Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός, 2ος τελικός Basket League 2021-22

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 10:23 pm

tarp7 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:13 pm
yorgos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:00 pm


Διαφωνούμε στο σβηστά. Ο Ολυμπιακός στο 1ο ματς ήταν κάκιστος επί 3 δεκάλεπτα και δεν ήταν επειδή λυπήθηκα τον Παναθηναικο. Ειδικά στο σύστημα εξελακι (αλλά και γενικώς) ο καθε παίκτης μπαίνει μέσα με σκοπό να διεκδικήσει ο,τι καλύτερο μπορεί από χρονο συμμετοχης , κανεις δε χάνει αιφνιδιασμους συνεχόμενα η κάνει 4 βήματα για να κάνει συντήρηση. Συνολικά η εικόνα του Ολυμπιακού στο 1ο ματς ήταν πολύ κακή, δεν ήταν ομάδα που πήρε το ματς κι έκανε συντήρηση ήταν ομάδα που έπαιξε ένα δεκάλεπτο και μετά δε βλεπόταν. Απλά παίζει απέναντι σε ομάδα που δεν είναι ομάδα και δε γίνεται να γίνει και ομάδα, η δόμηση του Παναθηναικου είναι για χρυσό βατόμουρο, παρότι ατομικά έχει παίκτες που στέκονται σε πολλά ροστερ Ευρωλιγκας, όλοι μαζί είναι τούρτα με φράουλα, φυστικοβουτυρο, σουπιά και συκώτι μαζί, δεν τρώγεται αυτό.
Αν εξαιρέσεις τους 2 παπ, οκάρο και νέντο , οι υπόλοιποι δύσκολα στέκονται σε ομάδες από το 12 και πάνω
Φίλε ο Σαντ Ροος έχει σταθεί στην ΤΣΣΚΑ, ο Έβανς είχε ρόλο στην Ευρωλίγκα, ο Μεικον πιστεύω βρίσκει συμβόλαιο. Το θέμα δεν είναι η ποιότητα, είναι ότι βάζεις το Σαντ Ροος στον άσο γιατί δεν έχεις, βαφτίσμζεις το Μπέικον κόμπο και τον βάζεις να παίζει άμυνα δίπλα στο Νεντοβιτς, δεν έχεις παίκτη να σου ταΐζει έστω αυτόν τον Εβανς, ο καημένος ο Οκαρο σε άλλη ομάδα θα έκανε καλή χρονιά, κλπ κλπ. Όλα λάθος από το καλοκαίρι κι έχουν ευθύνη και τα τοτεμ και ο Πριφτης και όλοι, αλλά φυσικά το μέγιστο πρόβλημα είναι ο τικτοκερ της καρδιάς μας.

Ο Νεντοβθτς ένα ρόλο τύπου Μπαρον ίσως και να τον έβρισκε κάπου, αλλά ναι οι τραυματισμοί του είναι θέμα, αν και φέτος έπαιξε αρκετά. Σε ομάδα με προπονητή που ξέρει να τον κουλαντρισει θα μπορούσε να είναι χρήσιμος, αλλά νομίζω δε θέλει κι ο ίδιος, προτιμά μια ομάδα όπου θα κάνει το freeballer, όταν τα λεγαμε από την πρώτη χρονιά μας έλεγαν κακούς. Ο Παπαπετρου επίσης θα μπορούσε να είναι ένας πολύ καλός Αμπαλάζ αλλά βλέπει πολύ ΝΒΑ και νομίζει πως είναι τριάρι με ροπή στο 2, αντί για τεσσάρι ακουνητο που θα έπρεπε-και μπορει- να κάνει άλλες δουλειές. Ο Παπαγιαννης ρόλο θα είχε σε περισσότερες από τις μισές ομαδες, σε πολλές και καλό ρόλο μάλιστα. Ο Οκαρο ναι, ρολιστας είναι, ακόμη και στον Παναθηναικο αυτό θα έπρεπε να είναι αλλά ελλείψει 4ριου με σουτ η σκορ η ταχύτητα κάνει τα πάντα όλα, με άσχημη έκβαση.

