Απόλυση Πρίφτη-Διαμαντίδη!! Επιστροφή Πεδουλάκη

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 8:42 pm

Όλα τα έχουμε δει. Δεν ξέρω αν το χειρότερο είναι η απόλυση Πρίφτη- Διαμαντίδη ή η επαναπρόσληψη Πεδουλάκη που αυτή τη φορά δεν έχει ούτε κι εκείνο το επιχείρημα ότι έρχεται να βάλει πλάτη στον Παναθηναϊκό,,.
Ο Παναθηναϊκός είχε τον καλύτερο προπονητή που μπορούσε να είχε. Κι επειδή διάβασα για "μη Παναθηναϊκούς, που καλά τους κάθεται ο Πρίφτης¨θα σας πω ότι όταν λέγαμε να κάτσει ο Πρίφτης ξέραμε ότι αφενός οποιαδήποτε αλλαγή θα είναι για χειρότερο, αφετέρου κάποια στιγμή θα πρέπει να δωθεί δεύτερη ευκαιρία μπας και χτίσετε σε υπαρκτά θεμέλια.

Είχα πει πρόσφατα, ότι πια έχει γίνει κτήμα και των φίλων (σημαντικού μέρους τους, για ν' ακριβολογώ) του Παναθηναϊκού ότι με την πρώτη στραβή (βλ. ήττα από Ολυμπιακό) φεύγει ο προπονητής.

Σχετικά με τους παίκτες που έρχονται, φεύγουν, παραμένουν, ο Πρίφτης είχε τον "πρώτο και τελευταίο λόγο" όπως και όλοι οι προπονητές, επί Δ.Γ. Ελπίζω να έγινε κατανοητό αυτό, έστω απόψε. Γιατί ο άνθρωπος τα άκουσε όσο κανείς. Ψέματα, ο Πασκούαλ τα είχε ακούσει εξίσου. :roll:

Άβαταρ μέλους
A.CAB II

senior
Reactions: 322
Δημοσιεύσεις: 372
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2020 5:31 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: 3D
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 8:53 pm

Ήθελα να ξερα τι συμβαίνει στο μυαλό του Πέδουλα.
Από τη μία δείχνει να μην έχει εγωισμό και να επιστρέφει εκεί που τον έχουν διώξει 3 φορές. Τις 2 χωρίς λόγο. Και επειδή τυχαίνει να ξέρω και μερικά πράγματα (τυχαίο είναι δεν είμαι ούτε ινσάιντερ ούτε τίποτα) είναι άκρως περίεργο ότι επέστρεψε και 3η φορά μετά τα όσα έγιναν στη δεύτερη απόλυση.
Από την άλλη θέλει πολλαααά καρύδια να αναλάβεις τον Παναθηναικό σε μία ακόμα αποστολή αυτοκτονίας. Δηλαδή αυτή η άγνοια κινδύνου ξεπερνάει την έννοια του υπερήρωα.

Τον πιστεύω αφάνταστα ως τεχνικό διευθυντή κι ας μην έχει τέτοιου είδους εμπειρία. Αλλά τι σημασία έχει; Σε 2 μήνες πάλι απολυμένος θα είναι. Ξέρει που μπλέκει και με ποιόν έχει να κάνει. Με τον κόσμο διχασμένο, παγωμένο ή στα κάγγελα. Τους παίχτες μουδιασμένους. Τα οικονομικά χάλια. Και τον παρκαδόρο σε ρόλο θεού. Συνταγή πλήρους αποτυχίας.

Η επιστροφή Βόβορα θα είναι έπικ κίνηση τρολαρίσματος.
Και θα κάτσει ο Φράνκι ως γενικός αρχηγός στον κόουτς που ο ίδιος απέλυσε. Μια ωραία παρέα.

Η μοίρα μας τιμωρεί. Θέλατε Παυλοθανασηδες προέδρους; Ζοτς προπονητή; ΔΔ/Σάρας/Τσάρτσα/Φώτση/ Μπατίστ και σία ως παίχτες; 6 αστέρια; 13 τουλάχιστον χρόνια ηδονής (άλλη λέξη ήθελα να γ΄ραψω). Αυτό δεν είναι φυσιολογικό. Είναι ανωμαλία της φύσης και της κανονικότητας. Ε πάρτε τα λοιπόν ΑΛΛΑ το αντίτιμο θα είναι αυτό που ζούμε. Το σύμπαν πρέπει να ισορροπήσει πάλι.

