2022-2023-Παναθηναϊκός - Προτάσεις για ροστερ και μεταγραφές

Συντονιστής: Captains

TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 01, 2022 5:53 pm

Το πράγμα μυρίζει όντως πως η ομάδα ελπίζει για Μήτογλου. Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη για Καλάθη, αποκλειστικά και μόνο επειδή δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα από Φενέρ.

Άλλος παίχτης δε μου φαίνεται πιθανός για έναν και μόνο λόγο. Όσο κοιτάω το ρόστερ, τόσο μου δίνει την εντύπωση πως χτίστηκε για να μπορεί κάπως να κερδίσει τον Ολυμπιακό. Θέλω να ελπίζω πως κάνω παλαβό λάθος, γιατί διαφορετικά μιλάμε για εμμονές που δεν έχουν σχέση με το άθλημα.

Το θέμα είναι πως η τιμωρία μπορεί να είναι και για 18 μήνες, ή και διετής. Δεν θυμάμαι τα τελευταία χρόνια άλλος διεθνής καλαθοσφαιριστής εθνικής ομάδας στην ευρώπη να έχει πιαστεί σε έλεγχο ντόπινγκ. Οπότε δεν αποκλείεται να είναι πιο σκληρή από ότι αναμένεται. Έρχεται και το ευρωμπάσκετ... αν είναι μονοετής και λειτουργήσει αναδρομικά μπορεί να προκαλέσει αντιδράσεις.

JohnnyPao

allstar
Reactions: 1087
Δημοσιεύσεις: 4233
Εγγραφή: Τετ Ιουν 06, 2018 7:06 pm
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 01, 2022 6:15 pm

Εγω απορώ που απτη στιγμή που δεν παίζουν φράγκα για κάτι καλύτερο γιατί στην ΚΑΕ δεν έτρεξαν να κλείσουν τον Καλοιαρο της Μακαμπι εστω που πήγε με ψίχουλα στη Γαλατα.

Όπως είπε κι ο Τζιμ παιχτες όπως ο Οτζελεγιε (ή ο Μπεικον φαντάζομαι) δεν μπορούμε να τους πληρώσουμε, αλλιώς θα εμενε ο Παπαπετρου. Τι περίμεναν? Παιχτης με βασικο ρόλο σε ομαδα γιουρολιγκ εδώ και μια 3ετια που έδινε άνετα ενα ποιοτικό 20λεπτο και κάλυπτε και το "3" και το "4".

Ή αντίστοιχα γιατί δεν πήγαν να πάρουν τον Blossomgame που ειναι τοσο ελπιδοφόρος? Παιχτες με λίγα λεφτά που τη δουλειά που θες την έκαναν, και μη σου πω πως αν περνάμε εναν απο αυτους τους δύο θα αφηναν εκτος Α1 τον Αντριους.

ΥΓ. Το να μην πάρουμε 7ο ξενο μόνο ως αστείο το εκλαμβάνω. Ακομα και ως θέμα βάθους να το δεις, δεν γίνεται να περιμένουν τον Ντίνο να πέσει ως ώριμο φρούτο, είναι μεγάλη η σεζον.

0
Phys87

 euroleague
Reactions: 568
Δημοσιεύσεις: 1792
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 4:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Αύγ 01, 2022 6:27 pm

Εχω την εντύπωση-ελπίδα ότι η ομάδα περιμένει τον μπέικον και ίσως αν τα καταφέρει ανάλογα με το το θα συμβεί σε Μητογλου με την τιμωρία, θα πάει ειτε στον Ντινο ειτε στον Αγραβάνη ως εσχάτη λύση.

0
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 01, 2022 6:36 pm

Αν δεν κάνω λάθος, ο ΔΓ έκραζε (δικαίως) το ότι πήραν καμιά 30ρια μύρια έκαστος ερασιτέχνες από το στοίχημα, ενώ στο μπάσκετ τίποτα. Σίγουρα επηρρέασε σε ένα βαθμό το σχεδιασμό.

Καλά κάνω και δεν έχω παίξει ποτέ, εκ πεποιθήσεως κυρίως.

Phys87

 euroleague
Reactions: 568
Δημοσιεύσεις: 1792
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 4:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Αύγ 01, 2022 6:54 pm

Καλά μπάσκετ και βόλεϊ πάνε για απεργία λόγω μη καταβολής εσόδων απο το στοίχημα. Κακή διαχείριση απο το κράτος πάνω στο θέμα, που απο την στιγμή που είχαν πει ότι θα τα δώσουν και όλοι έκαναν τον υπολογισμό με αυτά τα χρήματα μέσα, τώρα πέφτουν έξω.