1
1 Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yorgos την Τρί Ιουν 14, 2022 10:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
lefpan

 nba
Reactions: 1822
Δημοσιεύσεις: 2249
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2017 8:31 pm
Τοποθεσία: Πειραιάς
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Ζάρκο, Fast Eddie
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Ιουν 14, 2022 10:24 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:19 pm

Λοιπόν στο ΄΄ανώμαλο " αυτό ρόστερ. βάζεις κατευθείαν τον Σαντ Ρόος.
Συμφωνώ απολύτως για τον Κουβανό.
Τον ήθελα και για μας, όταν ακόμα ήτανε στη Νταρουσάφακα μαζί με τον Μπλατ, και πίστευα πως θα τον έφερνε ο κόουτς μαζί του. Τελικά πήγε στην ΑΕΚ.
Αν είχε καλύτερο και σταθερότερο σουτ, θα τον ήθελα και τώρα στον Ολυμπιακό.

0
I never thought there were corners in time
Till I was told to stand in one
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 10:25 pm

Hipster έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:17 pm

ΟΙ 2 Παπ ρολιστες , οριακα και ο Οκαρο. Ομαδα που θα παει για 8 αδα δεν θα την παταγε να παρει τον Νεντοβιτς πλεον. Νομιζω πως παιχτης με την αμυνα του Νεντοβιτς, την αναρχια στο επιθετικο παιχνιδι του και τους συνεχεις μυικους τραυματισμους δεν θα εβρισκε πλεον θεση σε ομαδα τετοια.
Έτσι ακριβώς. Πέρσι που ήταν ελεύθερος τον φλέρταρε μόνο η Μπούργος.
Φέτος (που πάλι ελεύθερος θα μείνει :) ) τον βλέπω για καμιά τρολο-νεόπλουτη, τύπου Μπαχτσέ - τσιφλίκι. Θα έβλεπα και Ρώσικες- θα βοηθήσει και το σέρβικο, είναι κι αντινατοϊκος ο παλίκαρος. :obey:
Αλλιώς Κίνα, και 50ρες χαλαρά. Μπορεί κι 60ρες να βάλει ο αρτίστας αυτός που αν δεν είχε σακατέψει τα πόδια του, κι είχε και εργατικότητα/ταπεινότητα, θα ήταν πάλι στο ΝΒΑ και σε τίποτε Γουόριορς (αν θυμάμαι καλά...).

BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Ιουν 14, 2022 10:39 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:25 pm
Hipster έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:17 pm

ΟΙ 2 Παπ ρολιστες , οριακα και ο Οκαρο. Ομαδα που θα παει για 8 αδα δεν θα την παταγε να παρει τον Νεντοβιτς πλεον. Νομιζω πως παιχτης με την αμυνα του Νεντοβιτς, την αναρχια στο επιθετικο παιχνιδι του και τους συνεχεις μυικους τραυματισμους δεν θα εβρισκε πλεον θεση σε ομαδα τετοια.
Έτσι ακριβώς. Πέρσι που ήταν ελεύθερος τον φλέρταρε μόνο η Μπούργος.
Φέτος (που πάλι ελεύθερος θα μείνει :) ) τον βλέπω για καμιά τρολο-νεόπλουτη, τύπου Μπαχτσέ - τσιφλίκι. Θα έβλεπα και Ρώσικες- θα βοηθήσει και το σέρβικο, είναι κι αντινατοϊκος ο παλίκαρος. :obey:
Αλλιώς Κίνα, και 50ρες χαλαρά. Μπορεί κι 60ρες να βάλει ο αρτίστας αυτός που αν δεν είχε σακατέψει τα πόδια του, κι είχε και εργατικότητα/ταπεινότητα, θα ήταν πάλι στο ΝΒΑ και σε τίποτε Γουόριορς (αν θυμάμαι καλά...).
Ο Νέντοβιτς έχει 2ετές συμβόλαιο πάντως, και δε νομίζω ότι θα έρθει κάποιος καλύτερος του, αν φύγει. Εδώ θα είμαστε και θα το δούμε, αλλά δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος. Εμένα μου αρέσουν πάντως τέτοιοι παίκτες, στην καλή τους μέρα είναι απολαυστικοί. Στην ουσία τώρα, το θέμα δεν είναι να κράξουμε τον Νέντοβιτς, τον Παπαπέτρου και τον Παπαγιάννη, το θέμα είναι να ανέβει η ποιότητα της ομάδας. Δυστυχώς κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει, και πολύ φοβάμαι πως όταν το καταλάβουν, θα είναι αργά.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 10:58 pm