3
3 Εικόνα
BillyPao

allstar
Reactions: 1429
Δημοσιεύσεις: 3546
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Απρ 12, 2022 8:54 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Απρ 12, 2022 8:42 pm
Όλα τα έχουμε δει. Δεν ξέρω αν το χειρότερο είναι η απόλυση Πρίφτη- Διαμαντίδη ή η επαναπρόσληψη Πεδουλάκη που αυτή τη φορά δεν έχει ούτε κι εκείνο το επιχείρημα ότι έρχεται να βάλει πλάτη στον Παναθηναϊκό,,.
Ο Παναθηναϊκός είχε τον καλύτερο προπονητή που μπορούσε να είχε. Κι επειδή διάβασα για "μη Παναθηναϊκούς, που καλά τους κάθεται ο Πρίφτης¨θα σας πω ότι όταν λέγαμε να κάτσει ο Πρίφτης ξέραμε ότι αφενός οποιαδήποτε αλλαγή θα είναι για χειρότερο, αφετέρου κάποια στιγμή θα πρέπει να δωθεί δεύτερη ευκαιρία μπας και χτίσετε σε υπαρκτά θεμέλια.

Είχα πει πρόσφατα, ότι πια έχει γίνει κτήμα και των φίλων (σημαντικού μέρους τους, για ν' ακριβολογώ) του Παναθηναϊκού ότι με την πρώτη στραβή (βλ. ήττα από Ολυμπιακό) φεύγει ο προπονητής.

Σχετικά με τους παίκτες που έρχονται, φεύγουν, παραμένουν, ο Πρίφτης είχε τον "πρώτο και τελευταίο λόγο" όπως και όλοι οι προπονητές, επί Δ.Γ. Ελπίζω να έγινε κατανοητό αυτό, έστω απόψε. Γιατί ο άνθρωπος τα άκουσε όσο κανείς. Ψέματα, ο Πασκούαλ τα είχε ακούσει εξίσου. :roll:
Όσο είναι πρόεδρος ο αχαρακτήριστος, η ομάδα δεν πρόκειται ποτέ να ανακάμψει, τόσο απλά. Ελπίζω να το κατάλαβαν και οι τελευταίοι πιστοί οπαδοί του (για να μη τους χαρακτηρίσω αλλιώς). Εγώ έχω απαυδήσει, είμαι στο όριο να μην ασχοληθώ ξανά με την ομάδα.

1
1 Εικόνα
vforvendetta85
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 8:55 pm

shaq7 έγραψε:
Τρί Απρ 12, 2022 8:34 pm
vforvendetta85 έγραψε:
Τρί Απρ 12, 2022 8:17 pm


O Βόβορας θα είναι. Και επίσης, σε thread του Παναθηναϊκού, καλό είναι να αποφεύγονται παράγραφοι σαν την τελευταία σου και στο λέω εντελώς φιλικά, χωρίς καμία διάθεση όξυνσης, φιλονικίας ή αντιπαράθεσης. Οι μη Παναθηναικοι ακόμα και τώρα, τον μήνα Απρίλη, δεν έχετε καταλάβει ότι το πρόβλημα που (όσοι) είχαμε με τον Πρίφτη δεν ήταν οι (μη) επιτυχίες κι είναι λογικό.

Κλείνοντας, οι σκεπτόμενοι Παναθηναικοι (ναι, θα βάλω και το εαυτό μου μέσα) καταλάβαμε χθες πολύ περισσότερα από την ήττα και την εμφάνιση. Όταν βλέπεις σε αγώνα euroleague, με καλές ομάδες, 3-5k κόσμο και ξαφνικά με Ολυμπιακό 12-13, είναι πρόβλημα.
Για να δειξω οτι θα ρθει χειροτερος προπονητης το εγραψα,εκτος και αν θεωρεις ακομα και ο βοβορας να ναι αυτος οτι θα ναι καλυτερος..Τεσπα καταλαβαινω οτι τα νευρα των παναθηναικων σημερα θα ειναι τεντωμενα,λογικο κιολας το να το βλεπουν και διαφορετικα.. :peace:
Προπονητής Παπαθεοδωρου δεν υπάρχει, όπου πήγε δεν άφησε κάτι και όταν έφυγε παρέδωσε καμένη γη.

Να γράψω τώρα και τα υπόλοιπα, γιατί στην Μαδρίτη γίνεται ματσάρα και δεν τα προλαβαίνω όλα :bblove:

Ο Πριφτης για τον συγκεκριμένο Παναθηναϊκό δεν έκανε κι ας λέμε στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό. Δεν είχε τους παίκτες για να παίξει το παιχνίδι που ήθελε κι ούτε ήθελε να αλλάξει τον τρόπο παιχνιδιού του. Ίσως κάποια άλλη χρονιά με διαφορετικό ροστερ να έκανε παπάδες, αλλά με αν δεν χτίζονται ομάδες ούτε κερδίζονται τίτλοι.

