2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 07, 2021 10:26 pm

Εγω νομίζω πως το μεγαλύτερο πρόβλημα για την εικόνα του Χεζονια (σε καμια περιπτωση αυτο που περιμέναμε) δεν ειναι ουτε η έλλειψη ασου , ουτε η κακη διαχείριση του Κατας. Ο Κατας μάλιστα σήμερα τον διαχειριστηκε πολυ καλα, τον έβγαλε έξω και πήραμε το ματς.

Το πρόβλημα με τον Χεζόνια ειναι οτι πολυ απλα.. δεν ειναι 2αρι το παιδι, εε δεν ειναι, ειναι 3αρι και μάλιστα μεγαλόσωμο! Δεν μπορει δηλαδη να μαρκαρει για 25 λεπτα τον Καρτερ στα πόδια, ποσο μαλλον τον Λαρκιν ή τον Χιγκινς , αυτοι ειναι γκαρντ. Ουτε ο Παπαπετρου βέβαια ειναι 2αρι , το να ειναι καποιος παικτης point forward δεν τον κανει point guard ή shooting guard. Πιστεύω οσο βλέπουμε τους δύο τους στο 2-3 δεν πρόκειται να παίξουμε καλο μπασκετ. Και σήμερα με Μπρει και ΣαντΡος πήραμε μπροστά που δεν ειναι και τιποτα τρομεροί χειριστές. Εκτός της αμυνας , ακόμα και στην επίθεση κάνεις από τους 2 δεν εχει χαρακτηριστικα shooting guard, δεν ειναι Shields τι να κάνουμε.. αλλα αυτο δεν ειναι απαραίτητα κακό. Ουτε ο Clyburn παιζει στο 2.

Για μενα η μόνη λύση αν θέλουμε να τους δούμε και την επόμενη σεζόν μαζι (και ταυτόχρονα να μην χάνουμε κάθε ματς) ειναι να μεταφερθεί ο Μαριο στο 4. Το παιδί ειναι τρομερα δυνατό , σπρώχνει πιο πολυ απτον Μητογλου ισως. Απο αυτή τη θεση θα μπορει με επιθετικά ριμπάουντ ή μπουκες να τελειώνει φάσεις, ενω και το ασταθές του σουτ δεν θα φαίνεται τόσο πολύ. Με Παπαπετρου και Χεζονια στο 3/4 , δυο καλα γκαρντ στο 1/2 και τον Παπαγιαννη θα μαστε μια χαρα του χρονου και θα μπορούμε να παίζουμε πολυ ορθολογικά. Κι αν οι αλλοι βαζουν πραγματικά μεγάλα κορμιά ακόμα και για τον κροατη , τοτε θα ρίχνουμε τον Μήτογλου μεσα στο παρκε.

3 : Παπαπετρου(29') Χεζονια(6') Κασελ(5')
4 : Χεζονια(20') Μητογλου(20')
5 : Μπλακ(21') Παπαγιαννης(19')

Θα μπορει να παιζει εννοείται και λιγο στο 3, ενω θα χουμε και τον ΣαντΡος ως 2/3αρι για να δινει κι αυτος χρονο αν χρειαστει.

ΥΓ. Με 1,5 εκατ διαθέσιμο θα κρατουσατε Χεζονια ή θα φέρνατε Μαικ Τζειμς πισω?

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 07, 2021 11:11 pm

ΥΓ. Με 1,5 εκατ διαθέσιμο θα κρατουσατε Χεζονια ή θα φέρνατε Μαικ Τζειμς πισω?

Kαθαρά με αγωνιστικά κριτήρια θα έφερνα το Τζέημς, ασυζητητί. Αλλά επειδή ο Τζέημς θα σουτάρει από τη σέντρα στο έκτο δευτερόλεπτο της επίθεσης, θα πλακωθεί με τους συμπαίκτες του, θα σπάσει τζαμαρίες, θα φτύσει τον κόουτς στη μούρη και θα κάνει την ομάδα ρόιδο, θα προτιμούσα και το Μποχώ, για τον ίδιο λόγο που δεν τα έφτιαξα με πορνοστάρ και απλώς πηδιόμεθα. Μπελάδες στο σπίτι του δε θέλει κανείς, ο Τζέημς είναι εγγύηση ότι δε θα βγει η χρονιά. Σα να έχεις το Μάικλ Τζάκσον ή το Φωτούλη για να ψυχαγωγεί παιδάκια σε παιδικό σταθμό. Θα το κάνει εξαιρετικά; Ναι αμέ, θα ξετρελαθούν τα παιδάκια. Απλά υπάρχει η μικρή λεπτομέρεια ότι θα τα βιάσει κιόλας, οπότε μακριά.

