EL Game 1, Panathinaikos vs Real Madrid

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 07, 2022 7:43 am

TSAKWNAS έγραψε:
Πέμ Οκτ 06, 2022 6:58 pm
Κατα τ αλλα στα θετικα:

Αναστηθηκε ο Χριστος. Ο Μπρουγιον αρχισε να σουταρει και εβαλε και τριποντο στη μαπα του Ταβαρες. Ριχτο ρε αγορι μου ριχτο το ρημαδι.
Συνεχίζεις να μιλάς γέροντα με γρίφους ή μου φαίνεται; :D

Ποιος ήταν επιτέλους ο Μπρουγιόν; Έχει φάει το φόρουμ η αγωνία. :dribble: :dribble:

0
taurus13

senior
Reactions: 50
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Δευ Μαρ 28, 2016 8:24 am
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 07, 2022 7:49 am

Ο Γιούλ Μπρίνερ?

0
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 07, 2022 7:56 am

Conan1982 έγραψε:
Παρ Οκτ 07, 2022 7:43 am
TSAKWNAS έγραψε:
Πέμ Οκτ 06, 2022 6:58 pm
Κατα τ αλλα στα θετικα:

Αναστηθηκε ο Χριστος. Ο Μπρουγιον αρχισε να σουταρει και εβαλε και τριποντο στη μαπα του Ταβαρες. Ριχτο ρε αγορι μου ριχτο το ρημαδι.
Συνεχίζεις να μιλάς γέροντα με γρίφους ή μου φαίνεται; :D

Ποιος ήταν επιτέλους ο Μπρουγιόν; Έχει φάει το φόρουμ η αγωνία. :dribble: :dribble:
Εχεις δικιο, καλυτερα να κοπει γιατι μπερδευει. Μπριγιολ βαζαν καποτε στα μαλλια (και μερικες φορες στις καραφλες) για να γυαλιζουν γιατι θεωρουταν κουλ. Καποιοι μαλιστα προσθεταν και... λεμονι για να στεκονται προς τα πισω καλυτερα.

Ο αειμνηστος (και υπερσυμπαθης) Σακης Μπουλας ειχε γραψει και ωραιο κομματι για το προιον, ψαχτο youtube, θα γουσταρεις

Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1918
Δημοσιεύσεις: 5233
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 07, 2022 8:46 am

TSAKWNAS έγραψε:
Παρ Οκτ 07, 2022 7:56 am
Conan1982 έγραψε:
Παρ Οκτ 07, 2022 7:43 am


Συνεχίζεις να μιλάς γέροντα με γρίφους ή μου φαίνεται; :D

Ποιος ήταν επιτέλους ο Μπρουγιόν; Έχει φάει το φόρουμ η αγωνία. :dribble: :dribble:
Εχεις δικιο, καλυτερα να κοπει γιατι μπερδευει. Μπριγιολ βαζαν καποτε στα μαλλια (και μερικες φορες στις καραφλες) για να γυαλιζουν γιατι θεωρουταν κουλ. Καποιοι μαλιστα προσθεταν και... λεμονι για να στεκονται προς τα πισω καλυτερα.

Ο αειμνηστος (και υπερσυμπαθης) Σακης Μπουλας ειχε γραψει και ωραιο κομματι για το προιον, ψαχτο youtube, θα γουσταρεις
Έβαζε και ο...Τσάκωνας;

0
GreenLantern

senior
Reactions: 65
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2016 9:10 am
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Οκτ 07, 2022 9:13 am

Τρομερό να αποθεώνει το φόρουμ τον Μποχωρίδη και να κράζει Γκριγκόνις και Παπαγιάννη.

Λογικά πολλοί είδαν μπάσκετ πρώτη φορά χθες, αλλιώς δε δικαιολογείται.