Άρα η επιθυμία μου πχ να φύγει ο Πριφτης είναι γιατί την δεδομένη στιγμή θεωρώ πως θα κάνει καλό στην ομάδα μου. Το να έρθει ένας κατώτερος του (σε επίπεδο δουλειάς, παραστάσεων κλπ) εννοείται πως δεν θα με κάνει χαρούμενο, αλλά δεν θα πω κοίτα λαλακια, κακώς έφυγε ο Πριφτης γιατί ήρθε ο χ, ψ. Ελπίζω να καταλάβει εις τι εννοώ.

agnwstos_nikos

 sophomore
Reactions: 41
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2022 8:37 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 8:57 pm

Όπως και να το κάνουμε όμως, η μόνη λύση σωτηρίας του μπασκετικού Παναθηναϊκού από την ακόμα μεγαλύτερη πτώση ειναι επαναδραστηριοποίηση του DPG. Και αυτό φάνηκε και από την φετινή πορεία όλεθρος της ομάδας.
Ωραία λοιπόν, σας διαβάζω και σας ακούω όλους, να φύγει από την ομάδα προχτές, υπάρχεί όντως ουρά με υποψήφιους προέδρους που ετοιμάζονται με την πρώτη ευκαιρία αποχώρησης να αναλάβουν την ομάδα και να πετάξουν ένα πακτωλό χρήματα? Εμένα το όλο σκηνικό μου θυμίζει μπάλα, άντε να φύγει η οικογένεια και τελικά καταλήξαμε να χαροπαλεύουμε 4-5οι.
Εκτός βέβαια αν αποκτήσατε τη ρομαντική διάθεση "μας ντροπιάζει αυτός ο τύπος και ας γυρίσουμε να παίζουμε στον τάφο του Ινδού με τον Μπράιαν Πλακουράκη και τον Σκροπολίθα, τουλάχιστον θα έχουμε αξιοπρέπεια". Τότε πάω πάσο.

Έχει συνοχή και σοβαρότητα στις αποφάσεις του ο Δ. Γιαννακόπουλος - Όχι
Έχει αντοχές και υπομονή με τους προπονητές - Όχι
Έχει κάποιο πλάνο στελέχωσης της ομάδας (ειρωνεία να κατηγορεί για αυτό το λόγο άλλους) - Φυσικά και όχι
Κάνει χουλιγκανισμούς, ακρότητες και δεν δείχνει σεβασμό σε πρόσωπα - Αβέρτα
Θα βάλει βαθιά την τσέπη όπως οι συγχωρεμένοι αδερφοί - Όχι
Θα φέρει ποτέ το 7ο - Ούτε καν

Όμως είναι ο μόνος άνθρωπος τη δεδομένη χρονική στιγμή που έχει την οικονομική (και όχι μόνο) ευχέρεια να δώσει στην ομάδα μία αγωνιστική αξιοπρέπεια (από το Καλοκαίρι εννοώ). Σε τελική, κάθε χρόνο στους 8 σε είχε, και 2 χρονιές δεν μπήκε 4αδα γιατί έπεσε στο μετέπειτα νικητή.
Αλλά ξέρω, ίσως ο Τσάκας να φέρει κανά Άραβα ιδιοκτήτη για την ομάδα.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 9:03 pm

Θετικο νεο: Αρτζι τεχνικος διευθυντής. Ο μοναδικος ανθρωπος που απο το 2012 εχει φτιαξει ομαδα. Ολοι οι αλλοι ηταν απαραδεκτοι! Αρκει φυσικα να μεινει το καλοκαιρι να φτιαξει την ομαδα.

Αρνητικα νεα: Ολα τα υπολοιπα! Δεν γινεται καθε λιγο και λιγακι να αναστατωνεις τα παντα και να τα διαλυεις, ακομα και αν ειναι οτι χειροτερο εχει παρουσιασει η ομαδα εβερ, οπως αυτο το εκτρωμα του Πριφτη φετος.

Ο ΔΔ δεν ειναι για αυτον τον ρολο παντως και ηταν λογικο να αποτυχει κατ εμέ. Ο ανθρωπος φαινοταν απο περσυ οτι αγχωνεται πολυ και οτι γενοκοτερα δεν γουσταρε και τρελα την φαση, σαν κατι να τον προβλημάτιζε πολυ εντονα! Διαφωνω με την αποπομπη του, επρεπε να ειναι σε αλλο ρολο.

Τωρα για τον Πριφτη, ειπαμε ουτε ενα θετικο, αλλα αφου δεν τον εδιωξες στην 30αρα στο σεφ, τοτε αστον εκει να τελειωνουμε.

Να πω την αλήθεια ειχε πολυ στηριξη ο Πριφτης σε σχεση με ολους τους αλλους προπονητες μας, οι οποιοι ειχαν και πολυ καλυτερη παρουσια. Λαθος που εγινε τωρα ομως η απόλυση του.

Ακούγεται Βοβορας και Μανωλοπουλος. Παιδια του αρτζι και τα δυο και φυσικά πολυ χειροτεροι προπονητες απο Πριφτη. Εννοείται δεν τους θελω. Χιλιες φορες φορες ομως να ερθει ο βοβορινιο παρα ο Παπαθεωδορου!

Προσωπικα αν φέρουν Παπαθεοδώρου δεν θα ξαναδω την ομαδα οσο θα ειναι αυτος. Εχω μακράν την χειρότερη γνωμη για τον συγκεκριμενο.