Τώρα ο Χεζόνια νομίζω ότι έχει άλλα προβλήματα και δεν είναι θέμα της θέσης που παίζει, αλλά του στιλ που παίζει. Και μόνο που τον βλέπεις να παίρνει τη μπάλα, να βγαίνει έξω για να πάρει φόρα και να μπαίνει μέσα καταλαβαίνεις ότι:
α) είναι για 2, το πολύ θέση 3
β) θέλει τη μπάλα στα χέρια, δε θα παίξει αλλιώς
γ) θέλει 3ρι και 4ρι με σουτ για να του ανοίγουν χώρους, εκεί είναι δυνατός (στο μέγεθος που έχει για μπουκαδόρος) κι όχι στα σουτάκια ως πλάγιος

Όλα αυτά τρακάρουν με τον Ιωάννη να παίρνει τη μπάλα και να κάνει το ΛεΜπρόν, ακόμη κι αν σε πολλά ματς το κάνει καλά. Ο Χεζόνια δεν είναι ούτε για pnr ούτε για σποτ σουτέρ, είναι "αγκυροβολήστε στις γωνίες και δώστε μου ΧΩΡΟ". Δεν παίζουμε έτσι στην Ευρώπη, πρέπει να βρεθεί τρόπος να χωρέσει σε αυτό που λέγεται μπάσκετ Ευρωλίγκας.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Ιουν 07, 2021 11:27 pm

JohnnyPao έγραψε:
Δευ Ιουν 07, 2021 10:26 pm


ΥΓ. Με 1,5 εκατ διαθέσιμο θα κρατουσατε Χεζονια ή θα φέρνατε Μαικ Τζειμς πισω?
Δεν βλέπω τον Τζέιμς να μην ανανεώνει με τους Νετς ή τέλος πάντων να μην υπογράφει σε άλλη ομάδα του ΝΒΑ. Επειδή είναι λίγο άστατο το παλικάρι αυτό δεν σημαίνει και πολλά πέραν το ότι το αυτό το καλοκαίρι δεν ¨βλέπει¨ Ευρώπη.

Αλλά και πριν την καλή του πορεία με τους Νετς, δεν υπήρχε περίπτωση να έπαιρνε κάτω από 2.2 με 2.5 εκ. Με τίποτε.

Αφού είναι ρητορικό το ερώτημα βρε Τζόνι, γιατί δεν βάζεις και εσύ λίγο παραπάνω; Από την τσέπη σου θα τα βάλεις ή μονόπολη παίζουμε εδώ; :sad:

Άβαταρ μέλους
john wick

allstar
Reactions: 225
Δημοσιεύσεις: 3532
Εγγραφή: Τρί Ιουν 14, 2016 8:26 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 08, 2021 11:04 am

yorgos έγραψε:
Δευ Ιουν 07, 2021 11:11 pm

Kαθαρά με αγωνιστικά κριτήρια θα έφερνα το Τζέημς, ασυζητητί. Αλλά επειδή ο Τζέημς θα σουτάρει από τη σέντρα στο έκτο δευτερόλεπτο της επίθεσης, θα πλακωθεί με τους συμπαίκτες του, θα σπάσει τζαμαρίες, θα φτύσει τον κόουτς στη μούρη και θα κάνει την ομάδα ρόιδο, θα προτιμούσα και το Μποχώ, για τον ίδιο λόγο που δεν τα έφτιαξα με πορνοστάρ και απλώς πηδιόμεθα. Μπελάδες στο σπίτι του δε θέλει κανείς..
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

0
Δεν έχεις επιλογές , ζήσε...
Άβαταρ μέλους
irving

 euroleague
Reactions: 109
Δημοσιεύσεις: 1680
Εγγραφή: Δευ Οκτ 06, 2014 9:35 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Ιουν 08, 2021 4:15 pm

οι πιο πολλες ομαδες της γιουρολιγκ εχουν προπονητη, ο κατας λογικα φευγει. ερχεται ντομινο με τρινκερι που ακουγεται οτι τον θελει η φενερ. αρα ισως μενει ελευθερος ο κοκοσκοφ. να δουμε και τι θα κανει η μακαμπι, η μπαγερν και η ουνιξ. οτι περισεψει θα ακουστει και για μας πιστευω.

θελω κοκοσκοφ (φαινεται απιθανο), καλη ρεαλιστικη περιπτωση ο πριφτης, απο κει και περα μαθητευομενοι μαγοι και στοιχηματα.