Ο Γκριγκόνις να σας θυμήσω είναι βασικός παίχτης της Λιθουανίας πέρυσι έπαιζε στη Τσσκα και είναι απο τους καλύτερους πάιχτες της διοργάνωσης. Το ίδιο και ο Παπ, ο καλύτερος Έλληνας σέντερ με φανταστικά νούμερα πέρυσι και στην καλύτερη 5αδα της Ευρωλίγκας. Και οι δύο αν φύγουν απο την ομάδα, θα βρουν στη Ευρωλίγκα καλά συμβόλαια χθες.

Ο μποχωρίδης είναι ο γνωστός μποχωρίδης, αποδεδειγμένα δε κάνει για τον Παναθηναικό και αυτό το επίπεδο αλλά δεν υπάρχουν Έλληνες. Ούτε στη 12αδα της Εθνικής. Ένα μέτριο ματς, δέκα άσχημα. Μια καλή φάση, 5 κακές αποφάσεις και άμυνες. Πάντα λίγος, αργός, άστοχος, με 5 φάουλ εκτός αγώνα έστω και αν παίζει 10 λεπτά. Χθες δε μπόρεσε να πασάρει στο Παπ που έιχε μισ ματς με 30 πόντους πάιχτη πιο κοντό. Ο Ράντοβιτς δε μπορούσε να το πιστέψει και ο μποχωρίδης μονολογούσε πως να την περάσω. :banghead: Αν φύγει απο την ομάδα, λογικά θα παίξει στον Άρη.

Οι πάιχτες δεν είναι ρομπότ. Έχουν τραυματισμούς και έρχονται απο Ευρωμπάσκετ. Δε γίνεται να υπάρχει τέτοια απαξίωση για τους 2 ποιοτηκότερους πάιχτες του ρόστερ. Δεν έχουμε και πολλούς, ας τους στηρίξουμε τουλάχιστον.

1
1 Εικόνα
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 07, 2022 9:57 am

Ο Μποχωριδης εχει φαει τοσο κραξιμο που στο τελος θα τον πατε οτι δεν κανει ουτε για Α2. :banghead: Εμενα μου φαινεται σε σαφως καλυτερη κατασταση απ τις προηγουμενες χρονιες (και μακαρι να συνεχιστει).

Τωρα αν το προβλημα ειναι πως δεν ειναι Καλαθης, ή Σλουκας, ε, οκ... το θεμα ειναι πως δουλευει και φαινεται και στο γηπεδο πως σε αρκετους τομεις βελτιωνεται. Ολοι θα θελαμε τους ελληνες ασσους να δειξουν αλματωδη βελτιωση, αλλα στη τελικη ειναι τριτος ασσος, ουτε πρωτη, ουτε δευτερη επιλογη.

Για μενα ο Λουντζης π.χ. δεν ειναι απαραιτητα καλυτερος γιατι ειχε την ευκαιρια να παρει χρονο συμμετοχης περσι και βρηκε ρυθμο. Φετος, αν εχει την ιδια ευκαιρια ο Μποχωριδης ισως και να μας εκπληξει. Θα παω σε κατι που ειπες, "οι παιχτες δεν ειναι ρομποτ". Ειμαι υπερ της σκληρης κριτικης, αλλα οταν διδεται αντιστοιχος ρολος, αλλα και χρονος στο rotation.
Conan1982 έγραψε:
Παρ Οκτ 07, 2022 8:46 am
Έβαζε και ο...Τσάκωνας;
Αν εβαζε λεμονι, ξερουμε γιατι τον γνωρισαμε καραφλο.

GreenLantern

senior
Reactions: 65
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2016 9:10 am
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Οκτ 07, 2022 12:17 pm

TSAKWNAS έγραψε:
Παρ Οκτ 07, 2022 9:57 am
Ο Μποχωριδης εχει φαει τοσο κραξιμο που στο τελος θα τον πατε οτι δεν κανει ουτε για Α2. :banghead: Εμενα μου φαινεται σε σαφως καλυτερη κατασταση απ τις προηγουμενες χρονιες (και μακαρι να συνεχιστει).