Ευκαιρια να φερουμε Σφαιροπουλο με βοηθο Βοβορα! Συν Πεδουλακη τεχνικο διευθυντή, θα εχουμε μια τεραστια βαση να χτίσουμε κατι καλο, αν και απαιτεί υπομονή που ξερουμε οτι δεν υπαρχει αυτή η λεξη στο λεξιλογιο μας.

Οσον αφορα τον ΔΓ δεν γραφω κατι, ανουσιο θα ναι ετσι και αλλιως τι να λεει;

2
2 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
manj13

allstar
Reactions: 737
Δημοσιεύσεις: 3272
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2013 8:59 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: MJ,Bodiroga,Διαμαντιδης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 3

Τρί Απρ 12, 2022 9:10 pm

Εγω το αντιμετωπιζω ψυχραιμα και παλι.....Ο Παναθηναικος εχει ροστερ επιπεδου ΑΡΤΖΙ....Αν υπαρχει καποιος που να εχει υπομονη κι επιμονη να πεσει στα σκ@τα για να βγαλει κατι αξιας απ αυτα εξω και η ομαδα να παιξει 100% ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ...αυτος ειναι ο Αρτζι και το χει αποδειξει....Το ΣΙΓΟΥΡΟ ειναι οτι δεν θα κανει ΠΟΤΕ δηλωση για τον ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ οτι ''σκοπος ηταν να μεναμε κοντα στο σκορ'' ακομη κι αν παιζει με εξι Μποχωριδηδες κι εξι Καββαδαδες στο ροστερ.....Ο Μητσαρας πραγματικα ισως να καταλαβε οτι ΔΕΝ μπορει ν αντεξει η κλαση του ΤΟΣΗ ΑΜΠΑΛΟΣΥΝΗ....Και επραξε ΠΡΙΝ ΠΑΘΕΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ αυτο που επραττε παντα: ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ.....Τα ΤΡΙΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ καποτε ηταν το συμβολαιο του Σαρας...Τωρα ειναι το 1/3 του μπατζετ....Και θα το πληρωσει ΞΑΝΑ αυτος που πληρωνε και πληρωνει ΑΚΟΜΗ..... διαφορετικα κανεις μαγκας Παναθηναικαρας δεν θα πληρωσει και η ομαδα θα πεσει κατηγορια...απλα και ομορφα....Γιατι ''το ονομα και το μαγαζι γωνια'' στον συγχρονο αθλητισμο ΔΕΝ πληρωνει λογαριασμους....ΜΟΝΕΥ ΤALKS AND BULLSHIT WALKS.....Στο δια ταυτα...περιμενω να δω μια ομαδα Πεδουλακη με ατσαλινη αμυνα για οποιον μπορει να την παιξει κι οποιος δεν μπορει θα παιρνει την αγουσα.....Οποιος μπαινει στην ρακετα θα φτυνει αιμα και αμμο...Και ελπιζω ο Αλβερτης -που εχει κατ ιδιαν αποψη απ τα παλια αποδυτηρια- να ενημερωσει καποιους που δεν το ξερουν , οτι ο Αργυρης την εχει στ αληθεια μεγαλη για οποιον ΞΑΝΑκανει γελακια και χαβαλε στον παγκο με την διαφορα στους 10 ποντους....

2
2 Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manj13 την Τρί Απρ 12, 2022 9:22 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I own the guy guarding me.”...Μichael Jordan....The G.O.A.T.
Άβαταρ μέλους
SteveNashidis

Captain
Reactions: 2391
Δημοσιεύσεις: 7030
Εγγραφή: Δευ Σεπ 20, 2010 11:36 pm
Τοποθεσία: Arizona
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Steve Nash, Devin Booker
Αγαπημένη ομάδα: Phoenix-Suns
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 9:16 pm



0
🏀Steve Nash. 2× NBA ΜVP (2005, 2006)🏀SSOL- Seven Second or Less Len
Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Crash95

 a1greece
Reactions: 228
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2016 1:56 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: LynnGreer,Printezis,Scola
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Πάνθηρες Καβάλας,Ολυμπιακός,ΣικάγοΜπουλς
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 9:54 pm

Ο Πεδουλάκης σαν προπονητής είναι πολύ καλός για μικρά μπάτζετ, για να διαβάζει τον αντίπαλο , να φέρνει πειθαρχία στους παίκτες, όλοι να παλεύουν κτλ κτλ. Αλλά τώρα δεν θα έχει το ρόλο του προπονητή αλλά κάτι άλλο. Έχει ο Πεδουλάκης τις διασυνδέσεις στην Ευρώπη και τις επαφές με μάνατζερς για να φέρει ότι καλύτερο μπορεί σε παίκτες? Έχει μελετήσει τόσο τις ξένες λίγκες κτλ κτλ?

