2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Ιουν 30, 2022 1:28 am

Γενικά η επιλογή δεν ήταν η τοπ αλλά το σκεπτικό για το πώς πρέπει να αντιμετωπίσεις τις φετινές και πολλές ροστεραρες της Ευρωλίγκας πιστεύω είναι το κατάλληλο.Ανοιχτοί και εμπατε να βάλετε καλάθια δεν πρέπει να παίξει .Θα χάνουμε από το πρώτο δεκάλεπτο.Το μεγάλο θέμα είναι να γίνουμε και ομάδα και να βγαίνουν συστήματα ,όχι μόνο γιούρια στο κλέψιμο της μπάλας.Θελουμε σουτ καλό από περιφέρεια να ανοίξουν οι χώροι .

Αν είναι να πιέζουμε ψηλά θέλουμε γκαρντ και φόργουορντ σκυλιά.Εδω δεν ξέρω αν δένει καλύτερα ένας ογκωδης Ονουακου από έναν Καμποκλο..Επισης πιστευω θα είναι πολύ καθοριστικα φέτος τα 4αρια ,ιδίως το 3-4αρο που θα πρέπει να βγάλει πολύ δουλειά.Θα πέσει τρέξιμο και γρήγορος Ρυθμός ,επομένως δεν βλέπω στυλ Ρουμπιτ στις πιθανές μεταγραφές.

Αλμαν , Μονεκε και Καμποκλο να σφίξουμε σαν ταναλιες;;;αλλά κάποιοι θα πρέπει να έχουν καλό σουτ....σκληρά κορμιά πάντως υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα στην αγορά.

Σίγουρα ένας Καλάθης θα έδινε καλές πάσες και θα σκοράραμε ξεκολλώντας από το σκορ πολλές φορές .

0
avtokrator13

senior
Reactions: 111
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Τρί Ιουν 16, 2020 10:52 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιουν 30, 2022 1:54 am

EXASFAIROS13 έγραψε:
Πέμ Ιουν 30, 2022 1:28 am
Γενικά η επιλογή δεν ήταν η τοπ αλλά το σκεπτικό για το πώς πρέπει να αντιμετωπίσεις τις φετινές και πολλές ροστεραρες της Ευρωλίγκας πιστεύω είναι το κατάλληλο.Ανοιχτοί και εμπατε να βάλετε καλάθια δεν πρέπει να παίξει .Θα χάνουμε από το πρώτο δεκάλεπτο.Το μεγάλο θέμα είναι να γίνουμε και ομάδα και να βγαίνουν συστήματα ,όχι μόνο γιούρια στο κλέψιμο της μπάλας.Θελουμε σουτ καλό από περιφέρεια να ανοίξουν οι χώροι .

Αν είναι να πιέζουμε ψηλά θέλουμε γκαρντ και φόργουορντ σκυλιά.Εδω δεν ξέρω αν δένει καλύτερα ένας ογκωδης Ονουακου από έναν Καμποκλο..Επισης πιστευω θα είναι πολύ καθοριστικα φέτος τα 4αρια ,ιδίως το 3-4αρο που θα πρέπει να βγάλει πολύ δουλειά.Θα πέσει τρέξιμο και γρήγορος Ρυθμός ,επομένως δεν βλέπω στυλ Ρουμπιτ στις πιθανές μεταγραφές.

Αλμαν , Μονεκε και Καμποκλο να σφίξουμε σαν ταναλιες;;;αλλά κάποιοι θα πρέπει να έχουν καλό σουτ....σκληρά κορμιά πάντως υπάρχουν ακόμα διαθέσιμα στην αγορά.

Σίγουρα ένας Καλάθης θα έδινε καλές πάσες και θα σκοράραμε ξεκολλώντας από το σκορ πολλές φορές .
ασχετο αλλα ο μπεικον πιστευω θα αφηνε εποχη αν ερχοταν σε εμας και το σημαντικοτερο θα περιορισε τον χρονο του νεντοβιτς (αν μεινει) και του παπαπετρου που παιζουν πολυ περισσοτερο και παιρνουν πολλες περισσοτερες επιθεσεις απο οσες πρεπει

το 4αρι πρεπει να ειναι πολυ ποιοτικο και αν εχετε προσεξει καλες πορειες και ομαδες καναμε μονο οταν ειχαμε 4αρι με προσοντα και απο πανω ραφι

