Euroleague Round 27, Real Madrid vs Panathinaikos

Συντονιστής: Captains

Άβαταρ μέλους
qspock

 nba
Reactions: 114
Δημοσιεύσεις: 2817
Εγγραφή: Τρί Απρ 12, 2005 1:14 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Φεβ 29, 2024 10:36 pm

Απολαυση ηταν ο ΠΑΟ, πολυ ωραιο παιχνιδι και επιβλητικη νικη απεναντι στο φαβορι!

Αληθεια, ποιος μπορει να τον σταματησει σε ενα καταμεστο final four?

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1475
Δημοσιεύσεις: 3610
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Φεβ 29, 2024 10:40 pm

manj13 έγραψε:
Πέμ Φεβ 29, 2024 10:29 pm
BillyPao έγραψε:
Πέμ Φεβ 29, 2024 10:09 pm


Άλλη πιο επική κοτσάνα από τον μέγα "μπασκετογνώστη" Παπαδογιάννη.
Και πριν ''αλεκτωρ λαλησει τρεις''...''Με λενε Ριζο...'' Πριν λιγο στο gazetta.... :oops: ''Για τον Ματίας Λεσόρ, που έμοιαζε με πεινασμένο λιοντάρι απέναντι σε δεινόσαυρους, δεν υπάρχουν αρκετά κοσμητικά επίθετα. Πού τη βρήκε τη δύναμη, την επιθυμία, την έμπνευση, τη σβελτάδα; Πώς και ένιωθε τόσο άνετα στη ζώνη του λυκόφωτος; Αλήθεια, πού κρύφτηκε εκείνος που έλεγε ότι ο Λεσόρ δεν κάνει για πρώτο πεντάρι σε ομάδα πρωταθλητισμού; Α, εγώ είμαι. Εδώ είμαι, αλλά κρύβομαι.''......
Έτσι είναι κύριε Παπαδογιάννη, όταν αλλάζεις άποψη από παιχνίδι σε παιχνίδι... Όχι τίποτα άλλο, αλλά έτσι χάνει και την όποια αξιοπιστία και σοβαρότητα έχει.

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
manj13

allstar
Reactions: 739
Δημοσιεύσεις: 3274
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2013 8:59 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: MJ,Bodiroga,Διαμαντιδης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 3

Πέμ Φεβ 29, 2024 10:41 pm

0
“I own the guy guarding me.”...Μichael Jordan....The G.O.A.T.
HackerBaby

 euroleague
Reactions: 472
Δημοσιεύσεις: 1004
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 22, 2012 4:51 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Doncic
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Φεβ 29, 2024 11:33 pm

Το σημερινο ματς δεν ηταν κατι καινουριο , νομιζω εχει δειξει πριν 1-2 μηνες τι μπορει να κανει η ομαδα με υγιη Σλουκα και οχι ξεζουμισμενους παικτες . Τον τελευταιο μηνα εδειχνε μια αλλη εικονα η ομαδα μακρια απο το peak που παρουσιασε οταν εκανε το σερι νικων, οποτε και αναμενομενες οι ηττες και οι κακες εμφανισεις .

Το ερωτημα ειναι αν θα καταφερει ο αταμαν να κρατησει φρεσκους τους παικτες και υγιη με ρυθμο τον Σλουκα για τη συνεχεια ., δυσκολο με το βαθος που εχει η ομαδα δυστυχως .

0
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 444
Δημοσιεύσεις: 1621
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Φεβ 29, 2024 11:40 pm

Συγχαρητήρια για τη νίκη! Ομολογώ δεν το περίμενα! Προφανώς κάποτε θα κέρδιζε τη Ρεάλ.. Είπαμε έχει ομάδα για μεγάλα πράγματα φέτος! Ο Λεσόρτ έκανε ματς καριέρας. Σλούκας και Ναν πολύ καλοί! Με αυτούς τους 3 σε μεγάλη μέρα δεν χάνει ο ΠΑΟ εύκολα..

0
Στηβ Κερ

 a1greece
Reactions: 563
Δημοσιεύσεις: 892
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 12, 2023 4:54 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 01, 2024 6:21 am

