2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τετ Σεπ 08, 2021 8:24 pm

pan24 έγραψε:
Τετ Σεπ 08, 2021 3:53 pm
Να πω την αλήθεια, σε αυτό το ρόστερ από έναν ακόμα άσσο επιπέδου Γιόβιτς καλύτερα ένας σουτέρ, που από gleague και κομμένους βρίσκεις και πιο εύκολα.
Ούτε playmaking έχουμε αρκετά καλό ούτε και σουτ, ο μόνος που λες ότι έχει καλό σουτ είναι ο Μέικον.

Δεν πρόκειται να τα καλύψουμε και τα 2 εκτός αν πάρουμε τον Πάνγκος.
και να βρουμε σουτερ ποιος θα του την δινει; το πιο σημαντικο πραγμα στο μπασκετ ειναι η οργανωση και η δημιουργια. αν δεν εχεις αυτα οτι και να σχεδιασεις, οι αντιπαλοι θα σε πανε εκει που πρεπει και τελος. Αν δεν μπορεις να βαλεις την μπαλα στα δυνατα σου σημεια, να εκμεταλλευτεις καταστασεις, να ελεγξεις τον ρυθμο, τοτε αργα ή γρηγορα εισαι χαμενος.

να παρουμε αλλον εναν παικτη για το φτερο; δεν γινεται εχουμε τοσους, ας σχεδιαζαν αλλιως το ροστερ. Εμεις αυτην την στιγμη εχουμε τεραστιο ελλειμα απο αυτα που εγραψα παραπανω και χωρις αυτα ο σουτερ δεν θα παρει ποτε την μπαλα να σουταρει δυστηχως.

Μονο ασσος αλλιως χαμενη χρονια παλι θα εχουμε και θα ειναι και κριμα γιατι παρολο τον κακο για αλλη μια φορα σχεδιασμο, εχουμε καποια ενδιφεροντα πραγματα να δουμε, οπως το διδυμο μεικον-περι που πιστευω πολυ, τις απλωμενες αμυνες του πριφτη με οκαρο-σαντρος που θα σπανε κοκκαλα, την εξελιξη του Μαντζουκα, καθως και αν μπορει να ηγηθει ο Παπαπετρου.

Με εναν ασσο βασικο αλλαζουμε επιπεδο και θα δουμε ολα αυτα που περιγραφω. κριμα να χαθει αλλη μια σεζον χωρις το τιποτα λογο ασσου.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12001
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Σεπ 09, 2021 8:28 am

Tracy Mac έγραψε:
Τετ Σεπ 08, 2021 8:24 pm
pan24 έγραψε:
Τετ Σεπ 08, 2021 3:53 pm
Να πω την αλήθεια, σε αυτό το ρόστερ από έναν ακόμα άσσο επιπέδου Γιόβιτς καλύτερα ένας σουτέρ, που από gleague και κομμένους βρίσκεις και πιο εύκολα.
Ούτε playmaking έχουμε αρκετά καλό ούτε και σουτ, ο μόνος που λες ότι έχει καλό σουτ είναι ο Μέικον.

Δεν πρόκειται να τα καλύψουμε και τα 2 εκτός αν πάρουμε τον Πάνγκος.
και να βρουμε σουτερ ποιος θα του την δινει; το πιο σημαντικο πραγμα στο μπασκετ ειναι η οργανωση και η δημιουργια. αν δεν εχεις αυτα οτι και να σχεδιασεις, οι αντιπαλοι θα σε πανε εκει που πρεπει και τελος. Αν δεν μπορεις να βαλεις την μπαλα στα δυνατα σου σημεια, να εκμεταλλευτεις καταστασεις, να ελεγξεις τον ρυθμο, τοτε αργα ή γρηγορα εισαι χαμενος.

να παρουμε αλλον εναν παικτη για το φτερο; δεν γινεται εχουμε τοσους, ας σχεδιαζαν αλλιως το ροστερ. Εμεις αυτην την στιγμη εχουμε τεραστιο ελλειμα απο αυτα που εγραψα παραπανω και χωρις αυτα ο σουτερ δεν θα παρει ποτε την μπαλα να σουταρει δυστηχως.