Τωρα αν το προβλημα ειναι πως δεν ειναι Καλαθης, ή Σλουκας, ε, οκ... το θεμα ειναι πως δουλευει και φαινεται και στο γηπεδο πως σε αρκετους τομεις βελτιωνεται. Ολοι θα θελαμε τους ελληνες ασσους να δειξουν αλματωδη βελτιωση, αλλα στη τελικη ειναι τριτος ασσος, ουτε πρωτη, ουτε δευτερη επιλογη.

Για μενα ο Λουντζης π.χ. δεν ειναι απαραιτητα καλυτερος γιατι ειχε την ευκαιρια να παρει χρονο συμμετοχης περσι και βρηκε ρυθμο. Φετος, αν εχει την ιδια ευκαιρια ο Μποχωριδης ισως και να μας εκπληξει. Θα παω σε κατι που ειπες, "οι παιχτες δεν ειναι ρομποτ". Ειμαι υπερ της σκληρης κριτικης, αλλα οταν διδεται αντιστοιχος ρολος, αλλα και χρονος στο rotation.
Conan1982 έγραψε:
Παρ Οκτ 07, 2022 8:46 am
Έβαζε και ο...Τσάκωνας;
Αν εβαζε λεμονι, ξερουμε γιατι τον γνωρισαμε καραφλο.
Ελεος κάπου με τον Μποχωρίδη. Όσα γράφεις είναι όλα λάθος. Πρώτον δεν είναι άσσος γιατί δε μπορεί να πασάρει ούτε να οργανώσει, αλλά δεν είναι και δύο γιατί δε μπορεί να σκοράρει. Ούτε ειδικούς ρόλους μπορεί να έχει γιατί δε μπορεί να μαρκάρει. Συνεχώς κάνει φάουλ ή τον περνάνε. Είναι ένα πολύ ωραίο μηδενικό στη Ευρωλιγκα που πάιζει απο το 14 εκεί, δε περιμένω φέτος να τον δω. Πόσες ευκαιρίες να πάρει δλδ? Τόσα χρόνια είναι στο ρόστερ. Δες τα νούμερα του τόσα χρόνια, το απόλυτο τίποτα. Δε περιμένω να είναι Καλάθης, θα ήθελα τόσα χρόνια να ήταν ένας Κασελάκης ή ένας Λαρεντζάκης ή ένας Καλαιτζής παλιότερα. Τι έχει βελτιώσει από το 14 που πρωτοέπαιξε? Kαμία βελτίωση σε καμία στατιστική του. Σε αγώνες που πέρνει χρόνο συμμετοχής, έιναι σχεδόν σίγουρο ότι θα χάσουμε. Ποιά ευκαιρία λοιπόν? Αν δεν ήταν στο Παο, δε θα έπαιρνε ΠΟΤΕ συμβόλαιο στην Ευρωλίγκα. Είναι στηνν ομάδα μόνο λόγω ότι είναι Έλληνας, δεν έχει καμία σχέση με πάιχτη ευρωλίγκας. Ούτε στο eurocap, δε θα έγραφε νούμερα.

https://www.euroleaguebasketball.net/eu ... is/003240/

Aκόμη και χθες που μερικοί ενθουσιαστηκαν με Μπόχω, είχε 1/6 δίποντα 0/1 βολές και 3 λάθη και έφαγε 3 τάπες.