Στοίχημα εχω παίξει δυο φορές στη ζωή μου, και δε νομίζω ότι θα ξαναπαίξω.

0
TSAKWNAS
Reactions:
Προειδοποιήσεις: 0

Δευ Αύγ 01, 2022 7:06 pm

αυτό το είδα, ναι. και το θέμα είναι πως το περσινό ελληνικό πρωτάθλημα είχε αξιόλογους παίχτες/μεταγραφές. σε μια φάση είχα παρατήσει το eurocup και έβλεπα ιωνικό, λάρισα και άρη, και λίγο ηρακλή γιατί τους έχω συμπάθεια για τη τρέλα που κουβαλάνε

για να είμαι ειλικρινής, αν η απώλεια εσόδων οδηγήσει σε φετινό λουκέτο της Α1 (και ας επηρρεάσει το δικό μας σχεδιασμό), εμένα θα με έβρισκε σύμφωνο

Dedalos

 euroleague
Reactions: 615
Δημοσιεύσεις: 1035
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2022 6:11 pm
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Αύγ 01, 2022 7:27 pm

Ανεξάρτητα από την αγάπη μας για το άθλημα, επαγγελματικό μπάσκετ δεν υπάρχει και δε μπορεί να υπάρξει στη χώρα. Επαγγελματικό υπό την έννοια των ισοσκελισμενων ισολογισμών. Κι όχι με ελεημοσύνες του κράτους αλλά έσοδα από την ελεύθερη αγορά.
Και μικρή χώρα=αγορά είμαστε, και παραγωγική διαδικασία δεν έχουμε.

0
Phys87

 euroleague
Reactions: 568
Δημοσιεύσεις: 1792
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2022 4:45 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Προειδοποιήσεις: 1

Δευ Αύγ 01, 2022 7:29 pm

Είναι κρίμα για το ελληνικό μπάσκετ. Ας βάζανε στην ελληνική λίγκα πλαφόν να παίζουν μόνο με Έλληνες παίχτες, τα συμβόλαια θα ήταν μικρά, τα έσοδα αυξημένα γιατί θα ήταν ελληνικό πρωτάθλημα καθαρά, και ο Παναθηναϊκός με τον Ολυμπιακό στην Ευρώπη ας παίζανε με όσους ξένους θελανε.

Δηλαδή κοντά στο ερασιτεχνικό θα είμασταν. Αυτό δεν ξέρω αν θα μας πήγαινε μπροστά ή πίσω, αλλά πιστεύω ότι με τέτοιο τρόπο θα φτιάχναμε καλύτερες υποδομές για παραγωγή Ελλήνων αθλητών

0
Άβαταρ μέλους
pan24

Moderator
Reactions: 1827
Δημοσιεύσεις: 12070
Εγγραφή: Τετ Ιουν 25, 2014 8:03 am
Αγαπημένη ομάδα: Milwaukee-Bucks
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 02, 2022 7:02 am

JohnnyPao έγραψε:
Δευ Αύγ 01, 2022 11:22 am
Εδω που φτάσαμε, αν δεν μπορέσουμε να φέρουμε εναν καλο παιχτη που να δίνει 5-10 λεπτα στο 3 και 10-15 λεπτα στο 4, μήπως καταλήξουμε στο να πάρουμε δυο ξενους?

Εδω ο ολυμπιακός με Παπανικολάου, Βεζενκοφ και Σλουκα εχει 7 ξενους και θα μείνουμε κι εμείς στον ίδιο αριθμό με μοναδικό μας εμπειρο Έλληνα τον Παπαγιαννη?

Εφόσον μια συγκεκριμενη 6αδα ξένων θα παιζει ούτως ή άλλως στην Α1, τι σημασία έχει αν έχουμε κι άλλους δύο να βοηθούν μονο στη γιουρολιγκ?

Εγω θα παιρνα και 3αρι και 4αρι λοιπόν. Για 4/5αρι τον Μπαρτελ αν είναι σχετικά φθηνος και στο 3 αν δεν προλαβαίνουμε πλέον τον Τζέφρι Τειλορ ισως να κρατουσα και τον Σαντ Ρος!

Θέλουμε αμυνα και σκληραδα στη θεση 3 οπωσδήποτε, άνετα δινει 18-20 λεπτα στη θεση αυτή ο Κουβανός, μαζι με 10-12 λεπτα του Γκριγκονις (που θα παιρνει και μπόλικο χρονο στο 2) και κανα 10λεπτο επιπλέον του Παναγιώτη Καλαιτζακη θα καλύπτονται οι χρονοι στη θεση 3 στη γιουρολιγκ. Στην Α1 θα παιζει πολύ παραπάνω ο Π. Καλαιτζάκης κι ο Γκριγκονις στο 3 και τον Σαντ Ρος θα τον αντικαθιστά ο Γιώργος Καλαιτζακης ή ο Μποχωριδης.