Μονο ασσος αλλιως χαμενη χρονια παλι θα εχουμε και θα ειναι και κριμα γιατι παρολο τον κακο για αλλη μια φορα σχεδιασμο, εχουμε καποια ενδιφεροντα πραγματα να δουμε, οπως το διδυμο μεικον-περι που πιστευω πολυ, τις απλωμενες αμυνες του πριφτη με οκαρο-σαντρος που θα σπανε κοκκαλα, την εξελιξη του Μαντζουκα, καθως και αν μπορει να ηγηθει ο Παπαπετρου.

Με εναν ασσο βασικο αλλαζουμε επιπεδο και θα δουμε ολα αυτα που περιγραφω. κριμα να χαθει αλλη μια σεζον χωρις το τιποτα λογο ασσου.
Το θέμα είναι ότι μέσα Σεπτέμβρη με τα λεφτά που έχουμε να δώσουμε κάποιον που να κάνει την διαφορά στην δημιουργία δεν θα βρούμε ή αν βρούμε θα είναι τόσο κακός στα υπόλοιπα ή μόνιμα τραυματίας(Γιόβιτς) που δεν θα έχει νόημα τελικά.

Η πιθανότητα τώρα να βρούμε άσσο με 500 χιλιάρικα που να κάνει κάτι περισσότερο από όσους έχουμε είναι μικρότερη από την πιθανότητα το καλοκαίρι η ΤΣΣΚΑ να ζητήσει να αγοράσει τον Πέρι δηλαδή σχεδόν καμία.

0
Άβαταρ μέλους
forest79

 junior
Reactions: 50
Δημοσιεύσεις: 149
Εγγραφή: Δευ Αύγ 04, 2008 9:06 pm
Τοποθεσία: Athens
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Michael Jordan
Αγαπημένη ομάδα: Chicago-Bulls
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 10, 2021 8:55 am

Διαβασα σε καποιο site , οτι παιζει στα ονοματα και ο Αϊζάια Τόμας ,ο οποιος δεν εχει βρει ομαδα στο ΝΒΑ.
Στα 32 του ετη με υψος μολις 1.75, απο τους ελαχιστους under 1.80 που εκαναν ΚΑΛΗ καριερα στο ΝΒΑ.
Αν και δεν ειμαι fan των τοσο κοντων παικτων ,νομιζω θα ηταν πολυ δυνατη κινηση για το ροστερ στο Παναθηναικο.(και επικοινωνιακα)
Η τριπλετα Τομας-Ντεντοβιτς-Περι θα εδινε πολλες λυσεις στην επιθεση αλλα δεν ειμαι βεβαιος πως θα μπορουσαν να αντεπεξελθουν στις αμυντικες τους υποχρεωσεις.

Εικόνα

0
Άβαταρ μέλους
tanasen01

 a1greece
Reactions: 212
Δημοσιεύσεις: 804
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 10, 2013 8:18 pm
Αγαπημένη θέση: C
Αγαπημένος παίκτης: Tim Duncan
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 10, 2021 5:50 pm

forest79 έγραψε:
Παρ Σεπ 10, 2021 8:55 am
Διαβασα σε καποιο site , οτι παιζει στα ονοματα και ο Αϊζάια Τόμας ,ο οποιος δεν εχει βρει ομαδα στο ΝΒΑ.
Στα 32 του ετη με υψος μολις 1.75, απο τους ελαχιστους under 1.80 που εκαναν ΚΑΛΗ καριερα στο ΝΒΑ.
Αν και δεν ειμαι fan των τοσο κοντων παικτων ,νομιζω θα ηταν πολυ δυνατη κινηση για το ροστερ στο Παναθηναικο.(και επικοινωνιακα)
Η τριπλετα Τομας-Ντεντοβιτς-Περι θα εδινε πολλες λυσεις στην επιθεση αλλα δεν ειμαι βεβαιος πως θα μπορουσαν να αντεπεξελθουν στις αμυντικες τους υποχρεωσεις.

Εικόνα
Δεν τον θεωρώ ρεαλιστικό στόχο, αλλά και στο ενδεχόμενο να ερχόταν σε εμάς σίγουρα θα έχει πρόβλημα στην άμυνα. Επιθετικά δεν το συζητώ, είναι υπερόπλο.

0
Άβαταρ μέλους
shaq7

allstar
Reactions: 1955
Δημοσιεύσεις: 4564
Εγγραφή: Δευ Ιουν 18, 2018 4:07 pm
Αγαπημένη θέση: SG, C
Αγαπημένη ομάδα: Olympiacos
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 10, 2021 6:13 pm

δηλαδη οχι μονο θα ρθει ευρωπη ο τομας αλλα θα παρει και 500χιλ :roofl: ..Νομιζω εσπασε καθε κοντερ αυτη η ειδηση!!