BillyPao έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:39 pm


Ο Νέντοβιτς έχει 2ετές συμβόλαιο πάντως, και δε νομίζω ότι θα έρθει κάποιος καλύτερος του, αν φύγει. Εδώ θα είμαστε και θα το δούμε, αλλά δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος. Εμένα μου αρέσουν πάντως τέτοιοι παίκτες, στην καλή τους μέρα είναι απολαυστικοί. Στην ουσία τώρα, το θέμα δεν είναι να κράξουμε τον Νέντοβιτς, τον Παπαπέτρου και τον Παπαγιάννη, το θέμα είναι να ανέβει η ποιότητα της ομάδας. Δυστυχώς κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει, και πολύ φοβάμαι πως όταν το καταλάβουν, θα είναι αργά.
Δεν κράζω κανέναν. Μιλάω με αμιγώς μπασκετικά επιχειρήματα και κατ΄επέκτασιν κι αθλητικά, μιας και κοντεύω 4 δεκαετίες στα αθλητικά πράγματα. Σε άλλο άθλημα αλλά βοηθάει να ξέρεις.

Για την ποιότητα μιλάω κι εγώ. Εκτός κι αν νομίζεις ότι η ποιότητα είναι το θέαμα που προσφέρει ο Νέντο μια φορά το μήνα. Που εσχάτως έχει περάσει και την μηνιαία του καταβολή ποιότητος και το έχει πάει σε διμηνιαία. Στη χάση και τη φέξη. Και μίνγουαϊλ είναι ο καλύτερος παίκτης των αντιπάλων.
Στα πλειόφια (με Λάρισα και Ολυμπιακό δηλαδή) πρέπει να σουτάρει από το τρίποντομε ποσοστά που δεν τα έχουν φτάσει ούτε οι Σάδα, Μπακατσιάς, Τσίλντρες, Νικ, Σαντ Ρόος.

Αναφορικά με το συμβόλαιο, δεν λέει και πολλά στην περίπτωσή του. Λύνεται αρκετά εύκολα. Ιδίως με τις αναδουλειές της ΚΑΕ Παναθηναϊκός. Αν του" πεί Νέντο βάλε πλάτη και κάνε αναπροσαρμογή συμβολαίου γιατί δεν βγαίνουμε" δεν νομίζω να σας τρέχει στα δικαστήρια. Ούτε βέβαια να βάλει και πλάτη. Το έγραψα κι ένα μειδίαμα έσκασε στα σαρκώδη χείλη μου. :P :P :P :P

BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Ιουν 14, 2022 11:11 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:58 pm
BillyPao έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:39 pm


Ο Νέντοβιτς έχει 2ετές συμβόλαιο πάντως, και δε νομίζω ότι θα έρθει κάποιος καλύτερος του, αν φύγει. Εδώ θα είμαστε και θα το δούμε, αλλά δεν είμαι καθόλου αισιόδοξος. Εμένα μου αρέσουν πάντως τέτοιοι παίκτες, στην καλή τους μέρα είναι απολαυστικοί. Στην ουσία τώρα, το θέμα δεν είναι να κράξουμε τον Νέντοβιτς, τον Παπαπέτρου και τον Παπαγιάννη, το θέμα είναι να ανέβει η ποιότητα της ομάδας. Δυστυχώς κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει, και πολύ φοβάμαι πως όταν το καταλάβουν, θα είναι αργά.
Δεν κράζω κανέναν. Μιλάω με αμιγώς μπασκετικά επιχειρήματα και κατ΄επέκτασιν κι αθλητικά, μιας και κοντεύω 4 δεκαετίες στα αθλητικά πράγματα. Σε άλλο άθλημα αλλά βοηθάει να ξέρεις.

Για την ποιότητα μιλάω κι εγώ. Εκτός κι αν νομίζεις ότι η ποιότητα είναι το θέαμα που προσφέρει ο Νέντο μια φορά το μήνα. Που εσχάτως έχει περάσει και την μηνιαία του καταβολή ποιότητος και το έχει πάει σε διμηνιαία. Στη χάση και τη φέξη. Και μίνγουαϊλ είναι ο καλύτερος παίκτης των αντιπάλων.
Στα πλειόφια (με Λάρισα και Ολυμπιακό δηλαδή) πρέπει να σουτάρει από το τρίποντομε ποσοστά που δεν τα έχουν φτάσει ούτε οι Σάδα, Μπακατσιάς, Τσίλντρες, Νικ, Σαντ Ρόος.

