2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Ιούλ 29, 2021 11:43 am

Παρακολούθησα και εγώ τη χθεσινή συνέντευξη του Πρίφτη στο SDNA και μπορώ να πω ότι τα λεγόμενα του με κάλυψαν σε μεγάλο βαθμό. Ιδίως η άποψη του περί απαξίωσης του Μπρέι από μεγάλη μερίδα οπαδών της ομάδας, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Ο Μπρέι προσφέρει στην ομάδα το πολυτιμότερο στοιχείο του σύγχρονου μπάσκετ, το τρίποντο, χωρίς το οποίο όλοι γνωρίζουμε ότι μια ομάδα δεν πάει πουθενά. Κατανοώ επίσης το σκεπτικό του για τη μη απόκτηση βασικού άσου, τουλάχιστον όχι άμεσα, καθώς ο σκοπός δεν είναι να πάρουμε άσο απλά για να πούμε ότι πήραμε. Ή θα πάρουμε άσο που να κάνει τη διαφορά, ή δε θα πάρουμε καθόλου. Δεν έχει κανένα νόημα να ξοδέψουμε χρήματα για άσο για να καταλήξουμε π.χ. 14οι αντί για 16οι στην Ευρωλίγκα. Για την Α1 έχουμε καιρό, το πρωτάθλημα κρίνεται τον Ιούνιο. Τα υπόλοιπα δε θα τα αναλύσω, οι μακροσκελείς αναλύσεις δεν είναι το φόρτε μου. Θέλω να πω (ή μάλλον να επαναλάβω) και κάτι άλλο. Σε αυτό το φόρουμ, και συγκεκριμένα σε αυτό το τόπικ (όπως και στα αντίστοιχα των άλλων ομάδων), ο καθένας εκφράζει την άποψη του και τους προβληματισμούς του για τις μεταγραφικές κινήσεις της ομάδας, κάτι το οποίο είναι απόλυτα σεβαστό. Αυτό που δεν είναι σεβαστό (τουλάχιστον για μένα) είναι το να απαξιώνουν κάποιοι τον προπονητή και τη διοίκηση και να κρίνουν το σχεδιασμό του ρόστερ λανθασμένο, λες και ξέρουν καλύτερα από τον Πρίφτη.

Υγ. Πολύ καλές οι μέχρι τώρα μεταγραφικές κινήσεις του Περιστερίου και του Πάοκ. Περιμένω επίσης με ενδιαφέρον την ολοκλήρωση του ρόστερ του Προμηθέα, καθώς θεωρώ ότι θα δούμε μια πολύ ενδιαφέρουσα ομάδα με τον Κασιμίρο ως προπονητή. Για αυτές τις ομάδες, όπως και για τις υπόλοιπες, θα τα πούμε αναλυτικότερα στην πορεία.

1
1 Εικόνα
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 29, 2021 11:54 am

pan24 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 29, 2021 9:35 am
Όπως το βλέπω το πράγμα, πέρσι το κόνσεπτ ήταν να κάνουμε τον Σαντ Ρος άσσο.
Φέτος θα είναι να κάνουμε τον Ουάιτ ή κάποιο άλλο 4-3αρι να παίζει 5αρι.
Και ο ίδιος ο Πρίφτης είπε ότι η επιλογή Φλόιντ έγινε λόγω οικονομικού και φαίνεται ότι θα αποκτηθεί 4-3 όχι 4-5.

Για να δούμε το πείραμα...Η κατάληξη προδιαγεγραμμένη μου φαίνεται, σπάνια βγαίνουν κάτι τέτοιες αλχημείες.
Αλλά μέσα από αυτό μπορεί να προκύψει και κανα καλό.

Ο Καββαδάς θα μπορούσε να βγει παίκτης που τον πετάς μέσα για 10 λεπτά όταν θες να ρίξεις ξύλο σε κάποιο βαρύ κορμί.
Θα μπορούσε ίσως να βγει προσθήκη αντίστοιχης της περσινής του Κασελάκη που ήρθε χωρίς να περιμένει κανείς κάτι από αυτόν και ήταν αξιόπιστος από τον πάγκο για μερικά λεπτά.