Μπορεί ναναι καλός και να ξέρει την Α1, νέους Έλληνες παίκτες, και κάποια πιθανά λαβράκια ξένων από Α1, αλλά πέρα από μία παταγώδη αποτυχία στην Ούνιξ κάποτε δεν ανοίχτηκε ποτέ στο ευρωπαϊκό μπάσκετ. Πως θα έχει αυτό το κομβικό ρόλο τώρα σε ομάδα Ευρωλίγκας? Εκτός αν πάει ο ΠΑΟ σε πλήρη ελληνοποίηση που λένε, και απλά πάρει κάποιους λίγους έμπειρους ξένους που τους ξέρουμε όλοι από Ευρωλίγκα και Γιούροκαπ. Πάντως για μένα ο Πεδουλάκης δεν είναι σίγουρη λύση για τη θέση αυτή, είναι πρωτάρης στη θέση αυτή άρα και στοίχημα.

1
1 Εικόνα
Εκτός απ'τον Crash Bandicoot που αγαπώ όπως καταλάβατε, λατρεύω και το μπασκετ!!!Αγαπημένες ομάδες ΕΚ Καβάλας, Ολυμπιακός, Σικάγο Μπουλς, Εθνική Ελλάδος και Εθνική Αργεντινής (μεγάλη καψούρα με τους γκαούτσος, Vamo Vamo Argentina, Vamo Vamo a ganar)!!!
BillyPao

allstar
Reactions: 1429
Δημοσιεύσεις: 3546
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Απρ 12, 2022 10:01 pm

Μια επιγραμματική τοποθέτηση για τις επικείμενες αλλαγές στην ομάδα, και σταματάω εδώ.

Θετικά
- Επιστρέφει ο Πεδουλάκης ως τεχνικός διευθυντής. Ως προπονητή δεν τον εκτιμώ ιδιαίτερα, αλλά ξέρει να επιλέγει παίκτες.
- Φαίνεται πως επιστρέφει ο Βόβορας ως προπονητής. Δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά τον προτιμώ σε σχέση με τον Παπαθεοδώρου.
- Αποχωρεί ο Παππάς. Δεν έδειξε ιδιαίτερο έργο, σωστή απόφαση.
- Ο Αλβέρτης ίσως να μην αποχωρήσει, απλά θα αλλάξει πόστο.

Αρνητικά
- Αποχωρεί ο Πρίφτης. Θα μπορούσε να μείνει μέχρι το τέλος της σεζόν, καθώς δύσκολα θα άλλαζε κάτι.
- Αποχωρεί ο Διαμαντίδης. Λογικά δε θα θελήσει (και δικαιολογημένα) να εμπλακεί ξανά με την ομάδα.
- Δημιουργείται και πάλι αναταραχή στην ομάδα, που θεωρώ ότι μάλλον κακό θα της κάνει.

Αυτές είναι οι σκέψεις που μου έρχονται στο μυαλό μέχρι τώρα. Σημασία έχει να υπάρξει ένα σταθερό πλάνο, με εφαρμογή από το καλοκαίρι, που θα επιτρέψει στην ομάδα να πορευτεί με μεγαλύτερη ηρεμία και αισιοδοξία. Πρέπει να υπάρξει επιτέλους υπομονή και να μη γίνονται συνεχείς αλλαγές, αν και το βλέπω πολύ δύσκολο. Το επόμενο διάστημα θα έχει ενδιαφέρον, νομίζω ότι έχουμε ακόμα πολλά να δούμε.

0
Άβαταρ μέλους
Crash95

 a1greece
Reactions: 228
Δημοσιεύσεις: 727
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2016 1:56 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: LynnGreer,Printezis,Scola
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Αγαπημένη ομάδα: Πάνθηρες Καβάλας,Ολυμπιακός,ΣικάγοΜπουλς
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 10:04 pm

Πογκρόμ από ΔΓ, και Αργύρης-Ρόκι σύμφωνα με τον Βασίλη Σκουντή

https://www.sport24.gr/opinions/vasilis ... 1649800069

0
Εκτός απ'τον Crash Bandicoot που αγαπώ όπως καταλάβατε, λατρεύω και το μπασκετ!!!Αγαπημένες ομάδες ΕΚ Καβάλας, Ολυμπιακός, Σικάγο Μπουλς, Εθνική Ελλάδος και Εθνική Αργεντινής (μεγάλη καψούρα με τους γκαούτσος, Vamo Vamo Argentina, Vamo Vamo a ganar)!!!
thory

 euroleague
Reactions: 655
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: Τετ Οκτ 17, 2012 4:33 pm
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 2

Τρί Απρ 12, 2022 10:14 pm

Α ρε ΤΕΡΑΣΤΙΕ ΔΔ που πηγες και εμπλεξες?