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Παρ Σεπ 10, 2021 10:12 pm

Εγώ μια σωστή προσθήκη που θα έβλεπα είναι ο Μ. Ρολ. Ναι, έχει μεγαλώσει, ναι δεν πήγε καλά στην Αρμάνι πέρσι. Παρόλα αυτά, ο.. Τυνήσιος διεθνής, είναι ένας σχεδόν ολοκληρωμένος περιφερειακός. Λέω "σχεδόν¨γιατί του λείπει αθλητικότητα, αλλά και πότε ξεχώριζε σε αυτό τον τομέα;
Μια χαρά τα πήγαινε στην άμυνα, βασιζόμενος στο μέγεθος του μα κυρίως στο μπάσκετ που κουβαλάει μέσα του. Δεν στέκομαι μόνο στο σουτ του (που το χρειάζεστε πολύ) αλλά γενικά στην πάστα του. Ποιότητα, μέγεθος, εμπειρία, βλέπει συμπαίκτες/παρκέ και συνηθισμένος πια στο να μπαίνει για ένα 15λεπτο.
Νομίζω ότι δεν θα σας πάει μόνος τους στους "8" κι άλλα τέτοια κλισέ, αλλά θα σας δώσει πολλά, ακόμα και πίσω. Γιατί από αθλητικότητα δεν έχετε θέμα. Τον παντρεύτετε με τον Πέρι/Μπόχω και τον Ρος/Πάπι κι είστε οκ.

* Νομίζω ότι είναι σαφώς πιο ταιριαστός από τον Ζόραν Ντράγκιτς που ακούστηκε. Ακόμα και από σκόρερς κοντούς άσσους από το ΝΒΑ.

tarp7

allstar
Reactions: 1329
Δημοσιεύσεις: 3476
Εγγραφή: Παρ Δεκ 07, 2018 10:23 am
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 11, 2021 6:19 am

forest79 έγραψε:
Παρ Σεπ 10, 2021 8:55 am
Διαβασα σε καποιο site , οτι παιζει στα ονοματα και ο Αϊζάια Τόμας ,ο οποιος δεν εχει βρει ομαδα στο ΝΒΑ.
Στα 32 του ετη με υψος μολις 1.75, απο τους ελαχιστους under 1.80 που εκαναν ΚΑΛΗ καριερα στο ΝΒΑ.
Αν και δεν ειμαι fan των τοσο κοντων παικτων ,νομιζω θα ηταν πολυ δυνατη κινηση για το ροστερ στο Παναθηναικο.(και επικοινωνιακα)
Η τριπλετα Τομας-Ντεντοβιτς-Περι θα εδινε πολλες λυσεις στην επιθεση αλλα δεν ειμαι βεβαιος πως θα μπορουσαν να αντεπεξελθουν στις αμυντικες τους υποχρεωσεις.

Εικόνα
Καλή μεταγραφή ο τόμας αλλά θα έχετε δύο άσους κάτω από 1.85.στην άμυνα ποιος θα μαρκάρει τα ψηλά γκάρντ; νομίζω χρειάζεστε άλλου στιλ πλέυμεικερ

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1780
Δημοσιεύσεις: 12001
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 11, 2021 8:54 am

Ο Τόμας δεν νομίζω να το σκεφτόταν καν να έρθει Ευρώπη, πιο πιθανό το κόβω να πάει 15ος παίκτης στο παρεάκι του Λεμπρόν.

Αν έφευγε από Αμερική θα ήταν μόνο για τα λεφτά, σε καμιά Ρωσία όλο και κάποιος θα βρισκόταν να τον χρυσοπληρώσει λόγω ονόματος.

Ο Ρολ ωραία λύση αλλά πρέπει να δούμε τι θέλουμε να πετύχουμε.
Είναι ένας τίμιος ρολίστας στα 34 προς 35 και είμαστε μια ομάδα χωρίς στόχους.
Να τον κάνουμε τι; Ούτε μπορούμε να τον υπολογίζουμε για το μέλλον αν θεωρήσουμε ότι φέτος φτιάχνουμε κορμό για τα επόμενα χρόνια ούτε έχουμε και κανέναν μικρό στο στυλ του να πούμε ότι θέλουμε να μάθει από αυτόν.