σε ομαδες σκληροτραχυλες με αμυντικο προσαντολισμο το να εχεις 2ο η και 3ο πολο εκτελεση ή/και δημιουργιας περα απο τα γκαρντ ειναι κομβικης σημασιας

το προβλημα ειναι οτι τα 4αρια με ποιοτητα κοστιζουν οποτε πας αναγκαστικα σε λυσεις τυπου ρουμπιτ που απλα εχουν ριμπαουντ και σουτ χωρις να θελουν μια μπαλα μονοι τους (τυπου ντερικ γουιλιαμς) και τον συνδυαζεις με ενα τερατακι φυσικων προσοντων και ταχυτητας τυπου χαντερ οπως εκανε η μπαγερν φετος για να αλληλοκαλυψει ο ενας τις αδυναμιες του αλλου

απο πισω μπορει να ερθει και ενας ντεσον τομας που ριμπαουντ δεν παιρνει αλλα σαν παικτης ρολου θα μοιραζεται μεταξυ 3 και 4 οπως στην μπαγερν

προσωπικα θα κοιτουσα για μπλακσιρ για το 4 και στον ασσο θα ανιρουσα την μεταγραφη του λι για τον κιναν εβανς

0
EXASFAIROS13

 a1greece
Reactions: 171
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2020 3:23 pm
Προειδοποιήσεις: 2

Πέμ Ιουν 30, 2022 2:09 am

Το σουτ με δημιουργία σίγουρα θα το χρειαστούμε και ναι όχι απλό σουτέρ αλλά να δίνει και καμιά πάσα της προκοπής.

Σίγουρα θα τρέξουμε!!!και θα πιέσουμε πολύ ψηλα.Δεν ξέρω κατά πόσο Μπαρθελ,Ρουμπιτ θα μπορέσουν να ακολουθήσουν γρήγορο ρυθμό ..να μην σταματάνε την ομάδα σε ταχύτητα.
Με Καλάθη Αλμαν δεν κωλαει.Επομενως σκέτο Καλάθης με ακροβολιαμενο Λι σε μερικά σχήματα η Νεντοβιτς.Μπεικον δεν έχουμε πιθανότητες απόκτησης.Τον Καβανο δεν μπορούμε να τον πούμε αργό...αλλά έχει συμβόλαιο .Ίσως έδενε με πίεση ψηλά ένας Χάουαρντ με ρίσκο να τα τρώει παραμέσα.Το 3-4αρο και το 4-5αρι πρέπει να πιέζουν ψηλά ....αλλά να χουν και σουτ.Χαουαρντ και Κορνελι η Καμποκλο.Σε κάτι θα κερδίσουμε σε κάτι θα χάσουμε.Χωρις περιφερειακή άμυνα με πίεση ψηλά είμαστε τελειωμένοι....Χωρίς σουτ απέξω επίσης θα είμαστε εύκολη λεία σε γομάρια κάτω από το καλάθι στα ριμπάουντ.

0
Phys87

 euroleague
Reactions: 566
Δημοσιεύσεις: 1792
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 4:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιουν 30, 2022 6:24 am

Πετρουσεφ που ακούγεται για πίσω απο παπαγιαννη τι λέει;

0
Fitz

 euroleague
Reactions: 226
Δημοσιεύσεις: 1360
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 27, 2013 10:59 pm
Τοποθεσία: Netherlands
Αγαπημένη ομάδα: Utah-Jazz
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 30, 2022 7:08 am

Ωραίο το βίντεο με το breakdown της αμυντικής προσέγγισης όντως. Θα είμαι σούπερ ικανοποιημένος αν αποκτήσουμε τέτοια ταυτότητα φέτος. Οριακά έχω και ενθουσιασμό να δω τι θα παρουσιάσει ο Ράντονιτς και με τι στελέχωση επίσης.

Για PG, δεν ξέρω πόσο ακριβός ή προσιτός μπορεί να είναι, αλλά εγώ θα ήθελα Lucic για πρώτο. Ξέρει κανείς τι παίζει με συμβόλαια/ατζέντηδες κλπ. ;

0
titsokk

 a1greece
Reactions: 175
Δημοσιεύσεις: 744
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 09, 2010 6:01 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιουν 30, 2022 7:13 am

Καλημέρα. Εκτιμάτε ότι ισχυει αυτό με τον Πετρουσεφ; Είναι όντως τόσο πεσμένο το κασέ αυτού του παικταρα; Τον έχω σε μεγάλη υπόληψη. Οκ δεν είχε εξέλιξη ιδιαίτερη στην Εφές αλλά στην πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν είναι εύκολο να πιάσει κάποιος με τέτοιο συναγωνισμό φρονω.