Δεν θελω να σχολιασω κάτι αλλο προς το παρων

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1658
Δημοσιεύσεις: 4159
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Τρί Απρ 12, 2022 10:54 pm

πολυ καλη κινηση του ταραντουλα που αν το ειχε κανει εδω και καιρο ισως να μην ειχε χαθει το κυπελλο
μοιρασε την ευθυνη σε αυτους που επρεπε,επειδη καποιος απετυχε δεν σημαινει οτι εγινε εχθρος μας η δεν τον αγαπαμε,αυτο παει στον διαμαντιδη
για φετος δεν με ενδιαφερει ποιος θα ειναι προπονητης αφου η ομαδα ειναι μπαχαλο και ακομα και εμενα να βαλουν να κανω τον προπονητη δεν μπορω να τα παω χειροτερα απτον πριφτη
για του χρονου θεωρω αυτονοητο οτι δεν θα εχουμε για προπονητη βοβορα η πιστο στρατιωτη
ας του δωσει οτι ρολους θελει στην ομαδα ο ταραντουλας αρκει να μην τους βαλει προπονητες

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11018
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Απρ 12, 2022 11:08 pm

Σε πολλά από αυτά που λέει ο κύριος Δημήτρης δεν έχει άδικο.

Αν όντως η ομάδα μπήκε μέσα 3εκ, ο Τριαντόπουλος είναι φορ δε μπαζ, πράγμα που δε με εκπλήσσει. Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι τον πιστεύω το ΔΓ, γενικά από αυτόν δεν πιστεύω τίποτε, πριν λίγους μήνες μας έλεγε για funds και Νιγηριανούς πρίγκηπες, ενώ και καλά το deal με το Λάτση δεν έγινε επειδή... δε δέχονταν να είναι η ομάδα χωρίς το ΔΓ επικεφαλής :D . Αλλά ΑΝ ισχύει το περί 3εκ, ο Τριαντόπουλος είναι πιο ανίκανος κι απ' όσο φαίνεται, δηλαδή πάααρα πολύ. Καλά η δήλωση μετάνοιας του Θέρτι μου θυμίζει κάτι συνεντεύξεις Τύπου σε κομουνιστικά καθεστώτα, όπου αναγκάζονται κάτι διανοούμενοι και καλλιτέχνες μετά από 38 μέρες βασανιστηρίων να βγαίνουν σε συνεντεύξεις Τύπου και να λένε "Ε ναι, είμαι ένα σκουλήκι. Ένα ηλίθιο σκουλήκι. Πιο σιχαμερό κι από τη μίξα μου". Έλεος.

Το "αδειασμα" σε ανθρώπους-σημαίες , όσο κακά κι αν έκαναν τη δουλειά τους, είναι ΑΘΛΙΟ. Κανένα τακτ, πλήρης αχαριστία, από έναν άνθρωπο που είναι δέκα φορές πιο αποτυχημένος από όσο αυτοί. Ξεκάθαρο κόμπλεξ, επειδή αυτούς δε θα τους βρίσει κανείς, ενώ αυτός τα άκουσε. Και τα άκουσε και πάαααρα πολ΄αργά, μερικοί παίζαμε φάπες στο ΟΑΚΑ όταν λέγαμε ότι ο άνθρωπος αυτός δεν κάνει από την εποχή που ηχογραφούσε τον Ομπράντοβιτς, έβγαζε το θεί του στη σέντρα "επειδή τον έκλεψε" και κυνηγούσε διαιτητές με κηροπήγια ή τους απειλούσε "θα έρθω με άλλους σπίτι σου το βράδυ" κι έμενε ατιμώρητος. Κατάρα για το σύλλογο.

Πέραν όλων αυτών, η εικόνα της ομάδας φέτος ήταν άθλια. Ακόμη και για ομάδα των 5εκ ήταν κακές οι επιλογές, κακή η εξέλιξη των νέων παικτών, κακή η νοοτροπία, κακά τα αποτελέσματα. Μου αρέσει η επιλογή του Αργύρη, δε μου αρέσει από δική του πλευρά. Δεν ξέρει πώς θα καταλήξει αυτό; Ξέρει. Είναι τόσο Παναθηναϊκάρας που δεν μπορούσε να πει όχι; Χρειάζεται τα λεφτά; Νιώθει την ανάγκη να καλύπτει το ΔΓ παρά τα όσα έγιναν στη δεύτερη απόλυση που μπορεί να είχαν φτάσει στο έγκλημα; Δεν ξέρω πώς το σκέφτεται. Ικανότητες έχει, ειδικά γι αυτή τη θέση θα είναι μανούλα ΑΝ τον αφήσουν να δουλέψει, πράγμα που είναι σχεδόν αδύνατον και ΤΟ ΞΕΡΕΙ.

Ο ΔΓ είναι άρρωστος. Νομίζει ότι αν πάρει το πρωτάθλημα κάτι έγινε. ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ. Δε μας νοιάζει, ελάχιστους ενδιαφέρει. Μας ενδιαφέρει να δούμε μια προοπτική, κάτι που να μας χαροποιεί, κάτι που να βγάζει νόημα. Αυτός δε βγάζει νόημα, ούτε τα κιλοτάκια, ούτε ο Νέστορας, ούτε τα πούλμαν, ούτε τα "Μπέρτι γκόου χόουμ", ούτε τα ηχητικά του Πρίντεζη. Αυτά χαροποιούν μόνο κάτι αρρώστους σαν κι αυτόν. Η ομάδα δε θα πουληθεί ποτέ σε κανέναν, είναι ο τρόπος του να ικανοποιεί το εγώ του και πιο πολύ τον πείραξε που τον έβριζε όλο το γήπεδο προχτές. Δεν το αντέχει ο οργανισμός του, μάλλον δεν αντέχει να είναι στο απυρόβλητο ο ΔΓ κι ο Φράνκι ή να αποθεώνει ο κόσμος σε όλο το ματς τον Παύλο και το Θανάση κι αυτόν να τον βρίζουν. Κακή επιλογή χρονικής στιγμής για απομάκρυνση ... των πάντων , αυτά γίνονται το καλοκαίρι, όχι... σαν ηλεκτροσόκ. Αν ήμουν παίκτης θα είχα ξενερώσει πάρα πολύ.

