανθρωποφάγοι? Φταινε τα διοικητικά λάθη? Εχει καποιος αποψη?

3
3 Εικόνα
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 11, 2021 1:43 pm

JohnnyPao έγραψε:
Δευ Ιαν 11, 2021 1:04 pm
Αν το σκεφτούμε λιγο πιο ήρεμα παντως τα οσα συμβαίνουν δεν θα έπρεπε να μας προκαλούν τόση εντύπωση. Εδω περσι ο Πεδουλακης (με Πιτινο παρεα) , για ανθρώπους με παραστάσεις μιλαω οχι για τους βοηθούς τους κανανε τόσα και τόσα λάθη, ο Βοβορας δεν θα έκανε? Και με διπλάσια μπατζετ μάλιστα.. Εδώ δώσαμε περσι 1,7 εκατ στον Φριντετ(!) , τόσα παίρνουν ο Σλουκας και ο Τζειμς, τα μισά παιρνει ο Παγκος.. Εδω δίναμε για 2 χρονια 800χιλ στον Παππα (1,6 εκατ συνολικά) , ο Γκριγκονις στη Ζαλγκιρις λιγότερα παιρνει... για τα 300 χιλ των Φοστερ και Ογκαστ θα πειραχτουμε? Ή για τα 500χιλ του ΣαντΡος που τον καναμε και ασο? Γιατί τα τελευταία χρόνια ποιος προπονητής έφερε με αντίστοιχο συμβόλαιο (500χιλ) εναν νορμάλ ασο? Ο Τσαβι που έχει φτιάξει ομαδαρα στη Ρωσία τον Λεκαβιτσιους ειχε επιλέξει.

Δεν μιλάω καν για τους Παβλοβιτς, Ραντουλιτσα και τα ρέστα...

Καλές και οικονομικές επιλογες παιχτων στην ομαδα μας τα τελευταία χρόνια έχουν γίνει ΕΛΆΧΙΣΤΕΣ!! Ο πεδουλας έφερε τη πρώτη του χρονιά τους Γκιστ, Λασμε και Μασιουλις οκ μάγκας (αλλα ας δούμε κι όλες τις λάθος) , τη 2η Ριβερς και Τζειμς και τη 3η τον Ραις. Ο Τσαβι να πουμε πως έφερε τον Ντενμον και τον Παπαπετρου.. ποιον αλλον? Ο Πιτινο φυσικα έφερε τον Ραουτινς δεν εχω παράπονο. Και ο Βοβορας ομως έφερε τον Νεντοβιτς μάγκες στο σχεδόν μισό συμβόλαιο του Παππα, τον οποίο (επιτέλους) τον έδιωξε καποιος, εκανε κι αυτος τα λάθη του βεβαια.

Και τα αποδυτήρια ειναι ο πρώτος που τα χανει μηπως? Γιατί δεν τα είχε χάσει ο Τσαβι στη 3η του χρονιά κι ήρθε μετά ο Ρικ να φέρει τα πάνω κάτω? Μήπως δεν τα έχασε ο Πεδουλακης τοσες και τοσες φορες? Μήπως δεν τα έχασε ο Πιτινο που τα χε κερδίσει 6 μήνες πριν? Το περσινό ξεφτυλικι που μας έκανε η τσσκα το ξεχνάμε? Με διπλάσιο μπατζετ και Πιτινο στο τιμόνι οχι τον βοηθό του!!

Εγω αυτα δεν καταλαβαίνω, πως γίνεται τόσα χρόνια να γίνονται τοσες πολλες λάθος επιλογες?? Τοσα χρονια να μην μπορούμε να δομήσουμε ένα πρότζεκτ και να το στηρίξουμε?? Με ελάχιστες εξαιρέσεις.

Το ερωτημα δεν ειναι λοιπον το γιατί παιζει ο ΣαντΡος στο 1 και δεν σκυλιαζουν οι παιχτες μας φετος, αλλά το τι συμβαίνει τόσα χρόνια στον σύλλογο! Φταίνε οι οπαδοί που ειναι ανθρωποφάγοι? Φταινε τα διοικητικά λάθη? Εχει καποιος αποψη?
σε γενικοτερες γραμμες δεν διαφωνω. αλλα τον φριντετ τον ειχε φερει ο προεδρος, το ιδιο και το συμβολαιο του Παππα. επισης ο αρτζι ειχε φερει ουκιτς και κρις ακομα. επισης ο ντενμον δεν επιασε στην ομαδα και του δωσαμε και 550 χιλ!!! τα ιδια πηρε και το εκτρωμα ο κενυ!

οι κακες επιλογες του αρτζι ηταν ο αρμστονγκ και ο κιτσεν που ηρθαν με 300 ο ενας και 180 ο αλλος. αλλες κακες επιλογες δεν ειχε αλλα το σημαντικοτερο ηταν οτι ακομα και τις κακες επιλογες τις διορθωσε γρηγορα!

για ρικ δεν μιλαω. εφερε ουαιλι-ραουτινς, δυο απο τις χειροτερες μεταγραφες μας. ο σαλε εφερε ολους τους σερβους με σημαντικοτερο το κουζμιτς-παβλοβιτς γιατι ο ραντουλιτσα ηταν καλη μεταγραφη, αλλο που δεν μας βγηκε.

και τελος ο τσαβι τα εκανε σαλατα που και κακους παικτες εφερε, αλλα και αυτους τους λιγους που μπορουσαν να πιασουν του ειχε με λαθος ρολους εντελως (ειδικα τον λεκα).