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1793
Δημοσιεύσεις: 12017
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 30, 2022 7:26 am

Δεν πιστεύω ότι ταιριάζει ο Πετρούσεφ ή ότι έχει ιδιαίτερη βάση.
Με τον Παπαγιάννη θες δίδυμο ή έναν ΜΑΠ ή κάποιον πολύ δυνατό για να κοντράρει τους πιο δυνατούς σέντερ τύπου Φαλ.
Ο Πετρούσεφ δεν είναι τίποτα από τα δύο...

0
Tracy Mac

allstar
Reactions: 1033
Δημοσιεύσεις: 3218
Εγγραφή: Τρί Δεκ 31, 2019 12:28 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 30, 2022 7:29 am

Fitz έγραψε:
Πέμ Ιουν 30, 2022 7:08 am
Ωραίο το βίντεο με το breakdown της αμυντικής προσέγγισης όντως. Θα είμαι σούπερ ικανοποιημένος αν αποκτήσουμε τέτοια ταυτότητα φέτος. Οριακά έχω και ενθουσιασμό να δω τι θα παρουσιάσει ο Ράντονιτς και με τι στελέχωση επίσης.

Για PG, δεν ξέρω πόσο ακριβός ή προσιτός μπορεί να είναι, αλλά εγώ θα ήθελα Lucic για πρώτο. Ξέρει κανείς τι παίζει με συμβόλαια/ατζέντηδες κλπ. ;
Ο Λουσιτς ειναι ο ορισμος του small forward. Καμια φορα σε χαμηλα σχηματα παει στο 4 και καμια φορα σε ψηλα σχηματα με το ζορι στο 2. Καμια σχεση με ασσο.

Ο Πετρουσεφ γιατι να ειναι ακριβος; 21 χρονων με κακη πρωτη χρονια στην Ευρωλιγκα, εστω και στην πρωταθλητρια και μαλιστα σε μια φροντ λαιν που δεν ηταν και φοβητρο (Πλαις-Ντανστον πεσμενοι). Στην Εφες δεν νομιζω να πηρε πανω απο 400-500, ενω τωρα αν μεινει ελευθερος δεν νομιζω να ζητησει και περισσοτερα.

Πολυ καλος παικτης και με τεραστιες προοπτικες αλλα ακομα και τωρα δεν ξερουμε αν μπορει να ανταπεξελθει σε αυτο το επιπεδο. Εγω τον πιστευω και θα τον ηθελα στην ομαδα, αλλα θα θελουμε σιγουρα ενα ακομα σεντερ (ελληνα) και ενα πολυ καλο 4αρι με σουτ και αθλητικοτητα απο πισω.

Σαν διδυμο με Παπαγιαννη δεν τρελενομαι καθως δεν θα εχουμε πολυ δυναμη και μουσκουλα στη ρακετα, αν και ο ραντονιτς συνηθως αυτα τα καλυπτει στο 1-2-3 που πιεζει αφορητα πολυ την μπαλα.

Δεν θα μου εκανε εντυπωση αν τελικα τον αποκτουσαμε τον Πετρουσεφ με ενα 3ετες και NBA out. Ταιριαζει στο στυλ του Ραντονιτς, συν οτι ειναι Σερβος (εχει και τον γνωστό μανατζερ;), ενω θα μπορουσε να ειναι και ο παικτης που θα αντικαταστησει του χρονου τον Παπαγιαννη στην ομαδα, αν φυγει για NBA ή παρει κανα 1,5 μυριο απο καμια Ρεαλ-μπαρτσα κλπ.

0
Άβαταρ μέλους
kojito

Moderator
Reactions: 1469
Δημοσιεύσεις: 6465
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2007 8:25 pm
Αγαπημένη θέση: PF
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 30, 2022 7:41 am

Tracy Mac έγραψε:
Πέμ Ιουν 30, 2022 7:29 am
Ο Πετρουσεφ γιατι να ειναι ακριβος; 21 χρονων με κακη πρωτη χρονια στην Ευρωλιγκα, εστω και στην πρωταθλητρια και μαλιστα σε μια φροντ λαιν που δεν ηταν και φοβητρο (Πλαις-Ντανστον πεσμενοι). Στην Εφες δεν νομιζω να πηρε πανω απο 400-500, ενω τωρα αν μεινει ελευθερος δεν νομιζω να ζητησει και περισσοτερα.