1
1 Εικόνα
Lapro13

 junior
Reactions: 123
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 16, 2020 6:04 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Ιουν 08, 2021 6:01 pm

Πιστευω λογω μπατζετ και θεσης πρεπει να κρατησουμε εναν απο Παπαπετρου-Χεζονια. Εγω παντως θα κραταγα Χεζονια, εαν τυχον φτιαξουμε ομαδα και προκριθουμε στα πλευ οφ, με γεματο ΟΑΚΑ θα κανει την διαφορα.

Οι Ελληνες μια χαρα βγαζουν την χρονια, και στα σημαντικα τους ψαχνουμε.

Ασε που πρεπει να εξοικονομησουμε για να τα σπρωξουμε στον 1 και στο 5, δεν μπορουμε να χπυμε 2 3αρια με συμβολαια πανω απο μυριο, πανε αυτες οι εποχες.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 10, 2021 10:15 pm

Σημεία των καιρών.
Έφτασα στη σελίδα 7ή 8 για να βρω το πιο καυτό τόπικ του φόρουμ. :o

Λοιπόν, η απόκτηση του Έλβις :imnewhere: - Κοστέλο, σημαίνει και αποχώρηση του Α. Πίτερς -δεν βγαίνουν οι ξένοι-πρέπει να πάρουν αμερικάνο κοντό). Πολύ καλή κίνηση για παρτενέρ του Μήτογλου στον Παναθηναϊκό (εύχομαι να τον κρατήσετε κατ΄αρχάς). Κάθε χρόνο τον προτείνω στις 2 μεγάλες ελληνικές τον Πίτερς από τότε που έσκασε μύτη στη Μόσχα. Φέτος ήταν καλύτερος από πέρσι κι έχει ακόμη.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 10, 2021 10:33 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Ιουν 10, 2021 10:15 pm
Σημεία των καιρών.
Έφτασα στη σελίδα 7ή 8 για να βρω το πιο καυτό τόπικ του φόρουμ. :o

Λοιπόν, η απόκτηση του Έλβις :imnewhere: - Κοστέλο, σημαίνει και αποχώρηση του Α. Πίτερς -δεν βγαίνουν οι ξένοι-πρέπει να πάρουν αμερικάνο κοντό). Πολύ καλή κίνηση για παρτενέρ του Μήτογλου στον Παναθηναϊκό (εύχομαι να τον κρατήσετε κατ΄αρχάς). Κάθε χρόνο τον προτείνω στις 2 μεγάλες ελληνικές τον Πίτερς από τότε που έσκασε μύτη στη Μόσχα. Φέτος ήταν καλύτερος από πέρσι κι έχει ακόμη.
Φεύγει ο Πίτερς;;;;;;;;;

Κορίτσια ο Μπάρκουλης, ορμάτεεεεεεε.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 10, 2021 10:37 pm

yorgos έγραψε:
Πέμ Ιουν 10, 2021 10:33 pm

Φεύγει ο Πίτερς;;;;;;;;;

Κορίτσια ο Μπάρκουλης, ορμάτεεεεεεε.
Νομίζω ΄΄οτι αυτός ή ο Γερέμπκο κολλάνε γάντι στον Μήτογλου. Μιλώντας για Χίκμι:
Τον μεγάλο τον Μπέρτανς τον έβλεπες για παρέα στον Χεζόνια( ή Παπαπέτρου) και τον Καμίλο Σιενφουέγος;

Άβαταρ μέλους
Jimmyrogue84

 euroleague
Reactions: 384
Δημοσιεύσεις: 1511
Εγγραφή: Τετ Απρ 30, 2014 11:57 am
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 10, 2021 10:41 pm

Τι ονόματα παίζουν για σας σύμφωνα με τους ρεπορταρέους;Λορένζο Μπράουν έχω δει μόνο για τους κοντούς, αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσει του Νέντοβιτς σωστά;

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 10, 2021 10:44 pm

Jimmyrogue84 έγραψε:
Πέμ Ιουν 10, 2021 10:41 pm
Τι ονόματα παίζουν για σας σύμφωνα με τους ρεπορταρέους;Λορένζο Μπράουν έχω δει μόνο για τους κοντούς, αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσει του Νέντοβιτς σωστά;
Ωραιότατος ο Λορένζο. Αν δεν είχα φάει τη σκούπα από την δαιμονισμένη Έφες, δεν θα κουνιόταν ούτε αυτός. Σοβαρή κίνηση αν γίνει.