Offtopic αλλά θεωρώ ότι αυτός είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος για το ρόστερ και ειδικά για τους ξένους, ότι είμαστε μια ομάδα χωρίς στόχους.
Αν από Νοέμβρη-Δεκέμβρη φανεί ότι η 8αδα είναι άπιαστο όνειρο, πως να βρει ο άλλος κίνητρο να παίξει ομαδικά και γιατί να μην χαζογελάει στον πάγκο την ώρα που τρώει 30αρα;
Όποιος μπορεί θα παίζει για να γράψει νούμερα ατομικά, οι υπόλοιποι για να τελειώσει η σεζόν.

0
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Σάβ Σεπ 11, 2021 10:31 am

pan24 έγραψε:
Σάβ Σεπ 11, 2021 8:54 am
Ο Τόμας δεν νομίζω να το σκεφτόταν καν να έρθει Ευρώπη, πιο πιθανό το κόβω να πάει 15ος παίκτης στο παρεάκι του Λεμπρόν.

Αν έφευγε από Αμερική θα ήταν μόνο για τα λεφτά, σε καμιά Ρωσία όλο και κάποιος θα βρισκόταν να τον χρυσοπληρώσει λόγω ονόματος.

Ο Ρολ ωραία λύση αλλά πρέπει να δούμε τι θέλουμε να πετύχουμε.
Είναι ένας τίμιος ρολίστας στα 34 προς 35 και είμαστε μια ομάδα χωρίς στόχους.
Να τον κάνουμε τι; Ούτε μπορούμε να τον υπολογίζουμε για το μέλλον αν θεωρήσουμε ότι φέτος φτιάχνουμε κορμό για τα επόμενα χρόνια ούτε έχουμε και κανέναν μικρό στο στυλ του να πούμε ότι θέλουμε να μάθει από αυτόν.

Offtopic αλλά θεωρώ ότι αυτός είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος για το ρόστερ και ειδικά για τους ξένους, ότι είμαστε μια ομάδα χωρίς στόχους.
Αν από Νοέμβρη-Δεκέμβρη φανεί ότι η 8αδα είναι άπιαστο όνειρο, πως να βρει ο άλλος κίνητρο να παίξει ομαδικά και γιατί να μην χαζογελάει στον πάγκο την ώρα που τρώει 30αρα;
Όποιος μπορεί θα παίζει για να γράψει νούμερα ατομικά, οι υπόλοιποι για να τελειώσει η σεζόν.
Δεν έχεις άδικο σε τίποτε απ΄αυτά που λες στο ποστ σου.
Ο Ρολ θα ήταν μια κίνηση προς κάπως περισσότερο εξορθολογισμό. Αν η ομάδα ρολάρει καλύτερα, τόσο περισσότερες πιθανότητες έχει ο κάθε Πέρι, Οκάρο (ενδεχομένως κι ο Μέικον) να παίξουν πιο σωστό μπάσκετ και να μείνουν και την επόμενη χρονιά, φτιάχνοντας κάποιον άλφα κορμό, που όμως θα πρέπει να ενισχυθεί με 3 καλούς ξένους (άσσος, 2ρι και 5ρι) τη μεθεπόμενη χρονιά, ώστε να γυρίσετε στα επίπεδα που είσαστε όσο είχατε τον Νικ στην ομάδα. :bball:

JohnnyPao

allstar
Reactions: 1069
Δημοσιεύσεις: 4222
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 13, 2021 6:29 am

Kevin Hervey και Derek Willis ή Okaro White και Jeremy Evans? Στα ίδια λεφτά θα ηταν.

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 13, 2021 8:00 am

JohnnyPao έγραψε:
Δευ Σεπ 13, 2021 6:29 am
Kevin Hervey και Derek Willis ή Okaro White και Jeremy Evans? Στα ίδια λεφτά θα ηταν.
το 1ο. το δικο μας διδυμο αν εξαιρεσεις καποια αθλητικα προσοντα, δηλαδη ευελιξια, αλμα και λιγο ταχυτητα, δεν εχουν κατι αλλο. το πιο καλο σημειο τους ειναι η αμυνα, που ομως χαμηλα ειναι κακοι! μονο on the ball ή above the rim ειναι καλοι, γιατι για να σπρωξουν δεν μπορουν καθολου (α ρε μπεντιλ)

Ειναι ασουτοι σε σημειο αηδιας (ο οκαρο κατι θα βαζει καποιες φορες), ειναι αδυναμοι για 4αρια, δεν εχουν 1vs1 (ο οκαρο κατι θα κανει εκει) ενω στο σετ παιχνιδι εχουν θεμα.

