Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός, 2ος τελικός Basket League 2021-22

Συντονιστής: Captains

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:49 pm

Redfly έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:39 pm

Πες μας οτι είναι ξαδερφός σου να μπουν τα πράγματα σε μία σειρά. :banana: :banana: :banana:
Να το πω αν σας ευχαριστεί. :)
Πάντως, δεν το λέω μόνο εγώ.
Το λέει κι εκείνος ο ψηλός που έχουμε για κόουτς. Από μπάσκετ δεν κατέχει όσο εμείς εδώ στο μπάσκετφορουμ, βέβαια. Αλλά είπα να το θυμίσω... :roll:

@Γιώργη, δεν τα διάβασες τα 2 ματς τόσο καλά. Το πρώτο έληξε με 13 (σβηστά, στην κυριολεξία, κάναμε συντήρηση από το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να είναι σταθερά στους 14-20) όταν εσύ έλεγες ότι κανένα ματς δεν θα περάσει τους 12.
Ο Παναθηναϊκός δεν στάθηκε αξιοπρεπώς, όπως έλεγες.
Στο αποψινό οι παρά τσακ 80 πόντου του Ολυμπιακού δεν προσιδιάζουν σε χαμηλό σκορ, και τελικά το πήραμε και το ματς (έλεγες ότι ένα ή και δυο ματς θα τα πάρετε).

Λεπτομέρειες πάντως, μιας και τη μεγάλη εικόνα της ομάδας σου μια χαρά τη βλέπεις ως συνήθως. :bball:

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος basket72 την Τρί Ιουν 14, 2022 9:54 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:51 pm

tarp7 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:38 pm
O Μάρτιν σήμερα ήταν κακός οι ψηλοί του Πάο όσο έπαιζε έκαναν πάρτι μέσα στη ρακέτα και έχασε και 3-4 ριμπάουντ μέσα στα χέρια του και στην επίθεση είχε 1 στα 5 . Όταν μπήκε ο φαλ φάνηκε και η διαφορά στο παιχνίδι μας.
Κάκιστο παιχνίδι από Μάρτιν ειδικά στα ριμπάουντ ενω στην επίθεση βρέθηκε 3-4 φορές από κάτω για lay up κι έβρισκε σίδερο μονίμως....είχα γράψει ότι τον κολακεύει το σκορ στο ημίχρονο τον Ολυμπιακό, θα μπορούσε να χάνει και με μεγαλύτερη διαφορά, διότι μόνο με τρίποντα σκόραραμε και αμυντικά χάναμε όλα τα ριμπάουντ!Αμυντικά ο Φαλ άλλαξε εντελώς το παιχνίδι και καθαριζε τα πάντα, εκει έσβησε κι ο Παναθηναϊκός στη ρακέτα...

0
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 604
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:54 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:19 pm
JohnnyPao έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 8:47 pm


Πλακα εχει η ερωτηση σου, απαντάω για να ξεχαστω. Αν δεν υπήρχε περιορισμός στο μπατζετ θα επέλεγα την εξής 12αδα :

Σλουκας - Γουοκαπ
Ντορσει - Νεντοβιτς - Μακισικ
Παπαπετρου - Παπανικολάου
Βεζενκοφ - Οκαρο - Ματζουκας
Παπαγιαννης - Φαλ
Καλά ο αποπάνω πρέπει να είναι "ανώμαλος". :P (σε πειράζω Ιταλιάνε μου).
Πως λέει ο Τσουκαλάς ανώμαλους όσους δηλώνουν Ολυμπιακοί στο ποδόσφαιρο και Παναθηναϊκοί στο μπάσκετ; :P

Άκου εκεί συγχώνευση των 2.
Σε λίγο θα μας πεις να γίνουμε μια χώρα με την Τουρκία. Να μην υπάρχουν σύνορα. Για σε παρακαλώ.
Μισείτε αλλήλους λέμε. :banana:


@Τζόνιπαο, καλέ μου, τον Νέντοβιτς τι μου τον βάζεις εκεί δίπλα; Άσε το παιδί να πάει να παίξει στην Κίνα να βρει το απάγκιο του. (άτσα μου και το λόγιο)

Σας τα λέω τόσο καιρό, ότι Νέντοβιτς γιοκ και ακούω "μα ΄έχει συμβόλαιο" " μα είναι παικτούρα" "μα..το ένα,,,μα το άλλο". Σας έχω βγάλει ροστεράκια- μήνες τώρα- χωρίς κανένα από τα 2 sg (με αρκετά "αν" τον Μέικον και με άλλον ρόλο και σε καμιά περίπτωση βασικό).