Αντίστοιχα στο 4, όταν παίζουμε γιουρολιγκ τα λεπτα που θα ξεκουράζεται ο Γουιλιαμς θα τα παίζει ο Μπαρτελ, ίσως λίγο κι ο Ματζουκας. Ο οποιος Μπαρτελ μπορει να κατέβει και στο 5 ως δικλείδα ασφαλειας, σε περίπτωση τραυματισμού κάποιου σεντερ μας. Μην μας κάνει και εντύπωση αν δούμε κανα ψηλο σχήμα με Γουιλιαμς στο 3 και Μπαρτελ στο 4. Στην Α1 τωρα, στο 4 θα παιζει αρκετά ο Γουιλιαμς, 24-26 λεπτα δηλαδη και τα υπόλοιπα θα τα παίζει ο Ματζουκας που σε επίπεδο Α1 μια χαρά μας κάνει για κανα 15λεπτο, το απέδειξε και περσι! Στα 2 ματς με τον οσφπ θα ζοριστεί σιγουρα αλλα δεν χάθηκε ο κόσμος, άλλωστε περιμένουμε και τον Μήτογλου απο Μαρτιο και μετα (ή τουλάχιστον έτσι ελπίζουμε).

Νομιζω μόνο έτσι μπορούν να γίνουν τα πράγματα για να μαστε πλήρεις και φυσικά ανταγωνιστικοι σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχουμε. Οι περισσότερες ευρωλιγκατες ομαδες άλλωστε με 7-8 ξενους παίζουν και rotation 14-15 παιχτων, έτσι πρέπει να κάνουμε κι εμείς, η σεζον ειναι μεγάλη.

Μονόδρομος λοιπόν οι 8 ξένοι αν δεν βρούμε έναν παιχταρά (πχ. Liwawu-Cabarrot) που να καλύπτει εξισου και το 3 και το 4.
Για 8 ξένους είναι το θέμα ποσότητα vs ποιότητα.
Αν έχεις 500 χιλιάρικα για 8ο ξένο καλύτερα να τα έδινες για να πάρεις πχ τον Τέιλορ αντι του Άντριους.
Αν πάλι είναι να πάρεις 8ο ξένο με 100-200 χιλιάρικα ε δεν έχει και νόημα πόσες πιθανότητες έχεις να σου βγει καλύτερος του Καλαιτζάκη ή του Αγραβάνη και πόσο καλύτερος.

Είναι και τι θες να πετύχεις.
Δεν είμαστε ομάδα final 4 να θέλουμε νίκη εδώ και τώρα και τα άλλα τα βλέπουμε στην πορεία.
Αν στους 7 ξένους βάλεις και έναν Σαντ Ρος ή αντίστοιχου επιπέδου για να παίζει 15-20 λεπτά τι διαφορά θα κάνει στην κατάταξη από το να μοιράζονταν αυτά τα 15-20 λεπτά στους 2 Καλαιτζάκηδες πχ;
Καλύτερα φέτος που δεν κυνηγάμε κάτι και είναι μεταβατική χρονιά που φτιάχνουμε από το μηδέν ομάδα να πάρουν χρόνο αυτοί να δούμε ποιος μπορεί και αν μπορεί να είναι μέλος του ροτέισον τα επόμενα χρόνια.

Για εμένα το λάθος δεν είναι ότι δεν πάμε για 8ο ξένο.
Το λάθος είναι ο Άντριους από τη στιγμή που έφυγε ο Παπαπέτρου και το ξέραμε ότι θα φύγει τουλάχιστον κάποιες μέρες πριν, δεν ξύπνησε το πρωί να πει φεύγω και το βράδυ είχε φύγει.
Αφού έφυγε ο Παπαπέτρου έπρεπε να πάρουμε 3 αντί του Άντριους και όχι στοίχημα.

Με 600-700 χιλιάρικα έπαιρνες 3 που δεν κάνει την διαφορά αλλά είναι τίμιο και έμπειρο σε επίπεδο Ευρωλίγκας πχ Χέιζ ή Γουίλιαμ Χάουαρντ.
Και ας είχαμε για μπακαπ 4 τον Αγραβάνη ή τον Κασελάκη ή οποιονδήποτε αν δεν έφταναν τα λεφτά(κάτσε να δούμε και τώρα ποιον θα πάρουμε, μην καταλήξουμε σε παρόμοιου επιπέδου), καλύτερα να μην έχεις μπακαπ 4 παρά βασικό 3.