Αααααν τυχόν πάρουμε πρωτάθημα με μπρεικ (πάνχλωμο, αλλά με τον Άρτζι ποτέ δεν ξέρεις, με δυο Κάρι κι ένα Γκουίν πώς τον έλεγαν αυτόν έχει ξανακάνει παπάδες από το πουθενά), το κρέντιτ θα πάει στον Αργύρη , τους παίκτες κι όποιον ήρωα είναι στον πάγκο.

Αν στον πάγκο είναι ο Παπαθεοδώρου θα είναι ο τελευταίος πάτος αυτής της ομάδας. Το τελειωτικό χτύπημα σε ό,τι έφτιαξε ο Παύλος. Οι γλύφτες και οι κόλακες να παίρνουν αξιώματα γύρω από το Νέρωνα. Ας βάλει και το Νέστορα εκπρόσωπο την ΚΑΕ και το Λοπίνι υπεύθυνο Τύπου και τον Παναγιώτη Κολλημένο υπεύθυνο μαρκετινγλ ("όξωωωωω, όξω ρεεεε). Ο άνθρωπος τα έχει χαμένα, εξαγοράζει τα μέσα και φόλλουερς με γκιβαγουέγια και νομίζει ότι όλη η κοινωνία είναι έτσι, ότι προσκυνάει μέτριους τύπους που γεννήθηκαν πλούσιοι και καταστρέφουν ό,τι πιάνουν ή απευθύνονται σε 14χρονα καπνίζοντας σε νοσοκομεία κι οδηγώντας με 200χλμ με το παιδί του χωρίς ζώνη ασφαλείας.. Ε δεν είναι. Αυτό είναι το κοινό του, που είναι κλάσμα της κοινωνίας. Ακόμη κι αυτή η εκφυλισμένη κοινωνία που ζούμε είναι πολύ υψηλότερου επιπέδου από αυτό το ενεργούμενο.

Όπως έλεγε κι ένας φίλος "το πρόβλημα δεν είναι ότι ο κολλητός του προέδρου είναι ο Νέστορας. Το πρόβλημα είναι ότι ο κολλητός του Νέστορα έγινε πρόεδρος του Παναθηναϊκού". Και δε θα φύγει και ποτέ.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1658
Δημοσιεύσεις: 4159
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Τρί Απρ 12, 2022 11:23 pm

Ο Τάκης Τριαντόπουλος εξήγησε τους λόγους της παραίτησής του από τον Παναθηναϊκό. Θα παραμείνει μέχρι τις 30 Ιουνίου στη θέση του για να μη δημιουργηθούν προβλήματα στη λειτουργία της ομάδας.

Με δήλωσή του ο πρόεδρος της ΚΑΕ Παναθηναϊκός, Τάκης Τριαντόπουλος, ανακοίνωσε την παραίτησή του, εξηγώντας πως οι οικονομικές εκτιμήσεις για ισοσκελισμένο προϋπολογισμό έπεσαν έξω, με τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο να βάζει 3 εκατομμύρια ευρώ.
Αναλυτικά η επίσημη δήλωσή του:

«Μετά την απόφαση του κυρίου Δημήτρη Γιαννακόπουλου το καλοκαίρι του 2020 να αποσυρθεί από τον Παναθηναϊκό και μετά την αποχώρηση του κυρίου Μάνου Παπαδόπουλου, έχοντας προσωπικά θητεύσει για πάνω από μια δεκαετία σε διοικητικές θέσεις του Ομίλου Γιαννακόπουλου, μου ζητήθηκε να αναλάβω την Προεδρία της ομάδας και την ευθύνη κατάρτισης ισοσκελισμένου προϋπολογισμού, το οποίο και αποδέχθηκα.

Την σεζόν (2020-2021) ο στόχος επετεύχθη παρόλη τη δύσκολη κατάσταση που επικράτησε παγκοσμίως. Σε αυτό συνέβαλε και η αξιοποίηση των κρατικών ενισχύσεων λόγω πανδημίας, συμπεριλαμβανόμενης και της είσπραξης προκαταβολών από την επόμενη χρήση (πχ τηλεοπτικά δικαιώματα ΕΡΤ).