Λοιπόν στο ΄΄ανώμαλο " αυτό ρόστερ. βάζεις κατευθείαν τον Σαντ Ρόος.

Και τον Φαλ, πάντα μπροστά από τον Παπαγιάννη. Ακόμα και σήμερα που ήταν καλός ο Παπατζόν, εκεί που χρειάστηκε (όταν η μπάλα καίει) ο Φαλ ήταν καλύτερος. Σου έχω και "προχώ" στατς στο τόπικ αυτό. Κάπου το μεσημέροαπόεγευμα τα ανέβασα. Θα δεις πόσο χαμηλά τοποθετούν τον Παπατζόν σε σχέση με άλλους σέντερ. Εννοείται και τον Φαλ.


Εμένα ο Οκάρο μου αρέσει (απλώς δεν κολλάει στο σχήμα με τον Παπατζόν- τα λέω συνέχεια).


* Και για τους φίλους τους Ολυμπιακούς. Όταν δεν μπορούσαμε να κάνουμε καν επίθεση στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο μόνος που μας κράτησε ήταν ο Μάρτιν. Σε κείνο το διάστημα είχε 2 κλεψίματα, 6 ριμπς και 7 πόντους και κάποια κερδισμένα φάουλ.
Αν τώρα τον αλλάξουμε (@ "εθελοντής" ακούει;) ο Ντ. Χολ θα φοροαπαλάσσεται και του χρόνου :hoho: και μας μένει ο Τζ. Μότλει. Όποιος προκάμει βέβαια. Αλλιώς κι ο Τόμπι ( αν δεν τον πάρει κανείς Μεσινό- Ιτούδης. Ενώ για Μίλου δεν ξέρω. Βλέπω τη Ζενίτ να κρατάει τον Τσάβι, την ΤΣΣΚΑ να βάζει δύσκολα στον Φόιγκτμαν, δεν αποκλείω να μην τον αφήσει καν.
φιλε μου τι να κανω και οι φαντασιωσεις μου ακομα με το μπασκετ εχουν να κανουν ... μου εχει μεινει απο τοτε που το Τριποντο ειχε κανει ενα αφιερωμα στις τσιρλιντρες των γνωστοτερων Αμερικανικων κολλεγιων με μαγιω (η και χωρις ) και τα εμπλεξα λιγο στο (τοτε ) νεανικο μυαλο μου

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 9:56 pm

fotis vlachopoulos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:54 pm


φιλε μου τι να κανω και οι φαντασιωσεις μου ακομα με το μπασκετ εχουν να κανουν ... μου εχει μεινει απο τοτε που το Τριποντο ειχε κανει ενα αφιερωμα στις τσιρλιντρες των γνωστοτερων Αμερικανικων κολλεγιων με μαγιω (η και χωρις ) και τα εμπλεξα λιγο στο (τοτε ) νεανικο μυαλο μου
Αν ήσουν και φαντάρος παίζει να το είχες κρατήσει (έστω να είχες σκίσει την επίμαχη σελίδα) και για τη σκοπιά. Πως να περάσει η ώρα ιδίως εκείνο το 2-4 το γερμανικό; :P

Volunteer

 junior
Reactions: 120
Δημοσιεύσεις: 264
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 14, 2018 8:26 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Ιουν 14, 2022 9:58 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:19 pm
Εμένα ο Οκάρο μου αρέσει (απλώς δεν κολλάει στο σχήμα με τον Παπατζόν- τα λέω συνέχεια).

* Και για τους φίλους τους Ολυμπιακούς. Όταν δεν μπορούσαμε να κάνουμε καν επίθεση στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο μόνος που μας κράτησε ήταν ο Μάρτιν. Σε κείνο το διάστημα είχε 2 κλεψίματα, 6 ριμπς και 7 πόντους και κάποια κερδισμένα φάουλ.
Αν τώρα τον αλλάξουμε (@ "εθελοντής" ακούει;) ο Ντ. Χολ θα φοροαπαλάσσεται και του χρόνου :hoho: και μας μένει ο Τζ. Μότλει. Όποιος προκάμει βέβαια. Αλλιώς κι ο Τόμπι ( αν δεν τον πάρει κανείς Μεσινό- Ιτούδης. Ενώ για Μίλου δεν ξέρω. Βλέπω τη Ζενίτ να κρατάει τον Τσάβι, την ΤΣΣΚΑ να βάζει δύσκολα στον Φόιγκτμαν, δεν αποκλείω να μην τον αφήσει καν.
Ο Οκάρο είναι μια χαρά παίκτης για πίσω από τον Βεζένκοφ (άλλο που στον σημερινό Παναθηναϊκό εκτίθεται λόγω γενικής ανικανότητας). Συμφωνώ 100%