0
Άβαταρ μέλους
j-kidd13

Honorary
Reactions: 928
Δημοσιεύσεις: 11217
Εγγραφή: Παρ Σεπ 07, 2007 11:50 am
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Jordan,Kidd,Kobe,T-mac
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 02, 2022 7:31 am

Eνω με Παπαπετρου παροντα, η αποκτηση Αντριους ηταν και λογικη,και εξυπνη-σωστη,αφου ειναι παικτης που μπορει να σου βγει και να αποδωσει πανω απο τα λεφτα που τον πληρωνεις,χωρις τον Παπαπετρου,θα ηταν απαραιτητος ενας παικτης στο 2-3,και οχι στο 2-1 οπως ειναι ο Αντριους.Πχ ο Τειλορ θα κουμπωνε ιδανικα,εστω και αν κοστιζε περισσοτερα.
Οπως ειναι τα πραγματα τωρα, εγω θεωρω λαθος το οτι εφυγε ο Καββαδας, επρεπε να μεινει σαν 3ος σεντερ, γιατι δεν το συζηταμε οτι η ομαδα πρεπει να εχει και 3ο σεντερ. Ετσι θα μπορουσες να κοιταξεις εναν παικτη στο 4 που θα μπορει να παρει χρονο και στο 3,και θα ησουν οκ. Τωρα πρεπει το 4 που θα παρουμε να πηγαινει και στο 5. Εκτος αν ερθει κανενας Αγραβανης,η αν ειναι τοσο σιγουροι στην ΚΑΕ για την εκβαση της υποθεσης Μητογλου.

1
1 Εικόνα
GreenLantern

senior
Reactions: 65
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Οκτ 18, 2016 9:10 am
Προειδοποιήσεις: 1

Τρί Αύγ 02, 2022 7:33 am

Αυτό με το πλατφον στους ξένους είναι πολύ σχετικό αν κάνει καλό στους Έλληνες παίχτες ή όχι. Το θέμα είναι να μπορούν να σταθούν στην Α1 γιατί το αξίζουν και όχι γιατί υπάρχει ένας κανονισμός που θα τους προστατεύει.

Το πρόβλημα ότι δε βγαίνουν καλοί Έλληνες πάιχτες είναι πιο βαθύ και πολυδιάστατο και όχι στο πλατφον των ξένων στην Α1. Ξεκινάει από το τρόπο ζωής μας, το πόσα παιδιά ασχολούνται με τον αθλητισμο και πόσα το έχουν γυρίσει αποκλειστικά στα κινητά, στις διατροφικές μας συνήθειες, στις εγκαταστάσεις, στην οργάνωση των ακαδημιών, εξειδίκευση προπονητών και πολλά άλλα.

Κάποτε στα πρωταθλήματα ΕΣΚΑ υπήρχε κανονισμός να υπάρχουν τρεις κάτω των 21 και ένας βασικός σε κάθε ομάδα και ερχόνοντουσαν οι πιτσιρικάδες με ύφος Λεμπρόν στις προπονήσεις γιατί ήξεραν ότι η ομάδα τους έχει ανάγκη. Σαν προπονητής που ήμουν τα έχω βιώσει δυστυχώς.

Στα δικά μας δε μπορώ να καταλάβω πως η ομάδα θα πάει χωρίς σίγουρη λύση στο τρία και χωρίς 2ο τεσσάρι. Προσωπικά θεωρώ ότι χρειαζόμααστε ένα βασικό ξένο τριάρι και Μήτογλου στο 4. Θά έπαιρνα και Αγραβάνη, μέχρι να βγέι η απόφαση για τον Μήτογλου.

Εδώ να πω ότι και ούτε ο Μήτογλου θεωρείται σίγουρη λύση αφού και το Μάρτιο να γυρίσει ( καλό σενάριο), η κατάσταση του θα είναι αμφίβολή. Είναι σίγουρο ότι θα θέλει πολύ χρόνο για να επανέλθει, εάν επανέλθει.

Ο γκριγκόνις δεν είναι τρία και να ήταν, αυτό σημαίνει ότι πάμε με βασικό στο δύο μια άπειρη κοντούρα, τον άντριους. Αυτοκτονικό.

Στους ψηλούς αυτή τη στιγμή έχουμε μόνο 3 Ευρωλιγκάτους παίχτες, τη στιγμή που οι καλές ομάδες έχουν 5.