2
2 Εικόνα
drainlife17

 
Reactions: 3
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2022 3:39 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Σαρούνας Γιασικεβίτσιους
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 07, 2022 12:56 pm

Νομίζω ότι η επιθετική άμυνα του Ράντονιτς που βάζει στην ομάδα, κουράζει πολύ τους παίκτες και σε ένα κλειστό ροτέισον 8 παικτών κυρίως στο τέλος δεν υπάρχει καθαρό μυαλό ούτε φρέσκα χέρια σε τρίποντα και βολές....θα δούμε στην πορεία πως θα βελτιωθούμε σε αυτό τον τομέα στην πορεία και με χρησιμοποίηση όλων των παικτών.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 07, 2022 1:06 pm

drainlife17 έγραψε:
Παρ Οκτ 07, 2022 12:56 pm
Νομίζω ότι η επιθετική άμυνα του Ράντονιτς που βάζει στην ομάδα, κουράζει πολύ τους παίκτες και σε ένα κλειστό ροτέισον 8 παικτών κυρίως στο τέλος δεν υπάρχει καθαρό μυαλό ούτε φρέσκα χέρια σε τρίποντα και βολές....θα δούμε στην πορεία πως θα βελτιωθούμε σε αυτό τον τομέα στην πορεία και με χρησιμοποίηση όλων των παικτών.
Βολές και τρίποντα πάντως χάναμε από την αρχή του ματς. Το ροτέισιον όντως θα είναι κλειστό, αλλά δε γίνεται κι αλλιώς με τη (μη) ποιότητα που έχουμε από 9ο παίκτη και κάτω.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
drainlife17

 
Reactions: 3
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Οκτ 04, 2022 3:39 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αγαπημένη θέση: PG, SG
Αγαπημένος παίκτης: Σαρούνας Γιασικεβίτσιους
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 07, 2022 1:29 pm

yorgos έγραψε:
Παρ Οκτ 07, 2022 1:06 pm
drainlife17 έγραψε:
Παρ Οκτ 07, 2022 12:56 pm
Νομίζω ότι η επιθετική άμυνα του Ράντονιτς που βάζει στην ομάδα, κουράζει πολύ τους παίκτες και σε ένα κλειστό ροτέισον 8 παικτών κυρίως στο τέλος δεν υπάρχει καθαρό μυαλό ούτε φρέσκα χέρια σε τρίποντα και βολές....θα δούμε στην πορεία πως θα βελτιωθούμε σε αυτό τον τομέα στην πορεία και με χρησιμοποίηση όλων των παικτών.
Βολές και τρίποντα πάντως χάναμε από την αρχή του ματς. Το ροτέισιον όντως θα είναι κλειστό, αλλά δε γίνεται κι αλλιώς με τη (μη) ποιότητα που έχουμε από 9ο παίκτη και κάτω.
αν πάρει το 4αρι και παίξει ο γουόλτερς τα 200 λεπτά θα κατανεμηθούν καλύτερα.. ναι από την αρχή χάναμε, αλλά τα τρίποντα που χάναμε στο τέλος ήταν ελεύθερα γιαυτά τα σουτ λέω . σερί χαμένων βολών πάντα νομίζω κοντά στην ανάπαυλα ήταν ..ίσως οι προπονήσεις έιναι πολύ κουραστικές , γιατί όλοι έριχναν 20% κάτω από όσο έριχναν βολές .. ρίξαμε με 50% βολές , αν ρίχναμε με 60% θα είχαμε κερδίσει... πόσο κρίμα ; πόσο ;

0
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Οκτ 07, 2022 3:11 pm

GreenLantern έγραψε:
Παρ Οκτ 07, 2022 12:17 pm
Ελεος κάπου με τον Μποχωρίδη. Όσα γράφεις είναι όλα λάθος. Πρώτον δεν είναι άσσος γιατί δε μπορεί να πασάρει ούτε να οργανώσει, αλλά δεν είναι και δύο γιατί δε μπορεί να σκοράρει. Ούτε ειδικούς ρόλους μπορεί να έχει γιατί δε μπορεί να μαρκάρει. Συνεχώς κάνει φάουλ ή τον περνάνε. Είναι ένα πολύ ωραίο μηδενικό στη Ευρωλιγκα που πάιζει απο το 14 εκεί, δε περιμένω φέτος να τον δω. Πόσες ευκαιρίες να πάρει δλδ? Τόσα χρόνια είναι στο ρόστερ. Δες τα νούμερα του τόσα χρόνια, το απόλυτο τίποτα. Δε περιμένω να είναι Καλάθης, θα ήθελα τόσα χρόνια να ήταν ένας Κασελάκης ή ένας Λαρεντζάκης ή ένας Καλαιτζής παλιότερα.