Κατά τα λοιπά ακούω και δεν μ' αρέσει αυτό με τις φοροαπαλλαγές στο Πριγκιπάτο. Μεγάλωσα, βλέπεις, ακούγοντας μαγικές ιστορίες από τη χρυσή μεταπολεμική εποχή του κεϋνσιανού καπιταλισμού για φορολογικές κλίμακες με συντελεστές 90% στο εκατομμύριο... :roofl:
fotis vlachopoulos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:31 pm
αν και δεν μιλησα για μιλου απλα για ψηλο ψηλο κιοχι κοντο ψηλο εχω να πω οτι ο μιλου με παικτη να τον τροφοδοτει ψηλα και να παινει αλευ ουπ και να καρφωνει εκλεισε χρονια με νταμπλ νταμπλ σε εμας οντας dominant σε ριμπς και επιθετικα οχι μονο αμυντικα πριν φυγει για ΤΣΣΚΑ και ηταν και αρκετα φοβητρο στην αμυνα μιας κι εκλεισε τη χροναι με 2 η 2,5 ταπες μεσο ορο αν δεν θυμαμαι λαθος βεβαια θα πρεπει να συμφωνησω μαζι σου σχετικα με το συμβολαιο του αλλα μιας και δεν πληρωνω εγω και τα ονειρα ειναι τσαμπα ας το αφησουμε να αιωρειται στον αερα αυτο τονειρο για μιλου φαλ twin towers and doesnt get tidy( και δεν συμμαζευεται ,ντε) . the bikikins λοιπον ειναι ενας απο τους λογους που ειχα μιλησει για ταρζουσκι (η στο στυλ του τεσπα ) σε παλιαοτερο μου σχολιο μιας και μιλαμε για ενα παικτη 210 που εχει παιχνιδι πανω απο το καλαθι και θα εκανε το σλουκα τον πιο ευτυχισμενο πλευ μεικρε του κοσμου ( θα του φερνανε ενα παικτη που απλα θα επρεπε να του υψωνει τη μπαλα κι εκεινος να την καρφωνει (οπως με βεσελι ) και δεν θα θελει ενα καραβι λεφτα ,μαλιστα αστειευομενος ειχα μιλησει για ερχομο τριαδας ταρζουσκι, μελι ,γκριγκονις να κατεβαζουμε ολοξανθη πενταδα παρεα με βεζε και θωμα γουοκαπ ( σεναριο επιστημονικης φαντασιας μη βαρατε) .
Με twin towers (δηλαδή με δύο σέντερ στην πεντάδα ταυτόχρονα) έπαιζε ο Ολυμπιακός (και κάμποσες ομάδες σε Ευρώπη και NBA) τη δεκαετία του '90 σε πολύ πιο αργό στυλ μπάσκετ. Τώρα (από το 2000 και μετά)θες στρετς φορ σαν τον Βεζένκοφ να δημιουργεί καλό space στην επίθεση και να προκαλεί ανισορροπία στις αντίπαλες άμυνες για να βγαίνουν οι συνεργασίες ψηλών-κοντών, η καλή κυκλοφορία μπάλας κλπ. Η ποικιλία στο στυλ είναι το παν σήμερα και ο Μπαρτζώκας το έχει καταφέρει με πολύ σφιχτό μπάτζετ. Το ζήτημα δεν είναι αλλάξει η πετυχημένη συνταγή αλλά να μπουν σ' αυτή πιο ποιοτικά συστατικά εκεί που χρειάζεται για να βελτιωθεί συνολικά η ομάδα. Με μιλουτίνοβες και λοιπούς πάει η συνταγή (aka χημεία) κατά διαόλου.