Πολυ καλος παικτης και με τεραστιες προοπτικες αλλα ακομα και τωρα δεν ξερουμε αν μπορει να ανταπεξελθει σε αυτο το επιπεδο. Εγω τον πιστευω και θα τον ηθελα στην ομαδα, αλλα θα θελουμε σιγουρα ενα ακομα σεντερ (ελληνα) και ενα πολυ καλο 4αρι με σουτ και αθλητικοτητα απο πισω.

Σαν διδυμο με Παπαγιαννη δεν τρελενομαι καθως δεν θα εχουμε πολυ δυναμη και μουσκουλα στη ρακετα, αν και ο ραντονιτς συνηθως αυτα τα καλυπτει στο 1-2-3 που πιεζει αφορητα πολυ την μπαλα.

Δεν θα μου εκανε εντυπωση αν τελικα τον αποκτουσαμε τον Πετρουσεφ με ενα 3ετες και NBA out. Ταιριαζει στο στυλ του Ραντονιτς, συν οτι ειναι Σερβος (εχει και τον γνωστό μανατζερ;), ενω θα μπορουσε να ειναι και ο παικτης που θα αντικαταστησει του χρονου τον Παπαγιαννη στην ομαδα, αν φυγει για NBA ή παρει κανα 1,5 μυριο απο καμια Ρεαλ-μπαρτσα κλπ.
Ναι, παιδί του Μίσκο είναι ο Πετρούσεφ. Έχει καλό σουτάκι για 5αρι και διαβάζει καλά το παιχνίδι, αλλά δεν είναι ούτε πολύ δυνατός ούτε αθλητικός. Σε αυτή την θέση θέλετε ακόμα ένα αθλητικό 5αρι πίσω από τον Παπαγιάννη.

0
GreenLantern

senior
Reactions: 65
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2016 9:10 am
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιουν 30, 2022 7:43 am

titsokk έγραψε:
Πέμ Ιουν 30, 2022 7:13 am
Καλημέρα. Εκτιμάτε ότι ισχυει αυτό με τον Πετρουσεφ; Είναι όντως τόσο πεσμένο το κασέ αυτού του παικταρα; Τον έχω σε μεγάλη υπόληψη. Οκ δεν είχε εξέλιξη ιδιαίτερη στην Εφές αλλά στην πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν είναι εύκολο να πιάσει κάποιος με τέτοιο συναγωνισμό φρονω.
Αν έχουμε τον Πετρουσεφ για πίσω απο τον Παπι, μιλάμε για μεγάλη αναβάθμιση του ρόστερ και μεγάλο μπάτζετ. Για τα 10 λεπτά σκάρτα που περισσεύουν θα περίμενα ένα συμβόλαιο κοντά στα 400Κ/500Κ. Δε πιστέω ο Σέρβος να πάιρνει τόσα λίγα. Μακάρι όλα τα μακάρι πάντως γιατί θα σημαίνει ότι θα ψωνίσουμε από το πάνω ράφι και ευρωλιγκάτους παίχτες.

Επειδή εδώ στο φόρουμ υπάρχει μεγάλη αγάπη σε κάτι αμερικανάκια που έρχονται με γεμάτες στατιστικές απο δεύτερης κατηγορίας λίγκες, ch.l και eurocap. Παιδιά όχι άλλο κάρβουνο, αυτοί οι πάιχτες κατά 80% δε θα βγουν. Συγκερκριμένα στο Παναθηναικό το ποσοστό είναι σχεδον στο 100%. Για μένα βασική προυπόθεση είναι εμπειρία στην Ευρωλίγκα και λόγω χαμηλού μπάτζετ, παίχτες με ποτεντιαλ που δεν έχουν κάνει ακόμα το μπαμ. Ο πετρούσεφ και ο Ρουμπιτ είναι μια τέτοια περίπτωση.

Φτιάχνω μια ροστεράρα για καλημέρα.