Μεγάλη νίκη που έχει περισσότερο αξία δήλωσης και προς τα έξω αλλα και προς το…εσωτερικό της ομάδας.Επιμενω πάντως οτι δεν είδαμε κατι καινούριο και απο τις δυο ομάδες ανεξάρτητα απο το αποτέλεσμα .Ο ΠΑΟ οταν ειναι σχετικά φρέσκος και του βγαίνει η προσπάθεια στην αμυνα έχει το ταλέντο και την ικανότητα να κάνει τέτοια παιχνίδια .Η μόνη διαφορά ειναι οτι τη θέση Καλαϊτζάκη πήρε ο Παπαπετρου (επιτέλους !)πιο αποτελεσματικά όποτε κ ο Γκριγκονις με Γκραντ έπαιξαν λιγότερο.και επίσης ο Ναν μοίρασε περισσότερο την μπάλα (αυτο βέβαια λέει κατι κ για την αμυνα της Ρεάλ ).Ο Λεσορτ σε τέτοια παιχνίδια θα κάνει …παπάδες ,ουτε τώρα έγινε παιχταράς ουτε πριν ήταν …άχρηστος .Παλι με 8 έπαιξε ο Αταμαν στην ουσία 30αρια Ναν,Λεσορτ ,Μητογλου .Τον Σλουκα τον ξέρουμε 25 λεπτά ποιότητας που λίγοι μπορούν να προσφέρουν στο …συμμάζεμα διάβασμα επιθετικού παιχνιδιού.
Μητογλου ,Χουαντσο οτι ξέρουμε , το ίδιο ο Γκριγκονις .Γκραντ στις….εργοστασιακες.
Όσο το αμυντικό πλάνο θα λειτουργεί τόσο θα κρύβονται κ οι οποίες αδυναμίες ,αυτο ειναι το κλειδί.
Η Ρεάλ εδώ και καιρό παίζει με τις …φανελες ,ακόμα κ το γεγονός οτι ο προβληματικός ελλειμματικός Ολυμπιακός της γύρισε παιχνιδι 20+ποντων κατι λέει ,απλά ειναι τέτοια η αξία κ η διαφορά απο τις περισσότερες ομάδες που παίρνει νίκες κ δεν ανησυχεί.Οταν μπορει κ κλέβει μπάλες κ τρέχει ειναι ασταμάτητη οταν όμως της κάνουν το αντίθετο έχουμε τη χτεσινή εικόνα.Με ΕΝΑΝ Γκαρντ στα Πράιμ του θα έχεις θέμα ειδικα με περιφέρεια σαν του ΠΑΟ στα καλα της.
Τίμιοι οι Κοζερ ,Γιουλ ,Σερχι αλλα πέρα οτι ποτέ δεν είχαν το….ενεργειακο στα ασετ τους ελεος έφτασαν 38 ! για να τους έχεις πίσω κ δίπλα στον Καμπατσο .
ΥΓ.Το ταβάνι του κ τις αδυναμίες του τις έχει δείξει απο καιρό ο ΠΑΟ .Τα ίδια ερωτήματα υπάρχουν και τώρα.πχ..Με ενα πεντάρι, τον Λεσορτ ειδικα ,έχεις θέμα .Οτι μπορει να σου κάτσει κ να το καλύψεις με κάποιο τροπο ακόμα κ αν πετύχεις τους στόχους σου δεν το αλλάζει σαν γεγονός.

0
panpav

 junior
Reactions: 82
Δημοσιεύσεις: 236
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 31, 2023 9:45 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένος παίκτης: LARRY BIRD
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Αγαπημένη ομάδα: BOSTON CELTICS
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 01, 2024 6:29 am

Μπράβο ! Ας συνεχίσουμε έτσι και μπορούμε πρόκριση στο final four.

0
villiskabas

 euroleague
Reactions: 272
Δημοσιεύσεις: 1899
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2015 6:17 pm
Αγαπημένος παίκτης: Αλβερτης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 01, 2024 9:58 am

Απο ολο το παιχνιδι η καλυτερη στιγμη του αγωνα ηταν η αγκωνια του Ναν στον Καμπατσο
Συνεχιζω εγω απο χθες...ναι ειμαι τερμα εμπαθης με δαυτον συγνωμη

0
old boy

 junior
Reactions: 152
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 03, 2020 4:22 pm
Αγαπημένος παίκτης: MJ, Saras, DerrickRose
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 01, 2024 10:41 am

villiskabas έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2024 9:58 am
Απο ολο το παιχνιδι η καλυτερη στιγμη του αγωνα ηταν η αγκωνια του Ναν στον Καμπατσο
Συνεχιζω εγω απο χθες...ναι ειμαι τερμα εμπαθης με δαυτον συγνωμη
Και να είχε συμφωνήσει με τον Παο τότε που του κάναμε πρόταση λέει ε; :D αντιπαθής είναι αλλά και παιχταράς ρε συ.

Μεγαλη νίκη και - όπως ειπώθηκε ήδη - δεν μπορεί να είναι σύμπτωση ότι παίξαμε καταπληκτικό μπάσκετ μετά από παρατεταμένη διακοπή και ξεκούραση. Το ζήτημα είναι πως με τόσο κλειστό ροτεισον δεν βλέπω πως θα μείνουν φρέσκοι και ξεκούραστοι ώστε να επαναληφθούν τέτοιες εμφανίσεις. Αν μπούμε ξεζουμισμενοι στην τελική ευθεία δεν έχουμε ελπίδες.

Αξίζει το MVP της αγωνιστικής ο Λεσορτ.

Σφαλιάρα στην βρωμοβασίλλισα μέσα στην έδρα της = υγρό όνειρο (κι εγώ είμαι τέρμα εμπαθής με την Ρεαλ από πέρυσι).