Αυτό για τον Ταρζούσκι κάνω πως δεν το διάβασα! :lol:

1
1 Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Volunteer την Τρί Ιουν 14, 2022 10:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 10:00 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:49 pm
Redfly έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:39 pm

Πες μας οτι είναι ξαδερφός σου να μπουν τα πράγματα σε μία σειρά. :banana: :banana: :banana:
Να το πω αν σας ευχαριστεί. :)
Πάντως, δεν το λέω μόνο εγώ.
Το λέει κι εκείνος ο ψηλός που έχουμε για κόουτς. Από μπάσκετ δεν κατέχει όσο εμείς εδώ στο μπάσκετφορουμ, βέβαια. Αλλά είπα να το θυμίσω... :roll:

@Γιώργη, δεν τα διάβασες τα 2 ματς τόσο καλά. Το πρώτο έληξε με 13 (σβηστά, στην κυριολεξία, κάναμε συντήρηση από το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να είναι σταθερά στους 14-20) όταν εσύ έλεγες ότι κανένα ματς δεν θα περάσει τους 12.
Ο Παναθηναϊκός δεν στάθηκε αξιοπρεπώς, όπως έλεγες.
Στο αποψινό οι παρά τσακ 80 πόντου του Ολυμπιακού δεν προσιδιάζουν σε χαμηλό σκορ, και τελικά το πήραμε και το ματς (έλεγες ότι ένα ή και δυο ματς θα τα πάρgετε).

Λεπτομέρειες πάντως, μιας και τη μεγάλη εικόνα της ομάδας σου μια χαρά τη βλέπεις ως συνήθως. :bball:
Διαφωνούμε στο σβηστά. Ο Ολυμπιακός στο 1ο ματς ήταν κάκιστος επί 3 δεκάλεπτα και δεν ήταν επειδή λυπήθηκα τον Παναθηναικο. Ειδικά στο σύστημα εξελακι (αλλά και γενικώς) ο καθε παίκτης μπαίνει μέσα με σκοπό να διεκδικήσει ο,τι καλύτερο μπορεί από χρονο συμμετοχης , κανεις δε χάνει αιφνιδιασμους συνεχόμενα η κάνει 4 βήματα για να κάνει συντήρηση. Συνολικά η εικόνα του Ολυμπιακού στο 1ο ματς ήταν πολύ κακή, δεν ήταν ομάδα που πήρε το ματς κι έκανε συντήρηση ήταν ομάδα που έπαιξε ένα δεκάλεπτο και μετά δε βλεπόταν. Απλά παίζει απέναντι σε ομάδα που δεν είναι ομάδα και δε γίνεται να γίνει και ομάδα, η δόμηση του Παναθηναικου είναι για χρυσό βατόμουρο, παρότι ατομικά έχει παίκτες που στέκονται σε πολλά ροστερ Ευρωλιγκας, όλοι μαζί είναι τούρτα με φράουλα, φυστικοβουτυρο, σουπιά και συκώτι μαζί, δεν τρώγεται αυτό.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 604
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 10:03 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:56 pm
fotis vlachopoulos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:54 pm


φιλε μου τι να κανω και οι φαντασιωσεις μου ακομα με το μπασκετ εχουν να κανουν ... μου εχει μεινει απο τοτε που το Τριποντο ειχε κανει ενα αφιερωμα στις τσιρλιντρες των γνωστοτερων Αμερικανικων κολλεγιων με μαγιω (η και χωρις ) και τα εμπλεξα λιγο στο (τοτε ) νεανικο μυαλο μου
Αν ήσουν και φαντάρος παίζει να το είχες κρατήσει (έστω να είχες σκίσει την επίμαχη σελίδα) και για τη σκοπιά. Πως να περάσει η ώρα ιδίως εκείνο το 2-4 το γερμανικό; :P
οχι φιλε πηγα μεγαλος στρατο λογω σπουδων το συγκεκριμενο τευχος ομως ειχε γινει αναρπαστο ακομα και απο αμπασκετους φιλους μου χαχαχα

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 10:06 pm

basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:49 pm
Redfly έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:39 pm

Πες μας οτι είναι ξαδερφός σου να μπουν τα πράγματα σε μία σειρά. :banana: :banana: :banana:
Να το πω αν σας ευχαριστεί. :)
Πάντως, δεν το λέω μόνο εγώ.
Το λέει κι εκείνος ο ψηλός που έχουμε για κόουτς. Από μπάσκετ δεν κατέχει όσο εμείς εδώ στο μπάσκετφορουμ, βέβαια. Αλλά είπα να το θυμίσω... :roll:

@Γιώργη, δεν τα διάβασες τα 2 ματς τόσο καλά. Το πρώτο έληξε με 13 (σβηστά, στην κυριολεξία, κάναμε συντήρηση από το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να είναι σταθερά στους 14-20) όταν εσύ έλεγες ότι κανένα ματς δεν θα περάσει τους 12.
Ο Παναθηναϊκός δεν στάθηκε αξιοπρεπώς, όπως έλεγες.
Στο αποψινό οι παρά τσακ 80 πόντου του Ολυμπιακού δεν προσιδιάζουν σε χαμηλό σκορ, και τελικά το πήραμε και το ματς (έλεγες ότι ένα ή και δυο ματς θα τα πάρετε).