Ο Χερβει ειναι παικταρα. επιθετικα δεν τους βλεπει σε ολους τους τομεις τους δικους μας, ενω και αμυντικα ειναι στυλ οκαρο (οχι τοσο καλος βεβαια, ο οκαρο μαρκαρει και στο 1!).

Γενικα το οκαρο-εβανς δεν μου αρεσει καθολου. ουσιαστικα 2-3 πραγματα δινουν αλλα ειναι τοσο δυσλειτουργικο για μια ομαδα που δεν βγαινει. ασε που εμεις δεν εχουμε και ασσο και ειναι ακομα χειροτερο αυτο!

0
Άβαταρ μέλους
No Center-No Party

senior
Reactions: 189
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 8:59 am
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: 3D-Larry-Kukoc
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 13, 2021 10:46 am

JohnnyPao έγραψε:
Δευ Σεπ 13, 2021 6:29 am
Kevin Hervey και Derek Willis ή Okaro White και Jeremy Evans? Στα ίδια λεφτά θα ηταν.
Χερβει ακόμα και με Κασέλ,Μαντζουκα
από πίσω...

0
Εγώ καλά σου τα'λεγα και τ'ακουγες παράλογα!
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 13, 2021 2:29 pm

No Center-No Party έγραψε:
Δευ Σεπ 13, 2021 10:46 am

Χερβει ακόμα και με Κασέλ,Μαντζουκα
από πίσω...
Εγώ πάλι το διδυμάκι των Μονεγάσκων (ή καλύτερα ένα από τα... διδυμάκια) Μότουμ και Ντ. Χολ θα το έβλεπα να κάθεται πολύ καλά στον Παναθηναϊκό. Κι ως αντί- Έβανς έναν ακόμη Μονεγάσκο, τον Ιμ. Φαϊ.

Ναι, έχω πάθει κάτι :dribble: με τη φετινή Μονακό, όσο κι αν έχω θέμα με τους πρίγκηπες και τους βασιλιάδες. :P

Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3924
Δημοσιεύσεις: 11017
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Σεπ 13, 2021 4:32 pm

basket72 έγραψε:
Δευ Σεπ 13, 2021 2:29 pm
No Center-No Party έγραψε:
Δευ Σεπ 13, 2021 10:46 am

Χερβει ακόμα και με Κασέλ,Μαντζουκα
από πίσω...
Εγώ πάλι το διδυμάκι των Μονεγάσκων (ή καλύτερα ένα από τα... διδυμάκια) Μότουμ και Ντ. Χολ θα το έβλεπα να κάθεται πολύ καλά στον Παναθηναϊκό. Κι ως αντί- Έβανς έναν ακόμη Μονεγάσκο, τον Ιμ. Φαϊ.

Ναι, έχω πάθει κάτι :dribble: με τη φετινή Μονακό, όσο κι αν έχω θέμα με τους πρίγκηπες και τους βασιλιάδες. :P
Ούτε εμένα με ξετρελενει ο θεσμός, αλλά όπως θα έλεγε και ο Γεωργίου "για τη βασίλισσα Ράνια την έριξα και γω τη ζαριά μου στο στρατό ".

https://d1ohiyg9nhfiyu.cloudfront.net/s ... kokoko.jpg

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
basket72
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Σεπ 14, 2021 8:15 am

Αν ο Τζέιμς καταλήξει Ζενίτ, ίσως αφήσουν ελεύθερο τον Κ. Φράνκαμπ. Δεν ξέρω αν είναι ο ιδανικός για εσάς, αλλά ως παίκτης είναι καλύτερος από τους Πέρι, Μέικον κι έχει κι έναν χρόνο εμπειρία στην ACB. Ακόμα και το δίμηνο στη Ζενίτ με τέτοιους συμπαίκτες και τον Τσάβι ως προπονητή στα συν του θα είναι.
Το ίδιο ισχύει και για τον Βέστερμαν ενδεχομένως. Στην περίπτωση που ο Τζέιμς καταλήξει στη Μονακό. Παικτικά μάλιστα ο Βέστερμαν είναι ταμάμ για σας. Με τον αστερίσκο των συχνών τραυματισμών του.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”