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 10, 2021 10:58 pm

Κι εμένα μου αρέσει ο Λορέντζος (ο Καφετίς, όχι ο γιος της Ματούλας που ήταν στο ρε-αλήτη Bar με τη Μπεζεντάκου και το Γιώργο τον Πάουερ που παίζει τα soundtrack στην Πάνια) κι ας έχει φάει πολύ κράξιμο εδώ μέσα. Καλά για Γερέμπκο θα έδινα τα ρέστα μου αν ήμουν ο Τριαντό.

Με το Νέντοβιτς δεν ξέρω τι θα γίνει, ούτε με πείθουν οι ανακοινώσεις της κομαντατούρ περί κοβίντ. Στο μεταξύ η ομάδα μας θα εμβολιαστεί ή θα ακούσει το μεγάλο ηγέτη ; Αν τον ακούσει μπορεί και να ξεκινήσουν και το κάπνισμα βέβαια "που δεν έχει αποδειχθεί ότι κάνει κακό", ακούστε τον άρχοντα που σας ξεβλαχέβει, η Φίλιπ Μόρις την έκανε τη λαδιά στον πατέρα Μπους κι αυτός της το κράτησε μανιάτικο, μα όλα ο ΔΓ θα σας τα εξηγεί ΠΧΙΑ;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
τουλουμπα

allstar
Reactions: 1656
Δημοσιεύσεις: 4148
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 21, 2020 8:50 am
Προειδοποιήσεις: 3

Παρ Ιουν 11, 2021 6:50 am

οι μοναδικοι που με ενδιαφερει αν μεινουν ειναι κατα σειρα παπαπετρου χεζονια νεντο , οι υπολοιποι και να φυγουν δεν με νοιαζει μην πω πρεπει να φυγουν κιολας

για τον νεντο θα υπαρξει ενα κλιμακωτο συμβολαιο που θα αρχιζει απο κανα 500ρι τον χρονο
για τους αλλους 2 δεν νομιζω οτι μπορει να υπαρχει κατι καλυτερο απο 1 εκατ το χρονο στην καλυτερη των περιπτωσεων

για προπονητη διαβαζω για πριφτη που δεν ειναι αναβαθμιση του κατας,εγω θα κρατουσα κατας και του χρονου και αν θελεις να τον διωξεις και στην μεση της περιοδου φερνεις τοτε πριφτη,γενικα απο τετοιυς προπονητες εχει γεμισει ο τοπος οποτε δεν ειναι αναγκη να τρεξει να κλεισεις τον πριφτη

0
Άβαταρ μέλους
prime7

 a1greece
Reactions: 351
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 06, 2021 3:31 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 11, 2021 9:48 am

Φίλοι Παναθηναικοι η Τσσκα άφησε τον Streilneks. Νομίζω μια χαρά σας κάνει..

0
JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιουν 11, 2021 10:17 am

Η μόνη πιθανότητα να καταφέρουν Παπι και Μαριο να παίζουν μαζί του χρονου και να συνεργαζονται καλα ειναι ο Χεζονια να δεχθεί να μεταφερθεί κυριως στο 4 (θα παιζει και στο 3 αλλα λιγο) , κανεις απτους δυο τους δεν ειναι γκαρντ και δεν μπορεί να παίζει στο 2, στο 2 θελουμε χειριστές καλούς, σουτερ καλούς και παιχτες που μπορούν να αμυνθούν στα αντίπαλα γκαρντ στυλ Λαρκιν, τον Χεζονια μεχρι κι ο Καρτερ τον περνούσε σαν σταματημένος, δεν φταίει ο Κροάτης για αυτο, δεν θα πρέπει να μαρκάρει τον Καρτερ αλλα τον Ντιαλο ή τον Ντέιβις.

1 : μεταγραφή , μεταγραφή
1/2 : ΣαντΡος
2 : μεταγραφή , Μποχωριδης
3 : Παπαπετρου , Κασελακης
3/4 : Χεζονια
4 : Μητογλου , μεταγραφή(στυλ Μπεντιλ)
5 : Παπαγιαννης , μεταγραφή

Αν και να πω την αλήθεια μου φάνηκε πως ο Σουπερ Μαριο ηταν αρκετα χειρότερος φετος σε σχέση με αυτο που περιμένα. Κι είχα υπολογίσει πως ήταν ένα 6μηνο σε απραξία +τα πολλά χρόνια στο νβα που αλλάζουν τη φιλοσοφία του παιχτη. Δεν θα στεναχωριομουν αν έφευγε και με τα λεφτα του φέρναμε παιχταρα στον ασο.

0
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”