Λεπτομέρειες πάντως, μιας και τη μεγάλη εικόνα της ομάδας σου μια χαρά τη βλέπεις ως συνήθως. :bball:
Σε παω που καθεσε και απαντας κιολας, λες και ξερεις ασχετακο. :banghead:
Δεν την εχεις ψιλιαστει πως το φορουμ ειναι γεματο απο ανταγωνιστες για διαφορους ασχετους οπως τον Μπαρτζωκα και τον Πριφτη που το παιζουν και προπονητες;
Λες και ξερουν αυτοι οι ασχετοι και δεν ξερει ο Μπαμπης ο Σουγιας :P
@Γιοργκος πες μας και κατι για την αμυνα των Σελτικς και τους σκληρους ανατολικους γιατι χαθηκαμε. :roofl:

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 10:06 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:00 pm


Διαφωνούμε στο σβηστά. Ο Ολυμπιακός στο 1ο ματς ήταν κάκιστος επί 3 δεκάλεπτα και δεν ήταν επειδή λυπήθηκα τον Παναθηναικο. Ειδικά στο σύστημα εξελακι (αλλά και γενικώς) ο καθε παίκτης μπαίνει μέσα με σκοπό να διεκδικήσει ο,τι καλύτερο μπορεί από χρονο συμμετοχης , κανεις δε χάνει αιφνιδιασμους συνεχόμενα η κάνει 4 βήματα για να κάνει συντήρηση. Συνολικά η εικόνα του Ολυμπιακού στο 1ο ματς ήταν πολύ κακή, δεν ήταν ομάδα που πήρε το ματς κι έκανε συντήρηση ήταν ομάδα που έπαιξε ένα δεκάλεπτο και μετά δε βλεπόταν. Απλά παίζει απέναντι σε ομάδα που δεν είναι ομάδα και δε γίνεται να γίνει και ομάδα, η δόμηση του Παναθηναικου είναι για χρυσό βατόμουρο, παρότι ατομικά έχει παίκτες που στέκονται σε πολλά ροστερ Ευρωλιγκας, όλοι μαζί είναι τούρτα με φράουλα, φυστικοβουτυρο, σουπιά και συκώτι μαζί, δεν τρώγεται αυτό.
Οκ, όχι σβηστά, απλώς έκανε συντήρηση. Τη μέρα εκείνη την είχα χαρακτηρίσει "επαγγελματική¨νίκη. Βλέπεις τα κλισέ είναι μεγάλη αλητεία. Τα παίρνουμε στον χαβαλέ, αλλά να που τα χρησιμοποιούμε κι εμείς κοτζάμ αντικομφορμιστές. :roll:

Σχετικά με τον Παναθηναϊκό, δεν είναι μόνο θέμα παικτών προπονητή. Τα είπες κάποια στιγμή κι εσύ. Νομίζω σήμερα. Είναι στο χειρότερο σημείο των τελευταίων δεκαετίων.. Καμπανάκια κλπ. Σε φάση που το πρωτάθλημα το χαμένο και με "σκούπα" μόνο καλό μπορεί να κάνει. Δυσκολα τα πράγματα και θέλει θάρρος από τους ανθρώπους που είναι τώρα μες τα πράγματα. Ίσως θέλει και να βοηθήσουν οι θρύλοι του κοντινού παρελθόντος με κάποιο ενωτικό κείμενο ή και πρωτοβουλία.

basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 10:10 pm

fotis vlachopoulos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:03 pm


οχι φιλε πηγα μεγαλος στρατο λογω σπουδων το συγκεκριμενο τευχος ομως ειχε γινει αναρπαστο ακομα και απο αμπασκετους φιλους μου χαχαχα
Τέτοια να ακούω. Εύγε από μένα στους φίλους σου.
Συνάδελφος, να τους πεις. :P :P

fotis vlachopoulos

 euroleague
Reactions: 604
Δημοσιεύσεις: 1330
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 15, 2017 8:47 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 10:12 pm

Volunteer έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:58 pm
basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:19 pm
Εμένα ο Οκάρο μου αρέσει (απλώς δεν κολλάει στο σχήμα με τον Παπατζόν- τα λέω συνέχεια).