Για αυτό λέω χρειαζόμαστε 2 πάιχτες χθές. Η λύση που διαβάζω στο φόρουμ για πάιχτη που είναι 4 και 3. Πραγματικά δε ξέρω που έχετε δει τέτοιους πάιχτες. Κατα ανάγκη και σε ειδικά σχήματα ώστε να εκπλήξεις τον αντίπαλο ίσως να γίνει αυτό , αλλα σε ειδικές καταστάσεις και ελάχιστα παιχνίδια. Κανονικά το κορμί του 4 δε μπορεί να αναίβει στο τρία και το ανάποδο. Η δουλειά είναι διαφορερική. Εδώ το τεσσερα να γίνει πέντα ή ο ασσος να πάει στο δύο πολλές φορές δημιουργεί θέμα, πόσο μάλλον ο ψηλός να γίνει κοντός.

Διαβάζω ότι η ομάδα είναι για 8αδα. Ούτε καν! Η ομάδα πέρα τους Γκριγκόνις και Παπ, έχει 4 ρολίστες ευρωλιγκάτους και μετά το χάος με πάιχτες στοιχήματα. Αναρψτιέμαι που θα βρίσκουμε σκορ σε αυτό το ρόστερ, αφού όυτε ο Γκριγκόνις είναι τοπ σκόρερ.

Ας περιμένουμε λίγο ακόμα να τελείωσουν οι μεταγραφές.

0
BillyPao

allstar
Reactions: 1550
Δημοσιεύσεις: 3822
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 28, 2020 5:08 pm
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένη ομάδα: Panathinaikos
Προειδοποιήσεις: 4

Τρί Αύγ 02, 2022 7:48 am

j-kidd13 έγραψε:
Τρί Αύγ 02, 2022 7:31 am
Eνω με Παπαπετρου παροντα, η αποκτηση Αντριους ηταν και λογικη,και εξυπνη-σωστη,αφου ειναι παικτης που μπορει να σου βγει και να αποδωσει πανω απο τα λεφτα που τον πληρωνεις,χωρις τον Παπαπετρου,θα ηταν απαραιτητος ενας παικτης στο 2-3,και οχι στο 2-1 οπως ειναι ο Αντριους.Πχ ο Τειλορ θα κουμπωνε ιδανικα,εστω και αν κοστιζε περισσοτερα.
Οπως ειναι τα πραγματα τωρα, εγω θεωρω λαθος το οτι εφυγε ο Καββαδας, επρεπε να μεινει σαν 3ος σεντερ, γιατι δεν το συζηταμε οτι η ομαδα πρεπει να εχει και 3ο σεντερ. Ετσι θα μπορουσες να κοιταξεις εναν παικτη στο 4 που θα μπορει να παρει χρονο και στο 3,και θα ησουν οκ. Τωρα πρεπει το 4 που θα παρουμε να πηγαινει και στο 5. Εκτος αν ερθει κανενας Αγραβανης,η αν ειναι τοσο σιγουροι στην ΚΑΕ για την εκβαση της υποθεσης Μητογλου.
Λογικά θα αποκτηθεί και παίκτης στη θέση του Καββαδά.

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3951
Δημοσιεύσεις: 11036
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 02, 2022 10:58 am

O Καββαδας έκλεισε κάπου αλλού;

0
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Άβαταρ μέλους
gspara

Moderator
Reactions: 1113
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 12, 2012 9:48 pm
Αγαπημένη θέση: PG
Αγαπημένος παίκτης: Λεωνιδας Ζουπας
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 02, 2022 10:59 am

yorgos έγραψε:
Τρί Αύγ 02, 2022 10:58 am
O Καββαδας έκλεισε κάπου αλλού;
Αρη

0
Άβαταρ μέλους
yorgos

 champion
Reactions: 3951
Δημοσιεύσεις: 11036
Εγγραφή: Δευ Οκτ 19, 2009 10:55 pm
Τοποθεσία: Αβάνα
Αγαπημένη θέση: SF
Αγαπημένος παίκτης: Στηβ Νας
Αγαπημένη ομάδα: Peristeri
Προειδοποιήσεις: 0

Τρί Αύγ 02, 2022 11:00 am

Έγκλημα που τον αφήσαμε. Ήταν αξιοπρεπης, δεν τρυματιζοταν, δε γκρίνιαζε, έπαιρνε κάτω από 100.

2
2 Εικόνα
Αρκτικός Κύκλος, Σιβηρία, Ταταρστάν, Βόλγας, Καύκασος κι άλλα κομμάτια της μητέρας Ρωσίας

tinyurl.com/2axatenv
Απάντηση

Επιστροφή στο “Παναθηναϊκός”