Και ναι, για 5-10 λεπτά θεωρώ ότι μπορεί να μας βγει καλύτερος του Όγκαστ.
Συμφωνώ σε όλα.
Πάντως. το σχήμα με 4 φόργουορντ θα έχει περισσότερη μπασκετική λογική από το αντίστοιχο περσινό με τον Σαντ Ρόος στο 1. Στο 5 μπορείς να "κλέψεις" πιο εύκολα από το pg. Αρκεί να έχεις γεμίσει την πεντάδα με δίμετρους κι αθλητικούς- κάτι που λογικά θα κάνετε (σας μένει μια θέση). Το μεγάλο ζήτημα είναι το 4-3ρι να είναι ο ίδιος ο Χέιζ που σουτάρει κάπου στο 40%. Ή κάποιος σαν αυτόν ή και καλύτερος ακόμα (στο σουτ).

giorgos45

 a1greece
Reactions: 126
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 6:31 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιούλ 29, 2021 4:29 pm

ποσο μπατζετ εχει η ζαλγκιρις δε μπορω να καταλαβω κ φτιαχνει ορθολογικη ομαδα παλι?παιχτες στις θεσεις τους που παιζουν οχι γεμιζει με 2αρο 3αρια την ομαδα!ουτε λεφτα ουτε τπτ...

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 29, 2021 5:01 pm

BillyPao έγραψε:
Πέμ Ιούλ 29, 2021 11:43 am
Αυτό που δεν είναι σεβαστό (τουλάχιστον για μένα) είναι το να απαξιώνουν κάποιοι τον προπονητή και τη διοίκηση και να κρίνουν το σχεδιασμό του ρόστερ λανθασμένο, λες και ξέρουν καλύτερα από τον Πρίφτη.
Έχω διαβάσει αυτό το επιχείρημά σου αρκετές φορές. Αν ήταν έτσι όπως τα λες, τότε οι προπονητές θα έστηναν ομαδάρες (αυτοί ξέρουν) θα έκαναν όλοι τους μεταγραφές στυλ Μπασκόνια, Ζαλγκίρις, Άλμπα, Μπάμπεργκ ή και φετινής Μπάγερν ή και λίγο παλιότερου Ολυμπιακού.

Επιπλέον δεν θα είχε νόημα ούτε αυτό το τόπικ αλλά ίσως ούτε όλο το φόρουμ. Αφού προπονητές είναι...ξέρουν. :roll:

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 29, 2021 5:35 pm

giorgos45 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 29, 2021 4:29 pm
ποσο μπατζετ εχει η ζαλγκιρις δε μπορω να καταλαβω κ φτιαχνει ορθολογικη ομαδα παλι?παιχτες στις θεσεις τους που παιζουν οχι γεμιζει με 2αρο 3αρια την ομαδα!ουτε λεφτα ουτε τπτ...
Και χάνουν και ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ τους καλύτερους γηγενείς τους...

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
BillyPao

allstar
Reactions: 1333
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Αγαπημένη θέση: SG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Πέμ Ιούλ 29, 2021 6:30 pm

basket72 έγραψε:
Πέμ Ιούλ 29, 2021 5:01 pm
BillyPao έγραψε:
Πέμ Ιούλ 29, 2021 11:43 am
Αυτό που δεν είναι σεβαστό (τουλάχιστον για μένα) είναι το να απαξιώνουν κάποιοι τον προπονητή και τη διοίκηση και να κρίνουν το σχεδιασμό του ρόστερ λανθασμένο, λες και ξέρουν καλύτερα από τον Πρίφτη.
Έχω διαβάσει αυτό το επιχείρημά σου αρκετές φορές. Αν ήταν έτσι όπως τα λες, τότε οι προπονητές θα έστηναν ομαδάρες (αυτοί ξέρουν) θα έκαναν όλοι τους μεταγραφές στυλ Μπασκόνια, Ζαλγκίρις, Άλμπα, Μπάμπεργκ ή και φετινής Μπάγερν ή και λίγο παλιότερου Ολυμπιακού.

Επιπλέον δεν θα είχε νόημα ούτε αυτό το τόπικ αλλά ίσως ούτε όλο το φόρουμ. Αφού προπονητές είναι...ξέρουν. :roll:
Καταλαβαίνω το νόημα της απάντησης σου, και παραδέχομαι ότι εν μέρει έχεις δίκιο. Θα τα πω λοιπόν αλλιώς. Έχω την αίσθηση ότι κάποιοι νομίζουν πως το να φτιάχνεις ένα ρόστερ στην πραγματικότητα είναι το ίδιο εύκολο με το να φτιάχνεις ένα ρόστερ σε ένα ποστ σε αυτό το φόρουμ, με αποτέλεσμα να ασκούν πολύ εύκολα κριτική στον προπονητή όταν το ρόστερ που σχηματίζεται δε συμφωνεί με τις δικές τους απόψεις. Με αυτού του είδους την κριτική διαφωνώ. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. :)