* Και για τους φίλους τους Ολυμπιακούς. Όταν δεν μπορούσαμε να κάνουμε καν επίθεση στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ο μόνος που μας κράτησε ήταν ο Μάρτιν. Σε κείνο το διάστημα είχε 2 κλεψίματα, 6 ριμπς και 7 πόντους και κάποια κερδισμένα φάουλ.
Αν τώρα τον αλλάξουμε (@ "εθελοντής" ακούει;) ο Ντ. Χολ θα φοροαπαλάσσεται και του χρόνου :hoho: και μας μένει ο Τζ. Μότλει. Όποιος προκάμει βέβαια. Αλλιώς κι ο Τόμπι ( αν δεν τον πάρει κανείς Μεσινό- Ιτούδης. Ενώ για Μίλου δεν ξέρω. Βλέπω τη Ζενίτ να κρατάει τον Τσάβι, την ΤΣΣΚΑ να βάζει δύσκολα στον Φόιγκτμαν, δεν αποκλείω να μην τον αφήσει καν.
Ο Οκάρο είναι μια χαρά παίκτης για πίσω από τον Βεζένκοφ (άλλο που στον σημερινό Παναθηναϊκό εκτίθεται λόγω γενικής ανικανότητας). Συμφωνώ 100%

Κατά τα λοιπά ακούω και δεν μ' αρέσει αυτό με τις φοροαπαλλαγές στο Πριγκιπάτο. Μεγάλωσα, βλέπεις, ακούγοντας μαγικές ιστορίες από τη χρυσή μεταπολεμική εποχή του κεϋνσιανού καπιταλισμού για φορολογικές κλίμακες με συντελεστές 90% στο εκατομμύριο... :roofl:
fotis vlachopoulos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:31 pm
αν και δεν μιλησα για μιλου απλα για ψηλο ψηλο κιοχι κοντο ψηλο εχω να πω οτι ο μιλου με παικτη να τον τροφοδοτει ψηλα και να παινει αλευ ουπ και να καρφωνει εκλεισε χρονια με νταμπλ νταμπλ σε εμας οντας dominant σε ριμπς και επιθετικα οχι μονο αμυντικα πριν φυγει για ΤΣΣΚΑ και ηταν και αρκετα φοβητρο στην αμυνα μιας κι εκλεισε τη χροναι με 2 η 2,5 ταπες μεσο ορο αν δεν θυμαμαι λαθος βεβαια θα πρεπει να συμφωνησω μαζι σου σχετικα με το συμβολαιο του αλλα μιας και δεν πληρωνω εγω και τα ονειρα ειναι τσαμπα ας το αφησουμε να αιωρειται στον αερα αυτο τονειρο για μιλου φαλ twin towers and doesnt get tidy( και δεν συμμαζευεται ,ντε) . the bikikins λοιπον ειναι ενας απο τους λογους που ειχα μιλησει για ταρζουσκι (η στο στυλ του τεσπα ) σε παλιαοτερο μου σχολιο μιας και μιλαμε για ενα παικτη 210 που εχει παιχνιδι πανω απο το καλαθι και θα εκανε το σλουκα τον πιο ευτυχισμενο πλευ μεικρε του κοσμου ( θα του φερνανε ενα παικτη που απλα θα επρεπε να του υψωνει τη μπαλα κι εκεινος να την καρφωνει (οπως με βεσελι ) και δεν θα θελει ενα καραβι λεφτα ,μαλιστα αστειευομενος ειχα μιλησει για ερχομο τριαδας ταρζουσκι, μελι ,γκριγκονις να κατεβαζουμε ολοξανθη πενταδα παρεα με βεζε και θωμα γουοκαπ ( σεναριο επιστημονικης φαντασιας μη βαρατε) .
Με twin towers (δηλαδή με δύο σέντερ στην πεντάδα ταυτόχρονα) έπαιζε ο Ολυμπιακός (και κάμποσες ομάδες σε Ευρώπη και NBA) τη δεκαετία του '90 σε πολύ πιο αργό στυλ μπάσκετ. Τώρα (από το 2000 και μετά)θες στρετς φορ σαν τον Βεζένκοφ να δημιουργεί καλό space στην επίθεση και να προκαλεί ανισορροπία στις αντίπαλες άμυνες για να βγαίνουν οι συνεργασίες ψηλών-κοντών, η καλή κυκλοφορία μπάλας κλπ. Η ποικιλία στο στυλ είναι το παν σήμερα και ο Μπαρτζώκας το έχει καταφέρει με πολύ σφιχτό μπάτζετ. Το ζήτημα δεν είναι αλλάξει η πετυχημένη συνταγή αλλά να μπουν σ' αυτή πιο ποιοτικά συστατικά εκεί που χρειάζεται για να βελτιωθεί συνολικά η ομάδα. Με μιλουτίνοβες και λοιπούς πάει η συνταγή (aka χημεία) κατά διαόλου.