Τι έχει βελτιώσει από το 14 που πρωτοέπαιξε? Kαμία βελτίωση σε καμία στατιστική του. Σε αγώνες που πέρνει χρόνο συμμετοχής, έιναι σχεδόν σίγουρο ότι θα χάσουμε. Ποιά ευκαιρία λοιπόν? Αν δεν ήταν στο Παο, δε θα έπαιρνε ΠΟΤΕ συμβόλαιο στην Ευρωλίγκα. Είναι στηνν ομάδα μόνο λόγω ότι είναι Έλληνας, δεν έχει καμία σχέση με πάιχτη ευρωλίγκας. Ούτε στο eurocap, δε θα έγραφε νούμερα.

https://www.euroleaguebasketball.net/eu ... is/003240/

Aκόμη και χθες που μερικοί ενθουσιαστηκαν με Μπόχω, είχε 1/6 δίποντα 0/1 βολές και 3 λάθη και έφαγε 3 τάπες.
Ειδα το λινκ που προσθεσες και θα απαντησω πως αν δεν ειχε κανει το σκοτωμενο τριποντο στη ληξη (του ημιχρονου; καλα θυμαμαι;) και ειχε βαλει ενα απ τα χαμενα διποντα, θα ελεγες "ααα, ο Μποχωριδης δεν κανει, αλλα ναι, καλα επαιξε σημερα, να τον δουμε πιο μετα". Ουσιαστικα 5 ποντοι, 6 rebound, 1 κλεψιμο σε 14 λεπτα ως παιχτης παγκου, και δεν εχασε κανενα αμαρκαριστο σουτ οπως αλλοι παιχτες μας. Οποτε μια χαρα στατιστικα ειναι αν σκεφτεις πως αμυνα ειχαν τους.. Ταβαρες, Πουαριε και Γιαμπουσελε.

Τωρα για την αμυνα καλυτερα να μιλησουν τα στατιστικα, γιατι αν αρχισω να λεω για μηχανικη σωματος θα ακουστω εξωγηινος. Ο Ιτουδης ειναι μαλλον αμπαλος απο μπασκετ που ηθελε να κρατησει Μποχωριδη και Κασελακη για εθνικη ("μακαρι να μπορουσα να εχω 14 παιχτες", αν το θυμασαι). Τα φαουλ τα κανει απο καθαρη χαζομαρα του γιατι τα εκβιαζει σε φασεις που χανει τον αντιπαλο. Αλλα γι αυτο θελαμε να φερουμε, οπως ειχαμε πει, εναν σοβαρο προπονητη, να δουλεψει το υλικο, εκτος και αν εχω χασει κατι στη μεταφραση.

Επισης δε μ ενδιαφερει να ειμαι σωστος, απλα λογικος. Προσωπικα δε μ ενδιαφερει αν θα πιασει ο Μποχωριδης και ο καθε Μποχωριδης. Απλα βλεπω τα παιχνιδια και εγω και ξερω που ειναι οι αδυναμιες του, αλλα και τι οντως μπορει να διορθωσει. Να θυμισω πως πολλοι εκραζαν τον Κασελακη και οταν πηρε ρολο ααα τελικα μας λειπει, και ναι. Μετα θανατον ολοι προφητες ειναι.

Τωρα αν ξανα διαφωνεις θα πρεπει να ρωτησω αν καταλαβαινεις τι σημαινει "εχει συγκεκριμενο ρολο στην ομαδα". Το να μπαινει κανεις απο αναγκη για να κανει οτι ξερει και μπορει δεν ειναι ρολος, ειναι νεροκουβαλητης.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Euroleague season 2022-2023”