0
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 164
Δημοσιεύσεις: 869
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιούλ 29, 2021 9:31 pm

Σόρρυ guys ,ήμουνα κουζίνα και το άκουγα από απόσταση και μπέρδεψα το Αβδσλα με τον Σιγαλα🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣Σιγά το γάλα!!!!🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣.Όπως και να χει στα γκαρντ Ελλάδας πάμε με πολλά 3αρια 4αρια και ακολουθούμε ψηλό σχήμα Κατας💚💚💚💚.Η αλήθεια πως αλλιώς θα στηρίξεις χώρους για Φλουντ και τον Καββαδα.....Η μόνη μου ένσταση ότι τα γκαρντ που έχουμε δεν παίζουν άμυνα, ίσως ο Περρυ το καταφέρει και σαφώς ο Σαντ Ροος αλλά από το 2 και όχι τον "ασσο".Όπως πάντα πίστευα ο κουβάνος είναι καλός ασίστ μαν πάνω στην κίνηση και όχι κλασσικός "ασσος",πράγμα που είπε και ο Πριφτης.Παμε να δημιουργησουμε ένα νέο τριο η δύο όπως πέρσι με Α.Γουαιτ-Μπεντιλ-Μιτογλου σε λίγο πιο λάιτ έκδοση.

Σαντ Ροος στο 2 οταν δεν παιζει ο Νεντοβιτς+Παπαπετρου-Οκαρο-4-3αρι+Φλουντ η Καββαδας

0
giorgos45

 a1greece
Reactions: 126
Δημοσιεύσεις: 653
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 06, 2021 6:31 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιούλ 29, 2021 9:36 pm

μα ποσο δυσκολο ειναι να παρεις 2 ασσους εφοσον περυσι απο εκει καταστραφηκες!δε λεω να φερεις το πανκος με το μισιτς!κ μου φερνεις περυ μεικον κ κρατας μπρει στον ασσο μετα τα περσινα?που ειμαι λαθος δηλ?εγω ευχομαι να ειμαι λαθος κ να παει η ομαδα καλα αυτο θελω!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιούλ 29, 2021 10:31 pm

BillyPao έγραψε:
Πέμ Ιούλ 29, 2021 6:30 pm


Καταλαβαίνω το νόημα της απάντησης σου, και παραδέχομαι ότι εν μέρει έχεις δίκιο. Θα τα πω λοιπόν αλλιώς. Έχω την αίσθηση ότι κάποιοι νομίζουν πως το να φτιάχνεις ένα ρόστερ στην πραγματικότητα είναι το ίδιο εύκολο με το να φτιάχνεις ένα ρόστερ σε ένα ποστ σε αυτό το φόρουμ, με αποτέλεσμα να ασκούν πολύ εύκολα κριτική στον προπονητή όταν το ρόστερ που σχηματίζεται δε συμφωνεί με τις δικές τους απόψεις. Με αυτού του είδους την κριτική διαφωνώ. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. :)
Ναι, εννοείται. Σε αυτό έχεις και δίκιο άλλωστε- δεν το συζητάμε. Και γενικά με την απαξίωση κρατάμε αποστάσεις- εκτός από πολύ τρανταχτές περιπτώσεις που όμως είναι ελάχιστες.

nikkal

 a1greece
Reactions: 270
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: Παρ Οκτ 23, 2020 8:45 am
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Stojan Vrankovic
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 30, 2021 8:08 am

Καλημέρα.
Κοιτάζω σήμερα το υπό διαμόρφωση ρόστερ και διαπιστώνω ότι στην 12άδα της euroleague και όταν δεν θα υπάρχουν απουσίες, κάποιος εκ των Μποχωρίδη, Κασελάκη και τρίτου σέντερ θα μένει εκτός.
Ποιόν θεωρείτε πιθανό υποψήφιο;