Αυτό για τον Ταρζούσκι κάνω πως δεν το διάβασα! :lol:
ε δεν μου ερχοταν αλλος ξανθος σεντερ εκεινη την ωρα που εγραφα για την ξανθη πενταδα (μετα σκεφτηκα τον βεσελι που κι αυτος ειναι ξανθος) , το τουιν ταουερς δεν ηθελε να δηλωσει συνυπαρξη φαλ και μιλου στο παρκε δεν ειμαστε στο τζουρασικ παρκ απλα γαι την συνυπαρξη δυο ψηλων σεντερ που θα μοιραζοντα το χρονο με την προυποθεση διπλα στο βεζενκοφ να παιζει αθλητικος παικτης τωρα αν ειναι αρκετα ψηλος και δυνατος για4 αλλα και αρκετα ευελικτος και χερας για 3 και μοιραζονται 80 λεπτα των φοργουορντ σε τρεις παικτες με καποιο δυαρι να "κλεβει " λιγο χρονο στο 3 κι εκεινο ακομα καλυτερα ...

0
tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 10:13 pm

yorgos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:00 pm
basket72 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 9:49 pm

Να το πω αν σας ευχαριστεί. :)
Πάντως, δεν το λέω μόνο εγώ.
Το λέει κι εκείνος ο ψηλός που έχουμε για κόουτς. Από μπάσκετ δεν κατέχει όσο εμείς εδώ στο μπάσκετφορουμ, βέβαια. Αλλά είπα να το θυμίσω... :roll:

@Γιώργη, δεν τα διάβασες τα 2 ματς τόσο καλά. Το πρώτο έληξε με 13 (σβηστά, στην κυριολεξία, κάναμε συντήρηση από το πρώτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να είναι σταθερά στους 14-20) όταν εσύ έλεγες ότι κανένα ματς δεν θα περάσει τους 12.
Ο Παναθηναϊκός δεν στάθηκε αξιοπρεπώς, όπως έλεγες.
Στο αποψινό οι παρά τσακ 80 πόντου του Ολυμπιακού δεν προσιδιάζουν σε χαμηλό σκορ, και τελικά το πήραμε και το ματς (έλεγες ότι ένα ή και δυο ματς θα τα πάρgετε).

Λεπτομέρειες πάντως, μιας και τη μεγάλη εικόνα της ομάδας σου μια χαρά τη βλέπεις ως συνήθως. :bball:
Διαφωνούμε στο σβηστά. Ο Ολυμπιακός στο 1ο ματς ήταν κάκιστος επί 3 δεκάλεπτα και δεν ήταν επειδή λυπήθηκα τον Παναθηναικο. Ειδικά στο σύστημα εξελακι (αλλά και γενικώς) ο καθε παίκτης μπαίνει μέσα με σκοπό να διεκδικήσει ο,τι καλύτερο μπορεί από χρονο συμμετοχης , κανεις δε χάνει αιφνιδιασμους συνεχόμενα η κάνει 4 βήματα για να κάνει συντήρηση. Συνολικά η εικόνα του Ολυμπιακού στο 1ο ματς ήταν πολύ κακή, δεν ήταν ομάδα που πήρε το ματς κι έκανε συντήρηση ήταν ομάδα που έπαιξε ένα δεκάλεπτο και μετά δε βλεπόταν. Απλά παίζει απέναντι σε ομάδα που δεν είναι ομάδα και δε γίνεται να γίνει και ομάδα, η δόμηση του Παναθηναικου είναι για χρυσό βατόμουρο, παρότι ατομικά έχει παίκτες που στέκονται σε πολλά ροστερ Ευρωλιγκας, όλοι μαζί είναι τούρτα με φράουλα, φυστικοβουτυρο, σουπιά και συκώτι μαζί, δεν τρώγεται αυτό.
Αν εξαιρέσεις τους 2 παπ, οκάρο και νέντο , οι υπόλοιποι δύσκολα στέκονται σε ομάδες από το 12 και πάνω