Αναφορικά με το συμβόλαιο, δεν λέει και πολλά στην περίπτωσή του. Λύνεται αρκετά εύκολα. Ιδίως με τις αναδουλειές της ΚΑΕ Παναθηναϊκός. Αν του" πεί Νέντο βάλε πλάτη και κάνε αναπροσαρμογή συμβολαίου γιατί δεν βγαίνουμε" δεν νομίζω να σας τρέχει στα δικαστήρια. Ούτε βέβαια να βάλει και πλάτη. Το έγραψα κι ένα μειδίαμα έσκασε στα σαρκώδη χείλη μου. :P :P :P :P
Καλησπέρα φίλε μου. Αν δεν υπήρχε ο Νέντοβιτς, δε θα είχαμε κερδίσει παιχνίδια που τελικά κερδίσαμε (με τον Ολυμπιακό, τη Λάρισα, τον Ερ. Αστέρα, για να αναφέρω μερικά), κάτι που είναι πιο δύσκολο να το πούμε π.χ. για τον Παπαπέτρου. Καλό είναι λοιπόν να μη στοχοποιείται μόνο ο Νέντοβιτς, τη στιγμή που άλλοι έχουν ασυλία και δεν έχουν προσφέρει περισσότερα φέτος (και αναφέρομαι κυρίως στον Παπαπέτρου). Αυτό είναι που με ενοχλεί, πώς να το κάνουμε. Εννοείται βέβαια πως ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του, έτερον εκάτερον.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 11:14 pm

BillyPao έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 11:11 pm
basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:58 pm


Δεν κράζω κανέναν. Μιλάω με αμιγώς μπασκετικά επιχειρήματα και κατ΄επέκτασιν κι αθλητικά, μιας και κοντεύω 4 δεκαετίες στα αθλητικά πράγματα. Σε άλλο άθλημα αλλά βοηθάει να ξέρεις.

Για την ποιότητα μιλάω κι εγώ. Εκτός κι αν νομίζεις ότι η ποιότητα είναι το θέαμα που προσφέρει ο Νέντο μια φορά το μήνα. Που εσχάτως έχει περάσει και την μηνιαία του καταβολή ποιότητος και το έχει πάει σε διμηνιαία. Στη χάση και τη φέξη. Και μίνγουαϊλ είναι ο καλύτερος παίκτης των αντιπάλων.
Στα πλειόφια (με Λάρισα και Ολυμπιακό δηλαδή) πρέπει να σουτάρει από το τρίποντομε ποσοστά που δεν τα έχουν φτάσει ούτε οι Σάδα, Μπακατσιάς, Τσίλντρες, Νικ, Σαντ Ρόος.

Αναφορικά με το συμβόλαιο, δεν λέει και πολλά στην περίπτωσή του. Λύνεται αρκετά εύκολα. Ιδίως με τις αναδουλειές της ΚΑΕ Παναθηναϊκός. Αν του" πεί Νέντο βάλε πλάτη και κάνε αναπροσαρμογή συμβολαίου γιατί δεν βγαίνουμε" δεν νομίζω να σας τρέχει στα δικαστήρια. Ούτε βέβαια να βάλει και πλάτη. Το έγραψα κι ένα μειδίαμα έσκασε στα σαρκώδη χείλη μου. :P :P :P :P
Καλησπέρα φίλε μου. Αν δεν υπήρχε ο Νέντοβιτς, δε θα είχαμε κερδίσει παιχνίδια που τελικά κερδίσαμε (με τον Ολυμπιακό, τη Λάρισα, τον Ερ. Αστέρα, για να αναφέρω μερικά), κάτι που είναι πιο δύσκολο να το πούμε π.χ. για τον Παπαπέτρου. Καλό είναι λοιπόν να μη στοχοποιείται μόνο ο Νέντοβιτς, τη στιγμή που άλλοι έχουν ασυλία και δεν έχουν προσφέρει περισσότερα φέτος (και αναφέρομαι κυρίως στον Παπαπέτρου). Αυτό είναι που με ενοχλεί, πώς να το κάνουμε. Εννοείται βέβαια πως ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του, έτερον εκάτερον.
Αν δεν υπήρχε ο Νεντοβιτς θα υπήρχε κάποιος άλλος στη θέση του, που με τα λεφτά του βρίσκεις παίκτη που και τη μπαλα βάζει στο καλάθι, και άσος παίζει αν χρειαστεί και μπορεί να μην κάνει τη γλάστρα στην άμυνα. Ο Νεντοβιτς στοχοποιειται και γιατί είναι ο ακριβότερος ξένος της ομάδας και γιατί κάνει μόνο ένα πράγμα, που κι αυτό το κάνει οπότε θυμάται. Θεαματικός είναι, αλλά στοιχίζει ήττες.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
papp7