1.Καλάθης (1.5), Λι (0.5)
2.Νέντο (0.8) , Γριγκόνις (1) , Καιλαιτζάκης (0.4)
3. Παπ (1) , Χεζόνια (1.2), Ματζούκας ( 0.3)
4. Μήτογλου (0.7), Ρούμπιτ (0.7), Χουγκάζ ( 0.3)
5. Παπ (1) , Πετρούσεφ ( 0.7) , Κώστας Αντετ (0.4)

0
Phys87

 euroleague
Reactions: 566
Δημοσιεύσεις: 1792
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 4:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιουν 30, 2022 7:45 am

GreenLantern έγραψε:
Πέμ Ιουν 30, 2022 7:43 am
titsokk έγραψε:
Πέμ Ιουν 30, 2022 7:13 am
Καλημέρα. Εκτιμάτε ότι ισχυει αυτό με τον Πετρουσεφ; Είναι όντως τόσο πεσμένο το κασέ αυτού του παικταρα; Τον έχω σε μεγάλη υπόληψη. Οκ δεν είχε εξέλιξη ιδιαίτερη στην Εφές αλλά στην πρωταθλήτρια Ευρώπης δεν είναι εύκολο να πιάσει κάποιος με τέτοιο συναγωνισμό φρονω.
Αν έχουμε τον Πετρουσεφ για πίσω απο τον Παπι, μιλάμε για μεγάλη αναβάθμιση του ρόστερ και μεγάλο μπάτζετ. Για τα 10 λεπτά σκάρτα που περισσεύουν θα περίμενα ένα συμβόλαιο κοντά στα 400Κ/500Κ. Δε πιστέω ο Σέρβος να πάιρνει τόσα λίγα. Μακάρι όλα τα μακάρι πάντως γιατί θα σημαίνει ότι θα ψωνίσουμε από το πάνω ράφι και ευρωλιγκάτους παίχτες.

Επειδή εδώ στο φόρουμ υπάρχει μεγάλη αγάπη σε κάτι αμερικανάκια που έρχονται με γεμάτες στατιστικές απο δεύτερης κατηγορίας λίγκες, ch.l και eurocap. Παιδιά όχι άλλο κάρβουνο, αυτοί οι πάιχτες κατά 80% δε θα βγουν. Συγκερκριμένα στο Παναθηναικό το ποσοστό είναι σχεδον στο 100%. Για μένα βασική προυπόθεση είναι εμπειρία στην Ευρωλίγκα και λόγω χαμηλού μπάτζετ, παίχτες με ποτεντιαλ που δεν έχουν κάνει ακόμα το μπαμ. Ο πετρούσεφ και ο Ρουμπιτ είναι μια τέτοια περίπτωση.

Φτιάχνω μια ροστεράρα για καλημέρα.

1.Καλάθης (1.5), Λι (0.5)
2.Νέντο (0.8) , Γριγκόνις (1) , Καιλαιτζάκης (0.4)
3. Παπ (1) , Χεζόνια (1.2), Ματζούκας ( 0.3)
4. Μήτογλου (0.7), Ρούμπιτ (0.7), Χουγκάζ ( 0.3)
5. Παπ (1) , Πετρούσεφ ( 0.7) , Κώστας Αντετ (0.4)
Αντί Ρουμπιτ Λαμπειρι θα προτιμούσα. Στα υπόλοιπα ναι ναι και ναι

0
Phys87

 euroleague
Reactions: 566
Δημοσιεύσεις: 1792
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 4:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιουν 30, 2022 7:47 am

Ο Παπαγιαννης παρόλο που είναι ψηλός 2.20, αυτή τη στιγμή λογίζεται σαν το αθλητικό πεντάρι της ομάδας, καθώς είναι πολύ αδύνατος και ψηλός. Αυτός είναι ο ψηλός που θα παίζει πικ εν ρολ.Και θελουμε ένα πιο βαρύ πεντάρι απο πίσω του.

0
Phys87

 euroleague
Reactions: 566
Δημοσιεύσεις: 1792
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 4:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 1

Πέμ Ιουν 30, 2022 8:17 am

0
pk13

 a1greece
Reactions: 73
Δημοσιεύσεις: 938
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 04, 2014 6:03 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 30, 2022 8:37 am

Ραντονιτς και επίσημα λοιπόν. Από τις δηλώσεις του πάντως φαίνεται πως έχει πάρει εγγυήσεις για σοβαρό ροστερ αλλιώς θα το πήγαινε σε mode κατάθλιψης όπως ο Πριφτης. Αναμένουμε.

0
austerity_blues
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Πέμ Ιουν 30, 2022 9:17 am

Καλορίζικος!

Στη φάση που είστε μου φαίνεται ιδανική επιλογή, θα γίνετε ξανά ομάδα. Και φυσικά μαζί με Ράντονιτς ψωνίσατε και Ραζνάτοβιτς, όλο και κάποιο καλό σερβάκι θα στείλει προς τα εδώ. :dribble:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”