οσον αφορα την φετινη στελεχωση, κανεις ποτε δεν ειπε οτι θα φτιαχναμε ομαδαρα με τον μικροτερο μπατζετ που ειχαμε ποτε (λιγο μεγαλυτερο ηταν μονο αυτο του 2013 πρωτη χρονια αρτζι). το θεμα ειναι οτι η δομηση ηταν τοσο μα τοσο λαθος που σε ομαδα Γ τοπικο δεν θα εκαναν. μα ομαδα με μισο ασσο εφτιαξαν και αυτον τον βρηκαν νοεμβρη(μακ). μα πηραν τον ογκαστ ενω ξερουμε οτι το παλικαρι δεν μπορει? μα ουτε εναν δημιουργο σε καμια θεση του ροστερ? μα σουτερ περαν του νεντο(μας βγηκε καλυτερος στο σουτ απο οτι περιμεναμε) τιποτα?

γενικα ενα ροστερ που δεν εχει κανενα προτερημα σε επιθεση (ουτε σουτ, ουτε δημιουργια, ουτε ασσο, ουτε ποστ ουτε 1vs1 περα απο νεντο), που στην αμυνα οι μισοι δεν μπορουν καθολου (νεντο,ογκαστ, μποχωριδης) και που οι μισοι εχουν ελλειμα αθλητικοτητας.

ηταν τρελα τα λαθη και ηταν μακραν και ο χειροτερος σχεδιασμος ομαδας που εχω δει. οτι και να λεμε οτι δεν επρεπε να διωξουν βοβορα και οτι κακως κριθηκε τοσο ασχημα, ο σχεδιασμος ηταν ο χειροτερος που υπαρχει.

οσον αφορα διοικηση τα εχουμε πολλες φορες. παντα η πρωτη ειναι που θα φταιει! ποτε δεν ειχε ξεκαθαρο πλανο, ξεκαθαρο μπατζετ κλπ κλπ. μεσα σε λιγους μηνες αναιρουσε τον ιδιο της το εαυτο με το τι ηθελε να κανει με αποκορυφωμα τον διωγμο του κορμου του αρζτι με λασμε-μασιουλις για την περιφημη ελληνοποιηση, η οποια μετα την νικη με οσφπ εγινε παμε να παρουμε ευρωλιγκα!

0
Άβαταρ μέλους
SARAS1989

 a1greece
Reactions: 223
Δημοσιεύσεις: 699
Εγγραφή: Δευ Μάιος 25, 2020 4:23 am
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Saras, Nash
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 5

Δευ Ιαν 11, 2021 3:41 pm

Ο πεδουλακη είχε πολλές λάθος επιλογές ενδεικτικά πανκο, Άρμστρονγκ, μπανκς, κιτσεν, καρρυ(αναφέρομαι στην ανανέωση του συμβολαίου του), Νίκολς, Ράιτ, μπεντιλ και μπραουν. Δεν ήταν δικές του επιλογές σιγκλετον, ριβερς, Τζέιμς.
Από εκεί και πέρα το πιο σοβαρό θέμα είναι η νοοτροπία του σκεπτόμενου μπασκετ σε συνδυασμό με την έντονη παρεμβατικοτητα της διοίκησης στη στελέχωση του ροστερ.
Ενδεικτικά αντί να δωθει η ομάδα στον ιττουδη δόθηκε στο πεδουλακη, ανανέωση συμβολαίου καλαθη το καλοκαίρι του 2018, ελληνοποίηση από τα λιντλ το καλοκαίρι του 2014, Σέρβο ποίηση το επόμενο καλοκαίρι, δε δόθηκε στο πασκουαλ η δυνατότητα να χτίσει την ομάδα που ήθελε το καλοκαίρι του 2018, οι επαναπροσληψεις πεδουλακη το 2016 και 2019. Όλα αυτά είναι μερικά από τα λάθη που συνέβησαν τη τελευταία δεκαετία.
Για εμένα πέρα από την επίλυση του ιδιοκτησιακου χρειάζεται να επιστρέψει και η λογική. Εγώ δε μπορώ να καταλάβω πως μπασκετανθρωποι όπως ο δδ και ο αλβερτης δημιούργησαν το φετινό έκτρωμα. Μια ομάδα που δε μπορεί να κάνει τίποτα σωστά μέσα στο γήπεδο είτε παίζει με αντίπαλο τη τσσκα είτε με αντίπαλο το μεσολλογι. Το κυριότερο γιατί άργησαν τόσο πολύ να απομακρύνουν το Βόβορα και φτασαμε Γενάρη ενώ θα έπρεπε να φύγει από Οκτώβρη; Από εδώ και περα η ευθύνη είναι δικιά τους και θα κριθούν αυστηρά. Τα πρώτα δείγματα πάντως δεν είναι ενθαρρυντικά.

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1875
Δημοσιεύσεις: 5136
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιαν 11, 2021 4:00 pm

Έτσι είναι. Δεν υπήρξε τα τελευταία χρόνια μια συνέπεια και μια στήριξη σε έναν προπονητή και ένα πλάνο μαζί με την παρεμβατικότητα του προέδρου.
Οι φίλαθλοι βέβαια του Παναθηναϊκού είναι χειρότεροι στην γκρίνια και από εμάς του Ολυμπιακού και πιέζουν πολύ.
Το ζήτημα είναι υπάρχει πλάνο πλέον; Ο Φράνκι και ο Διαμαντίδηε ειναι αυτοί που είναι υπεύθυνοι για το πλάνο, είναι με όλο τον σεβασμό ως προς την αξία τους ως παίκτες οι κατάλληλοι να το υποστηρίξουν, να επιλέξουν προπονητή και παίκτες να σχεδιάσουν μια ομάδα που δεν θα είναι μιας χρήσης.
Για τον Όγκοστ φαντάζομαι υπήρχαν μεγαλύτερες προσδοκίες μετά από τις επιτυχημένες σε επίπεδο Eurocup χρονιές.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”