 euroleague
Reactions: 665
Δημοσιεύσεις: 1292
Εγγραφή: Δευ Φεβ 19, 2018 12:33 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: A.I
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 11:15 pm

Παιχνιδι για γερα νευρα. Ηταν δεδομενο οτι ο Παναθηναικος θα εμπαινε οσο καλυτερα μπορουσε γιατι για τον ιδιο η σημερινη νικη και το να προσπαθησει να καθυστερησει την στεψη του Ολυμπιακου ηταν ο μονος στοχος που ειχε μεινει και ισως με ενα 3-2 να ειχε χρυσωσει το χαπι σε πολλους φιλαθλους του.

Ο Παναθηναικος εμφανιστηκε βελτιωμενος και του εκατσε το γεγονος οτι οι Φαλ,Ουοκαπ φορτωθηκαν νωρις με φαουλ + την ανετοιμοτητα του Σακ ο οποιος ειναι κρυπτονιτης.Ο σκακιστης Μπαρτζω μετα τα 2 φαουλ των Φαλ και Ουοκαπ πηρε την αποφαση να μην τους χρησιμοποιησει αλλο στο πρωτο ημιχρονο, να προσπαθησει να εχει την μικροτερη δυνατη ζημια χωρις αυτους και να παει να χτυπησει στο δευτερο ημιχρονο με ολα του τα οπλα. Η αποφαση του ηταν σωστη και αν οι παικτες μας ηταν ελαχιστα πιο σοβαροι στα τελειωματα τους το +14 του παναθηναικου θα ηταν +6 στην αναπαυλα. Τα τραγικα ποσοστα του ολυμπιακου στο 2ποντο ηταν δεδομενο πως θα αλλαζαν καθως σε ολη τη διαρκεια ενος αγωνα τα ποσοστα ερχονται στα ρεαλιστικα επιπεδα των ομαδων εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.Επισης μιλαμε για σουτ υπο καλες προυποθεσεις οπως ηταν τα λει απ του ημιχρονου. Ο Ολυμπιακος μπηκε πολυ δυνατα στην αμυνα και ειχε τρομερη κυκλοφορια στην επιθεση και εναν Ντορσει να παιρνει φωτια και καπως ετσι καταφερε και να επιστρεψει και να μπει ως οδηγος του παιχνιδιου, καταφερει να παρει τον ελεγχο του ρυθμου και τη νικη.Συγχαρητηρια παμε να τελειωσουμε την δουλεια και να πιασουμε το αγαπημενο μας θεμα, τον σχεδιασμο της επομενης σεζον.

Η σημερινη νικη ηταν κατι παραπανω απο statement οσον αφορα την διαφορα των 2 ομαδων. Στο πρωτο παιχνιδι εφτανε ενα εκρηκτικο πρωτο δεκαλεπτο. Στο δευτερο εφτανε ενα παρομοιο εκρηκτικο τριτο.Το ποσο γρηγορα μαζευτηκε η διαφορα των 14ων ποντων οταν χανεις 2 βασικους πυλωνες της ομαδος απο γρηγορα φαουλ, οταν εχεις τον xfactor Σακ (με τον παναθηναικο κανει τα καλυτερα του παινχιδια) ανετοιμο ,οταν ο αντιπαλος παλευει με ολο του το ειναι και εχει και την τυχη και την ψυχολογια με το μερος του, βλεπε σουτ νεντο απο το κεντρο, πλαγιο τριποντο παπαπετρου στο μπαζερ της επιθεσης με ταμπλο καταλαβαινουμε θεωρω ολοι ποιες ειναι οι δυνατοτητες των 2 ομαδων.