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 30, 2021 8:12 am

nikkal έγραψε:
Παρ Ιούλ 30, 2021 8:08 am
Καλημέρα.
Κοιτάζω σήμερα το υπό διαμόρφωση ρόστερ και διαπιστώνω ότι στην 12άδα της euroleague και όταν δεν θα υπάρχουν απουσίες, κάποιος εκ των Μποχωρίδη, Κασελάκη και τρίτου σέντερ θα μένει εκτός.
Ποιόν θεωρείτε πιθανό υποψήφιο;
Λογικα Μποχωριδης καθως εχουμε αρκετα γκαρντ, ο σαντρος θα παιζει πολυ στο 1-2, οποτε για 5-7 λεπτα περισσοτερο θελουμε τον κασελακη στο 3 να βαραει να ριχνει ξυλο και να βαζει κανα σουτακι απο γωνια, παρα τον μποχω. Επισης το 3ο σεντερ (λογικα καββαδας) θα το χρειαζομαστε, καθως ο Φλοιντ δεν ειναι για ευρωλιγκα ακομα και δεν θα μπορει για πανω απο 10 λεπτα, οποτε θελουμε αλλον εναν να μπορει να παιξει μαξ 10 λεπτα.

Βεβαια ο νεντο θα λειπει σε αρκετα ματς, οποτε αρκετες φορες δεν θα χρειαζομαστε να εχουμε καποιον εξω.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 30, 2021 8:12 am

nikkal έγραψε:
Παρ Ιούλ 30, 2021 8:08 am
Καλημέρα.
Κοιτάζω σήμερα το υπό διαμόρφωση ρόστερ και διαπιστώνω ότι στην 12άδα της euroleague και όταν δεν θα υπάρχουν απουσίες, κάποιος εκ των Μποχωρίδη, Κασελάκη και τρίτου σέντερ θα μένει εκτός.
Ποιόν θεωρείτε πιθανό υποψήφιο;
Δύσκολο να μην υπάρχουν ποτέ απουσίες πάντως.

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 30, 2021 8:17 am

yorgos έγραψε:
Παρ Ιούλ 30, 2021 8:12 am
nikkal έγραψε:
Παρ Ιούλ 30, 2021 8:08 am
Καλημέρα.
Κοιτάζω σήμερα το υπό διαμόρφωση ρόστερ και διαπιστώνω ότι στην 12άδα της euroleague και όταν δεν θα υπάρχουν απουσίες, κάποιος εκ των Μποχωρίδη, Κασελάκη και τρίτου σέντερ θα μένει εκτός.
Ποιόν θεωρείτε πιθανό υποψήφιο;
Δύσκολο να μην υπάρχουν ποτέ απουσίες πάντως.
ειδικα αν σκεφτουμε οτι εχουμε νεντο. Συν οτι σε καποια ματς λογο κορονα, θα υπαρχουν απουσιες.

0
Manos97

 
Reactions: 15
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 08, 2021 1:04 am
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 1

Παρ Ιούλ 30, 2021 8:18 am

Εγώ πάλι απορώ πως τόσοι προπονητές δεν έδωσαν χωρο στον Καλαϊτζάκη.. Μπορεί να μην είναι εγκεφαλικός άσσος να κάνει την διαφορά αλλά έχει τρομερό κορμί για τη θεση του

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12000
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Ιούλ 30, 2021 8:35 am

Manos97 έγραψε:
Παρ Ιούλ 30, 2021 8:18 am
Εγώ πάλι απορώ πως τόσοι προπονητές δεν έδωσαν χωρο στον Καλαϊτζάκη.. Μπορεί να μην είναι εγκεφαλικός άσσος να κάνει την διαφορά αλλά έχει τρομερό κορμί για τη θεση του
Του έδωσαν, αυτός δεν τον αξιοποίει.
Α1 έχει πάρει κάποιο χρόνο, με την εικόνα του εκεί έπειθε κανέναν ότι μπορεί να σταθεί Ευρωλίγκα;
Τον βλέπουν και στις προπονήσεις.

Τώρα για το κορμί, ναι έχει αλλά πρέπει να το δουλέψει.
Είναι ψηλός και με μεγάλο άνοιγμα χεριών αλλά κατηγορία φτερού, τον φυσάς και πέφτει, δεν μπορεί να αντέξει επαφές.
Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχει καταφέρει να ξεχωρίσει ούτε Α1.

Αν δουλέψει αυτό μπορούμε μετά να συζητήσουμε τεχνικά στοιχεία του αλλά αυτή τη στιγμή λόγω σώματος δεν μπορεί να παίξει Ευρωλίγκα.

Επίσης δεν είναι άσσος, και στις μικρές Εθνικές 2-3 έπαιζε αλλά δεν είναι αυτό το πρόβλημα.
Ας φτιάξει το σώμα του να μπορεί να σταθεί και μετά βλέπουμε που του ταιριάζει περισσότερο.

1
1 Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”