0
Άβαταρ μέλους
Hipster

 nba
Reactions: 1188
Δημοσιεύσεις: 2919
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 20, 2016 11:57 pm
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένη ομάδα: Panionios
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 10:17 pm

tarp7 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:13 pm
yorgos έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:00 pm


Διαφωνούμε στο σβηστά. Ο Ολυμπιακός στο 1ο ματς ήταν κάκιστος επί 3 δεκάλεπτα και δεν ήταν επειδή λυπήθηκα τον Παναθηναικο. Ειδικά στο σύστημα εξελακι (αλλά και γενικώς) ο καθε παίκτης μπαίνει μέσα με σκοπό να διεκδικήσει ο,τι καλύτερο μπορεί από χρονο συμμετοχης , κανεις δε χάνει αιφνιδιασμους συνεχόμενα η κάνει 4 βήματα για να κάνει συντήρηση. Συνολικά η εικόνα του Ολυμπιακού στο 1ο ματς ήταν πολύ κακή, δεν ήταν ομάδα που πήρε το ματς κι έκανε συντήρηση ήταν ομάδα που έπαιξε ένα δεκάλεπτο και μετά δε βλεπόταν. Απλά παίζει απέναντι σε ομάδα που δεν είναι ομάδα και δε γίνεται να γίνει και ομάδα, η δόμηση του Παναθηναικου είναι για χρυσό βατόμουρο, παρότι ατομικά έχει παίκτες που στέκονται σε πολλά ροστερ Ευρωλιγκας, όλοι μαζί είναι τούρτα με φράουλα, φυστικοβουτυρο, σουπιά και συκώτι μαζί, δεν τρώγεται αυτό.
Αν εξαιρέσεις τους 2 παπ, οκάρο και νέντο , οι υπόλοιποι δύσκολα στέκονται σε ομάδες από το 12 και πάνω
ΟΙ 2 Παπ ρολιστες , οριακα και ο Οκαρο. Ομαδα που θα παει για 8 αδα δεν θα την παταγε να παρει τον Νεντοβιτς πλεον. Νομιζω πως παιχτης με την αμυνα του Νεντοβιτς, την αναρχια στο επιθετικο παιχνιδι του και τους συνεχεις μυικους τραυματισμους δεν θα εβρισκε πλεον θεση σε ομαδα τετοια.

0
Άβαταρ μέλους
Quincy

allstar
Reactions: 909
Δημοσιεύσεις: 4708
Εγγραφή: Τετ Μαρ 17, 2010 4:28 pm
Τοποθεσία: Σύρος
Αγαπημένος παίκτης: A. Iverson
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 10:19 pm

tarp7 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:13 pm
Αν εξαιρέσεις τους 2 παπ, οκάρο και νέντο , οι υπόλοιποι δύσκολα στέκονται σε ομάδες από το 12 και πάνω
[/quote]

Ούτε ο νεντο είναι για ομάδα που παλεύει playoffs

0
tarp7

allstar
Reactions: 1352
Δημοσιεύσεις: 3515
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 14, 2022 10:22 pm

Hipster έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:17 pm
tarp7 έγραψε:
Τρί Ιουν 14, 2022 10:13 pm

Αν εξαιρέσεις τους 2 παπ, οκάρο και νέντο , οι υπόλοιποι δύσκολα στέκονται σε ομάδες από το 12 και πάνω
ΟΙ 2 Παπ ρολιστες , οριακα και ο Οκαρο. Ομαδα που θα παει για 8 αδα δεν θα την παταγε να παρει τον Νεντοβιτς πλεον. Νομιζω πως παιχτης με την αμυνα του Νεντοβιτς, την αναρχια στο επιθετικο παιχνιδι του και τους συνεχεις μυικους τραυματισμους δεν θα εβρισκε πλεον θεση σε ομαδα τετοια.
Και εγώ δεν λέω για βασικό με τίποτα για το νέντοβιτς, για αναπληρωματικό ίσως. Και οκάρο όχι βέβαια με 700 που πήρε φέτος αλλά για 500 μάξιμομ

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρχείο Τελικών Α1 και Yποβιβασμένων Ομάδων Α1”