Την Παρασκευη στο Σεφ σε ενα γεματο γηπεδο (το οποιο δινει boost στην φετινη ομαδα) , με τον Μπαρτζω ουσιαστικα να παιζει το τελευταιο παιχνιδι της χρονιας και να θελει να δωσει ενα πανηγυρικο κλιμα , + το αδειασμα του παναθηναικου με την ηττα οπως ηρθε , θεωρω θα δουμε blowout παινχιδι.

0
Μέχρι φέτος
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 11:29 pm

papp7 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 11:15 pm
Παιχνιδι για γερα νευρα. Ηταν δεδομενο οτι ο Παναθηναικος θα εμπαινε οσο καλυτερα μπορουσε γιατι για τον ιδιο η σημερινη νικη και το να προσπαθησει να καθυστερησει την στεψη του Ολυμπιακου ηταν ο μονος στοχος που ειχε μεινει και ισως με ενα 3-2 να ειχε χρυσωσει το χαπι σε πολλους φιλαθλους του.

Ο Παναθηναικος εμφανιστηκε βελτιωμενος και του εκατσε το γεγονος οτι οι Φαλ,Ουοκαπ φορτωθηκαν νωρις με φαουλ + την ανετοιμοτητα του Σακ ο οποιος ειναι κρυπτονιτης.Ο σκακιστης Μπαρτζω μετα τα 2 φαουλ των Φαλ και Ουοκαπ πηρε την αποφαση να μην τους χρησιμοποιησει αλλο στο πρωτο ημιχρονο, να προσπαθησει να εχει την μικροτερη δυνατη ζημια χωρις αυτους και να παει να χτυπησει στο δευτερο ημιχρονο με ολα του τα οπλα. Η αποφαση του ηταν σωστη και αν οι παικτες μας ηταν ελαχιστα πιο σοβαροι στα τελειωματα τους το +14 του παναθηναικου θα ηταν +6 στην αναπαυλα. Τα τραγικα ποσοστα του ολυμπιακου στο 2ποντο ηταν δεδομενο πως θα αλλαζαν καθως σε ολη τη διαρκεια ενος αγωνα τα ποσοστα ερχονται στα ρεαλιστικα επιπεδα των ομαδων εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων.Επισης μιλαμε για σουτ υπο καλες προυποθεσεις οπως ηταν τα λει απ του ημιχρονου. Ο Ολυμπιακος μπηκε πολυ δυνατα στην αμυνα και ειχε τρομερη κυκλοφορια στην επιθεση και εναν Ντορσει να παιρνει φωτια και καπως ετσι καταφερε και να επιστρεψει και να μπει ως οδηγος του παιχνιδιου, καταφερει να παρει τον ελεγχο του ρυθμου και τη νικη.Συγχαρητηρια παμε να τελειωσουμε την δουλεια και να πιασουμε το αγαπημενο μας θεμα, τον σχεδιασμο της επομενης σεζον.

Η σημερινη νικη ηταν κατι παραπανω απο statement οσον αφορα την διαφορα των 2 ομαδων. Στο πρωτο παιχνιδι εφτανε ενα εκρηκτικο πρωτο δεκαλεπτο. Στο δευτερο εφτανε ενα παρομοιο εκρηκτικο τριτο.Το ποσο γρηγορα μαζευτηκε η διαφορα των 14ων ποντων οταν χανεις 2 βασικους πυλωνες της ομαδος απο γρηγορα φαουλ, οταν εχεις τον xfactor Σακ (με τον παναθηναικο κανει τα καλυτερα του παινχιδια) ανετοιμο ,οταν ο αντιπαλος παλευει με ολο του το ειναι και εχει και την τυχη και την ψυχολογια με το μερος του, βλεπε σουτ νεντο απο το κεντρο, πλαγιο τριποντο παπαπετρου στο μπαζερ της επιθεσης με ταμπλο καταλαβαινουμε θεωρω ολοι ποιες ειναι οι δυνατοτητες των 2 ομαδων.