1
1 Εικόνα
Άβαταρ μέλους
golitog7

 euroleague
Reactions: 860
Δημοσιεύσεις: 1543
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2017 9:18 am
Τοποθεσία: Munich
Αγαπημένη θέση: Bench
Αγαπημένος παίκτης: Spanoulis, Diamantidis
Αγαπημένη ομάδα: BayernMunich
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Μαρ 01, 2024 11:29 am

villiskabas έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2024 9:58 am
Απο ολο το παιχνιδι η καλυτερη στιγμη του αγωνα ηταν η αγκωνια του Ναν στον Καμπατσο
Συνεχιζω εγω απο χθες...ναι ειμαι τερμα εμπαθης με δαυτον συγνωμη
Συμφωνώ. Απίστευτο σαπίδι ο Καμπάτσο, μακράν από τους πιο εκνευριστικούς παίκτες στη Euroleague. Την ευχαριστήθηκα και εγώ

1
1 Εικόνα
plo koon

 euroleague
Reactions: 268
Δημοσιεύσεις: 1013
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 1:17 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Papaloukas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 01, 2024 11:29 am

Βλέποντας τα στατιστικά του αγώνα η Ρεάλ δεν έπαιξε άσχημα. 45% τρίποντα 52% 2ποντα, 19/20 βολές πολλά rebound. Βέβαια έκανε πολλά λάθη που οδήγησαν σε πολλούς πόντους στο transition, αλλά αυτό οφείλεται και στην άμυνα του ΠΑΟ και όχι μόνο στο ότι η Ρεάλ πουλαγε την μπάλα.

Απλά ο Παναθηναικός ήταν καλύτερος και έδειξε ότι η Ρεάλ δεν είναι άτρωτη.

2
2 Εικόνα
:hammer: je suis jazz thrillos :hammer:
villiskabas

 euroleague
Reactions: 272
Δημοσιεύσεις: 1899
Εγγραφή: Τετ Αύγ 05, 2015 6:17 pm
Αγαπημένος παίκτης: Αλβερτης
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 01, 2024 12:22 pm

golitog7 έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2024 11:29 am
villiskabas έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2024 9:58 am
Απο ολο το παιχνιδι η καλυτερη στιγμη του αγωνα ηταν η αγκωνια του Ναν στον Καμπατσο
Συνεχιζω εγω απο χθες...ναι ειμαι τερμα εμπαθης με δαυτον συγνωμη
Συμφωνώ. Απίστευτο σαπίδι ο Καμπάτσο, μακράν από τους πιο εκνευριστικούς παίκτες στη Euroleague. Την ευχαριστήθηκα και εγώ
το αστειο ειναι οτι ολοι εμεις το βλεπουμε αλλα παντα οι διαιτητες κανουν τα στραβα ματια σε αυτο το ατομο



εδω για να θυμουνται οι νεωτεροι σε παιχνιδι με 20 ποντους διαφορα...αθλιοτητα οπως λεει και ο σπικερ
μετα απο αυτο επρεπε να αποβληθει για ενα χρονο απο τα γηπεδα. μια τετοια πτωση μπορει να σου κοψει το μπασκετ

0
plo koon

 euroleague
Reactions: 268
Δημοσιεύσεις: 1013
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 19, 2011 1:17 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Papaloukas
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 01, 2024 1:22 pm

villiskabas έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2024 12:22 pm
golitog7 έγραψε:
Παρ Μαρ 01, 2024 11:29 am


Συμφωνώ. Απίστευτο σαπίδι ο Καμπάτσο, μακράν από τους πιο εκνευριστικούς παίκτες στη Euroleague. Την ευχαριστήθηκα και εγώ
το αστειο ειναι οτι ολοι εμεις το βλεπουμε αλλα παντα οι διαιτητες κανουν τα στραβα ματια σε αυτο το ατομο



εδω για να θυμουνται οι νεωτεροι σε παιχνιδι με 20 ποντους διαφορα...αθλιοτητα οπως λεει και ο σπικερ
μετα απο αυτο επρεπε να αποβληθει για ενα χρονο απο τα γηπεδα. μια τετοια πτωση μπορει να σου κοψει το μπασκετ
To χα ξεχάσει αυτό. Και πάει μετά ο ΔΔ να τον πιάσει με το καλό και του απαντάει "don't touch me". Είναι αποδεδειγμένα τρελός δλδ.

0
:hammer: je suis jazz thrillos :hammer:
Άβαταρ μέλους
Conan1982

Moderator
Reactions: 1934
Δημοσιεύσεις: 5275
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 12, 2014 10:43 am
Τοποθεσία: Κρήτη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Παπαλουκάς, Chris Weber
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Μαρ 01, 2024 1:30 pm

Πολύ καλή η ..παλαιστικη του τεχνική πάντως.

1
1 Εικόνα
TakeshyKurosawa1

 euroleague
Reactions: 444
Δημοσιεύσεις: 1621
Εγγραφή: Δευ Μάιος 31, 2021 10:13 am
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένος παίκτης: Vasilis Spanoulis
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Μαρ 01, 2024 3:47 pm

Αυτός ο παίχτης θέλει αντιμετώπιση Σπαν, ΔΔ κλπ δηλαδή τόση πίεση για να τον περιορίσεις αλλά παίζει Ρεάλ οπότε αν του δώσεις τόση προσοχή θα σε σκοτώσουν οι άλλοι.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”