Το καλοκαίρι του 2021 μου ζητήθηκε να καταρτίσω τον αρχικό προϋπολογισμό και της σεζόν 2021-2022. Οι προβλέψεις κινήθηκαν στην λογική εξεύρεσης όσο δυνατόν περισσότερων πόρων για το χτίσιμο της ομάδας και στηρίχθηκαν στις αναφορές των ειδικών για σταδιακή ύφεση της πανδημίας και επιστροφή στην κανονικότητα. Τα πράγματα, όμως, εξελίχθηκαν διαφορετικά. Στην κατάρτιση του προϋπολογισμού τα έσοδα στηρίχθηκαν σε τρεις κομβικούς άξονες:

α) Επιδότηση αθλητισμού από τη φορολογία του στοιχήματος. Μετά την ψήφιση του νόμου και την έκδοση της σχετικής ΚΥΑ θεώρησα δεδομένα τα έσοδα από τις αναμενόμενες επιδοτήσεις μέσω του στοιχήματος από το Υφυπουργείο Αθλητισμού. Για την πρόβλεψη βασίστηκα στη σχετική υπουργική απόφαση και στο μοντέλο υπολογισμού που υπήρχε σε αυτή, αλλά μόλις πρόσφατα ενημερωθήκαμε ότι ουσιαστικά δεν γνωρίζουμε πότε και αν θα λάβουμε αυτά τα χρήματα, γεγονός το οποίο επιδείνωσε περαιτέρω την εκτέλεση του εγκεκριμένου προϋπολογισμού για την τρέχουσα χρήση. Θα πρέπει να σημειώσω ότι αυτό είναι μια τεράστια αδικία για το μπάσκετ και τον Παναθηναϊκό, καθώς το ποδόσφαιρο χρηματοδοτήθηκε στο 100% του προβλεπόμενου ποσού, όπως και ο Ερασιτεχνικός Αθλητισμός, ενώ το μπάσκετ αρκέστηκε σε μια προκαταβολή των 250.000 ευρώ. Μικρά ερασιτεχνικά σωματεία έχουν εισπράξει περισσότερα χρήματα από τις ομάδες που παίζουν στην Ευρωλίγκα!

β) Χορηγίες. Τέθηκε ένας συγκεκριμένος οικονομικός στόχος για τις χορηγίες, ο οποίος δεν επιτεύχθηκε. Οι συνέπειες της πανδημίας και ο φόβος δεύτερης χρονιάς χωρίς κόσμο στα γήπεδα, προφανώς επηρέασαν και τους χορηγούς.

γ) Εισιτήρια. Πιστέψαμε πως αφενός λόγω ύφεσης της πανδημίας και επιστροφής στην κανονικότητα, αφετέρου λόγω των κλειστών γηπέδων της προηγούμενης σεζόν, η συσπείρωση του κόσμου θα ήταν μεγαλύτερη και θα αποτυπωνόταν στην πώληση των εισιτηρίων διαρκείας. Προφανώς, οι δυσμενείς οικονομικές συνθήκες, η αναζωπύρωση της πανδημίας και η ανασφάλεια για το μέλλον οδήγησαν στο να μην επιτευχθεί ο στόχος. Το ίδιο συνέβη και με τα εισιτήρια αγώνων, καθώς οι πωλήσεις επηρεάστηκαν από την αναζωπύρωση της πανδημίας που είχε και ως συνέπεια να κλείσουν τα γήπεδα πάλι για κάποιο χρονικό διάστημα.

Όλα τα παραπάνω είχαν σαν αποτέλεσμα να μην επιτευχθεί ο στόχος του προϋπολογισμού και συνακόλουθα να κληθεί ο κύριος Δημήτρης Γιαννακόπουλος να καλύψει ένα ποσό της τάξεως των 3.000.000 ευρώ, χωρίς δυστυχώς να πιάσουν τόπο.

Η κατάσταση δεν δύναται πλέον να διορθωθεί από τον υπάρχοντα προϋπολογισμό, αφού, όπως όλοι γνωρίζουν, τα μεγάλα έξοδα του Συλλόγου είναι ανελαστικά (συμβόλαια παικτών) και φυσικά θα τιμηθούν όπως πάντα.

Αναλαμβάνοντας το μερίδιο της ευθύνης που μου αναλογεί στην αστοχία των προβλέψεων του εγκεκριμένου προϋπολογισμού, για τους λόγους που ανέφερα ανωτέρω, θα ήθελα να σας ενημερώσω πως έχω υποβάλει την παραίτηση μου στον κύριο Δημήτρη Γιαννακόπουλο από την ΚΑΕ Παναθηναϊκός και εν γένει από τον όμιλο DPG, η οποία και έχει γίνει αποδεκτή.

Κλείνοντας, θα ήθελα να απολογηθώ προσωπικά στον κύριο Δημήτρη Γιαννακόπουλο για την οικονομική επιβάρυνση που θα υποστεί και να ευχηθώ καλή συνέχεια και ό,τι καλύτερο τόσο στον Παναθηναϊκό όσο και στον όμιλο συνολικά».

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”