Την Παρασκευη στο Σεφ σε ενα γεματο γηπεδο (το οποιο δινει boost στην φετινη ομαδα) , με τον Μπαρτζω ουσιαστικα να παιζει το τελευταιο παιχνιδι της χρονιας και να θελει να δωσει ενα πανηγυρικο κλιμα , + το αδειασμα του παναθηναικου με την ηττα οπως ηρθε , θεωρω θα δουμε blowout παινχιδι.
Τι σου είναι αυτός ο Φαλ....Σβήνει τους αντίπαλους ψηλούς αμέσως!Επίσης τι σου είναι κι αυτός ο Ντόρσεϊ....εκει που τον βλέπεις αδιάφορο ή παγιδευμένο απ τον nirvana φάση εγκέφαλο του, ξαφνικά επιστρέφει στο ματς προσηλωμένος και με αυτοπεποίθηση και βάζει στα καλαθια τους αντιπάλους!
Τους έδωσε κι απο μια εικόνα της Παναγίας ο Μπαρτζώ στα αποδυτήρια για να τους βοηθήσει και δεν κατάλαβαν ούτε στο πάγκο του Παναθηναϊκού πως που και ποτε....

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1427
Δημοσιεύσεις: 3523
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Ιουν 14, 2022 11:31 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 11:14 pm
BillyPao έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 11:11 pm


Καλησπέρα φίλε μου. Αν δεν υπήρχε ο Νέντοβιτς, δε θα είχαμε κερδίσει παιχνίδια που τελικά κερδίσαμε (με τον Ολυμπιακό, τη Λάρισα, τον Ερ. Αστέρα, για να αναφέρω μερικά), κάτι που είναι πιο δύσκολο να το πούμε π.χ. για τον Παπαπέτρου. Καλό είναι λοιπόν να μη στοχοποιείται μόνο ο Νέντοβιτς, τη στιγμή που άλλοι έχουν ασυλία και δεν έχουν προσφέρει περισσότερα φέτος (και αναφέρομαι κυρίως στον Παπαπέτρου). Αυτό είναι που με ενοχλεί, πώς να το κάνουμε. Εννοείται βέβαια πως ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του, έτερον εκάτερον.
Αν δεν υπήρχε ο Νεντοβιτς θα υπήρχε κάποιος άλλος στη θέση του, που με τα λεφτά του βρίσκεις παίκτη που και τη μπαλα βάζει στο καλάθι, και άσος παίζει αν χρειαστεί και μπορεί να μην κάνει τη γλάστρα στην άμυνα. Ο Νεντοβιτς στοχοποιειται και γιατί είναι ο ακριβότερος ξένος της ομάδας και γιατί κάνει μόνο ένα πράγμα, που κι αυτό το κάνει οπότε θυμάται. Θεαματικός είναι, αλλά στοιχίζει ήττες.
Ήττες έχει στοιχίσει και ο Παπαπέτρου, αντίθετα δεν έχει δώσει τις νίκες που έχει δώσει ο Νέντοβιτς. Όταν ο Παπαπέτρου κερδίσει μόνος του π.χ. ένα ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, τότε να το ξανασυζητήσουμε. Όχι να μας φταίει μόνο ο Νέντοβιτς, λες και οι άλλοι τα κάνουν όλα τέλεια.

0
Άβαταρ μέλους
Reaper

 nba
Reactions: 1351
Δημοσιεύσεις: 2474
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 29, 2019 6:55 pm
Αγαπημένη θέση: SG, Bench
Αγαπημένος παίκτης: Luka Doncic
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 12:00 am

O Dorsey σε tweet του λεει οτι καποιοι οπαδοι του φωναζαν "monkey" κατα τη διαρκεια του αγωνα....



0
Noone remembers how. Everyone remembers if you won or you lost.
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 12:13 am

Reaper έγραψε:
Τετ Ιουν 15, 2022 12:00 am
O Dorsey σε tweet του λεει οτι καποιοι οπαδοι του φωναζαν "monkey" κατα τη διαρκεια του αγωνα....

Αθώο παιδί, δεν ξέρει ακόμα από πυρινους λαούς.

Κυκλοφορούν κάποια βιντεακια στο YouTube που τα λένε διάφοροι Αμερικανοί και μοιράζονται εμπειρίες από καφρίλες στα ευρωπαϊκά γήπεδα (βαλκανικά). Γκιστ, Χαινς, Μπατίστ, Ντανστον και άλλοι. Τσέκαρε τα αν θες να χορτάσεις πολιτισμό

0
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4148
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Τετ Ιουν 15, 2022 12:19 am

αναμενομενη ηττα που ηρθε και πιο ευκολα αποτι δειχνει το τελικο σκορ
το μονο που αξιζε ηταν το πολυ καλο 2ο δεκαλεπτο που ειχαμε
αποκει και περα το χαος
στο τελος κατι πηγε να γινει οταν εφτασε η διαφορα στους 4 ποντους αλλα απο μετριους παιχτες και προπονητη τι μπορεις να περιμενεις μονο κανα ηρωικο καλαθι αν μπει

ελπιζω την παρασκευη μετα το τελος του παιχνιδιου να ανακοινωθει τουλαχιστον ο νεος προπονητης

0
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1916
Δημοσιεύσεις: 5229
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 5:56 am

papp7 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 11:15 pm
Η σημερινη νικη ηταν κατι παραπανω απο statement οσον αφορα την διαφορα των 2 ομαδων. Στο πρωτο παιχνιδι εφτανε ενα εκρηκτικο πρωτο δεκαλεπτο. Στο δευτερο εφτανε ενα παρομοιο εκρηκτικο τριτο.Το ποσο γρηγορα μαζευτηκε η διαφορα των 14ων ποντων οταν χανεις 2 βασικους πυλωνες της ομαδος απο γρηγορα φαουλ, οταν εχεις τον xfactor Σακ (με τον παναθηναικο κανει τα καλυτερα του παινχιδια) ανετοιμο ,οταν ο αντιπαλος παλευει με ολο του το ειναι και εχει και την τυχη και την ψυχολογια με το μερος του, βλεπε σουτ νεντο απο το κεντρο, πλαγιο τριποντο παπαπετρου στο μπαζερ της επιθεσης με ταμπλο καταλαβαινουμε θεωρω ολοι ποιες ειναι οι δυνατοτητες των 2 ομαδων.

Την Παρασκευη στο Σεφ σε ενα γεματο γηπεδο (το οποιο δινει boost στην φετινη ομαδα) , με τον Μπαρτζω ουσιαστικα να παιζει το τελευταιο παιχνιδι της χρονιας και να θελει να δωσει ενα πανηγυρικο κλιμα , + το αδειασμα του παναθηναικου με την ηττα οπως ηρθε , θεωρω θα δουμε blowout παινχιδι.
Αυτό νομίζω κι εγώ, δεν φαίνεται να μπορεί να στραβώσει το πράγμα, την Παρασκευή λογικά πάμε για μια εμφατική νίκη που ζητάνε οι φίλαθλοι για να κλείσει ιδανικά η σεζόν για τον Ολυμπιακό.

Αυτές τις μέρες δεν παρακολουθώ και πολύ, το Σάββατο δεν είδα τον αγώνα, αλλά χθες που τον είδα μπορώ να πω ότι χάρηκα το πρώτο ημίχρονο που ο Παναθηναϊκός ζόρισε τον Ολυμπιακό, είπα μήπως δούμε λίγο ανταγωνισμό, αλλά αν και το παίζω μετά Χριστόν προφήτης είχα μια σιγουριά ότι το παιχνίδι θα γύριζε, πραγματικά δεν αγχώθηκα.
Νομίζω ότι πλέον ο Παναθηναϊκός περιμένει να τελειώσει το φετινό μαρτύριο, μακάρι να βρουν οι παίκτες του την διάθεση και την μαχητικότητα την Παρασκευή να παλέψουν αλλά το βρίσκω λίγο χλωμό.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12016
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Ιουν 15, 2022 6:38 am

Η αλήθεια είναι ότι αυτή είναι η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων.
Ο Παναθηναικός στην μέρα του μπορεί να κοντράρει τον Ολυμπιακό αν μπει με περισσότερη ένταση αλλά αρκεί ένα καλό δεκάλεπτο του Ολυμπιακού για να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού.
Τουλάχιστον χτες πάλεψαν, δεν ήταν με κάτω τα χέρια.
Άντε να τελειώσει αυτή η σεζόν με τον καθένα να παίρνει ότι του αξίζει και να δούμε την επόμενη.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Τελικών Α1 και Yποβιβασμένων Ομάδων Α1”